Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#101 Re: Matrice ponasanja za ucenike

Post by Euridika »

duh_sa_sjekirom wrote:
Filter wrote: pa bas i nisu, ako malo procitas vidjeces da pitanja ko i kako raspolaze sa podacima su jos uvijek u fazi razvoja.
dakle, imamo etiketiranje i formiranje dosijea, ali ne i ko ce u konacnici imati pristup tim podacima i koliko dugo

i najvaznije od svega, znam da velika vecina nastavnog osoblja nije kompetentna za taj posao niti za primarni posao koji obavlja.
ukratko, poluproizvod koji moze napraviti dosta sranja u vec usranom sistemu
Nije u pitanju nikakvo etiketiranje već pismena zabilješka eventualno uočenih simptoma mogućih problema kod djeteta, koji su službena tajna. Ništa se, dakle, ne prejudicira već se nastoji djelovati preventivno. A valjda je logično da podacima raspolaže škola i da za njih odgovara.
Za taj posao i sve nedoumice oko njega nastavnik uvijek ima na raspolaganju školskog pedagoga ili psihologa.
A kakva je razlika između "etiketiranja" i "pismene zabilješke uočenih simptoma koji su službena tajna"? Još sam kažeš da će samo škola raspolagati podacima (bez uvida roditelja i/ili neke treće nepristrasne strane) i poduzimati mjere prema samostalnoj procjeni? O čemu pričamo - kadija te tuži, kadija ti sudi ?!
Još nisam vidjela validno opravdanje uvođenja ove Matrice (na ovakav način), a svakim danom uviđam sve više manjkavosti ovog sistema.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#102 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Euridika »

SmokingMan wrote:
Euridika wrote: I dalje se bunim protiv toga da predmetni nastavnici i razrednici daju ocjene o psihološkom i socijalnom ponašanju djeteta. Nisu stručni za to. Pustite se priča da su oni imali na fakultetu predmete iz oblasti pedagogije i psihologije. Jesu, imali su jedan predmet psihologiju i drugi predmet pedagogiju, plus treći predmet metodiku nastave. Ali, tri predmeta ne čine nikog stručnjakom, posebno što iza toga ne stoji klinička praksa u psihologiji/psihijatriji. Nisu oni skoro pa ništa bolje obučeni od roditelja da prepoznaju devijantna ponašanja. Da ove analize rade stručni psiholozi, koji se stalno bave ovom oblašću u aktivnoj praksi i koji mogu razlučiti obična introvertna od devijantnih ponašanja, pa hajde, imalo bi ovo smisla. Ovako, ne, nakaradno je postavljeno.
Pa fino je sve pojašnjeno za stranicama 7-8-9.Normalno je da će stručni kadar biti angažiran u riješavanju eventualnih problema kada je u pitanju psihološko stanje učenika.

Roditelji bi samoincijativno trebali više čitati brošure koje govori o psihološkim poremećajima,kako bi,ukoliko se oni pojave,njihove uzroke mogli lakše prepoznati kod svoga djeteta,ali im isto ne savjetujem i da budu njihovi "psiholozi" jer postoje stručne osobe koje po potrebi mogu biti od velike koristi ne samo za učenika već i njegovu porodicu,kako bi se lakše izborili sa njegovim problemima.

I jedini veći problem kojeg ovde vidim je što roditelji neće imati uvid u kompletnu matricu.
Jesi li ti roditelj? Ili si u MONKS? Ili si psiholog?

Ne dopuštam nikom da mi se miješa u odgoj i procjenu djeteta, bez moje eksplicitne saglasnosti i prisustva. To mi zakon i Ustav garantiraju, a nikakva inicijativa MONKS-a, koja nije zakonski utemeljena to mi nema pravo uskratiti, odnosno nametnuti svoju samovolju.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#103 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Euridika »

Izlija wrote:Imam osjećaj da se najviše bune roditelji čija su djeca problematična.
Ma bravo! Zaključak za 10. :-)
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8573
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#104 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Pitar sa Kariba »

