McDonald's u Sarajevu???

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
ZZZlica
Posts: 397
Joined: 17/08/2006 15:43

#151 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by ZZZlica »

Yo quiero TACO BELL :-)

A ne bih imala ništa protiv ni WENDY'S ili POPEYES (KFC već manje)

Šta će nam McDonald's? U BiH imamo toliko brzih jela s roštilja (ćevapi - sudžukice - pljeskavice - ražnjići - brizle i ostale iznutrice, pa sve do "bijelih bubrega") da nam hamburger nije interesantan... a nismo, vala, ni bolesno zaluđeni U.S.A.-om kao (Bjelo-)Rusi i sl. da gutamo sve što nam se servira kao "american way of life" (možda, ali treba znati da je to uglavnom hrana beskućnike na wellfare-u) :roll:
Po meni, na tržištu brze hrane u BiH ne nedostaju "hamburgernice" tog tipa... mada bi se moglo poraditi na kineskoj, indijskoj i uopšte orijentalnoj hrani (koja se može zvati i fast food, ono: fried rice with chicken/shrimps, razno-razne noodles s povrćem, curry i sl.)
User avatar
jennisjoplin
Posts: 2287
Joined: 17/02/2008 09:44
Location: Das ist Valter

#152 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by jennisjoplin »

ZZZlica wrote:Yo quiero TACO BELL :-)

A ne bih imala ništa protiv ni WENDY'S ili POPEYES (KFC već manje)

Šta će nam McDonald's? U BiH imamo toliko brzih jela s roštilja (ćevapi - sudžukice - pljeskavice - ražnjići - brizle i ostale iznutrice, pa sve do "bijelih bubrega") da nam hamburger nije interesantan... a nismo, vala, ni bolesno zaluđeni U.S.A.-om kao (Bjelo-)Rusi i sl. da gutamo sve što nam se servira kao "american way of life" (možda, ali treba znati da je to uglavnom hrana beskućnike na wellfare-u) :roll:
Po meni, na tržištu brze hrane u BiH ne nedostaju "hamburgernice" tog tipa... mada bi se moglo poraditi na kineskoj, indijskoj i uopšte orijentalnoj hrani (koja se može zvati i fast food, ono: fried rice with chicken/shrimps, razno-razne noodles s povrćem, curry i sl.)
imas istocnjacki restoran kod vrazove, izmedju poste i restorana la familia. nije loše a nije ni skupo, zavisi od tvojih gastronomskih prohtjeva :lol: , ali dobro bi bilo da ih je vise
:run:
leigh
Posts: 223
Joined: 26/03/2008 20:52

#153 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by leigh »

Ukoliko ostave cijene kakve su i u okruženju / ostatku Evrope, McD nema prođu u BiH iz očiglednih razloga. Dakle cijene svesti na minimum. Opet, cijenu hamburgera da snize na 2KM - za 2KM u drugim objektima mozes dobiti više, a naš čovjek sve više gleda kako da se što više najede, za što manje novaca. Mislim da ce upravo to biti najveci problem u Sarajevu (ako i dođe do otvaranja ikada) - visoke cijene, male porcije. Burger King bi sa tog gledišta prošao mnogo bolje - cijene relativno iste ali porcije daleko veće i normalnije (ne izgledaju anemično kao McD). Mada ni jedno ni drugo u suštini nije zdravo; kod nas zakon ne reguliše trans-fat, pa bi te masnoće stavljali na kilograme i ubijali nas polagano (primjer KFC-a u Mađarskoj koji je imao količine nezasićenih masnoća nekoliko puta veće od onih uobičajenih u SAD)
Giordano
Posts: 444
Joined: 12/07/2008 13:48

#154 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by Giordano »

jennisjoplin wrote:
ZZZlica wrote:Yo quiero TACO BELL :-)

A ne bih imala ništa protiv ni WENDY'S ili POPEYES (KFC već manje)

Šta će nam McDonald's? U BiH imamo toliko brzih jela s roštilja (ćevapi - sudžukice - pljeskavice - ražnjići - brizle i ostale iznutrice, pa sve do "bijelih bubrega") da nam hamburger nije interesantan... a nismo, vala, ni bolesno zaluđeni U.S.A.-om kao (Bjelo-)Rusi i sl. da gutamo sve što nam se servira kao "american way of life" (možda, ali treba znati da je to uglavnom hrana beskućnike na wellfare-u) :roll:
Po meni, na tržištu brze hrane u BiH ne nedostaju "hamburgernice" tog tipa... mada bi se moglo poraditi na kineskoj, indijskoj i uopšte orijentalnoj hrani (koja se može zvati i fast food, ono: fried rice with chicken/shrimps, razno-razne noodles s povrćem, curry i sl.)
imas istocnjacki restoran kod vrazove, izmedju poste i restorana la familia. nije loše a nije ni skupo, zavisi od tvojih gastronomskih prohtjeva :lol: , ali dobro bi bilo da ih je vise
:run:
:roll:

