Masinski fakultet Sarajevo?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#51 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by saibaba »

Compact wrote:
Am_yy wrote:zavrsila sam srednju masinsku,prije 2 sedmice, imam zelju da upisem masinstvo ali me je strah :?,moze li mi neko dati savjet,i da li je sigurno to ako imas 16 ili veci prosjek ocjena iz matematike da ne polazes prijemni...hvala unaprijed
Bolje ti je da upišeš kurs iz Autocad-a, a što se tiče faksa ganjaj ekonomiju!
I budi jedna od 1000 nezaposlenih ekonomista
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#52 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by saibaba »

Compact wrote:
veljaca wrote:
Compact wrote:zavrsila sam srednju masinsku,prije 2 sedmice, imam zelju da upisem masinstvo ali me je strah :?,moze li mi neko dati savjet,i da li je sigurno to ako imas 16 ili veci prosjek ocjena iz matematike da ne polazes prijemni...hvala unaprijed

Bolje ti je da upišeš kurs iz Autocad-a, a što se tiče faksa ganjaj ekonomiju!
Na svu srecu, to je samo TVOJE misljenje :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Bogami bojim se da nisi u pravu.

Mašinski fakultet je primjer na drugim visokoškolskim ustanovama, kako razvoj novih tehnologija može ugroziti obrazovanje čovjeka.

Imam primjer u nekoliko svojih prijatelja, koji su završili mašinski fakultet. :)
Kako to misliš ?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#53 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Toto »

@tubok
Vidim da si napisao svega dva posta. Pitam se: da li te zbunjuju ove akademske rasprave, koje su otisle mnogo dalje od tvoga pitanja, a vjerujem i od tvoga interesovanja.

Tisi se vec odlucio. To je jako bitan korak u samom startu. Nadam se da je to tvoja odluka i da oko toga nema dilema.
Danas je nemoguce sa nekom velikom sigurnoscu procjeniti koji ce poziv biti kurentan cak ni u tako bliskoj buducnosti kao sto je nekih 4-5 godina za koje se planira da ces ti zavrsiti faks. U visokorazvijenim zemljama tehnologija se tako brzo rzavija da ih obrazovanje ne moze nikako pratiti jer je to prakticno nemoguce a u zemljama opsteg haosa kao sto je BiH sve je lutrija pa i izbor profesije.

Prvo sto ti trebas da otrest sa sebe su te tesko-lako price. Ti treba da se pripremis za proces koji te ocekuje Studiranje je tehnoloski proces jedanko kao i svaki proces i on ima svoje operacije. Svaka operacija ima svoje trajanje, hronlogiju i redosljed odvijanja itd. KAd se toga nakupi javlja se potreba za planiranjem, organizacijom, upravljanjem sopstvenim resusrsima itd.

Sta je najveci problem studenata teh. fakulteta i sta je to zbog cega se masinstvo svrstava u tesku artiljeriju?

Podaci koje cu koristiti su iz perioda kad sam ja studirao. Mislim da su i danas gotovo iste proporcije pa ce se dati iskoristiti.
Student masinstva je imao oko 900 sati obavezne nastave godisnje a studenti prava, ekonomije i nekih drugih faksova oko 600 sati. Neki drugi su imali i manje. Kada ovo svedemo na razinu jednog predmeta ili jednog ispita razalike zu zanemarive ili se moze reci da nemaju veliki uticaj na ovom nivou rasprava. Obicno se nastava izvodi u nekim fondovima od 30 sati (h) natave (n) + 30 h vjezbe (v) ili 60h n +30h v. Na bazi iskustava kolega i prijatelja studenata dosli smo do zakljucka da student po jednom ispitu ima otprilike isti "trosak". Mada su studenti tehnickih fakulteta i tu bili "hendikepirani'' jer su nekad morali imati dva ispitna prolaza da bi upisali jesnu ocjenu.

Glavni "problem" studenata tehnickih fakulteta (TF) je obim nastave i ostalih obaveznih sadrzaja tj onih 300 sati obaveznih sadrzaja viska. Mada smo dosli do podatka da student TF ima jos oko 200 h dopunskih aktivnosti (seminarski radovi, obavezni izlazak 2 puta na isipit da bi se upisala jedna ocjena itd).
Radi se o nekih 500 h razlike sto je glavni uzrok sto TF sticu epitete teskih.

