Masinski fakultet Sarajevo?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
gimnazijalaccc
Posts: 13
Joined: 13/04/2019 21:52

#1026 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by gimnazijalaccc »

Boemica wrote:
gimnazijalaccc wrote:Pozz. Četvrti sam razred gimnazije, odličan učenik, 5.0. Pošto se približilo vrijeme upisa, počeo sam aktivnije razmišljati o odabiru fakulteta. Razmišljam o mašinstvu, pa sam želio pitati za savjete. Ima li bivših ili trenutnih studenata na forumu? Da li je teško? Kakvi su profesori i asistenti? Koji smjerovi su najperspektivniji? Kakve su mogućnosti zapošljavanja i koliko ovise o završenom smjeru? Ukoliko bi bilo moguće, volio bih ostati na fakultetu kao asistent, pa i profesor, što da ne. Kolike su šanse za to i ima li neko iskustvo s tim? Svaka pomoć je dobrodošla. :-D

Teško je, ali definitivno, uz rad i disciplinu se može u roku završiti.

Profesori i asistenti kao i svugdje, imaš dobrih, manje dobrih i loših ali ako uzmeš neki presjek, poprilično je dobra postava predavača na mašinstvu.

Na prvoj godini osim dvije matematike (koje su teške, ali tebi kao gimnazijalcu ne bi trebale biti prevelik zalogaj) imaš i statiku i elastostatiku (ova druga je možda i najteži predmet na prvoj godini), ostali ne zahtjevaju toliko truda kao ova 4.
Na drugoj godini, koja je ujedno i najteža i ako ćeš obnavljati - obnavljaj drugu, imaš još jednu matematiku (možda ne najtežu ali definitivno najopširniju od ove tri), kinematiku i dinamiku (gdje je kinematika najteži predmet na fakultetu - predmet koji se posljednji polaže pred diplomiranje, zbog kojeg masa mojih kolega ne može da diplomira, prvenstveno zbog profesora - ne zbog same težine predmeta, i dinamika koja je objektivno teža, ali je profesor jako blagonaklon pa se nerijetko polaže na prvim rokovima). Osim toga, na drugoj godini ćeš imati i elemente I i elemente II za koje bih rekla da su isto jako teški (teži od matematike) ali zanimljivi, praktični, logični i ako ti je to jača strana (naspram bubanja) nećeš imati problema. Pogotovo jer je postava asistenata na tom predmetu poprilično dobra. Mnogi se studenti na drugoj muče i sa Mehanikom fluida (opširan i težak predmet ali jako korektan profesor), prenos toplote i difuzija te termodinamika (teški predmeti, ali, ja sam imala veliku srćeu da ih položim kod profesorice Dunje koja je na tvoju žalost otišla u penziju nezvanično, a zvanično predaje na višim godinama). Ostali predmeti se lahko mogu položiti.

Što se smjerova tiče, najperspektivniji iz onoga što sam ja primjetila prema kolegama koji su završili je Mašinski proizvodni inžinjering, a ako misliš ići vani - Motori i vozila. Energetika možda i nije loša ali dosta predmeta drži ranije pomenuti profesor kinematike pa je mnogi izbjegavaju upravo zbog njega. Imaš još i odbrambene tehnologije te industrijski inžinjering i menadžment, o prvom ne znam ništa jer ne znam nikog da ide na njega (mislim da sveukupno 4 osobe su na tom smjeru), drugi je najlakši definitivno.

Oko smjera se i ne trebaš brinuti na početku, jer su prve dvije godine mašinstva zajedničke svim studentima (osim tehnologije drveta koja ima hemiju) i možeš ga promjeniti kad budeš upisivao trćeu godinu (ako se naknadno odlučiš za tehnologije drveta moraćeš polagati razliku u jednom ili dva predmeta nisam sigurna).

Šansi da ostaneš asistent ima, poznajem tri momka koja su nakon završenih studija ostali da rade na mašinstvu, ali moraš imati prosjek iznad 9.0, mada, iskreno nemam pojma zašto bi želio da radiš za mizernu platu u nekim poluzadovoljavajućim uslovima kada možeš mnogo više.

