Mars One - kolonizacija Marsa

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#26 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

AleksoMKD wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
a ja cu tad prvi put povjerovati sa dokazima da postoje vanzemaljci :D :lol:
Aku uspe teraformiranje i ako Mars proglasi nezavisnost eto prvog rata u svemiru :D
vanzemaljci ce se boriti protiv svojih zemaljaka :D vanzemaljci se pokusati okupirati lijepu planetu Zemlju, ko je lud boriti se sa okupiranje Marsa :lol:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#27 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by AleksoMKD »

Connaisseur Karlin wrote:
AleksoMKD wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
a ja cu tad prvi put povjerovati sa dokazima da postoje vanzemaljci :D :lol:
Aku uspe teraformiranje i ako Mars proglasi nezavisnost eto prvog rata u svemiru :D
vanzemaljci ce se boriti protiv svojih zemaljaka :D vanzemaljci se pokusati okupirati lijepu planetu Zemlju, ko je lud boriti se sa okupiranje Marsa :lol:
Ako uspe teraformiranje, Mars postane zeleni raj a Zemlja se zbog prenaseljenosti pretvori u ogromnu favelu (zamisli ona brda iznad Ria u Brazilu al preko cele planete) i jebiga eto Marsovcima ideja.........

Nece zeleti imigrante :D i eto separatizma.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#28 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

AleksoMKD wrote:
Ako uspe teraformiranje, Mars postane zeleni raj a Zemlja se zbog prenaseljenosti pretvori u ogromnu favelu (zamisli ona brda iznad Ria u Brazilu al preko cele planete) i jebiga eto Marsovcima ideja.........

Nece zeleti imigrante :D i eto separatizma.
moramo izmisliti novu rijec za imigrante u svemir :lol: :D

eh sperataziam, to je neizbjezno, a neizbjeniz ce biti i brakovi zemaljaca i vanzemaljaca :lol:

igleda da se jedino ljudksi mozak nece transformiti kod vanzemaljaca :D
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#29 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by AleksoMKD »

Connaisseur Karlin wrote:
eh sperataziam, to je neizbjezno, a neizbjeniz ce biti i brakovi zemaljaca i vanzemaljaca :lol:
Eto problema sa duplim drzavljanstvom.
Nego sta ako deca Marsovaca (barem prve generacije) pozele da odu na zemlju? U fazonu "sta ste nas koji hurac radjali u ovoj pustinji, ocemo sume" dali ce organizacije za zastitu dece reagovati?.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#30 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

AleksoMKD wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
eh sperataziam, to je neizbjezno, a neizbjeniz ce biti i brakovi zemaljaca i vanzemaljaca :lol:
Eto problema sa duplim drzavljanstvom.
Nego sta ako deca Marsovaca (barem prve generacije) pozele da odu na zemlju? U fazonu "sta ste nas koji hurac radjali u ovoj pustinji, ocemo sume" dali ce organizacije za zastitu dece reagovati?.
Bitnmo je da slete na Zemlju , mogu zivjeti i kao osobe bez drzavljanstva , kad mogu danas osobe zivjeti u svijetu sa takvim statusom, mislim da to nece biti problem sa prvom generacijom Marsovaca :D Takdjer, vjerovatno ce biti Zemljana koji ce biti sretni da odu na Mars , migrantska razmjena :lol:
User avatar
Pandakonda
Posts: 4365
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#31 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Pandakonda »

