Međuljudski odnosi na poslu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#151 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by zippoo87 »

Normalan,kulturan,prirodan,pismen,korektno obavlja posao...
Ne nuzno VSS,nego ono da nije primitivna neuka seljacina.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#152 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by MarshalDodik »

S takvim kao sto ste nabrojali tesko moze doci do problema.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#153 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by mali jomu »

zippoo87 wrote: 13/04/2022 23:19 da nije primitivna neuka seljacina.

Katastrofa, tu nema popravke... nista kontat vec odmah u sekundi razgulit, provjereno 100% :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#154 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by mali jomu »

Pravilo br.1 na poslu je, da se uci od onoga koji svoju, vasu ili bilo ciju... poslovnu teoriju, zna i moze prakticno napraviti da je svi vide. Svako takav je profesionalac na svom polju rada, i samo se od takvih uci.

Svi drugi su samo teoreticari... (amateri) koji trebaju savladati praksu. Bez vidljive prakse sve je suplja.

Sve je to normalno u poslovnom (radnom) svijetu, treba samo biti uporan u ucenju od onoga koji to zna.


A ljudski medjuodnosi... normalno je da ima svasta, i tu nema recepta za "biti dobar sa svima",

u glavnom sve zavisi od sefa kakav je on kao sef (je li on pravi sef ili ga samo zovu... sefom) to je do vas... kavi ste vi takav vam je i sef.


Da bi se izbjegle takve manipulacije... trebate postati profesionalci, i onda sve dodje na svoje mjesto :thumbup:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#155 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by apsidejzi »

staxx wrote: 14/04/2020 23:09
dobar osjecaj wrote: 14/04/2020 12:11 Tokom godina sam bila u različitim poslovnim okruženjima i radila sa veoma različitim ljudima. Neki ljudi su prirodno tihi, trebaju mir, tišinu i stabilnost da funkcionišu i inače i u poslovnom okruženju. Još ako je priroda posla takva da iziskuje sate i sate tišine, razmišljanja, pažnje za detalje koji se ne smiju propustiti...
Drugi ljudi vrište u svakom aspektu svog života pa i u poslovnom okruženju. Jedni se teško bude i ne funkcionišu ujutro, drugi su nasmijani i puni zarazne i ponekad smarajuće energije već od 7 ujutro.
Oko mene je bivalo ljudi koji veći dio dana ne rade ništa, po cijeli dan brbljaju, čitaju zabavne sadržaje, svađaju se i prepričavaju svađe a nakon što mi odemo kući ostaju na poslu satima da bi uradili posao za koji su plaćeni.

Neko se nosi s porodičnim nasiljem. Neko boluje od vidljivih ili manje očito vidljivih oboljenja. Neko pati zbog nečega što nema, ne zna, ne umije da riješi ili organizuje u svom životu. Vidjela sam i doživjela puno ljudske okrutnosti, površnosti i neosjetljivosti za potrebe ljudi s kojima radimo i dijelimo radni prostor. Sva teorija koju se uči i propagira čak i u firmama kojima je možda i malo više stalo do blagostanja svojih uposlenika pada u vodu na mnogo pojedinačnih primjera.

Ne sugerišem da treba patiš zbog toga što je drugima teško zbog nečega što nema veze s tobom ili te se ne dotiče, ali možda bi mogao smanjiti očekivanja i pritisak na osobu kojoj iz nekog razloga ne prija možda ništa sada i zaustaviti se ako si krenuo u proces njene stigmatizacije s drugim kolegama koji je ne poznaju ili im je jednako antipatična.
hvala ti na osvrtu na moj problem... mislim da sam na tragu ovog tvog razmisljanja.. meni iscrpljuje energiju i motivaciju takva atmosfera, mislim radi se o 8 sati radnog vremena u koje provodimo skupa.. ako ne mozemo doruckovati skupa i povremeno provesti neku neformalnu pauzu, razgovor ili slično, to nije mjesto za mene... ona ima nelih svojih, na prste jedne ruke da nabrojiš, pajdaša (firma broji 150 ljudi) sa kojim se gotivi, a ostali su outsideri, pa tako i ja. Od ranije znam da je drugi u firmi nisu gotivili, ali me nije zanimalo i nisam znao zasto... dok me nisu ubacili kod nje u kanc. Toliko nekog negativizma, odbojnosti, mrzovoljnosti.. energetski vampir... ne trazim krivca u njoj, a ni u sebi, smatram da nema "hemije" između nas i da je takav karakter, a ja nesto sasvim drugo...

