Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Drekavac22
Posts: 679
Joined: 17/02/2022 09:38

#1 Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Drekavac22 »

Htio bi da podijelim nesto fascinantno sa vama ovdje na forumu, da vidite samo djelic onoga sto je pronadjeno u Kuranu od matematickih cuda i ukrasa u Kuranu, nije poznato u historiji knjizevnosti da i jedna knjiga ima takve matematicke konstrukcije svojih tekstova, rijeci, slova, pozicije stihova i poglavlja.

Bog kaze u Kuranu:
3:13 Imate pouku u dvjema vojskama koje su se sukobile: jednoj, koja se borila na Allahovu putu, i drugoj, nevjerničkoj, kojoj se činilo da pred sobom ima dva puta više protivnika.* A Allah Svojom pomoći čini moćnim onoga koga On hoće. To je, zaista, dalekovidnim pouka.

u prvih 122 ajeta ove sure nigdje se ne spominje bitka na Bedru osim u ajetu 3:13, sta je specijalno tu, pa upravo u toj prvoj bitki muslimanske vojske bilo je 313 vojnika

ili ovaj primjer

Bog kaze da ce muskarci i zene biti istih godina u Raju, a poslanik nam je objasnio da ce imati 33 godine

SuraNaba(Vijest)
Ajet 33. i djevojke mlade, godina istih

vidi u kom ajetu se spominje iste godine supruznika u Raju, u ajetu 33 bas onoliko koliko ce imati godina u Raju.


Ovdje vidimo u ta dva ajeta prica o 71 covjeku (Musa + 70 ljudi), dok ujedno kada prebrojimo koliko ima rijeci ta dva ajeta, upravo ima 71 rijec u arapskom tekstu Kurana

sami prebrojite da se uvjerite u to latinizirane arapske rijeci
Waikhtara moosa qawmahu sabAAeena rajulan limeeqatina falamma akhathathumu alrrajfatu qala rabbi law shita ahlaktahum min qablu waiyyaya atuhlikuna bima faAAala alssufahao minna in hiya illa fitnatuka tudillu biha man tashao watahdee man tashao anta waliyyuna faighfir lana wairhamna waanta khayru alghafireena
7:155. I Musa odabra iz naroda svoga sedamdeset ljudi da u određeno vrijeme stanu pred Nas. A kad ih zadesi potres, on reče: "Gospodaru moj, da si htio, mogao si i njih i mene uništiti još prije. Zar da nas uništiš zbog onoga što su uradili bezumnici naši? To je samo iskušenje Tvoje kojim Ti, koga hoćeš, u zabludi ostavljaš, a kome hoćeš, na Pravi put ukazuješ; Ti si Gospodar naš, pa nam oprosti i smiluj nam se, jer Ti praštaš najviše;

Waoktub lana fee hathihi alddunya hasanatan wafee alakhirati inna hudna ilayka qala AAathabee oseebu bihi man ashao warahmatee wasiAAat kulla shayin fasaaktubuha lillatheena yattaqoona wayutoona alzzakata waallatheena hum biayatina yuminoona
156. i dosudi nam milost na ovome svijetu, i na onome svijetu - mi se, vraćamo Tebi!" - "Kaznom Svojom Ja kažnjavam koga hoću" - reče On - "a milost Moja obuhvaća sve; daću je onima koji se budu grijeha klonili i zekat davali, i onima koji u dokaze Naše budu vjerovali,


a da ne pricamo o astronomski korelacijama sa Kuranom, da se Dan u jednini nespecificna forma spominje 365 puta, rijec Mjesec u jednini 12 puta , kao sto imamo 365 dana i 12 mjeseci u jednoj solarnoj godini. a sve rijeci Godina se spominje 19 puta upravo koliko ima godina u metonickom ciklusu kada sunce, mjesec, i zemlja dolaze na istu poziciju svakih 19 godina.

ili jos ovaj astronomski primjer vrlo jednostavan a ocit primjer da mora ova kodiranje dolaziti od Boga, nikako drugacije iz 2 razloga

U Kuranu:
Prvo spominjanje Sunca---------------------5778 ajeta--------------------Zadnje spominjanje sunca
Imamo izmedju prvog iz zadnjeg spominjanja 5778 ajeta a nauka nam kaze da Toplota povrsine sunca je 5778 Kelvina

ovo nikako ne moze doci od ljudi iz dva razloga, a to je da niko nije mogao mjeriti toplotu povrsine sunca u 7 stoljecu, a i da je mogao Kelvini nisu izumljeni bili jos tek nakon 1000 godina poslije objave Kurana.

Zasto ovo ima u Kuranu

Bog kaze u Kuranu:
Mi ćemo im pružati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim, a i u njima samim, dok im ne bude sasvim jasno da je Kur'an istina. A zar nije dovoljno to što je Gospodar tvoj o svemu obaviješten?

a da ne pricamo o antonimima koji se ponavljaju isti broj puta u Kuranu:

Allah kaze:
89:1 Tako mi zore,
2. i deset noći,
3. i parnog i neparnog,


1.1
Andjeli (Melek/Meleci)- 88 puta
Djavoli (Sejtan/Sejtani)-88 puta

1.2
Ovaj svijet (Dunja) - 115 puta
Onaj svijet (Ahiret) - 115 puta

1.3
Hladnoca (Bard) - 4 puta
Vrucina (Harr) - 4 puta

1.4
Muskarac (Redzul)- 24 puta
Zena (Imra’ah)-24 puta

1.5
Sunce (Shams)-33 puta
Svjetlo (Nur, u jednostavnoj formi)-33 puta

1.6
Vino (Khamr)-6 puta
Opijenost/Opijati se (Sakr)-6 puta

1.7
Pricati (Vaiz)-25 puta
Jezik (Lisan)-25 puta

1.8
Briga (Daiq)- 13 puta
Smirenje, sigurnost (Tamn) - 13 puta

1.9
Dan stajanja (Yewm-Kiyameh)- (Sudnji dan)- 70 puta
Toga Dana (Yewm-izin)-(misli se na Sudnji dan)- 70 puta

1.10
Blizu (Zalf)-10 puta
Daleko (Azal)-10 puta

1.11
Ljudi od razuma(Ulul albab)-16 puta
Lud, ludilo(Madznun, Djinnat) – 16 puta

5
1.12
Korjen rijeci Poslanik (Resul) se spominje u raznim oblizicima (poslanik, poslati, poslanica itd) – 513 puta
Sva imena poslanika (Adem, Nuh, Ibrahim, Musa, Isa, Muhammed, Davud…..itd) – 513 puta

