Mars One - kolonizacija Marsa

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#126 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

Image
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#127 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by zforumas »

Black swan wrote:Image
Ovo mi je godinama pozadinska slika na kucnom racunaru :)
iz Mostara
Posts: 456
Joined: 08/04/2017 17:40

#128 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by iz Mostara »

Ridley Scott: 'Aliens exist and they're a lot smarter than us. Don't challenge them!'

Image

Ridley Scott is one of the most famous creators of Aliens and he believes that they are really out there and says that one day when they are ready they are going to come. The director spoke up and said that it is ridiculous to think that humans are alone in the universe and he firmly believes that one-day superior beings are going to pay a visit to Earth. The director was talking as he prepares for the release of Alien: Covenant. "Superior Beings Will Visit Earth, Expert At NASA Agrees" He made the following comments on extraterrestrial life: “I believe in superior beings. I think it is certainly likely. An expert I was talking to at NASA said to me, ‘Have you ever looked in the sky at night? You mean to tell me we are it?’ That’s ridiculous. The experts have now put a number on it having assessed what is out there. They say that there are between 100 and 200 entities that could be having a similar evolution to us right now. So when you see a big thing in the sky, run for it.” Ridley's “Xenomorph” and “chestburster” alien creatures have terrified his fans for nearly 40 years. Alien: Covenant is the second in the list of prequel movies and it has a setting during the year of 2104 on a spacecraft that is carrying 2,000 colonists who have been cryogenically frozen while traveling to a distant planet when they come across what they believe is uncharted paradise. However, as you might expect from Ridley Scott, the voyage soon becomes a nightmare full of gore that will have those watching think nothing of the alien bursting out of the chest of the man in the original movie. "We should not mess with real-life aliens" He explained: “They are a lot smarter than we are. If you are stupid enough to challenge them, you will be taken out in three seconds.” Finally, he joked: “Nothing scares me.I have a 9mm (pistol).” Scott went on to say that he could not believe all the terror that he had managed to create when he saw the reactions of those who had watched the original movies. He said that people were hiding half under their seats by the time the kitchen scene where the alien pushed its way out of the chest of John Hurt. Scott, on the other hand, claims to be un-shockable, he bragged that nothing scared him, he did admit to being nervous though when walking onto the set of a film and there are 600 plus people all looking at you. Whether the alien life form that Scott believes is going to be making its way to Earth at some point in time will be anything like the aliens Scott created remains to be seen, but it’s hoped they are friendlier.

Trailer novog aliena

User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#129 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

hm...razmisljam
kad bih prebacio kolekciju na mars
mozda bih i mogao ici
:mrgreen:

ridli ne kaki
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#130 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Neregistrirani »

tačno moj kont o kolonizaciji Marsa

User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#131 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

od necega se mora krenuti
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#132 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by high_volume »

InSight slijeće na Mars - uživo - http://www.ustream.tv/nasahdtv
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#133 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Kinaski »

Mars ne postoji, zemlja je ravna :lol:
DonieBrasco
Posts: 15046
Joined: 31/08/2016 16:09

#134 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by DonieBrasco »

Prati li ko seriju Mars na Nacionalnoj geografiji nije losa, naravno ima dosta fantazije i spektakularnih scena ali je jedan segment jako dobro pogođen i odrađen. Tacnije da ce covjek (ljudi) ostati ono sta jeste pa makar napustilo svoju planetu, u smisli da nece promjeniti svoju narav, misli, dobrotu/zlo pa i sve ostale segmente zivota nedace, probleme, pa i dobro, pozitivno sto radi na Zemlji.
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#135 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Arminovski »

DonieBrasco wrote:Prati li ko seriju Mars na Nacionalnoj geografiji nije losa, naravno ima dosta fantazije i spektakularnih scena ali je jedan segment jako dobro pogođen i odrađen. Tacnije da ce covjek (ljudi) ostati ono sta jeste pa makar napustilo svoju planetu, u smisli da nece promjeniti svoju narav, misli, dobrotu/zlo pa i sve ostale segmente zivota nedace, probleme, pa i dobro, pozitivno sto radi na Zemlji.
Pratim ja. Odgledao sam prvu sezonu. Ne znam je li pocela druga. Super mi je samo sto izgleda malo kao reklama za Ellona. Ja sam pesimista, ne vjerujem u kololiju do 2030., cak sumnjam da cu je dozivjeti ikako. Golema je tamo pustinja a majka zemlja daleko. Volio bi da grijesim jer nama treba mnogo vise svijesti ne samo o okolisu vec i da obican narod spozna kakva smo mi pokvarena djeca i kako tretiramo svoj dom, ustvari sami sebe. Sa druge strane, sve vise vjerujem u veliki filter. Ne u onaj da postoji granica koja se ne moze preci (tu sam optimista ili se barem nadam) vec da ev. inteligencija koja ne unisti samu sebe mozda nije zainteresovana za druge forme zivota koji nisu u stanju da se brinu o onima sto su "ispod" njih. I zasto bi? Pored svih mjesta gdje noga krocila nije.
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#136 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by lajkujMe »

