Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

akcija007
Posts: 2861
Joined: 17/05/2008 23:50

#3526 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Pisalo se o tome ovdje prije , ovo mi je ostalo u sjecanju iz jednog posta za let za Istanbul i Stugrat. Ja se nikada kod nas ne cekiram online , kada mi nista ne vrijedi
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3527 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

HelaS wrote: 09/04/2024 09:50
drndalo wrote: 08/04/2024 10:14
Ono sto kod nas dodatno pogorsava situaciju je to da smo navikli sve u zadnji moment, pa svi dolaze na check-in zadnji, pa na kontrolu zadnji, pa na gate zadnji, kao da je LHR velik aerodrom, a ne ovo malo jada... I onda redovi, nervoza, guzva, drzava, jebanje oca, majke, tetke, brata... Dodjes 1/2 sata ranije od plana, i ako nista drugo imas manje nervoze oko cekanja i redova... Pa se ne usrkletis unaprijed.
Kad se neko svojim uslugama bori za veći promet. onda ne bi trebalo da postavlja norme kojim se kupac prilagođava njegovim uslovima, već obrnuto.

Hoću reći da, kad je velika gužva na čekiranju karata, da aerodrom postavi pultove i na parkingu ako treba, samo da putnik ne trpi...
Da, a svi poznati aerodromi koje spomenuh se "bore za manji promet"... Sta li...?

Kao sto rekoh, ne kazem da ne moze bolje, moze, cak i u Japanu, ali naveo sam koji dio je i do nas... Takodjer, nikad i nigdje nece moci 500 putnika proci kroz kontrolu, bilo koju, za 8 min... Jer nikad nigdje nece biti 63 saltera u pogonu.
k4mi
Posts: 307
Joined: 12/02/2013 10:57

#3528 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by k4mi »

konami666 wrote: 09/04/2024 09:42
k4mi wrote: 09/04/2024 09:01
konami666 wrote: 09/04/2024 06:13

Cekaj, znaci uradis web check in (koji navodno sada postoji) i onda ti opet baba na drugom sprwtu isprinta kartu???
postoji online check in vec dugo vremena. Na samom pocetku dok nije bilo pecata nije bilo potrebe za printanom boarding kartom. To je zbog nekog, pretpostavljam, sigurnosnog pravila i nema veze sa funkcionalnoscu online check-in.
Ja nikad nisam vidio mogucnost online checkin-a na SJJ a letio sam sa LOT, Austrian, Lufthansa, Norwegian i Swiss. Uvijek mi je pisalo na aplikaciji aviokompanije da moram na salter :-) ko da je 1983. Nista QR scan i to, samo dole printana karta i gore isto opet ti provjeravaju printanu kartu.
ja sam sa wizz, swiss, lufthansa, pegasus uredno radio online check in

to sto se mora uzeti boarding karta je druga stvar, ali imas uredno mjesto checkirano. Zadnji put koristio u novembru na letovima za London i Istanbul.
akcija007 wrote: 09/04/2024 20:54 Pisalo se o tome ovdje prije , ovo mi je ostalo u sjecanju iz jednog posta za let za Istanbul i Stugrat. Ja se nikada kod nas ne cekiram online , kada mi nista ne vrijedi
vrijedi ukoliko je overbooked let ili ako zelis neko specificno mjesto da uzmes prije ostalih. Ako to nije bitno onda mozes i na aerodromu jer nema ustede vremena.
akcija007
Posts: 2861
Joined: 17/05/2008 23:50

#3529 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Ryanair su pustene karte u prodaju samo do kraja ljetnog reda letenja .
Geteborg povratna 300 tinjak eur
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#3530 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konami666 »

Od iduce godine krecu letovi iz beograda za miami :) jos kad bi krenuli na west coast da lete, bolje bi bilo da su kupili nove putnicke avione nego rafale
User avatar
Edin H.
Posts: 47057
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3531 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Edin H. »

konami666 wrote: 10/04/2024 14:33 Od iduce godine krecu letovi iz beograda za miami :) jos kad bi krenuli na west coast da lete, bolje bi bilo da su kupili nove putnicke avione nego rafale
E ovo je dobra vijest za ljubitelje surfanja iz BiH
User avatar
Filter
Posts: 8057
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#3532 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Filter »

Edin H. wrote: 10/04/2024 14:46
E ovo je dobra vijest za ljubitelje surfanja iz BiH
cccc, ti bas kao da si zaboravio da su sarajevske surfadzije i u pjesmi opjevane :mrgreen:

hint elvis j.k.
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3533 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

Filter wrote: 10/04/2024 16:57
Edin H. wrote: 10/04/2024 14:46
E ovo je dobra vijest za ljubitelje surfanja iz BiH
cccc, ti bas kao da si zaboravio da su sarajevske surfadzije i u pjesmi opjevane :mrgreen:

hint elvis j.k.
Ta pjesma bi nam mogla dovesti par stotina surfadzija na Bentbasu godisnje, neka svaki ostan 7 dana, mashala...
akcija007
Posts: 2861
Joined: 17/05/2008 23:50

#3534 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Sinoc iz Beca za SA u Airbusu A 320 , 70 tak putnika nas je bilo. Svaki drugi red prazan a redovi u kojima su putnici sjedili ih je 2 bilo.
Vjerovatno neatraktivan termin za putovanje subota navecer .