Kakve samostalne mjere, o cemu lupaš Boga ti?! Ne smije se nista poduzeti prema djetetu bez saglasnosti roditelja. I to nema veze sa ili bez matrice.
I to "etiketiranje" prilicno popularna rijec kod psihologa/pedagoga, sa svakim sa koji sam razgovarao svaki to potencira ali niko ne zna objasniti kako se to dijete etiketira ako se nastavnik anonimno sa pedagogom unese svoja zapazanja o ponasanju djeteta. Mozda jedino da niko ne vodi racuna o djeci, mozda je to OK i sloboda.
Ne znam, mozda smo mi samo imali srece kod upisa djeteta u skolu pa ja drugacije gledam.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#105 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by wewa »

neprestano mi se ova tema vrti po glavi... valjda sto su traume iz skorasnje proslosti velike, dok su mi djeca jos bila u osnovnoj.

pitam se kako ce se u Matrici moci zabiljeziti dogovor grupice djece da jedno dijete diskredituju, koristeci se svim sredstvima pri tom, a medju njima i bockanje sestarom u ledja kako bi to dijete jauknulo i bilo opomenuto od nastavnika za ometanje nastave.
kako ce Matrica oznaciti direktora koji se raskoraci pred djetetom i kaze mu da bira skolu u koju ce se prebaciti, a da je prije toga lazno optuzen za ucestvovanje u unistavanju skolske imovine u vrijeme dok nije bio ni u ucionici...
ne vidim da Matrica predvidja sifru ni ocjenu za uznemiravanje djeteta manjinske nacionalnosti.

a svega sam se toga nagledala... i prezivjela, MONKSu unatoc.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#106 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by wewa »

Pitar sa Kariba wrote:Kakve samostalne mjere, o cemu lupaš Boga ti?! Ne smije se nista poduzeti prema djetetu bez saglasnosti roditelja. I to nema veze sa ili bez matrice.
I to "etiketiranje" prilicno popularna rijec kod psihologa/pedagoga, sa svakim sa koji sam razgovarao svaki to potencira ali niko ne zna objasniti kako se to dijete etiketira ako se nastavnik anonimno sa pedagogom unese svoja zapazanja o ponasanju djeteta. Mozda jedino da niko ne vodi racuna o djeci, mozda je to OK i sloboda.
Ne znam, mozda smo mi samo imali srece kod upisa djeteta u skolu pa ja drugacije gledam.
znas kako se etiketira?

neiskusan/nesposoban razrednik izabere dezurnog krivca. i onda sve sto se u ucionici desi, pripise tom djetetu bez obzira na cinjenice. pa onda to fino jednom mjesecno sifrira i potpise.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4819
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#107 Re: Matrice ponasanja za ucenike

Post by duh_sa_sjekirom »

Euridika wrote:
duh_sa_sjekirom wrote: Nije u pitanju nikakvo etiketiranje već pismena zabilješka eventualno uočenih simptoma mogućih problema kod djeteta, koji su službena tajna. Ništa se, dakle, ne prejudicira već se nastoji djelovati preventivno. A valjda je logično da podacima raspolaže škola i da za njih odgovara.
Za taj posao i sve nedoumice oko njega nastavnik uvijek ima na raspolaganju školskog pedagoga ili psihologa.
A kakva je razlika između "etiketiranja" i "pismene zabilješke uočenih simptoma koji su službena tajna"? Još sam kažeš da će samo škola raspolagati podacima (bez uvida roditelja i/ili neke treće nepristrasne strane) i poduzimati mjere prema samostalnoj procjeni? O čemu pričamo - kadija te tuži, kadija ti sudi ?!
Još nisam vidjela validno opravdanje uvođenja ove Matrice (na ovakav način), a svakim danom uviđam sve više manjkavosti ovog sistema.
Evidentirati neki simptom kod djeteta ne znači i etiketirati. Simptom može biti prolazan i ne mora značiti ništa ozbiljno. Ja tu ne vidim nikakvo etiketiranje.
Ja sam samo rekao da će te podatke škola čuvati a ne da roditelj neće imati uvid. To nije ni precizirano ali ako je razrednik nešto uočio normalno je da će sa roditeljima o tome diskretno porazgovarati.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18614
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#108 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by SmokingMan »

Jesi tvrdoglava. :D

Niko ti neće reći tvoje dijete ne valja,popravi ga,kako,ne znamo samo ga poravi,ako ne znaš,izbacit ćemo ga.

