Masinski fakultet Sarajevo?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#1001 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by vješalica »

Jel još 'uvažena' Kostićka terorizira nove studente i 'svoje omiljene ponovce'?
Drži li sve tri,ili ima neko još? Mislim da je Alma nekada davno predavala 2,3?
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#1002 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Nastasia »

vješalica wrote:Jel još 'uvažena' Kostićka terorizira nove studente i 'svoje omiljene ponovce'?
Drži li sve tri,ili ima neko još? Mislim da je Alma nekada davno predavala 2,3?
Aleksandra Kostić je meni predavala Matematiku I, nisam osjetila nikakav teror, čak je matematika bila prvi predmet koji sam položila na fakultetu bez ikakve muke. Sada predaje samo matematiku I, a asistent Jasmin je također prešau u profesora na matematici I pa djele obaveze.

Alma je i meni predavala Matematiku 2 i 3, ove godine odlazi u penziju pa je matematiku 3 preuzeo Vahidin, a matematiku 2 Mido, čini mi se. Za dvicu nisam sigurna jer sam i nju položila iz prve još kod Alme, za 3 znam da je sada Vaha :)
kiklop_16
Posts: 1
Joined: 29/07/2018 09:56

#1003 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by kiklop_16 »

Može li mi neko reći ovako iskreno i realno za smjer Mašinske konstrukcije kakav je u smislu težine, asistenata i profesora , znanja koje se stekne i tako to ?
underarmour10
Posts: 5
Joined: 29/08/2018 01:50

#1004 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by underarmour10 »

kiklop_16 wrote:Može li mi neko reći ovako iskreno i realno za smjer Mašinske konstrukcije kakav je u smislu težine, asistenata i profesora , znanja koje se stekne i tako to ?
Ja sam ove godine završio treću godinu na MK. Smjer je zahtjevan, ako ne voliš crtat, radit projektne, namučit ćeš se. Ispiti nisu teški u petom semestru, u šestom imaš Transportna sredstva kod prof. Čolića i to je preteżak predmet, na nivou kinematike. Gradivo je zanimljivo al vježbe su slabo organizovane, većinu zadataka ćeš sam morat kontat.
Profesori su dobri, Adila i Isada vjerovatno znaš, možda i Mešića. Novi je Čolić, stara škola, strog al pravedan profesor. Asistenti su isti kao na Elementima 1 i 2. Sve u svemu, smjer je odličan, nudi dobro znanje, jedini smjer koji nudi Industrijsku praksu kao redovan predmet. Sretno ako upišeš. :D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1005 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

underarmour10 wrote:
kiklop_16 wrote:Može li mi neko reći ovako iskreno i realno za smjer Mašinske konstrukcije kakav je u smislu težine, asistenata i profesora , znanja koje se stekne i tako to ?
Ja sam ove godine završio treću godinu na MK. Smjer je zahtjevan, ako ne voliš crtat, radit projektne, namučit ćeš se. Ispiti nisu teški u petom semestru, u šestom imaš Transportna sredstva kod prof. Čolića i to je preteżak predmet, na nivou kinematike. Gradivo je zanimljivo al vježbe su slabo organizovane, većinu zadataka ćeš sam morat kontat.
Profesori su dobri, Adila i Isada vjerovatno znaš, možda i Mešića. Novi je Čolić, stara škola, strog al pravedan profesor. Asistenti su isti kao na Elementima 1 i 2. Sve u svemu, smjer je odličan, nudi dobro znanje, jedini smjer koji nudi Industrijsku praksu kao redovan predmet. Sretno ako upišeš. :D

Ne smijem na konstrukcije, Adis me ne može očima gledat :oops1:

Šta misliš, proizvodni ili energetika?
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1006 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

Ne znam da li će ikad nabasati na ovu temu, ali osjećam neku potrebu da to kažem:

Kemi i Nerku, studentima Mašinskog fakulteta, koje nikad nisam u putu srela, ne znam koja su generacija ni kada su ga završili,
jedno beskrajno hvala na savršenim skriptama, i jedno veliko hvala za svaku moju upisanu ocjenu iz matematike.