Pa zar nije Elon Musk rekao da očekuje slanje prve kolonije 2025 ?
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#32 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

mislim da je jasno jako vanzemaljci ne postoje

znam za problem marsa sto se tice zadrzavanja atmisfere ali valjda bi i to znantsvenici mogli napraviti

mislim da je u ovom dokumentarcu mars undergraund objasnjeno
zaboravio sam
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#33 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Pandakonda wrote:Pa zar nije Elon Musk rekao da očekuje slanje prve kolonije 2025 ?
jeste reako jer imma para za bacanje, jer niko normlana mu ne vjeruje, tj. zna on da je to prosto nemoguce :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#34 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Black swan wrote:mislim da je jasno jako vanzemaljci ne postoje

znam za problem marsa sto se tice zadrzavanja atmisfere ali valjda bi i to znantsvenici mogli napraviti

mislim da je u ovom dokumentarcu mars undergraund objasnjeno
zaboravio sam
problem je namanje gravitacije :)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#35 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Connaisseur Karlin wrote:
Black swan wrote:mislim da je jasno jako vanzemaljci ne postoje

znam za problem marsa sto se tice zadrzavanja atmisfere ali valjda bi i to znantsvenici mogli napraviti

mislim da je u ovom dokumentarcu mars undergraund objasnjeno
zaboravio sam
problem je namanje gravitacije :)
Po meni prvi ljudi koji stignu na Mars morat će se brzo ukopati ako mislimo nastaniti Mars...osim ako se ne budemo moglo jeftino i brzo na Marsu proizvesti super-duper materijale koji će nas štiti od zračenja kojem je Mars izložen. Ako dobacimo do Marsa i nastanimo onda je sve moguće. Još uvijek nas jebe to što tradicionalni raketni motori koji se koriste slabi ali eto mogu još dati ruke do Marsa. Mislim da će se u narednih 50 godina a možda i kraće napraviti proboj u tehnici motora (pogona) te da bi se morao osmisliti neki drugi način, mnogo brži pa tako da putovanje do Marsa po meni ne bi smjelo trajati duže od 7 do 10 dana. Kada to savladamo onda možemo reći da smo prvu prepreku savladali u kolonizaciji našeg sunčevog sistema. Sve dalje izvan njega je još uvijek SF.

Čitao sam da bi proboj u nano tehnolgiji mogao odraziti i na to da uskoro budemo u stanju poslati nano letjelice do najbliže zvijezde našeg solarnog sistema, recimo Proxima Centauri. Proxima Centauri je udaljena oko 4 svjetlosne godine a ideja je da se pošalje desetine nano letjelica koje bi teoretski lakše i brže mogle razviti brzine daleko veće nego konvencionalna letjelica. To bi u prevodu značilo da bi za 20 godina te nano letjelice mogle teoretski stići do Proxima Centauri te istražiti taj sistem.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#36 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
problem je namanje gravitacije :)
Po meni prvi ljudi koji stignu na Mars morat će se brzo ukopati ako mislimo nastaniti Mars...osim ako se ne budemo moglo jeftino i brzo na Marsu proizvesti super-duper materijale koji će nas štiti od zračenja kojem je Mars izložen. Ako dobacimo do Marsa i nastanimo onda je sve moguće. Još uvijek nas jebe to što tradicionalni raketni motori koji se koriste slabi ali eto mogu još dati ruke do Marsa. Mislim da će se u narednih 50 godina a možda i kraće napraviti proboj u tehnici motora (pogona) te da bi se morao osmisliti neki drugi način, mnogo brži pa tako da putovanje do Marsa po meni ne bi smjelo trajati duže od 7 do 10 dana. Kada to savladamo onda možemo reći da smo prvu prepreku savladali u kolonizaciji našeg sunčevog sistema. Sve dalje izvan njega je još uvijek SF.

Čitao sam da bi proboj u nano tehnolgiji mogao odraziti i na to da uskoro budemo u stanju poslati nano letjelice do najbliže zvijezde našeg solarnog sistema, recimo Proxima Centauri. Proxima Centauri je udaljena oko 4 svjetlosne godine a ideja je da se pošalje desetine nano letjelica koje bi teoretski lakše i brže mogle razviti brzine daleko veće nego konvencionalna letjelica. To bi u prevodu značilo da bi za 20 godina te nano letjelice mogle teoretski stići do Proxima Centauri te istražiti taj sistem.
Raketni motori i doticni problem su poznati, no gravitacija tokom putovaa do Marsa je takodjer prolem, jer jos ne mogu uskladiti velicinu vasionskong broda za cirkuliranje vjestacke gravitacije ,a o nedostatku gravitacije na Marsu je definitvno prerano govriti; trenutno putovanje da Marsa je malo duze od godinu dana :) slanje letjelica bez astronauta je problem koji ce se brze rijesiti,ali treba opet podvuci, da iste letelice nisu opremljene za put sa ljudima. :)
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8512
Joined: 11/02/2009 15:21