Cilj je da se učeniku stvore što bolji uslovi za školovanje i njegovu sigurnost,te da mu se pruži savjetovanje u slučaju nekih poteškoća (to je ono što bi svaka škola trebala da bude,iako ne živimo u "idelanom" društvu,uopšte,šta je do idealno društvo?I može li se ono ostvariti?Elem.),a ne da se od njega pravi kojekakav poslušnik-robot.Ako se vodimo razumom,škola bi mu trebala biti njegov drugi dom gdje će se sigurno osjećati.Normalan je stvar i da nastavnici tokom svoga časa vode brigu o svim učenicima podjednako,to im je obaveza.Obaveza im je da se,kada god postoji potreba za tim,konsultuju i sa roditeljim.Što se tiče nastavnika uvijek će postojati kritika na njihov rad,objektivna ili subjektiva,uvijek će postojati učenici koje oni favorizuju i one koje manje vole (ja bih lično volio da nije tako,ali to je u ljudskoj prirodi)I još jedna greška koju često prave mnogi roditelji,nemojte previše idealizirati svoju djecu!!!
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#109 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Juni »

duh_sa_sjekirom wrote:
Juni wrote:Užasno na više nivoa!
Najgore od svega što će se djeca koja se po nečem izdvajaju i koja su upravo najčešće žrtve nasilja sada biti u fokusu
U čijem fokusu?
U fokusu pažnje škole, kao da su ona problem, a ne (potencijalne)žrtve.
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#110 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Juni »

Imaju odredjena pravila vezana za prikupljanje podatke o građanima ( ovo su još maloljetnici):
-ne smiju se nepotrebno gomilati podaci koliko god privatnost bila zaštićena
-cilj mora biti ograničen i jasan. Nijje ok da kao cilj zadas npr. sprijecavanje nasilja u skoli nad tim djetetetom ili od strane tog djeteta, a da onda npr.imaš rubriku djevojčica se oblači preslobodno (sta god to znacilo i zašto samo djevojčica? )
-osoba o kojoj se vodi evidencija mora imati uvid u podatke koji se o njoj vode
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#111 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by madner »

Valjda i jeste cilj da se predlozi djetetu koje ne moze pratiti da promjeni razred, kako bi moglo pratiti a ostali ne bi patili.

Ova matrica je i prije postojala, samo u glavi. :D
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4819
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#112 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by duh_sa_sjekirom »

Juni wrote:
duh_sa_sjekirom wrote:
Juni wrote:Užasno na više nivoa!
Najgore od svega što će se djeca koja se po nečem izdvajaju i koja su upravo najčešće žrtve nasilja sada biti u fokusu
U čijem fokusu?
U fokusu pažnje škole, kao da su ona problem, a ne (potencijalne)žrtve.
Pa valjda djeca i trebaju biti u fokusu pažnje svake škole u smislu da se prati njihov napredak, da se pomaže u rješavanju njihovih problema ako se primjete ili ih sami kažu itd. a ne u smislu da ih se posmatra kao problem.
Rijetka su djeca koja odrastu bez ikakvih problema i poteškoća.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#113 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Euridika »

@Pitar
Prvo, ja ne lupam. Drugo, nije tačno ovo da se ne nijedna akcija ne može poduzeti bez saglasnosti roditelja. Barem praksa ne pokazuje to. Ako razredni starješina npr. da sebi za pravo da smanji djetetu vladanje i da o tom samo informira roditelja nakon što je već donesena odluka, kako onda iko može tvrditi da škole ne postupaju po svojoj volji? Zbog čega roditelj nije bio na vrijeme upoznat sa situacijom koja je dovela do odluke o smanjenju vladanja? Ovakve situacije se dešavaju. Ne znam da li je to praksa svih škola na području KS, ali u nekim školama ta praksa postoji.
Brigu o djeci primarno vode roditelji, pa ovaj komentar da je najbolje da o djeci niko ne brine je nekorektan.