Eto :D

Ako nekad i nabasaju na ovaj PF nek' se jave da ih častim čim hoće :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#1007 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by vješalica »

underarmour10 wrote:
kiklop_16 wrote:Može li mi neko reći ovako iskreno i realno za smjer Mašinske konstrukcije kakav je u smislu težine, asistenata i profesora , znanja koje se stekne i tako to ?
Ja sam ove godine završio treću godinu na MK. Smjer je zahtjevan, ako ne voliš crtat, radit projektne, namučit ćeš se. Ispiti nisu teški u petom semestru, u šestom imaš Transportna sredstva kod prof. Čolića i to je preteżak predmet, na nivou kinematike. Gradivo je zanimljivo al vježbe su slabo organizovane, većinu zadataka ćeš sam morat kontat.
Profesori su dobri, Adila i Isada vjerovatno znaš, možda i Mešića. Novi je Čolić, stara škola, strog al pravedan profesor. Asistenti su isti kao na Elementima 1 i 2. Sve u svemu, smjer je odličan, nudi dobro znanje, jedini smjer koji nudi Industrijsku praksu kao redovan predmet. Sretno ako upišeš. :D
Čolić je bio ass u svoje vrijeme pa došao na mjesto profesora ;)
underarmour10
Posts: 5
Joined: 29/08/2018 01:50

#1008 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by underarmour10 »

Boemica wrote:
underarmour10 wrote:
kiklop_16 wrote:Može li mi neko reći ovako iskreno i realno za smjer Mašinske konstrukcije kakav je u smislu težine, asistenata i profesora , znanja koje se stekne i tako to ?
Ja sam ove godine završio treću godinu na MK. Smjer je zahtjevan, ako ne voliš crtat, radit projektne, namučit ćeš se. Ispiti nisu teški u petom semestru, u šestom imaš Transportna sredstva kod prof. Čolića i to je preteżak predmet, na nivou kinematike. Gradivo je zanimljivo al vježbe su slabo organizovane, većinu zadataka ćeš sam morat kontat.
Profesori su dobri, Adila i Isada vjerovatno znaš, možda i Mešića. Novi je Čolić, stara škola, strog al pravedan profesor. Asistenti su isti kao na Elementima 1 i 2. Sve u svemu, smjer je odličan, nudi dobro znanje, jedini smjer koji nudi Industrijsku praksu kao redovan predmet. Sretno ako upišeš. :D

Ne smijem na konstrukcije, Adis me ne može očima gledat :oops1:

Šta misliš, proizvodni ili energetika?
Ja bih uzeo proizvodni, predmeti su im preinteresantni. Od energetskih smjerova je KGH cijenjen, za ostala dva nisam baš siguran. Na proizvodnom su profesori i organizacija nastave strašni, posebno predmeti koji drže Ismar Hajro i Maida Čohodar.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1009 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

underarmour10 wrote: Ja bih uzeo proizvodni, predmeti su im preinteresantni. Od energetskih smjerova je KGH cijenjen, za ostala dva nisam baš siguran. Na proizvodnom su profesori i organizacija nastave strašni, posebno predmeti koji drže Ismar Hajro i Maida Čohodar.
Pa i kontala sam prije proizvodni.
Najjače kad me onaj laborant, il' šta je već, što je bio "asistent" na Tehnologijama obrade pita: na koji ćeš smjer, hoćeš li kod mene? :lol:
K'o da je šef katedre.
User avatar
ortodont
Posts: 1808
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#1010 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ortodont »

Slatke muke, ja sam završio prije 5 g, izgleda kao 20 bar. :D
Neprospavane noći su prognane iz memorije. :D
underarmour10
Posts: 5
Joined: 29/08/2018 01:50

#1011 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by underarmour10 »