ZA brucosa je to najveci problem studiranja, Nije u pitanju samo kvalitet nego i kvantitet sa kojim se student TF mora hrvati.
Sljedeci krupan problem je sistem organizacije ispitnih rokova. Kada se pogledaju rasporedi plaganja ispita onda se vidi da studenti ni teorijski ni prakticno ne mogu izaci na sve predmete, u mjesec dana, sto bi bio logican cilj svakog studenta i fakulteta. Nazalost, fakulteti, sa ovog aspekta brezobrazno drze stranu profesora i svojih organizaionih degeneracija umjesto da se ispitni rokovi organizuju na nacin koji bi bio najprikladniji za studente.

Svi nasi fakulteti imaju jedan jako veliki propust: sto nemaju bar fakultativni predmet gdje bi studenti u sklopu brucoskog staza ucili tehnika ucenja, strategije, planiranje procesa ucenja, planiranja ispita itd. To su prije svega univerzalna znanja koje su potrebna svakoj profesiji a da stvar bude paradoksalnije univerziteti imaju resurse za to samo ih ne znaju usmjeriti za dobro svojih najvaznijih clanova- studenata.
kaktus na prozoru
Posts: 55
Joined: 21/09/2008 12:33

#54 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by kaktus na prozoru »

@am_yy: imas na pocetku teme neke podatke u vezi faxa i profesora, meni je mrsko sve ponovo kucati. I ukoliko ti je zbir zakljucnih ocjena iz mat tokom 4 godine >= 16 onda ne polazes prijemni ispit.
User avatar
tubok
Posts: 77
Joined: 21/02/2009 11:37

#55 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by tubok »

kad samo tek postavio ovu temu bilo je jako malo odgovora i tu smo stali s temom. I onda jedno vrijeme nisam dolazio na forum i danas kad sam usao slucajno da vidim sta to ima, vidim da ima jako puno novih odgovora sto je u jednu ruku dobro a u jednu mi je i cudno sta su sve ljudi pisali.
Ona jedna djevojka je napisala da bi htijela da upise masinstvo i onda joj odjednom stizu odgovori kako je to tesko i sve to.
Ja sam odlucio upisati masinstvo i ne znam sta da mi napisete to moju odluku nece promjeniti.
A da je tesko to znam, ali kao sto sam mislim vec jednom napisao "idem na fakultet da bih ucio i stekao sto vece znanje.
Ne idem da bih se provlacio i iscekivao jadnu 6.
Samo vecina raje pravi jako veliku gresko zasto sto ostavlja gradivo za poslije.
I onda kad se najavi ispit tad dolaze problemi jer se ne moze sve nauciti.

Imam jos jedno pitanje.:
Kad su prijemni ispiti i kad pocinje skolska godina.?
i jos: Jeli tacno da se ide jedno vrijeme i onda se zadaju ispitni rokovi i onda se ima oko mjesec dana za uciti a da s u tom vremenu ne ide na predavanje.
Jeli to tacno.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#56 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Toto »

@tubok
nije tacno da imas mjesec dana za uciti. Fakulteti su organozvani u semestre. To su kao polugodista u srednoj skoli. Skolska godina traje 9 mjeseci. Jedan semestar traje oko 4,5 mjeseca. Od toga imas nastavu oko 3 mjeseca u semestru a zadnji mjesec nemas nastave i tad traju ispitni rokovi i organizuje se semestralni i integralni ispiti. Fakultet je organizovan pod pretpostavkom da ti ides na nastavu i ucis 3 mjeseca a zadnji mjesec samo polazes ispite. U toku ispitnih rokova ces imati situacju da svaki radni dan imas ispit i nemoguce je u toku tog mjeseca isti dan izlaziti na ispit iz jednog predmeta i ucis za drugi koji ce biti sutra-dan.