Dosta se informisem vezano za put na Mars, iskreno smatram da je ovo trenutno fula.
Sto vise pratis sta mozemo a sta ne mozemo dolazimo do zakljucka da mi kao covjecanstvo jos nismo napredovali dovoljno da mozemo ici u avanturu kolonizacije Marsa.
Jedini razlog trenutno za ovaj projekat je sirenje covjecanstva i osiguranje da ne budemo izumrli.
Medjutim to je apstraktna misao. Trenutno nama jedina opasnost smo ni sami a to nije tolika opasnost kolikose cini.
Put na Mars mozda jeste tehnicki izvodljiv ali ne dovoljno da ekonomski opravdano.
Ljudi cine stvari iz napretka i razvoja a Mars nam ne moze donijeti neki napredak trenutno.
Smatram da sad zasad trebamo da se fokusiramo na zemlju. Tehnologije ciscenja tehnoloskog otpada (gasovi, otrovi, ocuvanje stanista, sprijecavanje i smanjenje tehnoloskog otiska ljudi na planeti)
Drugim rijecima osigurati da mi na zemlji imamo siroki spektar mogucnosti kontrole zemlje i dugotrajni opstanak citave zemlje pomocu teraforminga i slicno
Kad se ustelimo na zemlji e onda ici u dugotrajni razvoj planeta u nasem sol sistemu i prilagodjavanja istih objekata za nase potrebe.
Jer sto neko rece Mars je jedna ogromna pustinja smrtonosna za ljude.
Samo zamislite sta sve moramo uraditi da napravimo mars pogodan za ljude.
Prva stvar moramo mu napraviti magnetni stit da zastitimo planetu od radijacije to je prva stvar bez toga i ne treba ista raditi. Sta to znaci uspostavom stita (ima teorija kako)bi sacuvali ono malo jada atmosfere sto mars ima i omogucili dalje punjenje iste atmosfere do zeljenog pritiska. Ma da i za to kazu da Mars nema dovoljno preostalih rezervi gasova da se sam napuni nego bi ih morali dovesti od negdje drugo.
Drugo zemlja na marsu je toksicna ima neki hemijski element koji je izuzetno otrovan.
Cistiti se vjerovatno moze ali je to izuzetno spor skup
dugotrajan proces.
Trece moramo dovesti vodu na mars.
Ima tu jos mnogo mnogo stvari da bi se uspjela napraviti samoodrziva kolonija na marsu.
Mi jos nemamo tehnologija za ovo.
Trebaju nam fuzijski reaktori s fuzijskim pogonom, sateliti s takvom energijom da uspostave magnetni stit.
Veliki brodovi koji mogu izuzetno jeftino transportovati materijal od A do B u suncevom sistemu.
Za ciscenje marsa trebalo bi nam tehnolija tipa Grej Goo
Mali sicusni roboti sposobni za samoreprodukciju nalik bakterijama kojima bi zadatak bio da ociste komplet planetu od toksicnih materijala i oslobode gasove u zemlji marsa.
Kao sto vidite nije lako mnoge ove tehnologije su jos vrlo daleko.
nocnaptica986
Posts: 401
Joined: 24/10/2014 14:10

#137 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by nocnaptica986 »

Ljudska vrsta je mlada i sve sto smo postigli za tako kratko vrijeme je zapanjujuce..ali jednog dana htjeli ili ne, bicemo prisiljeni da napustimo nasu planetu te da se otisnemo u bespuca svemira..dobra vrijest je sto imamo jos par milijardi godina fore dol sunce ne stavi zadnju tocku ma i.
Deep space je krajnji cilj a odlazak na mars i kolonizacija tek prvi korak
User avatar
black
Posts: 17096
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#138 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by black »

espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#139 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by espn »