1.13
Rijec Nebi (vjerovjesnik) dolazi od rijeci Naba sto znaci vijest/informacija:
Vjerovjesnik (Nabi) – 80 puta
Vijest/Informacija (Naba)- 80 puta

1.14
Sedam nebesa(Saba semawat)- 7 puta
Stvaranje nebesa(Khalq samawat)-7 puta

1.15
Vjerovanje (Iman, jednostavna forma)- 25 puta
Nevjerovanje (Kufr, jednostavna forma)-25 puta

1.16
Reci (Qul)-332 puta
Rekli su (Qalu) -332 puta

1.17
Korist (imenica Naf’an)- 9 puta
Steta (imenica Darran)- 9 puta

1.18
Rat (Harb)-4 Puta
Zarobljenici (Asir) - 4 Puta Plijen (Maganim) - 4 puta

1.19
Ucenici Isaa/Isusa (Havarijun) - 5 puta
Monasi/Monastvo/Svestenici (Ruhban/Ruhbanijat/Kisisin) - 5 puta

1.20
Sura 88
Ajeti (2-7) Opisuje Dzehennem i njegove stanovnike- 24 rijeci
Ajeti (8-16) Opisuje Dzennet njegove stanovnike- 24 rijeci

1.21
Stol (arapski Maidat) - 2 puta
Stolica (arapski Kur'sijj) - 2 puta


1.22
Sura 18
Slova DNK molekula (DNA) – 7 puta
Slova RNK molekula (RNA) – 7 puta

1.23
Ljeto (Sayf) - 1 put
Zima (Shitai) – 1 put

1.24
Istok/Izlazak sunca (Sharaqa) – 16 puta
Zapad/Zalazak sunca (Garaba) – 16 puta

1.25
Allah voli (Allah yuhibbu) – Allahova ljubav poslije rijeci Allah - 16 puta,
Volit ce vas Allah (Yuhibbkum Allah) –– Allahova ljubav prije rijeci Allah - 1 put
Allah ne voli (Allah la yuhibb) – Allahova ne ljubav poslije rijeci Allah - 16 puta
Ne voli Allah (La yuhibb Allah)– Allahova ne ljubav prije rijeci Allah -1 put
Znaci ukupno:
Allah voli (Allah yuhibb) – 17 puta
Allah nevoli (Allah la yuhibb) 17 puta

1.26
Voliti (Wadda) – 17 puta
Mrziti (Kariha) – 17 puta
Kao sto mozete da vidite kako sve jedno drugo prati od pozicija Allahove ljubavi pa do sinonima za ljubav i neljubav tj. voliti(wadda) i mrziti(kariha).

1.27
Korist (u svim formama rijec Naf’) - 50 puta
Nered/Korupcija (u svim formama rijec Fesad) - 50 times
Ljudi koji se bave korupcijom bave se da bi sebi neku korist priustili svjedeno dali ce stete biti drugim ljudima ili drzavi.

1.28
Poslusnost (Ta’tun)– 3 puta
Neposlusnost (Isti korjen: Is’jana, Ma’sijati)– 3 puta

1.29
Vladavina/Kraljevstvo (El-Mulk) – 20 puta
Prijestolje (Al-Arsh) – 20 puta

1.30
Zlato (Zahab) - 8 puta
Luksuz/Raskosnost (Taraf) - 8 puta

7
1.31
Silaziti dole (Habata) – 8 puta
Padati (Sakata) – 8 puta

1.32
Oblak (‘Aarid) - 2 puta
Grom(Ra’d) - 2 puta
Ova rijec Oblak (arapski ‘Aarid) se koristi dva puta u kontekstu kazne koja se priblizavala nevjernicima kad je bilo govora o kazni jednog od prijasnjih naroda.

1.33
Otvoreno (Dzahr) – 16 puta
Javno (‘Alan) – 16 puta

1.34
Voce (Fakihat/Fawakih) – 14 puta
Sijati (Hars) – 14 puta
Usjev (Zar’) – 14 puta

1.35
Pcele (Nahl) – 1 put
Med (‘Asal) – 1 put

1.36
Suprotne rijeci za starog covjeka i staru zenu
Starac (Shejh) – 4 puta
Starica (Adzuz) – 4 puta
Isto toliko njihova suprotnost to jeste mlado dijete/dojence
Dojence – 4 puta

1.37
Drevna/Stara kuca (Bejt Al-Ati’k, misli se na Kabu) – 2 puta
Bekka/Mekka - 2 puta
Zabranjena kuca(Bejt al haram, misli se na Kabu) – 2 puta
Kaba – 2 Puta
Mjesto gdje stajao Ibrahim (Makam Ibrahim, mjesto pored Kabe) – 2 puta

1.38
Jutro (Guduw, gadat) – 7 puta
Vecer(Asil) – 7 puta
7 puta spomenuto obadvoje kao sto ima 7 jutara i 7 veceri u jednoj sedmici.

1.39
San/Spavanje (Maanam, newm)- 7 puta
Snovidjenje (Ru’ja)- 7 puta
Da li je i ovo ciljano na 7 nocnih spavanja u jednoj sedmici? Allah najbolje zna.