Boemica wrote:
underarmour10 wrote: Ja bih uzeo proizvodni, predmeti su im preinteresantni. Od energetskih smjerova je KGH cijenjen, za ostala dva nisam baš siguran. Na proizvodnom su profesori i organizacija nastave strašni, posebno predmeti koji drže Ismar Hajro i Maida Čohodar.
Pa i kontala sam prije proizvodni.
Najjače kad me onaj laborant, il' šta je već, što je bio "asistent" na Tehnologijama obrade pita: na koji ćeš smjer, hoćeš li kod mene? :lol:
K'o da je šef katedre.
Ćazim. :lol:
Najjača mu je priča kako rastura statiku, kako je "do prošle godine" držao instrukcije al mu profesor zabranio jer tako svi polože. :D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1012 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

underarmour10 wrote:
Boemica wrote:
underarmour10 wrote: Ja bih uzeo proizvodni, predmeti su im preinteresantni. Od energetskih smjerova je KGH cijenjen, za ostala dva nisam baš siguran. Na proizvodnom su profesori i organizacija nastave strašni, posebno predmeti koji drže Ismar Hajro i Maida Čohodar.
Pa i kontala sam prije proizvodni.
Najjače kad me onaj laborant, il' šta je već, što je bio "asistent" na Tehnologijama obrade pita: na koji ćeš smjer, hoćeš li kod mene? :lol:
K'o da je šef katedre.
Ćazim. :lol:
Najjača mu je priča kako rastura statiku, kako je "do prošle godine" držao instrukcije al mu profesor zabranio jer tako svi polože. :D
Jes. Tako meni pred ispit, satro da mi objasni, kaze ispruzi dlan, i naslonio on svoj na moj i gura, eto kaze to ti je statika.

A cim me vidi da sam izasla, eto ga za mnom da nesta pita, dok ga ne ponudim cigarom.
underarmour10
Posts: 5
Joined: 29/08/2018 01:50

#1013 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by underarmour10 »

Boemica wrote:
Jes. Tako meni pred ispit, satro da mi objasni, kaze ispruzi dlan, i naslonio on svoj na moj i gura, eto kaze to ti je statika.

A cim me vidi da sam izasla, eto ga za mnom da nesta pita, dok ga ne ponudim cigarom.
Nama je govorio o šamarima. Spucaš nekom šamar, na obrazu je akcija, na dlanu reakcija. I ušuti lik, kaže, sve treba da vam je jasno. Nema šta, mogu desetku sad upisat. :lol:
Mislim da na trećoj na proizvodnom kod njega imaš samo obradu rezanjem. Nama je bio izborni na konstrukcijama, uzelo je par studenata, svi položili.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1014 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

underarmour10 wrote:
Boemica wrote:
Jes. Tako meni pred ispit, satro da mi objasni, kaze ispruzi dlan, i naslonio on svoj na moj i gura, eto kaze to ti je statika.

A cim me vidi da sam izasla, eto ga za mnom da nesta pita, dok ga ne ponudim cigarom.
Nama je govorio o šamarima. Spucaš nekom šamar, na obrazu je akcija, na dlanu reakcija. I ušuti lik, kaže, sve treba da vam je jasno. Nema šta, mogu desetku sad upisat. :lol:
Mislim da na trećoj na proizvodnom kod njega imaš samo obradu rezanjem. Nama je bio izborni na konstrukcijama, uzelo je par studenata, svi položili.
Da, redovno se hvali kako svi poloze obradu rezanjem a cudi ga kako svi ne poloze tehnologije.
underarmour10
Posts: 5
Joined: 29/08/2018 01:50

#1015 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by underarmour10 »

Ma rezanje je mnogo lakši predmet, s obzirom na okolnosti. Treća godina (najlakša po pravilu), već znaš i profesore i asistente, imaš neku strategiju učenja pa sve čistiš lagano. Na prvoj godini svi predmeti budu teški i sve se pada, od statike do fizike 2.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1016 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

underarmour10 wrote:Ma rezanje je mnogo lakši predmet, s obzirom na okolnosti. Treća godina (najlakša po pravilu), već znaš i profesore i asistente, imaš neku strategiju učenja pa sve čistiš lagano. Na prvoj godini svi predmeti budu teški i sve se pada, od statike do fizike 2.
Na prvoj je ipak teža elastostatika, barem meni, ne znam šta'e ovo :lol:

A fizika dva... Bilo bruka raje kojima je falio bod-dva za prolaz, i Mašić fino dao papir i reko svima kojima fali da se potpišu i da napišu koliko im fali. Stoji kolega u redu i fali mu 3 boda, i taktika kao, daće mu Mašić dva, a Rajfa bod. Mi mu svi govorimo de ba nemoj, stavi tri da ti fale, al' ne sluša, dao mu Mašić dva boda a Rajfa ga kulturno oborila :D
gimnazijalaccc
Posts: 13
Joined: 13/04/2019 21:52