Postoje predmeti i ispiti koji su organizovani i na parcijanom nivou. Princiop je da se jedan semestralni ispit dijel na dva dijala. Poslije prve polovine odslusane nastave u semestru profesor organizuje ispit. Ako polozis taj dio ispita na sljedecom parcijalnom/semestralnom ne polazes taj dio gradiva. Ovaj parcijalni nacin polaganja je dobar ako redovno ucis.
User avatar
tubok
Posts: 77
Joined: 21/02/2009 11:37

#57 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by tubok »

@Toto

ja sam mislio da se ima jos mjesec dana za intenzivno ucenje kad nema predavanja.
Ali eto ti kazes da je to prevideno za polaganje.
Kad su upisi i kad pocinje skolska godina?
SAMIRBH
Posts: 38
Joined: 28/05/2009 11:45

#58 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by SAMIRBH »

Zelio bih vas pitati ,a posebno one koje imaju neka iskustva sa studiranjem na Masinskom fakultetu Zenica .
Mene prvenstveno interesira odsjek na ovom fakultetu koji ima naziv MSP- Proizvodni biznis ,znam da je po principu 3+2+3 ,koji je vas stav o ovom odsjeku ili neki savjet ,gledao sam na stranici http://www.mf.unze.ba nastavu ,gledao predmete i nastavnike ,da li je ovaj odsjek zahtijevniji u odnosu na ostale odsjeke na ovom fakultetu.
U drugom semestru postoji predmet Informatika -interesira me da li je to standardna informatika (ekscel ,word ,itd...) ili programiranje ,
Koliko su profesori dostupni i prolaznost na ovom odsjeku ?

Koliko je gledajuci prema buducnosti pametno studirati ovaj odsjek na Masinskom fakultetu?

U prvom semestru postoji Mehanika - da li se ta mehanika moze porediti sa ovom Inzenjerskom fizikom 1 na tehnickim fakultetima.

U Zenici postoji pricip na MF-u 4+1+3 ,ali vjerujem da je to bolje neko ovo 3+2+3 ,ali zato je mnogo teze kad su u pitanju predmeti i ima ih mnogo vise na 4+1+3.

Ima li neko da je zavrsio ovaj MSP - Proizvodni biznis ,kakve su sanse pri zaposljavanju i da li je izlazno zvanje Dip.proizvodni.ing .
promašaj
Posts: 19
Joined: 31/05/2009 20:03

#59 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by promašaj »

Zvaršio sam Mašinski fakultet u Mostaru, prije puno godina. Kada sam se upisivao bilo je dosta studenata. Prva godina kao i na svakom fakultetu je najteža, jer se vrši eliminacija. Dobro se sječam da je dosta moje raje poslije prve (ne)uspiješne godne pobjegla na ekonomiju ili pravo. Ja sam se napatio dok ga nisam završio, ne zbog neznanja već zbog težine. Ovaj fakultet je po meni jedan od najtežih fakulteta (poslije medicine). I neka se zna, ko je završio pravo ili ekomoniju je ili direktor ili uspješni advokat, a ja (propala indrustija) na zavodu za nezaposlene. SAVIJET NIKAKO NE UPISIVATI OVAJ FAKS.
vozovi
Posts: 3
Joined: 08/06/2009 22:20

#60 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by vozovi »

promašaj wrote:Zvaršio sam Mašinski fakultet u Mostaru, prije puno godina. Kada sam se upisivao bilo je dosta studenata. Prva godina kao i na svakom fakultetu je najteža, jer se vrši eliminacija. Dobro se sječam da je dosta moje raje poslije prve (ne)uspiješne godne pobjegla na ekonomiju ili pravo. Ja sam se napatio dok ga nisam završio, ne zbog neznanja već zbog težine. Ovaj fakultet je po meni jedan od najtežih fakulteta (poslije medicine). I neka se zna, ko je završio pravo ili ekomoniju je ili direktor ili uspješni advokat, a ja (propala indrustija) na zavodu za nezaposlene. SAVIJET NIKAKO NE UPISIVATI OVAJ FAKS.
Naravno da se nebi složio sa tobom. Žao mi je što si u takvoj situaciji, ali to je pojedinačan slučaj.
Mašinski inžinjeri su danas traženi u BiH a vani još više.
Preporuka je svima onima koji znaju razmišljati da upišu mašinstvo.
Zvanje je nebitno ovako ili onako, po starom sistemu obim gradiva je bio zasigurno veći ali to je mać sa dvije oštrice.
Sada se sa manjim obimom gradiva studenti mogu više posvetiti važnijim stvarima i logički razjasniti sebi neke stvari, a dalje kroz rad mogu naučiti stvari koje su se po sistemu prije učile, naravno ako im to bude potrebno ili ih bude interesiralo.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#61 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Toto »

