Masinski fakultet Sarajevo?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
tubok
Posts: 77
Joined: 21/02/2009 11:37

#1 Masinski fakultet Sarajevo?

Post by tubok »

E ovako. Interesuje me de li neko na masinski fakultet i kako mu se cini. Koja ste godina, kako je tesko i to?
Posto znam nekoliko ljudi koji su upisali prvu godinu i muce muku sa polaganjima.
Posto zavrsavam cetvrti razred masinske tehnicke i namjeravam upisati masinstvo pa da mi to malo pojasnite, jer kako sam vidio na stranici da gotovo nema nista korisno sto bi mogao znati prije upisa.
Koji ste smjerovi i u kojoj se godini smjer odabira.?
poz.
User avatar
silencepain
Posts: 98
Joined: 16/09/2008 23:38
Location: U Zemlji čuda

#2 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by silencepain »

Ništa nije tesko ako se dovoljno potrudis ,iako prijemni ispit je lagan ,kasnije stivo i nije bas tako lagano,ali tebi nebi trebalo da bude tesko jer ides u masinsku skolu pa je prva godina vecinom obnova gradiva iz srednje skole.
Smjer uzimas na 3 godini tako da ti je svejedno koji ces upisati.
User avatar
mastermirne
Posts: 23
Joined: 04/08/2008 22:28

#3 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by mastermirne »

Mašinstvo ti je jedan od najteži Faxova, ali ukoliko imaš volju da upiše taj FAX upiši jer nije teško ako se trudiđš i radiš. Meni je ostalo još dva ispita do kraja na Mašinstvu samo ako se radi neće biti problema. Što se tiće smjerova prve dvije godine ideš isto pa u trećoj biraš smjer. Trenutno baš neznam koliko sada ima smjerova jer je Bolonja a ja sam po starom sistemu.
Ja mislim da ima Proizodnji Kibernetika, Industrijski menadžment, Odbrabrene tehnologije, Energetika, Konstrukcioni smjer, Motori i vozila i MTD. Nadam se da sam malo pomogaol.
Sretno!!!
User avatar
tubok
Posts: 77
Joined: 21/02/2009 11:37

#4 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by tubok »

e hvala vam obojici.
rekoh malo da se raspitam posto nema jos puno do kraja srednje.
Volim masinstvo i to me interesuje. A ne zelim da idem na masinstvo samo da bih se provlacio, vec da steknem znanje.
studentina1
Posts: 134
Joined: 16/02/2009 14:45

#5 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by studentina1 »

mastermirne wrote:Mašinstvo ti je jedan od najteži Faxova, ali ukoliko imaš volju da upiše taj FAX upiši jer nije teško ako se trudiđš i radiš. Meni je ostalo još dva ispita do kraja na Mašinstvu samo ako se radi neće biti problema. Što se tiće smjerova prve dvije godine ideš isto pa u trećoj biraš smjer. Trenutno baš neznam koliko sada ima smjerova jer je Bolonja a ja sam po starom sistemu.
Ja mislim da ima Proizodnji Kibernetika, Industrijski menadžment, Odbrabrene tehnologije, Energetika, Konstrukcioni smjer, Motori i vozila i MTD. Nadam se da sam malo pomogaol.
Sretno!!!
Jesi li imao priliku da se prebaciš na Bolonju??
Ako jesi ,zašto nisi?
Ako nisi ,da li bi bilo poželjno,ili dobro?
tranx_
Posts: 11
Joined: 20/02/2009 14:03

#6 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by tranx_ »

Nista nije tesko ako stvarno zelis da zavrsis.
Ako mislis da ces se provlaciti kao u masinskoj onda zaboravi...heheh
Mislim da je studiranje po bolonji lakse i neces imati vecih problema uz redovno ucenje.

