Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

AnaSav86
Posts: 4
Joined: 09/11/2017 16:57

#1 Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by AnaSav86 »

Zdravo, zanimaju me iskustva sa pohranjivanjem matičnih ćelija u BiH? Dakle, nebitno o kojem gradu i klinici se radi (jer je sve još u fazi razmišljanja), čisto da čujem vaše razmišljanje i da li ste imali pozitivna ili negaivna iskustva sa našim klinikama? Čitala sam da su se neke privatne klinike kod nas i zatvorile :bih: , mada ne mogu pronaći neke konkretne informacije, zato više volim čuti vaša iskustva, posebno ukoliko ste se na to odlučili. Smatram da je to velik korak (i finansijski, također) na koji ne bih pristala bez nekog prethodnog informisanja, zato - pomažite! :) :-)
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#2 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by alphonse kauders »

Matične ćelije, koliko znam, se ne pohranjuju unutar BiH, već u inostranstvu (uglavnom Švicarska, V.Britanija).

Možeš ih pohraniti preko predstavništva u BiH koji se bave tim (npr. Biosave i Futurehealth - otvori njihove stranice, pa pogledaj).

U svakom slučaju, otprilike ide da dogovoriš na koliko godina ćeš pohraniti ćelije, onda se u porodilištu u kojem ćeš se porađati najavi da će se izvšriti pohrana matičnih ćelija (to vidiš sa predstavnicima ovih firmi), dobiješ paket koji nosiš sa sobom na porod i kad krene porod javiš se kontakt osobi iz gore navdenih predstavništva kako bi oni nakon poroda preuzeli uzorak.

Nakon toga se uzorak šalje u inostranstvo - ako je uspješan, plaćaš punu cijenu, ako ne - vraća ti se lova (osim za taj paket).

Od raje sam čuo preporuke za Futurehealth, valjda su najpovoljniji od svih i omogućili su plaćanje na rate...

U svakom slučaju, najbolje ti je dogovoriti sastanak (dolaze i na adresu) da popričaš s njima, pa se odluči šta ćeš i kako ćeš:)
AnaSav86
Posts: 4
Joined: 09/11/2017 16:57

#3 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by AnaSav86 »

Hvala na informaciji, mada (manje - više) znam to. Te klinike o sebi najbolje pišu, reklamiraju, prisutne su čak i na forumima. Ali, mene zanima baš iskustvo ljudi - kako je tekao taj proces, da li imaju negtivna iskustva sa nekim klinikama (da znam gdje ne ići :D), da li znaju šta se kasnije dešava sa tim ćelijama i da li ih je iko kod nas iskoristio?
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by karanana »

onako potpuno laicki i sa strane gledajuci, meni ovo sve izgleda kao neka vrsta prevare i prodaje ublehe.

imamo li primjera gdje se neko izlijecio koristeci ove maticne celije?
gdje se lijecenja rade ako dodje do njih?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#6 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by julisiz es grant »

Mamipara.
Doktori to preporučuju jer za svakog pacijenta koga nagovore da uzme to dobiju od dobavljača oko 200 KM.
Ja nisam i ne radim to, jer ne mogu nekoga ubijeđivati da da 5000 KM za nešto u šta sam ne vjerujem. Džaba im i pare i sve.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#7 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by sabanss »

Pošteni doktor :D Rijetkost, kao i u svim drugim profesijama. Svima samo da je para...

Meni licno kao laiku djeluje ublehaski.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by Truba »

karanana wrote:onako potpuno laicki i sa strane gledajuci, meni ovo sve izgleda kao neka vrsta prevare i prodaje ublehe.

imamo li primjera gdje se neko izlijecio koristeci ove maticne celije?
gdje se lijecenja rade ako dodje do njih?
to je za MENE elitizam/ snobizam


dakle to radi ko ima 5000 da halali

pitao sam doktore

to je super ako možeš platiti

i SUPER JE ako možeš platiti operaciju ako ti to zatreba što je pohranjeno :| :| :| :|
dakle sume su boli glava...

postavljam pitanje što nakon 21 godine
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#9 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by gurabija78 »