da li je neki zavrseni fakultet promasaj ili ne je individualna stvar
Hendrix
Posts: 4114
Joined: 27/02/2004 00:00

#62 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Hendrix »

Imaj na umu da upisuješ jedan od najtežih faxova kolega.
U vrhu su ti ETF, građevina,mašinstvo, medicina,PMF, ovo sve ostalo je ljutili se drugi ili ne puno lakše. Naravno nikada to nećeš moći objasniti ljudima ali tehnički fax ti je vrhunac edukacije koju možeš dobiti ali i vrhunac frustracije i rada pa vidi jesi li spreman za sve to. Najgore je nakon 2-3 mjeseca skontati da nisi za toga, nemoj reći da te nismo upozorili. :-D
Imam dosta prijatelja koji su završili mašinstvo ali i još toliko onih koji ga studiraju odavno :) tako da sve je do pojedinca, ako si vrijedan i pogotvo ako te baš interesuje ova oblast nema razloga da ne uspiješ na mašinstvu.
User avatar
tubok
Posts: 77
Joined: 21/02/2009 11:37

#63 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by tubok »

Ja sam odlucio da ga upisem jer me masinstvo interesuje, a zavrsio sam i srednju masinsku.
Znam da me ceka jako tesko gradivo ali "BEZ MUKE NEMA NAUKE" :-D
Idem da ucim a ne da bi se provlacio. Mislim da nema koristi ako dobijes 6 i tako zelis svaki predmet samo da bi prosao. meni to nije cilj, jer ako imas 6 onda i ne znas to gradivo i uvijek ce ti to nedostajati.
Posto ima jos raje koja zeli upisati da stavim obavijest:
Radi kvalitetnije pripreme studenata za polaganje prijemnog ispita iz matematike, na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu bit ce organizovana pripremna nastava iz elementarne matematike u periodu od 22.06 do 03.07.2009 godine.
Cijena pohadanja pripremna nastave po kandidatu je 150 KM. Svi zainteresovani kandidati mogu lično da se prijave Studentskoj službi fakulteta najkasnije do 19.06.2009.godine. Prijemni ispit održat če se 06.07.2009 godine od 10:00 do 12:00 sati na Mašinskom fakultetu.
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#64 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by latinalover »

masinstvo je super za one kjoi ce ici vani da rade...ali ovdje kao sto rece @promasaj,gdje je industrija na nivou 0..i nije bas neka perspektiva..kad zemlja ekonomski ojaca, onda tek moze tehnoloski napredak da se vidi


a to da je elektrotehnika bas toliko teska i ne znam..meni neko rece da su prve dvije godine teske ,jer se vrsi eliminacija, a ostale imaju dosta laganih predmeta :D mozda je i istina
dzana
Posts: 84
Joined: 05/06/2009 15:09

#65 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by dzana »

tubok wrote:@Toto

ja sam mislio da se ima jos mjesec dana za intenzivno ucenje kad nema predavanja.
Ali eto ti kazes da je to prevideno za polaganje.
Kad su upisi i kad pocinje skolska godina?

