Masinski fakultet Sarajevo?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
T-Armin
Posts: 14
Joined: 26/02/2016 20:28

#976 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by T-Armin »

.
Last edited by T-Armin on 05/02/2020 22:08, edited 1 time in total.
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#977 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Free Spirit »

T-Armin wrote: Moze li napisati nesto vise o tom odsjeku, posto sljedece godine treba da upisem faks, a dvoumim se izmedju toga i motora. Hvala.
Odmah da ti kažem, ne moraš se previše zamarati sa izborom odsjeka na prvoj godini jer na trećoj opet imaš priliku za promjenu. Prve dvije godine su iste za sve, osim kod jednog predmeta za odsjek Tehnologije obrade drveta (hemija umjesto materijala).

E konkretno o odsjecima, MPI je po meni neka vrsta "općeg" mašinstva, uči se o materijalima, proizvodnim tehnologijama, zavarivanju, postupcima dodatne obrade materijala, obrade deformacijom, napravi se fin uvod u oblasti automatike, robotike i CNC programiranja. Meni lično je MPI legao savršeno, taj dio mašinstva me najviše zainteresovao pa sam i master nastavio na istom. Vremenom ćeš sam vidjeti šta ti više odgovara, teško je to sad odrediti. Ja sam do druge mislio upisati Mašinske konstrukcije i onda se predomislim, upišem MPI i vidim koliko bih pogriješio da sam bilo šta drugo uzeo.
Po težini polaganja predmeta rekao bih da je odmah iza motora i vozila, zajedno sa mašinskim konstrukcijama. Mada opet, ako tebe interesuje neka oblast onda nije teško ni učit i položit, šta znam moja neka logika :-D Ono što je bitnije - šansa za posao. Sa MPI imaš fine šanse da nađeš posao i ovdje i vani. Ako gledaš isključivo BiH onda ovi energetski smjerovi imaju prednosti, uz tehnologije drveta.

Motori i vozila - sam naziv kaže o čemu se bavi, ako te interesuju ove stvari nećeš pogriješiti. Po težini polaganja predmeta je realno najteži odsjek zbog par profesora koji peglaju ali se opet svodi na tvoj trud. Ne znam previše o smjeru, brat je diplomirao na motorima i nije mu se previše svidio, pogotovo kad je vidio da je šansa za pronalazak posla u BiH sa ovim zvanjem haman nikakva. U Njemačkoj npr bi već bio u prednosti u odnosu na većinu mašinaca zbog same industrije.


Pitaj slobodno ako te interesuju detaljnije informacije o smjerovima, odgovorit ću koliko znam. Ne slušaj studente previše koji govore ovaj odsjek valja, ovaj ne valja, ovaj lahak, ovaj težak. Realno govoreći, svaki odsjek ima svoj kvalitet a do tebe je koliko ćeš se truditi da nešto stvarno naučiš a ne samo da polažeš ispite.
Ima razlike kod težine predmeta i odsjeka al ako ti je to jedini problem onda bolje upiši nešto u Travniku i riješi problem :lol: Čuo sam da su već uveli i neko "privatno" mašinstvo...

Ja lično bih ti preporučio MPI, ne znam nikog ko se pokajao što je upisao osim par studenata kojima je razlog bio "težina" nekih predmeta.
T-Armin
Posts: 14
Joined: 26/02/2016 20:28

#978 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by T-Armin »

.
Last edited by T-Armin on 05/02/2020 22:09, edited 1 time in total.
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#979 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Free Spirit »

T-Armin wrote: Hvala ti puno. Vec duze vrijeme me zanimaju auta i sama autoindustrija. Dakle ne zelim te nista pitati o predmetima tipa matematike, statike itd. jer znam da se mora uciti te ne slusam price studenata da je nemoguce to poloziti. Vise me interesuje sama organizacija motora i MPI, tj. kakvi su profesori i da li se prije svega stekne znanje koje ce biti kasnije od koristi. btw svakako mislim master studij u Njemackoj upisati, te je i ovo jedan od razloga zasto me najvise zanima odsjek za motore i vozila (ne trebam ti previse govoriti haha). Sto se tice MPI, tu isto razmiljam kao ti da je to neki oblik klasinog masinstva, koji bi mi po mom misljenju veoma dobro lezao. Ako bi mogao da napises u koju srednju si ti isao (gimnazija, tehnicka...) i da li vecina studenata dolazi iz gimnazije (gimnazijalac sam) i kakvo je potrebno predznanje da bi se mogla pratiti predavanja i polagati ispiti. Hvala LP
I ja sam gimnaziju završio, i to prirodni smjer pa opet dobro upratio predavanja. Može ti pomoći ako si išao u neku tehničku srednju ali nije to velika razlika. Za najteže predmete na fakultetu će ti matematički smjer gimnazije najviše pomoći.