1.40
Velicanje (Tesbih)- 2 puta
Oni koji velicaju (Musabbihun) – 2 puta

1.41
Ploca na kojoj je pisano (Lawh) – 4 puta
Olovka/Pero sa kojim se pise (Qalam) – 4 puta

1.42
Sinonimi
Lampa (Mis’bah) – 4 puta
Lampa (Siradz) – 4 puta

1.43
Roditi (Walada) – 9 puta
Treba 9 mjeseci dok se dijete rodi.

1.44
Zatvor (Sidz’n) = 6 puta
Okovi (Aglal) = 6 puta

1.45
Riba je progutala poslanika Junusa.
Junus/Zu-nun (Nadimak Junusa) – 5 puta
Riba (Hut) – 5 puta

1.46
Dobar primjer (Us’wat) – 3 puta
Los primjer (Nakal) – 3 puta

1.47
Solarna godina u jednini (Sanat) – 7 puta
Lunarna godina u jednini (Eam) – 7 puta

1.48
Brak / Vjencati se – (Arapski Nikah) – 23 puta
Razvod/Razvesti se – (Arapski Talak) - 23 puta

1.49
Slatko – (arapski Furat) – 3 puta
Slano/gorko (arapski Udzadz) – 3 puta

1.50
Biti pravedan – (arapski Adala) – 14 puta
Pravda – (arapski Adl) – 14 puta


Ovo je samo mali djelic koliko jos toga ima u Kuranu.
Last edited by Drekavac22 on 18/02/2022 10:10, edited 1 time in total.
User avatar
Drekavac22
Posts: 679
Joined: 17/02/2022 09:38

#2 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Drekavac22 »

ili recimo ovaj primjer koji je masivan primjer kodiranja preko cijelo Kurana kroz brojeve ajeta i sura

Image

ovaj primjer je takav da ti ne treba da znas i jednu rijec Kurana , samo pratis broj sure i broj ajeta u toj suri postavis u tabelu i vidis ogromnu simetriju, gdje bi cak da se premjesti 1 ajet recimo iz prve sure u drugu doslo bi do urusavanja simetrije, a da ne pricamo ako bi dodali ili oduzeli 1 ajet....ovo nam ukazuje na ocuvanje Kurana matematicki od vremena objave

kao sto je Bog obecao u Kuranu gdje kaze:

Mi, uistinu, Kur'an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti!

znaci da se Bog licno obevezao na cuvanje Kurana od iskrivljenja ljudi.
Piaty
Posts: 5687
Joined: 01/12/2020 00:58

#3 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Piaty »

Super.

Ima li neko od islamskih autoriteta da je stao iza ovoga?

Ne trazim dokaze jer vjerujem u Objavu i svako slovo u njoj i bez toga.

Meni je fascinantna bitka izmedju vojske halifata i Bizantije na "najnizoj tacki" na Zemlji pa se ispostavilo kasnije da se to zaista tu odigralo.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#4 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by MehmedPasaMoric »

Ovo me podsjeca na ono kad neko na tostu prepozna lik Isusa pa mediji od toga naprave senzaciju :mrgreen: Ko sta trazi taj i nadje, i ja sam iz radoznalosti nasao svoj broj telefona u ciframa broja pi negdje par miliona brojki iza decimalnog zareza, a teoretski svaciji broj telefona se moze naci tu. Nista senzacionalno
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#5 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by zagortenej »

smrle, jesi li to ti? :D
User avatar
Drekavac22
Posts: 679
Joined: 17/02/2022 09:38

#6 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Drekavac22 »

Piaty wrote: 20/02/2022 10:10 Super.

Ima li neko od islamskih autoriteta da je stao iza ovoga?

Ne trazim dokaze jer vjerujem u Objavu i svako slovo u njoj i bez toga.

Meni je fascinantna bitka izmedju vojske halifata i Bizantije na "najnizoj tacki" na Zemlji pa se ispostavilo kasnije da se to zaista tu odigralo.

Ima li neko od islamskih autoriteta da je stao iza ovoga?
Ima sigurno, ali iz mog iskustva, ova tematika je najmanje znana kod islamskih autoriteta , jednostavno nisu upoznati sa ovom temom iz razloga

da bi se bavio ovom temom MORAS biti multidisciplinaran, da poznajes sljedece:

1. Matematiku
2. Da znas raditi u Kuranskim pretrazivacima
3. Da poznajes nesto od nauke
4. Da znas engleski radi dostupnosti informacija


i naravno volju moras imati za ovu temu, tek tad mozes da budes istrazivac.

ja se bavim ovom temom 10 godina odprilike, istrazujem sam, analiziram sta drugi nadju i dostave mi, verificiram je li tacno ili nije.

Nasi bosanski autoriteti su jako malo upoznati sa ovom temom, kad pricam sa njima, oni mogu samo da me slusaju sta imam reci, jer sami ne znaju skoro ista o ovoj temi.

Meni je fascinantna bitka izmedju vojske halifata i Bizantije na "najnizoj tacki" na Zemlji pa se ispostavilo kasnije da se to zaista tu odigralo.
da to je jedno od naucnih cuda Kurana, da se spominje da ce se bitka odviti u "najnizoj zemlji" i nauka poslije potvrdila da to mjesto je najniza kopnena tacka na zemlji ispod nivoa mora.
User avatar
Drekavac22
Posts: 679
Joined: 17/02/2022 09:38

#7 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Drekavac22 »

zagortenej wrote: 20/02/2022 10:53 smrle, jesi li to ti? :D
jesam, prozivljen iz mrtvih, uskrsno i vaskrsno :D hajde sad reci da nema zivota poslije smrti, a ja ti zivi primjer :D
User avatar
Drekavac22
Posts: 679
Joined: 17/02/2022 09:38

#8 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Drekavac22 »