sve informacije i upisu mozes dobiti u nasoj studentskoj sluzbi a na ulazu na faks ima i oglasna ploca na kojoj pisu detalji o upisu.. ono sto znam je da se dokumenti za upis predaju od 16.06 do 30. 06 a imas i pripremu za prijemni ako zelis.. u svakom slucaju mozes nazvati 653 173 - to je nasa studentska i tamo ce ti dat friske informacije..
a sto se tice tvoje odluke da upises masinstvo ja ti porucujem da se neces pokajati - koliko vidim zavrsio si srednju masinsku tehnicku i to ti je super priprema za ovaj faks.. a nemoj da dozvolis da te neko prepada - moraces uciti mnogo ali ako budes zaista zagrijan nece ti tesko padati.. jedno su u pravu - dosta je predmeta sada 'strpano' u prvu i drugu godinu (neki predmeti koji su studente cekali na trecoj godini sada su im na drugoj godini i tako) pa je studentima malo teze ali nista sto mnogi prije tebe nisu uspjeli da prevazidju..u svakom slucaju ti zelim srecu i vidimo se na drugoj godini :thumbup:
User avatar
TRAJAN
Posts: 106
Joined: 05/05/2009 23:28

#66 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by TRAJAN »

za brucosa buduceg,
ako mislis da ozbiljno studiras masinstvo u Sarajevu, onda idi na smjer energetike, jer je to jedini smjer na kojem ces nesto nauciti i znati, ostali smjerovi nisu za odbaciti ali njihovi kriteriji su jedni od najlaksih u drzavi. Ako mislis biti poslije faksa budzetlija, on da ne upisuj energetiku. Naravno izbor ce doci na starijim godinama, ali ako mislis ozbiljno da se bavis masinstvom lagano se informisi u tom smjeru.

Masinstvo NIGDJE nije placeno, pa ni vani, to je opste pravilo.
Pare kao masinac zaradjujes tek kad TI postanes PRIVATNI SEKTOR, znaci nakon pet godina aktivnog iskustva u struci ides u privatluk i uzimash kesh.

Sto znaci da tek nakon 10 godina od sada, uzimas pravu lovu i to konstantno.Znaci ne j... zivu silu. Do tada ti je faks petica, pa onda sabiranje iskustva, znanja, ubijanje straha od odgovrnosti i naravno poznanstva i veze. Ako ti se cini daleko i komplikovano pogledaj ljekare kad oni postaju profesionalci.

A sto se tice razvijenosti masinstva u BiH, situacija ni u kom slucaju nije CRNA, jasno nije ni sjajna, ali je realno DOBRA.
i ima posla kofa interesuje rad u struci da bi pokupio znanje.
Problem se javlja kad gledas sarajevsku regiju kao 'masinsku' granu privrede, giganti uslovno receno stoje, nije jednostavno pokrenuti sistem, problema je dosta. Zato razvoj masinstva Sarajevu nesmijes uzimati kao mjerilo masinstva u drzavi.

Imas jako dobrih firmi koje nisu u Sarajevu, koje posluju odlicno, i kad udjes u takve fabrike i vidis kakve masine imaju i sta rade, nemas osjecaj da si u BiH.
Osjecaja nemas jer te svaki dan sto puta na dan granatiraju informacijama kako smo najgori na planeti, sto je apsolutna LAZ, to informacije za one koji nisu mrdnuli iz svojih carsija, sto je najgore i vecina povjeruje u takve stvari, da smo nesposobni i da ne mozemo.
Ljudi hoce brzu lovu i toodmah, takvih para nema ni na zapadu, a kamoli kod nas, nismo idealno regulisana drzav ali daleko od toga da smo najgori.

Nemoj da te razocara ova recesija, dok zavrsisi studij proci ce.
Zavrsi studij, radno iskustvo vani po mogucnosti, onda privatluk i boli te ..., jer ti nece trebati nikakv botox da bi zadrzao posao.

Sretno!
apropos
Posts: 2
Joined: 11/06/2009 18:39

#67 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by apropos »

znači papiri se predaju nakon konkursa koji izlazi 15. odnosno od 16. do 30. juna
ako imam zbir ocjena iz matematike veći od 16, da li polažem prijemni ispit?
u drugom sam razredu imao vrlodobro vladanje, da li će to uticati na to da moram polagati prijemni ispit?
hvala unaprijed :)
User avatar
tubok
Posts: 77
Joined: 21/02/2009 11:37

#68 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by tubok »

