Manje poznate istine o automobilima

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
beco
Posts: 3392
Joined: 25/08/2004 14:22

#101 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by beco »

Jedna od boljih sala u vrijeme izlaska Veyrona

Diary of a Bugatti engineer

Hans Hahnkase is an engineer on the much-delayed "1,000bhp" Bugatti Veyron. Here he gives us some exclusive extracts from his personal diary:


14th February 2004
My boss, Dr. Fleishmenstereinher, has been told by Herr Piscschsthreiderer to re-evaluate the Veyron's steering. personally i think it should have it. On the other hand, getting rid of steering couldn't make the handling any more difficult and, of course, removing the entire mecahnism may give more room to fit in a couple of extra turbos I told Dr. Fleishmenstereinher this. He got very cross.


27th February 2004
We are disturbed by reports of a Swedish car called the Koeniggseggeggsegg CCR which is hoing to smash 250mph very soon. However, I am confisent that the compant will not succeed. No-one is interested in a car they cannoe spell. They are interested in a car like ours, which they cannot buy. Ever.


31st February 2004
I am writing this in my special Bugatti Veyron leather-bound diary. I pointed out to Dr. Fleishmenstereinher that there is no 31st of February and that perhaps we had made another unrealistic projection. He got very cross.


14th March 2004
Our marketing people are insisting that the Veyron must be the absolute ultimate in luxury. I have tried to tell them that hand-stitched leather is not a suitable material from which to make a turbo. "Oh, just one of them" they complained. Fine, I said, but then it won't match the other seven.


6th April 2004
Dr. Fleishmenstereinher came to the laboratory today. He was admiring the unit hanging from two 250kg cranes in the centre of the workshop. "I like the neatness of the powerplant," he said. "But where are the turbos?" I told him he was looking at one of them, the engine was in the next room. He got very cross.


23rd June 2004
Eureka! We have found a space to accommodate two extra large turbos. 1,000 hoursepower here we come!


24th June 2004
Dr. Fleishmenstereinher came by again to inspect the engineering drawings. He asked where the space for the driver and passenger had gone. Damn!


7th July 2004
I like ponies. I would like a brown pony. TOday at school Heidi Weismann stole my pencil crayons. She is not my best friend any more.


8th July 2004
My Daughter has returned my diary.


20th August 2004
We have asked to provide a final doncument on the precise handbuilt production methods for the Veyron and the date for delivery of the first customer cars. Using complex computer modelling to incorporate future techniques as the current rate of progress on the car, I have firmly decided that it will be built by special space monkeys. I look forward to seeing that first customer car, from my house on the moon.


10th October 2004
A fax arrived in the office this morning. Is it from a Mr. G. Murray of Surrey, England. The message reads simply, "Ha!"
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#102 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by slobodni armirach »

aaaa neko spomenu u Golfa
Image
kako je krenulo,...tamo nedje pred kraj zapadni dojčeri se u behut dali, valjalo štone izbacit na tržište neki model da na nešto liči ,..uglavnom tamo vamo na torinskom sajmu šeset devete, povežu se preko nekih novinara sa anamo onim talijanima što većina bosanke nacije ne vjeruje ni sekunde što se tiče izrade automobila,kao i same filozofije auta kao dodatnog članog u kućnoj listi,....

i šta će ti bit,

Giorgetto Giugiaro postaje babo njemačke dike :)

Image

krene njima poso pravo, jos su nesto skupa radili na Audi 80,..
kasnije su se pojebali odnosi i vise nista nisu skupa radili :D
Alisa u zemlji čuda
Posts: 79
Joined: 12/02/2008 21:31
Location: Zemlja čuda

#103 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by Alisa u zemlji čuda »

Ja zaista nemam pojma šta bi moglo biti.

Rekoh da ne otvaram drugu temu, ako bi mi neko mogao reći šta bi moglo biti, prije nego ga sutra odvezem kod majstora.

Naime, pri zaustavljanju kada ponovo želim da krenem jedva povuče auto i jedva krene, vidi se da se baš muči, a samo pri ravnom mogu mijenjati brzine i da malo jače povuče, premda sada nema šanse da brže krenem. Ovo mi se desilo jučer i bio je manje uočan problem, dok sam se danas jedva vratila kući (nekako u prvoj je išlo).

Auto je 2005. godište, motor 1.4 i VW je u pitanju.

