Masinski fakultet Sarajevo?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1051 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by STARx »

Ne lupetaj sine, ne mozes me ti o stanju u pretisu ucit nikako. Al nikako. Kakve crne stotine miliona maraka, ta firma nema za rukavica da obezbjedi radnicima u pogonu. Kad kupe pastu za ruke od marku dernek se pravi. Vladajuca stranka na celu sa ministrima je iznijela masina i masina i premjestila ih u privatni pogon svoje firme. Ta firma je bila prije rata firma, poslije je samo paravan stranke za pranje para. Djaba se trudis i pises gluposti, svojim ocima sam gledo. Ne jednom. Godinama.
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#1052 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Tanqueray »

Ludzak wrote: 21/07/2019 12:19 Ma kakvo mašinstvo...
Svaka firma, veća ili manja, treba ekonomistu. Svaka banka treba ekonomistu. A Sve gospode kada se zaposle. Iako ih ima previše, ali yebi ga.
Ionako je za zaposlenje potrebno dosta stvari da ti se poklope. Bez obzira da li si završio neke tehničke nauke, ili ne.
Ovako završiš mašinstvo, zaposliš se, ubace te u proizvodnju. Najgore je što će ti šefovati budala koja je jedva srednju završila i početi pametovati. To je puka realnost u Bosni. Zato mašinske industrije nemaju perspektivu u Bosni jer su izuzetno loše organizovani.

Pa evo kod mene... ekonomisti obračunavaju, vode te nekakve knjižurine, šta ja znam. Gotovo da ništa ne rade, sjede, puše, ispijaju kafe. Subote ne rade, ne ostaju produžene. I opet me šišaju sa platama i to dosta.
Masinstvo je skoro besmislen fakultet ovih dana, jer je vecina masinske industrije unistena. Dobro kazes ekonomija je perspektiva.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1053 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by studiorum_tuzlaensis »

Kakve nebuloze. Mašinstvo je danas bolje i korisnije od elektrotehnike i medicine zajedno.

Procesni inženjering, rashladni sistemi, energetska efikasnost, proizvodnja električne energije (70% vss kadra u elektranama su mašinci a ne ing el.), pogon i održavanje u hemijskoj farmaceutskoj, namjenskoj industriji rade mašinci. Kasnije tokom učenja i rada u kombinaciji sa CAD/CAM, CNC i machine learning znanjem i mašinskim učenjem (A.I., big data, OO programiranje) si TITO za sve.

TO što ne vidite dalje od granica BiH je fakat bezveze.


Ekonomija je i dalje Nr. 1, posebno u kombinaciji sa projektnim i proizvodnim menadžmentom.

Da nisam završio ovo što jesam, prvi izbor danas bi bio Mašinski fakultet, a drugi ekonomija.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1054 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

studiorum_tuzlaensis wrote: 25/08/2021 19:02 Kakve nebuloze. Mašinstvo je danas bolje i korisnije od elektrotehnike i medicine zajedno.

Procesni inženjering, rashladni sistemi, energetska efikasnost, proizvodnja električne energije (70% vss kadra u elektranama su mašinci a ne ing el.), pogon i održavanje u hemijskoj farmaceutskoj, namjenskoj industriji rade mašinci. Kasnije tokom učenja i rada u kombinaciji sa CAD/CAM, CNC i machine learning znanjem i mašinskim učenjem (A.I., big data, OO programiranje) si TITO za sve.

TO što ne vidite dalje od granica BiH je fakat bezveze.


Ekonomija je i dalje Nr. 1, posebno u kombinaciji sa projektnim i proizvodnim menadžmentom.

Da nisam završio ovo što jesam, prvi izbor danas bi bio Mašinski fakultet, a drugi ekonomija.
:thumbup:

Na izgradnji industrijskih pogona fabrika, glavni su mašinci, održanje naftnih petrohemijskih postrojenja, rafinerija, bušotina nafte, u auto i avio industriji...Kod nas na Balkanu je podcijenjeno zanimanje, ali u inostranstvu je dobro plaćeno. Jeste da se na terenu radi, ali su zato i dnevnice terenske. :)
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1055 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

Frajer niti zna ni ko sam ni sta sam, meni se obraca sa "ne lupetaj sine". :-)

Naravno da te mogu uciti o Pretisu, od toga kad i kako je nastala industrijska zona u Vogosci, koji su razlozi izgradnje industrijske zone ili tacnije dijela Vojno-tehnickog municijskog zavoda u Sarajevu koji je dislociran u Vogošću i Ilijaš . Koje su tehnologije koristene i koje se koriste u proizvodnji tenkovske, artiljerijske i raketne municije, na kojim se presama otkivaju kosuljice za municiju, koje se tehnologije koriste za ulijevanje eksploziva, u kojim se halama obavlja ulijevanje eksploziva, gdje se u Areni testira i razvija artiljerijska i raketna municija, na kojoj se kovackoj presi otkiva kosuljica od 155mm povecanog dometa 40+ km, koje se masine i tehnologije koriste za valjanje raketnih komora za rakete Plamen 128mm, Oganj 128mm, Grad 122mm, Strela 2M, koje se tehnologije koriste u proizvodnji tenkovske probojne municije sa strijelom od tungstena, koliki je godisnji kapacitet kovackih presa i baterija, koje se legure celika koriste u proizvodnji kosuljica za granate, kakve su im hemijske i mehanicke karakteristike, iz kojih celicana kupuju celicne gredice, koji su tehnoloski postupci proizvodnje legura, a koje Pretis koristi u proizvodnji kosuljica i municije...

:-D
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1056 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by STARx »

Guadalajara wrote: 25/08/2021 23:00 Frajer niti zna ni ko sam ni sta sam, meni se obraca sa "ne lupetaj sine". :-)

Naravno da te mogu uciti o Pretisu, od toga kad i kako je nastala industrijska zona u Vogosci, koji su razlozi izgradnje industrijske zone ili tacnije dijela Vojno-tehnickog municijskog zavoda u Sarajevu koji je dislociran u Vogošću i Ilijaš . Koje su tehnologije koristene i koje se koriste u proizvodnji tenkovske, artiljerijske i raketne municije, na kojim se presama otkivaju kosuljice za municiju, koje se tehnologije koriste za ulijevanje eksploziva, u kojim se halama obavlja ulijevanje eksploziva, gdje se u Areni testira i razvija artiljerijska i raketna municija, na kojoj se kovackoj presi otkiva kosuljica od 155mm povecanog dometa 40+ km, koje se masine i tehnologije koriste za valjanje raketnih komora za rakete Plamen 128mm, Oganj 128mm, Grad 122mm, Strela 2M, koje se tehnologije koriste u proizvodnji tenkovske probojne municije sa strijelom od tungstena, koliki je godisnji kapacitet kovackih presa i baterija, koje se legure celika koriste u proizvodnji kosuljica za granate, kakve su im hemijske i mehanicke karakteristike, iz kojih celicana kupuju celicne gredice, koji su tehnoloski postupci proizvodnje legura, a koje Pretis koristi u proizvodnji kosuljica i municije...

:-D
Te supljake mozes prosipati nekome ko nije ulazio u pogon, a djes meni. Pa proveli moji gore radni vijek od 40+ godina. Od kovnice, grube obrade, fine. U pretisu ne postoji hala za punjenje eksploziva, previse gledas filmove. Komadi se salju za srbiju, tamo se pune. U pogonskim halama pretisa imas samo kovnicu koja je prva na ulazu. Poslije nje ide gruba obrada, prvomajske masine. Poslije nje ide pogonska hala za finu obradu na cnc masinama. Poslije pogonske hale fine obrade, na ulazu s lijeve strane je lakirnica. U dijelu gdje je fina obrada se testira 155mm pod pritiskom u buretu. I to je sve sto ima pretis. Nikakvo punjenje se tu ne radi. Imaju dalje kad se produzi cestom magacin u sumi. Tu se dovodi delegacija na testiranje municije. Ne mozes me uciti o pretisu jer sam gore radio nesto vezano za svoj poso. Proso sam kovanje 155mm, zabusivanje 155mm, vanjsku obradu tijela, unutrasnju obradu dijela, pravljenje cepa, rad na cnc masini. Kakvi crni tehnolozi i inzinjeri. Koristi se crtez star bog te pitaj koliko godina. Cnc masine programira poslovodja-brigadir. Pretis je propala firma za pranje para bosnjacke stranke. Ministar i premijer su iznosili iz firme masine i prebacivali u firmu svoje kcerke. Ta firma potpisuje ugovore o proizvodnji 155mm koju nema resursa ni ljudske kapacitete da moze ispuniti. Cisto zamazivanje ociju. Radnici su imali po 10-15godina neuplacenog staza. Supljiraj nekome drugom..