MehmedPasaMoric wrote: 20/02/2022 10:51 Ovo me podsjeca na ono kad neko na tostu prepozna lik Isusa pa mediji od toga naprave senzaciju :mrgreen: Ko sta trazi taj i nadje, i ja sam iz radoznalosti nasao svoj broj telefona u ciframa broja pi negdje par miliona brojki iza decimalnog zareza, a teoretski svaciji broj telefona se moze naci tu. Nista senzacionalno
Ovo me podsjeca na ono kad neko na tostu prepozna lik Isusa
ma veze to nikakve sa tim nema, ama bas nikakve

Sporedis formu na materijalima sa matematikoom u knjizi, a matematika je opipljiva stvar, objektivna materija, koju moze i vjernik i nevjernik testirati i verificirati.

znaci nikako usporedive dvije stvari.....kako je sporedivo da recimo rijec Dan u jednini nespecificna forma spominje se u Kuranu 365 puta kao sto imamo 365 dana u solarnoj godini sa nekakvim asocijacima na tostu.

u slucaju matematike u Kuranu, da imas jednu rijec vise ili jednu manje da bude 366 ili 364 pada sve u vodu, i onda cudo nema smisla, nema korespondenciju ni za sta, a ovako korespondira na solarnu godinu. dok forme na tostu su nase puste zelje, sta zelimo da vidimo i to nema nikakvu tezinu naspram matematike koja je objektivna i nesto sto se moze testirati.
User avatar
Drekavac22
Posts: 679
Joined: 17/02/2022 09:38

#9 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Drekavac22 »

evo jos 4 jednostavna primjera matematickog kodiranja u Kuranu gdje tekstovi prate brojeve sura i ajeta


Sura Bekare, najveca sura u Kuranu ima 286 ajeta
Ajet 143. I tako smo vas učinili zajednicom sredine, da budete svjedoci protiv ljudi i bude Poslanik protiv vas svjedok.....

ova rijec Sredina se spominje samo u ovom ajetu u ovoj suri a sta je to sredina od 286 pa upravo 143, 286 / 2 = 143 :D

Pa vidimo da se rijec sredina spominje u sredini sure :)


drugi primjer kako rijeci prate broj sure i ajeta

36:36 Slava neka je Onom koji je stvorio parove svega: od onog šta izrasta iz zemlje, i od duša njihovih, i od onog šta ne znaju

broj sure i ajeta u paru gdje se jedino spominju parovi u cijeloj suri od 83 ajeta.


18:81 Pa smo željeli da im zamijeni Gospodar njihov boljeg od njega….
Ovdje vidimo kako tekst imitira broj sure i broj ajeta, tako sto su brojevi zamijenili pozicije.


Ajet 19:57 i Mi smo ga na visoko mjesto digli.
Ovaj ajet se odnosi na poslanika Idrisa, ali interesanta cinjenica jeste to da je covjek prvi put u historiji podigao na najvise mjesto, u svemir u ovom slucaju, jedan predmet a to je bio ruski satelit Sputnik 1 koji je lansiran upravo godine 1957, bas kao broj ajeta i sure gore. Pa Bog sporedi podizanje Poslanika Idrisa na visoko mjesto u ajetu 19:57--> koji korespondira na godinu 1957 kada je covjek prvi put podigao svoju kreaciju na visoko mjesto , to jeste u svemir.


Jako interesntno kako u ovoj knjizi brojevi imitiraju ono sto pise u tekstovima, kao kameleon se brojevi prilagode okruzenju :D
Image
Transfair
Posts: 63
Joined: 20/02/2022 11:44

#10 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Transfair »

@Firdevs/@Drekavac

Je li to sad trazis neku novu platformu za sirenje tvojih nebuloza?

Sad kad je na forum.hr svima jasno da su svi tvoji primjeri sasvim slucajno tu bas kao i cuda nadjena u tvojim forumskim postovima?
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#11 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by MehmedPasaMoric »

Drekavac22 wrote: 20/02/2022 11:26
MehmedPasaMoric wrote: 20/02/2022 10:51 Ovo me podsjeca na ono kad neko na tostu prepozna lik Isusa pa mediji od toga naprave senzaciju :mrgreen: Ko sta trazi taj i nadje, i ja sam iz radoznalosti nasao svoj broj telefona u ciframa broja pi negdje par miliona brojki iza decimalnog zareza, a teoretski svaciji broj telefona se moze naci tu. Nista senzacionalno
Ovo me podsjeca na ono kad neko na tostu prepozna lik Isusa
ma veze to nikakve sa tim nema, ama bas nikakve

Sporedis formu na materijalima sa matematikoom u knjizi, a matematika je opipljiva stvar, objektivna materija, koju moze i vjernik i nevjernik testirati i verificirati.

znaci nikako usporedive dvije stvari.....kako je sporedivo da recimo rijec Dan u jednini nespecificna forma spominje se u Kuranu 365 puta kao sto imamo 365 dana u solarnoj godini sa nekakvim asocijacima na tostu.

u slucaju matematike u Kuranu, da imas jednu rijec vise ili jednu manje da bude 366 ili 364 pada sve u vodu, i onda cudo nema smisla, nema korespondenciju ni za sta, a ovako korespondira na solarnu godinu. dok forme na tostu su nase puste zelje, sta zelimo da vidimo i to nema nikakvu tezinu naspram matematike koja je objektivna i nesto sto se moze testirati.

Postoje ljudi koje iste takve matematicke podudarnosti i zanimljivosti traze i pronalaze u Shakespearovim djelima, posebno u poeziji... Brojevi se nalaze u svemu, i sta god uzmes da analiziras nakon nekog vremena cez pronaci neke neobicne kombinacije. Nikakva senzacija to nije
Transfair
Posts: 63
Joined: 20/02/2022 11:44

#12 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Transfair »

Piaty wrote: 20/02/2022 10:10 Super.