@duh
Ako se bilo šta pismeno evidentira u dosije, ono postaje trajna zabilješka. Ne može se brisati. Kasnije zabilješke o prestanku važenja nekog indikatora neprihvatljivog ponašanja ne brišu raniji zapis da je to bilo "uočeno i prepoznato". Nije nužno da se ikakva dijagnoza upisuje u pedagoški karton, sasvim je dovoljno da postoje bilješke o uočenim neprihvatljivim ponašanjima, i svako ko čita takav jedan karton će na osnovu njega donositi vlastiti sud. I tako nastaje etiketa.
Roditelji već sad nemaju transparentan uvid u disciplinske sveske, koje su "mala maca" spram pedagoških kartona. Možeš saznati samo ono što ti razredni starješina odluči sam reći, što nikad nije potpuna istina. A iz mog iskustva, i ne samo mog, na vidjelo izađu samo informacije koje proglašavaju učenika i/ili roditelja krivim za nešto, nastavnici se NIKAD, ali NIKAD ne izjašnjavaju krivim, čak ni kad im se dokaže da je krivica njihova.

@Smoking
Jesam. Kad budeš roditelj, bićeš i ti. (Da nisi roditelj sam zaključila iz tvojih upisa. Ima ovdje i roditelja koji brane matricu, vjerovatno zato što su u VR ili rade pri MONKS ili u prosvjeti, ali se osjeta razlika u pisanju između njih i tebe. Ako griješim, ispravi me, ali prema dosad napisanom, ne griješim.)
Svaki čovjek je subjektivan kad se o njemu radi, ali to ne znači da je ujedno i slijep i ne vidi istinu. Niko od nastavnika ne očekuje da budu savršeni i da nikad ne prave greške. Od njih se očekuje da greške priznaju (kad jesu krivi) i da aktivno rade sa djecom i roditeljima na otklanjanju problema, bez obzira koji je krivac. Ako npr. razredni starješina pri prvom susretu s roditeljima djece odmah nakon što je preuzeo novu generaciju da ocjenu da je ponašanje djece koju faktički i ne poznaje problematično ili da održi lekciju roditeljima koje tek upoznaje da se ne brinu o svojoj djeci ili im spočitava roditeljima što ne dolaze na termine konsultacija sa ostalim predmetnim nastavnicima (koje su ti nastavnici definisali samostalno u skladu sa vlastitim rasporedom časova i svi su u toku radnog dana, kad većina roditelja ne može doći zbog posla) itd., ko je tada kriv? Kome se žaliti? Kad razrednom starješini ukažeš da daje paušalne ocjene, da se upušta u etiketiranje roditelja i djece koju još uvijek dobro ne poznaje, da brani svoje kolege i kolegice bez da je iko upitao za mišljenje roditelja i sl. i kad taj isti razrednik apsolutno odbija da prihvati bilo kakvu odgovornost za svoje propuste i propuste svojih kolega - ko je tada kriv? Je li moguće da su svi roditelji djece iz razreda egoisti i manijaci koji idealiziraju svoju djecu ili je ipak krivica tog jednog nastavnika, koji btw nije loš čovjek, ali mu je pristup od starta bio pogrešan?

@wewa
Slažem se sa svim što si napisala.

Moji stavovi su prije svega revolt protiv nakaradno uvedenog sistema, a onda i kao revolt roditelja (čije je dijete uzoran učenik i uopće nema nikakvih problema). Ali, uvijek ću dići glas protiv nečega što neko nasilno gura da opravdao svoj posao ili ko je dobio pinku od neke međunarodne ili nevladine organizacije koja na ovaj način hoće da provodi socijalne eksperimente u trećim zemljama.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#114 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by madner »

Pa nece roditelji i razredni vjecati o ocjeni za vladanje. :roll:
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4819
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#115 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by duh_sa_sjekirom »