I posto volis da se pravis pametan, a veze nemas. Dnevni kapacitet otkivanja 155mm u 3 smjene, da se ne staje s radom nikako je 240komada. Ni komada vise. Pitaj radnike pretisa mogu li ovjeriti zdravstvenu knjizicu, kad su zadnji put otisli doktoru. Smijesna firma. Stranka je unistila za sva vremena.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1057 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

STARx wrote: 26/08/2021 01:15
Guadalajara wrote: 25/08/2021 23:00 Frajer niti zna ni ko sam ni sta sam, meni se obraca sa "ne lupetaj sine". :-)

Naravno da te mogu uciti o Pretisu, od toga kad i kako je nastala industrijska zona u Vogosci, koji su razlozi izgradnje industrijske zone ili tacnije dijela Vojno-tehnickog municijskog zavoda u Sarajevu koji je dislociran u Vogošću i Ilijaš . Koje su tehnologije koristene i koje se koriste u proizvodnji tenkovske, artiljerijske i raketne municije, na kojim se presama otkivaju kosuljice za municiju, koje se tehnologije koriste za ulijevanje eksploziva, u kojim se halama obavlja ulijevanje eksploziva, gdje se u Areni testira i razvija artiljerijska i raketna municija, na kojoj se kovackoj presi otkiva kosuljica od 155mm povecanog dometa 40+ km, koje se masine i tehnologije koriste za valjanje raketnih komora za rakete Plamen 128mm, Oganj 128mm, Grad 122mm, Strela 2M, koje se tehnologije koriste u proizvodnji tenkovske probojne municije sa strijelom od tungstena, koliki je godisnji kapacitet kovackih presa i baterija, koje se legure celika koriste u proizvodnji kosuljica za granate, kakve su im hemijske i mehanicke karakteristike, iz kojih celicana kupuju celicne gredice, koji su tehnoloski postupci proizvodnje legura, a koje Pretis koristi u proizvodnji kosuljica i municije...

:-D
Te supljake mozes prosipati nekome ko nije ulazio u pogon, a djes meni. Pa proveli moji gore radni vijek od 40+ godina. Od kovnice, grube obrade, fine. U pretisu ne postoji hala za punjenje eksploziva, previse gledas filmove. Komadi se salju za srbiju, tamo se pune. U pogonskim halama pretisa imas samo kovnicu koja je prva na ulazu. Poslije nje ide gruba obrada, prvomajske masine. Poslije nje ide pogonska hala za finu obradu na cnc masinama. Poslije pogonske hale fine obrade, na ulazu s lijeve strane je lakirnica. U dijelu gdje je fina obrada se testira 155mm pod pritiskom u buretu. I to je sve sto ima pretis. Nikakvo punjenje se tu ne radi. Imaju dalje kad se produzi cestom magacin u sumi. Tu se dovodi delegacija na testiranje municije. Ne mozes me uciti o pretisu jer sam gore radio nesto vezano za svoj poso. Proso sam kovanje 155mm, zabusivanje 155mm, vanjsku obradu tijela, unutrasnju obradu dijela, pravljenje cepa, rad na cnc masini. Kakvi crni tehnolozi i inzinjeri. Koristi se crtez star bog te pitaj koliko godina. Cnc masine programira poslovodja-brigadir. Pretis je propala firma za pranje para bosnjacke stranke. Ministar i premijer su iznosili firme u prebacivali u firmu svoje kcerke. Ta firma potpisuje ugovore o proizvodnji 155mm koju nema resursa ni ljudske kapacitete da moze ispuniti. Cisto zamazivanje ociju. Radnici su imali po 10-15godina neuplacenog staza. Supljiraj nekome drugom..
Hahahahah...Sve to sto si napisao si procitao na drugoj temi iz mojih postova :D

Moji radili na izgradnji i pustanju u pogon masina prije 50 godina :D Ti da si ikad radio ili neko tvoj znao bi kako se zovu kovacke prese i ko je proizvodjac kovackih presa, koje su godiste prese i koja je jacina presa. Ali obzirom da nisi nikad radio ni prije rata ni poslije rata pojma nemas o kakvim se kovackim presama radi. Sadasnja glavna kovacka presa preko koje se obavlja kompletan proizvodni proces i bez koje kompletna fabrika ne moze da funkcionise je francuska presa proizvodjaca SESIM od 1000 tona. Jedan od tehnickih direktora Hilmija prvi je otkovao kosuljicu sa upustenim dnom za granatu od 152mm. Jaca njemacka presa Lasco od 1250 tona instalirana je pred rat i nju su ukrali i dislocirali u Srbiju. Mislim kazes da si sve to prosao, a ne znas ko je Hilmija npr.

Znas li ti jadan kako se obavlja laboracija eksploziva u kosuljici od projektila? Nisi cuo sa lijevanje, presovanje ili snekovanje eksploziva. Ne znas na koliko se °C topi eksploziv, koje vrste eksploziva se koriste i koje tehnologije. Ne znas koliko je potrebno vremena da se eksploziv osusi, stabilizuje i koje se sve temperature postizu tokom faze susenje i stabilizacije. Najjeftnija tehnologija i najlaksi postupak laborisanja eksploziva u kosuljici od projektila je tehnologija lijevanja koja je koristena i u ratnim uslovima u ARBIH od Zenice, Tuzle, Mostara, Bugojna, Novog Travnika, Konjica, Bihaca, Cazina, Tesnja, Gorazda, Sarajeva itd...

Sta mislis kako SPS/Vitezit tvornica eksploziva i baruta, topi i vadi eksploziv iz stare municije?! Uzmu masinu za generisanje vrele pare, podese odredjenu temperaturu, zagriju eksploziv tako da ga rastope i samo ga izliju iz kosuljice u bakrenu kacu. Poslije ga osuse i stabilizuju tako da bude u krutom stanju, samelju ga tako da dobiju prah, miksaju sa amonijum nitratom i nitroglicerinom i dobiju derivate civilnog i industrijskog eksploziva Vitezit na bazi amonijum nitrata.

Tehnologija koja se koristi za testiranje pritiska u kosuljici od granate je tehnologija koja je primarno razvijena za naftnu industriju i testiranje cijevi pod pritiskom od par hiljada bari. Ti k'o tzv. strucnjak bi trebao da to znas, jel...ali nemash iskustva...nisi ni iz Bosne izasao niti na necemu bitnom radio, niti poznajes nekoga licno ko je oko ovoga citav svoj zivot proveo...tako da to ne mozes znati.

Sta su iznosili ? Ko je iznosio ? Kad si toliko pismen i skolovan znas li ti da su sve masine upisane kao vlasnistvo Pretisa ? To je isto da neciju kucu, stan ili auto samo tako uzmes. Nisi cuo da se za nekretnine i pokretnine moraju imati ugovori ovjereni u sudu. Ne moze je uzeti, jer ko bi uzeo/ukrao/prisvojio dobio bi krivicnu prijavu, hapsenje i zatvor za kradju i prevaru. Da je to tako kao sto ti pises davno bi SIPA i tuzilastvo radilo, ali tako nije, jer niko nije budala da ide zbog gluposti i igrica u zatvor.