Ako budeš imao pitanja o pojedinačnim predmetima, profesorima ili kad upišeš (sretno) gradivu i materijalima, javi se slobodno na pp ili ovdje na temu.

Ako ti bude dogodine trebao neko da ti crta projektne, javi se da se dogovorimo za cjenu :P

Hvala puno na ovim korisnim informacijama. Odlučio sam da ću upisati mašinstvo, i to smjer MPI, a na drugom ciklusu, ako Bog da, mehatroniku. Ako budem imao još nekih pitanja, znam kome ću se obratiti. :-D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1027 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

gimnazijalaccc wrote:


Hvala puno na ovim korisnim informacijama. Odlučio sam da ću upisati mašinstvo, i to smjer MPI, a na drugom ciklusu, ako Bog da, mehatroniku. Ako budem imao još nekih pitanja, znam kome ću se obratiti. :-D
Nema na čemu.

Ako ne upadneš na MPI, a ponude ti drugi smjer, prihvati obavezno, svakako ga možeš promjenit kad budeš upisivao treću.
Oni imaju takvu politiku da ako recimo, na MPI primaju 20 ljudi, i prijavi se 20 ljudi sa prosjekom 5.0, a ti imaš 4.9 i ne upadneš, a na Energetici primaju isto 20 ljudi, ali oni imaju manji prosjek od tebe, ponudiće tebi mjesto na Energetici.

Znam da je recimo na Ekonomiji bila drugačija situacija, ti predaš za jedan smjer i ne upadneš na njega jer ostali imaju bolji prosjek, a neko na drugom smjeru upadne a ima manji prosjek. Toga nema na mašinstvu, biraš glavni smjer, alternativni smjer, ako ne možeš upasti ni n ajedan, a imaš veći prosjek nego ljudi na trećem nekom smjeru, ponudiće tebi mjesto.

Ne znam jesi li išta skontao
gimnazijalaccc
Posts: 13
Joined: 13/04/2019 21:52

#1028 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by gimnazijalaccc »

Boemica wrote:
gimnazijalaccc wrote:


Hvala puno na ovim korisnim informacijama. Odlučio sam da ću upisati mašinstvo, i to smjer MPI, a na drugom ciklusu, ako Bog da, mehatroniku. Ako budem imao još nekih pitanja, znam kome ću se obratiti. :-D
Nema na čemu.

Ako ne upadneš na MPI, a ponude ti drugi smjer, prihvati obavezno, svakako ga možeš promjenit kad budeš upisivao treću.
Oni imaju takvu politiku da ako recimo, na MPI primaju 20 ljudi, i prijavi se 20 ljudi sa prosjekom 5.0, a ti imaš 4.9 i ne upadneš, a na Energetici primaju isto 20 ljudi, ali oni imaju manji prosjek od tebe, ponudiće tebi mjesto na Energetici.

Znam da je recimo na Ekonomiji bila drugačija situacija, ti predaš za jedan smjer i ne upadneš na njega jer ostali imaju bolji prosjek, a neko na drugom smjeru upadne a ima manji prosjek. Toga nema na mašinstvu, biraš glavni smjer, alternativni smjer, ako ne možeš upasti ni n ajedan, a imaš veći prosjek nego ljudi na trećem nekom smjeru, ponudiće tebi mjesto.

Ne znam jesi li išta skontao


Da, shvatio sam. Mada mislim da neću imati taj problem, jer sam uvijek imao 5.0, imam i rezultata na takmičenjima iz mat/fiz, a ako bude problema, dobro je da znam šta mi je činiti.
Pisala si da je najperspektivniji odsjek možda MPI, a šta misliš o drugom ciklusu? Da li je mehatronika pravi izbor? :-D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1029 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

gimnazijalaccc wrote:


Da, shvatio sam. Mada mislim da neću imati taj problem, jer sam uvijek imao 5.0, imam i rezultata na takmičenjima iz mat/fiz, a ako bude problema, dobro je da znam šta mi je činiti.
Pisala si da je najperspektivniji odsjek možda MPI, a šta misliš o drugom ciklusu? Da li je mehatronika pravi izbor? :-D
E vidi, to najperspektivniji ti niko ne može garantovat, prvenstveno što ne znaš šta če se desit sa tržištem rada dok ti završiš, znači min. pet godina. Ono što ja znam jeste da su skoro svi studenti koji su završili MPI poslije faksa našli posao.