#1017 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by gimnazijalaccc »

Pozz. Četvrti sam razred gimnazije, odličan učenik, 5.0. Pošto se približilo vrijeme upisa, počeo sam aktivnije razmišljati o odabiru fakulteta. Razmišljam o mašinstvu, pa sam želio pitati za savjete. Ima li bivših ili trenutnih studenata na forumu? Da li je teško? Kakvi su profesori i asistenti? Koji smjerovi su najperspektivniji? Kakve su mogućnosti zapošljavanja i koliko ovise o završenom smjeru? Ukoliko bi bilo moguće, volio bih ostati na fakultetu kao asistent, pa i profesor, što da ne. Kolike su šanse za to i ima li neko iskustvo s tim? Svaka pomoć je dobrodošla. :-D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1018 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

gimnazijalaccc wrote:Pozz. Četvrti sam razred gimnazije, odličan učenik, 5.0. Pošto se približilo vrijeme upisa, počeo sam aktivnije razmišljati o odabiru fakulteta. Razmišljam o mašinstvu, pa sam želio pitati za savjete. Ima li bivših ili trenutnih studenata na forumu? Da li je teško? Kakvi su profesori i asistenti? Koji smjerovi su najperspektivniji? Kakve su mogućnosti zapošljavanja i koliko ovise o završenom smjeru? Ukoliko bi bilo moguće, volio bih ostati na fakultetu kao asistent, pa i profesor, što da ne. Kolike su šanse za to i ima li neko iskustvo s tim? Svaka pomoć je dobrodošla. :-D

Teško je, ali definitivno, uz rad i disciplinu se može u roku završiti.

Profesori i asistenti kao i svugdje, imaš dobrih, manje dobrih i loših ali ako uzmeš neki presjek, poprilično je dobra postava predavača na mašinstvu.

Na prvoj godini osim dvije matematike (koje su teške, ali tebi kao gimnazijalcu ne bi trebale biti prevelik zalogaj) imaš i statiku i elastostatiku (ova druga je možda i najteži predmet na prvoj godini), ostali ne zahtjevaju toliko truda kao ova 4.
Na drugoj godini, koja je ujedno i najteža i ako ćeš obnavljati - obnavljaj drugu, imaš još jednu matematiku (možda ne najtežu ali definitivno najopširniju od ove tri), kinematiku i dinamiku (gdje je kinematika najteži predmet na fakultetu - predmet koji se posljednji polaže pred diplomiranje, zbog kojeg masa mojih kolega ne može da diplomira, prvenstveno zbog profesora - ne zbog same težine predmeta, i dinamika koja je objektivno teža, ali je profesor jako blagonaklon pa se nerijetko polaže na prvim rokovima). Osim toga, na drugoj godini ćeš imati i elemente I i elemente II za koje bih rekla da su isto jako teški (teži od matematike) ali zanimljivi, praktični, logični i ako ti je to jača strana (naspram bubanja) nećeš imati problema. Pogotovo jer je postava asistenata na tom predmetu poprilično dobra. Mnogi se studenti na drugoj muče i sa Mehanikom fluida (opširan i težak predmet ali jako korektan profesor), prenos toplote i difuzija te termodinamika (teški predmeti, ali, ja sam imala veliku srćeu da ih položim kod profesorice Dunje koja je na tvoju žalost otišla u penziju nezvanično, a zvanično predaje na višim godinama). Ostali predmeti se lahko mogu položiti.

Što se smjerova tiče, najperspektivniji iz onoga što sam ja primjetila prema kolegama koji su završili je Mašinski proizvodni inžinjering, a ako misliš ići vani - Motori i vozila. Energetika možda i nije loša ali dosta predmeta drži ranije pomenuti profesor kinematike pa je mnogi izbjegavaju upravo zbog njega. Imaš još i odbrambene tehnologije te industrijski inžinjering i menadžment, o prvom ne znam ništa jer ne znam nikog da ide na njega (mislim da sveukupno 4 osobe su na tom smjeru), drugi je najlakši definitivno.