Ima li neko od islamskih autoriteta da je stao iza ovoga?

Ne trazim dokaze jer vjerujem u Objavu i svako slovo u njoj i bez toga.

Meni je fascinantna bitka izmedju vojske halifata i Bizantije na "najnizoj tacki" na Zemlji pa se ispostavilo kasnije da se to zaista tu odigralo.
Naravno da nitko od islamskih autoriteta nije stao izao ovoga jer se radi o glupostima. Drekavac pri zakljucivanju koristi isklucivo raznozazne logicke pogreske te pogresno interpretira odredjene statisticke distribucije.

U kuranu ne postoji nista sto ljudi iz 7. stoljeca nisu mogli znati. Da postoji, znanstvena zajednica bi se bavila tim pitanjima a ne mi na forumu. Ne radi se o teoloskim nego upravo o znanstvenim pitanjima.

Drekavac jednostavno izvlaci iz guzice neke svoje interpretacije.
Avonmusk
Posts: 449
Joined: 30/09/2021 21:26

#13 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Avonmusk »

Starci su spominjali da kad je onaj francuz otkrio dva mora koja se dodiruju a ne mijesaju, da su neki u selu govorili pa to je u Qur'anu davno receno, da imaju ajeti koji govore o tim morima.
Ili o izazovu da ljudi nebo be mogu probiti, osim s velikom silom, naravno u 7. Vijeku to nije bilo moguce, tj. Sve do 20. Vijeka, ali arapski jezik ima te razlicite vrste negacija, nesto kao uvjetnu (ne znam kako glasi) i nesto kao trajnu(la - na arapskom). Meni je to bio mindblowing!
O ovim brojcanim ima onaj rus koji je radio svakakva testiranja sto je fascinantno.
U Travniku je jedan covjek cak napisao knjigu o tim brojcanim cudima.
Qur'an ce za svako vrijeme donijeti dokaz, a na ljudima je da to traze,e sad sto rece, koliko su bas ovi iz uleme multidisciplinarni, veliko je pitanje????

Samo nastavi ako imas jos neke informacija, super tema!
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Bloo »

Transfair wrote: 20/02/2022 11:55 @Firdevs/@Drekavac

Je li to sad trazis neku novu platformu za sirenje tvojih nebuloza?

Sad kad je na forum.hr svima jasno da su svi tvoji primjeri sasvim slucajno tu bas kao i cuda nadjena u tvojim forumskim postovima?
Nije mu ovo nova platforma :D ovo je povratak otpisanog.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#15 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by -Chesterfield- »

Transfair wrote: 20/02/2022 11:55 @Firdevs/@Drekavac

Je li to sad trazis neku novu platformu za sirenje tvojih nebuloza?

Sad kad je na forum.hr svima jasno da su svi tvoji primjeri sasvim slucajno tu bas kao i cuda nadjena u tvojim forumskim postovima?
Zamoli čovjeka da se vrati tamo. Sigurno vam nedostaje, jer si se registrirao ovdje?

Moj prijedlog je da parnim danima piše na ovom forumu, a neparnim danima da piše na forum.hr :D
Transfair
Posts: 63
Joined: 20/02/2022 11:44

#16 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Transfair »

Avonmusk wrote: 20/02/2022 12:22 Starci su spominjali da kad je onaj francuz otkrio dva mora koja se dodiruju a ne mijesaju, da su neki u selu govorili pa to je u Qur'anu davno receno, da imaju ajeti koji govore o tim morima.
Ili o izazovu da ljudi nebo be mogu probiti, osim s velikom silom, naravno u 7. Vijeku to nije bilo moguce, tj. Sve do 20. Vijeka, ali arapski jezik ima te razlicite vrste negacija, nesto kao uvjetnu (ne znam kako glasi) i nesto kao trajnu(la - na arapskom). Meni je to bio mindblowing!
O ovim brojcanim ima onaj rus koji je radio svakakva testiranja sto je fascinantno.
U Travniku je jedan covjek cak napisao knjigu o tim brojcanim cudima.
Qur'an ce za svako vrijeme donijeti dokaz, a na ljudima je da to traze,e sad sto rece, koliko su bas ovi iz uleme multidisciplinarni, veliko je pitanje????

Samo nastavi ako imas jos neke informacija, super tema!
Ne, to jednostavno nije tocno.

Ako mislis da jeste, mozes li mi dati neki link za znanstveni rad koji potvrdjuje da u kuranu ili u bilo kojoj drugoj knjizi postoji neke matematicke strukture koje nikako ne bi mogle biti slucajno tu.

Biti ce ipak da je i taj Rus kao i Drekavac, pogresno interpretirao odredjene statisticke distribucije. Sa numerologijom se ljudi mogu vrlo lako zavarati, pogotovo ako su izrazito neinteligentni.
BiBi911
Posts: 2883
Joined: 09/12/2018 17:47

#17 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by BiBi911 »

Drekavac22 wrote: 20/02/2022 11:37 evo jos 4 jednostavna primjera matematickog kodiranja u Kuranu gdje tekstovi prate brojeve sura i ajeta


Sura Bekare, najveca sura u Kuranu ima 286 ajeta
Ajet 143. I tako smo vas učinili zajednicom sredine, da budete svjedoci protiv ljudi i bude Poslanik protiv vas svjedok.....

ova rijec Sredina se spominje samo u ovom ajetu u ovoj suri a sta je to sredina od 286 pa upravo 143, 286 / 2 = 143 :D

Pa vidimo da se rijec sredina spominje u sredini sure :)


drugi primjer kako rijeci prate broj sure i ajeta

36:36 Slava neka je Onom koji je stvorio parove svega: od onog šta izrasta iz zemlje, i od duša njihovih, i od onog šta ne znaju

broj sure i ajeta u paru gdje se jedino spominju parovi u cijeloj suri od 83 ajeta.