AnaSav86 wrote:Zdravo, zanimaju me iskustva sa pohranjivanjem matičnih ćelija u BiH? Dakle, nebitno o kojem gradu i klinici se radi (jer je sve još u fazi razmišljanja), čisto da čujem vaše razmišljanje i da li ste imali pozitivna ili negaivna iskustva sa našim klinikama? Čitala sam da su se neke privatne klinike kod nas i zatvorile :bih: , mada ne mogu pronaći neke konkretne informacije, zato više volim čuti vaša iskustva, posebno ukoliko ste se na to odlučili. Smatram da je to velik korak (i finansijski, također) na koji ne bih pristala bez nekog prethodnog informisanja, zato - pomažite! :) :-)
ćelije se pohranjuju u institucijama van BiH u našem slučaju, Njemačkoj. Radili smo preko Biosave, mogu samo reći da su ljudi visoko profesionalni. Iskreno se nadam da nam ove ćelije nikad neće zatrebati i da smo bacili pare koje smo dali, ali ne bih sebi nikad oprostio da mome djetetu ili nekom iz porodice zatrebaju a da ih nismo obezbijedili zbog odricanja vrijednosti kutije cigara dnevno 3 godine.
AnaSav86
Posts: 4
Joined: 09/11/2017 16:57

#10 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by AnaSav86 »

Da, postoji mnogo različitih mišljenja. Mi bismo nekako i izdvojili taj novac zaista za ne daj bože. Zato me i zanima ko ima kakvo iskustvo jer je velika investicija. A također sam i čitala da doktori uzimaju novac za "reklamu", odnosno, samo nagovaranje, samo sam negdje vidjela da dobiju oko 400 KM zA JEdnog klijenta.
Kada razmislim, nije sigurno ni to što se pohranjuju u drugim zemljama, a znam i da se posebno plaća u slučaju operacija. Cryo Save je imala čudan slučaj kod nas i u Srbiji - zatvorili su se, pa nisu, pa j e bilo pitanje da li su ćelije sigurne itd... za taj novac bih ih (iskreno) tužila da sam bila u toj situaciji. Slično je bilo i sa nekom klinikom Home... tako nešto, ne sjećam se.
Lično, smatram da je prava šteta jer još uvijek (!) nemamo javnu banku za matične ćelije - doniraš besplatno i besplatno ti daju ukoliko se podudara, naravno, sa tvojim ćelijama. Zaostajemo u svemu!
AnaSav86
Posts: 4
Joined: 09/11/2017 16:57

#11 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by AnaSav86 »

Family Plus se zove ta druga klinika, našla sam sada. :D Nikada se i nije saznalo šta se desilo sa tim..
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#12 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by MrsJ »

Sama činjenica da ne postoji konkretan slučaj izlječenja matičnim ćelijama govori sve. A ne možemo reći da do sada nije bilo bolesne djece sa pohranjenim ćelijama. Prema tome, čisto otimanje novca. A naravno roditelj se hvata za sve kada je dijete u pitanju. Ja nisam ni jednom djetetu pohranila.
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#14 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by van Basten »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kcus-iz ... /171120105

a fakat zna li neko više o sudbini cryo save kod nas? Oni su prvi uletili u ovaj biznis u BiH i jedno vrijeme držali 90+% tržišta...
Brus Lee
Posts: 851
Joined: 01/10/2010 19:35

#15 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by Brus Lee »

MrsJ wrote:Sama činjenica da ne postoji konkretan slučaj izlječenja matičnim ćelijama govori sve. A ne možemo reći da do sada nije bilo bolesne djece sa pohranjenim ćelijama. Prema tome, čisto otimanje novca. A naravno roditelj se hvata za sve kada je dijete u pitanju. Ja nisam ni jednom djetetu pohranila.
Konkretni slucajevi izljecenja itekako postoje. Posebno za bolesti krvi. Kako rade pomenute firme i da li jos rade ne znam, ali princip je da su one samo "prevoznici" do banke za cuvanje mat.celija. firme koje su uzele novac su samo posrednici u transferu pod posebnim uslovima do banke koja cuva te celije.Ukoliko zatrebaju za lijecenje, u nekom narednom periodu, to se posebno placa toj ustanovi gdje se vrsi lijecenje. Poenta je u tome da "prevoznik" nije ni bitan u ovoj prici od onog momenta kada mat.celije dostavi u Banku. Koliko ja znam, Njemacka je to regulisala na nacin da se maticne celije uzimaju /ko pristane/ besplatno i pohranjuju u Banku besplatno, ali moze ih koristiti svako kome zatrebaju i kome odgovaraju s tim da su i davaocu isto tako u svakom trenutku dostupne. U nasem slucaju, moze ih koristiti samo donor i oni koji imaju odobrenje od donora ili roditelja. Eventualno lijecenje je sasvim neka druga prica i cijena toga zavisi od niza drugih faktora, diagnoze, klinike...
lijepa u dusi
Posts: 2875
Joined: 02/11/2014 13:07

#16 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by lijepa u dusi »