Sto se tice faxa opcenito fakulteti u BiH su truba...limeni orkestar...nigdje prakse...proracunavas skolopve,konstruises masine a nigdje nista ne vidis :-)

Ako mozes ikako preko grane bjezi ovo ovjde je ispiranje mozga :run: :run:
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#7 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by veljaca »

Ja sam jedan koji je davno zavrsio Masinstvo.
U moje vrijeme - 80-tih godina , bila je ODLICNA saradnja sa privredom - npr. Energoinvestom i mi smo kao studenti isli na vjezbe tamo. To nam je bilo veliko iskustvo. Na zalost, danas toga nema. Treba raditi na tome da se to obnovi ...
User avatar
mastermirne
Posts: 23
Joined: 04/08/2008 22:28

#8 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by mastermirne »

studentina1 wrote:
mastermirne wrote:Mašinstvo ti je jedan od najteži Faxova, ali ukoliko imaš volju da upiše taj FAX upiši jer nije teško ako se trudiđš i radiš. Meni je ostalo još dva ispita do kraja na Mašinstvu samo ako se radi neće biti problema. Što se tiće smjerova prve dvije godine ideš isto pa u trećoj biraš smjer. Trenutno baš neznam koliko sada ima smjerova jer je Bolonja a ja sam po starom sistemu.
Ja mislim da ima Proizodnji Kibernetika, Industrijski menadžment, Odbrabrene tehnologije, Energetika, Konstrukcioni smjer, Motori i vozila i MTD. Nadam se da sam malo pomogaol.
Sretno!!!
Jesi li imao priliku da se prebaciš na Bolonju??
Ako jesi ,zašto nisi?
Ako nisi ,da li bi bilo poželjno,ili dobro?
Pošto sam ja posljednja generacija po starom sistemu mogao sam se prebaciti po Bolonji tako sto bih u mjesto što sam upisao drugu godinu da upisem prvu po bolonji. Imao sam regularan uslov za drugu i nisam o tome ni pomisljao.
I hvala dragom Bogu što sam tada uspio dati uslov za drugu kako vidim ove generacije po Bolonji su stvarno sranje barem prve, prvo napatis se zavrsis fakultet i nemas titule nego neka samo kao Bacalher bezze, zatim poslije moras studirati jos dvije godine da bih imao neku titulu. Mi po starom sistemu imamo vise rokova i manji je pritisak na studenta dok Bolonja ima manje rokova ali se i manje dosta trazi tako se i manje nauči. Nikada ne bih poželio da studiram po Bolonji ipak ja sada kada zvrsim znam koju ću titulu imati i zašto sam učio dok moje kolege ni neznaju šta će biti osim ako ne upisu jos dvije godine.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#9 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by veljaca »

mastermirne wrote: Mi po starom sistemu imamo vise rokova i manji je pritisak na studenta dok Bolonja ima manje rokova ali se i manje dosta trazi tako se i manje nauči.
Mozes li malo ovo DETALJNIJE objasniti ?????
studentina1
Posts: 134
Joined: 16/02/2009 14:45

#10 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by studentina1 »

veljaca wrote:
mastermirne wrote: Mi po starom sistemu imamo vise rokova i manji je pritisak na studenta dok Bolonja ima manje rokova ali se i manje dosta trazi tako se i manje nauči.
Mozes li malo ovo DETALJNIJE objasniti ?????


I ovo?
Nikada ne bih poželio da studiram po Bolonji ipak ja sada kada zvrsim znam koju ću titulu imati i zašto sam učio dok moje kolege ni neznaju šta će biti osim ako ne upisu jos dvije godine.

Šta češ Ti biti nakon četverogodišnjeg školovanja,a šta ovaj sa tri god ,na mašinstvu

J sam baš postavio temu na INŽENJER-BECHELOR,ali niko da pojasni,šta je šta i šta može raditi,ako se traži sedmi stepen
HVALA
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#11 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by veljaca »

studentina1 wrote:
veljaca wrote:
mastermirne wrote: Mi po starom sistemu imamo vise rokova i manji je pritisak na studenta dok Bolonja ima manje rokova ali se i manje dosta trazi tako se i manje nauči.
Mozes li malo ovo DETALJNIJE objasniti ?????


I ovo?
Nikada ne bih poželio da studiram po Bolonji ipak ja sada kada zvrsim znam koju ću titulu imati i zašto sam učio dok moje kolege ni neznaju šta će biti osim ako ne upisu jos dvije godine.