#37 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Ajatolah_ »

Connaisseur Karlin wrote:
Pandakonda wrote:Pa zar nije Elon Musk rekao da očekuje slanje prve kolonije 2025 ?
jeste reako jer imma para za bacanje, jer niko normlana mu ne vjeruje, tj. zna on da je to prosto nemoguce :)
Zašto misliš da je "prosto nemoguće"? Mislim, možda se i probije rok, ali generalno ovo dosad što se uradilo je obećavajuće.

Mars One je neozbiljan projekat.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#38 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Connaisseur Karlin wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
problem je namanje gravitacije :)
Po meni prvi ljudi koji stignu na Mars morat će se brzo ukopati ako mislimo nastaniti Mars...osim ako se ne budemo moglo jeftino i brzo na Marsu proizvesti super-duper materijale koji će nas štiti od zračenja kojem je Mars izložen. Ako dobacimo do Marsa i nastanimo onda je sve moguće. Još uvijek nas jebe to što tradicionalni raketni motori koji se koriste slabi ali eto mogu još dati ruke do Marsa. Mislim da će se u narednih 50 godina a možda i kraće napraviti proboj u tehnici motora (pogona) te da bi se morao osmisliti neki drugi način, mnogo brži pa tako da putovanje do Marsa po meni ne bi smjelo trajati duže od 7 do 10 dana. Kada to savladamo onda možemo reći da smo prvu prepreku savladali u kolonizaciji našeg sunčevog sistema. Sve dalje izvan njega je još uvijek SF.

Čitao sam da bi proboj u nano tehnolgiji mogao odraziti i na to da uskoro budemo u stanju poslati nano letjelice do najbliže zvijezde našeg solarnog sistema, recimo Proxima Centauri. Proxima Centauri je udaljena oko 4 svjetlosne godine a ideja je da se pošalje desetine nano letjelica koje bi teoretski lakše i brže mogle razviti brzine daleko veće nego konvencionalna letjelica. To bi u prevodu značilo da bi za 20 godina te nano letjelice mogle teoretski stići do Proxima Centauri te istražiti taj sistem.
Raketni motori i doticni problem su poznati, no gravitacija tokom putovaa do Marsa je takodjer prolem, jer jos ne mogu uskladiti velicinu vasionskong broda za cirkuliranje vjestacke gravitacije ,a o nedostatku gravitacije na Marsu je definitvno prerano govriti; trenutno putovanje da Marsa je malo duze od godinu dana :) slanje letjelica bez astronauta je problem koji ce se brze rijesiti,ali treba opet podvuci, da iste letelice nisu opremljene za put sa ljudima. :)
Ako budu putovali putovat će brodovima bez vještačke gravitacije. Godinu dana u bestežinskom stanju nije problem, odnosno jeste ali se može podnijeti pod određenim uslovima i režimom treninga. Recimo Valeri Polyakov je proveo 14 mjeseci u svemiru, držao se strogog režima treninga 2h dnevno i ishrane te je gubio samo 0,5 koštane mase mjesečno dok drugi efekti nisu ozbiljno zabilježeni. On je ovim eksperimentom dokazao da je moguć put na Mars bez ozbiljnijih posljedica i stanja ako se drže određenih pravila ishrane i treninga. Po povratku na zemlju uspio je samostalno stajati na nogama i hodati. Boravak od više godina bi zasigurno završio fatalno ali se ovdje mora uzeti u obzir i svaka osoba pojedinačno, odnosno njegova genetska predispozicija na određene bolesti...itd. Za put na Mars će biti konstruisana nova letjelica, ako sam dobro shvatio NASA je baš prije desetak dana testirala motore koji će biti ugrađenu u tu letjelicu za Mars. Dakle mi više o tom putovanju ne govorimo samo hipotetički već se određene stvari testiraju i praktično.
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#39 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Karabaja »

