Mazda All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1126 Re: Mazda All About

Post by amar1994 »

Japanski benzinci su zakon :izet:
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#1127 Re: Mazda All About

Post by NediM17 »

amar1994 wrote:Japanski benzinci su zakon :izet:
Probao sam jucer Vitaru sa 1.0 motorom i AllGripom, vozljiva je, nema sta. Do stoje ide lijepo, po gradu je narocito nagodna jer ima moment nisko i spremna je da odmah povuce dobro.

Ipak, mislim u konacnici da bi je Vitara 1.6 atmo. prije facelifta otpuhala, iako je ova 1.0 dosta vozljivija. Negdje gdje bi 1.6 atmo morao guliti prvom, ovoj sam samo poklopio gas iz druge, i ode ona.

Ako bih uzimao Suzuki, kad sve odvagam bolje je uzeti novi SX4 SCross sa 1.4 Boosterjetom i AllGrip pogonom.
Last edited by NediM17 on 29/04/2019 10:22, edited 1 time in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1128 Re: Mazda All About

Post by amar1994 »

:thumbup:

Meni se svidjela linearna snaga..
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1129 Re: Mazda All About

Post by amar1994 »

idu zadnja vuca,redni sestaci i neki 48V hibridi :shock: ,postaju ozbiljna kompanija..


Mazda Is Going Big, Planning a New Rear-Wheel-Drive Platform and Inline-Six Engines

Between now and 2025, Mazda will begin rolling out a next-gen lineup that will be the biggest step yet in its push to become a luxury brand.

Mazda is outlining ambitious plans for its future, which include a new architecture and new inline-six engines meant to take the brand upmarket.
All signs point to the automaker's new Large Architecture being rear-wheel drive, as it uses a longitudinal engine layout.
We suspect that the next-generation Mazda 6 sedan will be the first vehicle to use this new architecture and new engines, with other models to follow.

Mazda has confirmed plans for inline-six engines and a new "Large Architecture," with all signs pointing to this platform being rear-wheel drive. In an investor presentation found by Jalopnik, the Japanese automaker outlined all sorts of initiatives for its future that it plans to implement between 2020 and 2025, the most interesting of which are investments for its next generation of products. From what we know so far, it appears Mazda is getting way more serious about its ambition to become a luxury brand.

The key slide in the presentation mentions several important developments in regard to the new architecture. The longitudinal engine layout strongly suggests that the platform will be rear-wheel drive (with all-wheel drive available as an option). While it's possible to package a longitudinally mounted engine in a front-wheel-drive vehicle, it doesn't make a lot of sense. It also confirms that two inline-six engines are in the works, one Skyactiv-D diesel and one with Mazda's Skyactiv-X Spark Plug Controlled Compression Ignition (SPCCI) technology. Electrification is also part of the plan, as 48-volt mild hybrid and plug-in hybrid systems are mentioned.

These developments are all part of what Mazda calls its "new-generation lineup" that will be rolled out between 2020 and 2025. Mazda says this new lineup aims to reach into a higher pricing realm. Given the company's current product portfolio, we suspect that the next-generation Mazda 6 sedan may be the first of these new products to arrive. With rear-wheel drive and an inline-six engine, it could supersede the mainstream family-sedan segment in which it currently sits and reach into the entry-luxury segment, doing battle with the likes of the BMW 3-series and Mercedes-Benz C-class in price and performance.

Mazda also says it will continue to evolve its Kodo design language, as displayed on concept cars such as the Mazda Vision Coupe (pictured above) that—we hope—give an idea of what the next-gen 6 could look like. And if we really lean into our wishful thinking, we think that this new initiative can only be good news for the possibility that Mazda will introduce a new sports car larger than the Miata, as previewed by the RX Vision concept (pictured below). Even if it has an inline-six instead of a rotary engine, that's a plan we can get behind.

Mazda confirmed to C/D that the company has set its sights on a "path to premium" but said it won’t disclose information on specific models, release dates, or performance numbers until "an appropriate time." We will keep you posted.


Image
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#1130 Re: Mazda All About

Post by UmaX »

Auuuuuu jbt
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#1131 Re: Mazda All About

Post by lavic »

Ma dobri su Japanci, samo ih jebe "Pokemon" dizajn.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1132 Re: Mazda All About

Post by amar1994 »

Image
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 979
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#1133 Re: Mazda All About

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Ovo mi izgleda ko odlicno mjesto za jedno pitanje na koje vec dugo trazim odgovor.

Imao sam Mazdu 3 benzinca, 2007 godiste. Sasvim slucajno je kupio, haman kao svoje prvo auto i s namjerom da se vozim tacka A-tacka B. Al cim sam je za mjesec dana upoznao i malo se opustio u njoj, skontao sam kako je fantasticna za voziti. Nebitno sto nije uopce bilo jako auto (105 konja), cak je i polijeno bilo ispod 3000 obrtaja..

Ali je zato bilo cvrsto u krivinama (ko da po sinama ides), tijelo se uopce ne naginje kad skreces, vibrira pod kad dodas gas, kratak mjenjac ko sportsko auto, nekako precizan volan (tacno znas gdje su ti prednji tockovi), ma hej.. Cista uzivancija.