Ma vala,i ja sam plaho horan za jedan Idijski "fast food" restoran,recimo "chapati restoran" ili "parota restoran"! :lol: :lol:
Dosta mi je tih prica o McD,Wendy's,Popeyes i KFC restoranima na Balkanu :zzzz:

:roll:
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#155 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by in33sa »

Uvijek ista prica oko Meka, "imamo mi nase cevape", "McDonalds truje narod" (ko biva nasi cevapdzije melju halal meso iz dzenetskih basci u cevape), "ne treba nama McDonalds".

Ali dobro, ucmaloj provinciji i ne treba, ne samo McDonalds, vec ni Ikea (imamo Dalas, pa ja) ni nedaj boze kakva svjetska sportska dvorana ili stadion (bar onakva kakvu grade u Zagrebu i vec imaju u Beogradu), bolje dzamiju napraviti.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#156 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by vjesticanametli »

in33sa wrote:Uvijek ista prica oko Meka, "imamo mi nase cevape", "McDonalds truje narod" (ko biva nasi cevapdzije melju halal meso iz dzenetskih basci u cevape), "ne treba nama McDonalds".

Ali dobro, ucmaloj provinciji i ne treba, ne samo McDonalds, vec ni Ikea (imamo Dalas, pa ja) ni nedaj boze kakva svjetska sportska dvorana ili stadion (bar onakva kakvu grade u Zagrebu i vec imaju u Beogradu), bolje dzamiju napraviti.
bi mi mrsko kuckat :thumbup:

samo vi jedite cevape.........opet svi glupi a nas narod plaho pametan...........pu
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#157 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by ladyblue18 »

in33sa wrote:Uvijek ista prica oko Meka, "imamo mi nase cevape", "McDonalds truje narod" (ko biva nasi cevapdzije melju halal meso iz dzenetskih basci u cevape), "ne treba nama McDonalds".

Ali dobro, ucmaloj provinciji i ne treba, ne samo McDonalds, vec ni Ikea (imamo Dalas, pa ja) ni nedaj boze kakva svjetska sportska dvorana ili stadion (bar onakva kakvu grade u Zagrebu i vec imaju u Beogradu), bolje dzamiju napraviti.
receno sve u nekoliko recenica :thumbup:
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#158 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by uvjek dobar gost »

U većinise slažem, ali nikako ne mugu porediti sportske dvorane, Ikeu, akvatorij i Mac... il KFC...
Što se tiče čevabdžija i burekdžija jeste nije ni njihovo maslo za ramazana... rade kao fabrike, a baš me zanima recimo koliko poreza plaćaju.......
Ja evo nemam ništa protivu Mc-a il KFc-a ili bilo koje druge kompanije, ali ne privlači me ta vrsta hrane.... mada opet ne tvrdim da se hranim 100% zdravo.....
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#159 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by karanana »

ladyblue18 wrote:
in33sa wrote:Uvijek ista prica oko Meka, "imamo mi nase cevape", "McDonalds truje narod" (ko biva nasi cevapdzije melju halal meso iz dzenetskih basci u cevape), "ne treba nama McDonalds".

Ali dobro, ucmaloj provinciji i ne treba, ne samo McDonalds, vec ni Ikea (imamo Dalas, pa ja) ni nedaj boze kakva svjetska sportska dvorana ili stadion (bar onakva kakvu grade u Zagrebu i vec imaju u Beogradu), bolje dzamiju napraviti.
receno sve u nekoliko recenica :thumbup:
:thumbup: :thumbup:

a vi nastavite jesti kod zelje gdje mjesavinu hljeba, germe i fasiranog "mesa" gazaju bosim nogama u lavorima gore na spratu da bi sve to lakse izmjesali.

i zamislite vi kakav to hamburger od 1,50 KM moze biti. Stavite malo na papir koliko ga kosta kifla, koliko struja i plin, koliko majoneza, kechap i koliko meso i on opet ima 50% ciste zarade pa skontajte kakvo meso koristi za taj burger.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20505
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#160 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by Bullet Tooth Tony »

1,50 KM moze biti ???

Gdje to ????
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#161 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by karanana »

Beg_Babic wrote:1,50 KM moze biti ???