Ovo je bruka i sramota kako se ljudi lazno prestavljaju i kakve nebuloze i gluposti pisu. :-)
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1058 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by STARx »

Sta imam citat postove osobe koja laze, supljira, izmislja, sanja. Dzindic i novalic su iznosili masine i prebacivale u svoj pogon. Masine su ugovorima prebacene, za iznose koji su 1/10 cijene masine. Krali se opticki kablovi, bagerom izvlacili iz konusa i u krugu firme skidala izolacija. Poslije prodavali u cibosu. Radnici ne mogu da se penzionisu, staza im ima neuplacenog. Zdravstveno osiguranje nemaju. Ne supljiraj ImageImagemeni smradi iz sda stranke o stanju u pretisu. Ne dizi mi tu propalu firmu u nebesa da valja. Valjala je samo vama jajarama sto ste krali sta ste stigli.
Jesam li i ovo procito od tebe, gugl analiticaru

A to zadnje sto si napiso za lazno predstavljanje, molim te obrati mi se privatnom porukom. Da ti laznjak pokaze uzivo sta znaci lazno predstavljanje. Klosaru manipulatorski.
Last edited by STARx on 26/08/2021 16:37, edited 1 time in total.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1059 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

Gdje ti je dokaz za to sto pises ? Jesi li ti imalo pismen ? Znas li brojeve, tipove i godista masina ? O kojim se masinama radi ? Znas li ti sta je krivicna prijava ? Ako imas dokaze, bujrum pa prijavi, ili mislis da ce neko nesto za tebe prijavljivati. Isti slucaj kao i sa Zrakom, dobili zaposlenje preko veza i poznanstava i ti sto su te zaposlili izvisili i kompletna ekipa radnika koja je dovedena preko veza i stela. Zato su objavljeni novi konkursi o prijemu radnika i zaposljavaju se novi kompetentni radnici, a ne ublehasi koji su dosli preko stela i veza.

Smrdi tebi SDA, jer si dosao preko onih koji nisu u SDA...hahaha...Ko ti je kriv kad si preko pogresnih dobio zaposlenje. :lol:

Nije firma propala, jedinu su propali oni koji su dobili mahanje i nogu iz firme, medju kojima si i ti. Mozes se zaliti Nailovoj materi i kao sto sam ti rekao onim koji su te zaposlili preko veze i stele. Da si bio imalo kompetentan i da si zaposlen redovnim postupkom, a ne vezom 100% bi ostao raditi. Sad mozes gledati kud sunce hoda.

Mislili guzovace da nista ne radite, a da ide plata i da vam se uplacuje PIO/MIO. Zali se onome koji te je bio zaposlio ili je mozda i to za krivicne prijave, pa da vratis sve primljenje plate i da se ispita kako si ti uopste dobio zaposlenju u toj firmi i o kakvim se vezama i poznanstvima radi.

Slobodno javno pisi prevarantu nema potrebe da se bilo sta krije.

Da je bilo sta istina sto ti pises davno bi SIPA radila, a ovako ti ostaje jos samo da sebi muda grizes.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1060 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by STARx »

Reko sam ti obrati mi se privatno. Imam zelju da cujem to filozofiranje uzivo. Znam ja ko si ti, a mene niko nije otjero iz te firme nit me moze otjerati. Ja sam gore bio drugim poslom. Sta ja imam prijavljivati premijera i ministra, nista od tog nece biti. Prijavljivali su radnici, sta su dobili. Dobili su da rade bez plate. Da nisi mozda brat od zahiragica, njega je stranka dovela. Vucaro se po cijeli dan i pametovo, a od posla jedina duznost je bila zapisat struju. Samo mi se obrati privatno eto me odma da mi sve ovo kazes uzivo, da nemam blage, lupam, doveli me pogresni.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1061 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

Slobodno javno pisi, ja nemam potrebu da bilo sta krijem i prikrivam ni od koga. Nemas ti pojma ni ko sam ni sta sam ni gdje sam ni cime se profesionalno bavim, Veze s vezom nemas. Pa cemu dreka i kmeka kad te nije niko otjerao ?! Pusti pricu nismo djeca, tacno znamo o cemu se radi, a to je ono sto sam ja gore u postu naveo. Doslo se preko veze i stele i dobila se noga. Ko ti je kriv sto nemas nikoga jaceg da te zaposli i kad si nesposoban da sebi zaposlenje nadjes, vec ovako kukas i naricesh preko foruma. :pisnuo:

Sta ti imas prijavljivati premijera i ministra ? Eto, sam sebi u stomak skaces. Fino ti kazem zali se Nailovoj materi, ti se jadan nasao sa rogatim bosti i krivu Drinu ispravljati, a dosao preko veze.

Prijavi slobodno u tuzilastvu, u SIPU, u FUP, gdje god hoces. Ako ima bilo kakvih malverzacija neka svako odgovara. Ne branim ja nikoga bmk, ali budi spreman i ti da krivicno odgovaras za to sto ti tvrdis, a ne ko picka najveca anonimno lazes i pises neistine.

Ime i prezime svoje stavis, broj licne karte, adresa i bujrum prijavi Fadila Novalica, Dzindica, Almiru. I cekas odgovor od tuzilastva sta ce ti reci. A mozes i ti popiti tuzbu za ovo sto javno iznosis, ili mozda nemas para da placas advokate i da se licno ti vucaras po sudovima ;-)
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1062 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by STARx »

Guadalajara wrote: 26/08/2021 13:40 Slobodno javno pisi, ja nemam potrebu da bilo sta krijem i prikrivam ni od koga. Nemas ti pojma ni ko sam ni sta sam ni gdje sam ni cime se profesionalno bavim, Veze s vezom nemas. Pa cemu dreka i kmeka kad te nije niko otjerao ?! Pusti pricu nismo djeca, tacno znamo o cemu se radi, a to je ono sto sam ja gore u postu naveo. Doslo se preko veze i stele i dobila se noga. Ko ti je kriv sto nemas nikoga jaceg da te zaposli i kad si nesposoban da sebi zaposlenje nadjes, vec ovako kukas i naricesh preko foruma. :pisnuo:

Sta ti imas prijavljivati premijera i ministra ? Eto, sam sebi u stomak skaces. Fino ti kazem zali se Nailovoj materi, ti se jadan nasao sa rogatim bosti i krivu Drinu ispravljati, a dosao preko veze.

Prijavi slobodno u tuzilastvu, u SIPU, u FUP, gdje god hoces. Ako ima bilo kakvih malverzacija neka svako odgovara. Ne branim ja nikoga bmk, ali budi spreman i ti da krivicno odgovaras za to sto ti tvrdis, a ne ko picka najveca anonimno lazes i pises neistine.

Ime i prezime svoje stavis, broj licne karte, adresa i bujrum prijavi Fadila Novalica, Dzindica, Almiru. I cekas odgovor od tuzilastva sta ce ti reci. A mozes i ti popiti tuzbu za ovo sto javno iznosis, ili mozda nemas para da placas advokate i da se licno ti vucaras po sudovima ;-)
Imas ti veliku potrebu da se krijes jer si provaljen da pises neistine i lazi. Potezes se nekim pojmovima, supljacima, a veze nemas o toj firmi. U pretisu NIKAD NIKO nije dobio otkaz, a da nije ukrao nesto. Ko god je doso preko veze ALLAH ga otjerati nije mogo. Odlazili su samo iz administrative, kad dodje smjena vlasti. Odlazili jer povuku sa sobom kadar. U pogonu N E M O Z E S dobiti otkaz. jer te poslove nece niko da radi. Veca ti stela treba da platis racun za struju nego da dobijes poso u pretisu. Vasa klasicna balijska sda prica prijavi je prica za malu djecu. Ne bojim se ja nikog od pobrojanih, dobro oni znaju ko sam. A nemas razloga ni ti da se bojis, pa slobodni stisni muda i kreni mi se pisnut od smijeha uzivo. Da vidim kako baratas sa pojmovima tastatura ratnice. Savjetujes omladinu da trazi poslove u ovim propalim firmama, da su prespektivne. Svaku si slago. Spominjes neka punjenja eksploziva 155ce, a to se u pretisu ne radi. Demoliram te u svakoj, a lazi mater kuci jer jedino njoj i smijes stat pred noge klosaru lazljivi
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1063 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

STARx wrote: 26/08/2021 15:09
Guadalajara wrote: 26/08/2021 13:40 Slobodno javno pisi, ja nemam potrebu da bilo sta krijem i prikrivam ni od koga. Nemas ti pojma ni ko sam ni sta sam ni gdje sam ni cime se profesionalno bavim, Veze s vezom nemas. Pa cemu dreka i kmeka kad te nije niko otjerao ?! Pusti pricu nismo djeca, tacno znamo o cemu se radi, a to je ono sto sam ja gore u postu naveo. Doslo se preko veze i stele i dobila se noga. Ko ti je kriv sto nemas nikoga jaceg da te zaposli i kad si nesposoban da sebi zaposlenje nadjes, vec ovako kukas i naricesh preko foruma. :pisnuo:

Sta ti imas prijavljivati premijera i ministra ? Eto, sam sebi u stomak skaces. Fino ti kazem zali se Nailovoj materi, ti se jadan nasao sa rogatim bosti i krivu Drinu ispravljati, a dosao preko veze.

