Mars One - kolonizacija Marsa

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#1 Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Karabaja »

Image
Mars One aims to establish a permanent human settlement on Mars. Several unmanned missions will be completed, establishing a habitable settlement before carefully selected and trained crews will depart to Mars. Funding and implementing this plan will not be easy, it will be hard. The Mars One team, with its advisers and with established aerospace companies, will evaluate and mitigate risks and identify and overcome difficulties step by step.
Više na: http://www.mars-one.com/

Šta vi mislite o ovome? Meni je ovo super, jedva čekam da počnu sa slanjem opreme i ljudi. I drago mi je da ću u svom životnom vijeku doživjeti tako veliki korak koji će napraviti čovječanstvo.

Image

Osobe koje su se prijavile i budu izabrane za put idu u jednom smjeru. I to razumijem, postat će pioniri i ući će u historiju. To su za mene heroji, a ne generali i vojskovođe.

Argumente tipa "Čemu ulaganje tolikog novca u istraživanje svemira kada na planeti zemlji ima toliko patnje i gladi" ne smatram validnim jer da smo se vodili tom logikom, ostali bi do sada na konjskim zapregama. Jednostavno nisu svi ljudi isti, neki život posvete tome da se bogate na račun izrabljivanja ionako siromašnih naroda. Drugi bogataši imaju dva izbora - da hrane gladne koji su gladni zbog sebične politike prvoopisanih bogataša ili da ulažu u svoje vizije i snove koje će na kraju sigurno cijelom čovječanstvu donijeti korist.
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

Sretno, podržavam ideju
ja nikad ne bih mogao otići :D
to je za ljude avanturističkog duha

mislim da se za naših života
dakle u nekih 30-50 godina neće ništa bitnije u svemirskom istraživanju dogoditi
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#3 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Karabaja »

Nisam ni ja rekao da sam taj što bi išao :D
Postavlja se i pitanje ljudske psihe - put traje mjesecima, valja idržati toliko sa kolegama a da se ne pobiju. :)

60-te i 70-te su bile godine intenzivnog razvoja i mnoštva događaja po pitanju istraživanja svemira. Nadam se da će se taj tempo ponovo postići u narednim decenijama.
Cavali
Posts: 82
Joined: 16/02/2017 09:57

#4 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Cavali »

Ma bice to tesko ostvariti,mada sam misljenja da je sve moguce.

Dr Soloman, koji radi na univerzitetu Rajs u Hjustonu, veruje da će zbog klime na Marsu ljudima potamneti koža, a da će kosti zadebljati zbog smanjene gravitacije.

Solomanov kolega dr Socik procenjuje da bi bilo potrebno barem 500 ljudi kako bi se sprečio incest i kako bi se formirala trajna kolonija na Crvenoj planeti.



E sad kako sve ovo obezbijediti,pitanje je!
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

mene je to pitanje zanimalo koliko minimalno obitelji treba biti na novoj planeti da ne dođe to poremećaja... odgovorili su mi stručnjaci i zaboravio sam

čini mi se 79 :D ako nisam šta pobrkao
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#6 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by broj dva »

Jedina nada za opstanak ljudske rase je kolonizacija drugih planeta a Mars je logican prvi korak prema tome.
Ako se ne samounistimo prije toga...
Cavali
Posts: 82
Joined: 16/02/2017 09:57

#7 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Cavali »

Ma ja,plus jos osoblja kojekakvog.Treba tu dosta pameti i ljudstva i klepanja po vazdan da bi nesta od toga bilo.Kao poslasticu im poslati Rocca Siffredija,tzv krotitelja zivotinja da ih potamani :D
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

broj dva wrote:Jedina nada za opstanak ljudske rase je kolonizacija drugih planeta a Mars je logican prvi korak prema tome.
Ako se ne samounistimo prije toga...
mislim da se pretjeruje

štakore, golubove, bubašvabe i ljude ništa ne može uništiti
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

joj tražim predivnu priču o teraformiranju marsa... i rudarima koji zaključuju da su žrtvovani kako bi se mars prilagodio... lagano umiru i rade...za buduće naraštaje...jesu li to istraživači divljeg zapada? svi oni znanstvenici koji su ubrizgavali viruse u sebe i bakcile... oni koji su na sebi testove radili...istraživači, moreplovci, pustolovi...zahvaljujući kojima svijet ide naprijed
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

http://genetics.thetech.org/ask/ask113

evo ga objašnjeno

znači bez dolaska svježeg mesa i nesreća treba poslati 100-njak obitelji... mladih i pohotnih devica te mladića punih energije :D
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#11 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Karabaja »

Pa krećemo laganim koracima, ako treba pet po pet kolonista. Na kraju će ih biti dovoljno da prave drugu generaciju.

Ja ovo jedva čekam. :D
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

kad sam bio mlađi svemir mi je bio smisao života, i to bez interneta :roll: čito u enciklopedijama starim po 20 godina :lol:
danas manje :D ali volim virnuti :D
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#13 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Henry Chinaski »

Ovaj projekt još nije toliko realan koliko se želi prikazati.
Ipak, to je jedan od projekata koji vraćaju fokus na istraživanje svemira pa se stvari pomalo pokreću. Svi dosadašnji uspjesi u istraživanju svemira su bili nusprodukt hladnog rata i rivalstva između dva suprotstavljena bloka. Sve pare su se trošile na to da se prrestigne suprotna strana, a trenutno to nije slučaj. Ono što bi moglo pomoći u osvajanju svemira je komercijalizacija resursa koji bi se tamo mogli pronaći.
Mars je definitivno postao interesantan i nešto će se dešavati u sljedećih 10-15 godina. Nisam baš siguran da će ovaj reality show uspjeti ali uključuju se neki ozbiljniji izgači u tu priču pa sam optimističan...
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#14 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Karabaja »

Pored Mars One, NASA, ESA i SpaceX su bacili oko na Mars, tako da sam optimističan da ću i ja doživjeti neki značajan korak po pitanju istraživanja svemira.
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

zanimljiv je dokumentarac Mars undergraund

http://www.imdb.com/title/tt0437325/
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#16 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by MyTao »

Kao sto su neki vec rekli daleko je ovo od realnosti.

