Marx se vraća na velika vrata!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#26 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by DaShip »

toure123 wrote: Apsolutno! Individualni suverenitet u slobodnom trzistu je jedino prirodno stanje u ekonomiji svakog pojedinca!

Sve ostale price o jednakosti i jedinstvu su price za neradnike i one koji zele da se ogrebu o sistem zvani drzava!
Ko bi regulisao taj sistem?Šta bi bilo sa sudstvom, šta bi bilo sa sigurnosnim kontrolama te vojskom i policijom?Ne bi li tek tada velike kompanije počele gaziti one manje?Zamisli da neko pošalje plaćenike konkurenciji.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#27 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by djkurt »

The Marxist theory of cultural hegemony, associated particularly with Antonio Gramsci, is the idea that the ruling class can manipulate the value system and mores of a society, so that their view becomes the world view (Weltanschauung): in Terry Eagleton's words, "Gramsci normally uses the word hegemony to mean the ways in which a governing power wins consent to its rule from those it subjugates". In contrast to authoritarian rule, cultural hegemony "is hegemonic only if those affected by it also consent to and struggle over its common sense". Kako je lik bio u pravu, to je nevjerojatno. Glavna mahana kapitalizma je što uvećanje profita može jedino zasnivati na izrabljivanju, nemoguće je ukrupniti kapital na pošten način, a da bi se to sve "opravdalo" upotrebljava se gornja formula. Tj, što neko gore reče kapitalizam će sam sebe dotući, neće ga dotući vanjski faktor. Socijalizam s druge strane je propala ideja je fakat nismo svi jednaki ni fizički ni psihički, i tu nastane ogroman problem izrabljivanja kvalificiranih od strane šupačkouvlakačkih. Jedan mix ovih sistema moga bi biti neko riješenje ali kao što rekosmo kapitalizam u svom izrabljivačkom obliku neće dobrovoljno otići. :)
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#28 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by toure123 »

DaShip wrote:
toure123 wrote: Apsolutno! Individualni suverenitet u slobodnom trzistu je jedino prirodno stanje u ekonomiji svakog pojedinca!

Sve ostale price o jednakosti i jedinstvu su price za neradnike i one koji zele da se ogrebu o sistem zvani drzava!
Ko bi regulisao taj sistem?Šta bi bilo sa sudstvom, šta bi bilo sa sigurnosnim kontrolama te vojskom i policijom?Ne bi li tek tada velike kompanije počele gaziti one manje?Zamisli da neko pošalje plaćenike konkurenciji.

Pazi ja nisam rekao da ne treba imati sudstvo, policiju i vojsku. Medjutim, sredstva koje svaki gradjanin odvaja u ovakvom sistemu, mogu se napraviti 3 funkcionalne drzave.

Vojska, policija i sudstvo su nesto za sta se ja uvijek zalazem.

Problem nastaje kada drzava pocne da izlazi iz okvira onoga zbog cega je i nastala. Evo npr. ja i ti hocemo da napravimo razmjenu usluga i dobara... U tom citavom javasluku od sistema u kakvom mi jesmo ja i ti imamo posrednika zvani drzava koji kaze "ne mozete nista bez mene bez sto i meni necete dati odredjeni %%%"...

U Libertarijanskom sistemu drzava bi po meni bila jedino zaduzena za osiguranje pravno-moralnog poretka svakog gradjanina u zemlji.

PDV, akcize, doprinosi za pio i kojekakve pizdarije koje su sada trenutno na snazi treba apsolutno ponistiti. Zbog cega?

Evo uzmi za primjer koji sam naveo u prethodnom postu... Svaki covjek ponaosob bi trebao za sebe da izdvaja za sebe svoje doprinose, koliko moze, kada hoce i zbog cega zeli.

Zbog cega bismo ja i ti bili prisiljeni da dajemo 33% od nase plate za kojekakve pio doprinose i kojekakve drzavne fondove koji se samo koriste za izvlacenje novca od gradjana?

Zbog cega bi ja ili ti finansirao nekome drugome penziju kada dobro znamo gdje ti novci zavrse?

Taj novac po obicaju zavrsi po privatnim dzepovima, a novce koji penzioneri dobivaju nisu one koje mi platimo, vec su to novci od kredita koje dobivamo (konkretno u slucaju BiH).

Dalje, problem zdravstvenog sistema. Uzmi u obzir da ja i ti od nasih plata izdvajamo po 13% za zdravstveno osiguranje, sto je apsurd.

Npr. kada bi svaki odrasli i punoljetni i radno-sposobni gradjanin placao po 40 KM za zdravstvo (ne procentualno), a da grad u kojem zivi ima 20000 radno sposobnih ljudi, zamisli koliki su to novci i sta bi se sa njima sve moglo uciniti ? Radi se o milionima mjesecno gdje bi svaki grad imao bolnice na nivou Njemacke, Amerike ili bilo koje druge razijvene drzave, pa cak i bolje!

Zbog cega mora da postoji piramidalni sistem gdje se kaze da se sav novac mora priliti u Sarajevo, odakle oni podijele mrvice ovim kantonalnim grabezljivcima?

To sve dok dodje do postenog ljekara, njemu plata 800 KM, a prihodi od uplata od zdravstvenog se mjere u stotinama miliona KM!

Problem je sto svako zeli dio svoga kolaca u ovakvom neradnickom sistemu, gdje sebi neko za pravo uzima da moze reci da moze u nerealnom sektoru citav zivot provesti i nazvati to poslom (ie. budzetski korisnici).

