Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
FreeSol
Posts: 768
Joined: 13/06/2011 10:16
Location: +43° 49' 31.31", +18° 20' 6.00"

#51 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by FreeSol »

mahalas505 wrote:Moram se sluziti s dosta stvari sto je @Toto napisao. Jednostavno nas je obrazovni sistem dosta trom i ne prati adekvatno svjetske tokove.
Takodjer, isto je @nellington lijepo rekao da matematika treba inzinjeru, i treba je nauciti. Mozda ne bi trebalo toliko dokazivanja nekih stvari(moje misljenje da 80% dokazivanja treba izostaviti), ali rjesavanja prakticnih zadataka koristeci visu matematiku da. Na taj nacin se formira inzinjerski nacin razmisljanja gdje se matematika uzima kao alat, isko kao i kasnije razna softverska pomagala.
Meni je zao samo sto nisam mogao iskoristiti matematiku onako kako je trebalo, jer zivot nas navede na neke cudne puteve :) .

p.s. Jesi li @Toto mislio ovo Bedzo na Behdzeda ili na nekog drugog profesora?
Vjerovatno jeste, tri zeznuta profesora matematike Fatkic, Behdzet i Avdispahic, sreca pa Behdzeta nisam imao prilike slusati, ova dvojica su me smorila... :D
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#52 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Toto »

mahalas505 wrote:Moram se sluziti s dosta stvari sto je @Toto napisao. Jednostavno nas je obrazovni sistem dosta trom i ne prati adekvatno svjetske tokove.
Takodjer, isto je @nellington lijepo rekao da matematika treba inzinjeru, i treba je nauciti. Mozda ne bi trebalo toliko dokazivanja nekih stvari(moje misljenje da 80% dokazivanja treba izostaviti), ali rjesavanja prakticnih zadataka koristeci visu matematiku da. Na taj nacin se formira inzinjerski nacin razmisljanja gdje se matematika uzima kao alat, isko kao i kasnije razna softverska pomagala.
Meni je zao samo sto nisam mogao iskoristiti matematiku onako kako je trebalo, jer zivot nas navede na neke cudne puteve :) .

p.s. Jesi li @Toto mislio ovo Bedzo na Behdzeda ili na nekog drugog profesora?
ja nisam rekao da ne treba uciti matematiku ... decku sam savjetovao da u srednjoj skoli treba dati prednost engleskom, pa tek onda matematici. Sve sto se u srednjoj skoli propusti iz matematike se moze jako brzo nadoknaditi u toku studija. Da bi mogao koristiti engleski na fakultetu treba doci na faks sa aktivnim znanjem engleskog, da bi se mogla uciti matematika sa interneta na engleskom jeziku.. nemoguce je paralelno uciti jezik i uziti i polagati ostale ispiti -pogotovo ne na tehnickim fakultetima.
Covjecanstvo je stvorilo toliko mnogo znanja da bi covjeku trebalo 5 zivotnih vjekova da ide na fakultet, da bi bar fakultativno upoznao neka znanja koja mu hipoteticki mogu zatrebati u buducem poslu.
Svakako da primjenjena matematika treba inzenjerima a matematska teorija nek ostane matematicarima. U protivnom: ni matematicar ni inzenjer nece imati posla.


mislio sam na sve one profesore kojima je Bedzo sinonim
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#53 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by insomnia78 »

hurmasica wrote:
MAN-lion's coach wrote:
hurmasica wrote:Moj savjet ti je da niposto ne upisujes Masinsku-tehnicku u Sarajevu narucito jer si odlican ucenik, a tamo se upisuju uglavnom ucenici koji se ne mogu nigdje drugo upisati zbog losih ocijena. Tako da su kriteriji u toj skoli dosta niski i neces mnogo nauciti. A i cesto se desavaju razliciti problemi sa vladanjem ucenika (bombe, nozevi, letenje klupa kroz prozor i td)
Ako imas ambicije da upises masinstvo u tom slucaju najbolji ti je izbor gimnazija.
Neinformisanost i glupost.

Mozda sam neinformisana i glupa po tvom misljenju ali ja licno ne poznajem ni jednu iole normalnu osobu koja je zavrsila tehnicku skolu.
Preporucila sam gimnaziju, jer sa time nece sigurno pogrijesiti cak i ako se predomisli do upisa na fakultet. Moj prijatelj je veoma volio arihtekturu i gradjevinstvo i zbog toga je upisao srednju gradjevinsku skolu koja je isto tako u vrijeme njegovog skolovanja bila puna problematicnih dzaka. Upravo zbog toga je cesto bjezao sa casova, nije zelio ni da uci i trudi se, mada je bio super odlikas u osnovnoj. Jednostavno se razocarao i nastavnicima i ucenicima. A da ne govorim o tome da su ucenici koji su se trudili i ucili bili maltretirani i ismijavani, sto svakako lose utice na njihovo samopouzanje.

