Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
hurmasica
Posts: 1006
Joined: 18/03/2011 08:51

#26 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by hurmasica »

jahjah wrote:ne znam za skolu u bl ali u mom gradu (Visoko) masinska tehnicka je boze sacuvaj...odnosno ucenici koji idu u tu skolu...nisu materijal tupav ni za neke trogodisnje a kamo li za masinsku TEHNICKU...nazalost sve manje odlicnih ucenika (iskren da budem ja nijednog ne znam) se upisuje u masinsku i ona postaje skola za one koji bi samo da imaju bilo kakvu cetverogodisnju...ugled te skole je nazalost srozan...i znam za jos primjera iz drugog grada o ponasanju ucenika koji idu u masinsku...ali ti ako volis masinstvo i to te zanima upisi jer imas oca koji je tu a i profesori su uvjek voljni pomoc ucenicima koji uce dobro i koje zanima materija...sigurno ces vise nauciti o masinstvu u masinskoj nego u gimnaziji...samo naravno pazi s kime spav...ovaj se druzis :bih:

hajd da jos nekog napadnu da je nepismen, neinformisan i gup, cuvaj se
User avatar
Mech_Wizz
Posts: 12
Joined: 29/06/2011 13:28
Location: Srbac
Contact:

#27 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Mech_Wizz »

Ovako, u vasa prepucavanja ne zelim da ulazim(nisam zbog toga ovdje). Zelim samo da zahvalim svima koji su nesto pametno napisali, stvarno ste mi pomogli i sada (ne)znam sta da upisem

Hvala!
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#28 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by MAN-lion's coach »

hurmasica wrote:

pa svako svog konja hvali. al ja kad kazem koju sam gimnaziju zavrsila ljudi me gledaju sa strahopostovanjem, to ne bih mijenjala za 300 tehnickih skola.
A ljude koji su zavrsili tehnicku skolu nisam upoznala jer se krecu u mom krugu prijatelja, nego sam ih sretala i na fakultetu i evo danas kroz posao, da te Bog mili sacuva, pa ti se ljudi jedva znaju i potpisati. A da ne govorim o kulturi ponasanja.
Image
User avatar
Filter
Posts: 8124
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#29 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Filter »

hurmasica wrote:
Mozda sam neinformisana i glupa po tvom misljenju ali ja licno ne poznajem ni jednu iole normalnu osobu koja je zavrsila tehnicku skolu.
Preporucila sam gimnaziju, jer sa time nece sigurno pogrijesiti cak i ako se predomisli do upisa na fakultet. Moj prijatelj je veoma volio arihtekturu i gradjevinstvo i zbog toga je upisao srednju gradjevinsku skolu koja je isto tako u vrijeme njegovog skolovanja bila puna problematicnih dzaka. Upravo zbog toga je cesto bjezao sa casova, nije zelio ni da uci i trudi se, mada je bio super odlikas u osnovnoj. Jednostavno se razocarao i nastavnicima i ucenicima. A da ne govorim o tome da su ucenici koji su se trudili i ucili bili maltretirani i ismijavani, sto svakako lose utice na njihovo samopouzanje.

Misljenja sam da ako se jedan dobar dzak nadje medju 20 drugih losig dzaka jednostavno moze vrlo lako da padne pod njihov uticaj. A za jednog adolescenta, pubertetliju je jako bitno u kakvom se okruzenju krece svaki dan. zato ne treba rizikovati.
ne mora to biti gimnazija, ali eto u gimnaziju se uglavnom upsisuju primjerni dzaci.

primjerne vrece :-) :roll: tugo moja :roll: :-) ... sreca moja pa zavrsih tehnicku ...

drug, sibaj ono sto ti pase... ko igra za raju zanemaruje taktiku...
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#30 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by suncica24 »

Mech_Wizz wrote:Ovako, u vasa prepucavanja ne zelim da ulazim(nisam zbog toga ovdje). Zelim samo da zahvalim svima koji su nesto pametno napisali, stvarno ste mi pomogli i sada (ne)znam sta da upisem

Hvala!
Ono gdje ces dati sve od sebe! :)
Sretno!
User avatar
Mech_Wizz
Posts: 12
Joined: 29/06/2011 13:28
Location: Srbac
Contact:

#31 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Mech_Wizz »

Filter wrote:primjerne vrece :-) :roll: tugo moja :roll: :-) ... sreca moja pa zavrsih tehnicku ...

drug, sibaj ono sto ti pase... ko igra za raju zanemaruje taktiku...
Filter, Hvala! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#32 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by mahalas505 »

hurmasica wrote:pa svako svog konja hvali. al ja kad kazem koju sam gimnaziju zavrsila ljudi me gledaju sa strahopostovanjem, to ne bih mijenjala za 300 tehnickih skola.
A ljude koji su zavrsili tehnicku skolu nisam upoznala jer se krecu u mom krugu prijatelja, nego sam ih sretala i na fakultetu i evo danas kroz posao, da te Bog mili sacuva, pa ti se ljudi jedva znaju i potpisati. A da ne govorim o kulturi ponasanja.
Ne mogu razumjeti sta si htjela postici sa ovim postom? Neka vrsta omalozavanje? Koja to gimnazija izaziva strahopostovanje? Samo ime gimnazije mozes okaciti macku o rep, ko to garantuje da ces uspiti kasnije u zivotu sto si zavrsila gimnaziju. Kao sto neko rece tugo moja na ovakvim tvojim stavovima i mislim da bi se ti trebala ostaviti pisanja po forumima.

@Mech_Wizz
Samo ti upisi ono sto to volis i u cemu se vidis u buducnosti, budi uporan u tome, i nece biti problema zaraditi sebi za zivota.

A jedna informacija cisto onako reda radi, trenutno u Kantonu Sarajevu se ide na to da se smanji broj mjesta u gimnazijama, a da se povecava broj u tehnickim skolama, jer to nalaze trziste rada, i to je trebalo biti uradjeno prije 10 godina.
User avatar
EdoFmjam
Posts: 179
Joined: 26/05/2010 23:03
Location: negdje u BiH

#33 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by EdoFmjam »

Mozda sam neinformisana i glupa po tvom misljenju ali ja licno ne poznajem ni jednu iole normalnu osobu koja je zavrsila tehnicku skolu.
Preporucila sam gimnaziju, jer sa time nece sigurno pogrijesiti cak i ako se predomisli do upisa na fakultet. Moj prijatelj je veoma volio arihtekturu i gradjevinstvo i zbog toga je upisao srednju gradjevinsku skolu koja je isto tako u vrijeme njegovog skolovanja bila puna problematicnih dzaka. Upravo zbog toga je cesto bjezao sa casova, nije zelio ni da uci i trudi se, mada je bio super odlikas u osnovnoj. Jednostavno se razocarao i nastavnicima i ucenicima. A da ne govorim o tome da su ucenici koji su se trudili i ucili bili maltretirani i ismijavani, sto svakako lose utice na njihovo samopouzanje.

Misljenja sam da ako se jedan dobar dzak nadje medju 20 drugih losig dzaka jednostavno moze vrlo lako da padne pod njihov uticaj. A za jednog adolescenta, pubertetliju je jako bitno u kakvom se okruzenju krece svaki dan. zato ne treba rizikovati.
ne mora to biti gimnazija, ali eto u gimnaziju se uglavnom upsisuju primjerni dzaci.
Ne slusaj gimnazijalce, citavo skolovanje uce o necemu imaginarnom.


Upisi masinsku, radi samo na strucnim predmetima i matematici jer ce ti to trebati na MFu.
Nemoj se truditi da imas neki prosjek, znam da je otrcano ali uci da nesto znas, kolega koji samnom sada studira MF je imao prosjek 3.2 u srednjoj cini mi se ali je upisao jer je polozio prijemni ispit koji je eliminatoran. Znaci dzaba ti prosjek ako ne sakupis 24 boda od 40 na prijemnom otpao si.
Mehaniku radi, dosta je i zanimljiva.Vjeruj da kada dodjes na statiku vidjeces da se rade sve iste stvari kao i u srednjoj na mehanici (greda, resetka, teziste...)
Jedini problem masinske skole je fizika, ona je nazalost samo prve dvije godine, a fizika je jedan od najtezih predmeta prve godine na MFu (govorim za MF Tuzla), problem nije gradivo nego profesor Gazdic. Da nebi ispalo "pljuje po profesoru jer nije polozio" - polozio sam, 6 upisao a im'o osjecaj da znam za 12.
Posto spominjes masinski fakultet kao svoju krajnju destinaciju :) mogu ti reci da nije toliko ni tezak ako radis redovno, sve se skonta, samo treba vjezbat :)
Keksich
Posts: 253
Joined: 26/09/2009 22:38