Ne bi me ni doticalo da nisam prisiljen da obitavam tu u pećini sa njom, kao sto nisam ranije ni znao za nju, zdravo za zdravo... ovako mi smeta i čini depresivnim u neku ruku. Nema šanse da bih mogao biti privatno sa nekom takvom u vezi ili slično, to bi bio mirikl.
Meni kad bi krenula kolutat ocima zato sto sam se nakasljao ja bih kasljao citav dan namjerno. Okreni situaciju u svoju korist! Radi stvari koje ce je iritirati toliko da ona ode sefu i trazi premjestaj :D nista opasno ni strasno al zivciraj je. Ostavis otvorena vrata. Pustis neku muziku da nije tisina. Zavisi sta je nervira..
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#156 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by moonca »

:-)
Mogu misliti kako se ovaj ponasha ..dok zena kotrlja ochima... :zoka: kad je nema da nam opishe :dada: vjerujete njemu .. nije fer
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#157 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by mali jomu »

moonca wrote: 14/04/2022 17:51 :-)
Mogu misliti kako se ovaj ponasha ..dok zena kotrlja ochima... :zoka: kad je nema da nam opishe :dada: vjerujete njemu .. nije fer

Taman htjedoh ovako nesto napisat... :lol: :mrgreen: :thumbup:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#158 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by mali jomu »

Po meni, zena ga odkutarisala jer nije ono za sta joj se predstavlja da jeste... :mrgreen:

Zene to skontaju u sekundi... :mrgreen:
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#159 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by hurmasica »

imam kolegucu koja svih 8 sati u kancelariji preprica. ometa me u poslu, puno grijesim, ne pamtim bitne info radi mora nebitnih i informacija kojima me bombarduje i sto je najgore naljuti se kad vidi da radim i da nisam za pricu. ja ne znam kako da postavim granicu na neki fin nacin...na ivici sam pucanja po savovima
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#160 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by crveni_makovi »

...
Last edited by crveni_makovi on 17/10/2022 22:23, edited 1 time in total.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19522
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#161 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by teskeredzic_22 »

hurmasica wrote: 17/10/2022 21:45 imam kolegucu koja svih 8 sati u kancelariji preprica. ometa me u poslu, puno grijesim, ne pamtim bitne info radi mora nebitnih i informacija kojima me bombarduje i sto je najgore naljuti se kad vidi da radim i da nisam za pricu. ja ne znam kako da postavim granicu na neki fin nacin...na ivici sam pucanja po savovima
@hurmasica , izvini moram ovo odraditi.

?
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#162 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by DZONPI »

Sve je to mila majka dok im ja ne zapjevam na poslu a oni svi bleje i kontaju ovaj puko garant.Firma u inostranstvu tj sve domaci a ja jedini stranac,još pjevam na Bosanskom.Posto vrlo dobro kontam ljude i njihov zivot postavljam im pitanja na koja vec znam odgovor.Jedna se vazda zali na muza znate vec one stvari a ja onako na sabahu pitam istu.Nesto si mi umorna razguzvana garant si imala sex sinoc i onda ide odgovor koji mtrvi sex.😀Jes malo pokvareno ali meni godi ta zajebancija.
semsasuljakovic
Posts: 2000
Joined: 02/08/2015 21:30

#163 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by semsasuljakovic »

hurmasica wrote: 17/10/2022 21:45 imam kolegucu koja svih 8 sati u kancelariji preprica. ometa me u poslu, puno grijesim, ne pamtim bitne info radi mora nebitnih i informacija kojima me bombarduje i sto je najgore naljuti se kad vidi da radim i da nisam za pricu. ja ne znam kako da postavim granicu na neki fin nacin...na ivici sam pucanja po savovima
Imam istu takvu.
Tipkam na tastaturi, gledam u ekran i govorim "aha, aha". Ona zna da je ne bendam ni 5%, ali joj paše da govorim "aha", meni ne smeta toliko jer je ne slušam, a njoj dobro jer ima kome pričati.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#164 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by Chmoljo »

Imam i ja. Ono, boli me kurac za tvoju kolonoskopiju jbt...

