Masinski fakultet Sarajevo?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1101 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ovo_malo_duse »

Ova se tema moze komotno zakljucat.
Zadnje 2 stranice ova dvojica nisu nista konkretno napisali o i oko Mashiskog. Prebacili se sa teme o namjenskoj i pljuste uvrede a Bloo ne reaguje. :-)

Na drugim temama se ljudi salju heftu na hladjenje za puno manje...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1102 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

ovo_malo_duse wrote: 27/08/2021 09:21 Ova se tema moze komotno zakljucat.
Zadnje 2 stranice ova dvojica nisu nista konkretno napisali o i oko Mashiskog. Prebacili se sa teme o namjenskoj i pljuste uvrede a Bloo ne reaguje. :-)

Na drugim temama se ljudi salju heftu na hladjenje za puno manje...
Moje izvinjenje @ovo_malo_duse :kiss:
loaf
Posts: 5
Joined: 30/06/2021 22:57

#1103 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by loaf »

Zdravo svima! :D

Zavrsio sam prvi ciklus studija u Sarajevu i razmisljam o nastavku skolovanja odnosno o upisu na drugi ciklus studija.

Koliko je potreban drugi ciklus studija pri zaposljavanju, te kakve koristi imaju oni sa drugim u odnosu na one sa zavrsenim prvim ciklusom?

"Industrijski inzinjering i menadzment", "odbrambene tehnologije" i "tehnologije drveta" su smjerovi o kojima ne znam nista, te me zanima kako prolaze na trzistu rada oni sa ovim zavrsenim smjerovima?

Koliko je zapravo bitno koji se smjer zavrsi?

Da li je cesta pojava da npr. onaj koji zavrsi energetiku radi ono sto bi trebao da radi neko sa odsjeka za masinske konstrukcije i sl.?
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#1104 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Project Sejuani »

loaf wrote: 02/09/2021 21:10 Zdravo svima! :D

Zavrsio sam prvi ciklus studija u Sarajevu i razmisljam o nastavku skolovanja odnosno o upisu na drugi ciklus studija.

Koliko je potreban drugi ciklus studija pri zaposljavanju, te kakve koristi imaju oni sa drugim u odnosu na one sa zavrsenim prvim ciklusom?

"Industrijski inzinjering i menadzment", "odbrambene tehnologije" i "tehnologije drveta" su smjerovi o kojima ne znam nista, te me zanima kako prolaze na trzistu rada oni sa ovim zavrsenim smjerovima?

Koliko je zapravo bitno koji se smjer zavrsi?

Da li je cesta pojava da npr. onaj koji zavrsi energetiku radi ono sto bi trebao da radi neko sa odsjeka za masinske konstrukcije i sl.?
Ako ćeš raditi u realnom sektoru ili državnim institucijama apsolutno ti 2 ciklus ne treba, 2 i 3 ciklus dolaze u obzir i računaju se samo u akademiji, tako da ako ne planiraš biti profesor na nekom od fakulteta i baviti se naučnim radom, nemaš neku posebnu potrebu da pohađaš drugi ciklus. Jedina stvar zašto bi mogao ići na 2 ciklus iako ćeš recimo raditi u realnom sektoru je da baš postaneš expert u određenoj obasti koja te interesuje ali opet ponavljam to nije uslov da se zaposliš. Hoću da kažem ne razišljaj o 2 ciklusu stritkno sa poziccije zaposlenja jer ti on praktično osium u akademiji ništa ne donosi ppo tom pitanju. Govorim iz vlastitog iskustva. ;)
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#1105 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by pezzar »

Prvi ciklus je Bachelor, u realnom sektoru ti je to za pe*is. Ko god raspisuje oglas, raspisuje ga za dipl. ing. maš. a to je u realnom sektoru ekvivalent Master studiju. Bez drugog ciklusa si se džabe patio.

Smjer jest bitan za realni sektor, teško će neko ko se bavi mašinskim konstrukcijama i projektovanjem takvog tipa zapošljavati drvnog inžinjera i slično.
milensi123
Posts: 1
Joined: 15/02/2022 15:08

#1106 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by milensi123 »

Zdravo, ne znam koliko je ovo vezano za temu, ali da li znate nekoga da drži instrukcije iz Mašinskih elemenata 1, Sarajevo?
insekt9
Posts: 15
Joined: 19/05/2019 11:43

#1107 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by insekt9 »

milensi123 wrote: 15/02/2022 15:12 Zdravo, ne znam koliko je ovo vezano za temu, ali da li znate nekoga da drži instrukcije iz Mašinskih elemenata 1, Sarajevo?
Decker-a "Elementi strojeva" i polako.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#1108 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by nikeze »

loaf wrote: 02/09/2021 21:10 Zdravo svima! :D

Zavrsio sam prvi ciklus studija u Sarajevu i razmisljam o nastavku skolovanja odnosno o upisu na drugi ciklus studija.

Koliko je potreban drugi ciklus studija pri zaposljavanju, te kakve koristi imaju oni sa drugim u odnosu na one sa zavrsenim prvim ciklusom?