Dakle jedini pravedan sistem u kojem bismo i ja i ti bili zadovoljni jeste kada bi i ja i ti ponaosob mogli da upravljamo svojim zaradjenim novcem kako hocemo.

Prisile ne bi smjelo biti niti u jednom obliku, a pogotovo ne pod prijetnjom i zastrasivanjem, kakve drzava obicno u ovakvom obliku cini.

Nas sistem je ponajbolji primjer kako se socijalistickim pristupom moze unistiti kompletno drustvo, a pola mladih koji su radno sposobni raseliti u xy zemlje!

Materijalna nejednakost medju ljudima nije nesto od cega se treba bjezati. Zbog cega bismo ja i ti bili jednaki, kada znamo da nismo ?

Ja cu u svakom trenutku prihvatiti da ne mogu zaraditi kao ti ako nisam dovoljno sposoban za to, ali necu zbog toga traziti da se moj i tvoj status socijalno izjednaci zbog takve cinjenice??

Pravilan pristup bi bio, daj da vidim ako ti mozes toliko i toliko zaraditi, mogu li i ja kako?

Takmicarski duh je nesto sto bi svaki covjek trebao da usvoji, a ne da kuka kako se nema za pojest i popit!
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#29 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by DaShip »

toure123 wrote:

Pazi ja nisam rekao da ne treba imati sudstvo, policiju i vojsku. Medjutim, sredstva koje svaki gradjanin odvaja u ovakvom sistemu, mogu se napraviti 3 funkcionalne drzave.

Vojska, policija i sudstvo su nesto za sta se ja uvijek zalazem.
Mislio sam na anarhokapitalizam, ne na libertarijanizam.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#30 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by supercali »

Toure zasto uzimas za primjer bih kao referencu da je socijalizam propao ako govorimo na globalnom planu?
Naravno da je kod nas propao jer kod nas nije ni socijalizam nego je blize feudalizmu i nekoj vrati diktature nego bilo cemu cemu tezi covjek

Ako bih stavimo u okvire normalne drzave a to je da se skrese administracija na normalan broj onda ces vidjeti da 40 maraka koliko odvoji svaki radnik ima smisla
Jer to nije samo plata doktora nego i nabavka opreme potrosnog materijala i svega ostalog
Ne kosta tamo neki ctr aparat 1000 nego milion jer se ne moze naci na piku nego od proizvodjaca koji opet naplacuje istrazivanje i svasta nesto al da ne idemo siroko
Zasto drzava uzima pdv i sl ako ja i ti razmjenjujemo dobra
Zato jer nam omogucava podlogu za to dobro preko usluga preko infrastrukture itd

Licis mi na pravog bosnjo biznismena
Daj mi sva prava pogodnosti i sve al necu nista da platim iako sam bas na tome i najvise zaradio

Naravno da ne treba da ti i ja imamo isto ako ti svojim radom zaradis 50000 a ja lezim ili obrnuto
To svi jednako je pogresno protumaceno jer mnogi cuju i odmah skacu na rijeci uglavnom izvedenih iz konteksta
Ti ces imati 50000 nije problem al ces platiti porez i te stvari jer da si na livadi ne bi mogao to zaraditi al ces imati kucu i sl
A ja kao ljenivac cu imati zdravstveno hljeb i mlijeko i krov nad glavom jer je to neki minimum za zivot koji ti garantuju ljudska prava

Da bi do toga doslo mora se izmjeniti svjest kod ljudi
Vecinom kod ljudi kao sto si ti koji gleda samo sebe
Za luksuzan zivot nije ti potrebno 5 milijardi dovoljno je i 1/5 a ostalo zasto ne bi islo na unapredjenje ljudi tehnologija i sl?
Jok glavno je da ja imam na racunu 5 umjesto 1 a ostale k9 jebe

Ima jos tu stvari u kojima si ti negdje i upravu al inace sve se svodi na ljudsku psihu
Mogao bih jos pisati al odosmo daleko i siroko
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#31 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by sinuhe »

Marx se i ne treba vracati dok bi se Jazz Junkie ili cybernetic mogao vratiti. Znam da je banovan pod nickom listopad.
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#32 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by toure123 »

@supercali idemo redom da prodiskutujemo:

1. " Toure zasto uzimas za primjer bih kao referencu da je socijalizam propao ako govorimo na globalnom planu?
Naravno da je kod nas propao jer kod nas nije ni socijalizam nego je blize feudalizmu i nekoj vrati diktature nego bilo cemu cemu tezi covjek
"

Opcenito je socijalizam najgora stvar po covjecanstvo. Hitler je na vlast dosao sa socijalistickom idejom da izjednaci prava sviju, nema potrebe dalje diskutovati o tome....


2. "Ako bih stavimo u okvire normalne drzave a to je da se skrese administracija na normalan broj onda ces vidjeti da 40 maraka koliko odvoji svaki radnik ima smisla
Jer to nije samo plata doktora nego i nabavka opreme potrosnog materijala i svega ostalog
Ne kosta tamo neki ctr aparat 1000 nego milion jer se ne moze naci na piku nego od proizvodjaca koji opet naplacuje istrazivanje i svasta nesto al da ne idemo siroko
"


40 maraka sam naveo samo kao primjer... Na moju i tvoju zalost odvaja se puno vise, 2-3 puta veca cifra od ove, bolnice nam izgledaju kao stale a plate doktora kao u Ruandi.

I ne kazem da je samo plata doktora u pitanju... Ali uzmi u obzir da je 40 KM minimalna cifra koju sam naveo, i da se u praksi izdvaja mnogo vise za zdravstvo sto ti drzava ukrade.