#34 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Keksich »

hurmasica wrote: pa svako svog konja hvali. al ja kad kazem koju sam gimnaziju zavrsila ljudi me gledaju sa strahopostovanjem, to ne bih mijenjala za 300 tehnickih skola.
A ljude koji su zavrsili tehnicku skolu nisam upoznala jer se krecu u mom krugu prijatelja, nego sam ih sretala i na fakultetu i evo danas kroz posao, da te Bog mili sacuva, pa ti se ljudi jedva znaju i potpisati. A da ne govorim o kulturi ponasanja.
Da nije Bošnjačka? :D
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#35 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by male_okice »

Keksich wrote:
hurmasica wrote: pa svako svog konja hvali. al ja kad kazem koju sam gimnaziju zavrsila ljudi me gledaju sa strahopostovanjem, to ne bih mijenjala za 300 tehnickih skola.
A ljude koji su zavrsili tehnicku skolu nisam upoznala jer se krecu u mom krugu prijatelja, nego sam ih sretala i na fakultetu i evo danas kroz posao, da te Bog mili sacuva, pa ti se ljudi jedva znaju i potpisati. A da ne govorim o kulturi ponasanja.
:D
joj pobogu koji ljudi gledaju one sa gimnazijom sa strahopostavnjem, gdje ti zivis pobogu i skim se ti druzis? Ja licno znam gomilu ljudi koji su jos u prijasnjem sistemu zavrsili gimnaziju i nisu nastavili fakultet i sta su oni sad?, a znam i poslije ratnih generacija koje su zavrsile gimnaziju prije 2-3 godine i nista. Nista niti imaju kakvo znanje niti kakvo zanimanje-cak sam cula par komentara-haman isto kao da si ostao samo i na osnovnoj osim sto znas nesto malo latinskog a to fakat jeste tako. Ako neko planira da upise fakultet koji je vezan za bilo kakvu tehniku (od masinstva do elektrotehnike robotike) onda mu je 300x bolje da upise i srednju skolu srodnu tome. A samo eto da se pohvalim ja sam zavrsila elektrotehnicku i veoma sam normalna cak i uspjesna sto se tice karijere :D , i cak oko 20 ljudi samo iz mog razreda je upisalo fakultet (medju njima i ja)-neki elektro neki nesto drugo i vecina ih je zavrsila ili su apsolventi...svaka skola ima budala i losih djaka i to nema toliko veze sa skolom koliko sa kucnim odgojem.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#36 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by shin »

Upisi politologiju ili zurnalistiku, jebo tehnicke nauke.
ibizza
Posts: 4601
Joined: 05/06/2008 00:46

#37 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by ibizza »

hurmasica wrote:Moj savjet ti je da niposto ne upisujes Masinsku-tehnicku u Sarajevu narucito jer si odlican ucenik, a tamo se upisuju uglavnom ucenici koji se ne mogu nigdje drugo upisati zbog losih ocijena. Tako da su kriteriji u toj skoli dosta niski i neces mnogo nauciti. A i cesto se desavaju razliciti problemi sa vladanjem ucenika (bombe, nozevi, letenje klupa kroz prozor i td)
Ako imas ambicije da upises masinstvo u tom slucaju najbolji ti je izbor gimnazija.
Mislim da mijesas Metalsku sa Mašinskom skolom.
User avatar
FreeSol
Posts: 768
Joined: 13/06/2011 10:16
Location: +43° 49' 31.31", +18° 20' 6.00"