Ako si imao zbir ocjena iz matematike 16 za sve cetiri godine, i ako si imao minimalno vrlodobar uspjeh onda neces polagati prijemni..
Za vladanje ne znam ni ja. Nemam problema sa tim., Bio sam primjeran :D
U utorak odoh da se upisem za instruktivnu nastavu a odmah i na fakultet.
Znam sta ce biti kad se zavrsi fax manje vise.
Kao sto ovaj momak rece u drugom postu iza ovoga da se tek nakon zavrsetka faxa i rada 5 godina postaje pravi inzinjer sa poznanstvom i sa dobrom zaradom.
Ali kad zavrsis fakultet onda se mozes necemu nadati ali ako ga ne zavrsis onda se nemas cemu nadati.
Sad ce uskoro i ta instruktivna nastava tako da je to sve jako dobro.
Pa ce i prijemni za kojeg vjerujem i nadam se da cu poloziti.AkoBog da.
Hendrix
Posts: 4114
Joined: 27/02/2004 00:00

#69 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Hendrix »

tubok wrote: Idem da ucim a ne da bi se provlacio. Mislim da nema koristi ako dobijes 6 i tako zelis svaki predmet samo da bi prosao. meni to nije cilj, jer ako imas 6 onda i ne znas to gradivo i uvijek ce ti to nedostajati.
Vidi se da još nisi počeo studirati :-D ja ti samo mogu reći iz iskustva razlika između 5 i 6 je ogromna, najveća moguća :) a između 6 i ostalih ocjena su nijanse. Tako da ćeš uskoro shvatiti da ideš na ispit da ga prođeš a ocjena kakva bude, tehnički je to fax, tu se 9 i 10 ne dijele šakom i kapom ko na nekim fakultetima.
Da ne govorim o iskustvima tipa da lik prepiše sve i dobije 9 a ti učiš i 6 ti jedva dadne i još te napadne profa kako pojma nemaš i pohvali dotičnog :D.

Ideš na fax da ga završiš i postaneš inžinjer, kasnije učiš na poslu i više nego na faxu a ako ti je cilj da budeš asistent ili tako nešto onda ganjaš ocjene.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#70 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Pera Trta »

Hendrix wrote:Ideš na fax da ga završiš i postaneš inžinjer, kasnije učiš na poslu i više nego na faxu a ako ti je cilj da budeš asistent ili tako nešto onda ganjaš ocjene.
Samo bih dodao da je ovo suština studiranja na svim, uslovno rečeno "teškim" fakultetima, koje si ti u jednom od svojih prethodnih postova nabrojao.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#71 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ovo_malo_duse »

TRAJAN wrote:za brucosa buduceg,
ako mislis da ozbiljno studiras masinstvo u Sarajevu, onda idi na smjer energetike, jer je to jedini smjer na kojem ces nesto nauciti i znati, ostali smjerovi nisu za odbaciti ali njihovi kriteriji su jedni od najlaksih u drzavi. Ako mislis biti poslije faksa budzetlija, on da ne upisuj energetiku. Naravno izbor ce doci na starijim godinama, ali ako mislis ozbiljno da se bavis masinstvom lagano se informisi u tom smjeru.

Masinstvo NIGDJE nije placeno, pa ni vani, to je opste pravilo.
Pare kao masinac zaradjujes tek kad TI postanes PRIVATNI SEKTOR, znaci nakon pet godina aktivnog iskustva u struci ides u privatluk i uzimash kesh.

Sto znaci da tek nakon 10 godina od sada, uzimas pravu lovu i to konstantno.Znaci ne j... zivu silu. Do tada ti je faks petica, pa onda sabiranje iskustva, znanja, ubijanje straha od odgovrnosti i naravno poznanstva i veze. Ako ti se cini daleko i komplikovano pogledaj ljekare kad oni postaju profesionalci.

A sto se tice razvijenosti masinstva u BiH, situacija ni u kom slucaju nije CRNA, jasno nije ni sjajna, ali je realno DOBRA.
i ima posla kofa interesuje rad u struci da bi pokupio znanje.
Problem se javlja kad gledas sarajevsku regiju kao 'masinsku' granu privrede, giganti uslovno receno stoje, nije jednostavno pokrenuti sistem, problema je dosta. Zato razvoj masinstva Sarajevu nesmijes uzimati kao mjerilo masinstva u drzavi.