Hvala vam i izvinjavam se što sam u ovom dijelu postavila ovo pitanje, ali rekoh da ne otvaram novu temu (možda bi se mogla otvoriti jedna- svi potencijalni problemi, simptomi i koji je kvar u pitanju).

Veliki pozdrav,

Alisa
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#104 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by chuchumbamayumbe »

Alisa u zemlji čuda wrote:Ja zaista nemam pojma šta bi moglo biti.

Rekoh da ne otvaram drugu temu, ako bi mi neko mogao reći šta bi moglo biti, prije nego ga sutra odvezem kod majstora.

Naime, pri zaustavljanju kada ponovo želim da krenem jedva povuče auto i jedva krene, vidi se da se baš muči, a samo pri ravnom mogu mijenjati brzine i da malo jače povuče, premda sada nema šanse da brže krenem. Ovo mi se desilo jučer i bio je manje uočan problem, dok sam se danas jedva vratila kući (nekako u prvoj je išlo).

Auto je 2005. godište, motor 1.4 i VW je u pitanju.

Hvala vam i izvinjavam se što sam u ovom dijelu postavila ovo pitanje, ali rekoh da ne otvaram novu temu (možda bi se mogla otvoriti jedna- svi potencijalni problemi, simptomi i koji je kvar u pitanju).

Veliki pozdrav,

Alisa
Lamela
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#105 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by slobodni armirach »

Common rail



po starom obicaju legendi i mitova, u narodu je ukorjenjeno misljenje da su za Common Rail zasluzni njemci, :lol: :lol:

Istina je nesto drugacija, FIAT je tvorac prvog uspješno primjenjenog Common Raila na automobilima, a mlada koja je imala čast da joj se ugradi ovaj sistem je bila Alfa Romeo 156 2.4 JTD, 1997 godine.

ošamareni mercedosovci su se jedva pridigli, zaputili u Italiju, izvalili pare za sistem, talijani bili u krizi morali su im prodat, skupo ih je košto brak sa ruskim limovima :D ,...
švabe požure i iste godine izbace Mercedes-Benz C 220 CDI :-D

danas svi koriste Common Rail a popularno se zovu:
Fiat Group's (Fiat, Alfa Romeo and Lancia) JTD
BMW's D-engines
Daimler's CDI
Ford Motor Company's TDCi
General Motors Opel CDTI
Honda's i-CTDi
Hyundai-Kia's CRDi
Isuzu's iTEQ
Mazda's MZR-CD
Mitsubishi's DI-D
Nissan's dCi
PSA Peugeot Citroën's HDI
Renault's dCi
Toyota's D-4D
i naravno Džej

Volkswagen Group: TDI
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#106 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by slobodni armirach »

pošto ne volim diesel :D

molio bih cjenjenog kolegu Johntru da nam pojasni oznaku TDI, ko je prvi koristio :D , od koje ono godine direktno ubrizgavanje nafte se koristi, i naravno sliku modela auta da nam postavi

fala :D
Alisa u zemlji čuda
Posts: 79
Joined: 12/02/2008 21:31
Location: Zemlja čuda

#107 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by Alisa u zemlji čuda »

chuchumbamayumbe wrote:
Alisa u zemlji čuda wrote:Ja zaista nemam pojma šta bi moglo biti.

Rekoh da ne otvaram drugu temu, ako bi mi neko mogao reći šta bi moglo biti, prije nego ga sutra odvezem kod majstora.

Naime, pri zaustavljanju kada ponovo želim da krenem jedva povuče auto i jedva krene, vidi se da se baš muči, a samo pri ravnom mogu mijenjati brzine i da malo jače povuče, premda sada nema šanse da brže krenem. Ovo mi se desilo jučer i bio je manje uočan problem, dok sam se danas jedva vratila kući (nekako u prvoj je išlo).

Auto je 2005. godište, motor 1.4 i VW je u pitanju.

Hvala vam i izvinjavam se što sam u ovom dijelu postavila ovo pitanje, ali rekoh da ne otvaram novu temu (možda bi se mogla otvoriti jedna- svi potencijalni problemi, simptomi i koji je kvar u pitanju).

