Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3401 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sehohari »

liyf wrote: 05/03/2024 19:20 Pare = Nam trebaju
Turizam = pare
Turizam Zapada = volimo, donosi veoma malo profita Bosni
Turizam Istoka = ne volimo, zastupljeniji, donosi OGROMAN profit bosni

Ali nemojte da on mora gledati pokrivene žene u Sarajevu, nije vam ovo Osmansko carstvo.
Ma pusti, ima ta 2-3 lika koji šire te komentare.

Realno, mislim da bi neka masovna navala turista iz z. evrope napravila više problema nego ovaj dolazak arapa.
Možda ne valja al-Ilidža, ali opet bolje nego da postane nešto poput Zrća, tek onda bi vidjeli natpise po medijima i kritike.
Last edited by sehohari on 05/03/2024 19:24, edited 1 time in total.
liyf
Posts: 1221
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#3402 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by liyf »

Arapi u Bosni grade firme, kupuju imanja od Bosanaca i Hercegovaca, kupuju i grade kuće, zgrade, potiču dobre ekonomske odnose između naše države i nekih od najbogatijih zemalja na svijetu. Arapima smo dragi i većina koja dođe ovdje osjeća Bosnu drugom domovinom u kojoj su dobrodošli. Arap renta auto, renta kombi, plati nekome da ga vozi, bude u Bosni 2 mjeseca, prođe od Sarajeva do Banjaluke, plati u restoranu račun koji se ne nabere mjesečno, ali Arap opet ne valja. Ccc Bošnjo nezahvalni
akcija007
Posts: 2858
Joined: 17/05/2008 23:50

#3403 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Hvala @drndalo na savjetu. Prenocit cu kod prijatelja u Zagrebu i sutra nastaviti u 14 50 h za Sarajevo.
mistek
Posts: 3394
Joined: 23/05/2010 15:16

#3404 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by mistek »

Ma da je pameti, menadžment aerodroma bi cijeli jedan projekat posvetio povećanju broja sezonskih linija ka bliskom istoku. Ljudi koji nemaju dodira s tim (u poslovnom smislu) nema pojma o kojim ciframa turista se tu radi i koliko novca ostavljaju u BiH. To je turistička tržišna niša i komparativna prednost koju Sarajevo može koristiti. Naravno, daleko od toga da treba zapostaviti i turiste iz Evrope ili ostatka svijeta generalno, ali ovo s Arapima je najlakše povećavati i uzimati im pare.

Inače, dobra prva 2 mjeseca po broju putnika, povećanje 30% u odnosu na prethodnu godinu. Ako ne bude kakvih sranja do kraja godine, može ovo ići blizu 2 miliona ove godine.
akcija007
Posts: 2858
Joined: 17/05/2008 23:50

#3405 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Njima mislim trebaju vize za eu. Mi ih oslobodimo na par ljetnih mjeseci bez viza da dodju u bih. Ne smijemo duze jer bi nas bezvizni rezim za eu bio ugrozen.
Koliko god oni para trosili ovdje ipak sam da imamo vise letova prema zapadnim destinacijama
last mohicans
Posts: 11987
Joined: 09/08/2012 23:19

#3406 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by last mohicans »

akcija007 wrote: 06/03/2024 00:07 Njima mislim trebaju vize za eu. Mi ih oslobodimo na par ljetnih mjeseci bez viza da dodju u bih. Ne smijemo duze jer bi nas bezvizni rezim za eu bio ugrozen.
Koliko god oni para trosili ovdje ipak sam da imamo vise letova prema zapadnim destinacijama
Emiračanima, Kuvajčanima, mislim i Kataranima, ne trebaju vize za EU. Ostalim trebaju. Vizni režim sa Saudijom je suspendovan do 1.10, ali su uveli Omanu i Bahrejnu sto je nonsens. Mislim da je to ona evropska regulativa ako se prati njihova praksa, da po nekom sporazumu i mi trbamo slijediti tu politiku viza. Neka viza, ali olaksaj, daj ljudima na aerodromu ili da online mogu aplicirati i završiti vizu.
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#3407 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by HelaS »

akcija007 wrote: 06/03/2024 00:07 Njima mislim trebaju vize za eu. Mi ih oslobodimo na par ljetnih mjeseci bez viza da dodju u bih. Ne smijemo duze jer bi nas bezvizni rezim za eu bio ugrozen.
Koliko god oni para trosili ovdje ipak sam da imamo vise letova prema zapadnim destinacijama
Zašto?
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#3408 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Athlon64 »

sehohari wrote: 05/03/2024 19:22
liyf wrote: 05/03/2024 19:20 Pare = Nam trebaju
Turizam = pare
Turizam Zapada = volimo, donosi veoma malo profita Bosni
Turizam Istoka = ne volimo, zastupljeniji, donosi OGROMAN profit bosni

Ali nemojte da on mora gledati pokrivene žene u Sarajevu, nije vam ovo Osmansko carstvo.
Ma pusti, ima ta 2-3 lika koji šire te komentare.