Za MPI, meni je većina profesora ekstra. Mašinstvo je inače jedan od rijetkih fakulteta kod nas gdje haman u svaka doba možeš "uletit" profesoru u kabinet bez najave, pitat šta te interesuje, dobit savjet ili uputu ako on već ne može riješit problem. Da se razumijemo, kod dobrog dijela profesora sa prve dvije godine to nije baš tako fino zbog broja i neozbiljnosti studenata, ali već kasnije ide samo na bolje. Dobar dio asistenata je pogotovo pristupačan i hoće da pomogne u svaka doba. Na MPI su (po mom iskustvu) svi profesori takvi, naravno pod uslovom da si i ti normalan student i da pratiš predavanja. Moram pohvaliti i mlađe profesore i asistente na smjeru koji se stvarno trude da i pored ograničenog budžeta i loših tehničkih uslova organizuju interesantne pokazne i laboratorijske vježbe. Mi smo se dogovorili sa profesorima i za posjete nekim firmama, pa smo išli do sad u MDG i Volkswagen u Vogošći i TE Kakanj.

Što se tiče sticanja znanja, to opet najviše zavisi od tebe. Po meni većina predmeta je organizovana tako da dobiješ bitne informacije i dobru podlogu o svakoj oblasti i to se traži na ispitu. Za dodatno dobiješ spisak literature pa bujrum istražuj. Ima nekih predmeta sa manje interesantnim predavanjima ali generalno gledajući kvalitet predavanja je dobar. Dijelim mišljenje naših profesora da se kod nas i "previše" stvari pređe za ovo vremena što provedemo na fakultetu, bolje bi bilo da se napravi više smjerova i da se odmah na početku naprave konkretnija usmjerenja pa da se detaljnije istržuju oblasti kao što se to već odavno vani radi.

Vjerujem da je slična situacija i na motorima, nek neko ko je više upoznat sa smjerom da svoj komentar. Ja znam da se moja raja žalila na 2,3 profesora koji ponekad bez razloga peglaju ljude ali opet su gotovo svi položili na trećoj ili bar dali uslov sad na masteru.

Za nastavljanje mastera vani mislim da ne bi trebao imati problema ni sa MPI ni sa motorima pogotovo (ako se i sam potrudiš), generalno većina naših studenata kad odu vani pokažu se odlično jer tad konačno dobiju prave laboratorije i dodatne uslove za učenje i istraživanje pa dobiju "krila" i urade stvarno kvalitetne završne radove.
T-Armin
Posts: 14
Joined: 26/02/2016 20:28

#980 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by T-Armin »

.
Last edited by T-Armin on 05/02/2020 22:09, edited 1 time in total.
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#981 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Free Spirit »

T-Armin wrote: Kakvo je stanje sa mehatronikom na faksu, ona se koliko ja znam upisuje kao master nakon MPI. Da li si taj smjer na masteru i koliko paznje fakultet posvecuje toj nauci ? Da li mehatroniku upisuju bolji studenti ili oni koji samo hoce nesto da zavrse. Takodjer me zanima kakvu si praksu do sada imao (osim tih posjeta), da li imate ugovore sa nekim firmama i da li cak neki studenti dobiju ponude za posao prije zavrsetka faksa.