Prijavi slobodno u tuzilastvu, u SIPU, u FUP, gdje god hoces. Ako ima bilo kakvih malverzacija neka svako odgovara. Ne branim ja nikoga bmk, ali budi spreman i ti da krivicno odgovaras za to sto ti tvrdis, a ne ko picka najveca anonimno lazes i pises neistine.

Ime i prezime svoje stavis, broj licne karte, adresa i bujrum prijavi Fadila Novalica, Dzindica, Almiru. I cekas odgovor od tuzilastva sta ce ti reci. A mozes i ti popiti tuzbu za ovo sto javno iznosis, ili mozda nemas para da placas advokate i da se licno ti vucaras po sudovima ;-)
Imas ti veliku potrebu da se krijes jer si provaljen da pises neistine i lazi. Potezes se nekim pojmovima, supljacima, a veze nemas o toj firmi. U pretisu NIKAD NIKO nije dobio otkaz, a da nije ukrao nesto. Ko god je doso preko veze ALLAH ga otjerati nije mogo. Odlazili su samo iz administrative, kad dodje smjena vlasti. Odlazili jer povuku sa sobom kadar. U pogonu N E M O Z E S dobiti otkaz. jer te poslove nece niko da radi. Veca ti stela treba da platis racun za struju nego da dobijes poso u pretisu. Vasa klasicna balijska sda prica prijavi je prica za malu djecu. Ne bojim se ja nikog od pobrojanih, dobro oni znaju ko sam. A nemas razloga ni ti da se bojis, pa slobodni stisni muda i kreni mi se pisnut od smijeha uzivo. Da vidim kako baratas sa pojmovima tastatura ratnice. Savjetujes omladinu da trazi poslove u ovim propalim firmama, da su prespektivne. Svaku si slago. Spominjes neka punjenja eksploziva 155ce, a to se u pretisu ne radi. Demoliram te u svakoj, a lazi mater kuci jer jedino njoj i smijes stat pred noge klosaru lazljivi
Gdje su ti dokazi ? Masi usima, stenji, napni se na sve cetiri ili ko na wc klozetskoj solji kako god hoces ali nikakvih materijalnih dokaza nemas. A kad nemas dokaza onda lazes i peljas. Stisni muda i sa svojim licnim podacima sve prijavi, pa cemo vidjeti koliki si mangup i da li istinu pises ili ces mozda biti ti krivicno gonjen za javnu klevetu i lazi iznesene ovdje na forumu i gdje ce se ispitati kako je neko tvoj ili ti zaposlen u toj firmi. Znas sta su dokazi ? Mogao si slikati, snimati mobitelom i da imas ikakav dokaz. Kazes da si radio a ne znas ni sta su tacno iznijeli iz proizvodnih pogona u Pretisu. Smiješan si ovako anonimno meni, a ne da pises nekakvu krivicnu prijavu tuzilastvu. Odlicno znas da tu nema nikakvog krivicnog djela, jer da ima pametniji i skolovaniji od tebe bi uredno to dostavili tuzilastvu. Bezveze se samo provaljujes, dosao si preko veze, stele i poznanstva jer da nisi dosao ne bi ni letio iz te firme naglavacke. I ne lazi da nikad niko nije dobio otkaz kad jeste. Da niko nije dobio otkaz ne bi uopste nikad ni objavljavali javne konkurse za prijem novi radnika.

U kojoj si ti stranci kad SDA prozivas ? jesi NiPovac, u Njihovoj Stranci, ili u nekoj od ove mtel srbijanske koalicije?! Ili si mozda neki "savjesni i zabrinuti gradjanin" sa slucajnim clanstvom u nekoj drugoj politickoj stranci? Pozadine tvojeg pisanja i jeste politicke prirode, a ne nekakva briga za bilo koga u toj firmi, vec samo za licni interes i sujeta zato sto su te nogirali iz firme. Imao si neke svoje planove, ali su ti se izjalovili, jelde. Tako ti je to kad si sa gubitnicima i propalicama. Da nisi, bio bi zaposlen i sa redovnim finansijskim primanjima. Ovako neka ti sad pomognu ako mogu stranacke kolege preko kojih si i dosao u firmu i zbog kojih si i izletio, nastranu tvoja nestrucnost i ne poznavanje tehnickih dijela posla.

Kad se ne bojiš prijavi onda, samo skicis na forumu, misleci da ce ti to promijeniti tvoju losu finansijsku situaciju. Umjesto sto bezveze piskaras bolje ti je da ides da se pobrines za svoju egzistenciju i da zaradis koju marku da ti ne isjeku struju. A sto se tice uzivo, samo da te ja obavijestim da sam ja radovno i po policijama i po sudovima i po prekrsajnim i po opstinskim i kantonalnim. Tako da dobro pazis da me uzivo ne sretnes, da ne bude poslije trazenje sudske novcane odstete za nanosenje trajnih i teskih tjelesnih povreda, koje neces nikad naplatiti.

Jedini koji je ovdje demoliran si ti i niko vise. Hajde sto si demoliran na forumu ovako nego si jos i ponizen, porazen, bez ikakvog izvora egzistencije, koju nisi sposoban samostalno osigurati, a oni stranacki levati koji su ti obecavali zaposljenje te ispalili ko najveceg magarca. Vidi ja ti nisam kriv sto si ti kastriran i nemocan. Razumijem ja tebe apsoulutno i znam ja odakle su tvoje frustracije i nezadovoljstva, ja ti mogu jedino pomoci sa nekom preporukom psihijatru i da se javis na biro da ovjeris knjizicu pa ces imati besplatno zdravstveno osiguranje i neces morati specijaliste placati jer treba imati razumijevanja prema bolesnim ljudima.

A vezano za mater, da te pitam kako je tvoja klosaru? :D
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1064 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by STARx »

Guadalajara wrote: 26/08/2021 15:45
Gdje su ti dokazi ? Masi usima, stenji, napni se na sve cetiri ili ko na wc klozetskoj solji kako god hoces ali nikakvih materijalnih dokaza nemas. A kad nemas dokaza onda lazes i peljas. Stisni muda i sa svojim licnim podacima sve prijavi, pa cemo vidjeti koliki si mangup i da li istinu pises ili ces mozda biti ti krivicno gonjen za javnu klevetu i lazi iznesene ovdje na forumu i gdje ce se ispitati kako je neko tvoj ili ti zaposlen u toj firmi. Znas sta su dokazi ? Mogao si slikati, snimati mobitelom i da imas ikakav dokaz. Kazes da si radio a ne znas ni sta su tacno iznijeli iz proizvodnih pogona u Pretisu. Smiješan si ovako anonimno meni, a ne da pises nekakvu krivicnu prijavu tuzilastvu. Odlicno znas da tu nema nikakvog krivicnog djela, jer da ima pametniji i skolovaniji od tebe bi uredno to dostavili tuzilastvu. Bezveze se samo provaljujes, dosao si preko veze, stele i poznanstva jer da nisi dosao ne bi ni letio iz te firme naglavacke. I ne lazi da nikad niko nije dobio otkaz kad jeste. Da niko nije dobio otkaz ne bi uopste nikad ni objavljavali javne konkurse za prijem novi radnika.