#38 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by FreeSol »

ibizza wrote:
hurmasica wrote:Moj savjet ti je da niposto ne upisujes Masinsku-tehnicku u Sarajevu narucito jer si odlican ucenik, a tamo se upisuju uglavnom ucenici koji se ne mogu nigdje drugo upisati zbog losih ocijena. Tako da su kriteriji u toj skoli dosta niski i neces mnogo nauciti. A i cesto se desavaju razliciti problemi sa vladanjem ucenika (bombe, nozevi, letenje klupa kroz prozor i td)
Ako imas ambicije da upises masinstvo u tom slucaju najbolji ti je izbor gimnazija.
Mislim da mijesas Metalsku sa Mašinskom skolom.
Ma nije vise ni Metalska sto je prije bila, nedavno sam bio u skoli, sve zivo zakljucano, profesori stalno hodaju po hodnicima, video nadzor itd. Nema belaja kao nekad prije i nekog hodanja za vrijeme nastave. :)
User avatar
Mech_Wizz
Posts: 12
Joined: 29/06/2011 13:28
Location: Srbac
Contact:

#39 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Mech_Wizz »

EdoFmjam wrote:
Ne slusaj gimnazijalce, citavo skolovanje uce o necemu imaginarnom.


Upisi masinsku, radi samo na strucnim predmetima i matematici jer ce ti to trebati na MFu.
Nemoj se truditi da imas neki prosjek, znam da je otrcano ali uci da nesto znas, kolega koji samnom sada studira MF je imao prosjek 3.2 u srednjoj cini mi se ali je upisao jer je polozio prijemni ispit koji je eliminatoran. Znaci dzaba ti prosjek ako ne sakupis 24 boda od 40 na prijemnom otpao si.
Mehaniku radi, dosta je i zanimljiva.Vjeruj da kada dodjes na statiku vidjeces da se rade sve iste stvari kao i u srednjoj na mehanici (greda, resetka, teziste...)
Jedini problem masinske skole je fizika, ona je nazalost samo prve dvije godine, a fizika je jedan od najtezih predmeta prve godine na MFu (govorim za MF Tuzla), problem nije gradivo nego profesor Gazdic. Da nebi ispalo "pljuje po profesoru jer nije polozio" - polozio sam, 6 upisao a im'o osjecaj da znam za 12.
Posto spominjes masinski fakultet kao svoju krajnju destinaciju :) mogu ti reci da nije toliko ni tezak ako radis redovno, sve se skonta, samo treba vjezbat :)
Hvala EdoFmjam, cjenim to sto si napisao. Slazem se s tobom o fizici, al' se ne brinem toliko jer sam sve tri godine u OS imao 5-ice iz Fizike.
Hvala na savjetima! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
maxell_sarajevo
Posts: 2224
Joined: 08/02/2008 19:19

#40 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by maxell_sarajevo »

Ja sam zavrsio masinsku tehnicku generacija 2000-2004.Ne kazem da nema problematicnih likova, al tako je u svakoj skoli.Konkretno u mom razredu je bilo sest-sedam "opasnih momaka".Sjeca li se neko Kumre Ahmeda, Miralema koji je predavao matematiku, Mubere, Lagumdzije, Cupovic Faruka? eh oni su ti dobra podloga za fakulteta.
Jos nesto kakvi su olosi u masinskoj govori podatak da je iz mog razreda od trideset ucenika evo vec petnaest osoba zavrsilo fakultete. ;-)
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#41 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by MAN-lion's coach »

maxell_sarajevo wrote:Ja sam zavrsio masinsku tehnicku generacija 2000-2004.Ne kazem da nema problematicnih likova, al tako je u svakoj skoli.Konkretno u mom razredu je bilo sest-sedam "opasnih momaka".Sjeca li se neko Kumre Ahmeda, Miralema koji je predavao matematiku, Mubere, Lagumdzije, Cupovic Faruka? eh oni su ti dobra podloga za fakulteta.
Jos nesto kakvi su olosi u masinskoj govori podatak da je iz mog razreda od trideset ucenika evo vec petnaest osoba zavrsilo fakultete. ;-)
Kumro mi je bio razrednikkkkkkk,imala maturski kod njega iz Elemenata....LEGENDA!!!!!!!
:thumbup: :thumbup:
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#42 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Toto »

Neshvatljivo je kako se forumska "intelegencija" zna usrat u izvanrednu temu jednog petnaestogodisnjaka. Pismeno i kulturno otvorena tema. Odlicno srocen uvodni post, pitanje i dilema. Neki bi se trebali postidjeti svojih polemika pred ovim djetetom.