Dakle ako imas grad od 40000 stanovnika * 40 KM svaki mjesec, dolazi se do visemilionskih cifara, kojima bi se vrlo lahko mogli pokriti troskovi nabavke bilo kakve vrste savremenog aparata za medicinu. U nasim ovakvim uvjetima gdje mi izdvajamo daleko vise od 40 KM svako ponaosob ctr aparat je misaona imenica.

Ja evo dolazim iz jednog takvog grada, jel hoces da kazes da ja i moji sugradjani ne bismo mogli izgraditi bolnicu dostojnu covjeka za nekih 25 miliona + KM godisnje ?

Itekako da bismo mogli, ali nam drzava otima sve!


3. "Zasto drzava uzima pdv i sl ako ja i ti razmjenjujemo dobra
Zato jer nam omogucava podlogu za to dobro preko usluga preko infrastrukture itd
"

Nadam se da se salis za ovo sto si upravo rekao... :lol:

4. "Licis mi na pravog bosnjo biznismena
Daj mi sva prava pogodnosti i sve al necu nista da platim iako sam bas na tome i najvise zaradio
"

Ovo nema potrebe komentarisat... Stereotip...

5. "Ti ces imati 50000 nije problem al ces platiti porez i te stvari jer da si na livadi ne bi mogao to zaraditi al ces imati kucu i sl
A ja kao ljenivac cu imati zdravstveno hljeb i mlijeko i krov nad glavom jer je to neki minimum za zivot koji ti garantuju ljudska prava"

Ovo podebljano je u praksi zaista i tako... Ne samo u Bosni vec i po cijelom svijetu... Dobar primjer je Njemacka i njihovi bankari... Zasto mislis da oni uvoze izbjeglice, ne mislis zar da im rade u drzavnoj administraciji? Ne nego da im rade sve one prljave poslove!

Razmisli opet...

6. "Da bi do toga doslo mora se izmjeniti svjest kod ljudi
Vecinom kod ljudi kao sto si ti koji gleda samo sebe
Za luksuzan zivot nije ti potrebno 5 milijardi dovoljno je i 1/5 a ostalo zasto ne bi islo na unapredjenje ljudi tehnologija i sl?
Jok glavno je da ja imam na racunu 5 umjesto 1 a ostale k9 jebe
"

Ovaj cu dio odgovoriti iz dva dijela.

1. Za luksuzan zivot svako za sebe treba da definise koliko mu je dovoljno, nema potrebe da se ja tebi mijesam u tvoj zivot i kazem koliko je dovoljno, a ni ti u moj. Kako rekoh, imajmo svi takmicarski duh i zelimo na prvom mjestu da je bolje nama samima.

"a ostalo zasto ne bi islo na unapredjenje ljudi tehnologija i sl" - Neka pusti to svakog pojedinca pojedinacno da odluci sta da radi sa svojim novcem, a ne da mu se otima.

2. "Jok glavno je da ja imam na racunu 5 umjesto 1 a ostale k9 jebe"

Ne radi se o tome, u libertarijanskom sistemu si placen onoliko koliko vrijedis i koliko je tvoja struka zaista i placena. Gledaj ako ja kao automehanicar ne mogu zaradit dovoljno da zivim, logicno da cu traziti druge mogucnosti da zaradim, mozda neku drugu vrstu posla, mozda cu raditi oko poljoprivrede. Radi se o snalazenju i pronalasku onoga sto je najbolje za tebe, a da si istovremeno produktivan za okolinu, drustvo i drzavu u cjelosti.

Ne mozemo ni ti a ni ja ocekivati da ce nam neko dati platu 2000 KM a da radimo kao konobari, kasiri i sta jos sve ne. Rad, zarada i visina plate se vrednuje na osnovu puno parametara, a izmedju ostalog i koliko je ucestalo to zanimanje.

Opet cu ponoviti, tvoja briga ne bi trebala da bude koliko ja imam na racunu, vec briga koliko ti imas sam na racunu i koliko si ucinio da promjenis to stanje racuna. Nemoj ocekivati da ces imati puno ako radis kao neka od zanimanja koja sam gore naveo.

I evo da ti otkrijem jednu malu tajnu, ja sam za vrijeme svoga studija dok sam studirao, kopao sam zemlju, pomagao svojim roditeljima oko poljoprivrede da bih dosao do onoga sto sam danas.

Drzava mi niti u jednom trenutku nije nista omogucila osim sto sam sebi uspio omoguciti svojim radom.

I kada mi neko spomene drzava ovo drzava ono smuci mi na povracanje!

Ponovit cu opet, PDV, akcize, doprinosi za pio i ostale pizdarije su jedno zlo koje se nadvilo nad nama svima i zbog kojeg mi izmedju ostalog nemamo izbora vec da se poklopimo s time.

Kolektivno nas se pljacka dok drugi tljaju guzove u drzavnickim foteljama.

Onaj koji trazi utociste u drzavi je ili slab ili nesposoban, treceg nema!
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#33 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Benjo34 »

toure123 wrote:
DaShip wrote:
toure123 wrote:
Nemas ti pojma. Jedina buducnost koja bi trebala da se propagira jeste Libertarijanizam i Anarho Kapitalizam.
Jesi siguran da je to dobra ideja? :shock:
Apsolutno! Individualni suverenitet u slobodnom trzistu je jedino prirodno stanje u ekonomiji svakog pojedinca!