Pretpostavljam da se puno predmeta svodi na modeliranje i crtanje u raznim programima, da li je to najcesce sto ces na buducem poslu raditi i da li se to moze savladati sve na predavanjima i vjezbama, ili trebas puno vremena kuci posvetiti tome da bi na kraju bio kompletan inzinjer ?
Koliko znam nema mehatronike kao zasebnog smjera, na masteru je sad sve sklopljeno u jedan smjer - Proizvodne tehnologije, automatizacija i robotika. Ta oblast počinje sa predmetom Pneumatika i hidraulika, onda idu Automatizirani i robotizirani proizvodni sistemi, Modeliranje i simulacija dinamičkih sistema, Projektovanje mehatroničkih sistema, i mislim da će na petoj godini biti još bar jedan redovni i/ili izborni u vezi ovoga (to ću bolje znati na jesen). Ima dovoljno sadržaja da se dosta toga nauči iz cijele oblasti.

Meni su svi ovi nabrojani predmeti (osim projektovanja sistema, nisam uzeo izborni - i zeznuo se debelo) odlično legli, sve predmete drži prof. Majda Čohodar, ekstra profesor sa super pristupom. Razmišljam da ovu oblast uzmem kao master rad, al me interesuje dosta toga pa još nisam odlučio. Nijedan od ovih predmeta nije na prvi pogled lagan jer se dosta toga prelazi, ima i teorije i zadataka na ispitima ali opet ko redovno radi nije uopšte problem naučiti. Nije ovo neki bauk, svi zadaci su logični, ako imaš imalo smisla za logiku i programiranje nećeš imati nikakvih problema. Budu i super vježbe iz programiranja pneumatskog sistema a kasnije i robotske ruke na faxu (jess imamo robote na faxu). Meni je gore bilo teoriju učiti jer se ponekad traže i malo komplikovanija izvođenja, al opet prof to sve fino objasni na predavanjima pa ako si redovan uprati se sve. Zadatke sam haman zakucavao svaki put jer mi nije mrsko vježbati, i upisivao dobre ocjene iz ovih predmeta. S druge strane ovi što se žale da je teško položiti, obično se izlače na teoriju i minimum bodova iz zadataka... Šta reći :-D

Ima predmet Industrijska praksa (redovni na konstrukcijama, nama izborni) gdje se ide jedan semestar "raditi" u firmi. Koliko je to dobro i korisno najviše zavisi od toga u koju firmu odeš da radiš, po meni ako imaš nekog svog da te ubaci ekstra će ti biti, a ako odeš u neku firmu gdje je gužva ljudi jedva i sebe gledaju a kamo li još nekog studenta koji ne zna gdje udara, pa je bilo svakakvih iskustava kod nas :lol:

Ja lično nisam uzeo taj izborni, imam "praksu" i kod kuće (stari ima stolarsku radionicu, radi se hebaji ga) i uzeo drugi predmet koji mi je bio interesantan.

Modeliranje i crtanje ćeš radit odmah na prvoj i drugoj godini (3 predmeta). Poslije toga većina modeliranja se prebacuje na odsjek za konstrukcije, ali to ne treba biti jkedini razlog da se upisuje taj smjer. Ja uzimao većinom izborne sa konstrukcija da ne zaboravim neke osnovne stvari, 3D modeliranje danas sam možeš da učiš jer tutoriala imaš mali milion. Učenje se u biti svodi na instaliranje programa, čitanja par osnovnih uputstava i kasnije lupaš po opcijama dok ne skontaš šta je šta :D Za neke komplikovanije stvari tražiš uputstva po google, uglavnom sve ima. Sam sam naučio Solidworks i većinu Catia-e, AutoCAD se radi na prvoj godini. Jedan asistent sa konstrukcija je napravio dosta tutoriala oko ovih stvari pa možeš pogledati na youtube, kanal Chika Asistent :thumbup:
T-Armin
Posts: 14
Joined: 26/02/2016 20:28

#982 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by T-Armin »

.
Last edited by T-Armin on 05/02/2020 22:09, edited 1 time in total.
blabla123
Posts: 1
Joined: 08/07/2016 11:27

#983 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by blabla123 »

Ako sam primljen u samofinansirajuce,ali ne zelim upisivati,da li dokumente podizem nakon konacnog spiska?
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#984 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Free Spirit »

blabla123 wrote:Ako sam primljen u samofinansirajuce,ali ne zelim upisivati,da li dokumente podizem nakon konacnog spiska?