"Industrijski inzinjering i menadzment", "odbrambene tehnologije" i "tehnologije drveta" su smjerovi o kojima ne znam nista, te me zanima kako prolaze na trzistu rada oni sa ovim zavrsenim smjerovima?

Koliko je zapravo bitno koji se smjer zavrsi?

Da li je cesta pojava da npr. onaj koji zavrsi energetiku radi ono sto bi trebao da radi neko sa odsjeka za masinske konstrukcije i sl.?
Na web stranici stepstone.de pogledaj oglase.
Obično za jedno radno mjesto traže Ingenieur, Techniker, Meister, a to znači da paše i inžinjer i tehničar i majstor, vjerovao ili ne.
Oni diplomu i ne gledaju, vjerovao ili ne, samo ih interesuje biografija i koji je najskuplji projekat koji si radio. Sjedi odmah i radi. Odmah vide da li znaš posao. Samo se u BiH bacaju titulama, a neki profesori na nekim mašinskim fakultetima ne znaju ni računati ni crtati, a imaju titule.
Više ti vrijedi otići u Njemačku i raditi nego bilo kakav magisterij ili doktorat u BiH. Provjereno.
User avatar
kabal1337
Posts: 7798
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1109 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by kabal1337 »

Moze li mi neko preporuciti literaturu o mehanickim, dinamicnim spojevima ( nesto sto ima fokus na brve o-ring). Da je knjiga u metricnim jedinicama.
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#1110 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Seawolf »

Image
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1111 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by dr_Evil »

kabal1337 wrote: 08/07/2022 12:35 Moze li mi neko preporuciti literaturu o mehanickim, dinamicnim spojevima ( nesto sto ima fokus na brve o-ring). Da je knjiga u metricnim jedinicama.
Sta te tacno zanima, sto se tice -ringa tu samo skini james walker katalog i sve ce ti se samo kazat, mada se O-ring ne koristi na dinamickim spojevima, tj. gdje god ima rotacija/translacija. Tu koristimo npr axial seal ili slicno. Ne znam sta devris.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1112 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ovo_malo_duse »

dr_Evil wrote: 31/08/2022 13:38
kabal1337 wrote: 08/07/2022 12:35 Moze li mi neko preporuciti literaturu o mehanickim, dinamicnim spojevima ( nesto sto ima fokus na brve o-ring). Da je knjiga u metricnim jedinicama.
Sta te tacno zanima, sto se tice -ringa tu samo skini james walker katalog i sve ce ti se samo kazat, mada se O-ring ne koristi na dinamickim spojevima, tj. gdje god ima rotacija/translacija. Tu koristimo npr axial seal ili slicno. Ne znam sta devris.
Ovo je jos lakse. Ima haman sve sto ti treba

https://solutions.parker.com/ORingSelector
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1113 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by dr_Evil »

ovo_malo_duse wrote: 31/08/2022 14:00
dr_Evil wrote: 31/08/2022 13:38

Sta te tacno zanima, sto se tice -ringa tu samo skini james walker katalog i sve ce ti se samo kazat, mada se O-ring ne koristi na dinamickim spojevima, tj. gdje god ima rotacija/translacija. Tu koristimo npr axial seal ili slicno. Ne znam sta devris.
Ovo je jos lakse. Ima haman sve sto ti treba

https://solutions.parker.com/ORingSelector
Nisam neki ljubitelj Parkera, a ovi kalkulatori su dobri sve dok ne promijenis nesto :D

Ima malo nekad i iskustva da treba, koliko mozes nategnuti O-ring kad je osovina van standarda, kad ces staviti jedan ili dva back up ringa. Ali na kraju dana cesto treba zovnuti i njih direktno da oni daju toleranciju(mada se ponekad ne slazem s njima).

Ali generalno kod dinamickih kretanja ne ide O-Ring. Cak i ako imas neki poklopac koji treba zakrenuti malo, zna se on zeznuti. A tek metal seal :D


Mrzim zaptivke :)
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1114 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ovo_malo_duse »

dr_Evil wrote: 31/08/2022 14:15
ovo_malo_duse wrote: 31/08/2022 14:00

Ovo je jos lakse. Ima haman sve sto ti treba

https://solutions.parker.com/ORingSelector
Nisam neki ljubitelj Parkera, a ovi kalkulatori su dobri sve dok ne promijenis nesto :D

Ima malo nekad i iskustva da treba, koliko mozes nategnuti O-ring kad je osovina van standarda, kad ces staviti jedan ili dva back up ringa. Ali na kraju dana cesto treba zovnuti i njih direktno da oni daju toleranciju(mada se ponekad ne slazem s njima).

