Mars One - kolonizacija Marsa

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#51 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

nek pošalju krimose na mars kao u australiju :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#52 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Karabaja wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Volim tvoj optimizam, ali 6 mjeseci, wow :-D

Zivjeti privremeno u bestezinskom stanju narusava zdravlje svakog astronauta, ali nastaviti zivjeti na Marsu sa tako niskom gravitacijom bi definitivno uticalo na zdravlje. :)
Volim i ja tvoj objektivizam :-D

Dok ih ne pošaljemo, nećemo znati, je li? Nekad se krenuti mora pa ćemo vidjeti koliko će dugo živjeti. Ko zna možda ispadne da Mars produžava život. :-D

Inače, kao jedan od većih izazova naučnici smatraju situaciju u kojoj će nekoliko ljudi biti zatvoreni na malom prostoru i opasnost od sukoba.
hvala :-D uvijek ce biti astornauta dobrovoljaca, a faktro rizika je uvijek prisutan; prvo treba stvoriti uslove da se astroanuti posalju, i kako je Crni labud rekao,kad bude postojala motivacija, odjednom ce biti dovoljno novca, jer ternutno, najvise se ulaze u doticni projekat i licnnih dzepova. :)
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#53 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by MyTao »

Connaisseur Karlin wrote:
MyTao wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Raketni motori i doticni problem su poznati, no gravitacija tokom putovaa do Marsa je takodjer prolem, jer jos ne mogu uskladiti velicinu vasionskong broda za cirkuliranje vjestacke gravitacije ,a o nedostatku gravitacije na Marsu je definitvno prerano govriti; trenutno putovanje da Marsa je malo duze od godinu dana :) slanje letjelica bez astronauta je problem koji ce se brze rijesiti,ali treba opet podvuci, da iste letelice nisu opremljene za put sa ljudima. :)
Kako mislis cirkuliranje vjestacke gravitacije?

Postoji samo jedan nacin da se gravitacija simulira u letjelici, I nema nikakve veze sa njenom velicinom.
O kojem nacinu stimulacije gravitacije pises?

Ja sam aluridala na ogroman prrsten cilindricne letjelice i tako simulira artificijalnu gravitaciju / centripetalna sila. Akcenat j na dizajnu letjleice u obliku prstena i velicini letljelice,a shodno tome i tezini. Generlano receno,najvise se pise o stvranja u artificijalne G-Force upravo cirkuliranjem svemrikse stanice. Plus, ista ideja nije dovoljno razradjena.
Pa to i jeste jedini nacin da se simulira gravitacija... zbunilo me to "cirkuliranje vjestacke gravitacije"

"Prsten" ne mora biti veliki... sve zavisi do broja posade. A tezina... tezina ne postoji u prostoru na koji ne utice gravitacija nekog drugog tijela... mislis na masu. A kolika ti vecina treba se lahko moze uskladiti i ne znam zasto mislis da je to tesko ( a=angular velocity^2 * Radius)

Ta formula ti govori da gravitacija (acceleration) zavisi od dva faktora a to je radius prstena (letjelice) i koliko se brzo okrece oko ose. Nije rocket science (iako jeste :)) Naravno ima tu dosta faktora koji uticu kao sto je masa objekta, masa ljudi u njoj, prostor i density zraka itd itd...
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#54 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Karabaja »

Koliko sam uspio upratiti, niko od navedenih kandidata zainteresovanih za kolonizaciju Marsa ne razmišlja o umjetnoj gravitaciji u letjelici. Drže se dosadašnjih iskustava kao što je kaiš preko ramena i traka za hodanje kako bi se očuvalo zdravlje za vrijeme putovanja.

Ono što se meni dopada je to da je počelo nešto da se dešava. Npr. SpaceX je uspješno proizveo i testirao raketu koja se spušta na zemlju na način kako se i lansira. Mars One je raspisao konkurs kandidata koji žele ići i provesti ostatak života na Marsu, trenutno vrši selekciju, a prema planu ove godine započinju trening.