Sve ostale price o jednakosti i jedinstvu su price za neradnike i one koji zele da se ogrebu o sistem zvani drzava!
Govoriš meni da nemam pojma a lupaš nebuloze samo takve. Iz sadasnje perspektive ako ne vidiš da kapitalizam ovakav kakav jest ne moze opstat onda si glup. Procitaj Marksa, uvidi šta je socijalizam. Socijalizam dolazi, ako ne vjerujes vidi sta je Sanders uradio u Americi, koljevki kapitalizma. Po tebi, nesposobni, invalidi i ostali treba da umru. Taj oblik kakav ti zagovaras stvara samo jos veci jaz izmedju prebogatih i siromasnih, a taj oblik ne moze opstat. Sto prije se pomiri sa tim. Ovim zavrsavam repliciranje tebi jer si neozbiljan za bilo kakvu diskusiju. Poz
User avatar
Pandakonda
Posts: 4367
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#34 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Pandakonda »

Pa kapitalizam je jedini sistem koji daje priliku ljudima da izađu iz siromaštva, socijalizam nikada nije obogatio ljude nego je samo smanjio broj bogatih pa se stvara iluzija jednakosti. A od kad je to dobrovoljna razmjena rada za novac eksploatacija ? Da li to neko puškom tjera ljude da rade pod uslovima koji im se ne sviđaju ?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#35 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by supercali »

Izgleda da ti uopste ne znas sta je komunizam i socijalizam
Kao sto rece forumas iznad procitaj marksa pa malo skontaj prvo sta je sve to pa razmisli
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#36 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Benjo34 »

supercali wrote:Izgleda da ti uopste ne znas sta je komunizam i socijalizam
Kao sto rece forumas iznad procitaj marksa pa malo skontaj prvo sta je sve to pa razmisli
Drug, lupaju strasno, ne vrijedi ni citat sta pisu, pogotovo ovaj toure
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#37 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by toure123 »

Pandakonda wrote:Pa kapitalizam je jedini sistem koji daje priliku ljudima da izađu iz siromaštva, socijalizam nikada nije obogatio ljude nego je samo smanjio broj bogatih pa se stvara iluzija jednakosti. A od kad je to dobrovoljna razmjena rada za novac eksploatacija ? Da li to neko puškom tjera ljude da rade pod uslovima koji im se ne sviđaju ?

To je to druze, ljudi namjerno ne zele kapitalizam jer znaju da ce tek onda morati mrdnuti guzice i raditi konkretan posao. U sistemima poput komunizma i socijalizma je najvise onih koji laprdaju a plate primaju od onih koji zapravo nesto konkretno rade.


Najbolji primjer javasluka i idiotizma je kod nas, gdje imas preko 50% radno sposobnog stanovnistva koji su zaposleni po drzavnim firmama i gdje nemaju nikakav doprinos po drustvo u cjelini.

Tome treba stati u kraj i sasijeci to u korijenu sve!

Nerealni sektor jedne drzave ne bi smio prelaziti 1%, a kamo li brojke koje se kod nas u praksi provlace.

Drug moj da si ti meni ziv i zdrav, nama treba vise ovakvih poput mene i tebe, koji smo spremni da radimo neke konkretne poslove i da ne budemo nikome na grbaci!

BiH treba Libertarijansku politicku partiju koja bi promjenila ovu jadnu zemlju i zaustavi ovo neprestano pljackanje !

Tipovi poput ovog @Benjo34 su jedni od onih kojima se stolica trese kada im spomenes rijec kapitalizam, jer znaju da ce tek onda morati mrdnuti sa njihove im drage sise zvana drzava iza koje se kriju!
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#38 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by toure123 »

Benjo34 wrote:
supercali wrote:Izgleda da ti uopste ne znas sta je komunizam i socijalizam
Kao sto rece forumas iznad procitaj marksa pa malo skontaj prvo sta je sve to pa razmisli
Drug, lupaju strasno, ne vrijedi ni citat sta pisu, pogotovo ovaj toure
Polako samo, nadam da ce te zivot natjerati da mrdnes guzove sa drzavne sise kao sto nisi. Neces vjecito biti nekome na grbaci kao sto sada vjerovatno jesi. Takvi poput tebe su jedno zlo i korijenje koje treba sasijeci i ne dati da se sirite poput kuge!

Radit ces ti itekako!
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#39 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Benjo34 »

toure123 wrote:
Benjo34 wrote:
supercali wrote:Izgleda da ti uopste ne znas sta je komunizam i socijalizam
Kao sto rece forumas iznad procitaj marksa pa malo skontaj prvo sta je sve to pa razmisli
Drug, lupaju strasno, ne vrijedi ni citat sta pisu, pogotovo ovaj toure
Polako samo, nadam da ce te zivot natjerati da mrdnes guzove sa drzavne sise kao sto nisi. Neces vjecito biti nekome na grbaci kao sto sada vjerovatno jesi. Takvi poput tebe su jedno zlo i korijenje koje treba sasijeci i ne dati da se sirite poput kuge!

Radit ces ti itekako!
A ti si očito neki " bošnjo kapitalista" pa mislis da svijet funkcioniše i moze da funkcioniše tako kao što mislis. Zamisli da si se rodio u pororici, radne klase, i da nemas nikakve sanse da pokrenes vlastiti biznis, i rodi ti se bolesno dijete, sta radis?? Skupljas donacije il je bolje da se drzava pobrine za takav slucaj? I ti bi ukino zdravstvo i penziono, u biti ti bi ukino davanja drzavi a radniku bi dao platu kolika je sad ( govorim na primjeru nase drzave jer sve bosnje koje imaju vlastiti biznis pricaju kao ti)
I za tvoju informaciju, fakultetski sam obrazovan i radim kod privatnika, tako da nisu nezadovoljni samo oni koji ne rade nego i oni koji rade, a sve zbog otpada koji ima moc u rukama. Uzivaj u svom naprdjivanju ovdje, pokusavajuci odbranit ono sto brani samo 1% takvih kao sto si ti
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#40 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Truba »

venecuela 8-)

tamo i kad imaš keš umreš jer nema najobičnijeg lijeka

prokleti kapitalistički imperijalisti
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#41 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by toure123 »