Najkraći mogući put do Marsa traje 6 mjeseci. Valeri Polyakov drži rekord u najdužem boravku u svemiru i to 437,7 dana, što je oko 14 mjeseci. To je bilo na stanici MIR u bestežinskom stanju. Ako je moguće da ljudi toliko dugo prežive u bestežinskom stanju, mislim da će moći preživjeti i uz gravitaciju Marsa koja iznosi 38% zemljine.

I dalje sam optimista. :D
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#40 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

ma ovo bi trebao biti malo veći brod koji bi imao svoju gravitaciju
ako se ja razumijem u osnovnu fiziku

ako nema granitacije nema ni mišića
neće moći hodati po marsu ako ne vježbaju svaki dan na tom velikom brodu
User avatar
video
Posts: 6758
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#41 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by video »

Ne ide se na Mars eto naKo, da bi guzica vidjela puta, vec pomeni zbog buduce explotacije istog.

Sto se tice atmosfere i radijacije na Marsu, uveliko se radi i po to pitanju.

Mozda je poveznica odlicni film Moon
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#42 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Karabaja wrote:Najkraći mogući put do Marsa traje 6 mjeseci. Valeri Polyakov drži rekord u najdužem boravku u svemiru i to 437,7 dana, što je oko 14 mjeseci. To je bilo na stanici MIR u bestežinskom stanju. Ako je moguće da ljudi toliko dugo prežive u bestežinskom stanju, mislim da će moći preživjeti i uz gravitaciju Marsa koja iznosi 38% zemljine.

I dalje sam optimista. :D
Da, put nije problem to je dokazano da mogu izdržati godinu i duže u bestežinskom stanju a da ne naruše ozbiljno zdravlje. Po meni veći problem je zračenje na Marsu ali i to se naravno da riješiti. Marsova gravitavija je dovoljna uz vježbu da se održi zdravlje, prvensveno mišići i kosti zdravim.
Black swan wrote:ma ovo bi trebao biti malo veći brod koji bi imao svoju gravitaciju
ako se ja razumijem u osnovnu fiziku

ako nema granitacije nema ni mišića
neće moći hodati po marsu ako ne vježbaju svaki dan na tom velikom brodu
Tek toliko da može da smjeste te osobe i osnovne zalihe i opremu. Sve ostalo mislim da ide naknadno raketama bez ljudske posade.
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#43 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by irac300 »

Da je postojao internet i forumi tamo negdje 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća, vjerujem da bi i tada bilo naprđivanja kako nećemo nikada sletjeti na Mjesec. :D (teoretičari zavjera, nemojte mi replicirati) :D Naravno da ćemo doći i na Mars, pitanje je samo vremena. Volio bih da budem generacija koja je to doživjela.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#44 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

treba motiv za sve
motiv i novac

kad bi kinezi krenuli na mars
vjerojatno bi i amerikanci

zbog prestiža koji je veliki motiv

ali kad bi se na marsu pronašla neka superkovina koja bi bila skupa i dionice neke kompanije koja je to otkrila postale skupe

mislim da bismo imali stalne nastambe kopača i naselja te redovite linije na mars
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#45 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by MyTao »

