Maursko-Andaluska Kuhinja-AN ISLAMIC DINNER!

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#1 Maursko-Andaluska Kuhinja-AN ISLAMIC DINNER!

Post by zlata »

Meni su jako zanimljivi starinski recepti...ovo je nesto bas iznimno.

http://www.pbm.com/~lindahl/cariadoc/is ... inner.html

http://72.14.207.104/search?q=cache:8GT ... pice&hl=en

What did Ibn Battuta eat in Andalusia?

For klix Islamic recipes from the Middle Ages 10th - 15th centuries (900s - 1400s) see, Cariadoc's Miscellany: An Islamic Dinner. This site is prepared by a member of Creative Anachronisms Society (a group that likes to dress up and act as if they lived in the Middle Ages or during the Renaissance), and the author has researched recipes from Islamic cookbooks, mostly from Andalusia (Islamic Spain) and Baghdad (in Iraq). It has approximately 140 authentic recipes that can be made today.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#2

Post by Bosanac sa dna kace »

Mislim da je jako ukusno! :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#3

Post by zlata »

Ma ne zafrkavaj. Ja postav'la link... maksuz za Hananu vegetarijanku. Jel'ne vidis da ima recept za "patlidzan sa mlijevenim orasima".

Da su Tufahije jelo sa mesom...i svasta. Ma skroz van izvan granica nase normalne ishrane: Cevapi, Raznjica, Pita i Pitac!!!!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#4

Post by Bosanac sa dna kace »

U svakom slucaju ja bih to volio probat! :D
Pite,pitice,raznjici,cevapi...mmmm njam pozelio sam nase hrane... :)
Prf
Posts: 28
Joined: 27/06/2005 23:35
Location: Seher Sarajevo
Contact:

#5

Post by Prf »

User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#6

Post by Bosanac sa dna kace »

Hvala na linku! :D
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#7

Post by bosniaque »


ima dobrih stvari ovde!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#8

Post by Bosanac sa dna kace »

Ma jasta neg ima , i to pravo ukusno, sve... :D
Prf
Posts: 28
Joined: 27/06/2005 23:35
Location: Seher Sarajevo
Contact:

#9

Post by Prf »

:D
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#10

Post by hananah »

Ma fini su recepti, no meni se kod istocnjackih kuhinja (imala sam priliku probati skoro sve svjetske kuhinje) ne svidja to sto stavljaju puno spices, ili zacina i trava. Ja ne volim nista puno slatko ni puno slano, niti previse zacina. U mojoj kuhinji su zacini so (sasvim malo), basilico (bosiljak) i ponekad lovorov list. Volim prirodne okuse i ne volim kad je jelo napravljeno od puno sastojaka. A istocnjacke kuhinje mi malo imaju okus detrdzenata, sapuna i parfema upravo zbog tih zacina.
Zlata, hvala sto si se potrudila, ali meni licno najbolja kuhinja je italijanska, oni dosta i piletine koriste koju ja zamjenim sa sojinim odrescima :)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#11

Post by Bosanac sa dna kace »

hananah wrote:Ma fini su recepti, no meni se kod istocnjackih kuhinja (imala sam priliku probati skoro sve svjetske kuhinje) ne svidja to sto stavljaju puno spices, ili zacina i trava. Ja ne volim nista puno slatko ni puno slano, niti previse zacina. U mojoj kuhinji su zacini so (sasvim malo), basilico (bosiljak) i ponekad lovorov list. Volim prirodne okuse i ne volim kad je jelo napravljeno od puno sastojaka. A istocnjacke kuhinje mi malo imaju okus detrdzenata, sapuna i parfema upravo zbog tih zacina.
Zlata, hvala sto si se potrudila, ali meni licno najbolja kuhinja je italijanska, oni dosta i piletine koriste koju ja zamjenim sa sojinim odrescima :)
Pa da ni men se bas ne svidja kod tih kuhinja sto su tolko ljute, men se cini sto se ide istocnije kuhinja je sve ljuca! :)
Jedno pitanje nevezano za temu ; jel to ti uzgajas bosiljak???
Imal neko na ovom forumu da uzgaja bosiljak kao cvijece ili da ga ima slucajno u basti?? :)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#12