Najbolje ti je da provjeriš u studentskoj službi, rade od 9 do 12 svaki radni dan. Mislim da možeš odmah podići da bi eventualno mogao na neki drugi fax da se prijaviš u drugom roku :thumbup:
T-Armin
Posts: 14
Joined: 26/02/2016 20:28

#985 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by T-Armin »

.
Last edited by T-Armin on 05/02/2020 22:09, edited 1 time in total.
promjenjivoblacno
Posts: 170
Joined: 16/08/2014 16:11

#986 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by promjenjivoblacno »

Ima li neko ko je upisao prošle godine II ciklus studija na katedri za industrijsko inžinjerstvo i menadžment sa ekonomije? Kakav je bio prijemni, pitanja/zadaci iz kojih oblasti?
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#987 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by sLLayer »

T-Armin wrote:Ima li iko da je zavrsio na odsjeku za motore i vozila ??
reci
T-Armin
Posts: 14
Joined: 26/02/2016 20:28

#988 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by T-Armin »

.
Last edited by T-Armin on 05/02/2020 22:10, edited 1 time in total.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#989 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ovo_malo_duse »

RIP Profesor Vlatko Dolecek.
Otisao je covjek od kog se imalo sta nauciti. Imao sam cast slusati i poloziti ispit kod ovog velikana koji je izazivao postovanje samom svojom pojavom.
To je jedan od rijetkih koji je svoju struku imao u malom prstu i znao je prenijeti na druge. Sjecam se ulazi na predavanje iz Dinamike, praznih ruku skida kaput prebacuje ga preko stolice uzima kredu i pocinje gdje je stao prosli put, nista note, nista podsjecanje. Znao je ubaciti anegdotu i povezati predavanje sa primjerom iz stvarnog zivota i uciniti predavanje zanimljivim. Ima milion drugih primjera ali primjer o tramvajskim stanicama i semaforima u Sarajevu nikad nisam zaboravio. Povezivao je nesto sa sposobnoscu i znanjem i kaze,nesto kao, nije bitno koliko znas ako to ne znas primjeniti, pogledajte kakvi su strucnjaci projektirali tramvajsku mrezu u Sarajevu, pa su obrnuto postavili stanice u odnosu na semafore, sto bi znacilo da tramavaj staje i krece u 2 puta u 50 m gotovo pa na svakoj stanici i semaforu a znamo da tramvaj najvise energije trosi pri kretanju i zaustavljanju.

RIP Profesore.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajevo ... /161209025
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#990 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by MAN-lion's coach »

Polaganje urne ce biti na groblju Bare u cetvrtak 15.12.2016. u 14 h.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#991 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by KENJAC »

ovo_malo_duse wrote:RIP Profesor Vlatko Dolecek.
Otisao je covjek od kog se imalo sta nauciti. Imao sam cast slusati i poloziti ispit kod ovog velikana koji je izazivao postovanje samom svojom pojavom.
To je jedan od rijetkih koji je svoju struku imao u malom prstu i znao je prenijeti na druge. Sjecam se ulazi na predavanje iz Dinamike, praznih ruku skida kaput prebacuje ga preko stolice uzima kredu i pocinje gdje je stao prosli put, nista note, nista podsjecanje. Znao je ubaciti anegdotu i povezati predavanje sa primjerom iz stvarnog zivota i uciniti predavanje zanimljivim. Ima milion drugih primjera ali primjer o tramvajskim stanicama i semaforima u Sarajevu nikad nisam zaboravio. Povezivao je nesto sa sposobnoscu i znanjem i kaze,nesto kao, nije bitno koliko znas ako to ne znas primjeniti, pogledajte kakvi su strucnjaci projektirali tramvajsku mrezu u Sarajevu, pa su obrnuto postavili stanice u odnosu na semafore, sto bi znacilo da tramavaj staje i krece u 2 puta u 50 m gotovo pa na svakoj stanici i semaforu a znamo da tramvaj najvise energije trosi pri kretanju i zaustavljanju.