Connaisseur Karlin wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
problem je namanje gravitacije :)
Po meni prvi ljudi koji stignu na Mars morat će se brzo ukopati ako mislimo nastaniti Mars...osim ako se ne budemo moglo jeftino i brzo na Marsu proizvesti super-duper materijale koji će nas štiti od zračenja kojem je Mars izložen. Ako dobacimo do Marsa i nastanimo onda je sve moguće. Još uvijek nas jebe to što tradicionalni raketni motori koji se koriste slabi ali eto mogu još dati ruke do Marsa. Mislim da će se u narednih 50 godina a možda i kraće napraviti proboj u tehnici motora (pogona) te da bi se morao osmisliti neki drugi način, mnogo brži pa tako da putovanje do Marsa po meni ne bi smjelo trajati duže od 7 do 10 dana. Kada to savladamo onda možemo reći da smo prvu prepreku savladali u kolonizaciji našeg sunčevog sistema. Sve dalje izvan njega je još uvijek SF.

Čitao sam da bi proboj u nano tehnolgiji mogao odraziti i na to da uskoro budemo u stanju poslati nano letjelice do najbliže zvijezde našeg solarnog sistema, recimo Proxima Centauri. Proxima Centauri je udaljena oko 4 svjetlosne godine a ideja je da se pošalje desetine nano letjelica koje bi teoretski lakše i brže mogle razviti brzine daleko veće nego konvencionalna letjelica. To bi u prevodu značilo da bi za 20 godina te nano letjelice mogle teoretski stići do Proxima Centauri te istražiti taj sistem.
Raketni motori i doticni problem su poznati, no gravitacija tokom putovaa do Marsa je takodjer prolem, jer jos ne mogu uskladiti velicinu vasionskong broda za cirkuliranje vjestacke gravitacije ,a o nedostatku gravitacije na Marsu je definitvno prerano govriti; trenutno putovanje da Marsa je malo duze od godinu dana :) slanje letjelica bez astronauta je problem koji ce se brze rijesiti,ali treba opet podvuci, da iste letelice nisu opremljene za put sa ljudima. :)
Kako mislis cirkuliranje vjestacke gravitacije?

Postoji samo jedan nacin da se gravitacija simulira u letjelici, I nema nikakve veze sa njenom velicinom.
User avatar
Filter
Posts: 7931
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#46 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Filter »

Black swan wrote: ali kad bi se na marsu pronašla neka superkovina koja bi bila skupa i dionice neke kompanije koja je to otkrila postale skupe

mislim da bismo imali stalne nastambe kopača i naselja te redovite linije na mars
hmmm, pa mozda ne bas u skorije vrijeme. mjesec nam je daleko blize pa jos uvijek nista...

hint, helium 3
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#47 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

MyTao wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Po meni prvi ljudi koji stignu na Mars morat će se brzo ukopati ako mislimo nastaniti Mars...osim ako se ne budemo moglo jeftino i brzo na Marsu proizvesti super-duper materijale koji će nas štiti od zračenja kojem je Mars izložen. Ako dobacimo do Marsa i nastanimo onda je sve moguće. Još uvijek nas jebe to što tradicionalni raketni motori koji se koriste slabi ali eto mogu još dati ruke do Marsa. Mislim da će se u narednih 50 godina a možda i kraće napraviti proboj u tehnici motora (pogona) te da bi se morao osmisliti neki drugi način, mnogo brži pa tako da putovanje do Marsa po meni ne bi smjelo trajati duže od 7 do 10 dana. Kada to savladamo onda možemo reći da smo prvu prepreku savladali u kolonizaciji našeg sunčevog sistema. Sve dalje izvan njega je još uvijek SF.