Ko nije pogledao roadmap, evo ovdje: http://www.mars-one.com/mission/roadmap
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#55 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by AleksoMKD »

Ako ode neki Musliman kako bi klanjao? Predpostavljam okrenut prema generalnoj poziciji planete Zemlje.

Inace dan na Marsu je 24 sata i 39 minuta znaci tu negde sa zemljom.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#56 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

AleksoMKD wrote:Ako ode neki Musliman kako bi klanjao? Predpostavljam okrenut prema generalnoj poziciji planete Zemlje.

Inace dan na Marsu je 24 sata i 39 minuta znaci tu negde sa zemljom.
Može i sjedeći ako okolnosti i uslovi ne dozvoljavaju stojeći...to je najmanji problem u cijeloj ovoj priči.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#57 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by AleksoMKD »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
AleksoMKD wrote:Ako ode neki Musliman kako bi klanjao? Predpostavljam okrenut prema generalnoj poziciji planete Zemlje.

Inace dan na Marsu je 24 sata i 39 minuta znaci tu negde sa zemljom.
Može i sjedeći ako okolnosti i uslovi ne dozvoljavaju stojeći...to je najmanji problem u cijeloj ovoj priči.
Mislio sam na pravac. Valjda je dovoljno okrenuti se prema planeti Zemlji.

Nego, sta kad umre prvi kolonista?

Mars je sterilan pa se telo nece raspasti ako ga zakopaju, ja bi potpisao da me recikliraju barem ko djubrivo za biljke u staklenicima.
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#58 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by bhnapoleon1 »

Ma daleko je to
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#59 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

MyTao wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
MyTao wrote:
Kako mislis cirkuliranje vjestacke gravitacije?

Postoji samo jedan nacin da se gravitacija simulira u letjelici, I nema nikakve veze sa njenom velicinom.
O kojem nacinu stimulacije gravitacije pises?

Ja sam aluridala na ogroman prrsten cilindricne letjelice i tako simulira artificijalnu gravitaciju / centripetalna sila. Akcenat j na dizajnu letjleice u obliku prstena i velicini letljelice,a shodno tome i tezini. Generlano receno,najvise se pise o stvranja u artificijalne G-Force upravo cirkuliranjem svemrikse stanice. Plus, ista ideja nije dovoljno razradjena.
Pa to i jeste jedini nacin da se simulira gravitacija... zbunilo me to "cirkuliranje vjestacke gravitacije"

"Prsten" ne mora biti veliki... sve zavisi do broja posade. A tezina... tezina ne postoji u prostoru na koji ne utice gravitacija nekog drugog tijela... mislis na masu. A kolika ti vecina treba se lahko moze uskladiti i ne znam zasto mislis da je to tesko ( a=angular velocity^2 * Radius)

Ta formula ti govori da gravitacija (acceleration) zavisi od dva faktora a to je radius prstena (letjelice) i koliko se brzo okrece oko ose. Nije rocket science (iako jeste :)) Naravno ima tu dosta faktora koji uticu kao sto je masa objekta, masa ljudi u njoj, prostor i density zraka itd itd...
Pisala sa o tezini letjelice koju trebaju podici tokom lansiranja,a to je ujedno jedna od postojecih problema. :) Realno receno, nisma sigurna, kolika je "snaga" doticne G ( estimate) s obzriom da i dalje imaju problema radi niza drugih faktora . Pa radijus prestena upravo ima veze sa velicinom prstena, s obzirom na smijer po/kretanja ludkskog tijela u takvom zavtorenom prostoru. :)
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#60 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by MyTao »

Connaisseur Karlin wrote:
Pisala sa o tezini letjelice koju trebaju podici tokom lansiranja,a to je ujedno jedna od postojecih problema. :) Realno receno, nisma sigurna, kolika je "snaga" doticne G ( estimate) s obzriom da i dalje imaju problema radi niza drugih faktora . Pa radijus prestena upravo ima veze sa velicinom prstena, s obzirom na smijer po/kretanja ludkskog tijela u takvom zavtorenom prostoru. :)
Letjelica se moze sklopiti u orbiti... dio po dio bi se podigao... Logicno je da je gotovo nemoguce napraviti neki veci brod i ocekivati da "pobjegne" graviticaji zemlje.