Imas jako dobrih firmi koje nisu u Sarajevu, koje posluju odlicno, i kad udjes u takve fabrike i vidis kakve masine imaju i sta rade, nemas osjecaj da si u BiH.
Osjecaja nemas jer te svaki dan sto puta na dan granatiraju informacijama kako smo najgori na planeti, sto je apsolutna LAZ, to informacije za one koji nisu mrdnuli iz svojih carsija, sto je najgore i vecina povjeruje u takve stvari, da smo nesposobni i da ne mozemo.
Ljudi hoce brzu lovu i toodmah, takvih para nema ni na zapadu, a kamoli kod nas, nismo idealno regulisana drzav ali daleko od toga da smo najgori.

Nemoj da te razocara ova recesija, dok zavrsisi studij proci ce.
Zavrsi studij, radno iskustvo vani po mogucnosti, onda privatluk i boli te ..., jer ti nece trebati nikakv botox da bi zadrzao posao.

Sretno!
Kao "diplomirani masinac" sa masinskog u Sarajevu ( ovo nije 100% tacno jer sam ispolagao sve ispite ali nisam diplomirao dobio sam sansu da odem diplomirat vani)...hehhe pade mi napamet ovaj naziv "diploimirani masinac" u trenutku kad sam poceo da pisem ovaj post, helem ja sam jedan iz prve poslijeratne generacije sa Masinskog u Sarajevu i jedan koji je sa puno truda i malo srece uspio isceprkati nacin da ode vani i diplomira a zatim nastavi Postdiplomski i to zvarsi vani..Nebih se slozio sa sa gore podebljanim ali isto tako slazem se sa vecinom ovog posta a i jos ponesto bih da dodam...

1. Masinski inzinjeri su jedna od najplacenijih struka u Skandinavskim zemljama neznam kako je u ostalim drzavama EU ali mislim da je slicno..
2. Upravo zbog tezine studija je "nedostatak" tog kadra prisutan svugdje i apsolutno nije tesko dobiti posao,(JA SAM DOBIO POSAO 2 MJESECA PRIJE ZAVRSETKA SKOLOVANJA)...
3. Enrgetski smijer...Neznam dali se sta promjenilo na energetici u Sarajevu u odnosu na period kad sam ja studirao ( Proizvodnu tehniku), moj savjet ti je da ne uzimas taj smjer je je preopsiran(jedini je ima0 10 semestara). Na njemu neces nauciti nista vise nego na smjeru konstrukcija ili proizvodne tehnike a izgubiti ces mogucnost slusanja nekih predmeta koji su bitni ako ti se ukaze mogucnost studiranja vani kasnije kao meni..OSim toga nema perspektivu(MOJE MISLJENJE, MOGUCE DA GRIJESIM)
4. Svima koji kazu da tehnicki fakulteti u ovom slucaju masinski nisu priznati vani, kazem (PISEM VEC PO 100_i PUT) nije tacno...Ako ti i ne priznaju sve( MENI JESU..SVE I JEDAN ISPIT IZ SA) priznace ti 90%...I kad nastavis ako nastavis vani tek tad ces da se uvjeris u kvalitet studija...(JA JESAM, MAGISTRIRAO SAM BEZ PROBLEMA NOSEN OSNOVNIM ZNANJEM KOJE SAM STEKAO NA MASINSKOM U SA, NISAM IMA POTREBU DA UCIM IZ POCETKA JER SAM IMAO OSNOVNO ZNAJE IZ STATIKE, DINAMIKE I FLUIDA I NA POSTDIPLOMSKOM SAM GA SAMO NADOGRADIO).

Moj savjet..Ako si se vec odlucio na masintvo a vidim da jesi uci prakticne stvari, nauci sustinu, kani se bubanja teorija, aksioma i teorema..nikad i nigdje ti nece trebati.Kad dodzes na zadnju godinu trazi sansu za postdiplomski vani...Ima milion mogucnosti...Samo se trebas potruditi..

i od mene Sretno :thumbup: ..
xammerx
Posts: 38
Joined: 04/10/2008 23:14

#72 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by xammerx »

otprilike sam poprimio sliku...samo me zanima jos jedna stvar, sto se smjerova i odsjeka tice...meni licno bi dosla 3 odsjeka u obzir a to su :

# Odsjek za mašinski proizvodni inženjering – ME,
# Odsjek za industrijsko inženjerstvo i menadžment – IEM,
# Odsjek za energetiku, procesnu tehniku i okolinsko inženjerstvo EPO, smjer Energetika – E, smjer Klimatizacija, grijanje i hlađenje – KGH smjer Procesna inženjerstvo - PT i smjer Okolinsko inženjerstvo - OI.