Realno, mislim da bi neka masovna navala turista iz z. evrope napravila više problema nego ovaj dolazak arapa.
Možda ne valja al-Ilidža, ali opet bolje nego da postane nešto poput Zrća, tek onda bi vidjeli natpise po medijima i kritike.
100% si upravu, vijdeli smo snimke iz Splita.

Gdje je ljudima u starom gradu praktično onemogućen normalan život, buka do neka doba, uriniranje po ulaznim vratima i sl.
Nevjerovatne količine smeća...

BiH ima svakako kulturnije turiste, samo teško istjerivati fašizam iz naroda.
liyf
Posts: 1221
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#3409 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by liyf »

Kad već pričamo o Arapima koliko dođe karta za Kuvajt? Mislim da sam gledao i da imaju 2 direktna prevoznika Jazeera i još neki njihov domaći prevoznik, i kako sam vidio nekih 450KM je povratna, ima li neko neke informacije više?
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#3410 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Thorgerson »

liyf wrote: 05/03/2024 19:23 Arapi u Bosni grade firme, kupuju imanja od Bosanaca i Hercegovaca, kupuju i grade kuće, zgrade, potiču dobre ekonomske odnose između naše države i nekih od najbogatijih zemalja na svijetu. Arapima smo dragi i većina koja dođe ovdje osjeća Bosnu drugom domovinom u kojoj su dobrodošli. Arap renta auto, renta kombi, plati nekome da ga vozi, bude u Bosni 2 mjeseca, prođe od Sarajeva do Banjaluke, plati u restoranu račun koji se ne nabere mjesečno, ali Arap opet ne valja. Ccc Bošnjo nezahvalni
Nek dolaze turisti. Al ovo sa arapima je greska sto se uradilo.

Dala im se zemlja sa dzaba. Al sta mozemo. Mnogo bogatije zemlje nisu s njima izasle na kraj, a da mi mozemo. Al moglo se, da se htjelo.

Hocu da kazem, dosta tih arapa je vise kao stanovnik ove drzave, grada a ne turista. Znam neke koji imaju kucu, imaju auto ovdje, sve. Dakle, dodje. Ode u bingo, vrati se kuci. Hodaju po planinama itd. Hotel im ne treba. Restoran im ne treba. Rentacar im ne treba, a ni vozac. Tj. To para sto donese potrosi eto u bingu. Na pumpi natoci gorivo i tu i tamo pojede nesto. Nema bas ni toga previse, kao prije da neko voza arape i uzima im lovu. To je proslo vrijeme. Nisu oni glupi.

Dijaspora donese garantujem 50x vise novca nego arapski "turist".
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#3411 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konami666 »

U Bosni vazi ona: “u sve mi diraj, samo ne u bradonje” :D

Tako je to kada je normala da se imaju 4 žene, gdje je normala da se ima roblje u 21 vijeku, to su ti kulturni turisti za bosnje.

https://www.klix.ba/biznis/privreda/bosna-i-hercegovina-u-berlinu-predstavlja-turisticku-ponudu-ocekuju-se-brojni-izlagaci/240305095

Ovako se privlače Europaki turisti, treba još reklame da se vrte na billboard-ima i da se poboljša trenutna ponuda.
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#3412 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by HelaS »

Thorgerson wrote: 06/03/2024 08:46
liyf wrote: 05/03/2024 19:23 Arapi u Bosni grade firme, kupuju imanja od Bosanaca i Hercegovaca, kupuju i grade kuće, zgrade, potiču dobre ekonomske odnose između naše države i nekih od najbogatijih zemalja na svijetu. Arapima smo dragi i većina koja dođe ovdje osjeća Bosnu drugom domovinom u kojoj su dobrodošli. Arap renta auto, renta kombi, plati nekome da ga vozi, bude u Bosni 2 mjeseca, prođe od Sarajeva do Banjaluke, plati u restoranu račun koji se ne nabere mjesečno, ali Arap opet ne valja. Ccc Bošnjo nezahvalni
Nek dolaze turisti. Al ovo sa arapima je greska sto se uradilo.