Šta češ Ti biti nakon četverogodišnjeg školovanja,a šta ovaj sa tri god ,na mašinstvu

J sam baš postavio temu na INŽENJER-BECHELOR,ali niko da pojasni,šta je šta i šta može raditi,ako se traži sedmi stepen
HVALA
Nisam te to pitao ...
Moje pitanje je da objasnis, ako mozes, kao to da se po Bolonji manje nauci ? Po cijem iskustvu - jer ne studiras po Bolonji ? Nemoj i ti da upadas u zamku onu " ... sve sto nije kao kod mene - NE VALJA ...."
Hvala !
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#12 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ovo_malo_duse »

tranx_ wrote:Nista nije tesko ako stvarno zelis da zavrsis.
Ako mislis da ces se provlaciti kao u masinskoj onda zaboravi...heheh
Mislim da je studiranje po bolonji lakse i neces imati vecih problema uz redovno ucenje.

Sto se tice faxa opcenito fakulteti u BiH su truba...limeni orkestar...nigdje prakse...proracunavas skolopve,konstruises masine a nigdje nista ne vidis :-)

Ako mozes ikako preko grane bjezi ovo ovjde je ispiranje mozga :run: :run:

Sa prvim dijelom posta se slazem...Ali ovo da su truba nisu...Masinski faklultet vrijedi svugdje....Ja sam ga zavrsio u poratnom periodu i otisao vani 2001...Priznali mi sve..Kroz master(Na jednom od jacih univerziteta u Europi) sam prosao bez problema jer sam imao pred znanje sa Masinskog iz Sa..

Savjet. da tezak je ...i pretezak ali sve je relativno( nemogu svi biti masinski inzinjeri zato treba i trud i inteligencija)....ako ti se svidza struka i ako imas dovoljno u glavi da zavrsis otvaraju ti se nevjerovatne mogucnoti...Upravo zbog svoje tezine i trajanja sve je manje i manje studenata u zapadnim zemljama koji studiraju masinstvo tako da mnoge zemlje vape za tim znanjem i kadrovima sto daje velike mogucnosti...Naravno mnoge strane firme ce vremenom zbog cijena rada i svega ostalog polagano dolazit u Bosnu...Sanasa da se zaposlis sa diplomom masinskog ce ti biti puno veca....Moje misljenje....
studentina1
Posts: 134
Joined: 16/02/2009 14:45

#13 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by studentina1 »

ovo_malo_duse wrote:
tranx_ wrote:Nista nije tesko ako stvarno zelis da zavrsis.
Ako mislis da ces se provlaciti kao u masinskoj onda zaboravi...heheh
Mislim da je studiranje po bolonji lakse i neces imati vecih problema uz redovno ucenje.

Sto se tice faxa opcenito fakulteti u BiH su truba...limeni orkestar...nigdje prakse...proracunavas skolopve,konstruises masine a nigdje nista ne vidis :-)

Ako mozes ikako preko grane bjezi ovo ovjde je ispiranje mozga :run: :run:

Sa prvim dijelom posta se slazem...Ali ovo da su truba nisu...Masinski faklultet vrijedi svugdje....Ja sam ga zavrsio u poratnom periodu i otisao vani 2001...Priznali mi sve..Kroz master(Na jednom od jacih univerziteta u Europi) sam prosao bez problema jer sam imao pred znanje sa Masinskog iz Sa..

Savjet. da tezak je ...i pretezak ali sve je relativno( nemogu svi biti masinski inzinjeri zato treba i trud i inteligencija)....ako ti se svidza struka i ako imas dovoljno u glavi da zavrsis otvaraju ti se nevjerovatne mogucnoti...Upravo zbog svoje tezine i trajanja sve je manje i manje studenata u zapadnim zemljama koji studiraju masinstvo tako da mnoge zemlje vape za tim znanjem i kadrovima sto daje velike mogucnosti...Naravno mnoge strane firme ce vremenom zbog cijena rada i svega ostalog polagano dolazit u Bosnu...Sanasa da se zaposlis sa diplomom masinskog ce ti biti puno veca....Moje misljenje....
kaktus na prozoru
Posts: 55
Joined: 21/09/2008 12:33

