Mars One - kolonizacija Marsa

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#101 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Bobi »

Brkate pojmove, laički gledate na neke stvari... nije dovoljno ukucati u Google "osvajanje Marsa" i doci do nekog zakljucka :-) .
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#102 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Bobi wrote:Brkate pojmove, laički gledate na neke stvari... nije dovoljno ukucati u Google "osvajanje Marsa" i doci do nekog zakljucka :-) .
meni je fah aeronautika,a isla raja sa mnom iz oblati izucavanja kosmosa, buduci astronauti , dal' se to usvaja kao moj kredibilitet :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#103 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Bobi »

Tebi je malo dosadno...jel` da :D?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#104 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Bobi wrote:Tebi je malo dosadno...jel` da :D?
opet sam ja kriva :lol: :kiss:
User avatar
Matzan
Posts: 7007
Joined: 16/01/2015 13:25

#105 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Matzan »

Je li moguća hibernacija ljudi ili je to još uvijek u domenu SF?
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#106 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by animals »

Black swan wrote:naravno da će biti jedna kupola i jedan veliki prostor koji će imati klimu i zrak kao na zemlji
kako se kolonija bude povećavala i taj će se prostor širiti
izvan kolonije ljudi će vozati u autima specijaliziranim za mars u specijalnim zaštitinim odijelima

naravno
na marsu neće biti potrošačko društvo
roba će biti veoma skupa
i morat će se popravljati
a skoro sve reciklirati

fekalije će se koristiti za djubrivo
voda će se morati reciklirati ako je ne pronađu u tlu ili gdje već

sve će morati biti programirano
dobro je što nema prirodnih neprijatelja osim prirode same
kažu da pušu jaki vjetrovi

putovanje do tamo će biti isto teško ali mislim da je to karta u jednom smijeru barem za prvu generaciju...
To , ono kao kad su naseljavali Ameriku.. :D
i tad nisu vjerovali, a vidi sad, bi svi u Ameriku :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#107 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by triconja »

Matzan wrote:Je li moguća hibernacija ljudi ili je to još uvijek u domenu SF?
Pojedes mastan burek i sahan graha i hibernises jedno 4 do 5 sati :izet:
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#108 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

MyTao wrote:
Bobi wrote:Pa sam Stephen Hawking je rekao, opstanak ljudske rase ovisi o osvajanju svemira...samo sebične osobe to ne vide :D.
Mislim da je Hawking mislio na osvajanje drugih suncanih sistema... vidim poentu u tome da se ide na planete koje imaju uslove slicne zemlji, ali ici da zivis u plasteniku na kamenu mi nema nikakvog smisla.
teraformiranje
adaptacija na razlicite uvjete

mozda ce u buducnosti napraviti ogromni grad da ce biti svejedno...gdje živis

ionako sve betonirase na zemlji
User avatar
spree
Posts: 7856
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#109 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by spree »

MyTao wrote:
Bobi wrote:Pa sam Stephen Hawking je rekao, opstanak ljudske rase ovisi o osvajanju svemira...samo sebične osobe to ne vide :D.
Mislim da je Hawking mislio na osvajanje drugih suncanih sistema... vidim poentu u tome da se ide na planete koje imaju uslove slicne zemlji, ali ici da zivis u plasteniku na kamenu mi nema nikakvog smisla.
treba hercegovce gore poslati :P .
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#110 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Black swan wrote: adaptacija na razlicite uvjete
a svrha toga je , sto ?

adaptacija ljudkos tijela je prosto nemoguca , cak ni u masti :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#111 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote:
Black swan wrote: adaptacija na razlicite uvjete
a svrha toga je , sto ?

adaptacija ljudkos tijela je prosto nemoguca , cak ni u masti :D
Posalji jedno desetak miliona ljudi negdje, nije bitno kakvi su uslovi, da rak raka moraju se prilagodit sredini.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#112 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Sanjarko »

Connaisseur Karlin wrote:a joj :lol:

da vas bacim u depresiju: RADIJACIJA , kako rijesiti dotini problem :D
Izgradis nukelarne reaktore i vola. ;-)
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8512
Joined: 11/02/2009 15:21

#113 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Ajatolah_ »

MyTao wrote: 2. Ocuvanje od cega? Sta to Mars nudi sto zemlja ne nudi? najgora stvar koja se moze dogoditi zemlji je da zavrsi kao Mars :D bez magnetnog polja, bez zivota.
Od kataklizmičkih događaja, nije bitno kakvih, recimo udar većeg asteroida... Musk je govorio dosta o tome u javnosti, ali ukratko, njegova ideja je da je rizično imati 100% ljudi na jednoj lokaciji u svemiru, i populacija od nekoliko miliona ljudi (ako bi bila samoodrživa) na drugoj planeti bi bila svojevrsni backup. :)
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#114 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