Sto se tice teorije nema nikakvih problema... moguce je to uraditi... Problem je sto nema novca za tako nesto, niko to ne zeli uraditi. Zadnji dio o kretanju ljudskog tijela u zatvorenom prostoru nisam skontao.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#61 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by insomnia78 »

Ma hajte molim vas. Nema od toga nista
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#62 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

MyTao wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Pisala sa o tezini letjelice koju trebaju podici tokom lansiranja,a to je ujedno jedna od postojecih problema. :) Realno receno, nisma sigurna, kolika je "snaga" doticne G ( estimate) s obzriom da i dalje imaju problema radi niza drugih faktora . Pa radijus prestena upravo ima veze sa velicinom prstena, s obzirom na smijer po/kretanja ludkskog tijela u takvom zavtorenom prostoru. :)
Letjelica se moze sklopiti u orbiti... dio po dio bi se podigao... Logicno je da je gotovo nemoguce napraviti neki veci brod i ocekivati da "pobjegne" graviticaji zemlje.

Sto se tice teorije nema nikakvih problema... moguce je to uraditi... Problem je sto nema novca za tako nesto, niko to ne zeli uraditi. Zadnji dio o kretanju ljudskog tijela u zatvorenom prostoru nisam skontao.
Zelis reci da je problem za potpuno normlano kretanje ljudkosg tijela u arftificijalnoj gravitaciji potpuno rijesen!? Ogroman problem je reakcija srdenjeg uha na artificijalnu G; tj. ljudksi faktor je pod ozbiljnim rizikom. Ljudsko tijelo jos nije dovoljno ni testiratno od uticaja artificijalne G. :)

Letjelica se moze sklopiti to je tocno, no projekat nije priroritet :) Ne vjerujem u price da novca nema. :) Teoretski je sve moguce, a problem je upravo u nemanju sredstava da se sve prvo testira, ipak proracuni moraju biti precizniji.
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#63 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

cudo niko nije okacio pjesmu

idemo na mars idemo na mars :lol:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#64 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Connaisseur Karlin wrote:
MyTao wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Pisala sa o tezini letjelice koju trebaju podici tokom lansiranja,a to je ujedno jedna od postojecih problema. :) Realno receno, nisma sigurna, kolika je "snaga" doticne G ( estimate) s obzriom da i dalje imaju problema radi niza drugih faktora . Pa radijus prestena upravo ima veze sa velicinom prstena, s obzirom na smijer po/kretanja ludkskog tijela u takvom zavtorenom prostoru. :)
Letjelica se moze sklopiti u orbiti... dio po dio bi se podigao... Logicno je da je gotovo nemoguce napraviti neki veci brod i ocekivati da "pobjegne" graviticaji zemlje.

Sto se tice teorije nema nikakvih problema... moguce je to uraditi... Problem je sto nema novca za tako nesto, niko to ne zeli uraditi. Zadnji dio o kretanju ljudskog tijela u zatvorenom prostoru nisam skontao.
Zelis reci da je problem za potpuno normlano kretanje ljudkosg tijela u arftificijalnoj gravitaciji potpuno rijesen!? Ogroman problem je reakcija srdenjeg uha na artificijalnu G; tj. ljudksi faktor je pod ozbiljnim rizikom. Ljudsko tijelo jos nije dovoljno ni testiratno od uticaja artificijalne G. :)