Euridika wrote: @duh
Ako se bilo šta pismeno evidentira u dosije, ono postaje trajna zabilješka. Ne može se brisati. Kasnije zabilješke o prestanku važenja nekog indikatora neprihvatljivog ponašanja ne brišu raniji zapis da je to bilo "uočeno i prepoznato". Nije nužno da se ikakva dijagnoza upisuje u pedagoški karton, sasvim je dovoljno da postoje bilješke o uočenim neprihvatljivim ponašanjima, i svako ko čita takav jedan karton će na osnovu njega donositi vlastiti sud. I tako nastaje etiketa.
Roditelji već sad nemaju transparentan uvid u disciplinske sveske, koje su "mala maca" spram pedagoških kartona. Možeš saznati samo ono što ti razredni starješina odluči sam reći, što nikad nije potpuna istina. A iz mog iskustva, i ne samo mog, na vidjelo izađu samo informacije koje proglašavaju učenika i/ili roditelja krivim za nešto, nastavnici se NIKAD, ali NIKAD ne izjašnjavaju krivim, čak ni kad im se dokaže da je krivica njihova.
Matrica nije isto što i dosije jer je predviđeno da se formiraju matrice za odjeljenje a ne za učenika pojedinačno. Osima toga, jasno je naznačeno da je svrha matrica rano prepoznavanje djece u riziku od drušveno neprihvatljivih ponašanja a nikako bilo kakva dijagnostika. Matrice bi se čuvale do punoljetstva a zatim vjerovatno uništavale (ovo nije precizirano). Matrice ne može čitati svako, već isključivo stručna služba i nastavnici (roditelji će biti upoznati osobno o eventualno uočenim simptomima), tako da ne znam ko bi mogao naljepiti etiketu? Ne misliš valjda da će školski pedagog telaliti po školi kako je učenik taj i taj prepoznat kao mogući maloljetni delinkvent?
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#116 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Hakiz »

madner wrote:Pa nece roditelji i razredni vjecati o ocjeni za vladanje. :roll:
Dakle, nastavnik malo ispipa učenicu, dijete promijeni ponašanje, nastavnik mu upiše u matricu da je problematično. Suprotstavlja se tom nastavniku. Povlači se u sebe. Ne sarađuje sa školom u kojoj je taj nastavnik. Gubi težinu, odlazi često u WC. Popušta u učenju itd...

Roditelj osjeti nešto, dođe u školu, škola prirodno brani svog uposlenika, roditelj reaguje i onda i roditelj utiče na problematično ponašanje svoje kćeri, postaje dio problema. Vidi vraga...

Pri upisu u slijedeći stepen školovanja (iz osnovne u srednju ili iz srednje na faks) ili nije nemoguće čak pri traženju posla neko iz te slijedeće institucije pročita dosije te učenice i vidi da je problematična.

Ko garantuje da matrica neće biti dostupna drugim institucijama, pojedincima, kompanijama itd. Obećali ljudi koji vode državu, ministarstva, institucije ovakve kakve su? Njima vjerovati? Kao što Euridika reče, jednom zapisano zauvijek će ostati. A neko zapisuje nešto da niko to ne bi mogao pročitati? Ma hajte, molim vas...

Otprilike to bi bio problem sa matricom kakvu je ja trenutno vidim.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#117 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by madner »

Hakiz wrote:
madner wrote:Pa nece roditelji i razredni vjecati o ocjeni za vladanje. :roll:
Dakle, nastavnik malo ispipa učenicu, dijete promijeni ponašanje, nastavnik mu upiše u matricu da je problematično. Suprotstavlja se tom nastavniku. Povlači se u sebe. Ne sarađuje sa školom u kojoj je taj nastavnik. Gubi težinu, odlazi često u WC. Popušta u učenju itd...

Roditelj osjeti nešto, dođe u školu, škola prirodno brani svog uposlenika, roditelj reaguje i onda i roditelj utiče na problematično ponašanje svoje kćeri, postaje dio problema. Vidi vraga...

Pri upisu u slijedeći stepen školovanja (iz osnovne u srednju ili iz srednje na faks) ili nije nemoguće čak pri traženju posla neko iz te slijedeće institucije pročita dosije te učenice i vidi da je problematična.

Ko garantuje da matrica neće biti dostupna drugim institucijama, pojedincima, kompanijama itd. Obećali ljudi koji vode državu, ministarstva, institucije ovakve kakve su? Njima vjerovati? Kao što Euridika reče, jednom zapisano zauvijek će ostati. A neko zapisuje nešto da niko to ne bi mogao pročitati? Ma hajte, molim vas...

Otprilike to bi bio problem sa matricom kakvu je ja trenutno vidim.
Druga strana medalje, pogleda se da li se gubitak tezine veze za neke nastavnike kroz statisticku analizu.
Pa se dobije ko pipa, sa ili bez matrice.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#118 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Hakiz »

madner wrote:
Hakiz wrote:
madner wrote:Pa nece roditelji i razredni vjecati o ocjeni za vladanje. :roll:
Dakle, nastavnik malo ispipa učenicu, dijete promijeni ponašanje, nastavnik mu upiše u matricu da je problematično. Suprotstavlja se tom nastavniku. Povlači se u sebe. Ne sarađuje sa školom u kojoj je taj nastavnik. Gubi težinu, odlazi često u WC. Popušta u učenju itd...