Vozio sam je godinu i po, i prodao da uzmem novije auto. Ali nijedno koje sam probao poslije nje nije bilo ni blizu. Cak ni najnovija trica mi nije to, probao sam istu kao amar u connecti. Nije mi dinamicna u voznji kao stara i gotovo, na stranu sad izgled, kvalitet izrade i fantasticna oprema.

Zna li neko zasto, sta je razlika? Platforma, ovjes, amortizeri, proizvodjac, sta...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1134 Re: Mazda All About

Post by amar1994 »

izbjeglica_iz_besmisla wrote:Ovo mi izgleda ko odlicno mjesto za jedno pitanje na koje vec dugo trazim odgovor.

Imao sam Mazdu 3 benzinca, 2007 godiste. Sasvim slucajno je kupio, haman kao svoje prvo auto i s namjerom da se vozim tacka A-tacka B. Al cim sam je za mjesec dana upoznao i malo se opustio u njoj, skontao sam kako je fantasticna za voziti. Nebitno sto nije uopce bilo jako auto (105 konja), cak je i polijeno bilo ispod 3000 obrtaja..

Ali je zato bilo cvrsto u krivinama (ko da po sinama ides), tijelo se uopce ne naginje kad skreces, vibrira pod kad dodas gas, kratak mjenjac ko sportsko auto, nekako precizan volan (tacno znas gdje su ti prednji tockovi), ma hej.. Cista uzivancija.

Vozio sam je godinu i po, i prodao da uzmem novije auto. Ali nijedno koje sam probao poslije nje nije bilo ni blizu. Cak ni najnovija trica mi nije to, probao sam istu kao amar u connecti. Nije mi dinamicna u voznji kao stara i gotovo, na stranu sad izgled, kvalitet izrade i fantasticna oprema.

Zna li neko zasto, sta je razlika? Platforma, ovjes, amortizeri, proizvodjac, sta...
Mehanicki-hidraulicni servo sa pravom mehanickom pumpom,slabija zvuĆna izolacija i taj auto je ispod 1200kg tezak :D

Slazem se,izgubile su taj osjecaj al su dosta udobije sada..
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 979
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#1135 Re: Mazda All About

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

amar1994 wrote:Mehanicki-hidraulicni servo sa pravom mehanickom pumpom,slabija zvuĆna izolacija i taj auto je ispod 1200kg tezak :D

Slazem se,izgubile su taj osjecaj al su dosta udobije sada..
Postoji li neki proizvodjac koji jos pravi slicna auta?

Sad recimo vozim Focusa 3. generacije, i on mi je najblize toj mazdi sto sam mogao naci. A i cuo sam da su dugo focusi i mazde 3 dijelili istu platformu, pa sam u to polagao nade :D

PS jesu udobnije, al uvijek su tu bili francuzi u tom cjenovnom rangu. Haman im je to i jedini kvalitet. Fali ova dinamicna alternativa, pa cak i ako to znaci da je tvrdja/neudobnija
Last edited by izbjeglica_iz_besmisla on 14/05/2019 00:11, edited 2 times in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1136 Re: Mazda All About

Post by amar1994 »

Navodno benwe pravi :o ,ako ti to treba uvijek ima mx5 :thumbup:
izvrsni direktor
Posts: 9365
Joined: 20/12/2018 16:11

#1137 Re: Mazda All About

Post by izvrsni direktor »

izbjeglica_iz_besmisla wrote:Ovo mi izgleda ko odlicno mjesto za jedno pitanje na koje vec dugo trazim odgovor.

Imao sam Mazdu 3 benzinca, 2007 godiste. Sasvim slucajno je kupio, haman kao svoje prvo auto i s namjerom da se vozim tacka A-tacka B. Al cim sam je za mjesec dana upoznao i malo se opustio u njoj, skontao sam kako je fantasticna za voziti. Nebitno sto nije uopce bilo jako auto (105 konja), cak je i polijeno bilo ispod 3000 obrtaja..

Ali je zato bilo cvrsto u krivinama (ko da po sinama ides), tijelo se uopce ne naginje kad skreces, vibrira pod kad dodas gas, kratak mjenjac ko sportsko auto, nekako precizan volan (tacno znas gdje su ti prednji tockovi), ma hej.. Cista uzivancija.

Vozio sam je godinu i po, i prodao da uzmem novije auto. Ali nijedno koje sam probao poslije nje nije bilo ni blizu. Cak ni najnovija trica mi nije to, probao sam istu kao amar u connecti. Nije mi dinamicna u voznji kao stara i gotovo, na stranu sad izgled, kvalitet izrade i fantasticna oprema.