U kojoj si ti stranci kad SDA prozivas ? jesi NiPovac, u Njihovoj Stranci, ili u nekoj od ove mtel srbijanske koalicije?! Ili si mozda neki "savjesni i zabrinuti gradjanin" sa slucajnim clanstvom u nekoj drugoj politickoj stranci? Pozadine tvojeg pisanja i jeste politicke prirode, a ne nekakva briga za bilo koga u toj firmi, vec samo za licni interes i sujeta zato sto su te nogirali iz firme. Imao si neke svoje planove, ali su ti se izjalovili, jelde. Tako ti je to kad si sa gubitnicima i propalicama. Da nisi, bio bi zaposlen i sa redovnim finansijskim primanjima. Ovako neka ti sad pomognu ako mogu stranacke kolege preko kojih si i dosao u firmu i zbog kojih si i izletio, nastranu tvoja nestrucnost i ne poznavanje tehnickih dijela posla.

Kad se ne bojiš prijavi onda, samo skicis na forumu, misleci da ce ti to promijeniti tvoju losu finansijsku situaciju. Umjesto sto bezveze piskaras bolje ti je da ides da se pobrines za svoju egzistenciju i da zaradis koju marku da ti ne isjeku struju. A sto se tice uzivo, samo da te ja obavijestim da sam ja radovno i po policijama i po sudovima i po prekrsajnim i po opstinskim i kantonalnim. Tako da dobro pazis da me uzivo ne sretnes, da ne bude poslije trazenje sudske novcane odstete za nanosenje trajnih i teskih tjelesnih povreda, koje neces nikad naplatiti.

Jedini koji je ovdje demoliran si ti i niko vise. Hajde sto si demoliran na forumu ovako nego si jos i ponizen, porazen, bez ikakvog izvora egzistencije, koju nisi sposoban samostalno osigurati, a oni stranacki levati koji su ti obecavali zaposljenje te ispalili ko najveceg magarca. Vidi ja ti nisam kriv sto si ti kastriran i nemocan. Razumijem ja tebe apsoulutno i znam ja odakle su tvoje frustracije i nezadovoljstva, ja ti mogu jedino pomoci sa nekom preporukom psihijatru i da se javis na biro da ovjeris knjizicu pa ces imati besplatno zdravstveno osiguranje i neces morati specijaliste placati jer treba imati razumijevanja prema bolesnim ljudima.

A vezano za mater, da te pitam kako je tvoja klosaru? :D
Skupis muda, obratis mi se privatnom porukom gdje da ti dodjem. Donijet cu ti dokaze, a do tad lazi. Ja na forumu nisam anoniman, za razliku od tebe. Moji podaCi su dostupni.
Sve tvoje lazi su unistene.
Cinjenica, a lahko provjerljiv podatak, je da para u pretisu nema. Spominjes mi neke stotine miliona, zavaravas djeci oci, u zelji da ispadne da se razumijes, a krocio u taj pogon nisi. Ta firma je duzna bogu i narodu. Milione i milione dugova. PIo-mio, plate.
Na kraju krajeva, zaposlit se u pretisu s masinskim fakultetom je ponizavanje samog sebe. Gore se zaposle nk radnici, a na cncu malo skolovaniji. Radni kadar cine metalostrugari, kovaci, cnc operateri, a ne inzinjeri. Opet te pozivam kad tvrdis da sve znas samo mi se obrati privatnom porukom. Docu u roku 30minuta.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1065 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

STARx wrote: 26/08/2021 15:55
Guadalajara wrote: 26/08/2021 15:45
Gdje su ti dokazi ? Masi usima, stenji, napni se na sve cetiri ili ko na wc klozetskoj solji kako god hoces ali nikakvih materijalnih dokaza nemas. A kad nemas dokaza onda lazes i peljas. Stisni muda i sa svojim licnim podacima sve prijavi, pa cemo vidjeti koliki si mangup i da li istinu pises ili ces mozda biti ti krivicno gonjen za javnu klevetu i lazi iznesene ovdje na forumu i gdje ce se ispitati kako je neko tvoj ili ti zaposlen u toj firmi. Znas sta su dokazi ? Mogao si slikati, snimati mobitelom i da imas ikakav dokaz. Kazes da si radio a ne znas ni sta su tacno iznijeli iz proizvodnih pogona u Pretisu. Smiješan si ovako anonimno meni, a ne da pises nekakvu krivicnu prijavu tuzilastvu. Odlicno znas da tu nema nikakvog krivicnog djela, jer da ima pametniji i skolovaniji od tebe bi uredno to dostavili tuzilastvu. Bezveze se samo provaljujes, dosao si preko veze, stele i poznanstva jer da nisi dosao ne bi ni letio iz te firme naglavacke. I ne lazi da nikad niko nije dobio otkaz kad jeste. Da niko nije dobio otkaz ne bi uopste nikad ni objavljavali javne konkurse za prijem novi radnika.

U kojoj si ti stranci kad SDA prozivas ? jesi NiPovac, u Njihovoj Stranci, ili u nekoj od ove mtel srbijanske koalicije?! Ili si mozda neki "savjesni i zabrinuti gradjanin" sa slucajnim clanstvom u nekoj drugoj politickoj stranci? Pozadine tvojeg pisanja i jeste politicke prirode, a ne nekakva briga za bilo koga u toj firmi, vec samo za licni interes i sujeta zato sto su te nogirali iz firme. Imao si neke svoje planove, ali su ti se izjalovili, jelde. Tako ti je to kad si sa gubitnicima i propalicama. Da nisi, bio bi zaposlen i sa redovnim finansijskim primanjima. Ovako neka ti sad pomognu ako mogu stranacke kolege preko kojih si i dosao u firmu i zbog kojih si i izletio, nastranu tvoja nestrucnost i ne poznavanje tehnickih dijela posla.

Kad se ne bojiš prijavi onda, samo skicis na forumu, misleci da ce ti to promijeniti tvoju losu finansijsku situaciju. Umjesto sto bezveze piskaras bolje ti je da ides da se pobrines za svoju egzistenciju i da zaradis koju marku da ti ne isjeku struju. A sto se tice uzivo, samo da te ja obavijestim da sam ja radovno i po policijama i po sudovima i po prekrsajnim i po opstinskim i kantonalnim. Tako da dobro pazis da me uzivo ne sretnes, da ne bude poslije trazenje sudske novcane odstete za nanosenje trajnih i teskih tjelesnih povreda, koje neces nikad naplatiti.

Jedini koji je ovdje demoliran si ti i niko vise. Hajde sto si demoliran na forumu ovako nego si jos i ponizen, porazen, bez ikakvog izvora egzistencije, koju nisi sposoban samostalno osigurati, a oni stranacki levati koji su ti obecavali zaposljenje te ispalili ko najveceg magarca. Vidi ja ti nisam kriv sto si ti kastriran i nemocan. Razumijem ja tebe apsoulutno i znam ja odakle su tvoje frustracije i nezadovoljstva, ja ti mogu jedino pomoci sa nekom preporukom psihijatru i da se javis na biro da ovjeris knjizicu pa ces imati besplatno zdravstveno osiguranje i neces morati specijaliste placati jer treba imati razumijevanja prema bolesnim ljudima.

A vezano za mater, da te pitam kako je tvoja klosaru? :D
Skupis muda, obratis mi se privatnom porukom gdje da ti dodjem. Donijet cu ti dokaze, a do tad lazi. Ja na forumu nisam anoniman, za razliku od tebe. Moji podaCi su dostupni.
Sve tvoje lazi su unistene.
Cinjenica, a lahko provjerljiv podatak, je da para u pretisu nema. Spominjes mi neke stotine miliona, zavaravas djeci oci, u zelji da ispadne da se razumijes, a krocio u taj pogon nisi. Ta firma je duzna bogu i narodu. Milione i milione dugova. PIo-mio, plate.
Na kraju krajeva, zaposlit se u pretisu s masinskim fakultetom je ponizavanje samog sebe. Gore se zaposle nk radnici, a na cncu malo skolovaniji. Radni kadar cine metalostrugari, kovaci, cnc operateri, a ne inzinjeri. Opet te pozivam kad tvrdis da sve znas samo mi se obrati privatnom porukom. Docu u roku 30minuta.
Sto ce ti privatne poruke? Je li se to bojis i strah te pa moras i hoces da budes anoniman ? Jadnicak prepadnuti bez ikakvih finansijskih primanja. Hajde da te obavijestim da su na KCUS-u povecali obroke ima variva tako da nece morati od kuce da ti roditelji donose hranu kad dobijes po guzici. Kakvi ba tvoji podaci...veze s vezom ti nemas osim sto bezveze piskaras..Izdominiran si totalno, bacen si covjece na koljena. Ja osjecam koliko si ti izbezumljen..i ubijen u pojam. teskom finansijskom sitacijom...teturas se...ne znas sta se desava, gubis svijest, prenosi te.