#14 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by kaktus na prozoru »

Prijemni ispit je relativno lagan ako ti iole ide matematika. Ukoliko ti je prosjek ocjena iz matematike tokom srednje skole bio 16 i visi, onda ne polazes prijemni. Sto se tice gradiva, smatram da je vrlo korisno i da se dosta toga nauci (naravno, ukoliko ucis, a ne provlacis se). Sto se tice predmeta, na prvoj godini su ti neki opceniti tipa Materijali 1 i 2, Fizika 1 i 2, Matematika 1 i 2, tehnologije obrade, tehnicka dokumentacija, elastostatika, statika... dok na drugoj godini ti se 80% predmeta nadovezuje na Matematiku, tj. primjenjunju znanje iz matematike 1,2 i 3, tako da ukoliko se nisi pomirio sa matematikom ili se navikao na to da je radis, onda se nemoj zalijetati. Naravno, ukoliko te privlaci fakultet, a matematika ti je losa strana, to nije nista sto trud i vjezba nece popravit, buduci da se krece maltene od nule sa znanjem iz matematike.
sto se tice smjerova, preusmjerenje je na trecoj godini, osim MTD (iliti poznatiji kao Drvo), koji se upisuje odmah na pocetku. Takodjer, o smjerovima mozes pronaci na stranici fakulteta, na nekom linku gdje pise informator masinskog fakulteta.

eto, nadam se da ce ovo pomoci.

sve u svemu, fakultet je stvarno super, jeste zeznut, ali nista sto malo truda i rada ne moze rijesit :)
studentina1
Posts: 134
Joined: 16/02/2009 14:45

#15 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by studentina1 »

kaktus na prozoru wrote:Prijemni ispit je relativno lagan ako ti iole ide matematika. Ukoliko ti je prosjek ocjena iz matematike tokom srednje skole bio 16 i visi, onda ne polazes prijemni. Sto se tice gradiva, smatram da je vrlo korisno i da se dosta toga nauci (naravno, ukoliko ucis, a ne provlacis se). Sto se tice predmeta, na prvoj godini su ti neki opceniti tipa Materijali 1 i 2, Fizika 1 i 2, Matematika 1 i 2, tehnologije obrade, tehnicka dokumentacija, elastostatika, statika... dok na drugoj godini ti se 80% predmeta nadovezuje na Matematiku, tj. primjenjunju znanje iz matematike 1,2 i 3, tako da ukoliko se nisi pomirio sa matematikom ili se navikao na to da je radis, onda se nemoj zalijetati. Naravno, ukoliko te privlaci fakultet, a matematika ti je losa strana, to nije nista sto trud i vjezba nece popravit, buduci da se krece maltene od nule sa znanjem iz matematike.
sto se tice smjerova, preusmjerenje je na trecoj godini, osim MTD (iliti poznatiji kao Drvo), koji se upisuje odmah na pocetku. Takodjer, o smjerovima mozes pronaci na stranici fakulteta, na nekom linku gdje pise informator masinskog fakulteta.

eto, nadam se da ce ovo pomoci.

sve u svemu, fakultet je stvarno super, jeste zeznut, ali nista sto malo truda i rada ne moze rijesit :)
Ti ovo dobro pišeš,ali šta je sa pojasnjenjem,?Šta si poslije tri god-zvanje?jer

I ovo?
Nikada ne bih poželio da studiram po Bolonji ipak ja sada kada zvrsim znam koju ću titulu imati i zašto sam učio dok moje kolege ni neznaju šta će biti osim ako ne upisu jos dvije godine.