Connaisseur Karlin wrote:a joj :lol:

da vas bacim u depresiju: RADIJACIJA , kako rijesiti dotini problem :D
Umjetno magnetsko polje može štititi Mars od radijacije. NASA planira za svoje letjelice koristiti umjetno magnetno polje za zaštitu od radijacije. Bez obzira na sve ovo, naučnici misle da se kolonizacija svemira neće ostvariti bez samoreplicirajućih sondi. Čovjek i mašina će postati jedno, te kao takav širiti se u Svemir.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#140 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Ramzess Veliki »

Znam iz pouzdanih izvora da je to suplja ... :lol:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#141 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Hakiz »

.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#142 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Tempo »

lajkujMe wrote:Dosta se informisem vezano za put na Mars, iskreno smatram da je ovo trenutno fula.
Sto vise pratis sta mozemo a sta ne mozemo dolazimo do zakljucka da mi kao covjecanstvo jos nismo napredovali dovoljno da mozemo ici u avanturu kolonizacije Marsa.
Jedini razlog trenutno za ovaj projekat je sirenje covjecanstva i osiguranje da ne budemo izumrli.
Medjutim to je apstraktna misao. Trenutno nama jedina opasnost smo ni sami a to nije tolika opasnost kolikose cini.
Put na Mars mozda jeste tehnicki izvodljiv ali ne dovoljno da ekonomski opravdano.
Ljudi cine stvari iz napretka i razvoja a Mars nam ne moze donijeti neki napredak trenutno.
Smatram da sad zasad trebamo da se fokusiramo na zemlju. Tehnologije ciscenja tehnoloskog otpada (gasovi, otrovi, ocuvanje stanista, sprijecavanje i smanjenje tehnoloskog otiska ljudi na planeti)
Drugim rijecima osigurati da mi na zemlji imamo siroki spektar mogucnosti kontrole zemlje i dugotrajni opstanak citave zemlje pomocu teraforminga i slicno
Kad se ustelimo na zemlji e onda ici u dugotrajni razvoj planeta u nasem sol sistemu i prilagodjavanja istih objekata za nase potrebe.
Jer sto neko rece Mars je jedna ogromna pustinja smrtonosna za ljude.
Samo zamislite sta sve moramo uraditi da napravimo mars pogodan za ljude.
Prva stvar moramo mu napraviti magnetni stit da zastitimo planetu od radijacije to je prva stvar bez toga i ne treba ista raditi. Sta to znaci uspostavom stita (ima teorija kako)bi sacuvali ono malo jada atmosfere sto mars ima i omogucili dalje punjenje iste atmosfere do zeljenog pritiska. Ma da i za to kazu da Mars nema dovoljno preostalih rezervi gasova da se sam napuni nego bi ih morali dovesti od negdje drugo.
Drugo zemlja na marsu je toksicna ima neki hemijski element koji je izuzetno otrovan.
Cistiti se vjerovatno moze ali je to izuzetno spor skup
dugotrajan proces.
Trece moramo dovesti vodu na mars.
Ima tu jos mnogo mnogo stvari da bi se uspjela napraviti samoodrziva kolonija na marsu.
Mi jos nemamo tehnologija za ovo.
Trebaju nam fuzijski reaktori s fuzijskim pogonom, sateliti s takvom energijom da uspostave magnetni stit.
Veliki brodovi koji mogu izuzetno jeftino transportovati materijal od A do B u suncevom sistemu.
Za ciscenje marsa trebalo bi nam tehnolija tipa Grej Goo
Mali sicusni roboti sposobni za samoreprodukciju nalik bakterijama kojima bi zadatak bio da ociste komplet planetu od toksicnih materijala i oslobode gasove u zemlji marsa.
Kao sto vidite nije lako mnoge ove tehnologije su jos vrlo daleko.
:D :D :D
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#143 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Thorgerson »

Da mi nismo tolika opasnost za zemlju, ok slazem se. Medjutim, da smo mi jedina opasnost za zemlju - to se ne slazem.

Evo samo jedan primjer koliko smo beznačajni i koliko možemo biti sravljeni za jednu sekundu.

Prosli mjesec asteroid 2019OK je prozujao "tik" pored planete zemlje. Tik pod navodnicima, jer ako gledamo razmjere svemira, ne da smo dobro prosli, nego smo mogli itekako najebat.