Oko smjera se i ne trebaš brinuti na početku, jer su prve dvije godine mašinstva zajedničke svim studentima (osim tehnologije drveta koja ima hemiju) i možeš ga promjeniti kad budeš upisivao trćeu godinu (ako se naknadno odlučiš za tehnologije drveta moraćeš polagati razliku u jednom ili dva predmeta nisam sigurna).

Šansi da ostaneš asistent ima, poznajem tri momka koja su nakon završenih studija ostali da rade na mašinstvu, ali moraš imati prosjek iznad 9.0, mada, iskreno nemam pojma zašto bi želio da radiš za mizernu platu u nekim poluzadovoljavajućim uslovima kada možeš mnogo više.

Ako budeš imao pitanja o pojedinačnim predmetima, profesorima ili kad upišeš (sretno) gradivu i materijalima, javi se slobodno na pp ili ovdje na temu.

Ako ti bude dogodine trebao neko da ti crta projektne, javi se da se dogovorimo za cjenu :P
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2793
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1019 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ovo_malo_duse »

Boemica wrote:
gimnazijalaccc wrote:Pozz. Četvrti sam razred gimnazije, odličan učenik, 5.0. Pošto se približilo vrijeme upisa, počeo sam aktivnije razmišljati o odabiru fakulteta. Razmišljam o mašinstvu, pa sam želio pitati za savjete. Ima li bivših ili trenutnih studenata na forumu? Da li je teško? Kakvi su profesori i asistenti? Koji smjerovi su najperspektivniji? Kakve su mogućnosti zapošljavanja i koliko ovise o završenom smjeru? Ukoliko bi bilo moguće, volio bih ostati na fakultetu kao asistent, pa i profesor, što da ne. Kolike su šanse za to i ima li neko iskustvo s tim? Svaka pomoć je dobrodošla. :-D

Teško je, ali definitivno, uz rad i disciplinu se može u roku završiti.

Profesori i asistenti kao i svugdje, imaš dobrih, manje dobrih i loših ali ako uzmeš neki presjek, poprilično je dobra postava predavača na mašinstvu.

Na prvoj godini osim dvije matematike (koje su teške, ali tebi kao gimnazijalcu ne bi trebale biti prevelik zalogaj) imaš i statiku i elastostatiku (ova druga je možda i najteži predmet na prvoj godini), ostali ne zahtjevaju toliko truda kao ova 4.
Na drugoj godini, koja je ujedno i najteža i ako ćeš obnavljati - obnavljaj drugu, imaš još jednu matematiku (možda ne najtežu ali definitivno najopširniju od ove tri), kinematiku i dinamiku (gdje je kinematika najteži predmet na fakultetu - predmet koji se posljednji polaže pred diplomiranje, zbog kojeg masa mojih kolega ne može da diplomira, prvenstveno zbog profesora - ne zbog same težine predmeta, i dinamika koja je objektivno teža, ali je profesor jako blagonaklon pa se nerijetko polaže na prvim rokovima). Osim toga, na drugoj godini ćeš imati i elemente I i elemente II za koje bih rekla da su isto jako teški (teži od matematike) ali zanimljivi, praktični, logični i ako ti je to jača strana (naspram bubanja) nećeš imati problema. Pogotovo jer je postava asistenata na tom predmetu poprilično dobra. Mnogi se studenti na drugoj muče i sa Mehanikom fluida (opširan i težak predmet ali jako korektan profesor), prenos toplote i difuzija te termodinamika (teški predmeti, ali, ja sam imala veliku srćeu da ih položim kod profesorice Dunje koja je na tvoju žalost otišla u penziju nezvanično, a zvanično predaje na višim godinama). Ostali predmeti se lahko mogu položiti.

Što se smjerova tiče, najperspektivniji iz onoga što sam ja primjetila prema kolegama koji su završili je Mašinski proizvodni inžinjering, a ako misliš ići vani - Motori i vozila. Energetika možda i nije loša ali dosta predmeta drži ranije pomenuti profesor kinematike pa je mnogi izbjegavaju upravo zbog njega. Imaš još i odbrambene tehnologije te industrijski inžinjering i menadžment, o prvom ne znam ništa jer ne znam nikog da ide na njega (mislim da sveukupno 4 osobe su na tom smjeru), drugi je najlakši definitivno.