Letjelica se moze sklopiti to je tocno, no projekat nije priroritet :) Ne vjerujem u price da novca nema. :) Teoretski je sve moguce, a problem je upravo u nemanju sredstava da se sve prvo testira, ipak proracuni moraju biti precizniji.
Zar nije nedavno kongres malo odriješio NASA-i kesu za misiju za Mars?
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#65 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by MyTao »

Connaisseur Karlin wrote:
Zelis reci da je problem za potpuno normlano kretanje ljudkosg tijela u arftificijalnoj gravitaciji potpuno rijesen!? Ogroman problem je reakcija srdenjeg uha na artificijalnu G; tj. ljudksi faktor je pod ozbiljnim rizikom. Ljudsko tijelo jos nije dovoljno ni testiratno od uticaja artificijalne G. :)

Letjelica se moze sklopiti to je tocno, no projekat nije priroritet :) Ne vjerujem u price da novca nema. :) Teoretski je sve moguce, a problem je upravo u nemanju sredstava da se sve prvo testira, ipak proracuni moraju biti precizniji.
A koji je to tacno problem? Svaki put kada se vozis u autu i dodjes do krivine osjetis "force" koji bi osjetio na toj "artificijalnoj" gravitaciji... Zasto bi to prestavljalo problem za ljudsko tijelo?
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Sanjarko »

Karabaja wrote: valja idržati toliko sa kolegama a da se ne pobiju. :)
Kako sa porodicom izdrzis citav zivot, sto ne bi i sa kolegama 6 mjeseci.
Mada ja mislim da od ovog dugo nema nista, a ko zna hocel bit i ista nekad.

Samo malo razmislite.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#67 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

MyTao wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Zelis reci da je problem za potpuno normlano kretanje ljudkosg tijela u arftificijalnoj gravitaciji potpuno rijesen!? Ogroman problem je reakcija srdenjeg uha na artificijalnu G; tj. ljudksi faktor je pod ozbiljnim rizikom. Ljudsko tijelo jos nije dovoljno ni testiratno od uticaja artificijalne G. :)

Letjelica se moze sklopiti to je tocno, no projekat nije priroritet :) Ne vjerujem u price da novca nema. :) Teoretski je sve moguce, a problem je upravo u nemanju sredstava da se sve prvo testira, ipak proracuni moraju biti precizniji.
A koji je to tacno problem? Svaki put kada se vozis u autu i dodjes do krivine osjetis "force" koji bi osjetio na toj "artificijalnoj" gravitaciji... Zasto bi to prestavljalo problem za ljudsko tijelo?
Problem: Da li se moze ljudski mozak ( sa centrom za ravnotezu) nakon duzeg perioda naviknuti na takvu artficijalnu gravitaciju? Adaptacija tijela , cak i ako se desi, uzrouje nove posljedice na tijelo , koje se konstano nalazi u rotirajucoj sredini.
Tehnologija za razvoj articifijalne inteligenicje jos nije dovoljno razvijena, tako kazu :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#68 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Sanjarko »

MyTao wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Zelis reci da je problem za potpuno normlano kretanje ljudkosg tijela u arftificijalnoj gravitaciji potpuno rijesen!? Ogroman problem je reakcija srdenjeg uha na artificijalnu G; tj. ljudksi faktor je pod ozbiljnim rizikom. Ljudsko tijelo jos nije dovoljno ni testiratno od uticaja artificijalne G. :)

Letjelica se moze sklopiti to je tocno, no projekat nije priroritet :) Ne vjerujem u price da novca nema. :) Teoretski je sve moguce, a problem je upravo u nemanju sredstava da se sve prvo testira, ipak proracuni moraju biti precizniji.
A koji je to tacno problem? Svaki put kada se vozis u autu i dodjes do krivine osjetis "force" koji bi osjetio na toj "artificijalnoj" gravitaciji... Zasto bi to prestavljalo problem za ljudsko tijelo?
Ovo je prevazidzeno jednom inovacijom, ali je niko ne koristi bas toliko.
Mislim da se zove svemirsko biciklo.