Dala im se zemlja sa dzaba. Al sta mozemo. Mnogo bogatije zemlje nisu s njima izasle na kraj, a da mi mozemo. Al moglo se, da se htjelo.

Hocu da kazem, dosta tih arapa je vise kao stanovnik ove drzave, grada a ne turista. Znam neke koji imaju kucu, imaju auto ovdje, sve. Dakle, dodje. Ode u bingo, vrati se kuci. Hodaju po planinama itd. Hotel im ne treba. Restoran im ne treba. Rentacar im ne treba, a ni vozac. Tj. To para sto donese potrosi eto u bingu. Na pumpi natoci gorivo i tu i tamo pojede nesto. Nema bas ni toga previse, kao prije da neko voza arape i uzima im lovu. To je proslo vrijeme. Nisu oni glupi.

Dijaspora donese garantujem 50x vise novca nego arapski "turist".
Pa šta predlažeš, možda da kažemo arapskim turistima da nam više ne dolaze. Ili, ako žele, da ostave novca koliko i Dijaspora? Po tebi, toliko smo ojačali da sada možemo i birati turiste, one u prolazu koji ostave sitniš nećemo, one koji se razbacuju hoćemo. Ili.... ?
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3413 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

akcija007 wrote: 05/03/2024 20:04 Hvala @drndalo na savjetu. Prenocit cu kod prijatelja u Zagrebu i sutra nastaviti u 14 50 h za Sarajevo.
Nema na cemu. Samo Betterman-a ne slusaj, zavrsio bi u Londonu... :(
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#3414 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Trappist »

E cuj arapi ostavljaju puno para...mozda da ono tek kad je krenulo pa su imucniji dolazili, a ovo sad sto dolazi je vecinom neotesana bagra. Uvijek ce ti jedan njemac ili britanac vise potrositi u BiH nego arap :bih:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#3415 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Haris.ba »

Trappist wrote: 06/03/2024 10:51 E cuj arapi ostavljaju puno para...mozda da ono tek kad je krenulo pa su imucniji dolazili, a ovo sad sto dolazi je vecinom neotesana bagra. Uvijek ce ti jedan njemac ili britanac vise potrositi u BiH nego arap :bih:
Mislis potrosice vise na alkohol? :D

Da Njemci ili Britanci skontaju da im se isplati vrsta turizma u Bosni ko Arapima - isto bi bilo.

Imas koliko hoces tekstova kakvi su Britanci kada odluce turisticki duze zivjeti po Portugalu ili Spaniji.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#3416 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Trappist »

Haris.ba wrote: 06/03/2024 10:59
Trappist wrote: 06/03/2024 10:51 E cuj arapi ostavljaju puno para...mozda da ono tek kad je krenulo pa su imucniji dolazili, a ovo sad sto dolazi je vecinom neotesana bagra. Uvijek ce ti jedan njemac ili britanac vise potrositi u BiH nego arap :bih:
Mislis potrosice vise na alkohol? :D

Da Njemci ili Britanci skontaju da im se isplati vrsta turizma u Bosni ko Arapima - isto bi bilo.

Imas koliko hoces tekstova kakvi su Britanci kada odluce turisticki duze zivjeti po Portugalu ili Spaniji.
Alkohol, hranu i nocenja, ne znam na sta se vise moze trositi ovdje :D
Ma svjestan sam toga, nije niko "savrsen turista" ali otvarati ovoliko linija prema istoku a slabo sta prema zapadu mi nije jasno nikako, tj. da su privlacniji arapi kao turisti od europljana.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3417 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

Jebote, koliko tesko je skontati DA NE OTVARAMO MI LINIJE prema Arapima, nego oni sami otvaraju linije prema ovamo jer ima potraznje...???