"Zamisli da si se rodio u pororici, radne klase, i da nemas nikakve sanse da pokrenes vlastiti biznis, i rodi ti se bolesno dijete, sta radis?? "

Pa ja i jesam iz obicne radnicke porodice. Procitaj par postova iznad sta sam pisao, ocito da nisi procitao. Ja sam za vrijeme svog studija kopao zemlju i radio maline da bih sebi obezbijedio novac za studije. Nije me stid da to kazem, ali sam svojim radom bez prisustva drzave sve stekao. I sad da mi dodju takvi poput tebe i pricas mi o socijalnoj pravdi ?!


"Skupljas donacije il je bolje da se drzava pobrine za takav slucaj? I ti bi ukino zdravstvo i penziono, u biti ti bi ukino davanja drzavi a radniku bi dao platu kolika je sad ( govorim na primjeru nase drzave jer sve bosnje koje imaju vlastiti biznis pricaju kao ti) "

Kada je se drzava ikada za bilo sta pobrinula? 99.9% donacija dolazi od obicnih ljudi koji daju za lijecenje Ovo je toliko ironicno, nadam se da ne mislis ozbiljno to sto kazes!

Pod broj 1. u sistemu kakav ja zagovaram svi bismo imali dovoljno novca da sebi sve placamo, a ne da donacijama prikupljamo novac. Cak u slucaju ako neko bas nema novca i nije radno sposoban, ja bih prvi u takvom sistemu tim ljudima platio lijecenje, jer ljudskost je nesto na sta se ne smije zaboraviti.

Ja nisam za ukidanje zdravstvenog i penzionog. Zbog cega bi to drzava u tvoje ime trebala da prikuplja novac za penziju ?? Odvajaj ga sam sebi! Zdravstveno? Nema potrebe odvajati procentualno vec koliko ko moze ili eventualno neke cifre u iznosu od po 40 KM ili slicno. Kazem opet, na 40 hiljada radno sposobnih ljudi koji bi bili u radnom odnosu dolazi se do visemilionskih cifara sa kojima bi svaki covjek imao mogucnost da se lijeci dostojno u svome gradu, a ne da mu bolnica izgleda kao stala.

"I za tvoju informaciju, fakultetski sam obrazovan i radim kod privatnika, tako da nisu nezadovoljni samo oni koji ne rade nego i oni koji rade, a sve zbog otpada koji ima moc u rukama. Uzivaj u svom naprdjivanju ovdje, pokusavajuci odbranit ono sto brani samo 1% takvih kao sto si ti"

Ne znam ko ti je sef/poslodavac. Ali znam da po meni ti bi trebao da imas mogucnost izbora. Niko te ne tjera da radis taj posao koji radis. Bujrum izvoli snalazi se kao ja i pravi svoj posao ako ti se ne svidja.

Niko te ne tjera da radis posao koji radis, a pogotovo ga ne bi trebao raditi ako nisi zadovoljan uslovima tu. A posto vec radis kod privatnika, ne znam kolika ti je plata ali znam da kada bi sistem bio onako organizovan kako ga ja zamisljam ti bi imao platu minimalno 2500-3000 KM + zivot dostojan covjeka.

U ovakvom socijalisticko-komunisticko-feudalnom sistemu ti se oduzima svako pravo gdje ti dzava preko 60% tvoje plate otima, a ti taj novac i ne vidis jer nisi ni svjestan da ti tvoj sef placa to za tebe.

Na kraju krajeva evo za sta se ja zalazem:

1. Svako treba da upravlja svojim novcem kako zeli i kada zeli.
2. Novac za penziju ti be ni prisilno trebao biti oduziman vec bi ti licno trebao da imas mogucnost svoje licne stednje i da stedis taj novac kroz zivot i da upravljas s njime.
3. Zdravstveno osiguranje - cista pljacka gdje ti se na procenat uzima novac koji velikom dijelu slucajeva zavrsi na potpuno pogresnom mjestu. Svako treba da odvaja koliko moze, ili da se odredi neka realna cifra koju svaki pojedinac moze da plati a da se ne izbija iz dzepa obicnog covjeka.
4. PDV ??? Jos jedna od pljacki u nizu. Kada je PDV uveden obecavane su kule i gradovi, a sta smo to konkretno dobili ? Dobili smo povecanje budzetskih korisnika i povecanje javne potrosnje!
5. Akcize? Nije vrijedno ni spominjanja ... Ja evo prolazim kroz svoj jadni grad i placem sta su dusmani uradili od mog grada u kojem zivim i dodje mi da placem kada vidim kakvo je uredjenje cesta, vodovodnih cijevi i svega ostaloga.
6. Slobodno trziste i bez centralne vlasti i bez posrednistva u obavljanju poslova iz realnog sektora od strane drzave, gdje se ista drzava pojavljuje kao mafija!

Poenta svega je da ti upravljas svojim novcem i usmjeravas ga tamo gdje je tebi najpotrebniji, a ne da ti se prisilno oduzima pod krinkom "Drzave" i "uredjenja" iste.
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#42 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Benjo34 »

toure123 wrote:"Zamisli da si se rodio u pororici, radne klase, i da nemas nikakve sanse da pokrenes vlastiti biznis, i rodi ti se bolesno dijete, sta radis?? "

Pa ja i jesam iz obicne radnicke porodice. Procitaj par postova iznad sta sam pisao, ocito da nisi procitao. Ja sam za vrijeme svog studija kopao zemlju i radio maline da bih sebi obezbijedio novac za studije. Nije me stid da to kazem, ali sam svojim radom bez prisustva drzave sve stekao. I sad da mi dodju takvi poput tebe i pricas mi o socijalnoj pravdi ?!