18:81 Pa smo željeli da im zamijeni Gospodar njihov boljeg od njega….
Ovdje vidimo kako tekst imitira broj sure i broj ajeta, tako sto su brojevi zamijenili pozicije.


Ajet 19:57 i Mi smo ga na visoko mjesto digli.
Ovaj ajet se odnosi na poslanika Idrisa, ali interesanta cinjenica jeste to da je covjek prvi put u historiji podigao na najvise mjesto, u svemir u ovom slucaju, jedan predmet a to je bio ruski satelit Sputnik 1 koji je lansiran upravo godine 1957, bas kao broj ajeta i sure gore. Pa Bog sporedi podizanje Poslanika Idrisa na visoko mjesto u ajetu 19:57--> koji korespondira na godinu 1957 kada je covjek prvi put podigao svoju kreaciju na visoko mjesto , to jeste u svemir.


Jako interesntno kako u ovoj knjizi brojevi imitiraju ono sto pise u tekstovima, kao kameleon se brojevi prilagode okruzenju :D
Image
Ovo ti za svemir nije tacno... mnogo prije je covjek poslao objekat u svemir. NjemackI naucnici su poslali MW 18014
Prije je bilo slicnih testova.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#18 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by saint_mirad »

Drekavac22 wrote: 20/02/2022 11:21
zagortenej wrote: 20/02/2022 10:53 smrle, jesi li to ti? :D
jesam, prozivljen iz mrtvih, uskrsno i vaskrsno :D hajde sad reci da nema zivota poslije smrti, a ja ti zivi primjer :D
ma ovo je dokaz za reinkarnaciju,akhy. znači budizam je prava vera. :P
User avatar
apsidejzi
Posts: 8228
Joined: 25/05/2013 23:49

#19 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by apsidejzi »

Pustite covjeka nek pise sta hoce. Ja sam u principu liberal i vjerujem da svako treba imati pravo da sebe izrazi na nacin na koji zeli. Ako se neko ne slaze ima dvije opcije: 1) produzit dalje, 2) ponudit kontraargument ako vec ne moze produziti dalje. Omalovazavanje nekoga nije put koji pomaze promovisanju istine.

Svojevremeno sam i ja bio opcinjen ovim "nadnaravnostima" pa sam ih i promovisao na ovom forumu. Kasnije sam uvidio dvije stvari:

1) dobar dio brojcanih cuda je izvucen iz konteksta ili tacnije: dat im je takav kontekst. Arapski jezik je gramaticki bogatiji od naseg jezika, od jednog korijena se moze napraviti mnogo izvedenih rijeci. Sad je samo pitanje koju izvedenu rijec brojis. Evo naprimjer rijec Bog. Da li u ovim cudima brojimo samo rijec bog ili se tu ubrajaju: boziji, bozijem, zbogom, bogomdan i sl. Problem sa ovim cudima je sto nema konzistentnog nacina brojanja. U jednom cudu se broji samo korijen rijeci, u drugom cudu se broje sve rijeci sa svim korijenima, u trecem cudu samo neke izvedenice u osnovnom obliku i sl. Sa ovim pristupom, mozes uzeti bilo koju knjigu i pronaces neko "cudo" u njoj. Nema jasnih ocekivanja pa onda da pronadjes potvrdu. Nego cuda pronalazis slucajno.

2) ima jedan shit test koji se moze koristiti za bilo koje "cudo" koje neko promovise. Ne mora biti ovak konkretni primjer nego generalno. Svaka tvrdnja koju neko ima se moze uvijek testirati na jedan dobar nacin: "trazenje kad ne radi". Ako zelis testirati uspjeh gatare, prebroj koliko puta je profulala. To ce ti odmah kazati jel pogadja il zaista zna buducnost. Eh sta je shit test kod ovih brojcanih cuda u Kur'anu? Pa vidi, uvijek treba gledati sta je vjerovatnije: da je bog ovo objavio ili da se neki umjetnik potrudio da napravi sto bolje umjetnicno djelo. Mi vec znamo da su arapi bili opsjednuti brojevima u to vrijeme i da su drzali do poezije. Igra rijecima je bila njihova svakodnevnica. Sve sto je trebalo jeste ekstra se potruditi i malo simetrija ubaciti. S druge strane, ako je ovo pisao Bog onda se ne mogu oteti utisku da je bio neefikasan. Toliko se potrudio da ubaci skladnosti u svoju knjigu, mislio na matetaticku skladnost i sve ostale ljudima nepotrebne stvari a zaboravio na neke kljucne aspekte ljudskog zivota. Nama bi mnogo korisnije bilo da je zabranio robovlasnistvo umjesto da je brojao koliko puta se dan i noc spominju u Kur'anu. Bilo bi nam mnogo korisnije da nas je obavijestio o virusima i bakterijama te kako se zastiti od njih. Prije bismo izmislili antibiotike i druge lijekove. Ne bismo istjerivali duhove stoljecima iz ljudi koji se razbole. Mislim, sama ta cinjenica da ova cuda postoje, cine Kur'an apsurdnim. Obicni shit test pokazuje da je shit u pitanju. BUllshit.
Transfair
Posts: 63
Joined: 20/02/2022 11:44

#20 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Transfair »

apsidejzi wrote: 20/02/2022 12:47 Pustite covjeka nek pise sta hoce. Ja sam u principu liberal i vjerujem da svako treba imati pravo da sebe izrazi na nacin na koji zeli. Ako se neko ne slaze ima dvije opcije: 1) produzit dalje, 2) ponudit kontraargument ako vec ne moze produziti dalje. Omalovazavanje nekoga nije put koji pomaze promovisanju istine.

