Marx se vraća na velika vrata!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#101 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by JThomas »

lože te a ti se primaš...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#102 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

toure123 wrote:1. Niti sam ikada bio u zivotu stranacki kadar , niti clan iti jedne stranke. Gadi mi se pomisao na politiku
2. A zasto ne bi krenuo od poljoprivrede da zaradis novac kao ja ??? Ja sam radio maline punih 9 godina i ko konj sam radio da bi zaradio sebi za studija i za hljeba? Najlakse je reci ne mogu ne mogu ne mogu, a mozes itekako!

3. Kad zaradis kreni sa necim malim , pa ces vidjeti sto ne moze!

Kako rekoh nije problem sto ne mozes, nego si ljenguza!


4. Ne mozes sve generalizirati i reci da su svi privatnici ratni profiteri ,to je takva besmislica za reci. U mene je otac sluzio vojsku , nikada ni feninga nije dobio od nje nista.
Radio sam ja sve i svašta, imao i privatnu firmu, radim i sada privatno...nije stvar ljenguza ili ne ja sam realista. Bolje sjediti kuću nego "raditi" (robovati) za 400KM. Ovo govorim sa zvaničnim radnim iskustvom od 15+ godina i nezvaničnim od 18. godine.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4381
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#103 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Pandakonda »

Hitler jeste donekle bio socijalista, a izbore je definitivno dobio socijalističkom pričom, ali ga je zajebalo to što je ubio 11 miliona ljudi tako da će ga ljudi uvijek gledat prvo kao ubicu pa onda ideologiju, iz nekog čudnog razloga ljudi tako ne razmišljaju prema Mao-u, Stalinu, Titu itd. ali to je druga tema. U ovom govoru se to dobro vidi samo što je on taj socijalizam dobro prekrio Njemačkim nacionalizmom, od 4:10:


We do not say to the rich, please give something to these poor people. Instead we say: German people, help yourselves, everyone must help, whether you are rich or poor, everyone must think that there's always someone in much worse situation then me, and this person I shall help as a comrade in volk
Njegovi glavni projekti sa kojima je smanjio nezaposlenost su bili javni, tipa autobahn itd.

Druga je stvar to što mi u Bosni imamo šizofreničan sistem gdje ljudi žele sve blagodati kapitalizma ali nisu mentalno izvršili tu tranziciju. Na kraju ove rasprave sve se svodi kakav vam je stav prema moralu, ja kao objektivista smatram da je moralna svrha svakog bića potraga za vlastitom srećom, e sad ako je nekome sreća što će on pomoći nekome siromašnom onda neka to bude, ali niko nema pravo drugome uzimati pare i odlučivati za njega šta njegova sreća treba da bude, samim time smatram da bogati nemaju nikakav dug ili obavezu prema siromašnim osim ako oni sami ne žele pomoći
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#104 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by UmaX »

Hitler je bez sumnje bio strasan govornik, znao je zapalit narod svojim govorima. Ali sve je to demagogija i prepuno mrznje.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#105 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by seln »

DaShip wrote:
medvjed23 wrote:dakako, nek rade dok ne crknu, taman posla da se liječe tuđim, teško i pošteno zarađenim parama
Nije fer ni da se beskorisni ljudi liječe tuđim sredstvima, kao ni oni koji su teret društvu.
To sto zaradis slobodno cuvaj za sebe, ali i ne trazi nista od drustva.
Od mojih para: halalolsum, neka se lijece svi kojima je potrebno... a vas jebo Trump u prkno, koji vam rece da postoje beskorisni ljudi.
Last edited by seln on 23/03/2018 10:56, edited 1 time in total.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#106 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by seln »

toure123 wrote:Poenta je da svi doprinosimo drustvu i da budemo shodno tome placeni, a ne da 50% jebene populacije bude na grbaci 3% privatnika
Siroti mali privatnici... pogotovo u Bosni.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#107 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by seln »

toure123 wrote:

Opet kazem 40000 radno sposobnih ljudi *40 KM ,za zdravstveno osiguranje 1.6 miliona KM mjesecno. Jel hoces da kazes da sa tako minimalnim izdvajanjem ne bismo.mogli osigurati bolnice na nivou Njemacke i bolje i da ne bismo mogli takvim ljudima omoguciti normalan zivot?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Za te pare ne mozes ni cestitu prodavnicu napraviti, a kamo li bolnicu, u kojoj jedan bolji aparat kosta toliko.
I ono bi da prica o ekonomiji....
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#108 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by seln »

Pandakonda wrote:Hitler jeste donekle bio socijalista, a izbore je definitivno dobio socijalističkom pričom, ali ga je zajebalo to što je ubio 11 miliona ljudi tako da će ga ljudi uvijek gledat prvo kao ubicu pa onda ideologiju, iz nekog čudnog razloga ljudi tako ne razmišljaju prema Mao-u, Stalinu, Titu itd. ali to je druga tema. U ovom govoru se to dobro vidi samo što je on taj socijalizam dobro prekrio Njemačkim nacionalizmom, od 4:10:


We do not say to the rich, please give something to these poor people. Instead we say: German people, help yourselves, everyone must help, whether you are rich or poor, everyone must think that there's always someone in much worse situation then me, and this person I shall help as a comrade in volk
Njegovi glavni projekti sa kojima je smanjio nezaposlenost su bili javni, tipa autobahn itd.

Druga je stvar to što mi u Bosni imamo šizofreničan sistem gdje ljudi žele sve blagodati kapitalizma ali nisu mentalno izvršili tu tranziciju. Na kraju ove rasprave sve se svodi kakav vam je stav prema moralu, ja kao objektivista smatram da je moralna svrha svakog bića potraga za vlastitom srećom, e sad ako je nekome sreća što će on pomoći nekome siromašnom onda neka to bude, ali niko nema pravo drugome uzimati pare i odlučivati za njega šta njegova sreća treba da bude, samim time smatram da bogati nemaju nikakav dug ili obavezu prema siromašnim osim ako oni sami ne žele pomoći
Ne znam samo kako to da su pod Hitlerom najvise profitirali krupni poduzetnici.... :-)

ovi Trumpoljubi bas seru kvake.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#109 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Chmoljo »

DaShip wrote:Čuo sam da postoji neki čovjek koji neprestano gubi svijest i pamćenje, probudi se i zapiše u dnevnik "Sada sam budan", nekoliko sekundi kasnije opet se probudi "Sada sam potpuno budan" i tako godinama.Retardirani ljudi i ljudi sa sličnim problemima bi trebali biti eutanizovani (pod uslovom da se slažu sa time), ne samo zbog društva, već zbog njihove patnje.
Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» DaShip

trajno

nadam se da ćeš se nekada u životu sjetiti ovih svojih riječi.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#110 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Chmoljo »

toure123 wrote:@DaShip :thumbup:
Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» toure123

trajno

također i za tebe isto vrijedi.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#111 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by probook »

seln wrote:
DaShip wrote:
medvjed23 wrote:dakako, nek rade dok ne crknu, taman posla da se liječe tuđim, teško i pošteno zarađenim parama
Nije fer ni da se beskorisni ljudi liječe tuđim sredstvima, kao ni oni koji su teret društvu.
To sto zaradis slobodno cuvaj za sebe, ali i ne trazi nista od drustva.
Od mojih para: halalolsum, neka se lijece svi kojima je potrebno... a vas jebo Trump u prkno, koji vam rece da postoje beskorisni ljudi.
Covjek je djelimicno u pravu. Pa ja znam X ljudi koji extra dobro zaradjuju, cak i voze solidno dobra auta (vrijednost preko 10 000), ide se na ljetovanja i zimovanja, a ovamo se vode na birou. Taj rad na crno definitvno se mora rijesiti. Na birou si i imas auto od 20 000 tj kupis - hakde fino papire od kud ti pare za to...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#112 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

probook wrote:
Covjek je djelimicno u pravu. Pa ja znam X ljudi koji extra dobro zaradjuju, cak i voze solidno dobra auta (vrijednost preko 10 000), ide se na ljetovanja i zimovanja, a ovamo se vode na birou. Taj rad na crno definitvno se mora rijesiti. Na birou si i imas auto od 20 000 tj kupis - hakde fino papire od kud ti pare za to...
Ma to je smiješno, ljudi prije rata bili električari a danas posjeduju lance hotela, duguju milione poreza i račune za vodu a ti bi istraživao onog koji radi na crno na građevini, zaradi mjesečno 2000KM u sezoni a vodi se na birou. Smiješno!