Misljenja sam da ako se jedan dobar dzak nadje medju 20 drugih losig dzaka jednostavno moze vrlo lako da padne pod njihov uticaj. A za jednog adolescenta, pubertetliju je jako bitno u kakvom se okruzenju krece svaki dan. zato ne treba rizikovati.
ne mora to biti gimnazija, ali eto u gimnaziju se uglavnom upsisuju primjerni dzaci.
Ti ne samo da si bahata i bezobrazna nego si jos i nepismena, jadna ta tvoja gimnazija u kojoj nisi naucila razliku izmedju dva slova, pa to se uci jos u osnovnoj skoli. Cuj ona ne poznaje ni jednu iole normalnu osobu koja je zavrsila tehnicku skolu.
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#54 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by immuno »

sjecal se neko kaludjercica na fluidima?????????ß :-)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#55 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by insomnia78 »

hurmasica wrote:
FreeSol wrote: Boldirano se slazemo, a to sto ne poznajes normalnu osobu koja je zavrsila tu skolu je do tebe, odnosno do tvog kruga drustva. Tesko ribu natjerati u vodu, cuj bjezao zbog problematicnih djaka, dusha prava. Osnovni odgoj i ambicije se nose iz kuce, ako je fin kuci, fin ce biti i u skoli i obratno. Pretpostavljam da si ti gimnaziju zavrsila pa je hvalis. :-) Za ovog momka sto je poceo temu, ako ti se svidja masinska struka obavezno upisi neces pogrijesiti, upoznat ces se sa stvarima koji su sastavni dio danasnjeg vremena. Trudi se da sve pamtis sto je vezano za struku, jer ce ti uvijek to trebati. Pozdrav i sretno ;)

pa svako svog konja hvali. al ja kad kazem koju sam gimnaziju zavrsila ljudi me gledaju sa strahopostovanjem, to ne bih mijenjala za 300 tehnickih skola.
A ljude koji su zavrsili tehnicku skolu nisam upoznala jer se krecu u mom krugu prijatelja, nego sam ih sretala i na fakultetu i evo danas kroz posao, da te Bog mili sacuva, pa ti se ljudi jedva znaju i potpisati. A da ne govorim o kulturi ponasanja.
Pa jesi li ti normalna stvarno? Koju si ti to toliko prestiznu gimnaziju zavrsila da te ljudi gledaju sa strahopostovanjem? Hahahhaha. Evo ja sam zavrsio tehnicku skolu i zamisli znam se potpisati, znam i jos neke stvari. A i tvoja je kultura ponasanja na nivou, onako snobovskom
User avatar
Richard Wagner
Posts: 1138
Joined: 30/04/2011 11:18

#56 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Richard Wagner »

hurmašice, ubij se.

Sine, da ti neko ko je greškom upisao Mašinsku kaže šta da činiš. Idi u gimnaziju. Poslije možeš upisati mašinstvo.
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#57 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by immuno »

ma pustite hurmasicu treba njoj jos agde da se zalije i dobro upije .....ma nebih ja svoja tri Dipl.Ing. masinstva dala nizasta na svijetu! :lol:
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#59 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Pera Trta »

I onda se hurmašica čudi što ne može naći pos'o :roll:
User avatar
Mech_Wizz
Posts: 12
Joined: 29/06/2011 13:28
Location: Srbac
Contact:

#60 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Mech_Wizz »

Prije 15 min. sam dosao iz skole, upisao sam Masinsko - tehnicku skolu. Bio sam prvi na rangu sa 66.36 bodova. Zasto sam se odlucio za Masinsku? Pitanje na to ne znam, jednostavo zbog toga sto imam neki osjecaj da je Masinsko - tehnicka bolja skola za one koji planiraju na MF(moje misljenje). Volio bih da ova tema nastavi da zivi! Mozete podjeliti sa mnom svoja iskustva, najomiljenije predmete, idt. Jos jednom hvala svima koji su pisali i koji su mi na kraju pomogli da upisem, sad znam pravu skolu za mene ! Takodje, hvala svima koji ce nesto pisati u buducnosti i biti mi podrska!
User avatar
FreeSol
Posts: 768
Joined: 13/06/2011 10:16
Location: +43° 49' 31.31", +18° 20' 6.00"

#61 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by FreeSol »