Evo pogledaj malo, motori i vozila, imaš li ideju gdje bi u Bosni radio :lol:
Odbrambene tehnologije? Industrijski inžinjering i menadžement - eonomske predmete imaš.
Energetika je ok, al' Kljuno živa rana svih studenata, upuštanje u te avanture ne bih nikom poželjela.
Eh konstrukcije su dobre, al' za to treba imati i malo talenta, a ne samo znanja.

Smjer prve dvije godine nije nešto čime uopšte trebaš da se opterećuješ, imaćeš par predmeta kroz koje ćeš vidjeti kako bi ti se svidjelo na kom smjeru.

Ako ti se najviše budu dopadali Termodinamika, prenos toplote i difuzija - onda energetika.
Ako ti bude najbolje mjerenje, tehnologije obrade - MPI.
Ako ti buudu najbolji CAD i Elementi - konstrukcije.
Mehanike - motori.
Osnove ekonomike - IIM.

Nemoj da se zamaraš smjerom na početku :D Toliko ljudi popada na prve dvije godine, odustane, obnavlja, da kad upisuješ treću možeš da biraš gdje hoćeš. Samo napišeš papir: ja bih da se prebacim tu i tu i gotovo.
gimnazijalaccc
Posts: 13
Joined: 13/04/2019 21:52

#1030 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by gimnazijalaccc »

Boemica wrote:
gimnazijalaccc wrote:


Da, shvatio sam. Mada mislim da neću imati taj problem, jer sam uvijek imao 5.0, imam i rezultata na takmičenjima iz mat/fiz, a ako bude problema, dobro je da znam šta mi je činiti.
Pisala si da je najperspektivniji odsjek možda MPI, a šta misliš o drugom ciklusu? Da li je mehatronika pravi izbor? :-D
E vidi, to najperspektivniji ti niko ne može garantovat, prvenstveno što ne znaš šta če se desit sa tržištem rada dok ti završiš, znači min. pet godina. Ono što ja znam jeste da su skoro svi studenti koji su završili MPI poslije faksa našli posao.

Evo pogledaj malo, motori i vozila, imaš li ideju gdje bi u Bosni radio :lol:
Odbrambene tehnologije? Industrijski inžinjering i menadžement - eonomske predmete imaš.
Energetika je ok, al' Kljuno živa rana svih studenata, upuštanje u te avanture ne bih nikom poželjela.
Eh konstrukcije su dobre, al' za to treba imati i malo talenta, a ne samo znanja.

Smjer prve dvije godine nije nešto čime uopšte trebaš da se opterećuješ, imaćeš par predmeta kroz koje ćeš vidjeti kako bi ti se svidjelo na kom smjeru.

Ako ti se najviše budu dopadali Termodinamika, prenos toplote i difuzija - onda energetika.
Ako ti bude najbolje mjerenje, tehnologije obrade - MPI.
Ako ti buudu najbolji CAD i Elementi - konstrukcije.
Mehanike - motori.
Osnove ekonomike - IIM.

Nemoj da se zamaraš smjerom na početku :D Toliko ljudi popada na prve dvije godine, odustane, obnavlja, da kad upisuješ treću možeš da biraš gdje hoćeš. Samo napišeš papir: ja bih da se prebacim tu i tu i gotovo.