Šta češ Ti biti nakon četverogodišnjeg školovanja,a šta ovaj sa tri god ,na mašinstvu

J sam baš postavio temu na INŽENJER-BECHELOR,ali niko da pojasni,šta je šta i šta može raditi,ako se traži sedmi stepen
HVALA

U Zenici studiraju 4 god mašinstvo,kakvo će zvanje imati?
kaktus na prozoru
Posts: 55
Joined: 21/09/2008 12:33

#16 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by kaktus na prozoru »

sto se tice zvanja, nakon 3 godine mi smo Bakalaureat,il Bacheler, kako se vec pise.. :S
o tome sta mozes radit nakon toga i slicna pitanja, ni ja ne znam, to treba pitati prvu generaciju Bolonje, koji su zavrsili sad.. sto se tice zvanja u Zenici, pronadji na internetu web stranicu Univerziteta u Zenici i pogledaj da li imaju pravilnik o zvanjima, kao sto ima na web stranici sarajevskog univerziteta, svaki fakultet, svaki smjer posebno..
studentina1
Posts: 134
Joined: 16/02/2009 14:45

#17 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by studentina1 »

kaktus na prozoru wrote:sto se tice zvanja, nakon 3 godine mi smo Bakalaureat,il Bacheler, kako se vec pise.. :S
o tome sta mozes radit nakon toga i slicna pitanja, ni ja ne znam, to treba pitati prvu generaciju Bolonje, koji su zavrsili sad.. sto se tice zvanja u Zenici, pronadji na internetu web stranicu Univerziteta u Zenici i pogledaj da li imaju pravilnik o zvanjima, kao sto ima na web stranici sarajevskog univerziteta, svaki fakultet, svaki smjer posebno..
Zvanje kao zvanje baš i nije trenutno bitno,ali šta poslije,ako ne nastavi +2.
Već sada u nomenklaturi zanimanje postoje inženjeri struka (ovi sa završenom višom školom)
Isto zvanje dobija i ovaj bakalaka.
E sad u čemu je razlika
Kad se traži inženjer mašinstva,mogu se prijaviti obojica,jer imaju isto zvanje.
Proverio sam ,ovaj u Zenici i Tuzli nakon četiri godine dobija zvanje dipl.inž,a to nije isto kao ovaj sa tri godine.
Je li ovo znači da ovaj dipl.inž(oba su visoka sprema po Zakonu o visokom školstvu)vredi nešto više?
Ima li neko da je završio bilo gde trogodišnji tehnički studij i zaposlio se na poziciju gde se traži sedmi stepen,npr u srednjoj školi (ali da ne predaje praksu)???
mOLIM komentare jer sam zainteresovan
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#18 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by veljaca »

Pogledaj temu:

BOLONJCI - PRVI CIKLUS U DRZAVNOJ SLUZBI JEDNAK VII STEPENU
studentina1
Posts: 134
Joined: 16/02/2009 14:45

#19 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by studentina1 »

veljaca wrote:Pogledaj temu:

BOLONJCI - PRVI CIKLUS U DRZAVNOJ SLUZBI JEDNAK VII STEPENU
Da ,ali tehnički smerovi Bolonjski dobiju zvanje inženjer maš.,a za inspektora i stručnog saradnika se traži sedmi stepen dipl.inž.maš itd...
E jel se to odnosi i na ove trogodišnje pravnike,ekonomiste,menađere,gde u diplomi verovatno stoji sedmi stepen,ali ne i zvanje koje imaju raniji studenti???
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#20 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by veljaca »

studentina1 wrote:
veljaca wrote:Pogledaj temu:

BOLONJCI - PRVI CIKLUS U DRZAVNOJ SLUZBI JEDNAK VII STEPENU
Da ,ali tehnički smerovi Bolonjski dobiju zvanje inženjer maš.,a za inspektora i stručnog saradnika se traži sedmi stepen dipl.inž.maš itd...
E jel se to odnosi i na ove trogodišnje pravnike,ekonomiste,menađere,gde u diplomi verovatno stoji sedmi stepen,ali ne i zvanje koje imaju raniji studenti???
Smatram da nije provokacija - pa da ti odgovorim:

Prvo priznaje drzavna sluzba, a onda i svi ostali: BOLONJCI - PRVI CIKLUS U DRZAVNOJ SLUZBI JEDNAK VII STEPENU ( svi Bolonjci prvog ciklusa - bez razlike na fakultete ). U konkursima se trazio VII stepen i Bolonjci to dobili. U cemu je problem ??? Kod pojedinaca ( nadam se da ti nisi taj ) postoji ZAVIST i LJUBOMORA ...
studentina1
Posts: 134
Joined: 16/02/2009 14:45