Srecom volim raditi kad pustim sebi muziku, slusalice nabacim i tjt. Nekad zna ona pricati iako imam slusalice. Iako je sve cujem, ne moram uopste obracati paznju jer ona ne zna da je cujem.
akcelerator
Posts: 281
Joined: 12/09/2022 10:17

#165 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by akcelerator »

Pregrade u kancelarijama uvesti kao zakonski obavezne.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#166 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by Suzie Q »

imam i ja takvu kolegicu, nije puno starija od mene ali je matora po ponasanju, prije pola godine se zaposlila kod nas. U uredu smo vec bile jedna kolegica i ja, nas dvije super funkcioniramo, razumijemo se i bez velike price. Ova dosla i samo bi nabilavala, prvo kad dodje ulazi teatralno pjeva dobro jutro, sve bi izgrlila i izljubila, pa onda krene prica od kera do babe.
Kolegica je uglavnom odignorira i iskljuci se, da bi se ta nova nedavno zalila kod sefa da je neljubazna i bezobrazna prema njoj. I naribase ovu ni krivu ni duznu, ja sam u soku bila. S takvima oprezno.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#167 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by Nierika »

Dobro što se ne bi žalila kod šefa ako joj to svakodnevno zagorčava život. Mada češće ljudi uzmu pravdu u svoje ruke pa vraćaju istom mjerom. Ali ne vidim zašto bi iko trpio bezobrazluk. Ja sam za to da se sad i ova druga žali šefu. :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#168 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by Chmoljo »

za mene su mislili dasam fin. pa sam pofino oterso nekoliko puta, pa sada kada me određeni nešto pitaju, vidim da igraju oko mene.

i meni drago. :D jer me neće jebavati za svaku sitnicu.

a počesto znam imati i zloban komentar kad i ova kolegica krene truniti, pa lijepo aterira :D samo je bitno da ljudi ne misle da si fin. nego da ćeš praviti frku ako te krenu jebavati.

tada budeš puno mirniji.
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#169 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by no_sikiriki »

Fakat ne kontam kako ljudi nemaju osjećaja za druge. Kako je moguće ne prepoznati da nekoga smaraš do iznemoglosti? Ako neko samo govori "aha" dok držiš cjelodnevni monolog, kako ne skontaš da si dosadan?
Ili još gore, znaš da smaraš, i opet ne bendaš.
Nevjerovatno koliko ti ljudi mogu da te iscrpe, nakon sat vremena priče, kao da si kopao u rudniku cijeli dan. :mrgreen:
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#170 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by _Reds_ »

Uvijek je bilo "teških" ljudi i biće, tj. energetskih vampira.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#171 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by Piaty »

Što je interesantno, najviše nas iritiraju kolegice. Tako je i sa mnom isto.

Zašto je to tako, ne znam. Možda nas nerviraju i kolege našeg pola ali valjda nam to ništa nije čudno jer je to tako kao normalno i od ranije.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#172 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by Piaty »

Suzie Q wrote: 18/10/2022 08:04 Ova dosla i samo bi nabilavala, prvo kad dodje ulazi teatralno pjeva dobro jutro, sve bi izgrlila i izljubila, pa onda krene prica od kera do babe.
Oj Bože, tačno imam sliku pred očima
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#173 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by Truba »

neki je poremećaj
bipolar mislim
lagani oblik
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#174 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by medvjed23 »

Sviđalo se to nama ili ne, na posao otpada dobar dio ljudskog života. Zato je jako važno rad učiniti prijatnim te na radnom mjestu izgraditi lijepu atmosferu. Ja se zaista svakodnevno trudim da stvari poguram u tom smjeru. Od dolaska na posao pa do samog kraja radnog vremena kolege uveseljavam raznim pričama iz svog nadasve zanimljivog života. Tako stvaram ugođaj u kojem svi rade sa zadovoljstvom. Srećom, u takvim aktivnostima nisam usamljen. Sve kolege, bez izuzetka, daju svoj doprinos; neko manji, neko veći. Ovaj jedan zna satima pričati sa mnom, naglašavajući kako voli svoj posao (iako mu s vremena na vrijeme teško padaju distrakcije koje ga dovode do suza i zbog kojih se planira žaliti nadređenim - u tom slučaju ja mu brzo skrenem misli sa nevolja, pričajući mu nadugo i naširoko o svojoj kolekciji poetskih zbirki). Ovaj drugi, sa širokim osmijehom (čudan neki osmijeh, pri kojem se zubi zarivaju u usne, ranjavajući ih), razdragano dobacuje: da, aha, jest, dobro si... Ovaj treći, pun vedrine, ljubazno kima glavom. Itd. Itd. Uglavnom, svako učestvuje na neki svoj, uvijek divan način i svi smo dio jednog složnog i sretnog radnog kolektiva! <3
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#175 Re: Međuljudski odnosi na poslu

Post by moonca »

:-) kad zavrshite posao za koji ste placheni..🤨
Post Reply