Zemlja kakva god da je, I koliko god sranja da se desi na njoj u slijedecih 100-200 godina, opet ce biti daleko daleko pogodnija za zivot nego mars. Najgore sto se moze desiti zemlji je da postane kao mars... tako da ne vidim smisao u tome da se ljudi sele tu.

Lijepo je razmisljati o tome, ali daleko smo mi od kolonizacije nekih planeta... mozda za nekih 500-1000 godina budemo mogli ici na planete u drugom suncanom sistemu... eh to bi vec bilo nesto :D

Steta sto zivimo u ovom vemenu... kasno da istrazujemo zemlju, a rano da istrazujemo svemir...
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

bio je jedan SF roman stanislava lema
mislim povratak sa zvijezda
gdje su astronauti otisli u svemir kao heroji
a kad su se svratili zbog vremenske diletacije prošlo je 127 godina
i uopće nisu bili heroji jer je društvo zbog neke droge ili cake uništilo svako nasilje, ali i umjetnost te želju zaistraživanjem
pa su svi ljudi postali sline :D

ispade da je to internet tojest smartfon :D
u blažoj formi doduše
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#18 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

price za malu djecu :D a vidim, i odrasli vjeuju u bajku o kolonizaciji Marsa :D to se nece dogoditi uskoro , jer ne postoji tehnologija koja moze odrzavati ljudsko tijelo zdravim ;-)
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#19 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by AleksoMKD »

Kad se rodi prvo dete na Marsu svi cemo u licnim dokumentima osim drzave i mesta radjanja morat upisat i planetu :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#20 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

AleksoMKD wrote:Kad se rodi prvo dete na Marsu svi cemo u licnim dokumentima osim drzave i mesta radjanja morat upisat i planetu :D
a ja cu tad prvi put povjerovati sa dokazima da postoje vanzemaljci :D :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81027
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Truba »

sta ti treba

prostor samoklime koji se samoreguliše
mašine za obnovu kisika
te sprave koje će to automatski svakodnevno širiti...

pa nešto kao na dubini mora
ili u svemiru
naravno mnogo teže

kažu da je najbolje u onim kraterima praviti tojest procjepima da se zaštite od vjetra

teraformiranje bi trajalo stotinama godina
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#22 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Karabaja »

Od nečeg se mora krenuti. Taman da prva grupa kolonista izgine, naučit ćemo kako da održimo živu drugu ili treću. :D

Karlin, ne misliš valjda da ljudska noga nikada neće kročiti na površinu druge planete?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#23 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Black swan wrote:sta ti treba

prostor samoklime koji se samoreguliše
mašine za obnovu kisika
te sprave koje će to automatski svakodnevno širiti...

pa nešto kao na dubini mora
ili u svemiru
naravno mnogo teže

kažu da je najbolje u onim kraterima praviti tojest procjepima da se zaštite od vjetra

teraformiranje bi trajalo stotinama godina
treba se ljudsko tijelo adaptirati na novu sredinu , tj. modifikacija ljudskog tijela :)

trenutno, uslovi sredine koji daju mogucnost adatacije ljudkosg tijela bez gubljenja zdravalja ne postoje :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#24 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by Connaisseur Karlin »

Karabaja wrote:Od nečeg se mora krenuti. Taman da prva grupa kolonista izgine, naučit ćemo kako da održimo živu drugu ili treću. :D

Karlin, ne misliš valjda da ljudska noga nikada neće kročiti na površinu druge planete?
ma hoce, ali ne postoji dovoljno razvijena tehnologija, da se putuje do Marsa , to je put dug jednu zemaljsku godinu :D

a o koloniziranju, to ce se desiti nakon nekoliko stoljeca :)

dio ljudke prirode je istrazivanje novog, i to u potpunosti podzavam , ali price-marketing o odlasku na mars za nekoliko godina jesu bajke :D

doticna istrazivanja istovrmeeno mogu posluziti ljudima i na Zemlji :-D
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#25 Re: Mars One - kolonizacija Marsa

Post by AleksoMKD »

Black swan wrote:
teraformiranje bi trajalo stotinama godina
Mislim da je nemoguce teraformirati Mars jer nema jakog magnetnog polja te ce svaka atmosfera biti unistena od solarnog zracenja/vetra. Jezgro je za razliku od Zemlje hladno i planeta je tektonski mrtva te zato nema jako magnetno polje kao nasa planeta.

Ako je nekad Mars imao atmosferu i zivot sve je to umrlo kad je nestalo magnetno polje.

Ako gresim molim neka me neko popravi.
Connaisseur Karlin wrote:
a ja cu tad prvi put povjerovati sa dokazima da postoje vanzemaljci :D :lol:
Aku uspe teraformiranje i ako Mars proglasi nezavisnost eto prvog rata u svemiru :D
Post Reply