Matična crkla?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
Dado34

Matična crkla?

Post by Dado34 » 31/10/2016 23:47

http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=4305#sp

Nikad u životu mi se nije desilo da mi otkazuju USB portovi. Što na matičnoj, što sa prednje strane. Koristim HUB (miš, tastatura, WiFi). Jednostavno konstantno instalira ili HUB ili pojedino komponente, Kad ukine HUB samo zamjenim sa eksternim, restart i proradi. Trenutno sa prednje strane ništa ne radi isto kao pozadi 2+2 (plavi su u pitanju). Šaltam izmedju 2 usb porta eksterni hard disk i HUB. Fakat ne kontam šta je problem osim da je negdje nešto na matičnoj vrisnulo. Ostali uglavnom ne rade i ako rade samo se ugase u po frke. Ima li ko kakve vodice ili nešto slično za lijeka?

problemnatravunu

Re: Matična crkla?

Post by problemnatravunu » 01/11/2016 06:10

Jesi probao instalirati najnovije drajvere za maticnu?
Ili cak potpuno novi windows?
Tek ako tada "na friško" ne radi , onda je hardverski problem, što će reći crkla matična!

zforumas

Post by zforumas » 01/11/2016 08:47

Dado34 wrote:http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=4305#sp

Nikad u životu mi se nije desilo da mi otkazuju USB portovi. Što na matičnoj, što sa prednje strane. Koristim HUB (miš, tastatura, WiFi). Jednostavno konstantno instalira ili HUB ili pojedino komponente, Kad ukine HUB samo zamjenim sa eksternim, restart i proradi. Trenutno sa prednje strane ništa ne radi isto kao pozadi 2+2 (plavi su u pitanju). Šaltam izmedju 2 usb porta eksterni hard disk i HUB. Fakat ne kontam šta je problem osim da je negdje nešto na matičnoj vrisnulo. Ostali uglavnom ne rade i ako rade samo se ugase u po frke. Ima li ko kakve vodice ili nešto slično za lijeka?
I ti naprijed su kablovima izvedeni s maticne. Moze biti i da previse struje trosi, da ti je slava napojna. Uradi CMOS ploce i vidi fercera li..
Svasta nesto moze biti, ne mora odmah znaciti da je ploca vrisnula. A uvijek imas za kupiti PCI/USB karticu i "babo ruc'o"

Dado34

Post by Dado34 » 01/11/2016 08:56

problemnatravunu wrote:Jesi probao instalirati najnovije drajvere za maticnu?
Ili cak potpuno novi windows?
Tek ako tada "na friško" ne radi , onda je hardverski problem, što će reći crkla matična!

Instalirao 10 pro pa vratio 7. Isto se sve dešava.

Dado34

Post by Dado34 » 01/11/2016 08:58

zforumas wrote:
Dado34 wrote:http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=4305#sp

I ti naprijed su kablovima izvedeni s maticne. Moze biti i da previse struje trosi, da ti je slava napojna. Uradi CMOS ploce i vidi fercera li..
Svasta nesto moze biti, ne mora odmah znaciti da je ploca vrisnula. A uvijek imas za kupiti PCI/USB karticu i "babo ruc'o"

Probam danas reset ploče pa javim.

dragan.s

Post by dragan.s » 02/11/2016 23:34

Vremenom se izližu i/ili zaprljaju konektori USB porta i onda hoće-neće. Treba probati očistiti krpicom natopljenom alkoholom i kompresovanim zrakom.
Ako ni to ne pomaže onda kupiš PCI karticu sa 4 porta (koštaju oko 20 KM) i onda radiš preko tih portova. Malo se teže mogu naći i skuplje su PCI-x1 kartice sa USB3 portovima.

Officer Crabtree

Post by Officer Crabtree » 24/11/2016 23:11

da ne otvaram novu temu...

tokom igranja igrice pc se samo ugasio...

probao sam ga ponovo upaliti, nista se ne desava osim sto mi power dugme samo zasvjetli a sekund (i to samo ako iskopcam kablo i ponovo uokocam)

u sta da prvo sumnjam?... ne vjerujem da je grafička, barem bi se ventilator upalio...

pretpostavljam ploca ili napojna, sta vi mislite?

DonieBrasco

Post by DonieBrasco » 24/11/2016 23:40

Ugasi napojnu iz struje i onaj prekidac na njoj, otvovri kuciste i provjeri sve konekcije, da li je sve spojeno kako treba, pogtovo one male kablove sto pale, resetuje racunar "front panel" kako ih zovu ako znas na sta mislim.

Upali ponovo napojnu i provjeri radi li.

Officer Crabtree

Post by Officer Crabtree » 25/11/2016 08:35

nikakve reakcije, izvadio sam napojnu pa ću odnijeti da jw neko pogleda prije nego naslijepo kupim novu...

nadam se da je ona :) :)

hvala na savjetu...

Post Reply