Kada sam odlazio iz SA prije 3 dana, putnici koji se cekiraju na salteru idu klasicno u red za sigurnosnu kontrolu. Ovi cekirani online svih kompanija , idu u red za web, gdje im se ne izdaje papirni boaridng vec samo gleda pasos . I oni prolaze drugom "zmijom" u red za security u odnosu na salterski cekirane putnike. Uglavnom, gore sada rade 2 covjeka. Jedan za web check svih aviokompanija a drugi za klasicno cekirane putnike
Last edited by akcija007 on 14/04/2024 11:13, edited 1 time in total.
User avatar
parappa
Posts: 3319
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#3535 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by parappa »

Zar kod ryanaira nije svakako obavezno čekiranje online?
Ako dođeš na šalter a nisi online uradio check in plaćaš 60e.
akcija007
Posts: 2861
Joined: 17/05/2008 23:50

#3536 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Jeste obavezan je online check in za Ryanair, Wizzair. Ako putnik ne zeli da plati 60 eur da ga oni cekiraju
soul_assassin
Posts: 90
Joined: 20/07/2009 17:04

#3537 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by soul_assassin »

akcija007 wrote: 07/04/2024 23:06 I da mi ne treba viza za UK ja nemam para da idem tamo turisticki. Povratna karta SA London SA od 30 tak eur je najjeftinija stavka od svega na tom putovanju. Iz Zagreba prijatelji bili u januaru u Londonu letili s Ryanairom isto iz Zg 50 tak eur povratna kazu da je haoss skupo tamo i minimum svih minimuma treba dnevno 20 tak funti.

Imao sam povratnu kartu iz Sarajeva na Austrianu i otkazao sam se (prvi segment za SA je iskoristen) i dobio sam nazad samo 18 eur neiskoristene taxe za aerodrom SA
Sam transport sa Lutona/Stansteda do centra i nazad kosta 10 funti u jednom pravcu. Hostel bilo na okej lokaciji je otprilike 30-40 funti noc dok se ipak moze jesti za pristojne novce, necemo se gotiviti po restoranima ali neki fast food moze na nekoliko dana biti dovoljan. Pubbing ili istrazivanje te strane njihove kulture je vec pravo skup sport, mislim 7-9 funti za pint.

Mnogo aktivnosti po Londonu je besplatno doduse, preko 95% muzeja pa do obilazaka grada.

Svejedno, ne mogu ni ja da shvatim potrebu za dva puta dnevno let za tu zemlju, osim toga da ce Englezi vrlo rado nama doci trositi pare
akcija007
Posts: 2861
Joined: 17/05/2008 23:50

#3538 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

U Skoplju sam na aerodromu, ovdje je ludilooo od letova. wizzair nema odakle ne leti iz/za SKP(imaju bazu ovdje sigurno s 4 aviona).
Makedonija nema svoju nacionalnu aviokompaniju, pored Wizz leti Austrian 2x dnevno za Bec , Croatia 2x za Zagreb, Air Servija za Beograd, 1-2 dnevno Lufthansa za Franfkrt, LOT za Varsavu, Turkish za Istanbul, SunExpress za Izmir, Sarajevo, Atinu, Antaliju....

Ali me Wizz iznenadio, lete za Salzburg, Bratislavu, Budimpestu, Ljubljanu, Brisel Charloa, Copenhagen, Basel, Paris Beavus, Berlin, Bremen, Cologne, Dortmund, Friedrichafen, Hahn, Hamburg, Karslue, Nunmberg, Memminghem, London, Malta, Malmo, Geteborg, Stokholm, Oslo, Eidhofen, Bolonja, Milano, Rim, Venecija.
Iz Beca lete za Ohrid.

Znaci, Wizz je sve njemacke pokrajine pokrili linijama , samo uzmite Bavarsku (Memminghem + Nunmberg+ austrijski Salzburg tik na granici s Bavarskom)

MK je povrsinom i brojem staanovnika duplo manja od nas, da li su ovi letovi zbog izuzetno jake dijaspore (posebno albanske) ?
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3539 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

Sve sto si nabrojao ima uticaja, plus sto im je autom 2.5-3x duze kuci voziti nego nasima...
User avatar
ElRe
Posts: 10868
Joined: 12/12/2011 11:28

#3540 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by ElRe »

Dijaspora linije, čim nema Španije, Portugala, Južne Italije, Provanse.
akcija007
Posts: 2861
Joined: 17/05/2008 23:50

#3541 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Antalija Sarajevo u nedjelju 05 05 raspordat let
Sold out
seman
Posts: 193
Joined: 12/06/2010 00:35

#3542 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by seman »

We would like to inform you that it is required from passengers travelling to the United Arab Emirates to:

have their first and last name on their passport.
*This restriction does not apply to United Arab Emirates residency card holders or employment visa holders.
obtain a UAE visa before departure.
*This restriction does not apply to passengers holding citizenship in the European Union.
apply for a transit visa.
*In case of transit flights, please check the entry requirements before departure.
In case any of the above requirements are not fulfilled, you cannot be permitted to enter the United Arab Emirates. It is your responsibility to be aware of the relevant travel restrictions, to ensure you are eligible to enter a country and are fit to travel.