"Skupljas donacije il je bolje da se drzava pobrine za takav slucaj? I ti bi ukino zdravstvo i penziono, u biti ti bi ukino davanja drzavi a radniku bi dao platu kolika je sad ( govorim na primjeru nase drzave jer sve bosnje koje imaju vlastiti biznis pricaju kao ti) "

Kada je se drzava ikada za bilo sta pobrinula? 99.9% donacija dolazi od obicnih ljudi koji daju za lijecenje Ovo je toliko ironicno, nadam se da ne mislis ozbiljno to sto kazes!

Pod broj 1. u sistemu kakav ja zagovaram svi bismo imali dovoljno novca da sebi sve placamo, a ne da donacijama prikupljamo novac. Cak u slucaju ako neko bas nema novca i nije radno sposoban, ja bih prvi u takvom sistemu tim ljudima platio lijecenje, jer ljudskost je nesto na sta se ne smije zaboraviti.

Ja nisam za ukidanje zdravstvenog i penzionog. Zbog cega bi to drzava u tvoje ime trebala da prikuplja novac za penziju ?? Odvajaj ga sam sebi! Zdravstveno? Nema potrebe odvajati procentualno vec koliko ko moze ili eventualno neke cifre u iznosu od po 40 KM ili slicno. Kazem opet, na 40 hiljada radno sposobnih ljudi koji bi bili u radnom odnosu dolazi se do visemilionskih cifara sa kojima bi svaki covjek imao mogucnost da se lijeci dostojno u svome gradu, a ne da mu bolnica izgleda kao stala.

"I za tvoju informaciju, fakultetski sam obrazovan i radim kod privatnika, tako da nisu nezadovoljni samo oni koji ne rade nego i oni koji rade, a sve zbog otpada koji ima moc u rukama. Uzivaj u svom naprdjivanju ovdje, pokusavajuci odbranit ono sto brani samo 1% takvih kao sto si ti"

Ne znam ko ti je sef/poslodavac. Ali znam da po meni ti bi trebao da imas mogucnost izbora. Niko te ne tjera da radis taj posao koji radis. Bujrum izvoli snalazi se kao ja i pravi svoj posao ako ti se ne svidja.

Niko te ne tjera da radis posao koji radis, a pogotovo ga ne bi trebao raditi ako nisi zadovoljan uslovima tu. A posto vec radis kod privatnika, ne znam kolika ti je plata ali znam da kada bi sistem bio onako organizovan kako ga ja zamisljam ti bi imao platu minimalno 2500-3000 KM + zivot dostojan covjeka.

U ovakvom socijalisticko-komunisticko-feudalnom sistemu ti se oduzima svako pravo gdje ti dzava preko 60% tvoje plate otima, a ti taj novac i ne vidis jer nisi ni svjestan da ti tvoj sef placa to za tebe.

Na kraju krajeva evo za sta se ja zalazem:

1. Svako treba da upravlja svojim novcem kako zeli i kada zeli.
2. Novac za penziju ti be ni prisilno trebao biti oduziman vec bi ti licno trebao da imas mogucnost svoje licne stednje i da stedis taj novac kroz zivot i da upravljas s njime.
3. Zdravstveno osiguranje - cista pljacka gdje ti se na procenat uzima novac koji velikom dijelu slucajeva zavrsi na potpuno pogresnom mjestu. Svako treba da odvaja koliko moze, ili da se odredi neka realna cifra koju svaki pojedinac moze da plati a da se ne izbija iz dzepa obicnog covjeka.
4. PDV ??? Jos jedna od pljacki u nizu. Kada je PDV uveden obecavane su kule i gradovi, a sta smo to konkretno dobili ? Dobili smo povecanje budzetskih korisnika i povecanje javne potrosnje!
5. Akcize? Nije vrijedno ni spominjanja ... Ja evo prolazim kroz svoj jadni grad i placem sta su dusmani uradili od mog grada u kojem zivim i dodje mi da placem kada vidim kakvo je uredjenje cesta, vodovodnih cijevi i svega ostaloga.

Poenta svega je da ti upravljas svojim novcem i usmjeravas ga tamo gdje je tebi najpotrebniji, a ne da ti se prisilno oduzima pod krinkom "Drzave" i "uredjenja" iste.

Pričam ti o socijalnoj pravdi jer je kapitalizam ne moze obezbjedit. Radi kapitalista u svjetu imamo glad, unistavanje drzava radi njihovog licnog profita, srednje klase u svijetu ne postoje. Takav oblik kakav ti zagovaras nema sanse ikad da zazivi, ne samo taj nego bilo koji oblik kapitalizma. Pomiri se sa cinjenicom da je to sistem na aparatima, iz razloga sto imamo sve veci jaz izmedju bogatih i siromasnih i velika vecina postaju ljudi koji nemaju, ne zbog toga sto nece da rade nego ne mogu da zarade koliko im treba za zivot zbog toga sto se normalna plata ne isplati isplacivat. Sistem u kojem ljudi ovise od tvoje volje dal ces nekom platit lijecenje je zapravo ROBOVLASNISTVO 2.0
Problem kod ljudi koji je shvataju socijalisticki orijentisano drustveno uredjenje je taj sto se zagledaju u proslost. Socijalizam ima svojih mani ali onog trenutka kada covjecanstvo bude spremno za njeg, kapitalizam odlazi. Ako neko misli da grijesim neka pogleda koju podrsku je imao Sanders u kampanji, a predstavio je koncepte reformi bazirane na socijalizmu.