Hvala na savjetima. E još samo jedno pitanje za malo bližu budućnost. :D Ima li nešto na što bih trebao obratiti pažnju tokom raspusta, neki predmet, matematika ili neki dio fizike, da malo vježbam, a što bi mi malo olakšalo posao kad krenem na fakultet? :-D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1031 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

gimnazijalaccc wrote:


Hvala na savjetima. E još samo jedno pitanje za malo bližu budućnost. :D Ima li nešto na što bih trebao obratiti pažnju tokom raspusta, neki predmet, matematika ili neki dio fizike, da malo vježbam, a što bi mi malo olakšalo posao kad krenem na fakultet? :-D
Uh, mogu ti poslat primjere nekih ispita pa da vidiš otprilike šta dolazi
gimnazijalaccc
Posts: 13
Joined: 13/04/2019 21:52

#1032 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by gimnazijalaccc »

Boemica wrote:
Uh, mogu ti poslat primjere nekih ispita pa da vidiš otprilike šta dolazi

Ako ih imaš pri ruci, bilo bi dobro. :-D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1033 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

gimnazijalaccc wrote:
Boemica wrote:
Uh, mogu ti poslat primjere nekih ispita pa da vidiš otprilike šta dolazi

Ako ih imaš pri ruci, bilo bi dobro. :-D
Imam nešto sa naše grupe (kad se upišeš obavezno se odmah učlani u grupu Mašinski fakultet Sarajevo - I godina, jako korisna stvar.

Poslaću ti na pp da ne trpam temu.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1034 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

Boemica wrote: Evo pogledaj malo, motori i vozila, imaš li ideju gdje bi u Bosni radio :lol:
Odbrambene tehnologije? Industrijski inžinjering i menadžement - eonomske predmete imaš.
Prevent, Enker, Cimos, UTL, Tehnička kontrola vozila, kamiona/šlepera i specijalnih mašina, TMD Kovgrad , TMD Mibo, UNIS Tok, NT Forging, Wheel alloy, Wagner Automotive, Pobjeda, MANN HUMMEL, ADK. Ne znaš da se u Bosni proizvode gigantske auto dizalica i bageri. :D
Ima i ona mala fabrika motora Torini u Prijedoru i još desetine/stotine manjih fabrika auto dijelova. Na um mi pade fabrika u Goraždu Bekto Precisa što proizvode polimerske i metalne dijelove za Porše i BMW.
Ako ovo u BiH nije dovoljno uvijek se može u Njemačku otići. :D



Najmanje dvije fabrike trebaju da se opreme da mogu proizvoditi vozila specijalnih namjena u Hadžićima i Tuzli. Vidi ima nešto zajedničko sa ova dva smjera vozila i odbrambene tehnologije. :D


Odbrambene tehnologije?

Pretis, Pobjeda Rudet, Pobjeda Technology, AC Unity, Ginex, Igman, Zrak, Tehnički remontni zavod Hadžići, Centar za napredne tehnologije pri Mašinskom fakultetu i Pretisu u Vogošći. BNT TMiH, BNT Hidraulika, Binas...I još desetine civilnih fabrika koje rade kao proizvođači za vojnu industriju.

Elaborat o društveno-ekonomskoj opravdanosti osnivanja Javne ustanove
„Centar za napredne tehnologije u Sarajevu“.

https://skupstina.ks.gov.ba/sites/skups ... logije.pdf


Zašta ti učiš Boemica ? :mrgreen: :lol:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1035 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

Guadalajara wrote:
Boemica wrote: Evo pogledaj malo, motori i vozila, imaš li ideju gdje bi u Bosni radio :lol:
Odbrambene tehnologije? Industrijski inžinjering i menadžement - eonomske predmete imaš.
Prevent, Enker, Cimos, UTL, Tehnička kontrola vozila, kamiona/šlepera i specijalnih mašina, TMD Kovgrad , TMD Mibo, UNIS Tok, NT Forging, Wheel alloy, Wagner Automotive, Pobjeda, MANN HUMMEL, ADK. Ne znaš da se u Bosni proizvode gigantske auto dizalica i bageri. :D
Ima i ona mala fabrika motora Torini u Prijedoru i još desetine/stotine manjih fabrika auto dijelova. Na um mi pade fabrika u Goraždu Bekto Precisa što proizvode polimerske i metalne dijelove za Porše i BMW.
Ako ovo u BiH nije dovoljno uvijek se može u Njemačku otići. :D



Najmanje dvije fabrike trebaju da se opreme da mogu proizvoditi vozila specijalnih namjena u Hadžićima i Tuzli. Vidi ima nešto zajedničko sa ova dva smjera vozila i odbrambene tehnologije. :D


Odbrambene tehnologije?