Chmoljo hvala!

Dobro reče Seln, *ebo li ih Trump da ih *ebo.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#113 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by supercali »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
probook wrote:
Covjek je djelimicno u pravu. Pa ja znam X ljudi koji extra dobro zaradjuju, cak i voze solidno dobra auta (vrijednost preko 10 000), ide se na ljetovanja i zimovanja, a ovamo se vode na birou. Taj rad na crno definitvno se mora rijesiti. Na birou si i imas auto od 20 000 tj kupis - hakde fino papire od kud ti pare za to...
Ma to je smiješno, ljudi prije rata bili električari a danas posjeduju lance hotela, duguju milione poreza i račune za vodu a ti bi istraživao onog koji radi na crno na građevini, zaradi mjesečno 2000KM u sezoni a vodi se na birou. Smiješno!

Chmoljo hvala!

Dobro reče Seln, *ebo li ih Trump da ih *ebo.
Problem su i ti sto imaju kamione avione a i ovi sto zarade 2000 u sezoni a na birou su
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#114 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

supercali wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
probook wrote:
Covjek je djelimicno u pravu. Pa ja znam X ljudi koji extra dobro zaradjuju, cak i voze solidno dobra auta (vrijednost preko 10 000), ide se na ljetovanja i zimovanja, a ovamo se vode na birou. Taj rad na crno definitvno se mora rijesiti. Na birou si i imas auto od 20 000 tj kupis - hakde fino papire od kud ti pare za to...
Ma to je smiješno, ljudi prije rata bili električari a danas posjeduju lance hotela, duguju milione poreza i račune za vodu a ti bi istraživao onog koji radi na crno na građevini, zaradi mjesečno 2000KM u sezoni a vodi se na birou. Smiješno!

Chmoljo hvala!

Dobro reče Seln, *ebo li ih Trump da ih *ebo.
Problem su i ti sto imaju kamione avione a i ovi sto zarade 2000 u sezoni a na birou su
Ovi što na crno zarade 500KM rade kod ovih koji utaje milione ali eto ovi od 500KM su problem. :-)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#115 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by supercali »

Pa i jedni i drugi citas li ti sta pisem?
User avatar
piupiu
Posts: 16636
Joined: 05/01/2008 05:08

#116 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by piupiu »

Marks ante portas :D

Nego, Karlu će još malo rodjendan, mogo je, vala, još malo živit, al' haj. :D

Elem u njegovom rodnom gradu, Trieru, rodjendan se svečano obilježava na semaforu! :lol:

Image
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#117 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by hAZNADAR »

Ovdje se o svemu prica a najmanje o Marxu. :-)

Poslije one krize 2008-me Marx je aktuelniji nego ikada prije. A kriza ce biti jos - jer kako je i Marx sam rekao - kapitalizam ne poznaje granice moci i pohlepe.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#118 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by The 51st State »

Gruco se prevrce u grobu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#119 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by Bloo »

User avatar
sinuhe
Posts: 11482
Joined: 03/06/2011 11:33

#120 Re: Marx se vraća na velika vrata!

Post by sinuhe »

Marx. A Guide for the Perplexed (John Seed 2010) Marx. Vodic za zbunjene.

Dobra knjiga sa dosta stvari na jednom mjestu.
Bio je revolucionar i protiv kompromisa, sto spominje i u Manifestu, ili ovoga sto zovemo socijaldemokratijom. Nalazi on nesto dobro u Factory Act zakonima ali konacno rade u korist kapitalista.
Marx hvali objektivnost britanskih sluzbenika kada ovi opisuju uslove u tvornicama i kaze da to u Njemackoj ne bi bilo moguce ali ne cijeni to kao vrijednost. Kapital je pisao oslanjajuci se na izvjestaje britanske vlade.
I naravno materijalista. "Idejama se mogu poraziti samo ideje vladajuceg sistema ali ne i sistem." :D
Post Reply