#21 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by studentina1 »

veljaca wrote:
studentina1 wrote:
veljaca wrote:Pogledaj temu:

BOLONJCI - PRVI CIKLUS U DRZAVNOJ SLUZBI JEDNAK VII STEPENU
Da ,ali tehnički smerovi Bolonjski dobiju zvanje inženjer maš.,a za inspektora i stručnog saradnika se traži sedmi stepen dipl.inž.maš itd...
E jel se to odnosi i na ove trogodišnje pravnike,ekonomiste,menađere,gde u diplomi verovatno stoji sedmi stepen,ali ne i zvanje koje imaju raniji studenti???
Smatram da nije provokacija - pa da ti odgovorim:

Prvo priznaje drzavna sluzba, a onda i svi ostali: BOLONJCI - PRVI CIKLUS U DRZAVNOJ SLUZBI JEDNAK VII STEPENU ( svi Bolonjci prvog ciklusa - bez razlike na fakultete ). U konkursima se trazio VII stepen i Bolonjci to dobili. U cemu je problem ??? Kod pojedinaca ( nadam se da ti nisi taj ) postoji ZAVIST i LJUBOMORA ...
Ne zavist,jer ja sam u drugim vodama,ali me interesuje jer mogu "kupiti" zvanje inženjer (treba se upisati i izlaziti među raju,a diploma dolazi).
Neka mi neko kaže jesam li u pravu ,ovo za teh sedmi stepen(Bolonjski-trogodišnji)
Za sve državne službenike tehničkog usmerenja,između ostalog traži se "
dipl.inž -sedmi stepen
tri god.radnog iskustva
položen stručni ispit
itd

Razumem ekonomiju,jer ovi trogodišnji će raditi poslove što je ranije radio dvogodišnji-ekonomist
Inženjera svih struka ima na biroima,čak i onih sa višom školom ( iz SFRJ)jer su ostali bez posla posle rata

Komentare molim
šrmbrm
Posts: 1
Joined: 02/04/2009 19:37

#22 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by šrmbrm »

Ne kontam zašto bi neko ko završi tri godine na mef-u stao na tome kada su ostale dvije mnogo lakse u odnosu na prve dvije. strucni predmeti, manje obimni, interesantni, naravno, zavisi od odabranog smijera. ja jos malo pa ga zavrsi, po starom NPP. pominjete svi zvanje, nikada ga nece moci izjednaciti sa starim programom, mada bi to bilo najlakse ovim nasim politicarima,ne moze nakon 6 semestara biti dipling a nije uredu ni da bude u rangu vise skole, masteri ce biti magistri struke a ne nauke. isto tako se stalno pominje drzavni sektor, sta je sa privatnim? diploma je jedno, steceno znanje nesto sasvim drugo i to ljudi traze! zavrsavaju ljudi masinstvo a da maltene ne razlikuju oprugu od zupcanika i to je zalosno, jbg sve se da na pamet nauciti pa to prodje kad tad na ispitu! negdje neko na ovom forumu pominje lude i sta ja znam kakve profesore. mef ima prilicno dobar kadar, ima naravno i onih kod kojih se zapitas: otkud njemu dr??? a onda se sjetis kako se sve da na pamet nauciti pa prodje kad tad! bolonji u pon pocinju ispiti, dan za danom, uz skupljene bodove sa vjezbi i zadaca većina se da poloziti, imaju tu i neki poporavni rokovi a ima i ljetna skola, tad obicno djeca polazu matematiku2, mislim da se placa. nije bas da krece od nule i poprilicno je obimna al mislim da je dr. Aleksandra Kostic dobar predavac ( Matematika1), druga stvar su asistenti na tom predmetu, al nije ni za ocekivati da se svo gradivo stigne odraditi i na vjezbama!ko ne zna da crta proklinjace neke asistente poput dr. M. Colica ali ce nauciti da crta kako treba jer nije potpuno definisan radionicki crtez isto sto i pravilno kotiran. a tu je i predmet Materijali 1 i 2 kod prof. dr. O. Pasica, to treba da se nauci, ne samo da bi se polozilo nego su to stvari koje su osnova za mnoge druge discipline u masinstvu, zato covjek toliko insistira na tome bez obzira koliko se to u pocetku cinilo nebitnim!
jeste tezak fakultet ali ne i pretezak. po novom programu se uci manje nego sto sam ja ucio, manje je gradiva, na nekim predmetima je to odlicno, te silne matematike nikome nisu potrebne, postoji numerika, ona daje priblizan rezultat, (priblizan: nekoliko decimala) i to je ono sto meni treba u tehnici a ne neki arctg(x) + C, gdje C moze biti svasta pa cak nekad i B :-D ! opet zakinuti su neki predmeti gdje je to stvarno pogubno po struku!
eto toliko od mene! ako koga sta zanima konkretno neka pita!
PS: Za ove ljude što stalno polemišu o pravopisu i gramatici po ovom forumu: Dosadni ste!Mrsko mi da stišcem SPACE, mrsko mi da tražim ŠĐŽĆČ po tastaturi!
harisl
Posts: 504
Joined: 25/10/2002 00:00