Roditelj osjeti nešto, dođe u školu, škola prirodno brani svog uposlenika, roditelj reaguje i onda i roditelj utiče na problematično ponašanje svoje kćeri, postaje dio problema. Vidi vraga...

Pri upisu u slijedeći stepen školovanja (iz osnovne u srednju ili iz srednje na faks) ili nije nemoguće čak pri traženju posla neko iz te slijedeće institucije pročita dosije te učenice i vidi da je problematična.

Ko garantuje da matrica neće biti dostupna drugim institucijama, pojedincima, kompanijama itd. Obećali ljudi koji vode državu, ministarstva, institucije ovakve kakve su? Njima vjerovati? Kao što Euridika reče, jednom zapisano zauvijek će ostati. A neko zapisuje nešto da niko to ne bi mogao pročitati? Ma hajte, molim vas...

Otprilike to bi bio problem sa matricom kakvu je ja trenutno vidim.
Druga strana medalje, pogleda se da li se gubitak tezine veze za neke nastavnike kroz statisticku analizu.
Pa se dobije ko pipa, sa ili bez matrice.
Jedna od zaostavština socijalističkog režima u bivšoj Jugoslaviji je ta da su institucije bitne a građanin, pojedinac. čovjek nebitan. Taj mentalitet je ostao i danas.

Ali, sve da je i u domenu teorije, ovakva matrica ne pruža mehanizme zaštite od zlonamjernog ponašanja nastavnika ili još i lakše škole kao institucije. Nije nemoguće da nastavnici stvore pakt protiv učenika koji bi nekom kolegi ili više njih mogao predstavljati problem. Nije nepoznato ne samo ovdje nego i u "razvijenim demokratijama" da čak iako se pojedinci u nekoj instituciji ne slažu sa ponašanjem svog kolege, postupaju lojalno štiteći instituciju, dakle kolegu. Ili ako ga ne štite aktivno, barem ne iznose negativnosti o tom kolegi. Institucionalna lojalnost protiv pojedinca van institucije je takođe jedan od razloga zašto nam je korupcija razvijena i zašto nam je kako nam je.

U tom slučaju učenik nema mogućnost zaštite.

Nastavnik ne mora imati istoriju takvog ponašanja. Moguće je da je baš ta učenica bila okidač tog ponašanja, nastavnik se pali samo na nju. Tada statistika ne postoji i ne može ništa pokazati.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#119 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Zejnep »

Hakiz wrote:
madner wrote:Pa nece roditelji i razredni vjecati o ocjeni za vladanje. :roll:
Dakle, nastavnik malo ispipa učenicu, dijete promijeni ponašanje, nastavnik mu upiše u matricu da je problematično. Suprotstavlja se tom nastavniku. Povlači se u sebe. Ne sarađuje sa školom u kojoj je taj nastavnik. Gubi težinu, odlazi često u WC. Popušta u učenju itd...

Roditelj osjeti nešto, dođe u školu, škola prirodno brani svog uposlenika, roditelj reaguje i onda i roditelj utiče na problematično ponašanje svoje kćeri, postaje dio problema. Vidi vraga...

Pri upisu u slijedeći stepen školovanja (iz osnovne u srednju ili iz srednje na faks) ili nije nemoguće čak pri traženju posla neko iz te slijedeće institucije pročita dosije te učenice i vidi da je problematična.

Ko garantuje da matrica neće biti dostupna drugim institucijama, pojedincima, kompanijama itd. Obećali ljudi koji vode državu, ministarstva, institucije ovakve kakve su? Njima vjerovati? Kao što Euridika reče, jednom zapisano zauvijek će ostati. A neko zapisuje nešto da niko to ne bi mogao pročitati? Ma hajte, molim vas...

Otprilike to bi bio problem sa matricom kakvu je ja trenutno vidim.