Oko smjera se i ne trebaš brinuti na početku, jer su prve dvije godine mašinstva zajedničke svim studentima (osim tehnologije drveta koja ima hemiju) i možeš ga promjeniti kad budeš upisivao trćeu godinu (ako se naknadno odlučiš za tehnologije drveta moraćeš polagati razliku u jednom ili dva predmeta nisam sigurna).

Šansi da ostaneš asistent ima, poznajem tri momka koja su nakon završenih studija ostali da rade na mašinstvu, ali moraš imati prosjek iznad 9.0, mada, iskreno nemam pojma zašto bi želio da radiš za mizernu platu u nekim poluzadovoljavajućim uslovima kada možeš mnogo više.

Ako budeš imao pitanja o pojedinačnim predmetima, profesorima ili kad upišeš (sretno) gradivu i materijalima, javi se slobodno na pp ili ovdje na temu.

Ako ti bude dogodine trebao neko da ti crta projektne, javi se da se dogovorimo za cjenu :P
Ko je profesor na kinematici?
U moje vrijeme kinematiku i dinamiku su drzali Vlatko Dolacek i Avdo Voloder. Udarni duo fakulteta. Definitvno najbolja predavanja i najkvalitetnije vjezbe.
Elemente koji su u principu vrlo zanimljiv predmet, i ne toliko tezak za svakog koga interesuje masinstvo, Repcic i njegov ker Adil (tad bio assistent) sad vjerovatno professor su u to vrijeme ucinili nepremostivom preprekom za mnoge. Du ja je bila uvjek fer i korektna.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1020 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

ovo_malo_duse wrote:
Ko je profesor na kinematici?
U moje vrijeme kinematiku i dinamiku su drzali Vlatko Dolacek i Avdo Voloder. Udarni duo fakulteta. Definitvno najbolja predavanja i najkvalitetnije vjezbe.
Elemente koji su u principu vrlo zanimljiv predmet, i ne toliko tezak za svakog koga interesuje masinstvo, Repcic i njegov ker Adil (tad bio assistent) sad vjerovatno professor su u to vrijeme ucinili nepremostivom preprekom za mnoge. Du ja je bila uvjek fer i korektna.
Vlatko Dolacek je pokojni, nažalost, a Dinamiku još uvijek drži Avdo :srce:

Kinematiku predaje Kljuno, kojem, evo i ovom prilikom, jebem sve što mu se još niko nije sjetio jebat. :D Eh pošto sam to rekla, da se složim sa tobom, Dunja fer i korektna uvijek :thumbup:

Na Elementima je sad Adil profesor, a tako su organizovali predmet da se sa njim nema skoro nikakvog dodira, položila sam i jedne i druge elemente i vidjela sam ga samo dvaput, na upisu ocjene ... Asistentni solidni sasvim.
User avatar
Alevn
Posts: 65
Joined: 05/09/2013 09:17

#1021 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Alevn »

Boemica wrote:
ovo_malo_duse wrote:
Ko je profesor na kinematici?
U moje vrijeme kinematiku i dinamiku su drzali Vlatko Dolacek i Avdo Voloder. Udarni duo fakulteta. Definitvno najbolja predavanja i najkvalitetnije vjezbe.
Elemente koji su u principu vrlo zanimljiv predmet, i ne toliko tezak za svakog koga interesuje masinstvo, Repcic i njegov ker Adil (tad bio assistent) sad vjerovatno professor su u to vrijeme ucinili nepremostivom preprekom za mnoge. Du ja je bila uvjek fer i korektna.
Vlatko Dolacek je pokojni, nažalost, a Dinamiku još uvijek drži Avdo :srce:

Kinematiku predaje Kljuno, kojem, evo i ovom prilikom, jebem sve što mu se još niko nije sjetio jebat. :D Eh pošto sam to rekla, da se složim sa tobom, Dunja fer i korektna uvijek :thumbup:

Na Elementima je sad Adil profesor, a tako su organizovali predmet da se sa njim nema skoro nikakvog dodira, položila sam i jedne i druge elemente i vidjela sam ga samo dvaput, na upisu ocjene ... Asistentni solidni sasvim.
Kljuno živa rana svih studenata :)
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2793
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1022 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ovo_malo_duse »