The essential entry documents applicable to your destination country's current regulations will have to be presented to the ground handling agents or border/health authorities at the airport, before embarking your flight.

Thank you for your cooperation and we are looking forward to seeing you onboard!
Dobih mail od wizz-a, znam da od decembra ne trebaju vize za UAE, da li svejedno trebam popunit neki formular ili ne treba ništa?
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10834
Joined: 27/04/2021 22:52

#3543 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by tramvajtrojka »

seman wrote: 27/04/2024 09:31
We would like to inform you that it is required from passengers travelling to the United Arab Emirates to:

have their first and last name on their passport.
*This restriction does not apply to United Arab Emirates residency card holders or employment visa holders.
obtain a UAE visa before departure.
*This restriction does not apply to passengers holding citizenship in the European Union.
apply for a transit visa.
*In case of transit flights, please check the entry requirements before departure.
In case any of the above requirements are not fulfilled, you cannot be permitted to enter the United Arab Emirates. It is your responsibility to be aware of the relevant travel restrictions, to ensure you are eligible to enter a country and are fit to travel.

The essential entry documents applicable to your destination country's current regulations will have to be presented to the ground handling agents or border/health authorities at the airport, before embarking your flight.

Thank you for your cooperation and we are looking forward to seeing you onboard!
Dobih mail od wizz-a, znam da od decembra ne trebaju vize za UAE, da li svejedno trebam popunit neki formular ili ne treba ništa?
jok samo pasoš ti je potreban
User avatar
So What!
Posts: 11167
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3544 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by So What! »

akcija007 wrote: 21/04/2024 10:09 U Skoplju sam na aerodromu, ovdje je ludilooo od letova. wizzair nema odakle ne leti iz/za SKP(imaju bazu ovdje sigurno s 4 aviona).
Makedonija nema svoju nacionalnu aviokompaniju, pored Wizz leti Austrian 2x dnevno za Bec , Croatia 2x za Zagreb, Air Servija za Beograd, 1-2 dnevno Lufthansa za Franfkrt, LOT za Varsavu, Turkish za Istanbul, SunExpress za Izmir, Sarajevo, Atinu, Antaliju....

Ali me Wizz iznenadio, lete za Salzburg, Bratislavu, Budimpestu, Ljubljanu, Brisel Charloa, Copenhagen, Basel, Paris Beavus, Berlin, Bremen, Cologne, Dortmund, Friedrichafen, Hahn, Hamburg, Karslue, Nunmberg, Memminghem, London, Malta, Malmo, Geteborg, Stokholm, Oslo, Eidhofen, Bolonja, Milano, Rim, Venecija.
Iz Beca lete za Ohrid.

Znaci, Wizz je sve njemacke pokrajine pokrili linijama , samo uzmite Bavarsku (Memminghem + Nunmberg+ austrijski Salzburg tik na granici s Bavarskom)

MK je povrsinom i brojem staanovnika duplo manja od nas, da li su ovi letovi zbog izuzetno jake dijaspore (posebno albanske) ?
Mislim da igra ulogu i subvencija njhiova vlade. Ne tvrdim ovo stoposto, ali u Sarajevo se Wizz vratio nakon subvencija.
seman
Posts: 193
Joined: 12/06/2010 00:35

#3545 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by seman »

tramvajtrojka wrote: 27/04/2024 14:40 jok samo pasoš ti je potreban
Hvala! :bih:
akcija007
Posts: 2861
Joined: 17/05/2008 23:50

#3546 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Moguce ali me iznenadilo da iz Skoplja i aju letove za skoro sve gradove koji su jedan od drugog ufaljeni po par stotina kilometara . skoplje Budimpesta i Bratislava i Ohrid Bec
Druga strana Austrije + Bavarije Skoplje Salzburg 3X sedmicno a Skoplje Memminghem i Ninmberg svaki dan
User avatar
So What!
Posts: 11167
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3547 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by So What! »

akcija007 wrote: 28/04/2024 19:33 Moguce ali me iznenadilo da iz Skoplja i aju letove za skoro sve gradove koji su jedan od drugog ufaljeni po par stotina kilometara . skoplje Budimpesta i Bratislava i Ohrid Bec
Druga strana Austrije + Bavarije Skoplje Salzburg 3X sedmicno a Skoplje Memminghem i Ninmberg svaki dan
Jedina Wizz-ova linija koju je Sarajevo imalo do 2020. godine je Sarajevo - Budimpesta i subvencionirala je direktno Madjarska ambasada.

Sjecam se vikenda u Budimpestu za 20 eura povratna karta, cudi me da nisu poslije COVID pandemije obnovili sponzorstvo za ovu liniju.

Ove ostale linije jesu impresivne, ali kao sto neko rece, makedonskoj dijaspori je lakse avionom nego autom.
Post Reply