Gdje to ????
bio je zadnji put kad sam jeo prije par mjeseci kod trovaca ili otrova, vise ne znam ko je ko
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#162 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by in33sa »

uvjek dobar gost wrote:U većinise slažem, ali nikako ne mugu porediti sportske dvorane, Ikeu, akvatorij i Mac...
Ma kad bi se pokrenula prica oko neke eventalne sportske Arene u Sarajevu sa nekih 20.000 mjesta (plus minus koja hiljada), odnosno gradnje iste, naslo bi se odgovora tipa "sta ce nam to, imamo Zetru i Skenderiju, to bi zjapilo prazno"

Imamo Vistafon, pa ja :D

Ok, Ikea nece doci kod nas nikada, ne sto mi necemo vec sto oni juznije od Graza ne planiraju ici u skorije vrijeme. Hrvati i Slovenci ih ne uspjevaju namamiti, jos uvijek. Ako sam dobro upucen.

Ali moja poenta je ta da nas provincijski mentalitet ne razumije svjetske brendove i trendove. Eto uhvate se ljudi malog hamburgera, a nije samo hamburger ono sto Mek cini velikanom. Zapravo je hamburger najmanje bitan u kompletnoj ponudi McDolandsa.

Istina je da kod nas standard nebi trpio cijene McDonaldsa, ali pretpostavljam da bi se oni ukalkulisali. Mislim, ako su uspjesni i konkurentni u nekoj Tanzaniji, sto nebi bili kod nas.

I uostalom, u krajnjem receno, nije li licemjerno kenjati protiv americke ekonomske hegemonije, pruzati otpor McDonaldsu kao jednom od simbola iste, i sve to zaliti casom hladne to jest ledene Coca Cole made in Hadzici.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#163 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by vjesticanametli »

suti33 :D pa da se materama ĐŽetiči zaprljaju s onim sladoledom i bobama :D mljaccccccccccc :-)

steta ako je to istina za ikeu ..........ali ne treba nasim jadovima nista .......... ne valja to
Kesedzija
Posts: 41
Joined: 08/01/2008 22:19
Location: USA-Jacksonville

#164 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by Kesedzija »

by Beg_Babic on 19/08/2008 11:29

1,50 KM moze biti ???

Gdje to ????
1,50 KM moze biti ???

Gdje to ????


hajde sve na stranu, ali kad u jednom restoranu radi 99.9 crnaca :dance: a ni jedan nije prosao ljekarski pregled :dance:
jucer sam gledao statistiku koliko crni su zarazeni od hiv virusa :dance: , i sad zamisli da ti neko ko nije prosao ljekarski pregled, jer nije potreban da bi dobio posao koji te placa 7.5 $ po satu, pravi taj hamburger od $.99
nemoj te molim vas i da je dzabe ja ga ne bi pojeo...
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#165 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by karanana »

auuuu, s mcdonaldsom u sarajevo dolaze i radnici crnci? auh, e necu onda ni ja mcdonalds
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#166 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by uvjek dobar gost »

in33sa wrote:
uvjek dobar gost wrote:U većinise slažem, ali nikako ne mugu porediti sportske dvorane, Ikeu, akvatorij i Mac...
Ma kad bi se pokrenula prica oko neke eventalne sportske Arene u Sarajevu sa nekih 20.000 mjesta (plus minus koja hiljada), odnosno gradnje iste, naslo bi se odgovora tipa "sta ce nam to, imamo Zetru i Skenderiju, to bi zjapilo prazno"

Imamo Vistafon, pa ja :D

Ok, Ikea nece doci kod nas nikada, ne sto mi necemo vec sto oni juznije od Graza ne planiraju ici u skorije vrijeme. Hrvati i Slovenci ih ne uspjevaju namamiti, jos uvijek. Ako sam dobro upucen.

Ali moja poenta je ta da nas provincijski mentalitet ne razumije svjetske brendove i trendove. Eto uhvate se ljudi malog hamburgera, a nije samo hamburger ono sto Mek cini velikanom. Zapravo je hamburger najmanje bitan u kompletnoj ponudi McDolandsa.

Istina je da kod nas standard nebi trpio cijene McDonaldsa, ali pretpostavljam da bi se oni ukalkulisali. Mislim, ako su uspjesni i konkurentni u nekoj Tanzaniji, sto nebi bili kod nas.

I uostalom, u krajnjem receno, nije li licemjerno kenjati protiv americke ekonomske hegemonije, pruzati otpor McDonaldsu kao jednom od simbola iste, i sve to zaliti casom hladne to jest ledene Coca Cole made in Hadzici.
Razumijemo se mi skroz... i jeste nama će dohakati provincijalizam i renesans.. ako već i nije..
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#167 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by vjesticanametli »

Kesedzija wrote:by Beg_Babic on 19/08/2008 11:29

1,50 KM moze biti ???

Gdje to ????
1,50 KM moze biti ???