Koliko znam svi podaci će se uništavati kada dijete završi školu. Neće se nikom proslijeđivati. Neće biti nikom, van škole, dostupna
Mentalno zdravlje nastavnog i nenastavnog osoblja se provjeri na sistematksom pregledu prije početka svake školekse godine. Ako ćemo tako sumnjičavo razmišljati ne bi niko trebao dijete pustiti iz kuće ni u lift sa komšijom ni kod doktora, zubara ...
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#120 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Hakiz »

Zejnep wrote:
Hakiz wrote:
madner wrote:Pa nece roditelji i razredni vjecati o ocjeni za vladanje. :roll:
Dakle, nastavnik malo ispipa učenicu, dijete promijeni ponašanje, nastavnik mu upiše u matricu da je problematično. Suprotstavlja se tom nastavniku. Povlači se u sebe. Ne sarađuje sa školom u kojoj je taj nastavnik. Gubi težinu, odlazi često u WC. Popušta u učenju itd...

Roditelj osjeti nešto, dođe u školu, škola prirodno brani svog uposlenika, roditelj reaguje i onda i roditelj utiče na problematično ponašanje svoje kćeri, postaje dio problema. Vidi vraga...

Pri upisu u slijedeći stepen školovanja (iz osnovne u srednju ili iz srednje na faks) ili nije nemoguće čak pri traženju posla neko iz te slijedeće institucije pročita dosije te učenice i vidi da je problematična.

Ko garantuje da matrica neće biti dostupna drugim institucijama, pojedincima, kompanijama itd. Obećali ljudi koji vode državu, ministarstva, institucije ovakve kakve su? Njima vjerovati? Kao što Euridika reče, jednom zapisano zauvijek će ostati. A neko zapisuje nešto da niko to ne bi mogao pročitati? Ma hajte, molim vas...

Otprilike to bi bio problem sa matricom kakvu je ja trenutno vidim.

Koliko znam svi podaci će se uništavati kada dijete završi školu. Neće se nikom proslijeđivati. Neće biti nikom, van škole, dostupna
Mentalno zdravlje nastavnog i nenastavnog osoblja se provjeri na sistematksom pregledu prije početka svake školekse godine. Ako ćemo tako sumnjičavo razmišljati ne bi niko trebao dijete pustiti iz kuće ni u lift sa komšijom ni kod doktora, zubara ...
Dobro.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#121 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by madner »

Hakiz wrote:
madner wrote:
Hakiz wrote:
Dakle, nastavnik malo ispipa učenicu, dijete promijeni ponašanje, nastavnik mu upiše u matricu da je problematično. Suprotstavlja se tom nastavniku. Povlači se u sebe. Ne sarađuje sa školom u kojoj je taj nastavnik. Gubi težinu, odlazi često u WC. Popušta u učenju itd...

Roditelj osjeti nešto, dođe u školu, škola prirodno brani svog uposlenika, roditelj reaguje i onda i roditelj utiče na problematično ponašanje svoje kćeri, postaje dio problema. Vidi vraga...

Pri upisu u slijedeći stepen školovanja (iz osnovne u srednju ili iz srednje na faks) ili nije nemoguće čak pri traženju posla neko iz te slijedeće institucije pročita dosije te učenice i vidi da je problematična.

Ko garantuje da matrica neće biti dostupna drugim institucijama, pojedincima, kompanijama itd. Obećali ljudi koji vode državu, ministarstva, institucije ovakve kakve su? Njima vjerovati? Kao što Euridika reče, jednom zapisano zauvijek će ostati. A neko zapisuje nešto da niko to ne bi mogao pročitati? Ma hajte, molim vas...

Otprilike to bi bio problem sa matricom kakvu je ja trenutno vidim.
Druga strana medalje, pogleda se da li se gubitak tezine veze za neke nastavnike kroz statisticku analizu.
Pa se dobije ko pipa, sa ili bez matrice.
Jedna od zaostavština socijalističkog režima u bivšoj Jugoslaviji je ta da su institucije bitne a građanin, pojedinac. čovjek nebitan. Taj mentalitet je ostao i danas.

Ali, sve da je i u domenu teorije, ovakva matrica ne pruža mehanizme zaštite od zlonamjernog ponašanja nastavnika ili još i lakše škole kao institucije. Nije nemoguće da nastavnici stvore pakt protiv učenika koji bi nekom kolegi ili više njih mogao predstavljati problem. Nije nepoznato ne samo ovdje nego i u "razvijenim demokratijama" da čak iako se pojedinci u nekoj instituciji ne slažu sa ponašanjem svog kolege, postupaju lojalno štiteći instituciju, dakle kolegu. Ili ako ga ne štite aktivno, barem ne iznose negativnosti o tom kolegi. Institucionalna lojalnost protiv pojedinca van institucije je takođe jedan od razloga zašto nam je korupcija razvijena i zašto nam je kako nam je.