Nema tu nikakvih cinjenica. Tu gdje ti zivis nisu culi za kameru, mobitel, pa da se te cinjenice dokumentuju. Nema crno na bijelo nista. Nema dokaza - nema slucaja. Znaci da padas na sudu i da treba da krivicno odgovaras za klevetu i lazi koje si ovdje iznio. Na stranu to sto ce ti se jos Fadil na kosti natovariti, hajde sto ce tebi nego ce jos i tvojoj porodici biti tesko i njima ce biti uskracena egzistencija. Moci cete kucile da rovite kontejnere i da skupljate otpadno zeljezo.

Ja kad sam po Pretisu hodao i moja porodica tvoji su bili u piz...materini..Sigurno si porijeklom iz istocne Bosne, Rogatica i ti zaostali krajevi, zato ste i ljubomorni na nas rodjene Sarajlije i na pravu gradsku raju. Ne moze se to porediti, mi gradska raja i vi tornjaci...halo ba...
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1066 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by STARx »

Kad skupis testise obavijesti me, do tad lozi levate koji ce vjerovati u te tvoje foluske i puste snove o posjedovanju neke imovine vrijednosti stotina miliona maraka, proizvodnom kapacitetu, punjenju eksploziva. Ta firma nema pare da kupi kvalitetne nozeve za strugove. Nemaju para da kupe brusni papir za obradu tijela 155ke, obradjuju ga KAMENOM jer se smirgl brzo trosi. Ne sekiraj se ti za moje finansije, a ni radni staz. Dovoljno da vas furdu iz pretisa napojim kvalitetnim obrocima.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1067 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

Nema tu nikakvog lozenje, osim u indokcionim pecima komada gredica koje se koriste za otkivanje kosuljice za granatu na SESIM presi od 1000 tona. Ti da ista u zivotu posjedujes ikakvo zemljiste, kucu, stan, auto, ali bas bilo sta znao bi kolika je cijena jednog m2 u industrijskoj zoni u Vogosci, kolika je cijena jednog m2 lima na hali i slicno. Ali obzirom da ti nista nemas u svojem vlasnistvu tako da ne mozes ni znati kolika je vrijednost bilo cega u industrijskoj zoni i u Pretisu. Firma Pretis d.d. ima pare na racunu, toj firmi se redovno isplacuju grantovi i donacije za razne masine. I jos jedna velika investicija ide u Pretis, u jedan pogon koji do sada Pretis nije imao.

A sto vi radnici iznosite i kradete brusne papire i nozeve za strugove ? Pa bolan ko vas ne zna....cccc..U gace vas treba skidati kad ulazite i izlazite iz fabrike. metal detektor i na kapiju, da nije ko sta ukrao. Smijem se kladiti u milion maraka, da svakom radniku odemo kuci, nasli bi neki alat ukraden iz Pretisa.

Sta mene briga za tebe. Ja za tebe brinem ko do lanjskog snijega...koji si mi ba ti. Covjece niti te znam ni ti me interesujes. sikter bolan, a prije toga vrati koko sto si pozobala.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1068 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by STARx »

Bacas supljake ko i telecha glava zahiragic, da ti nije brat, jebo te on u usta. Ne boj se, ne krade radni kadar brusne papire, kad ih nema. A od kamena nema velike koristi. Toliko o firmi koja posjeduje stotine miliona, dinara. Samo skupis muda i napises mi gdje da ti dodjem, pa cu ti ponijeti dokaze. A ponesi i ti svoje, koje nemas. Rijesimo dilemu odma, na licu mjesta cemo vidjeti ko laze.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1069 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

Evo, gledaj kako si ti kulturan, Cuj covjeka nazivati telecom glavom. Da nisi ti mozda krmeca glava tzv. klempo ? Nije mi rodjeni brat, vec samo brat po vjeri.

Eto dokle si ti dosao, da meni ovdje psujes. To samo govori koliki si ti klosar i propalica i koliko si jadan i nemocan. Ako ti Hare treba imas njegov FB profil pa mu se dikretno obrati. Ne trebaju njemu advokati on je pravnik. Imas nesto protiv covjeka ? Obrati mu se javno, na PP na FB, tuzi ga, napadni ga fizicki. Radi nesto, mani se gluposti i supljiranja. Tako si isto supljirao u Pretisu pa si dobio nogu iz firme i neka si to samo govori da je dobar menadzment i uprava u Pretisu. Znaju da detektuju klosare i neradnike, koji hoce guzovace platu.


ja ti fino kazem crno-na bijelo pa pravac tuzilastvo. Ja nisam u tuzilastvu zasposlen, a ni u sudovima ne radim. Sta ti imas pricati kad nemas nikakve materijalne dokaze...bzvz...samo ces sebi belaj na vrat natovariti...

Ima ovaj forum tehnicke mogucnosti da se slike i video klipovi postave. ali kako ti nemas nikakve dokaze...masi usima..
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1070 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by STARx »

Tako sam i pretpostavio. Sda bot. Obican lajavi krelac koji u zivotu nista konkretno uradio nije, a prico bi o radu prese, kovanju. Sine kad ga presa zvekne, zemlja se trese. Komplet hala je u dimu. Onaj sto radi ispod prese i kontrolise pritisak skace sa stolicom koliko ga baca. Tu ne ulazi tvoj kadar, tu ulazi bijeda i sirotinja. Ne mozes ti nikako bolje znat od njih. Ko sto kazes i sam, forum nije anoniman. Kad neces da kazes ko si, pronacu ja ko si. Pa da vidimo uzivo kako ces stavove argumentovati.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1071 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

Ciji si ti bot ? zasto krijes ciji si clan i od koje stranke ? Jelde, ono da si neutralni i stranacki nepristrani savjesni gradjanin koji je jako zabrinut za rad firme i stanje radnika u firmi. Jeste u guzici. Sine kad presa zvizne, komplet hala je u dimu. A znas li sto je komplet hala u dimu, jer nisu dobro izgradjene ventilacione cijevi, a mogli bi i promijeniti energent za zagrijavanje ulaznog komada gredice tako da nece da toliko dimi. Kad tehnickom direktoru Hilmiji nije bilo iz ponizenja da otkiva kosuljicu od 152mm za Noru, ne vidim sto je bruka i sramota da bilo ko otkiva granatu. Za mene jako castan i posten posao koji imaju rijetki da obavljaju.

Eno mi aparata za zavarivanje na drugoj temi, tako da ja nisam od onih koji se stide, ni kopati, salovati oko kuce, ni farbati, malterisati, ruke umastiti, busiti, brusiti, a imam i dvije fakultetske diplome ;-)
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1072 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by STARx »

Guadalajara wrote: 26/08/2021 17:02 Ciji si ti bot ? zasto krijes ciji si clan i od koje stranke ? Jelde, ono da si neutralni i stranacki nepristrani savjesni gradjanin koji je jako zabrinut za rad firme i stanje radnika u firmi. Jeste u guzici. Sine kad presa zvizne, komplet hala je u dimu. A znas li sto je komplet hala u dimu, jer nisu dobro izgradjene ventilacione cijevi, a mogli bi i promijeniti energent za zagrijavanje ulaznog komada gredice tako da nece da toliko dimi. Kad tehnickom direktoru Hilmiji nije bilo iz ponizenja da otkiva kosuljicu od 152mm za Noru, ne vidim sto je bruka i sramota da bilo ko otkiva granatu. Za mene jako castan i posten posao koji imaju rijetki da obavljaju.

