Matricne jednacine

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Deutschkenner1994

#1 Matricne jednacine

Post by Deutschkenner1994 »

Zamolio bi za pomoc oko ove matricne jednacine:
AX-B=X+I
Samo mi treba ovaj pocetni oblik pojednostaviti, ostalo znam i sam uraditi, mada nisam bio na predavanjima aktivan, preko interneta sam ovo sve istrebao, ali ponovo ne mogu nigdje naci neka osnovna matricna pravila, recimo ako prebacim X na lijevu stranu, a B na desnu dobijem AX-X=B+I, sad ako X uzmem za zajednicki faktor sta dobijem X(A-?)=B+I, sta dobijem ako podjelim X i X matricu??, mozda jedinicnu matricu I ili nesto drugo, malo me to buni, unaprijed hvala :)
HaileS

#2 Re: Matricne jednacine

Post by HaileS »

Deutschkenner1994 wrote:Zamolio bi za pomoc oko ove matricne jednacine:
AX-B=X+I
Samo mi treba ovaj pocetni oblik pojednostaviti, ostalo znam i sam uraditi, mada nisam bio na predavanjima aktivan, preko interneta sam ovo sve istrebao, ali ponovo ne mogu nigdje naci neka osnovna matricna pravila, recimo ako prebacim X na lijevu stranu, a B na desnu dobijem AX-X=B+I, sad ako X uzmem za zajednicki faktor sta dobijem X(A-?)=B+I, sta dobijem ako podjelim X i X matricu??, mozda jedinicnu matricu I ili nesto drugo, malo me to buni, unaprijed hvala :)
Nema operacije dijeljenja u matričnim jednačinama. Kada ti treba da nešto podijeliš npr. sa A, onda umjesto dijeljenja množiš sa A^(-1), ali s odgovarajuće strane. Nije isto množiti s lijeve i s desne strane, tj. nećeš dobiti isti rezultat pa moraš na to paziti.
AX-X=B+I
X(A-I)=B+I /pomnožiš sa (A-I)^(-1) s desne strane
X=(B+I)(A-I)^(-1)
Hiran

#3 Re: Matricne jednacine

Post by Hiran »

HaileS wrote:
AX-B=X+I
Nema operacije dijeljenja u matričnim jednačinama. Kada ti treba da nešto podijeliš npr. sa A, onda umjesto dijeljenja množiš sa A^(-1), ali s odgovarajuće strane. Nije isto množiti s lijeve i s desne strane, tj. nećeš dobiti isti rezultat pa moraš na to paziti.
AX-X=B+I
X(A-I)=B+I /pomnžiš sa (A-I)^(-1) s desne strane
X=(B+I)(A-I)^(-1)
Ček` zar nije (A-I)X=B+I , pa se onda množi sa lijeve strane sa (A-I)^(-1) pa se dobije X= (A-I)^(-1)(B+I)? :-|
frfi.

#4 Re: Matricne jednacine

Post by frfi. »

mora ostati x na desnoj strani (kada se nalazi na lijevoj)
tj upravu si (A-I)X=B+I
Deutschkenner1994

#5 Re: Matricne jednacine

Post by Deutschkenner1994 »

Hvala vam puno, bilo je od pomoci :)
newlevel

#6 Re: AW: Matricne jednacine

Post by newlevel »

Ima jedan to napamet zna odrediti.

Sent from my Nokia 3310
HaileS

#7 Re: Matricne jednacine

Post by HaileS »

Hiran wrote:
HaileS wrote:
AX-B=X+I
AX-X=B+I
X(A-I)=B+I /pomnžiš sa (A-I)^(-1) s desne strane
X=(B+I)(A-I)^(-1)
Ček` zar nije (A-I)X=B+I , pa se onda množi sa lijeve strane sa (A-I)^(-1) pa se dobije X= (A-I)^(-1)(B+I)? :-|
Da, da, tako je. Ja sam gledala u ono što je autor teme već napisao pa sam mahinalno samo prepisala njegov postupak. :-)
Saian

#8 Re: Matricne jednacine

Post by Saian »

uh grdne rane
S4mpion

#9 Re: AW: Matricne jednacine

Post by S4mpion »

newlevel wrote:Ima jedan to napamet zna odrediti.

Sent from my Nokia 3310
pri bilo kojem formatu matrica* 8-)
mk ultra

#10 Re: AW: Matricne jednacine

Post by mk ultra »

newlevel wrote:Ima jedan to napamet zna odrediti.

Sent from my Nokia 3310
ne znaš ti šta on još zna :lol:
newlevel

#11 Re: AW: Matricne jednacine

Post by newlevel »

A arccos napamet ?

Sent from my Nokia 3310
S4mpion

#12 Re: Matricne jednacine

Post by S4mpion »

I to do treće, četvrte decimale ako treba.
mk ultra

#13 Re: AW: Matricne jednacine

Post by mk ultra »

newlevel wrote:A arccos napamet ?

Sent from my Nokia 3310
vidi treeing u kabelu, pa ga kolegica zvala kad su postavljali kabel za Reiffeisen, da upotrijebi svoj rendgenski vid

inače, govori i Arapski pasivno...
newlevel

#14 Re: AW: Matricne jednacine

Post by newlevel »

mk ultra wrote:
newlevel wrote:A arccos napamet ?

Sent from my Nokia 3310
vidi treeing u kabelu, pa ga kolegica zvala kad su postavljali kabel za Reiffeisen, da upotrijebi svoj rendgenski vid

inače, govori i Arapski pasivno...
Inace, dok je studirao nije preradio niti jedan zadatak iz matematike, jer je odma prelistao knjige i vidio da je to njemu sve jasno.

Sent from my Nokia 3310
numizmatic

#15 Re: Matricne jednacine

Post by numizmatic »

gon'te se :pisnula:
Post Reply