Ali generalno kod dinamickih kretanja ne ide O-Ring. Cak i ako imas neki poklopac koji treba zakrenuti malo, zna se on zeznuti. A tek metal seal :D


Mrzim zaptivke :)
Slazem se za Parker al za laika i jednostavne sklopove sasvim dovoljan indikator sta ti treba. Za metal seal ne znam sta konkretno mislis ali za metal seal high temp/high pressure RCM gasket zakon.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1115 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by dr_Evil »

ovo_malo_duse wrote: 31/08/2022 14:30
Slazem se za Parker al za laika i jednostavne sklopove sasvim dovoljan indikator sta ti treba. Za metal seal ne znam sta konkretno mislis ali za metal seal high temp/high pressure RCM gasket zakon.
Jeste, za vecinu hidraulike/pneumatike se dovoljno drzati standarda, i kalkulator je dovoljan. Mudro zboris.

A mislio sam zapravo na high temp/ high pressure, ali sam tu vise devrio sam spring energized Metal seal, tipa C-Seal. Morao sam koristiti Inconel ili Srebro/Zlato coated zaptivke, ali to su vec neki bolesni standardi naftne industrije zbog mogucnosti pozara u sistemu i/ili cestica u protoku koje mogu da zarezu polimer. Za vecinu aplikacija kao sto kazes RCM ili teflon oko metala ce biti vise nego dovoljan.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3011
Joined: 25/06/2014 14:16

#1116 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by kakotakonikako »

Seawolf wrote: 31/08/2022 11:21 Image
RIP

Otisao je veliki covjek. :(
User avatar
kabal1337
Posts: 7798
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1117 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by kabal1337 »

dr_Evil wrote: 31/08/2022 14:15
ovo_malo_duse wrote: 31/08/2022 14:00

Ovo je jos lakse. Ima haman sve sto ti treba

https://solutions.parker.com/ORingSelector
Nisam neki ljubitelj Parkera, a ovi kalkulatori su dobri sve dok ne promijenis nesto :D

Ima malo nekad i iskustva da treba, koliko mozes nategnuti O-ring kad je osovina van standarda, kad ces staviti jedan ili dva back up ringa. Ali na kraju dana cesto treba zovnuti i njih direktno da oni daju toleranciju(mada se ponekad ne slazem s njima).

Ali generalno kod dinamickih kretanja ne ide O-Ring. Cak i ako imas neki poklopac koji treba zakrenuti malo, zna se on zeznuti. A tek metal seal :D


Mrzim zaptivke :)
Eh uspio sam napraviti par dana nakon sto sam pitao. Ima obilnija literatura ali u imperijalnim mjerama.

Na kraju sa odradio sve preko Eriksonovog kalkulatora.

Fulio sam prvobitni dizajn za 0.5mm. Steta za mene jer sam sve izradio od metala.
Vjerovatno se guzvao o-ring unutar svog lezista. Pokusao sam da spasim sa fi +0.5 mm debljim o-ringom ali nije bilo zadovoljavajuce.
- Iako sam ja gledao presjek kako izgleda, da li o-ring dodiruje... nije bilo dovoljno. Ipak nekad treba procitati nesto ...

Na kraju kada sam smanjio toleranciju izmedju osovine i otvora gdje ide o-ring, sve je odlicno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1118 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by dr_Evil »

kabal1337 wrote: 10/09/2022 18:01

Eh uspio sam napraviti par dana nakon sto sam pitao. Ima obilnija literatura ali u imperijalnim mjerama.

Na kraju sa odradio sve preko Eriksonovog kalkulatora.

Fulio sam prvobitni dizajn za 0.5mm. Steta za mene jer sam sve izradio od metala.
Vjerovatno se guzvao o-ring unutar svog lezista. Pokusao sam da spasim sa fi +0.5 mm debljim o-ringom ali nije bilo zadovoljavajuce.
- Iako sam ja gledao presjek kako izgleda, da li o-ring dodiruje... nije bilo dovoljno. Ipak nekad treba procitati nesto ...

Na kraju kada sam smanjio toleranciju izmedju osovine i otvora gdje ide o-ring, sve je odlicno.
Pa dobro ako nemas nikad pritisak mozes smanjit toleranciju, ako imas jace pritiske drzi se 12-16% pretenzije poprecnog presjeka i bit ce ko metak :).

Mada opet kazem za bilo kakvu dinamiku O-Ring ne ide, jednostavno nije stvoren za toga, ako imas kretanje duz ose moze se desiti da ga npr zavrnes i onda ga mozes bacit, isto kao i tokom montaze. Mada mislim da to sve znas vec :)

I kakve veze ova tema sa MF Sarajevo ima, a pogotovo ja, tamo bio samo 4 dana na seminaru :)
User avatar
kabal1337
Posts: 7798
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1119 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by kabal1337 »

Ma pitao sam ovdje zbog literature, vjerovatno uce o ovome pa zbog toga.
emir94
Posts: 4
Joined: 29/04/2013 19:44

#1120 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by emir94 »

Da li mi neko može reci, ja koji sam zavrsio u Sarajevu srednju, da li pri predaji na konkurs skeniram svjedočanstva razreda ili samo diplomu? Osim toga jos rodni list, drzavljanstvo i to je to?
Post Reply