Prvi put je vidjen 28. juna kada je bio 58,000,000 km udaljen od planete Zemlje. Da bi ponovo bio tek primjećen 24. juna, kada se približio na na 1,500,000 km.

Da bi potom 25. jula proletio pored zemlje na udaljenosti od samo 71,354 km, brzinom od preko 88.000 km/h.


Hocu da kazem, mi iako imamo tehnologiju, nismo bas u mogucnosti da pratimo bas sve sta se desava u svemiru. Jer eto ovaj asteroid je primjecen 3 sata prije nego sto je proletio. A i da se primjeti ranije? Kakva korist? Mozemo se samo pripremiti za udar. Ili eto nadati se da imamo neku hollywoodsku tehnologiju da izbjegnemo udar.

Ovaj je srecom bio manje velicine, i ne bi nanio neku vecu i značajnu štetu po cjelokupnu planetu. Da je kojim slučajem udario u zemlju, evo koje bi bile posljedice.
If 2019 OK had been around 100+ meters in diameter an Earth impact could have released as much power as the 50 megatons generated by Tsar Bomba.[9] If 2019 OK had been around the middle of the size estimates it could have released the equivalent explosive energy of about 10 megatons of TNT similar to the 1908 Tunguska event that flattened 2,000 km2 (770 square miles) of forest land.[8] If 2019 OK had been on the smaller size it still could have released over 30 times the energy of the atomic blast by Little Boy at Hiroshima.[10]

Veći asteroid koji bi mogao nanijeti štetu, dolazi 2028. godine, velicine haman 2km. Evo NASA kaze da nece imati nikakav utjecaj na nasu planetu. Ali isto tako nisu ni pojma imali da ce im ovaj gore asteroid proletjeti ovako blizu.
The next time an asteroid passes close to Earth will be on October 26th, 2028. It is predicted it will be about two and a half times the Moon’s distance from Earth at its closest point. It is thought to be about a mile wide and is travelling at a speed of 48,000 km/h 30,000 miles per hour. But NASA says it will not affect our planet in any way.
Tako da, mi jesmo štetočine. Ali mi ne možemo uništiti planetu, ma šta radili. Za to trebaju hiljade i hiljade i hiljade godina. Jedan veći asteroid nek udari, ostajemo bez sunca, remeti se citav ekosistem i krepajemo svi redom za godinu-dvije :D Naravno, sanse da se to desi su male...ali...

Image
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#144 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by lajkujMe »

Taj asteroid sto je prosao neki dan je bio mali zato i nije otkriven na vrijeme naucnici poprilicno dobrp prate sve sto je vece od 100 metara, ispod toga je vec tesko pratiti.
Ali ne zauvjek, uskoro novi teleskop treba da se pusti u rad na Havajima, zaboravio sam kako se zove.
Sta je specijalno oko tog teleskopa je sto je veoma osjetljiv i sto najbitnije radi "full sky monitoring" u biti ima veoma sirok pogled na nebo i moci ce sa opazi sve u suncevom sistemu vece od 50 metara.
A sve ispod 50 metara nije toliko opasno.
Za nekih 5 do 10 godina praticemo sve sto je u suncevom sistemu sto bi nam moglo biti opasno.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#145 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by pirmin »

Neregistrirani wrote:tačno moj kont o kolonizaciji Marsa

To je to! :thumbup:
Hajmo razlaza djeco!
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#146 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Sanjarko »

I have a cunning plan. :mrgreen: Ali me slabo ko slusa ko i njega. :|
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#147 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Tempo »

Vizionar 1985 wrote:I have a cunning plan. :mrgreen: Ali me slabo ko slusa ko i njega. :|

uzdanico nasa. da cujemo sta predlazes.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#148 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Sanjarko »

Tempo wrote:
Vizionar 1985 wrote:I have a cunning plan. :mrgreen: Ali me slabo ko slusa ko i njega. :|
uzdanico nasa. da cujemo sta predlazes.
Jbg ne znam gdje je prvi rad u vezi toga. U kojoj svesci. Imam malo nesto i u kompjuteru ali necu vise ovdje da objavljujem. Kontam mozda da objavljujem negdje drugo. Uglavnom ne Mars. Nije naseljiv jer je izgubio Magnetosferu i nije vise u Zelenoj Zoni.

Nazalost mozda i nasu planetu ceka ista Sudba.
Last edited by Sanjarko on 08/08/2019 23:56, edited 1 time in total.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#149 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by espn »

lajkujMe wrote:Trebaju nam fuzijski reaktori s fuzijskim pogonom
Ne moraju biti fuzijski reaktori, mogu biti i fisijski torijumski reaktori.