Socijalizam je satanizovan decenijama jer pojedinci ne zele oblik u kojem ce svi ljudi zivit normalno, dostojanstveno ali mislim da se kolektivno svijest o tome mijenja, ljudi sve vise citaju
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#43 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by ljevoruki »

Vaskrsn'o bogati Jevrej, bez dana radnog staza, bacio kost sirotinji oko koje se glodju i dan danas.
"Svakom prema potrebama, svakom prema sposobnostima" :zid:
Genijalno, nemam druge rijeci. :oops:
Sama cinjenica da su svi rezimi propali koji su to propagirali je sokantna, a tako dobro zamisljeno.
Ne kontam nikako zasto je to tako. :oops:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#44 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by supercali »

toure123 wrote:"Zamisli da si se rodio u pororici, radne klase, i da nemas nikakve sanse da pokrenes vlastiti biznis, i rodi ti se bolesno dijete, sta radis?? "

Pa ja i jesam iz obicne radnicke porodice. Procitaj par postova iznad sta sam pisao, ocito da nisi procitao. Ja sam za vrijeme svog studija kopao zemlju i radio maline da bih sebi obezbijedio novac za studije. Nije me stid da to kazem, ali sam svojim radom bez prisustva drzave sve stekao. I sad da mi dodju takvi poput tebe i pricas mi o socijalnoj pravdi ?!


"Skupljas donacije il je bolje da se drzava pobrine za takav slucaj? I ti bi ukino zdravstvo i penziono, u biti ti bi ukino davanja drzavi a radniku bi dao platu kolika je sad ( govorim na primjeru nase drzave jer sve bosnje koje imaju vlastiti biznis pricaju kao ti) "

Kada je se drzava ikada za bilo sta pobrinula? 99.9% donacija dolazi od obicnih ljudi koji daju za lijecenje Ovo je toliko ironicno, nadam se da ne mislis ozbiljno to sto kazes!

Pod broj 1. u sistemu kakav ja zagovaram svi bismo imali dovoljno novca da sebi sve placamo, a ne da donacijama prikupljamo novac. Cak u slucaju ako neko bas nema novca i nije radno sposoban, ja bih prvi u takvom sistemu tim ljudima platio lijecenje, jer ljudskost je nesto na sta se ne smije zaboraviti.

Ja nisam za ukidanje zdravstvenog i penzionog. Zbog cega bi to drzava u tvoje ime trebala da prikuplja novac za penziju ?? Odvajaj ga sam sebi! Zdravstveno? Nema potrebe odvajati procentualno vec koliko ko moze ili eventualno neke cifre u iznosu od po 40 KM ili slicno. Kazem opet, na 40 hiljada radno sposobnih ljudi koji bi bili u radnom odnosu dolazi se do visemilionskih cifara sa kojima bi svaki covjek imao mogucnost da se lijeci dostojno u svome gradu, a ne da mu bolnica izgleda kao stala.

"I za tvoju informaciju, fakultetski sam obrazovan i radim kod privatnika, tako da nisu nezadovoljni samo oni koji ne rade nego i oni koji rade, a sve zbog otpada koji ima moc u rukama. Uzivaj u svom naprdjivanju ovdje, pokusavajuci odbranit ono sto brani samo 1% takvih kao sto si ti"

Ne znam ko ti je sef/poslodavac. Ali znam da po meni ti bi trebao da imas mogucnost izbora. Niko te ne tjera da radis taj posao koji radis. Bujrum izvoli snalazi se kao ja i pravi svoj posao ako ti se ne svidja.

Niko te ne tjera da radis posao koji radis, a pogotovo ga ne bi trebao raditi ako nisi zadovoljan uslovima tu. A posto vec radis kod privatnika, ne znam kolika ti je plata ali znam da kada bi sistem bio onako organizovan kako ga ja zamisljam ti bi imao platu minimalno 2500-3000 KM + zivot dostojan covjeka.

U ovakvom socijalisticko-komunisticko-feudalnom sistemu ti se oduzima svako pravo gdje ti dzava preko 60% tvoje plate otima, a ti taj novac i ne vidis jer nisi ni svjestan da ti tvoj sef placa to za tebe.

Na kraju krajeva evo za sta se ja zalazem:

1. Svako treba da upravlja svojim novcem kako zeli i kada zeli.
2. Novac za penziju ti be ni prisilno trebao biti oduziman vec bi ti licno trebao da imas mogucnost svoje licne stednje i da stedis taj novac kroz zivot i da upravljas s njime.
3. Zdravstveno osiguranje - cista pljacka gdje ti se na procenat uzima novac koji velikom dijelu slucajeva zavrsi na potpuno pogresnom mjestu. Svako treba da odvaja koliko moze, ili da se odredi neka realna cifra koju svaki pojedinac moze da plati a da se ne izbija iz dzepa obicnog covjeka.
4. PDV ??? Jos jedna od pljacki u nizu. Kada je PDV uveden obecavane su kule i gradovi, a sta smo to konkretno dobili ? Dobili smo povecanje budzetskih korisnika i povecanje javne potrosnje!
5. Akcize? Nije vrijedno ni spominjanja ... Ja evo prolazim kroz svoj jadni grad i placem sta su dusmani uradili od mog grada u kojem zivim i dodje mi da placem kada vidim kakvo je uredjenje cesta, vodovodnih cijevi i svega ostaloga.
6. Slobodno trziste i bez centralne vlasti i bez posrednistva u obavljanju poslova iz realnog sektora od strane drzave, gdje se ista drzava pojavljuje kao mafija!