Veliki pozdrav,

Alisa
Lamela

Hvala velika na info :-) Nadam se da to nije nešto previše skupo i neki veliki kvar :-( Joj, ženama bi definitivno trebalo da organizuju jedan kurs o automobilima, generalnog karaktera. Ja bih prva bila na spisku prijavljeni. Sve se pretpostavlja da to treba nekako usput da učiš i od drugih, tj. da znaš prepoznati neke simpotme, a ja jedva da znam provjeriti stanje ulja, a da ne govorim o zamjeni guma.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#108 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by johntra »

slobodni armirach wrote:pošto ne volim diesel :D

molio bih cjenjenog kolegu Johntru da nam pojasni oznaku TDI, ko je prvi koristio :D , od koje ono godine direktno ubrizgavanje nafte se koristi, i naravno sliku modela auta da nam postavi

fala :D
Napisao je Bakir nekoliko stranica prije...Ja bih samo dodao da je Golf 1 odbačeni nacrt FIAT-a za nasljednika 128-ce, te da su prilikom razvoja uber automobila iz Volfsburga Švabe redovno i revnosno rastavljali mnoge modele te iste 128-ce... :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#109 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by ljubav_aha »

slobodni armirach wrote:pošto ne volim diesel :D

molio bih cjenjenog kolegu Johntru da nam pojasni oznaku TDI, ko je prvi koristio :D , od koje ono godine direktno ubrizgavanje nafte se koristi, i naravno sliku modela auta da nam postavi

fala :D
ovako se pali dizel motor :D


Image

:D :lol: spric spric ,kvrc,varnice pipalis fitilj ,i dizelas proradi

na fotki je upaljac iz 1776 godine :)
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#110 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by Zvek »

Fiat Croma 2.5 TD - prvi turbo dizel sa direktnim ubrizgavanjem goriva.
Fiat Croma 2.5 TD VGT - prvi turbo dizel sa turbom varijabilne geometrije.

Image
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#111 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by Seyfo »

Zaboravili ste reći da je Croma Fiatu sjebala ugled i ostala poznata kao auto upitne kvalitete.. i da je bio teško objašnjiv potez uvoditi opet naziv "Croma" prije 2-3 godine za potpuno novi karavan model, kad on svakog živog asocira na onu staru Cromu...
sjećam se odmah iza rata kao dijete zagledam jednu Cromu, baločići se formiraju u šoferšajbi...nigdje to još nisam vidio..

A što se tiče teme u naslovu..

Ako je bilo, halalite...nisam sve iščitao

Kako je Audi dobio ime?

Njegov osnivač zvao se August Horsch. Naravno, htio je da se kao i većina auto marki zove po njemu - Horsch.
I tako bi se i danas zvao, da to ime nije već bilo zauzeto i zaštićeno.
I August se dao u razmišljanje: kako da ima njega u tom imenu a da ne bude Horsch?
I jedan njegov zaposlenik mu je predložio da Horsch (njem."slušaj", tj imperativ, nominativ horen "slušati") prevede na latinski!
Zna li ko latinski?
Slušati je audio,(slušam) audire,(slušati) imperativ AUDI-slušaj!
I ostade Audi u koji se i danas zaklinjete...

(... .. naudi)
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#112 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by johntra »

to što si ti vidio mjehuriće zraka na šajbi Crome zove se delaminacija stakla, u ovom slučaju šajbe, a sasvim je normalna pojava i kod ostalih automobila...
delaminacija-lom između slojeva, raslojavanje...
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#113 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by AmADin_gospo »

slobodni armirach wrote:pošto ne volim diesel :D

molio bih cjenjenog kolegu Johntru da nam pojasni oznaku TDI, ko je prvi koristio :D , od koje ono godine direktno ubrizgavanje nafte se koristi, i naravno sliku modela auta da nam postavi

fala :D
Turbocharged
Direct
Injection

http://en.wikipedia.org/wiki/Turbocharg ... _Injection

samo naši balkanski čobani to zovu Turbo Dizel Injection
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#114 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by slobodni armirach »

eh oko znaka TDI, kad vec neće Johntra :lol: :lol: :lol:

VW je imao nijet da taj znak zaštiti i stavi pod svoje kao njegov izvorni originalni naziv, no sjeba ga sud u Briselu :lol: :lol: , kada su mu rekli da VW nemoze biti exluzivni vlasnik oznake TDI,...

a razlog je 1986 godina kada se pojavljiva Fiat Croma TDI
http://www.carinf.com/en/217047246.html
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#115 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by chuchumbamayumbe »

Alisa u zemlji čuda wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
Alisa u zemlji čuda wrote:Ja zaista nemam pojma šta bi moglo biti.