Pretis, Pobjeda Rudet, Pobjeda Technology, AC Unity, Ginex, Igman, Zrak, Tehnički remontni zavod Hadžići, Centar za napredne tehnologije pri Mašinskom fakultetu i Pretisu u Vogošći. BNT TMiH, BNT Hidraulika, Binas...I još desetine civilnih fabrika koje rade kao proizvođači za vojnu industriju.

Elaborat o društveno-ekonomskoj opravdanosti osnivanja Javne ustanove
„Centar za napredne tehnologije u Sarajevu“.

https://skupstina.ks.gov.ba/sites/skups ... logije.pdf


Zašta ti učiš Boemica ? :mrgreen: :lol:
Ja sam mu samo rekla na osnovu iskustva kolega koji su završili.

Sve okej, al' jesil' sttvarno naveo zrak :D :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1036 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

Boemica wrote: Sve okej, al' jesil' sttvarno naveo zrak :D :D
Jesam. Šta fali Zraku ? Za prvo radno iskustvo nije loše. Vojna je fabrika i mislim da se tu može nešto naučiti bez obzira na loše uslove i slabe plate. :D

Najluđi su ovi mašinci bez radnog iskustva što se prekvalifikuju za IT. :mrgreen:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1037 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Boemica »

Guadalajara wrote:
Boemica wrote: Sve okej, al' jesil' sttvarno naveo zrak :D :D
Jesam. Šta fali Zraku ? Za prvo radno iskustvo nije loše. Vojna je fabrika i mislim da se tu može nešto naučiti bez obzira na loše uslove i slabe plate. :D

Najluđi su ovi mašinci bez radnog iskustva što se prekvalifikuju za IT. :mrgreen:
Vecina mojih kolega radi za 650 KM, ali dobro, za prvu godinu - dvije ... Nije lose. Dobro je i to sa obzirom koliko ih ne radi nikako.

Postoji ta zabluda medju omladinom da ako si inzinjer masinstva cim zavrsis faks ceka te posao, otimaju se za tebe, a onda se suocis sa realnoscu.

Da je zrak onakav kakav je bio u vrijeme kad je moj otac raduo u njemu, pa hajd, ovo sad ... Tuga i jad.
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#1038 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by JOINT_1921 »

Sto se tice smjerova, otprilike je sve pogrijesila sto je napisala. Koji god da smijer odaberes neces pogrijesiti ali time se sada ne zamaraj nego skontaj u prve 2 godine sta ti se najvise svidja i sta ti ide od ruke. Najmanje ljudi zavrsi za motore i motorna vozila a svi su vrlo lako nasli posao i ovdje i vani, jer je veliko podrucje gdje mogu raditi, u sustini svi nadju vrlo lako posao, kako ovdje tako i vani. Bitno je redovno ici na vjezbe, samostalno razmisljati, kontati, pratiti, ne izostajati, raditi kuci po malo, nikakav problem neces imati.

Ja ti imam more materijala sa svih godina pa javi se kad se upises za koji predmet ti je potreban. Imam vjezbe, projektne, seminarske, predavanja, skripte, knjige, crteze, itd. itd. Zavrsio sam 2012.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1039 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

JOINT_1921 wrote:Sto se tice smjerova, otprilike je sve pogrijesila sto je napisala. Koji god da smijer odaberes neces pogrijesiti ali time se sada ne zamaraj nego skontaj u prve 2 godine sta ti se najvise svidja i sta ti ide od ruke. Najmanje ljudi zavrsi za motore i motorna vozila a svi su vrlo lako nasli posao i ovdje i vani, jer je veliko podrucje gdje mogu raditi, u sustini svi nadju vrlo lako posao, kako ovdje tako i vani. Bitno je redovno ici na vjezbe, samostalno razmisljati, kontati, pratiti, ne izostajati, raditi kuci po malo, nikakav problem neces imati.