Momcino. Kroz svo obrazovanje i poslovnu karijeru ti si kljucni igrac. Svi ostali (skole, fakulteti, obrazovni sistemi, nastavnici, profesori su samo usluzni servis koje trebas potrosit i otrest o ledinu. Zato: svoje sklonosti i razmisljanja stavi u prvi plan i kao osnovni kriterij. Ako imas sklonosti u tehnickim naukama, ako je to ono sto bi ti zelio, onda se kreci u tom smjeru.
Ako si cvrsto odlucio da ces upisati fakultet onda je sasvim svejedno da li ces ici u gimnaziju ili tehnicku skolu. Ako si odlucan u zelji da se bavis prirodnim naukama onda bi bilo prirodnije da prodjes kroz neku tehnicku skolu, mada nista neces izgubiti ako se opredjelis za gimnaziju. Srednje skole su samo kondicione pripreme za obrazovne "olimpijade".
Od svih naucnih disciplina u toku srednje skole bi trebao samo da razvalis engleski jezik. Matematiku, fiziku i druge cinculencije mozes komatno podrediti engleskom jeziku. Matematiku i strucne predmete uci na fakultetu, ionako je ova srednjoskolska matematika obicna talasika, koju ces morat zaboravit kad se docepas vise matematike. :D
Osim ovoga bih ti preporucio da do 18 godine moras bar 8 sati dnevno biti na zraku: 8 h spavaj, 8h nastava u skoli i ucenje i 8h igranka: udaraj u neki muzicki instrument; sutaj loptu; udaraj u makivare ili vrecu; vozaj jedrilice i padobrane u nekom aeroklubu; pentraj se po planinama i ljepsem spolu; crtaj stripove ili dizjniraj automobile ali ni za zivu glavu ne cami na stolici i pred monitorom..

i javi nam kud si se zaputio
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#43 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Klodovik »

Završio sam gimnaziju nekad davno. Imao sam dvije matematike, "izdresiran" u njoj podobro. To mi je na mašinstvu puno pomoglo. No, nisam maltene znao dvije paralelne linije povući kako treba i tu sam dobro zaostajao za rajom iz mašinske. Ali... šiljio sam špiceve od 0.5 olovke na nula brusnom papiru i crtao po cijelu noć i nekako nadoknadio taj nedostatak. Statika, Nacrtna, Tehničko crtanje, Materijali... i tu mi ja valjalo momački zapeti. No, sve bi mi bilo daleko teže da nisam imao solidnu podlogu iz matematike.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#44 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by nellington »

Toto wrote:Matematiku i strucne predmete uci na fakultetu, ionako je ova srednjoskolska matematika obicna talasika, koju ces morat zaboravit kad se docepas vise matematike. :D
Nažalost, zbog ovakvog stava ljudi imaju problema sa matematikom na tehničkim fakultetima, Toto. Nedostaju im elementarna znanja.
Hipatija
Posts: 934
Joined: 10/12/2010 11:47
Contact:

#45 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Hipatija »

Klodovik wrote:No, sve bi mi bilo daleko teže da nisam imao solidnu podlogu iz matematike.
Bez dobrih temelja nema stabilne kuće!
Stručne škole sam uvijek više cijenio od "nestručnih" ( šta znaš šta te čeka u životu: "Sve, sve - ali zanat...!!!").
Već sada treba razmišljati koja škola će ti u zemljama EU omogućiti veće šanse za zapošljavanje ("trbuhom za kruhom" - nema mjesta za sve u BiH).
Dakle - DA!
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#46 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Toto »

nellington wrote:
Toto wrote:Matematiku i strucne predmete uci na fakultetu, ionako je ova srednjoskolska matematika obicna talasika, koju ces morat zaboravit kad se docepas vise matematike. :D
Nažalost, zbog ovakvog stava ljudi imaju problema sa matematikom na tehničkim fakultetima, Toto. Nedostaju im elementarna znanja.
za nedostatak elementarnog znanja nisu krivi srednjoskolci vec njihovi nastavnici i sistem obrazovanja..
od kad je vijeka i nauke vecina ucenika i studenata su imali problema sa matematikom ..
u moj vakat jedan profesor sa masinstva predje na ekonomiju, pa je studentarija ekonomije udarila na belaj ..e onda se otvori gradjevina i dodje neka hablecina Bedzo za profesora matematike na gradjevinu i od tada su masinsci i ekonomisti skontali da oni nejmaju nikavih problema sa matematikom..