Connaisseur Karlin wrote:
Black swan wrote: adaptacija na razlicite uvjete
a svrha toga je , sto ?

adaptacija ljudkos tijela je prosto nemoguca , cak ni u masti :D
jesi ti kruta
vidi se da ti je znanost bozanstvo

zasto stranci hodaju u majicama i bermudama kad svi nasi hodaju u debelim jaknama

nisam rekao da ce tijelo biti promijenjeno nego ce se ljudi naviknuti na to da moraju obuci skafander za van
i sve ostalo sto prati jednu izolovanu bazu

samo kad ni tamo bilo metala da se ne mora sve sa zemlje dopremati
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#115 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Black swan wrote:
Connaisseur Karlin wrote: a svrha toga je , sto ?

adaptacija ljudkos tijela je prosto nemoguca , cak ni u masti :D
jesi ti kruta
vidi se da ti je znanost bozanstvo

zasto stranci hodaju u majicama i bermudama kad svi nasi hodaju u debelim jaknama

nisam rekao da ce tijelo biti promijenjeno nego ce se ljudi naviknuti na to da moraju obuci skafander za van
i sve ostalo sto prati jednu izolovanu bazu

samo kad ni tamo bilo metala da se ne mora sve sa zemlje dopremati
ne mozes se naviknuti na novu sredinu ako se tijelo ne navikne> adaptira < a za isti proces moraju postojati adekvatni uslovi :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#116 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Matzan wrote:Je li moguća hibernacija ljudi ili je to još uvijek u domenu SF?
iskljucivo u domenu SF :)

zamisli kako tako nesto utice na nurone, mozak :D
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#117 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Arminovski »

http://bigthink.com/videos/bill-nye-on- ... lonization

Kratki odgovor je "ne".

Meni su interesantne bakterije i kako vjestacki upaliti marsovo magnetno polje prije ikakve kolonizacije.
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#118 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Karabaja »

Ljudi, ovdje nije pitanje da ili ne, nego kada. Da li za našeg života ili onog naše djece. Ja mislim da ću posvjedočiti prvom ljudskom koraku na Marsu.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#119 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by MyTao »

Ajatolah_ wrote:
MyTao wrote: 2. Ocuvanje od cega? Sta to Mars nudi sto zemlja ne nudi? najgora stvar koja se moze dogoditi zemlji je da zavrsi kao Mars :D bez magnetnog polja, bez zivota.
Od kataklizmičkih događaja, nije bitno kakvih, recimo udar većeg asteroida... Musk je govorio dosta o tome u javnosti, ali ukratko, njegova ideja je da je rizično imati 100% ljudi na jednoj lokaciji u svemiru, i populacija od nekoliko miliona ljudi (ako bi bila samoodrživa) na drugoj planeti bi bila svojevrsni backup. :)
Kada se razvije tehnologija koja bi ljude stavila na Mars onda se moze razviti ona koja bi zemlji spasila od takvih stvari.

Puno je lakse zivot sacuvati na zemlji nego na Marsu...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#120 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Karabaja wrote:Ljudi, ovdje nije pitanje da ili ne, nego kada. Da li za našeg života ili onog naše djece. Ja mislim da ću posvjedočiti prvom ljudskom koraku na Marsu.
Pa kakve korsiti imamo od prvih koraka na Mjesecu :D tad je bilo potrebno da se uzme analiza povrsine Mjeseca, iako se ni tad,a ni danas kolonizacija Mjeseca nije bila dio debate. Danas roboti to odrade bez problema :-D Posaljes pehilus/pauka na Mars,pokupi materijal za analizu i to je to :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#121 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

MyTao wrote:
Ajatolah_ wrote:
MyTao wrote: 2. Ocuvanje od cega? Sta to Mars nudi sto zemlja ne nudi? najgora stvar koja se moze dogoditi zemlji je da zavrsi kao Mars :D bez magnetnog polja, bez zivota.
Od kataklizmičkih događaja, nije bitno kakvih, recimo udar većeg asteroida... Musk je govorio dosta o tome u javnosti, ali ukratko, njegova ideja je da je rizično imati 100% ljudi na jednoj lokaciji u svemiru, i populacija od nekoliko miliona ljudi (ako bi bila samoodrživa) na drugoj planeti bi bila svojevrsni backup. :)
Kada se razvije tehnologija koja bi ljude stavila na Mars onda se moze razviti ona koja bi zemlji spasila od takvih stvari.