RIP Profesore.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajevo ... /161209025
Majke ti , jesi li procitao citulju u Oslobodjenju sto mu je dala Gregoric Samija ?
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#992 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by KENJAC »

.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#993 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ovo_malo_duse »

KENJAC wrote:
ovo_malo_duse wrote:RIP Profesor Vlatko Dolecek.
Otisao je covjek od kog se imalo sta nauciti. Imao sam cast slusati i poloziti ispit kod ovog velikana koji je izazivao postovanje samom svojom pojavom.
To je jedan od rijetkih koji je svoju struku imao u malom prstu i znao je prenijeti na druge. Sjecam se ulazi na predavanje iz Dinamike, praznih ruku skida kaput prebacuje ga preko stolice uzima kredu i pocinje gdje je stao prosli put, nista note, nista podsjecanje. Znao je ubaciti anegdotu i povezati predavanje sa primjerom iz stvarnog zivota i uciniti predavanje zanimljivim. Ima milion drugih primjera ali primjer o tramvajskim stanicama i semaforima u Sarajevu nikad nisam zaboravio. Povezivao je nesto sa sposobnoscu i znanjem i kaze,nesto kao, nije bitno koliko znas ako to ne znas primjeniti, pogledajte kakvi su strucnjaci projektirali tramvajsku mrezu u Sarajevu, pa su obrnuto postavili stanice u odnosu na semafore, sto bi znacilo da tramavaj staje i krece u 2 puta u 50 m gotovo pa na svakoj stanici i semaforu a znamo da tramvaj najvise energije trosi pri kretanju i zaustavljanju.

RIP Profesore.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajevo ... /161209025
Majke ti , jesi li procitao citulju u Oslobodjenju sto mu je dala Gregoric Samija ?
NIsam . Nemam pojma sta je doticna napisala a i nije uopste ni bitno jer to nece promjeniti moje misljenje o ovom covjeku.

Cisto iz znatizelje mozes li postati sta je napisala...
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#994 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by KENJAC »

Ziv covjek to ne moze prepricat. Ako mozes nadji citulju u prekjucer u Oslobodjenju !
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#995 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by sabanss »

KENJAC wrote:Ziv covjek to ne moze prepricat. Ako mozes nadji citulju u prekjucer u Oslobodjenju !
Ja ovo ne mogu skontati? Ima neka prica u pozadini?
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#996 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by KENJAC »

sabanss wrote:
KENJAC wrote:Ziv covjek to ne moze prepricat. Ako mozes nadji citulju u prekjucer u Oslobodjenju !
Ja ovo ne mogu skontati? Ima neka prica u pozadini?
Haj znaj. Ne znam Vlatka kao profesora nego iz drugih relacija, ali mi rekose da je i ovaj Teodor profesor isto ! Ukratko , blam !
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#997 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by MAN-lion's coach »

Image

Ako je protivno pravilima nekim obrišite.
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#998 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Mentha_Piperita »

.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#999 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ovo_malo_duse »

Hocu malo da podignem ovu temu. Vidim tamo ETF_ovci se raspisalu diskutuju nasiroko. Gdje su Masinci nestali, haj ovi mladi njima se i ne cudim ali zar je moguce da ove starije generacije ne klixaju i da bas niko ne naskraba nista ovdje.

Kakvo nam je stanje na Masinskom? Ko je glavni baja ?

Vidim Berko, Hazim, Dunja ,Avdo ( cuo sam da je Avdo imao mozdani), Izet Bjelonja je tu i Fikret Ergonomija isto, Ne vidim Repcica, jeli se penzionisao?

Jedan dio moje genracije se ugurao u profesore, neki R neki V a vidim i jedan dio tadasnjih asistenta sad profesori ..
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#1000 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Nastasia »

Dunja vec dvije godine ide u penziju. Ove godine je na termodinamici i provodjenju neko drugi profesor na papiru, ali ona i dalje predaje, ispituje, upisuje ocjene. Meni se pokazala kao jedan od najkorektnijih profesora. Iako je tezak izazov biti budan na njenim predavanjima, jer je jako monotona, dobar je i korektan profesor. Rejhana jedan od boljih asistenata.

Izet Bjelonja je dekan sada. Prije njega je bio Ejub, mehanika fluida. Avdo je nazalost imao vise mozdanih, trenutno drzi samo Dinamiku. Jedna velika ljudina i dobricina.

Repcic je u penziji, Adil Muminovic drzi CAD i masinske elemente. Ko je polozio sa 60 maraka elemente polozio je. Adil je dosta nabolje promjenio koncept predmeta.

Ko su ti profesori iz tvoje generacije?
Post Reply