Boemica wrote:
ovo_malo_duse wrote:
Ko je profesor na kinematici?
U moje vrijeme kinematiku i dinamiku su drzali Vlatko Dolacek i Avdo Voloder. Udarni duo fakulteta. Definitvno najbolja predavanja i najkvalitetnije vjezbe.
Elemente koji su u principu vrlo zanimljiv predmet, i ne toliko tezak za svakog koga interesuje masinstvo, Repcic i njegov ker Adil (tad bio assistent) sad vjerovatno professor su u to vrijeme ucinili nepremostivom preprekom za mnoge. Du ja je bila uvjek fer i korektna.
Vlatko Dolacek je pokojni, nažalost, a Dinamiku još uvijek drži Avdo :srce:

Kinematiku predaje Kljuno, kojem, evo i ovom prilikom, jebem sve što mu se još niko nije sjetio jebat. :D Eh pošto sam to rekla, da se složim sa tobom, Dunja fer i korektna uvijek :thumbup:
Na Elementima je sad Adil profesor, a tako su organizovali predmet da se sa njim nema skoro nikakvog dodira, položila sam i jedne i druge elemente i vidjela sam ga samo dvaput, na upisu ocjene ... Asistentni solidni sasvim.
Steta za Kljunu, skupa smo studirali bio vanzemaljac u odnosu na citavu klasu, malo mu bilo masinstvo pa je uporedo upisao matematiku na PMF. Bio je asistent kod Avde i nista nije narucio od njega. Ali, za ovih 20_ak godina narucio sam da ljudi kao on nisu za profesora koji treba prenijeti znanje. Vrlo rijetki mozgovi njegovog tipa su sposobni uspostaviti fer odnos sa studentima.

Sad da se vratim na Adila, ne znam postavu na Masinskom puno vremena je proslo ali onako kako se ti sjecas Kljune tako se ja sjecam Adila s tim da je Kljuno mozak a Adil je supalj ko kvaran zub, interesdzija i ljencuga. Obarao je momka 5 puta samo zato sto ga izvadio na vjezbama tj. momak mu pokazao gdje je napravio gresku a on se nije znao sam ispraviti. Pogledaj mu radove na čemu je stekao zvanja nabijem mu tribologiju na ono sto on nema medju nogama. To sto je organizovao predmet da ga ne vidis to je narucio od svog mentora Repcica, plagijatora koji je ciljano davao diplomske i od njih napravio par knjiga koje su studenti morali kupiti inace nisu mogli poloziti ispite.
Napisah roman a mogao bih jos 3, jer dobar dio nastavnog kadra danas su ili bili asistenti ili su studenti iz moje generacije.. :mrgreen:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1023 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

ovo_malo_duse wrote:
Steta za Kljunu, skupa smo studirali bio vanzemaljac u odnosu na citavu klasu, malo mu bilo masinstvo pa je uporedo upisao matematiku na PMF. Bio je asistent kod Avde i nista nije narucio od njega. Ali, za ovih 20_ak godina narucio sam da ljudi kao on nisu za profesora koji treba prenijeti znanje. Vrlo rijetki mozgovi njegovog tipa su sposobni uspostaviti fer odnos sa studentima.

Sad da se vratim na Adila, ne znam postavu na Masinskom puno vremena je proslo ali onako kako se ti sjecas Kljune tako se ja sjecam Adila s tim da je Kljuno mozak a Adil je supalj ko kvaran zub, interesdzija i ljencuga. Obarao je momka 5 puta samo zato sto ga izvadio na vjezbama tj. momak mu pokazao gdje je napravio gresku a on se nije znao sam ispraviti. Pogledaj mu radove na čemu je stekao zvanja nabijem mu tribologiju na ono sto on nema medju nogama. To sto je organizovao predmet da ga ne vidis to je narucio od svog mentora Repcica, plagijatora koji je ciljano davao diplomske i od njih napravio par knjiga koje su studenti morali kupiti inace nisu mogli poloziti ispite.
Napisah roman a mogao bih jos 3, jer dobar dio nastavnog kadra danas su ili bili asistenti ili su studenti iz moje generacije.. :mrgreen:
Kljuno je bez daljnjeg mozak, i upravo ovako kako si rekao, nije za profesorskog zanata.
Mada ne znam ni za šta je, jer je sav neodređen, on bi sve, al' ništa konkretno i opipljivo.