Eno mi aparata za zavarivanje na drugoj temi, tako da ja nisam od onih koji se stide, ni kopati, salovati oko kuce, ni farbati, malterisati, ruke umastiti, busiti, brusiti, a imam i dvije fakultetske diplome ;-)
Nisam ja zabrinut za rad firme, mene boli kurac za tom firmom. Ne preporucujem nikome da trazi srecu u pretisu, a ni zraku. Za ostatak namjenske industrije ne mogu govoriti jer nisam imao doticaja, a s ovim jesam. Katastrofalni uslovi, kasnjenje plate, neuplaceni doprinosi. Omladina se ne zadrzava, stari radnici ne mogu da obuce mladi kadar jer isti ne zeli da se zatrpa u dugove u kojima su oni. Zar firma koja posjeduje stotine miliona maraka i jos stotine miliona maraka na racunu ne moze sebi priustiti izradu ventilacije? Imas li ti predstavu kako je raditi u kovnici ljeti pod limenim krovom, valjati komade koji su uzareni i vreli po nekoliko stotina C? 155mm je teska izmedju 60 u 80kg sirova, valjas je i nabadas u pijesak, bez htz opreme. I takvim ljudima imas obraza ne dat platu, pustit ih da strajkuju, da se eksponiraju po medijima. Ti onaj aparat tako nisi, da jesi znao bi njegove funkcije i mogucnosti, a ne bi pisao da nemas pojma zavarivati. Sto i nemas, da znas znao bi da ona kanta ne moze deblju stijenku od 3mm penetrirati, a vrhunac joj je 0.8mm zica. Nabijem i tebe i tvoje dvije lazljive diplome
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1073 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

STARx wrote: 26/08/2021 17:21
Guadalajara wrote: 26/08/2021 17:02 Ciji si ti bot ? zasto krijes ciji si clan i od koje stranke ? Jelde, ono da si neutralni i stranacki nepristrani savjesni gradjanin koji je jako zabrinut za rad firme i stanje radnika u firmi. Jeste u guzici. Sine kad presa zvizne, komplet hala je u dimu. A znas li sto je komplet hala u dimu, jer nisu dobro izgradjene ventilacione cijevi, a mogli bi i promijeniti energent za zagrijavanje ulaznog komada gredice tako da nece da toliko dimi. Kad tehnickom direktoru Hilmiji nije bilo iz ponizenja da otkiva kosuljicu od 152mm za Noru, ne vidim sto je bruka i sramota da bilo ko otkiva granatu. Za mene jako castan i posten posao koji imaju rijetki da obavljaju.

Eno mi aparata za zavarivanje na drugoj temi, tako da ja nisam od onih koji se stide, ni kopati, salovati oko kuce, ni farbati, malterisati, ruke umastiti, busiti, brusiti, a imam i dvije fakultetske diplome ;-)
Nisam ja zabrinut za rad firme, mene boli kurac za tom firmom. Ne preporucujem nikome da trazi srecu u pretisu, a ni zraku. Za ostatak namjenske industrije ne mogu govoriti jer nisam imao doticaja, a s ovim jesam. Katastrofalni uslovi, kasnjenje plate, neuplaceni doprinosi. Omladina se ne zadrzava, stari radnici ne mogu da obuce mladi kadar jer isti ne zeli da se zatrpa u dugove u kojima su oni. Zar firma koja posjeduje stotine miliona maraka i jos stotine miliona maraka na racunu ne moze sebi priustiti izradu ventilacije? Imas li ti predstavu kako je raditi u kovnici ljeti pod limenim krovom, valjati komade koji su uzareni i vreli po nekoliko stotina C? 155mm je teska izmedju 60 u 80kg sirova, valjas je i nabadas u pijesak, bez htz opreme. I takvim ljudima imas obraza ne dat platu, pustit ih da strajkuju, da se eksponiraju po medijima. Ti onaj aparat tako nisi, da jesi znao bi njegove funkcije i mogucnosti, a ne bi pisao da nemas pojma zavarivati. Sto i nemas, da znas znao bi da ona kanta ne moze deblju stijenku od 3mm penetrirati, a vrhunac joj je 0.8mm zica. Nabijem i tebe i tvoje dvije lazljive diplome
Moze priustiti, ali ima neka druga pozadina. Problem kod Pretisa je sto je kompletna industrijska zona opljackana i unistena 1996. godine. I jedini nacin da se dovedu bilo kakvi investitori poslije rata u industrijsku zonu i da pokrenu bilo kakakv posao je bio parcelisanje i izdvajanje mnogo hala i parcela koje su prije 1996. godine bile u vlasnistvu Pretisa. Na ovaj nacin je Pretis velikim djelom opljackan. Mnoge parcele i hale su prodane-privatizovane i koriste se za skladistenje uvoznih komercijalnih proizvoda. Ne zaboravimo certifikate i kako su sa njima kupovali sve i svasta. Na stranu da su bili opljackani kompletni masinski parkovi u industrijskoj zoni. Danasnji Pretis bez ozbiljnih investicija u glavne tehnologije kao su tehnologije kovanja i valjanja raketnih komora, mislim da nece imati svjetlu buducnost. Prije rata Pretis je proizvodio uglavnom artiljerijsku i raketnu municiju u bivsoj drzavi. Trenutna situacija je da su raketni program iz Pretisa pokrenuli u Krusiku u Srbiji i proizvodnju raketa Grad od 122mm. Znaci ukrali su Pretisov proizvodni program, u Srbiji je pocelo otkivanje kosuljica od 155mm, a koje prije rata nikad nisu ni proizvodili.

Pretis ima velikih problema prije svega u nedostatku masina i tehnologija i problem sa konkurencijom u Srbiji, jer su im pokrali proizvodni program. i masine. Za bilo kakve ozbiljne promjene u Pretisu potrebene su investicije od desetine miliona. Za normalno otkivanje municije od 155mm treba im jaca robotizovana presa od 1250 tona koju su imali prije rata, a koju danas nemaju.

Francuska kovacka presa SESIM od 1000 tona je robotizovana, tako da na sebi niko ne tegli sirovi ili otkovani komad granate,sto ti ocigledno pokusavas prikriti i neupucenim pokusavas prodati ko da su radnici nekakvi crnci koji na sebi tegle sirovi komad kosuljice. Ni prije rata nisu na sebi teglili granatu a ne da danas tegle.

Kanta koja je kupljena prije desetak godina i koja je jos ispravna. Neka ti imas ispravan aparat star desetak i vise godina. Ovaj aparat je za fine i precizne radove, za tanke limove i sto je najbitnije da meni dobro sluzi. Meni za moje kucne hobi projekte jaci ne treba. Kome treba jaci neka ga sebi kupi ako ima hljeba od njega. Nabijem ja tebe na sta god hoces, hoces na patent ili ces na leptira ? Hoces u plucnu maramicu ili ces u jetru ? Ili ces ispod struka da budu lake tjelesne povrede?
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1074 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by STARx »

Guadalajara wrote: 26/08/2021 18:18 Moze priustiti, ali ima neka druga pozadina. Problem kod Pretisa je sto je kompletna industrijska zona opljackana i unistena 1996. godine. I jedini nacin da se dovedu bilo kakvi investitori poslije rata u industrijsku zonu i da pokrenu bilo kakakv posao je bio parcelisanje i izdvajanje mnogo hala i parcela koje su prije 1996. godine bile u vlasnistvu Pretisa. Na ovaj nacin je Pretis velikim djelom opljackan. Mnoge parcele i hale su prodane-privatizovane i koriste se za skladistenje uvoznih komercijalnih proizvoda. Ne zaboravimo certifikate i kako su sa njima kupovali sve i svasta. Na stranu da su bili opljackani kompletni masinski parkovi u industrijskoj zoni. Danasnji Pretis bez ozbiljnih investicija u glavne tehnologije kao su tehnologije kovanja i valjanja raketnih komora, mislim da nece imati svjetlu buducnost. Prije rata Pretis je proizvodio uglavnom artiljerijsku i raketnu municiju u bivsoj drzavi. Trenutna situacija je da su raketni program iz Pretisa pokrenuli u Krusiku u Srbiji i proizvodnju raketa Grad od 122mm. Znaci ukrali su Pretisov proizvodni program, u Srbiji je pocelo otkivanje kosuljica od 155mm, a koje prije rata nikad nisu ni proizvodili.