Post by zlata »

Ma Spanjolska i Magrebska kuhinja nisu ljute. Papriku si dodas po cejfu.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#13

Post by zlata »

Ma Spanjolska i Magrebska kuhinja nisu ljute. Lute piperke si dodas po cejfu. Posluzuje se posebno.
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#14

Post by hananah »

Bosanac imas u kesicama kupiti bosiljak kao sjeme, i ja uvijek zasadim samo malo u saksiju i kad sam pri kraju onda zasadim drugu saksiju, i tako kombiniram, bosiljak jako brzo raste i jako je jednostavan za uzgajati :) a zaista i kuca mirise od njega a jelu daje posebnu draz :)
Ma Zlato ja ti volim sve sa sto manje zacina i sa prirodnim okusima, i ne volim puno mijesati sastojaka. Znaci radije skuham posebno rizu i papriku ispecem i malo sojinih ljuspica poprzim nego to da sastavljamu u punjene paprike, i jos uz jako malu kolicinu zacina dodajem.
Nisam se ja uvijek ovako hranila, moja kuhinja je bila kako se kaze "i masna i hasna" ali sam jednostavno pocela ovako da se hranim zbog zelje da se zdravije hranim i sad ne bih mogla zamisliti drugaciji nacin ishrane, jednostavno nemam zelje da probam a kamoli da jedem nesto kao snicla ili bosanski lonac, sarme itd.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#15

Post by BECHO »

jednostavno nemam zelje da probam a kamoli da jedem nesto kao snicla ili bosanski lonac, sarme itd.
Rece Hana i ostade ziva! :shock: :D
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#16

Post by hananah »

Pa Beckic, ne voli to svako, ja zbilja to ne mogu ni provariti, bukvalno ne mogu. A ne brini se ti, napravit ce tebi Hana i sarmi i bureka, pa sve sam pohapaj :)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#17

Post by Bosanac sa dna kace »

hananah wrote:Bosanac imas u kesicama kupiti bosiljak kao sjeme, i ja uvijek zasadim samo malo u saksiju i kad sam pri kraju onda zasadim drugu saksiju, i tako kombiniram, bosiljak jako brzo raste i jako je jednostavan za uzgajati :) a zaista i kuca mirise od njega a jelu daje posebnu draz :)
Ma kod mene nena rah. stalno sadila bosiljak po basti i po njivi i po saksijama..pa me podsjeti na nju...
Ja bih volio kad se u BiH vratim da imam bosiljak, uvijek mi je lijepo miriso...
Valjda su ( a mozda i dan danas) se nekad njime kefini i tabut mirisali...
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#18

Post by hananah »

Pa Bosanac kupi bosiljak u kesici i zasadi, gdje god da si sigurno imaju kesice sa sjemenom :)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#19

Post by Bosanac sa dna kace »

Ma hocu bona, hocu , kupicu! :D
Samo jadan taj bosiljak ako ga ja moram zaljevat! :D :-D
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#20 Re: Maursko-Andaluska Kuhinja-AN ISLAMIC DINNER!

Post by digger »

zlata wrote:Meni su jako zanimljivi starinski recepti...ovo je nesto bas iznimno.
Jedna od prvih stvari kada dolazim u Sarajevo je pravo kod Hadzibajrica. Tesko naci bolju kuhinju.
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#21

Post by The_Fluid »

Ma skroz van izvan granica nase normalne ishrane: Cevapi, Raznjica, Pita i Pitac!!!!

ovo je kao neka normalna ishrana :D:D:D: :lol: :lol: :lol: nazalost puno Bosanaca ili onih koji sada žive u BiH se kunu samo u gore navedeno plus jagnjetina i pomfrit.
--
"We all are Amerika!! Amerika!! Amerika!!" (Rammstein)
Post Reply