Svojevremeno sam i ja bio opcinjen ovim "nadnaravnostima" pa sam ih i promovisao na ovom forumu. Kasnije sam uvidio dvije stvari:

1) dobar dio brojcanih cuda je izvucen iz konteksta ili tacnije: dat im je takav kontekst. Arapski jezik je gramaticki bogatiji od naseg jezika, od jednog korijena se moze napraviti mnogo izvedenih rijeci. Sad je samo pitanje koju izvedenu rijec brojis. Evo naprimjer rijec Bog. Da li u ovim cudima brojimo samo rijec bog ili se tu ubrajaju: boziji, bozijem, zbogom, bogomdan i sl. Problem sa ovim cudima je sto nema konzistentnog nacina brojanja. U jednom cudu se broji samo korijen rijeci, u drugom cudu se broje sve rijeci sa svim korijenima, u trecem cudu samo neke izvedenice u osnovnom obliku i sl. Sa ovim pristupom, mozes uzeti bilo koju knjigu i pronaces neko "cudo" u njoj. Nema jasnih ocekivanja pa onda da pronadjes potvrdu. Nego cuda pronalazis slucajno.

2) ima jedan shit test koji se moze koristiti za bilo koje "cudo" koje neko promovise. Ne mora biti ovak konkretni primjer nego generalno. Svaka tvrdnja koju neko ima se moze uvijek testirati na jedan dobar nacin: "trazenje kad ne radi". Ako zelis testirati uspjeh gatare, prebroj koliko puta je profulala. To ce ti odmah kazati jel pogadja il zaista zna buducnost. Eh sta je shit test kod ovih brojcanih cuda u Kur'anu? Pa vidi, uvijek treba gledati sta je vjerovatnije: da je bog ovo objavio ili da se neki umjetnik potrudio da napravi sto bolje umjetnicno djelo. Mi vec znamo da su arapi bili opsjednuti brojevima u to vrijeme i da su drzali do poezije. Igra rijecima je bila njihova svakodnevnica. Sve sto je trebalo jeste ekstra se potruditi i malo simetrija ubaciti. S druge strane, ako je ovo pisao Bog onda se ne mogu oteti utisku da je bio neefikasan. Toliko se potrudio da ubaci skladnosti u svoju knjigu, mislio na matetaticku skladnost i sve ostale ljudima nepotrebne stvari a zaboravio na neke kljucne aspekte ljudskog zivota. Nama bi mnogo korisnije bilo da je zabranio robovlasnistvo umjesto da je brojao koliko puta se dan i noc spominju u Kur'anu. Bilo bi nam mnogo korisnije da nas je obavijestio o virusima i bakterijama te kako se zastiti od njih. Prije bismo izmislili antibiotike i druge lijekove. Ne bismo istjerivali duhove stoljecima iz ljudi koji se razbole. Mislim, sama ta cinjenica da ova cuda postoje, cine Kur'an apsurdnim. Obicni shit test pokazuje da je shit u pitanju. BUllshit.
Naknadno mastovito interpretiranje, nejasnih i nepreciznih te manje vise trivijalnih izjava izjava treba biti ismijavano.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies
Avonmusk
Posts: 449
Joined: 30/09/2021 21:26

#21 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Avonmusk »

Transfair wrote: 20/02/2022 12:31
Avonmusk wrote: 20/02/2022 12:22 Starci su spominjali da kad je onaj francuz otkrio dva mora koja se dodiruju a ne mijesaju, da su neki u selu govorili pa to je u Qur'anu davno receno, da imaju ajeti koji govore o tim morima.
Ili o izazovu da ljudi nebo be mogu probiti, osim s velikom silom, naravno u 7. Vijeku to nije bilo moguce, tj. Sve do 20. Vijeka, ali arapski jezik ima te razlicite vrste negacija, nesto kao uvjetnu (ne znam kako glasi) i nesto kao trajnu(la - na arapskom). Meni je to bio mindblowing!
O ovim brojcanim ima onaj rus koji je radio svakakva testiranja sto je fascinantno.
U Travniku je jedan covjek cak napisao knjigu o tim brojcanim cudima.
Qur'an ce za svako vrijeme donijeti dokaz, a na ljudima je da to traze,e sad sto rece, koliko su bas ovi iz uleme multidisciplinarni, veliko je pitanje????

Samo nastavi ako imas jos neke informacija, super tema!
Ne, to jednostavno nije tocno.

Ako mislis da jeste, mozes li mi dati neki link za znanstveni rad koji potvrdjuje da u kuranu ili u bilo kojoj drugoj knjizi postoji neke matematicke strukture koje nikako ne bi mogle biti slucajno tu.

Biti ce ipak da je i taj Rus kao i Drekavac, pogresno interpretirao odredjene statisticke distribucije. Sa numerologijom se ljudi mogu vrlo lako zavarati, pogotovo ako su izrazito neinteligentni.
Zak Kusto se zove cuveni francuski istrazivac, i on je utvrdio da postoje mora koja se dodiruju a ne mijesaju, sto je u Qur'anu pomenuto.
Ovo s brojevima je tu tako kako je, to da se brojevi mogu podesiti u djelima, mogu al ti treba bas vremena i truda da to sve poslozis u prstenastu kompoziciju recimo, meni je fascinantno ovo s dogadjajima i pojavama, a usput Qur'an nije stroga znanstvena knjiga ali sve cinjenice koje su u njemu su istina, nije to knjiga iz matematike, fizike, knjizevnosti, a opet ima tih elemenata.

Jedna od sura koje su isto fascinantne je Yusuf, zbog svoje prstenaste kompozicije, i podjele na 12 cjelina, gdje se uparuju 1 i12, 2 i 11 itd.

Kehf je toliko tajanstvena.
Transfair
Posts: 63
Joined: 20/02/2022 11:44

#22 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Transfair »

Avonmusk wrote: 20/02/2022 13:07
Transfair wrote: 20/02/2022 12:31

Ne, to jednostavno nije tocno.