Pretis ima velikih problema prije svega u nedostatku masina i tehnologija i problem sa konkurencijom u Srbiji, jer su im pokrali proizvodni program. i masine. Za bilo kakve ozbiljne promjene u Pretisu potrebene su investicije od desetine miliona. Za normalno otkivanje municije od 155mm treba im jaca robotizovana presa od 1250 tona koju su imali prije rata, a koju danas nemaju.

Francuska kovacka presa SESIM od 1000 tona je robotizovana, tako da na sebi niko ne tegli sirovi ili otkovani komad granate,sto ti ocigledno pokusavas prikriti i neupucenim pokusavas prodati ko da su radnici nekakvi crnci koji na sebi tegle sirovi komad kosuljice. Ni prije rata nisu na sebi teglili granatu a ne da danas tegle.

Kanta koja je kupljena prije desetak godina i koja je jos ispravna. Neka ti imas ispravan aparat star desetak i vise godina. Ovaj aparat je za fine i precizne radove, za tanke limove i sto je najbitnije da meni dobro sluzi. Meni za moje kucne hobi projekte jaci ne treba. Kome treba jaci neka ga sebi kupi ako ima hljeba od njega. Nabijem ja tebe na sta god hoces, hoces na patent ili ces na leptira ? Hoces u plucnu maramicu ili ces u jetru ? Ili ces ispod struka da budu lake tjelesne povrede?
Sve je to lijepo, samo pojma nemas. Znas sta si procitao, a koraka unutra napravio nisi. To te jebe. Presu su pokusali ukrasti helikopterom, nije je mogao podici. Iz masine koja stoji u finoj obradi je pokradena sva elektronika. Tu stoji 20 i nesto godina, stajat ce jos i 50. Nikad je nece opraviti. Zar firma koja ima stotine miliona maraka ne moze halaliti deset miliona i uraditi ventilaciju, nego svi inhaliraju isparavanja? Zaboravljas ti sine sta je radio piralic u pretisu. https://www.klix.ba/vijesti/bih/krivicn ... /100601132
Tuzili su i prijavljivali ljudi, samo vi iz sda volite da se branite maloumni. Ne prikrivam ja nista, suzavanje glave 155mm se radilo rucnim postavljanjem i skidanjem - redanjem po pijesku uspravno. A otkovani komad se rucno vuce masicama velikim po podu do pijeska.
https://www.cazin.net/vijesti/na-ugovor ... miliona-km
https://avaz.ba/vijesti/bih/135049/radn ... ni-granata
https://www.slobodnaevropa.org/a/bih-pr ... 78184.html
Da ne kacim starije stvari, evo ti sine nesto frisko
https://ba.n1info.com/vijesti/radnicima ... eko-glave/
jel i oni lazu klosaru jedan.

Ne vadi se molim te, sam si izjavio da s tom kantom ne znas rukovati. Kakvi fini i prezicni radovi glupane jedan. to je obicni co2 aparat za zavarivanje do 3mm debljine stijenke i maksimalne debljine zice 0.8mm. Moji aparatura vrijedi koliko tebi stranka nece obezbjediti za zivota. Hocu gdje god ti hoces, daj mi podatke pa da ti olaksam pola posla.


Nego, jel to taj gigant kojeg velicas? Jel to ta firma koju savjetujes da se masinci zaposle, perspektivna, puna para, htz opreme.. Redovna plata, dobra primanja. Satnica radnika u pogonu je 2.51km, poslovodje i brigadira preko 3km. Inzinjer ima 5km.


“Situacija je crna, ne može biti crnja. Toliko malverzacija, indicija kriminala, da to nije normalno. Mi posljednjih pola godine šaljemo dopise na sve adrese, od vlade do ministarstva. Čak smo slali i u SIPA-u i u MUP-u sve, da dođu ovdje, da vide u kakvom je stanju firma ZRAK. Da vide koliko malverzacija ima i da nešto poduzmu napokon. Evo prošlo je pola godine, niko ništa ne poduzima”, naveo je Emir Kominlija, predsjednik Sindikata uposlenika Zraka.

Samo radi ovog kurcenja cu naci ko si smece jedno iz sda stranke
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1075 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

STARx wrote: 26/08/2021 18:34 Sve je to lijepo, samo pojma nemas. Znas sta si procitao, a koraka unutra napravio nisi. To te jebe. Presu su pokusali ukrasti helikopterom, nije je mogao podici. Iz masine koja stoji u finoj obradi je pokradena sva elektronika. Tu stoji 20 i nesto godina, stajat ce jos i 50. Nikad je nece opraviti. Zar firma koja ima stotine miliona maraka ne moze halaliti deset miliona i uraditi ventilaciju, nego svi inhaliraju isparavanja? Zaboravljas ti sine sta je radio piralic u pretisu. https://www.klix.ba/vijesti/bih/krivicn ... /100601132
Tuzili su i prijavljivali ljudi, samo vi iz sda volite da se branite maloumni. Ne prikrivam ja nista, suzavanje glave 155mm se radilo rucnim postavljanjem i skidanjem - redanjem po pijesku uspravno. A otkovani komad se rucno vuce masicama velikim po podu do pijeska.
https://www.cazin.net/vijesti/na-ugovor ... miliona-km
https://avaz.ba/vijesti/bih/135049/radn ... ni-granata
https://www.slobodnaevropa.org/a/bih-pr ... 78184.html
Da ne kacim starije stvari, evo ti sine nesto frisko
https://ba.n1info.com/vijesti/radnicima ... eko-glave/
jel i oni lazu klosaru jedan.

Ne vadi se molim te, sam si izjavio da s tom kantom ne znas rukovati. Kakvi fini i prezicni radovi glupane jedan. to je obicni co2 aparat za zavarivanje do 3mm debljine stijenke i maksimalne debljine zice 0.8mm. Moji aparatura vrijedi koliko tebi stranka nece obezbjediti za zivota. Hocu gdje god ti hoces, daj mi podatke pa da ti olaksam pola posla.
Ja bolan te ljude licno znam. Od onih koji su radili na razvoju nove tehnicke dokumentacije na Masinskom fakultetu na odjeljenju za odbrambene tehnologije do onih koji su radili na ponovnom pokretanju serijske proizvodnje municije i ponovnom osvajanju proizvodnje. Sa nekim sam i kucni prijatelj, znamo se porodicno 40 i vise godina. Ja ti fino kazem ja kad sam bio u Pretisu i moji...tvoji su ovce i kokosi po planinama cuvali...cobane jedan zatucani. jer ne mozete se vi papci porediti sa nama gradskom rajom. Ne znas da se kovacka presa moze rastaviti, demontirati i da se u dijelovima moze helikopterom displocirati, kao sto je uradjeno 1996. godine. U podzemni dio koji nisu odnijeli, a u kojem su se nalazili agregati za pokretanje prese preusmjerili su i prokopali su potok tako da voda unisti agregate. Dio sa agregatima bio je pun mulja i blata od vode kad su ispumpavali i cistili podzemni dio. Sta hoces da apsolutno svaki postupak bude automatizovan, a da radnici ispijaju kahve. Nema toga ni u Njemackoj, a ni u Americi. O radnicima koji su politicki i stranacki instruisani nema se nista pozitivno reci, a koji su tu dosli preko raznih veza i poznanstava. I onda kad zaskripi kmeci placi. Gdje to pise da sam ja rekao da ne znam rukovati ? Sto sam napisao da se stelim? Davno sam sa tim radio, a ni rad nije bilo tesko. Kladim se da bi 99% raje znalo zavarivati. jedino sto je potrebno je mirna ruka. Je li te toliko jebem u mozak da me ovdje vrijedjas ? Misicu jedan jadni i nemocni. Imas li djece, da ti ne napravim sirotinju od porodice ?
Post Reply