Gdje to ????


hajde sve na stranu, ali kad u jednom restoranu radi 99.9 crnaca :dance: a ni jedan nije prosao ljekarski pregled :dance:
jucer sam gledao statistiku koliko crni su zarazeni od hiv virusa :dance: , i sad zamisli da ti neko ko nije prosao ljekarski pregled, jer nije potreban da bi dobio posao koji te placa 7.5 $ po satu, pravi taj hamburger od $.99
nemoj te molim vas i da je dzabe ja ga ne bi pojeo...
ti si puko :run:
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#168 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by Klodovik »

Zašto neko od vas zagovornika ne kupi franšizu i otvori McDonald's restoran u Sarajevu? Ako je prilika za zaradu tu, zašto je ne ostvariti?
Kesedzija
Posts: 41
Joined: 08/01/2008 22:19
Location: USA-Jacksonville

#169 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by Kesedzija »

ja puko :D :D
ja ti dajem facts a ti bujrum
Madame de Pompadour
Posts: 204
Joined: 27/02/2008 08:25

#170 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by Madame de Pompadour »

Klodovik wrote:Zašto neko od vas zagovornika ne kupi franšizu i otvori McDonald's restoran u Sarajevu? Ako je prilika za zaradu tu, zašto je ne ostvariti?
Da upravo u tom grmu lezi zec, da se kupi McDonalds franchise i otvori radnja bilo gdje u svijetu, potrebno je oko $300000 americkih dolara samo za licencu, plus cijene proizvoda diktira McDonalds company koji su popraceni standardom kvalitete McDonaldsovih proizvoda koja je strogo pod zastitom McDonaldsa.

Znaci nemozes ti sad kupiti meso gdje hoces, krompirice kakve hoces, i da cijenu stavis kakvu hoces? Moze malo biti jeftinja u Bosni recimo nego u Parizu, Londonu samo zbog jeftinijeg poslovnog prostora, ali nemoze sad u Sarajevu McDonalds lunch packet biti 3KM, a u Parizu 5-6 Eura.

Ocekivana cijena za jedan lunh packet u Sarajevu bi bio minimum oko 8KM a to je mnogo vise nego 10 cevapa u lepini sa kajmakom, sad pitam se koliko ljudi bi posjetilo McDonalds u Sarajevu?

Sigurno da je bilo zainteresovanih za franchise, ali su skontali da nemogu imati ekonomski interes u tome. Zato Sarajevo nema McDonalds.
Kesedzija
Posts: 41
Joined: 08/01/2008 22:19
Location: USA-Jacksonville

#171 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by Kesedzija »

Kesedzija wrote:ja puko :D :D
ja ti dajem facts a ti bujrum
dobro mozda sam malo pretjerao,
sorry
nesto me ne ide danas na poslu sam :cry:
User avatar
jennisjoplin
Posts: 2287
Joined: 17/02/2008 09:44
Location: Das ist Valter

#174 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by jennisjoplin »

da uvaljuje neke crviće? :D
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18249
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#175 Re: McDonald's u Sarajevu???

Post by GandalfSivi »

Uh odakle da pocnem. Hajde recimo od svih nebuloza koje je @in33sa napisao. Sta covjek sve spomenu, ne znam ni kako da odgovorim. Recimo od dzamija. Kakve li veze dzamije imaju sa McDonald's-om? Nebuloza zesca, ali eto, nije zgorega spomenuti dzamiju. Spomenula se i IKEA vidim. Pa sam si sebi na to odgovorio, ja i ne trebam. Sportske dvorane? Nedavno otvorena nova na Mojmilu, pa plus ide bazen, pa onda jos jedan. Ali nije to da branim nasu gradsku upravu (koja je k...c jedan zesci) nego vise napadam svijest jednog malogradjanina, koji zali za McDonald's-om i jos kuka kako kod nas raja i ne znaju sta je ponuda istog. Od svih stvari koje nam trebaju, vi se uhvatili glupog lanca brze hrane, koja se btw, ne moze porediti sa kvalitetom svake prosjecne cevabdzinice, + - koji sendvic sa piletinom, ili skampi kada ovi polude. Ima tu i pokoja salatica, pa kakav milkshake, ali sve je to poprilicno jadno. Jeste brand je, ali jebo to, kad im hrana ne valja. Plus traze najatraktivniju lokaciju u gradu, ni manje ni vise.

Sarajevu trebaju pravi indijski, kineski, thai, meksicki, ne dao bog da spomenem kakav sushi-bar, a neki ovdje kukaju za McDonald's-om. Pa da je to barem Subway i shvatio bih, ali ovako to smatram samo kompleksom. Kad smo kod brandova, sto niko ne zakuka sto nemamo H&M, Banana Republic, ili neki od slicnih shopova za kojima stvarno postoji potreba.

Ali neka, bitno je dzamiju spomenuti.

Odron...
Locked