Ne znam nista o slucajevima kod nas, niti vam mogu reci ista iz iskustva, ali mogu sa neke druge strane navesti prednosti i mozda nedostatke.
Maticne celije su pluripotentne, sto znaci da se pravilnom indukcijom mogu tranformirati u bilo koje druge celije naseg organizma. Za slucaj neophodne transplantacije bilo kojeg organa ili tkiva, vi za kratko vrijeme imate spreman organ, sto sa standardnim transplantacijama nije slucaj. Prije svega, vrlo je mali procenat mozdanih smrti u svijetu, ciji se organi uopste mogu koristiti. Kada na to dodamo jos da je potrebno da se potrefe sve imunoloski bitne karakteristike, sanse su jos manje. A s obzirom da postoje prioriteti, da biste dobili organ morali biste moliti boga da budete u sto gorem stanju, da biste imali prednost. Naravno, druga je prica kod regenerirajucih i parnih organa kao sto su jetra ili bubrezi, pa kad imate donora voljnog da vam donira organ.
Iz navedenog je lahko zakljuciti da je nemoguce da organizam odbaci transplantat, zato jer to i jesu celije upravo tog organizma. Dakle, kratak vremenski period (u odnosu na period cekanja pronalaska odgovarajuceg donora) u kojem imate spreman organ i nemogucnost odbacivanja transplantata su vjerovatno dvije najvece prednosti.
Ono sto je nedostatak jeste jako skup proces da bi se od maticnih celija dobio zeljeni organ. Koliko tacno kosta i ko to placa nisam bas najbolje upucena, ali vjerujem da je sve to dostupno na netu.
S obzirom da cijene vecine transplantacija pacijent svejedno placa, jer se vecinom radi u drugim drzavama, kad se sve sabere i oduzme, ko moze priustiti, nije velika razlika i nije visoka cijena za zivot. Zapravo, nista nije visoka cijena za zivot, ali jbg kad se nema...
Brus Lee
Posts: 851
Joined: 01/10/2010 19:35

#17 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by Brus Lee »

http://--- NO LINKS ---/mobile/clanak/BiH/454127
Na KCUS- obavljena uspjesna transplantacija NJEGOVIH maticnih celija djecaku. Za ovog drugog, petnaestogodisnjaka, posto nema svojih pohranjenih, se traze odgovarajuce. Super vijest sa KCUS-a
Brus Lee
Posts: 851
Joined: 01/10/2010 19:35

#18 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by Brus Lee »

Brus Lee wrote:http://--- NO LINKS ---/mobile/clanak/BiH/454127
Na KCUS- obavljena uspjesna transplantacija NJEGOVIH maticnih celija djecaku. Za ovog drugog, petnaestogodisnjaka, posto nema svojih pohranjenih, se traze odgovarajuce. Super vijest sa KCUS-a
vidim da nesto link ne funkcionise. Vijest je na source.ba
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#19 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by NoriDeNoir »

Kakva su iskustva sa ovim: https://www.swissstembank.ba/
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#20 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by Bluemore »

karanana wrote:onako potpuno laicki i sa strane gledajuci, meni ovo sve izgleda kao neka vrsta prevare i prodaje ublehe.

imamo li primjera gdje se neko izlijecio koristeci ove maticne celije?
gdje se lijecenja rade ako dodje do njih?
S obzirom da slucajno znam ko stoji iza jedne od ovih firmi kabadahija, tajkun i smutljivac zapravo njegov junior :-)
Nemam Bas nimalo povjerenja
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#21 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by dr.gog »

Sarajevska transfuzija jedina posjeduje opremu za "izdvajanje" i pohranu matičnih ćelija IZ KRVI, te obučeno osoblje za rad sa istima. Proces je iznimno zahtjevan, složen i skup. Koristi se u tretmanu pacijenata u strogo ograničenim slučajevima, u saradnji sa nadležnim specijalistima sa KCUS, te nije komercijalnog karaktera. U procesu zajedno rade vrhunski biolozi i specijalisti transfuziologije.

Lično nisam upoznat sa detaljima procedure, ali zanimljivo je bilo vidjeti "frižider" sa displejem koji pokazuje - 195 C :D .

Firme koje se komercijalno bave s tim ili prostim čuvanjem matičnih ćelija iz POSTELJICE moraju raditi u skladu sa zaista teškim tehnološkim zahtjevima i imati dosta novca. Ne bih komentirao firme ili osobe koje stoje iza tih poslova, pošto ih ne poznajem niti sam radio sa njima. Najbolju procjenu daje onaj ko je koristio njihove usluge.
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#22 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by NoriDeNoir »

Ja sam malo istrazivao i uglavnom ono sto sam zakljucio je da korist od izdvajanja tih maticnih celija se tek ocekuje u buducnosti. Ja smatram da se to isplati uraditi samo se bojim da ne izaberem nekog ko ce unistiti materijal koji se izdvoji i pored bacenog novca da u stvari ne bude ni tih celija koje mogu zatrebati...