#23 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by harisl »

Nevezano puno za ovu temu, ali nema ni nista smjesnije nego kada Shvabo dodje u Ameriku i pocne da prica kako njegov dodiplomski je isti kao americki post-diplomski studij.... a onda doda i 'a mozda i vise'.... Mislim, ako ti ides u skolu 3-4 semestra duze, onda to znaci da si spor...
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#24 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by vnm »

šrmbrm wrote:te silne matematike nikome nisu potrebne, postoji numerika, ona daje priblizan rezultat, (priblizan: nekoliko decimala) i to je ono sto meni treba u tehnici a ne neki arctg(x) + C, gdje C moze biti svasta pa cak nekad i B :-D !
ima tu dosta istine. kad te 3 semestra peglaju raznima matematikama, pa dodjes u 4. i vidis na numerickim metodama da integral pomocu excela rijesis za nekoliko sekundi, dodje ti da se upucas.

medjutim, onda dodjes na primjer na mehaniku fluida, pa vidis da bez te matematike mozes da pjevas borbene na ispitu. te matematike mozda nisu potrebne vecini inzinjera, ali ces lakse do diplome ako ih savladas.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#25 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by veljaca »

vnm wrote:
šrmbrm wrote:te silne matematike nikome nisu potrebne, postoji numerika, ona daje priblizan rezultat, (priblizan: nekoliko decimala) i to je ono sto meni treba u tehnici a ne neki arctg(x) + C, gdje C moze biti svasta pa cak nekad i B :-D !
ima tu dosta istine. kad te 3 semestra peglaju raznima matematikama, pa dodjes u 4. i vidis na numerickim metodama da integral pomocu excela rijesis za nekoliko sekundi, dodje ti da se upucas.

medjutim, onda dodjes na primjer na mehaniku fluida, pa vidis da bez te matematike mozes da pjevas borbene na ispitu. te matematike mozda nisu potrebne vecini inzinjera, ali ces lakse do diplome ako ih savladas.
Evo da i ja dodam - Zavrsio sam Masinstvo u Sa - prije 27 godina i za to vrijeme nikada, nikada se nisam susreo u praksi sa vise od 60% stvari iz Matematike II ( prof. Milos Tomic ) a i sa vise od 90% stvari iz Matematike sa postdiplomskog studija ( kod prof. Maravica ).
Sto se tice Mehanike fluida - jesu polazne jednacine ( prof. Hanjalic ) - ali se onda pravi matematski model, odnosno numerickim putem ( a za to ne treba "visa" matematika ) ti slucajevi rjesavaju ( prof. Demirdzic ) .
Da ovdje dodam i vaznost EKSPERIMENATA - pomocu kojeg se takodjer moze doci do konkretnih rezultata ....
Post Reply