Ako mislis da jeste, mozes li mi dati neki link za znanstveni rad koji potvrdjuje da u kuranu ili u bilo kojoj drugoj knjizi postoji neke matematicke strukture koje nikako ne bi mogle biti slucajno tu.

Biti ce ipak da je i taj Rus kao i Drekavac, pogresno interpretirao odredjene statisticke distribucije. Sa numerologijom se ljudi mogu vrlo lako zavarati, pogotovo ako su izrazito neinteligentni.
Zak Kusto se zove cuveni francuski istrazivac, i on je utvrdio da postoje mora koja se dodiruju a ne mijesaju, sto je u Qur'anu pomenuto.
Ovo s brojevima je tu tako kako je, to da se brojevi mogu podesiti u djelima, mogu al ti treba bas vremena i truda da to sve poslozis u prstenastu kompoziciju recimo, meni je fascinantno ovo s dogadjajima i pojavama, a usput Qur'an nije stroga znanstvena knjiga ali sve cinjenice koje su u njemu su istina, nije to knjiga iz matematike, fizike, knjizevnosti, a opet ima tih elemenata.

Jedna od sura koje su isto fascinantne je Yusuf, zbog svoje prstenaste kompozicije, i podjele na 12 cjelina, gdje se uparuju 1 i12, 2 i 11 itd.

Kehf je toliko tajanstvena.
To opet nije tocno. Ne znam gdje vadite te informacije?
Sva se mora u konacnici mjesaju, tako da ce to prije biti jedna greska u kuranu nego cudo.

Zbog osmotickog pritiska, na mjestima gdje se neke vode sastaju, moze se stvoriti dojam da se te vode ne mijesaju i to je ono sto ta trivijalna izjava u kuranu opisuje, ali je u konacnici pogresna.

Nadam se da ti je jasno da su i prije islama ljudi plovili morima i prolazili pored takvih mjesta gdje se mora "ne mijesaju" i da je to bila opcepoznata cinjenica da takva mjesta postoje.

A sto se tice matematickih struktura, tu je stvar cak mnogo jasnija.
Nije dovoljno pronaci nesto sto je na prvi pogled interesantno da bi se proglasilo cudo, vec za to moras statistickim metodama dokazati da se ne radi o slucaju.

I ovaj primjer koji je Drekavac iznio u svom drugom postu je na prvi pogled interesantan, ali i tu se radi o vrlo jeftinom numeroloskom triku.


Da u kuranu doista postoji nesto sto ljudi iz 7. stoljeca nisu mogli napisati, to bi muslimani vec davno znanstveno dokazali.
Last edited by Transfair on 20/02/2022 13:33, edited 2 times in total.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#23 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by PM72 »

Kakvim se glupostima ljudi bave
Avonmusk
Posts: 449
Joined: 30/09/2021 21:26

#24 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Avonmusk »

Transfair wrote: 20/02/2022 13:21
Avonmusk wrote: 20/02/2022 13:07

Zak Kusto se zove cuveni francuski istrazivac, i on je utvrdio da postoje mora koja se dodiruju a ne mijesaju, sto je u Qur'anu pomenuto.
Ovo s brojevima je tu tako kako je, to da se brojevi mogu podesiti u djelima, mogu al ti treba bas vremena i truda da to sve poslozis u prstenastu kompoziciju recimo, meni je fascinantno ovo s dogadjajima i pojavama, a usput Qur'an nije stroga znanstvena knjiga ali sve cinjenice koje su u njemu su istina, nije to knjiga iz matematike, fizike, knjizevnosti, a opet ima tih elemenata.

Jedna od sura koje su isto fascinantne je Yusuf, zbog svoje prstenaste kompozicije, i podjele na 12 cjelina, gdje se uparuju 1 i12, 2 i 11 itd.

Kehf je toliko tajanstvena.
To opet nije tocno. Ne znam gdje vadite te informacije?
Sva se mora u konacnici mjesaju, tako da ce to prije biti jedna greska u kuranu nego cudo.

Zbog osmotickog pritiska, na mjestima gdje se neke vode sastaju, moze se stvoriti dojam da se te vode ne mijesaju i to je ono sto ta trivijalna izjava u kuranu opisuje, ali je u konacnici pogresna.

Nadam se da ti je jasno da su i prije islama ljudi plovili morima i prolazili pored takvih mjesta gdje se mora "ne mijesaju" i da je to bila opcepoznata cinjenica da takva mjesta postoje.

A sto se tice matematickih struktura, tu je stvar cak mnogo jasnija.
Nije dovoljno pronaci nesto sto je na prvi pogled interesantno da bi se proglasilo cudo, vec za to moras statistickim metodama dokazati da se ne radi o slucaju.

I ovaj primjer koji je Drekavac iznio u svom provom postu je na prvi pogled interesantan, ali i tu se radi o vrlo jeftinom numeroloskom triku.


Da u kuranu doista postoji nesto sto ljudi iz 7. stoljeca nisu mogli napisati, to bi muslimani vec davno znanstveno dokazali.
Da da, plovili su i imali instrumente kojima su to skontali, tj vidjeli golim okom jer su samo to i mogi, aha bas jest.

A to da ce ljudi granice neba probiti, jel de i to su u stoljecu sedmom znali, pa su znali da je za spol djeteta odredjuje sperma a ne jajasce, pa su znali za najnizu tacku na kugli zemaljskoj, pa su znali ko ce pobjediti u ratovima, sve su to znali u stoljecu sedmom.
Avonmusk
Posts: 449
Joined: 30/09/2021 21:26

#25 Re: Matematicke nadnaravnosti Kurana, dokaz da je ta knjiga od Boga

Post by Avonmusk »

Moris Bukaj je cuveni francuski naucnik, i pokazao je neke stvarri koje je Qur'an spomenuo , a ranije nisu bile poznate, vjv tu ima jos pojava, al ljudi se malo time bave i nisu ih jos pronasli.
Post Reply