Thorgerson wrote:Da mi nismo tolika opasnost za zemlju, ok slazem se. Medjutim, da smo mi jedina opasnost za zemlju - to se ne slazem.

Evo samo jedan primjer koliko smo beznačajni i koliko možemo biti sravljeni za jednu sekundu.

Prosli mjesec asteroid 2019OK je prozujao "tik" pored planete zemlje. Tik pod navodnicima, jer ako gledamo razmjere svemira, ne da smo dobro prosli, nego smo mogli itekako najebat.

Prvi put je vidjen 28. juna kada je bio 58,000,000 km udaljen od planete Zemlje. Da bi ponovo bio tek primjećen 24. juna, kada se približio na na 1,500,000 km.

Da bi potom 25. jula proletio pored zemlje na udaljenosti od samo 71,354 km, brzinom od preko 88.000 km/h.


Hocu da kazem, mi iako imamo tehnologiju, nismo bas u mogucnosti da pratimo bas sve sta se desava u svemiru. Jer eto ovaj asteroid je primjecen 3 sata prije nego sto je proletio. A i da se primjeti ranije? Kakva korist? Mozemo se samo pripremiti za udar. Ili eto nadati se da imamo neku hollywoodsku tehnologiju da izbjegnemo udar.

Ovaj je srecom bio manje velicine, i ne bi nanio neku vecu i značajnu štetu po cjelokupnu planetu. Da je kojim slučajem udario u zemlju, evo koje bi bile posljedice.
If 2019 OK had been around 100+ meters in diameter an Earth impact could have released as much power as the 50 megatons generated by Tsar Bomba.[9] If 2019 OK had been around the middle of the size estimates it could have released the equivalent explosive energy of about 10 megatons of TNT similar to the 1908 Tunguska event that flattened 2,000 km2 (770 square miles) of forest land.[8] If 2019 OK had been on the smaller size it still could have released over 30 times the energy of the atomic blast by Little Boy at Hiroshima.[10]

Veći asteroid koji bi mogao nanijeti štetu, dolazi 2028. godine, velicine haman 2km. Evo NASA kaze da nece imati nikakav utjecaj na nasu planetu. Ali isto tako nisu ni pojma imali da ce im ovaj gore asteroid proletjeti ovako blizu.
The next time an asteroid passes close to Earth will be on October 26th, 2028. It is predicted it will be about two and a half times the Moon’s distance from Earth at its closest point. It is thought to be about a mile wide and is travelling at a speed of 48,000 km/h 30,000 miles per hour. But NASA says it will not affect our planet in any way.
Tako da, mi jesmo štetočine. Ali mi ne možemo uništiti planetu, ma šta radili. Za to trebaju hiljade i hiljade i hiljade godina. Jedan veći asteroid nek udari, ostajemo bez sunca, remeti se citav ekosistem i krepajemo svi redom za godinu-dvije :D Naravno, sanse da se to desi su male...ali...

Image

Hajd' asteroidi, ali pročitao sam da postoje i stealth nevidljive crne rupe. Znači ne znaš da je tu crna rupa a samo te usisa, planet, Sunce, čitav Solarni sistem. :run: Jedina nada za čovječanstvo da preživi ratove, bolesti, opasnosti iz Svemira je da se sjedini sa mašinama (kompjuterima) i otisne u Svemir.

Evo video, šta ako magnetar uđe u Solarni sistem. Što je najopasnije kod magnetara, on za razliku od asteroida ili crne rupe ne treba uopće biti blizu da izbriše sav život na Zemlji, dovoljno je da je na udaljenosti od 50 hiljada svjetlosnih godina i da njegov radioaktivni snop potrefi Zemlju i ode sav život na planeti.

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#150 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

espn wrote:
Connaisseur Karlin wrote:a joj :lol:

da vas bacim u depresiju: RADIJACIJA , kako rijesiti dotini problem :D
Umjetno magnetsko polje može štititi Mars od radijacije. NASA planira za svoje letjelice koristiti umjetno magnetno polje za zaštitu od radijacije. Bez obzira na sve ovo, naučnici misle da se kolonizacija svemira neće ostvariti bez samoreplicirajućih sondi. Čovjek i mašina će postati jedno, te kao takav širiti se u Svemir.
:shock: :lol:
Post Reply