decko ima zelju da bude inzenjer ... inzenjer (ingenium).. sto na starobosankom prevodu sa latinskog znaci snalazljiv insan, covjek koji rjesava probleme.
Njega niko nece pitati kako je rijesio problem, jel koristio matematiku, CAD-CAM, visual basic, Stress ili photoshop. Bitno je da se problem kvalietetno rijesi.
Vec u doba njegovog oca probleme su rjesavali timovi a ne pojedinci; tako da je vec tad bilo budalastina da studenti tehnickih fakulteta gube godine i zivotne pozive jer je neka naucna hablecina odlucila da inzenjer masinstva mora znati dokazati njutnov binomni obrazac i desetine -vec dokaznih- teorema
kad inzenejrskim timovima zatreba rijesiti neki matematski problem u tim se angazuje inzenjer matematike, covjek lijepo rijesi matematski problem, masinski inzenjer zaserafi a Sumaher istjera na pistu i Ferrariiiiiiii.


@mech wizz je djete modernog doba, sa 15 godina programira i koristi CAD-CAM, sto prakticno znaci da njemu vec sad nije potrebno da bubaci kako se rjesava integral (ucit ce ga tek u trecem ili cetvrtom razredu srednje) jer ce otici u CAD ili googletov sketcup, nacrtati krivu koja mu treba i ovi alati ce mu sracunati povrsinu ili volumen - ako kojim slucajem dizajnira flasu za tesanjske mineralen vode.
Nije ovo samo stvar sa matematikom vec i sa mnogim inzinjerskim predmetima. U statici nece morati uciti Kremonine i Rihterove metode - kako je ucio njegov otac, ali ce trebati znati osnovne postulate statike. Proracin restetki radice Stress ili neka druga alatka.. Njemu nece biti potrebno da izgubi godinu na masinstvu zato sto nije znao dokazti izvod njutnovog binomnog obrasca.

za njega treba dizjnirati potpuno novi sistem obrazovanja - koji on na zalost nece dobiti i za njega je samo vazno da prodje kroz skolu radi diplome a ne radi znanja.
Znanje ce -na njegovu zalost- sticati na internetu i na radnom mjestu, zato sam mu rekao da mu je bolje da u srednjoj ima 5 iz engleskog a 4 iz matematike, a ono vrijem koje mu treba do petice iz matematike nek nasloni glavu u krilo nekog curetka iz komsiluka i slusaju Edu Majku. Nece imati kad uciti engleski jezik na faksu, je ce morati da uci Bulovu algebru.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#47 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by nellington »

Josip Plemelj je rekao:

Inženjeru koji ne zna matematiku ona nikad i ne zatreba. Onaj ko je zna, stalno je koristi.

To stoji za inženjera - ali molim te neka ti bude u vidu da na putu budućem inženjeru stoji i fakultet, na kom je ta takva matematika (sa izvođenjem Newtonovog binomnog obrasca) obavezan predmet. Vrlo je moguće da matematika na tehničkim fakultetima treba reviziju (bolje rečeno - sigurno treba), ali to se neće uskoro desiti - dakle, mech wizza čeka takva matematika - i bolje da odmah popuni praznine koje može, jer onda neće biti problema sa matematikom na fakultetu.