Ja ti imam more materijala sa svih godina pa javi se kad se upises za koji predmet ti je potreban. Imam vjezbe, projektne, seminarske, predavanja, skripte, knjige, crteze, itd. itd. Zavrsio sam 2012.

+ obavezno neki strani jezik za ne daj Bože.
gimnazijalaccc
Posts: 13
Joined: 13/04/2019 21:52

#1040 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by gimnazijalaccc »

@Boemica i @Guadalajara Najbitnije je da sam shvatio da o smjeru ne moram razmišljati odmah, nego tek kad vidim šta mi dobro ide i u čemu se pronalazim. :D
JOINT_1921 wrote:
Ja ti imam more materijala sa svih godina pa javi se kad se upises za koji predmet ti je potreban. Imam vjezbe, projektne, seminarske, predavanja, skripte, knjige, crteze, itd. itd. Zavrsio sam 2012.
E to će mi sigurno trebati, naravno kad krenem na fakultet. Javit ću ti se u svakom slučaju da mi posudiš taj materijal, naravno ako tebi neko vrijeme ne bude potreban. :D
Guadalajara wrote:
+ obavezno neki strani jezik za ne daj Bože.
Volio bih ostati u :bih: , ali ako nema drugog načina, onda se mora razmišljati i o :run: . Što se tiče stranih jezika, engleski sam već završio i naučio, a gledat ću da naučim i njemački, bilo uporedo sa fakultetom ili nakon njega.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1041 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by alibaba_i_30_godina »

Gimnazijalaccc se za par godina javlja iz Deutschland-a. :oops:
gimnazijalaccc
Posts: 13
Joined: 13/04/2019 21:52

#1042 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by gimnazijalaccc »

alibaba_i_30_godina wrote:Gimnazijalaccc se za par godina javlja iz Deutschland-a. :oops:
Nemoj mi odmah pesimizma :D To mi nije prva opcija, ali i ona postoji. :D
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1043 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by alibaba_i_30_godina »

Nije to pesimizam, naprotiv, optimizam da ćeš uredno završiti fakultet i zaposliti se. Ako ne ovdje, onda sasvim sigurno u Njemačkoj.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1044 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

gimnazijalaccc wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:Gimnazijalaccc se za par godina javlja iz Deutschland-a. :oops:
Nemoj mi odmah pesimizma :D To mi nije prva opcija, ali i ona postoji. :D
Ne moraš se seliti nigdje. Radiš po 3-4-6-12 mjeseci u inostranstvu na terenu, dođeš na godišnji u BiH. I tako 5-10 godina dok ne zaradiš finih para da pokreneš nešto svoje. Moj otac je sa zanatom mašin-bravar obišao pola svijeta, nije imao završen fakultet ali je imao dobro iskustvo iz Energoinvesta TATa na Stupu. Bitno je da se stekne 3-5 godina radnog iskustva poslije je lahko. Mislim da ima forumaša koji tako prakticiraju malo u BiH malo inostranstvo. Sa zanatom plate su mnogo veće u inostranstvu, a ko radi sa završenim fakultetom možeš minimalno 3 puta prije da sve postignes, zaradis nego ovdje u BiH.
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#1045 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Ludzak »

Ma kakvo mašinstvo...
Svaka firma, veća ili manja, treba ekonomistu. Svaka banka treba ekonomistu. A Sve gospode kada se zaposle. Iako ih ima previše, ali yebi ga.
Ionako je za zaposlenje potrebno dosta stvari da ti se poklope. Bez obzira da li si završio neke tehničke nauke, ili ne.
Ovako završiš mašinstvo, zaposliš se, ubace te u proizvodnju. Najgore je što će ti šefovati budala koja je jedva srednju završila i početi pametovati. To je puka realnost u Bosni. Zato mašinske industrije nemaju perspektivu u Bosni jer su izuzetno loše organizovani.