Ja sam recimo na elastostatici imala problem sa njim jer je tako koncipirao predmet da ... nemam komentara.
Iz prve parcijale (prvi dio zadataka) sam imala 95% bodova, iz teorije 100% i iz drugog djela zadataka 45%, što kad se prevede u bodove bi značilo da mogu upisat 8, skoro 9. MEĐUTIM :lol: moraš imati 50% minimalno na svemu. Pa su tako ljudi koji su imali po 50% na sva tri djela upisivali šestice, a ja nisam mogla položiti iako sam imala bodove za 8. Napravio zbrku, oko 400 studenata kojima je ostala elastostatika, i onda ga skinuli ga predmeta.

Kinematiku još uvijek drži i to je doslovno ispit zbog kojeg se više puta obnavlja treća godina, odnosno onaj koji ti fali da diplomiraš. Imam dva prijatelja koji su se ispisali sa fakulteta a ostala im je samo kinematika. Možda se nekad nakane da diplomiraju.

Genije, da, profesor i predavač, ne. Teško šta se i može naučiti od njega jer je kao što rekoh, sav ... neodređen.

Sa druge strane, Avdo je priča za sebe a zavoljela sam ga zbog nečeg nevezanog za fakultet uopšte.
Pred neke izbore je, vidio nekog kolegu na nekoj izbornoj listi, došao sav tužan na predavanje i rekao:
"Koga vidim da visi sa onih plakata, neću mu halaliti znanje" :lol: a podjelio je mnogo. Nažalost, vidi se uticaj par moždanih udara :(

Pa vjerujem da znaš dosta trenutne profesorske postave, asistenti su već mlađe generacije.

Pored Dunje, koja je meni školski pojam konkretnog, korektnog profesora koji dođe, ispriča svoje, ono što ispriča traži na ispitu, zadovoljiš položio si, ne zadovoljiš, izađi na sledeći rok, nema moljakanja, poklanjanja bodova, a ako odradiš zadovoljavajuće, nema toga ko bi te oborio, volim još i Džaferovića, al' to je možda zato što mi je najdraži predmet bio Mehanika fluida i što djelimo istu strast prema cigaretama :lol:
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2793
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1024 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ovo_malo_duse »

Da ne repliciram. Slazem se za Kljunu, vjervatno mu je nedostatak mogucnosti i doveo do te nedorecenosti.
Avdo je ucio od najboljeg, dugo je bio asistent pokojnom Dolaceku (a taj je bio professor u punom smislu te rijeci)

Jos je bilo par njih kojih se ti vjerovatno ne sjecas, vecina danasnjih su njihovi tadasnji asistenti
Izet Bjelonja je bio super asistent.
Ismet Demirdzic je tad drzao Fluide i bio je ljudina, zato nije mogao ostat na faxu. On nebi i dozvolio da tipovi tipa Adila budu neko...
Od tih 1-2 generacije su na faxu ostali pored Kljune, Hajro, Damir i Dzerzija (Ona je isto bila uuuu sve 10 na 10). Dobra je to generacije bila.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1025 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

ovo_malo_duse wrote:Da ne repliciram. Slazem se za Kljunu, vjervatno mu je nedostatak mogucnosti i doveo do te nedorecenosti.
Avdo je ucio od najboljeg, dugo je bio asistent pokojnom Dolaceku (a taj je bio professor u punom smislu te rijeci)

Jos je bilo par njih kojih se ti vjerovatno ne sjecas, vecina danasnjih su njihovi tadasnji asistenti
Izet Bjelonja je bio super asistent.
Ismet Demirdzic je tad drzao Fluide i bio je ljudina, zato nije mogao ostat na faxu. On nebi i dozvolio da tipovi tipa Adila budu neko...
Od tih 1-2 generacije su na faxu ostali pored Kljune, Hajro, Damir i Dzerzija (Ona je isto bila uuuu sve 10 na 10). Dobra je to generacije bila.
Izet je sad dekan, onako okej.
Damir uvijek pijan :lol:
Đerziju ne volim :oops:
Post Reply