Mech_Wizz wrote:Prije 15 min. sam dosao iz skole, upisao sam Masinsko - tehnicku skolu. Bio sam prvi na rangu sa 66.36 bodova. Zasto sam se odlucio za Masinsku? Pitanje na to ne znam, jednostavo zbog toga sto imam neki osjecaj da je Masinsko - tehnicka bolja skola za one koji planiraju na MF(moje misljenje). Volio bih da ova tema nastavi da zivi! Mozete podjeliti sa mnom svoja iskustva, najomiljenije predmete, idt. Jos jednom hvala svima koji su pisali i koji su mi na kraju pomogli da upisem, sad znam pravu skolu za mene ! Takodje, hvala svima koji ce nesto pisati u buducnosti i biti mi podrska!
Nek' ti je sa srecom, a sad dobro pamti sve sto ima veze sa tehnickom mehanikom, masinskim materijalima, tehnologijom obrade materijala, i naravno matematikom i fizikom. To nek' ti budu predmeti koje ces uciti da znas u zivotu, a ne u sedmici kad trebas odgovorati za ocjenu! :thumbup:
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#62 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by MAN-lion's coach »

Mech_Wizz wrote:Prije 15 min. sam dosao iz skole, upisao sam Masinsko - tehnicku skolu. Bio sam prvi na rangu sa 66.36 bodova. Zasto sam se odlucio za Masinsku? Pitanje na to ne znam, jednostavo zbog toga sto imam neki osjecaj da je Masinsko - tehnicka bolja skola za one koji planiraju na MF(moje misljenje). Volio bih da ova tema nastavi da zivi! Mozete podjeliti sa mnom svoja iskustva, najomiljenije predmete, idt. Jos jednom hvala svima koji su pisali i koji su mi na kraju pomogli da upisem, sad znam pravu skolu za mene ! Takodje, hvala svima koji ce nesto pisati u buducnosti i biti mi podrska!
Baš mi je drago.Image
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#63 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by suncica24 »

Sretno i punom parom naprijed! :)
User avatar
Mech_Wizz
Posts: 12
Joined: 29/06/2011 13:28
Location: Srbac
Contact:

#64 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Mech_Wizz »

Jedina tuzna stvar je to sto kome god kazem da sam upisao MT-u skolu, kazu mi: "Pa zar nisi mogao nista bolje" , "Jesi razmislio dva put?" i slicne stvari. To u meni budi jednu veliko nezadovoljstvo. Hocu da kazem da se danas na Masinstvo ne gleda kao prije, unistavaju prelijepu struku. Evo primjer u moj razred je primljen ucenik koji je u OS imao prosjek 2.6. Nazalost, MT skola je postala izbjeglicki dom za one koji samo zele upisati cetverogodisnje skolovanje. :-?
U vrijeme mog oca rijetko je ko mogao upisati MT-u skolu, usudio bih se cak reci da je bila bolja skola nego Gimnazija, a da odem u krajnost pa da usprkos ovim zlim(ako ih tako mogu nazvati)jezicima kazem da je Masinsko - tehnicka skola bolja od Gimnazije!
belajko
Posts: 10
Joined: 19/05/2011 22:00

#65 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by belajko »

oo kolega :D

nego pusti ti te price zar nisi imao nista bolje ovo ono...ti imas posao i bez fakulteta( a kao gimnazijalac tesko, ja jos nikoga nisam upoznao da se zaspolio samo sa gimnazijom, a da iza sebe nema nekog dobrog babinog jarana), a kamoli kada ga zavrsis i zbog toga se uhvati masinskih materijala, termodinamike, masinskih elemenata, hidraulike i pneumatike, tehnickog crtanja i meni najdrazeg predmeta CNC masina :D ...

nije isto kada dodjes sa znanjem o svim kompjuterskim i ne kompjuterskim masinama, strugovim i sl. na fakultet i kada nemas pojma o legurama i sastavima raznih materijala, a trebat ce ti vjeruj mi...

jedino ona organizacija proizvodje :x nikada mi nije isao taj predmet...nidgje slike u citavoj knjizi, samo bubanje :D

nego sretno, pa nam aBd inzinjer postao :D
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#66 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by immuno »

sine nek je tebi sretno i da akobogda i studij zavrsis,ma pusti ti te sto sto negativno komentarisu tvoju skolu ti gledaj svoj cilj da ostvaris a misljenja drugih ......ja sam svojoj djeci govorila ma ako hocete i africku numizmatiku da studirate i ucite samo naprijed ja cu vas podrzati

sretno :sax:
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#67 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Filter »