Ja na to gledam kao na kasko. Jbga auto je osiguran i placam mjesecno ratu kaska vec 2 godine i molim Boga da mi nikad ne zatreba.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#23 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by banjaluka078 »

Cryosave, jedna od najvećih privatnih banki matičnih ćelija u Evropi, izgubila je pre nekoliko dana dozvolu za rad i pravo da prikuplja, skladišti, izvozi i uvozi matične ćelije, saopštila je švajcarska agencija za lekove i medicinska sredstva Swissmedic.

Na osnovu prijave i dokaza koje je Swissmedicu podneo beogradski advokat za pravo konkurencije Rastko Petaković, protiv kompanije i menadžmenta je pokrenut postupak jer postoje indicije da je kompanija počinila krivično delo prekršivši švajcarski zakon o transplantaciji, u delu koji se odnosi na izveštavanje i saradnju, piše Nova ekonomija.

U saopštenju Swissmedic se navodi da je tokom septembra izvršen pretres na brojnim lokacijama i pokrenute su krivične prijave i postupak inspekcijskog nadzora.

Kako je objavio Petaković, roditelji koji su deponovali matične ćelije svoje dece u ovoj banci, poslednjih meseci dobijali su obaveštenja o transportu u Poljsku, u banku FamiCord (PKBM).

"Kad sam utvrdio brojna kršenja zakona i medicinskih standarda kod Cryosave, podneo sam krivičnu i administrativnu prijavu protiv Cryosave", obavestio je Petaković javnost na Tviteru.

Prema njegovim rečima, transport matičnih ćelija je obavljen bez saglasnosti i bez znanja korisnika. I ne samo to, Cryosave je nastavio da prikuplja uzorke uz informaciju da će oni biti čuvani u Švajcarskoj. Treće, nejasno je kako su i koji osetljivi podaci pacijenata preuzeti od Cryosave.

Transport bi trebalo da je bio uspešan, ali te ćelije moraju biti testirane kako bi se znalo da li su podobne za eventualnu upotrebu, kazao je Petaković.

"Ako Vam je neka uteha, bezbedniji su tamo gde su sad nego tamo gde su bili. To ništa ne opravdava netransparentnost, ali je neka uteha”, naveo je on.

Prema informacijama koje je advokat podelio sa srpskom javnošću, kompanija je u rukama novog vlasnika od februara, međutim, problemi u funkcionisanju postoje najmanje od 2013/2014.

Kako je rekao, sledeći korak je pokretanje postupka za zatvaranje lokalnih ogranaka ove kompanije koja i dalje posluje (i u Srbiji i drugim zemljama) i nastavak protiv svih kompanija i lica umešanih u prevarne radnje i izazivanje opasnosti za javno zdravlje.

Na pitanje "šta dalje” velikog broja roditelja iz Srbije koji su poverili na čuvanje matične ćelije upravo ovoj švajcarskoj banci, Petaković je posavetovao da je najbolje sačekati neko vreme da se vidi sudbina postupka protiv Cryosave.

"Najbolje je sada sačekati malo da bismo videli kako se razvija postupak, a potom bih gledao da pozovemo oštećene roditelje da se udružimo u zajedničku tužbu. S obzirom na to da je merodavno švajcarsko pravo i sud, tužba bi tamo morala da se podnese”, smatra ovaj advokat.


http://rs.n1info.com/Zdravlje/a526713/N ... a-rad.html
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#24 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by karanana »

karanana wrote:onako potpuno laicki i sa strane gledajuci, meni ovo sve izgleda kao neka vrsta prevare i prodaje ublehe.

imamo li primjera gdje se neko izlijecio koristeci ove maticne celije?
gdje se lijecenja rade ako dodje do njih?
evo da se citiram i ja.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#25 Re: Matične ćelije - pohrana i isksutvo

Post by julisiz es grant »

Teška ubleha na koju su nasjele mnoge fensi-šmensi mamice, jer su ih njihovi ginekolozi nagovorili da je to IN (samo im nisu govorili da od kuće koja pohranjuje matične ćelije dobiju 500-1000 KM za svaku vrbovanu "klijenticu"). Bilo je mjeseci kada sam skoro gladovao jer sam bio u dugovima, ali nikada nisam promovisao nešto u šta ne vjerujem.
Post Reply