Pa evo kod mene... ekonomisti obračunavaju, vode te nekakve knjižurine, šta ja znam. Gotovo da ništa ne rade, sjede, puše, ispijaju kafe. Subote ne rade, ne ostaju produžene. I opet me šišaju sa platama i to dosta.
Pklat4
Posts: 175
Joined: 08/11/2016 19:34

#1046 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Pklat4 »

...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1047 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by bitanga_sa_otesa »

MAN-lion's coach wrote: 16/02/2010 00:49 ...
...
Last edited by bitanga_sa_otesa on 24/08/2021 23:04, edited 1 time in total.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#1048 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by MAN-lion's coach »

bitanga_sa_otesa wrote: 24/08/2021 22:58
MAN-lion's coach wrote: 16/02/2010 00:49 ...
odogovorio bih, ali su ti blokirane poruke...
Nisam vidjela, izvinjavam se, odblokirano.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1049 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by STARx »

Pretis je propala firma, kao i zrak. Opcenito namjenska industrija je predstava za javnost. Nema tu hljeba. Sef ce ti biti stranacki uhljup bez skole kojem ces morati lizati anus, a znanje se ne trazi neko. Plate su mizerne, kasne. Cesce ces provoditi vrijeme u strajku nego u radu. Prevent ne bih preporucio ni najvecem dusmanu. Iskustvo iz prve ruke.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1050 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Guadalajara »

STARx wrote: 25/08/2021 03:08 Pretis je propala firma, kao i zrak. Opcenito namjenska industrija je predstava za javnost. Nema tu hljeba. Sef ce ti biti stranacki uhljup bez skole kojem ces morati lizati anus, a znanje se ne trazi neko. Plate su mizerne, kasne. Cesce ces provoditi vrijeme u strajku nego u radu. Prevent ne bih preporucio ni najvecem dusmanu. Iskustvo iz prve ruke.
Pretis kao firma i fabrika nije ni postojao 1996. godine, jer su kompletnu industrijsku zonu opljackali, dislocirali na Pale, a ono sto nisu mogli da ukradu cetnici su unistili kopajuci kanal od potoka i tako preusmjeravajuci vodu na podzemni dio hala, unistili su generatore i agregate potrebne za pokretanje teskih masina. Od teskih masina, velikih strugova, kovackih presa koji nisu mogli unistiti vodom-potapanjem, skinuli su i unistili kriticne dijelove.

Nakon rata i pljacke masina iz Pretisa na Pale, najbitnija masina preko koje se obavlja glavni proces proizvodnje kovanja - francuska SESIM presa jacine 1000 tona preko koje ide kompletan artiljerijski i raketni program je uspjesno otkupljena i remontovana.

Dok god firme iz oblasti namjenske industrije imaju na racunima desetine miliona neiskoristenih finanskih sredstava, opremu, masine, dokumentaciju i tehnologije vrijedne stotine miliona i milijarde maraka, zgrade, hale, zemljista i zakonom definisane protekcije za firme iz oblasti vojne industrije, ne moze se reci da su propale firme, osim ako je neko maliciozan kao sto si ti.

Firme iz oblasti vojne industrije iz Gorazda UNIS Ginex, Pobjeda-Rudet, Pobjeda Technology, AC-Unity koji hrane 1000 porodica u Gorazdu ti nazivas predstavom za javnost.

Za tebe je firma Igman iz Konjica predstava za javnost u koju dnevno ulazi preko 1300-1400 radnika.

Opce je poznato da se u proizvodnji NAORUŽANJA I MUNICIJE, gdje svakodnevno mozes u radu da ostanes bogalj bez dijelova tijela ili mrtav zaposljavaju priucene i nestrucne osobe. Da je tako kao sto ti pises do sada bi imali stotine poginulih i obogaljenih radnika.
Post Reply