Rekoh da ne otvaram drugu temu, ako bi mi neko mogao reći šta bi moglo biti, prije nego ga sutra odvezem kod majstora.

Naime, pri zaustavljanju kada ponovo želim da krenem jedva povuče auto i jedva krene, vidi se da se baš muči, a samo pri ravnom mogu mijenjati brzine i da malo jače povuče, premda sada nema šanse da brže krenem. Ovo mi se desilo jučer i bio je manje uočan problem, dok sam se danas jedva vratila kući (nekako u prvoj je išlo).

Auto je 2005. godište, motor 1.4 i VW je u pitanju.

Hvala vam i izvinjavam se što sam u ovom dijelu postavila ovo pitanje, ali rekoh da ne otvaram novu temu (možda bi se mogla otvoriti jedna- svi potencijalni problemi, simptomi i koji je kvar u pitanju).

Veliki pozdrav,

Alisa
Lamela

Hvala velika na info :-) Nadam se da to nije nešto previše skupo i neki veliki kvar :-( Joj, ženama bi definitivno trebalo da organizuju jedan kurs o automobilima, generalnog karaktera. Ja bih prva bila na spisku prijavljeni. Sve se pretpostavlja da to treba nekako usput da učiš i od drugih, tj. da znaš prepoznati neke simpotme, a ja jedva da znam provjeriti stanje ulja, a da ne govorim o zamjeni guma.
Mani se ti ulja i guma, puknuće ti noktić.
Javi se na forum, mi smo tu da te posavjetujemo, detektujemo kvar, uputimo kod najboljeg majstora, damo procjenu troškova...daj čoeku neka on mijenja ulje i duva gume, šta ti to treba u životu.
Ako nemaš čoeka, imaš ovdje izbor ko na pijaci... 8-) :run:
Šalu na stranu, ja ne zimvo fauve, ne bih ti znao preporučiti majstora i tako to, to prepuštam ovim golfistima i sl.
SRETNO!
frngla
Posts: 3215
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#116 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by frngla »

Yugo Koral i Yugo Floridu je dizajnirao Giorgetto Giugiaro u Italdesign-u :)
User avatar
HAGI
Posts: 99
Joined: 29/10/2011 14:27

#117 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by HAGI »

goran16v wrote:
HAGI wrote:VW vozila imaju grijač zadnje šajbe, da ti se nesmrznu ruke dok zimi guraš :-D
A Renaultu podignes vrijednost duplo kad mu naspes pun rezervoar! :D
neznam nevozim Renault, al sam čuo da u BiH samo seljoberi koji su prije rata vozali volovske zaprege sada voze VWagon i hvale to auto kao da je mercedes.
frngla
Posts: 3215
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#118 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by frngla »

ti baš "neznaš" i "nevoziš" :lol:
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#119 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by AmADin_gospo »

HAGI wrote: neznam nevozim Renault, al sam čuo da u BiH samo seljoberi koji su prije rata vozali volovske zaprege sada voze VWagon i hvale to auto kao da je mercedes.
RIJEČNIK WV-ovaca | Ispis |
Passat - san svakog VWovca. "To ti'j auto." (R) (C) voice snimka razgovora na pazaru u Tuzli. Ferrari medju svim jaranima ovog svijeta.

Vento - klasa iznad Golfa, isti auto kao Passat, ali 1 cm uzi. Za zemljake koji bas nemaju hrpu para, ali imaju vise nego za Golf.

Golf - VWovska klasika. Onaj tko se domogne Golfa, prakticno kao da je ostvario sve zivotne ciljeve i dosao na vrh hijerarhijske piramide. Moze ici i iznad - Vento, Passat, ali vec i sa Golfom upisao se na listu Besmrtnih Zemljaka. Jos ako je diesel - dobija mjesto na nebu odmah do Boga, jer, jel'te, trosi 4 litre po gradu...

Polo Classic - smanjeni Vento. Namijenjen uglavnom za jaranske hanume i prijevoz musave djecurlije od vrtica do kuce i natrag. Posto je rijec o relativno novom modelu, statusni simbol medju zenskom celjadi vlasnika Golfova i Passata.

Polo - donekle avangarda, jer najmanje podsjeca na odvratnu VWovsku marku, a i nema diesel verzije. VWovci ga mrze jer sa njim serijski dolazi servo volan, a poznato je da oni ne podnose bilo kakve dodatke koji omogucavaju laksu voznju, zamjenjuju ljudsku snagu itd. (centralna brava, podizaci stakala, servo volan itd.) Nekima koji nisu VWovci, ovaj autic je cak i simpatican, tako da ga vecina okorjelih (Golf I diesel type) VWovaca gleda s gnusanjem.