Puno je lakse zivot sacuvati na zemlji nego na Marsu...
MyTao :thumbup:

ovo je jedina tema na kojoj slicno razmisljamo :D :lol:
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#122 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by MyTao »

Connaisseur Karlin wrote:
MyTao :thumbup:

ovo je jedina tema na kojoj slicno razmisljamo :D :lol:
Cuda su moguca :)
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#123 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Karabaja »

Connaisseur Karlin wrote:
Karabaja wrote:Ljudi, ovdje nije pitanje da ili ne, nego kada. Da li za našeg života ili onog naše djece. Ja mislim da ću posvjedočiti prvom ljudskom koraku na Marsu.
Pa kakve korsiti imamo od prvih koraka na Mjesecu :D tad je bilo potrebno da se uzme analiza povrsine Mjeseca, iako se ni tad,a ni danas kolonizacija Mjeseca nije bila dio debate. Danas roboti to odrade bez problema :-D Posaljes pehilus/pauka na Mars,pokupi materijal za analizu i to je to :D
Da su se ljudi vodili tom logikom, ne bi izašli ni u orbitu, a kamo li letjeli na mjesec. Ljudska radoznalost je ono što nas tjera (pored želje za vojnom nadmoći). Može se poslati sto i jedan rover, ali neki ljudi jednostavno žele da stanu na površinu.

Koristi od istraživanja svemira imamo itekako. Navigacija u autu, umjetne proteze, vatrogasna oprema, solarni paneli, filteri vode, internet, mobiteli. Sve to i još mnogo više su stvari koje bez istraživanja svemira ne bi postojale ili ne bi bile iste. A istraživanje svemira nije samo slanje rovera i sjedenje u sigurnom okruženju.

Zato se divim ljudima koji su skupili hrabrost da napuste sigurno utočište i kao prvi ljudi probaju živjeti na drugoj planeti. Šta god da se s njima desi, od toga da izginu u putu do dugovječnog života na Marsu će biti benefit za cijeli ljudski rod i nadam se motivacija za naredne generacije.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#124 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by MyTao »

Naravno da je eksploracija jako bitna i donosi toliko dobrog za tehnoloski napredak ljudi... Ja sam se cak prije nekoliko godina kada je na ovoj stranici postojala opcija za to i upisao kao dobrovoljac da idem na Mars :) Ja bi prvi volio to uraditi, i riskirao bi zivot za put, a za korake na Marsu i dva tri zivota kad bi to bilo moguce.

Ovdje se prica o necemu drugom... a to je kolonija koja bi tu zivjela da bi OCUVALA nasu rasu... tu vec ne vidim poentu, imam prelijepu planetu sa atmosferom, vodom, magnetskim poljima koje nas stiti od suncane radijacije, kisik... sve... i umjesto da razvijemo tehnologiju da to sacuvamo mi bi da zivimo u plasteniku na nekom kamenu koji nema nista od toga :-)

Znaci ja sam za kada je u pitanju eksploracija, putovanja, istrazivanja... ali nije to isto kao i kolonizacija nekog kamena.

Pa vise ima smisla kolonizovati mjesece oko Jupitera jer tu bar imamo vodu :)

A pun pogodak bi bio kada bi pronasli planetu kao sto je zemlja sa svim onim sto nam zemlja nudi... ali jos smo daleko od toga.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#125 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Karabaja wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Da su se ljudi vodili tom logikom, ne bi izašli ni u orbitu, a kamo li letjeli na mjesec. Ljudska radoznalost je ono što nas tjera (pored želje za vojnom nadmoći). Može se poslati sto i jedan rover, ali neki ljudi jednostavno žele da stanu na površinu.

Koristi od istraživanja svemira imamo itekako. Navigacija u autu, umjetne proteze, vatrogasna oprema, solarni paneli, filteri vode, internet, mobiteli. Sve to i još mnogo više su stvari koje bez istraživanja svemira ne bi postojale ili ne bi bile iste. A istraživanje svemira nije samo slanje rovera i sjedenje u sigurnom okruženju.

Zato se divim ljudima koji su skupili hrabrost da napuste sigurno utočište i kao prvi ljudi probaju živjeti na drugoj planeti. Šta god da se s njima desi, od toga da izginu u putu do dugovječnog života na Marsu će biti benefit za cijeli ljudski rod i nadam se motivacija za naredne generacije.
karabaja, ja nisa nigdje napisala da sa protiv istrazivanja, a koje je potrebno za dobrobit covjecanstva, ali pisem da se istrazivanja mogu pametnije usmjeriti i finansirati za znatno pragmtaicnije razloge. :-D
Post Reply