Mech_Wizz wrote:Prije 15 min. sam dosao iz skole, upisao sam Masinsko - tehnicku skolu. Bio sam prvi na rangu sa 66.36 bodova. Zasto sam se odlucio za Masinsku? Pitanje na to ne znam, jednostavo zbog toga sto imam neki osjecaj da je Masinsko - tehnicka bolja skola za one koji planiraju na MF(moje misljenje). Volio bih da ova tema nastavi da zivi! Mozete podjeliti sa mnom svoja iskustva, najomiljenije predmete, idt. Jos jednom hvala svima koji su pisali i koji su mi na kraju pomogli da upisem, sad znam pravu skolu za mene ! Takodje, hvala svima koji ce nesto pisati u buducnosti i biti mi podrska!

sretno ...
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#68 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by MAN-lion's coach »

Mech_Wizz wrote:Jedina tuzna stvar je to sto kome god kazem da sam upisao MT-u skolu, kazu mi: "Pa zar nisi mogao nista bolje" , "Jesi razmislio dva put?" i slicne stvari. To u meni budi jednu veliko nezadovoljstvo. Hocu da kazem da se danas na Masinstvo ne gleda kao prije, unistavaju prelijepu struku. Evo primjer u moj razred je primljen ucenik koji je u OS imao prosjek 2.6. Nazalost, MT skola je postala izbjeglicki dom za one koji samo zele upisati cetverogodisnje skolovanje. :-?
U vrijeme mog oca rijetko je ko mogao upisati MT-u skolu, usudio bih se cak reci da je bila bolja skola nego Gimnazija, a da odem u krajnost pa da usprkos ovim zlim(ako ih tako mogu nazvati)jezicima kazem da je Masinsko - tehnicka skola bolja od Gimnazije!
Moraš shvatiti da ljude od njihove ograničenosti i gluposti ne možeš operisati. ;-)
User avatar
Mech_Wizz
Posts: 12
Joined: 29/06/2011 13:28
Location: Srbac
Contact:

#69 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Mech_Wizz »

Jao, ja sam tek sad vidio da tema ima vise od 1000 pregleda! :D

MAN-lion's coach: Znam da ce ovo zvucati malo glupo, ali ti si mi kao mama na ovom forumu!
Velika si mi podrska kao i moja "stvarna" majka, i kada sa nekim pricam od skoli obavezno se sjetim nekih tvojih rijeci i recenica. Zato Hvala!
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#70 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by MAN-lion's coach »

Nema na čemu.Samo govorim ono kroz šta sam prošla za vrijeme srednje škole i faxa.Nadam se da ćeš sa pomoću Božijom krenuti hairli u školu.Nek ti bude sa srećom.I uživaj u školi koja će ti obezbjediti da radiš ono šta voliš. :-D
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#71 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Chemist »

Najbolje je kada o prirodnim i tehnickim naukama pocne da pametuje neko je je drustvenjak, kome je zadatak na faxu bio da nauci napamet, a ne da provede nauceno i shvaceno u djelo. Masinstvo je divno zanimanje, moja druga ljubav poslije prirodnih nauka (science)...posla ima sigurno i biti ce ga sve vise i vise, jer su ipak prirodne i tehnicke struke pokretac i generator razvoja drustva. A ovi sa ekonomije, prava, zurnalistike itd nek i dalje mlate iz supljeg u prazno!
User avatar
Mech_Wizz
Posts: 12
Joined: 29/06/2011 13:28
Location: Srbac
Contact:

#72 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Mech_Wizz »

Meni kad neko kaze upisao sam tu i tu skolu zbog drustva, zato sto je lagana za zavrsiti, padne mi mrak na oci. Pa ja bih ga isamarao ko budalu... :x
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#73 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by mahalas505 »

Mech_Wizz wrote:Meni kad neko kaze upisao sam tu i tu skolu zbog drustva, zato sto je lagana za zavrsiti, padne mi mrak na oci. Pa ja bih ga isamarao ko budalu... :x
Cestitke na upisu i sad je samo na tebi da zavrsis skolu, i po meni najvaznije, pa poneses i nesto znanja za poslije skole. Sto se tice drustva to moze biti i mac sa dvije ostrice, i tu treba biti u najmanju ruku oprezan i birati u kojem drustvu se kretati.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#74 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by MAN-lion's coach »

Druženje je jedno,ali ipak škola je škola. :D
User avatar
EdoFmjam
Posts: 179
Joined: 26/05/2010 23:03
Location: negdje u BiH

#75 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by EdoFmjam »

Sretno :-D


Mislim da ovde ima i nekih knjizica za srednju skolu
http://cncmasinci.blogger.ba/
Post Reply