Sharan - najnoviji trend medju VWovcima, u 1.9 tdi izvedbi (trosi dve mjer'ce dizla na 100 kilometara) posebno pogodan za prijevoz igraca lokalnih klubova (Drkovac Donji, Ma'ala gornja, Pale, Tuzla, Vrbik Musavi itd.) na konfederalne susrete u drugi kanton.

Ge-Te-i - misticni pojam na spomen kojega zatitra srce svakog pravog VWovca koji je imao najmanje tri Golfa I diesel i sa svakim prosao u prosjeku 780.000 km bez servisa i izmjene ulja.

VR6 - nesto daleko, nedodirljivo i misticno. Na spomen tog motora, pravi VWovac zapadne u trans, i zamisli sam sebe kako vozi hanumu u lokalni disco u Golfu III sa tom oznakom na prednjem i zadnjem kraju auta. Doduse, crv sumnje je ipak prisutan i ovdje: to je benzinac, to trosi, ne meres' uzet' loz ulje iz babinog traktora!

Diesel - gorivo buducnosti kojemu stremi svaki VWovac, motor pogonjen tim gorivom mracni je, misticni i krajnji cilj svakog stovatelja prave volfsburske tradicije, rijec je o pojmu koji se prenosi s pokoljenja na pokoljenje poput nekog plemenskog totema vrijednog stovanja. VWovac nije VWovac ako nije imao Golfa diesel, ako nije u njega ulijevao aditiv protiv smrzavanja nafte, ako nije mijenjao grijace i ako nije barem jednom imao problema sa paljenjem auta dok je hladan zbog smanjene kompresije i dotrajalosti motora. Zabiljezeni su slucajevi da su VWovci pili sadrzaj filtera nafte jer su mislili da ce im srediti probleme sa izostankom erekcije.

VW Buba - "bas je slatka, to ti je u stvari Porsche 911". "Tko ne moze napraviti auto od 105 hp na 1500 ccm boxeru, radi 45 hp na 1600 ccm boxeru" - izreke su kojima bi se dao napisati ovaj ogavni nusprodukt automobilske industrije, a koji predstavlja pozivanje na tradiciju modernih vlasnika Golfa diesel. Kao sto je mudri covjek rekao - tko je nije vozio, ima pravo tvrditi da je simpaticna.

Benzin - agresor kojeg treba unistiti. Gorivo na koje idu tamo neki BMWi, Alfa Romei, Ferrariji, Porschei, Audiji etc. Navodno ga koriste i nacionalni neprijatelji u svrhu unistavanja svjetle dieselske tradicije naseg dragog konfederalnog susjeda.

Mercedes 200 D - zamjenski automobil koji se prema Statutu Zemljona smije kupiti i voziti u slucaju da na pazaru taj dan nije bilo Golfa diesel.

Alfa Romeo - nacionalni neprijatelj br. 1. Svaki pravi vlasnik Golfa diesel ima primary directive pricati o tome kako se kvare, kako su nekvalitetni i sto je najvaznije - isticati kako puno trose, i to, gle cuda, uvijek u trenutku dok isti prolazi na cesti s njihove lijeve strane.

Nedzarici Donji, Sarajevo, Travnik, Rama, Usora, Mostar, Pale, Tuzla, Zenica, Zagreb (od 1991 naovamo), garaza Ante Romca i Josipa Sabica, Banja Luka - najjace podruznice Kluba Obozavatelja VWa, odsjek Golf diesel i Golf Croatia
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#120 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by goran16v »

HAGI wrote:
goran16v wrote:
HAGI wrote:VW vozila imaju grijač zadnje šajbe, da ti se nesmrznu ruke dok zimi guraš :-D
A Renaultu podignes vrijednost duplo kad mu naspes pun rezervoar! :D
neznam nevozim Renault, al sam čuo da u BiH samo seljoberi koji su prije rata vozali volovske zaprege sada voze VWagon i hvale to auto kao da je mercedes.
Ako ga "nevozis" moglo bu se da zakljuciti po avataru da bi to zelio! :wink:
Posto je malo je shega da folove vezane za Yuga i pri tome stare 100 god sad tako duhovito primjenjujes na VW (ne vozim VW) i ja nasalio na isti nacim samo s drugim folom vezanim za Yuga.