Poenta svega je da ti upravljas svojim novcem i usmjeravas ga tamo gdje je tebi najpotrebniji, a ne da ti se prisilno oduzima pod krinkom "Drzave" i "uredjenja" iste.
Kako si stekao sve to bez prisustva drzave ajde objasni mi molim te?
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#45 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Benjo34 »

ljevoruki wrote:Vaskrsn'o bogati Jevrej, bez dana radnog staza, bacio kost sirotinji oko koje se glodju i dan danas.
"Svakom prema potrebama, svakom prema sposobnostima" :zid:
Genijalno, nemam druge rijeci. :oops:
Sama cinjenica da su svi rezimi propali koji su to propagirali je sokantna, a tako dobro zamisljeno.
Ne kontam nikako zasto je to tako. :oops:
Zato sto su ga propagirali umovi koji su zeljeli stec moc, bolesni za moci, a jedini nacin da ujedinis ljude je takva prica, poslije manipulises, kazem, jos covjecanstvo nije zrelo za te ideje, ali kad promjena krene, krenut ce iz srca kapitalizma
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#46 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by toure123 »

ljevoruki wrote:Vaskrsn'o bogati Jevrej, bez dana radnog staza, bacio kost sirotinji oko koje se glodju i dan danas.
"Svakom prema potrebama, svakom prema sposobnostima" :zid:
Genijalno, nemam druge rijeci. :oops:
Sama cinjenica da su svi rezimi propali koji su to propagirali je sokantna, a tako dobro zamisljeno.
Ne kontam nikako zasto je to tako. :oops:

"Svakom prema potrebama, svakom prema sposobnostima"

U cemu je problem? ?? Budi placen onoliko koliko si sposoban i koliko doprinosis drustvu. Tvoj nacin razmisljanja je sam po sebi kontradiktoran, jer ti ocito smatras da trebas da imas vise u odnosu na onoga ko je pametniji i sposobniji od tebe, ili neko ko radi tezi posao ???
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#47 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by toure123 »

Cisto da se malo iz historije podsjetimo jednog od najvecih socijalista:

Adolf Hitler koji je na vlast u nacistickoj Njemackoj na vlast dosao sa socijalistickom idejom. Svi znamo sta se dalje desilo...

Ali hajde ti to tuti Bosnji objasni, nama drustvo i drzava i jeste ovakvo prkno jer se vas 99% krije iza drzave!
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#48 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by hAZNADAR »

Pandakonda wrote:Pa kapitalizam je jedini sistem koji daje priliku ljudima da izađu iz siromaštva, socijalizam nikada nije obogatio ljude nego je samo smanjio broj bogatih pa se stvara iluzija jednakosti. A od kad je to dobrovoljna razmjena rada za novac eksploatacija ? Da li to neko puškom tjera ljude da rade pod uslovima koji im se ne sviđaju ?
Zavisi od podloge - uslova u kojima se socijalizam razvijao.

Mnoge zemlje su bile nerazvijene kada su usle u to - i nikada nisu dostigle zavidan nivo standarda.

Neke druge su preko socijaldemokratije u uslovima razvijenosti - danas vodece po standardu.

Kapitalizam je vec receno fleksibilan i opstajace dok ljudi imaju od cega da zive. A pohlepa i zaustavljanje protoka novca, gomilanje,... se desava nazalost kao 2008-me.
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#49 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Benjo34 »

toure123 wrote:Cisto da se malo iz historije podsjetimo jednog od najvecih socijalista:

Adolf Hitler koji je na vlast u nacistickoj Njemackoj na vlast dosao sa socijalistickom idejom. Svi znamo sta se dalje desilo...

Ali hajde ti to tuti Bosnji objasni, nama drustvo i drzava i jeste ovakvo prkno jer se vas 99% krije iza drzave!
Pa ja sam to rekao, problem socijalizma je sto su ga pokusali primjenit ljudi zeljni moci i potpunom kontrolom. Zloupotrebljavan je, ali ti kazem isto, pojavljuju se ljudi koji to zagovaraju, imaju sve vise podrske recimo u samom SAD-u. Drustvo koje nije naviklo na totalitarne rezime, prihvata i podrzava jedan oblik socijalizma, samo ne znaju da to sto podrzavaju i jest socijalizam jer da znaju, s obzirom koliko je satanizovana ta rijec u SAD-u odbacili bi ga. Marks itekako ima dobre ideje, kad tad ce se naci grupa ljudi koja ce moci provesti to u djelo bez zloupotrebe
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#50 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by hAZNADAR »

toure123 wrote:Cisto da se malo iz historije podsjetimo jednog od najvecih socijalista:

Adolf Hitler koji je na vlast u nacistickoj Njemackoj na vlast dosao sa socijalistickom idejom. Svi znamo sta se dalje desilo...

Ali hajde ti to tuti Bosnji objasni, nama drustvo i drzava i jeste ovakvo prkno jer se vas 99% krije iza drzave!

Oduzmi od njega rasizam, antisemitizam, militantnost i agresiju,.... - i imas skroz drugu pricu. A to navedeno naravno da nema nikakve veze sa nacional socijalizmom.

Isti kao tumaciti kapitalizam kroz upotrebe atomskih bombi i sl. Da socijalisticke ideje vode neminovno u ratove, rasizam,... hitlerovim sablonom - historija bi drugacije tekla.
Post Reply