Čitao sam da bi proboj u nano tehnolgiji mogao odraziti i na to da uskoro budemo u stanju poslati nano letjelice do najbliže zvijezde našeg solarnog sistema, recimo Proxima Centauri. Proxima Centauri je udaljena oko 4 svjetlosne godine a ideja je da se pošalje desetine nano letjelica koje bi teoretski lakše i brže mogle razviti brzine daleko veće nego konvencionalna letjelica. To bi u prevodu značilo da bi za 20 godina te nano letjelice mogle teoretski stići do Proxima Centauri te istražiti taj sistem.
Raketni motori i doticni problem su poznati, no gravitacija tokom putovaa do Marsa je takodjer prolem, jer jos ne mogu uskladiti velicinu vasionskong broda za cirkuliranje vjestacke gravitacije ,a o nedostatku gravitacije na Marsu je definitvno prerano govriti; trenutno putovanje da Marsa je malo duze od godinu dana :) slanje letjelica bez astronauta je problem koji ce se brze rijesiti,ali treba opet podvuci, da iste letelice nisu opremljene za put sa ljudima. :)
Kako mislis cirkuliranje vjestacke gravitacije?

Postoji samo jedan nacin da se gravitacija simulira u letjelici, I nema nikakve veze sa njenom velicinom.
O kojem nacinu stimulacije gravitacije pises?

Ja sam aluridala na ogroman prrsten cilindricne letjelice i tako simulira artificijalnu gravitaciju / centripetalna sila. Akcenat j na dizajnu letjleice u obliku prstena i velicini letljelice,a shodno tome i tezini. Generlano receno,najvise se pise o stvranja u artificijalne G-Force upravo cirkuliranjem svemrikse stanice. Plus, ista ideja nije dovoljno razradjena.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#48 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Karabaja wrote:Najkraći mogući put do Marsa traje 6 mjeseci. Valeri Polyakov drži rekord u najdužem boravku u svemiru i to 437,7 dana, što je oko 14 mjeseci. To je bilo na stanici MIR u bestežinskom stanju. Ako je moguće da ljudi toliko dugo prežive u bestežinskom stanju, mislim da će moći preživjeti i uz gravitaciju Marsa koja iznosi 38% zemljine.

I dalje sam optimista. :D
Volim tvoj optimizam, ali 6 mjeseci, wow :-D

Zivjeti privremeno u bestezinskom stanju narusava zdravlje svakog astronauta, ali nastaviti zivjeti na Marsu sa tako niskom gravitacijom bi definitivno uticalo na zdravlje. :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#49 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

irac300 wrote:Da je postojao internet i forumi tamo negdje 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća, vjerujem da bi i tada bilo naprđivanja kako nećemo nikada sletjeti na Mjesec. :D (teoretičari zavjera, nemojte mi replicirati) :D Naravno da ćemo doći i na Mars, pitanje je samo vremena. Volio bih da budem generacija koja je to doživjela.
Tad je bilo sve pod strogom tajnom, ali sam procitalla odlicnu knjigu o testiranjima i formiranju astronauta :thumbup: :-D Meni je definitivno jasno kako su uspjeli sa genrelanom misijom za odlazak na Mjesec :)
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#50 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Karabaja »

Connaisseur Karlin wrote:
Karabaja wrote:Najkraći mogući put do Marsa traje 6 mjeseci. Valeri Polyakov drži rekord u najdužem boravku u svemiru i to 437,7 dana, što je oko 14 mjeseci. To je bilo na stanici MIR u bestežinskom stanju. Ako je moguće da ljudi toliko dugo prežive u bestežinskom stanju, mislim da će moći preživjeti i uz gravitaciju Marsa koja iznosi 38% zemljine.

I dalje sam optimista. :D
Volim tvoj optimizam, ali 6 mjeseci, wow :-D

Zivjeti privremeno u bestezinskom stanju narusava zdravlje svakog astronauta, ali nastaviti zivjeti na Marsu sa tako niskom gravitacijom bi definitivno uticalo na zdravlje. :)
Volim i ja tvoj objektivizam :-D

Dok ih ne pošaljemo, nećemo znati, je li? Nekad se krenuti mora pa ćemo vidjeti koliko će dugo živjeti. Ko zna možda ispadne da Mars produžava život. :-D

Inače, kao jedan od većih izazova naučnici smatraju situaciju u kojoj će nekoliko ljudi biti zatvoreni na malom prostoru i opasnost od sukoba.
Post Reply