Iz radoznalosti, a odakle se javljas kad si samo cuo sta ko vozi u BiH, a nisi se sam u to uvjerio?
User avatar
HAGI
Posts: 99
Joined: 29/10/2011 14:27

#121 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by HAGI »

slobodni armirach wrote:eh oko znaka TDI, kad vec neće Johntra :lol: :lol: :lol:

VW je imao nijet da taj znak zaštiti i stavi pod svoje kao njegov izvorni originalni naziv, no sjeba ga sud u Briselu :lol: :lol: , kada su mu rekli da VW nemoze biti exluzivni vlasnik oznake TDI,...

a razlog je 1986 godina kada se pojavljiva Fiat Croma TDI
http://www.carinf.com/en/217047246.html
samo što se direktno ubrizgavanje nafte koristilo mnogo, mnogo prije 80-ih. Čak i FAP 1314 (licenca Saurer motora) ima motor sa dir. ubrizgavanjem, da nepričam o Deutz motorima sa vazdušnim hladženjem koji su tu još prije onog rata.
Prvi diesel je imao direkt brizganje, čini mi se da je to neko spomenuo već.
Prije rata je svaki šoferčina sa 1l loze dnevno je znao šta je TDI, samo su ga drugačije zvali (ID motor sa turbom, tako), čak je moja Zastava Turbozeta bila TDI. Gotovo svaki kamion ima motor sa direktnim ubrizgavanjem pa imao turbo ili ne nije bitno. Na prvim Zastava Rivalima (Iveco Daily Mk 1) 1990. je pisalo odzada ID (Injectione directa), motor 2.5 sofim 55KW/75KS.
kod nas se tek spominje VWagon TDI smeće kao top di svjeta, balavci roditelja koji su do neki dan vozili sijeno konjskim kolima, a vozačku dobili tek 1998., sline za onim crvenim kineskim slovima i pljuju ustima punim bala sugovornika izgovarajući te zanjega čarobne rijeći TDI, znaš jarane to ti je ono "turbo dizelj interkuljer". SoDOma I Gomora
User avatar
HAGI
Posts: 99
Joined: 29/10/2011 14:27

#122 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by HAGI »

A Renaultu podignes vrijednost duplo kad mu naspes pun rezervoar! :D[/quote]

neznam nevozim Renault, al sam čuo da u BiH samo seljoberi koji su prije rata vozali volovske zaprege sada voze VWagon i hvale to auto kao da je mercedes.[/quote]

Ako ga "nevozis" moglo bu se da zakljuciti po avataru da bi to zelio! :wink:
Posto je malo je shega da folove vezane za Yuga i pri tome stare 100 god sad tako duhovito primjenjujes na VW (ne vozim VW) i ja nasalio na isti nacim samo s drugim folom vezanim za Yuga.

Iz radoznalosti, a odakle se javljas kad si samo cuo sta ko vozi u BiH, a nisi se sam u to uvjerio?[/quote]

Avatar je vezan za jedan vokalno instrumentalni sastav iz Seattle-a, kao i moj nick, tu sam od 1997. Neinteresuje me čobanija po BiH koja nerazlikuje oldy od krš čuninga, i koja pljuje po zastavi, a prije rata je imao vola i zaprežna kola, a sjekirom gasio svjetlo. Tako i kad dođem tamo ne osvrćem se za autima, ni za zavidnim ljudima, pokušao sam jebiga al nevrijedi sa ljankase pričat, to me neinteresuje. Što se tiče Renaulta imao stari pred rat 21, cijena mu bila ko 2 golfa prodao ga 1996. Prije njega je imao jednog golfa kojem je stalno neki k...c falio. te ler dizna te nemože štand gas da uskladi. . Razmišljam sada o jednom Renault Alpine A 610, samo moram skontat šemu kako da ga dobacim ovamo preko bare, dadžbine i to, jer su ovdje preskupi. A vozim, ma neću da ti nabijam komplekse, nism takav, otom po tom. Tolko u ovom Off od mene.
User avatar
madtv
Posts: 4562
Joined: 11/04/2009 00:31
Location: cvajta

#123 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by madtv »

tefter :)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#124 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by goran16v »