...najvise me, bar ovako s papira, privlaci ovaj drugi...koji se poslovi mogu radit s ovim odsjekom, i ovaj prvi...imal kod nas perspektive ? znam da u inostranstvu ima, recimo za ovaj drugi odsjek pocetna plata bachelora je oko 55 000 dolara po godini, mastera oko 65 000, a doktora nauka preko 77 000...to su blago receno basnoslovne cifre za nas...
User avatar
tubok
Posts: 77
Joined: 21/02/2009 11:37

#73 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by tubok »

xammerx wrote:otprilike sam poprimio sliku...samo me zanima jos jedna stvar, sto se smjerova i odsjeka tice...meni licno bi dosla 3 odsjeka u obzir a to su :

# Odsjek za mašinski proizvodni inženjering – ME,
# Odsjek za industrijsko inženjerstvo i menadžment – IEM,
# Odsjek za energetiku, procesnu tehniku i okolinsko inženjerstvo EPO, smjer Energetika – E, smjer Klimatizacija, grijanje i hlađenje – KGH smjer Procesna inženjerstvo - PT i smjer Okolinsko inženjerstvo - OI.

...najvise me, bar ovako s papira, privlaci ovaj drugi...koji se poslovi mogu radit s ovim odsjekom, i ovaj prvi...imal kod nas perspektive ? znam da u inostranstvu ima, recimo za ovaj drugi odsjek pocetna plata bachelora je oko 55 000 dolara po godini, mastera oko 65 000, a doktora nauka preko 77 000...to su blago receno basnoslovne cifre za nas...
Jesi li se upisao ili...
Ja sam danas odnio papire, upisao pripremnu nastavu i prijemni ispit.
tamo za smjer sam uzeo Masinski proizvodni. ME.
A nisi jos ni poceo da studiras a vec mislis na platu :-D
Izgleda da ce nas biti na masinstvu.
Oces li ti na pripremnu nastavu ili...
xammerx
Posts: 38
Joined: 04/10/2008 23:14

#74 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by xammerx »

tubok wrote:
Jesi li se upisao ili...
Ja sam danas odnio papire, upisao pripremnu nastavu i prijemni ispit.
tamo za smjer sam uzeo Masinski proizvodni. ME.
A nisi jos ni poceo da studiras a vec mislis na platu :-D
Izgleda da ce nas biti na masinstvu.
Oces li ti na pripremnu nastavu ili...
a moram malo mislit i na platu, iako je to samo zamaranje...opet nije na odmet bacit oko na podatke =)...mah nece nas puno biti, cisto sumnjam, a ja sam trenutno na pripremnoj na ekonomiji koju sam upisao jer sam mislio na ekonomiju...al eto predomislio sam se =D jos samo smjer da skontam...a prijemni necu morat radit, bio sam odlican a i matematika 19bodova...sretno na prijemnom, spremi to =)...a gledao sam prijemni, fkt, je lagan =)...najvise razmisljam sad o ovom KGH smjeru, to mi je stari...dodje nekako, njegovim stopama :D
User avatar
antropolog
Posts: 230
Joined: 16/06/2009 15:19
Location: lisboa

#75 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by antropolog »

kakve šanse na mašinskom imamo mi iz gim.
meni se sviđa mašinski posebni onaj smjer obrambena tehnologija
iskreno matiš mi i nije nešto jača strana imam 4 dok mi fizika super ide
zanima me je li velika konk. na mašinskom, inace prolazim 5 ali nisam neki štreber i ucenik generacije

i šta konkretno možeš radit kada završiš ovaj smjer obrambena tehnologija

hvala
Post Reply