Zna li neko zasto, sta je razlika? Platforma, ovjes, amortizeri, proizvodjac, sta...
Evo raznjezio sam se dok sam citao. Kao da opisujes bivsu koju jos uvijek volis. Prva ljubav zaborava nema prijatelju moj. :D
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 979
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#1138 Re: Mazda All About

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

amar1994 wrote:Navodno benwe pravi :o ,ako ti to treba uvijek ima mx5 :thumbup:
Zar mx5 ima dinamike, kontam zbog visine nece biti to ta kategorija uopce. A za bmw sam isto cuo, ali bih svabu izbjegao ipak. Cijenim ih, al cijenim i auto koje se ne krade toliko. 8)

PS e bas zvucim ko da se jadam za neku koku :-D :-D
User avatar
basicm
Posts: 10485
Joined: 16/01/2012 21:38

#1139 Re: Mazda All About

Post by basicm »

Nema vise pravih auta, sve tetkasto nesto...
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1140 Re: Mazda All About

Post by corolla02 »

moderna auta su sve vise i vise kompijuteri nego auta, nazalost
User avatar
konektovan
Posts: 40651
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1141 Re: Mazda All About

Post by konektovan »

E cuj ti njihA, kompijuteri..... :D
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 979
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#1142 Re: Mazda All About

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

A necemo sad ocjene iz pravopisa davati...

Back to topic.. Pretpostavljam da je onda bas zelja za smanjenjem troskova razlog sto se ni mazda vise ne vozi kao mazda.

Isto su uradili i sa multilink ovjesom u novoj trici - stavili onaj obicni da ih izadje jeftinije, a onda probali kompjuterom to kompenzirati. I jos to na kraju hoce upakovati kao ekstra pozitivnu stvar - te G vectoring, te studirali poziciju kicme, te klinac palac..

Prestao sam zaozbiljno uzimati one car reviewove bas zbog toga - dok covjek ne sjedne i dobro ne potjera auto po cesti, nista ne treba vjerovati.

PS Tako sam probao Peugeot 308 kad je izasao facelift lani - kazu bilo auto godine, kazu vozljivije nego ikad, ma sve 5. Dosta mi je bio krug od 1 km da se vratim u salon i batalim test voznju... vozi se auto jednako tupo ko prethodna 308 uz dodatak onog malenog volancica
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1143 Re: Mazda All About

Post by amar1994 »

Ne znam meni se bolje vozi najnovija od svih do sada :D
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1144 Re: Mazda All About

Post by corolla02 »

kakvi, stara skola zakon i za voziti i za odrzavatil; dvije muhe, jedna muholovka :-D

inace, ona prva generacija 3 je bila nekako necivilizovana, druga generacija optimalna, sad ova najnovija je najozbiljniji model koji je namjenjen za ozbiljnije osobe, tj. kupce; mana najnovije 3 je ta sto je u startu najskupla 3ca do sada.
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 979
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#1145 Re: Mazda All About

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

amar1994 wrote:Ne znam meni se bolje vozi najnovija od svih do sada :D
Sta ti se najvise dopalo, al konkretno ovo oko cisto vozackog dijela? Po cemu je bolja?
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#1146 Re: Mazda All About

Post by UmaX »

izbjeglica_iz_besmisla wrote:PS Tako sam probao Peugeot 308 kad je izasao facelift lani - kazu bilo auto godine, kazu vozljivije nego ikad, ma sve 5. Dosta mi je bio krug od 1 km da se vratim u salon i batalim test voznju... vozi se auto jednako tupo ko prethodna 308 uz dodatak onog malenog volancica
Takoe :thumbup: pezo je to, ne moze se dobro vozit
User avatar
konektovan
Posts: 40651
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1147 Re: Mazda All About

Post by konektovan »

Jok, eto moze se opel i mazda voziti... :-)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1148 Re: Mazda All About

Post by amar1994 »

izbjeglica_iz_besmisla wrote:
amar1994 wrote:Ne znam meni se bolje vozi najnovija od svih do sada :D
Sta ti se najvise dopalo, al konkretno ovo oko cisto vozackog dijela? Po cemu je bolja?
Posto vozim mk2 dizel,sve mi se svidjelo na novoj.Precizniji volan,bolje drzi cestu,isto koda je nategnuto auto :D ,nema naginjanja i benzinski motor.Jedino sto mi se nije svidjelo je prelazenje preko pruznih prelaza,tu jedino osjetis da vise nije multilink
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1149 Re: Mazda All About

Post by amar1994 »

UmaX wrote:
izbjeglica_iz_besmisla wrote:PS Tako sam probao Peugeot 308 kad je izasao facelift lani - kazu bilo auto godine, kazu vozljivije nego ikad, ma sve 5. Dosta mi je bio krug od 1 km da se vratim u salon i batalim test voznju... vozi se auto jednako tupo ko prethodna 308 uz dodatak onog malenog volancica
Takoe :thumbup: pezo je to, ne moze se dobro vozit
Moze do 07 serije :D ,ovi noviji su barem meni sterilni,dizajn su popravili sa zadnjom serijom 308 i 508 :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1150 Re: Mazda All About

Post by amar1994 »

konektovan wrote:Jok, eto moze se opel i mazda voziti... :-)
Mozda misle na filing volana,tu je i kod opela isto,imas osjecaj da uopste nije fizicki spojen na letvu i tockove :D ,stipu Umaxa,maksuz su na J opc stavili hidraulicni servo da ugode sport vozacima :-D
Post Reply