HAGI wrote: Avatar je vezan za jedan vokalno instrumentalni sastav iz Seattle-a, kao i moj nick, tu sam od 1997. Neinteresuje me čobanija po BiH koja nerazlikuje oldy od krš čuninga, i koja pljuje po zastavi, a prije rata je imao vola i zaprežna kola, a sjekirom gasio svjetlo. Tako i kad dođem tamo ne osvrćem se za autima, ni za zavidnim ljudima, pokušao sam jebiga al nevrijedi sa ljankase pričat, to me neinteresuje. Što se tiče Renaulta imao stari pred rat 21, cijena mu bila ko 2 golfa prodao ga 1996. Prije njega je imao jednog golfa kojem je stalno neki k...c falio. te ler dizna te nemože štand gas da uskladi. . Razmišljam sada o jednom Renault Alpine A 610, samo moram skontat šemu kako da ga dobacim ovamo preko bare, dadžbine i to, jer su ovdje preskupi. A vozim, ma neću da ti nabijam komplekse, nism takav, otom po tom. Tolko u ovom Off od mene.
Hvala na odgovoru. Ne znam za sta je avatar vezan ali znam da je to Renault logo. Posto te vec "neinteresuje" cobanija i seljaci po BiH koja "nerazlikuje" oldy od krs cuninga trebao bi znati da je odlika seljaka i cobana nepismenost i neobrazovanost usljed koje "ne" pisu zajedno s glagolom.
Bilo bi lijepo da podijelis s nama sta vozis, a sto se kompleksa tice, nista ne brini, ja sam jedan od onih koji ovdje sasvim lijepo i udobno zive i nemaju nikakvu potrebu za iseljavanjem u Ameriku.
Prijateljski savjet: Posto te vec "neinteresuje" cobanija i ljakase (bez N)- da probas selameta naci na Seattle-X?
User avatar
HAGI
Posts: 99
Joined: 29/10/2011 14:27

#125 Re: Manje poznate istine o automobilima

Post by HAGI »

goran16v wrote:
HAGI wrote: Avatar je vezan za jedan vokalno instrumentalni sastav iz Seattle-a, kao i moj nick, tu sam od 1997. Neinteresuje me čobanija po BiH koja nerazlikuje oldy od krš čuninga, i koja pljuje po zastavi, a prije rata je imao vola i zaprežna kola, a sjekirom gasio svjetlo. Tako i kad dođem tamo ne osvrćem se za autima, ni za zavidnim ljudima, pokušao sam jebiga al nevrijedi sa ljankase pričat, to me neinteresuje. Što se tiče Renaulta imao stari pred rat 21, cijena mu bila ko 2 golfa prodao ga 1996. Prije njega je imao jednog golfa kojem je stalno neki k...c falio. te ler dizna te nemože štand gas da uskladi. . Razmišljam sada o jednom Renault Alpine A 610, samo moram skontat šemu kako da ga dobacim ovamo preko bare, dadžbine i to, jer su ovdje preskupi. A vozim, ma neću da ti nabijam komplekse, nism takav, otom po tom. Tolko u ovom Off od mene.
Hvala na odgovoru. Ne znam za sta je avatar vezan ali znam da je to Renault logo. Posto te vec "neinteresuje" cobanija i seljaci po BiH koja "nerazlikuje" oldy od krs cuninga trebao bi znati da je odlika seljaka i cobana nepismenost i neobrazovanost usljed koje "ne" pisu zajedno s glagolom.
Bilo bi lijepo da podijelis s nama sta vozis, a sto se kompleksa tice, nista ne brini, ja sam jedan od onih koji ovdje sasvim lijepo i udobno zive i nemaju nikakvu potrebu za iseljavanjem u Ameriku.
Prijateljski savjet: Posto te vec "neinteresuje" cobanija i ljakase (bez N)- da probas selameta naci na Seattle-X?
NE INTERESUJE ME PROFESORE sa malim P, ovdje sam kako bih to uvježbao, jer nekoristim se SH ni BH jezikom, u mom okrugu nema Yugoša, zapravo ja sam jedini. Nešto me boli džon za to tvoje življenje, nevidim razlog da se naklatiš na mene. A ti si može bit rodženi sarajlija dok sve što podsjeća na nešto tvrdiš da je to to, i samo ti vidio i niko više... Kakve ti koristi ako ti kažem šta vozim. Kontam Sa-x com, pa tu su uglavnom stara gradska raja, pa mpžda naletim na nekoga koga znam, al eto nije baš tako :?
Post Reply