Slažem se da je neophodno učiti engleski, ali ne znači da je matematiku dovoljno učiti za prolaznu ocjenu - kasno je na fakultetu pokušavati pohvatati osnove.
Frooteky
Posts: 443
Joined: 20/09/2010 19:39

#48 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Frooteky »

Imam osjećaj da gimnazijalci (sarajevski) imaju neki kompleks više vrijednosti i kad spomenem da idem u ETŠ odma krene priča klošari i tako za sve škole koje nisu gimnazije, ustvari znam dosta vršnjaka iz SA i svi uglavnom idu u gimnazije i preseravaju se :roll:

Uglavnom druže upiši Mašinsku to ti je moja preporuka ja idem u ETŠ i naučio sam dosta a da se sutra nešto desi i ne upišeš fakultet sa mašinskom imaš znanje i zvanje a sa gimnazijom nemaš ni znanje (korisno za rad) ni zvanje.
User avatar
Mech_Wizz
Posts: 12
Joined: 29/06/2011 13:28
Location: Srbac
Contact:

#49 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by Mech_Wizz »

Toto wrote:Neshvatljivo je kako se forumska "intelegencija" zna usrat u izvanrednu temu jednog petnaestogodisnjaka. Pismeno i kulturno otvorena tema. Odlicno srocen uvodni post, pitanje i dilema. Neki bi se trebali postidjeti svojih polemika pred ovim djetetom.

Momcino. Kroz svo obrazovanje i poslovnu karijeru ti si kljucni igrac. Svi ostali (skole, fakulteti, obrazovni sistemi, nastavnici, profesori su samo usluzni servis koje trebas potrosit i otrest o ledinu. Zato: svoje sklonosti i razmisljanja stavi u prvi plan i kao osnovni kriterij. Ako imas sklonosti u tehnickim naukama, ako je to ono sto bi ti zelio, onda se kreci u tom smjeru.
Ako si cvrsto odlucio da ces upisati fakultet onda je sasvim svejedno da li ces ici u gimnaziju ili tehnicku skolu. Ako si odlucan u zelji da se bavis prirodnim naukama onda bi bilo prirodnije da prodjes kroz neku tehnicku skolu, mada nista neces izgubiti ako se opredjelis za gimnaziju. Srednje skole su samo kondicione pripreme za obrazovne "olimpijade".
Od svih naucnih disciplina u toku srednje skole bi trebao samo da razvalis engleski jezik. Matematiku, fiziku i druge cinculencije mozes komatno podrediti engleskom jeziku. Matematiku i strucne predmete uci na fakultetu, ionako je ova srednjoskolska matematika obicna talasika, koju ces morat zaboravit kad se docepas vise matematike. :D
Osim ovoga bih ti preporucio da do 18 godine moras bar 8 sati dnevno biti na zraku: 8 h spavaj, 8h nastava u skoli i ucenje i 8h igranka: udaraj u neki muzicki instrument; sutaj loptu; udaraj u makivare ili vrecu; vozaj jedrilice i padobrane u nekom aeroklubu; pentraj se po planinama i ljepsem spolu; crtaj stripove ili dizjniraj automobile ali ni za zivu glavu ne cami na stolici i pred monitorom..

i javi nam kud si se zaputio
Prvi post koji me odusevio na ovoj sajtu. Sto se tice Engleskoj jezika ove godina sam dogurao do republickog(bio sam 7), za dva mjeseca polazem medjunarodni FCE test, tako da nemam problema sa jezicima. Jos da se pohvalim da igram kosarku za juniore Igokee(valjda si cuo). Javim vam u cetvrtak sta sam upisao!
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#50 Re: Masinsko - tehnicka skola: DA ili NE????

Post by mahalas505 »

Moram se sluziti s dosta stvari sto je @Toto napisao. Jednostavno nas je obrazovni sistem dosta trom i ne prati adekvatno svjetske tokove.
Takodjer, isto je @nellington lijepo rekao da matematika treba inzinjeru, i treba je nauciti. Mozda ne bi trebalo toliko dokazivanja nekih stvari(moje misljenje da 80% dokazivanja treba izostaviti), ali rjesavanja prakticnih zadataka koristeci visu matematiku da. Na taj nacin se formira inzinjerski nacin razmisljanja gdje se matematika uzima kao alat, isko kao i kasnije razna softverska pomagala.
Meni je zao samo sto nisam mogao iskoristiti matematiku onako kako je trebalo, jer zivot nas navede na neke cudne puteve :) .

p.s. Jesi li @Toto mislio ovo Bedzo na Behdzeda ili na nekog drugog profesora?
Post Reply