U tom slučaju učenik nema mogućnost zaštite.

Nastavnik ne mora imati istoriju takvog ponašanja. Moguće je da je baš ta učenica bila okidač tog ponašanja, nastavnik se pali samo na nju. Tada statistika ne postoji i ne može ništa pokazati.
Sve je moguce, pitanje je samo sta je pravilo a sta izuzetak.

Ko misli da i sada u glavama nastavnika i skole ne postoji ova matrica, vara se. :D
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#122 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Hakiz »

madner wrote:
Sve je moguce, pitanje je samo sta je pravilo a sta izuzetak.

Ko misli da i sada u glavama nastavnika i skole ne postoji ova matrica, vara se. :D
To ne osporavam. Samo je razlika kada to šta je u glavi postane institucijalizovano, pisana norma.
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#123 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Izlija »

Ko misli da je ova matrica ocjenjivanje samo učenika prevario se, ista matrica će ocjenjivati i učitelje kroz ono kako opisuju djecu i kako se djeca ponašaju na njegovoj nastavi.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#124 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Euridika »

duh_sa_sjekirom wrote:
Euridika wrote: @duh
Ako se bilo šta pismeno evidentira u dosije, ono postaje trajna zabilješka. Ne može se brisati. Kasnije zabilješke o prestanku važenja nekog indikatora neprihvatljivog ponašanja ne brišu raniji zapis da je to bilo "uočeno i prepoznato". Nije nužno da se ikakva dijagnoza upisuje u pedagoški karton, sasvim je dovoljno da postoje bilješke o uočenim neprihvatljivim ponašanjima, i svako ko čita takav jedan karton će na osnovu njega donositi vlastiti sud. I tako nastaje etiketa.
Roditelji već sad nemaju transparentan uvid u disciplinske sveske, koje su "mala maca" spram pedagoških kartona. Možeš saznati samo ono što ti razredni starješina odluči sam reći, što nikad nije potpuna istina. A iz mog iskustva, i ne samo mog, na vidjelo izađu samo informacije koje proglašavaju učenika i/ili roditelja krivim za nešto, nastavnici se NIKAD, ali NIKAD ne izjašnjavaju krivim, čak ni kad im se dokaže da je krivica njihova.
Matrica nije isto što i dosije jer je predviđeno da se formiraju matrice za odjeljenje a ne za učenika pojedinačno. Osima toga, jasno je naznačeno da je svrha matrica rano prepoznavanje djece u riziku od drušveno neprihvatljivih ponašanja a nikako bilo kakva dijagnostika. Matrice bi se čuvale do punoljetstva a zatim vjerovatno uništavale (ovo nije precizirano). Matrice ne može čitati svako, već isključivo stručna služba i nastavnici (roditelji će biti upoznati osobno o eventualno uočenim simptomima), tako da ne znam ko bi mogao naljepiti etiketu? Ne misliš valjda da će školski pedagog telaliti po školi kako je učenik taj i taj prepoznat kao mogući maloljetni delinkvent?
Podaci o ponašanju će se bilježiti za svako dijete, a matrica je šablon obrazaca ponašanja po kojem se identifikuje i klasificira uočeno ponašanje djeteta. Ne može se evidencija raditi za čitavo odjeljenje, u smislu jedne zbirne ocjene. Ocjene će biti pojedinačno, a grupisat će se po odjeljenjima (logično, kao i dnevnici za ocjene).
Nije bit priče o etiketiranju da će se o tome javno razglabati i dijete blatiti, već da će se s tim informacijama baratati na odjeljenskim vijećima, da će s tim biti upoznati svi predmetni nastavnici i razrednici, skupa sa pedagozima i psiholozima, gdje će informacije iz kartona biti osnov za postupanje prema učenicima. Nadam se da pojasnih.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#125 Re: Matrica za procjenu ponasanja ucenika

Post by Zejnep »

A može li ova matrica šta dobro donijeti? Spriječiti nešto?
Post Reply