Nije bas da sufinasiramo otvaranje linija za bliski istok...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#3418 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Haris.ba »

Trappist wrote: 06/03/2024 11:10
Alkohol, hranu i nocenja, ne znam na sta se vise moze trositi ovdje :D
Ma svjestan sam toga, nije niko "savrsen turista" ali otvarati ovoliko linija prema istoku a slabo sta prema zapadu mi nije jasno nikako, tj. da su privlacniji arapi kao turisti od europljana.
Nije stvar ko je privlacan. Vec, ko zeli da dodje.
giovanni008
Posts: 551
Joined: 20/05/2008 12:20

#3419 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by giovanni008 »

Treba otvoriti konkurs za sufinansiranje linija na osnovu glavnog kriterija a to je da se traze iskljucivo za linije tj. gradove koji su nam najvise potrebni.
Turisticka zajednica nek napravi listu od recimo 5-6-7 gradova koji jos uvijek nemaju direktnu povezanost sa Sa.
giannibelif
Posts: 1994
Joined: 28/01/2017 22:11

#3420 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by giannibelif »

Tražim let za Rio, šura pravi momačko sedam dana u julu i sva sreća pa postoji Turkish i čak prvi ću tamo stići. On i ekipa odozgo će sve su prilike letjeti iz Osla za Munchen ili Frankfurt pa Miami i za Rio. U nekim varijantama smo ekstra povezani, a one osnovne i najprofitabilnije linije su nam katastrofa odavde.
liyf
Posts: 1221
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#3421 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by liyf »

Thorgerson wrote: 06/03/2024 08:46
liyf wrote: 05/03/2024 19:23 Arapi u Bosni grade firme, kupuju imanja od Bosanaca i Hercegovaca, kupuju i grade kuće, zgrade, potiču dobre ekonomske odnose između naše države i nekih od najbogatijih zemalja na svijetu. Arapima smo dragi i većina koja dođe ovdje osjeća Bosnu drugom domovinom u kojoj su dobrodošli. Arap renta auto, renta kombi, plati nekome da ga vozi, bude u Bosni 2 mjeseca, prođe od Sarajeva do Banjaluke, plati u restoranu račun koji se ne nabere mjesečno, ali Arap opet ne valja. Ccc Bošnjo nezahvalni
Dijaspora donese garantujem 50x vise novca nego arapski "turist".
Pa valjda bi to onda neki analitičar ili ekonomista skontao i vidio da nema hajra od Arapa. Arapi su najbogatiji ljudi na svijetu, imaju dosta više novca i dosta im je draže novac potrošiti nego dijaspori.
liyf
Posts: 1221
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#3422 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by liyf »

"Turisti iz arapskih zemalja prosječno potroše blizu 300 KM dnevno, pri čemu nisu uključeni troškovi smještaja. Novac troše i na hranu, a prioritet ima tradicionalna bosanska kuhinja – ćevapi, pita, pečenje i jela ispod sača... Kupuju se i suveniri, posebno setovi za kafu, različiti proizvodi s ugraviranim motivima BiH i njenih gradova, proizvodi od vune..."

300 KM Dnevno, a većina ih ostane mjesec do 3 mjeseca, znači potroše u prosjeku od 9000 do 27000 KM.
User avatar
xoklix
Posts: 2426
Joined: 16/01/2018 16:07

#3423 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by xoklix »

https://www.klix.ba/biznis/finansije/ilidza-u-prvih-devet-mjeseci-ove-godine-imala-veci-fiskalni-promet-od-tuzle-i-mostara/231016172

Sve rečeno u vezi pitanja turista sa BI...
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3361
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#3424 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Dupli_skalp »

liyf wrote: 05/03/2024 19:23 Arapi u Bosni grade firme, kupuju imanja od Bosanaca i Hercegovaca, kupuju i grade kuće, zgrade, potiču dobre ekonomske odnose između naše države i nekih od najbogatijih zemalja na svijetu. Arapima smo dragi i većina koja dođe ovdje osjeća Bosnu drugom domovinom u kojoj su dobrodošli. Arap renta auto, renta kombi, plati nekome da ga vozi, bude u Bosni 2 mjeseca, prođe od Sarajeva do Banjaluke, plati u restoranu račun koji se ne nabere mjesečno, ali Arap opet ne valja. Ccc Bošnjo nezahvalni
gamad od naroda koja profitira na tuđoj nevolji. od nas, pa do palestinaca.

daleko im kuća od moje, kao i svim onima koji ih dozivaju ovamo, ista stoka kao i arapi.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3361
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#3425 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Dupli_skalp »

liyf wrote: 05/03/2024 19:20 Pare = Nam trebaju
Turizam = pare
Turizam Zapada = volimo, donosi veoma malo profita Bosni
Turizam Istoka = ne volimo, zastupljeniji, donosi OGROMAN profit bosni

Ali nemojte da on mora gledati pokrivene žene u Sarajevu, nije vam ovo Osmansko carstvo.
eto koliko nemaš pojma, turizam zapada ne može procvjetati od vas arapofila koji sve prilagođavate toj gamadi.
Post Reply