Image
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#69 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Sanjarko »

Connaisseur Karlin wrote:price za malu djecu :D a vidim, i odrasli vjeuju u bajku o kolonizaciji Marsa :D to se nece dogoditi uskoro , jer ne postoji tehnologija koja moze odrzavati ljudsko tijelo zdravim ;-)
Ko kaze. Ko to laze.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#70 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Sanjarko »

Black swan wrote:mislim da je jasno jako vanzemaljci ne postoje

znam za problem marsa sto se tice zadrzavanja atmisfere ali valjda bi i to znantsvenici mogli napraviti

mislim da je u ovom dokumentarcu mars undergraund objasnjeno
zaboravio sam
Vjerujes li u boga.
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#71 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by r_faruk »

Moze mala diskusija o umjetnoj gravitaciji. Zasto se spominje centripetalna sila? Zar se ne radi o centrifugalnoj koja nas u biti "zalijepi" za zid usljed okretanja? Naravno, centripetalna djeluje u kontra smijeru ( na uze, prema centru rotacije) ukoliko je objekat za centar vezan uzetom ili na druugi nacin,......
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#72 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by irac300 »

Vizionar 1985 wrote:
Black swan wrote:mislim da je jasno jako vanzemaljci ne postoje

znam za problem marsa sto se tice zadrzavanja atmisfere ali valjda bi i to znantsvenici mogli napraviti

mislim da je u ovom dokumentarcu mars undergraund objasnjeno
zaboravio sam
Vjerujes li u boga.
Al' mrtav hladan lik izvali da vanzemaljci ne postoje, k'o da je obišao Svemir uzduž i poprijeko. :D
_thedude
Posts: 219
Joined: 28/04/2014 21:05

#73 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by _thedude »

Cekamo film...
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#74 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

vizionar je stigao zatvaraj topik

da vanzemaljci ne poostoje...onakvi na kakve vi mislite i na kakve se misli

svemir je jedno usamljeno ogromno mjesto...
ogroman je i stan bogatasa koji nisu imali djecu :thumbup:

zemlja je više puta bila na pragu unistenja...mozda su i neki vanzemaljci dosli prije 65 milijuna godina i vidjeli samonoblak prasine i unistene dinosaure i otisli

dakle za nas oni ne postoje jer se nismo sreli ni u vremenu ni nu prostoru


ko taj segment ne savlada ne mozemo komunicirati

mi smo mravi 2017. u Brazilu... a vanzemaljci su stakori u londonu 1654.

ne postojimo jedni za druge
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#75 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

r_faruk wrote:Moze mala diskusija o umjetnoj gravitaciji. Zasto se spominje centripetalna sila? Zar se ne radi o centrifugalnoj koja nas u biti "zalijepi" za zid usljed okretanja? Naravno, centripetalna djeluje u kontra smijeru ( na uze, prema centru rotacije) ukoliko je objekat za centar vezan uzetom ili na druugi nacin,......
r_faruk, u principu, obe su primjenjene istovremeno, jer tako funkcioniraju - ista sila,suprotna smijer; Prica o centripetalnoj je vise prisutna upravo sa ciljem da se tijelo ne lijepi za zid , vec da ima ogucnost da se "zalijepi" na pod. Ali, problem je formirati nomrlana hod osobe u takvoj vjestacki formiranoj sredini.
Trenutn istrazivanja vezana za artificijalnu intelgijeniju ne istrazuju iskljucivo kako funkcionira artificijalna graviatcija, vec da li se isplati projekat kao takav koristiti u svemiru. Kratka putovanja u Svemir ne iziskuju artificijalnu gravitaciju , a formiranje kolonije na Marsu nije moguce bez artificijalne gravitacije ili sredine najslicnijoj na Zemlji.
Post Reply