Manjak energije u nasoj muzici

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#26 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by stubrijez »

to i jesam cuo ovde na forumu, prava kategorija nema sta ... aferim. A jest Merlin stoji i to al ovi su ga doveli do perfekcije. Patetika at its best!
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#27 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Nierika »

Možda ima veze i sa temperamentom, kolerici su u manjini pa otud i manjak energične muzike. :D
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#28 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Point. »

A manjak energije na koncertima? Svi ko drvene Marije na sceni, kad vidim šta je npr Eddie Vedder i njegov Pearl Jam radio na sceni. Energija pršti na sve strane, kod nas Žera ko biciklo. Gdje ga postaviš, tu ćeš ga naći.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#29 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Piaty »

Point. wrote: 15/06/2021 22:10 A manjak energije na koncertima? Svi ko drvene Marije na sceni, kad vidim šta je npr Eddie Vedder i njegov Pearl Jam radio na sceni. Energija pršti na sve strane, kod nas Žera ko biciklo. Gdje ga postaviš, tu ćeš ga naći.
Pa dobro. Sa Vedderom se ne moze niko vala ni porediti, opcenito.

Al jest, glumci naki, valjda ta alternativa i k....c, fgr pa su oni to prerasli.

Ti spomenu Zeru, a urbani ljudi ne shvataju da je i taj ex-yu rock ispiranje mozga. Plus jace ces svirace naci nekad i pod satorom nego te wannabe umjetnike.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#30 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by geralt »

E jbg ode tema u preseravanje. Konkretno Zeru sam gledao uzivo 2005. za 20 godina Crvene jabuke u Skenderiji, ekstra koncert bio. Iz tog perioda se od nasih bendova po dobru sjecam Erogenih zona, Skroz i Irine koji su isto odlicnu atmosferu pravili na koncertima. Dubiozu ne moram ni spominjati, Kultur Shock je svaki put rasturio kad je dolazio u Sarajevo (da, Srdjana ubrajam pod "nasu muziku")...

Mali primjer, posebno od 04:15:


A ako cemo prosiriti definiciju "nase muzike":





TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#31 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by TRANCE »

Piaty wrote: 15/06/2021 23:14
Point. wrote: 15/06/2021 22:10 A manjak energije na koncertima? Svi ko drvene Marije na sceni, kad vidim šta je npr Eddie Vedder i njegov Pearl Jam radio na sceni. Energija pršti na sve strane, kod nas Žera ko biciklo. Gdje ga postaviš, tu ćeš ga naći.
Pa dobro. Sa Vedderom se ne moze niko vala ni porediti, opcenito.

Al jest, glumci naki, valjda ta alternativa i k....c, fgr pa su oni to prerasli.

Ti spomenu Zeru, a urbani ljudi ne shvataju da je i taj ex-yu rock ispiranje mozga. Plus jace ces svirace naci nekad i pod satorom nego te wannabe umjetnike.
Taj ex-yu rock što se tiče muzike nikad nije bio rock nego zapravo pop za široke narodne mase. Što se tiče tekstova, bili većinom glupi ko qrac. Po glupoći prednjačili izvikani bendovi oko kojih se stvarala nekakva legenda tipa Bijelo dugme sa tekstovima "Selma Selma Selma Selma Selma Selma ne naginji se kroz prozor", Plavi orkestar s "puteru puteru treba ti junačina", Film "vozio se Jura Stublić na raketi kroz Chicago" itd. :lol:
Ako uporedimo britansku muzičku scenu tih godina, države koja je bila samo 2 puta veća po populaciji, naša je bila smijurija teška. Ali jbg. narod zbog jezične barijere i zatvorenosti države gdje se po strane ploče išlo u Trst i nije znao za bolje, pa im to bilo nešto najbolje što su čuli. Danas je naravno još gore, pa se zato narod prisjeća ex Yu rocka kao zlatnog perioda.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#32 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Van Halen »

apsidejzi wrote: 06/06/2021 22:32 Naletim na neku playlistu narodne muzike i poslusam nekih 10tak pjesama koje su kao najpopularnije sada i uvidim jednu veoma intrigantnu stvar. Naime, nedostatak energije u samim pjesmama. Haj sto je muzika jeftina i bazira se na jednostavnim rifovima koji se ponavljaju, haj sto kradu melodije sa orijenta, al tekst... tekst je toliko letargican da sam morao pustiti par stranih pjesama da dodjem sebi. Sve neka pasiva: te ostavio me, te ne znam sta da radim, kad me pitaju sutim, sta je ljubav kad ne boli i sl. Nema nikakve akcije u pjesmama, nema emocije. Imaju blijedi pokusaji izazivanja tuge al je i ta tuga bez smisla.

Mozda sam samo ja ostario al fakat ne razumijem zasto bi neko slusao takvu muziku. Ne mozes ni plesati uz to. ne mozes ni piti uz to. Jedina upotrebna vrijednost je da popuni pozadinski sum u kaficima. Cisto da nesto cavrlja u pozadini i remeti tisinu. Umjesto radio emisija... Kao neki suplji balon bez icega unutra. I takvo nesto dobija po 15 miliona pregleda. Ko to gleda? Kakav mentalni sklop uziva u tome i zasto?

Pazi ove energije jbt:
Odlicna pjesma,kad sam bio mali bila je neka akciona serija u kojoj je isla ova pjesma. Ne znsm kako se zove ali muzika 80tih je po meni najbolja ikad i neprevaziđena.
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#33 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by fortaleza »

TRANCE wrote: 16/06/2021 19:42
Piaty wrote: 15/06/2021 23:14 Pa dobro. Sa Vedderom se ne moze niko vala ni porediti, opcenito.

Al jest, glumci naki, valjda ta alternativa i k....c, fgr pa su oni to prerasli.

Ti spomenu Zeru, a urbani ljudi ne shvataju da je i taj ex-yu rock ispiranje mozga. Plus jace ces svirace naci nekad i pod satorom nego te wannabe umjetnike.
Taj ex-yu rock što se tiče muzike nikad nije bio rock nego zapravo pop za široke narodne mase. Što se tiče tekstova, bili većinom glupi ko qrac. Po glupoći prednjačili izvikani bendovi oko kojih se stvarala nekakva legenda tipa Bijelo dugme sa tekstovima "Selma Selma Selma Selma Selma Selma ne naginji se kroz prozor", Plavi orkestar s "puteru puteru treba ti junačina", Film "vozio se Jura Stublić na raketi kroz Chicago" itd. :lol:
Ako uporedimo britansku muzičku scenu tih godina, države koja je bila samo 2 puta veća po populaciji, naša je bila smijurija teška. Ali jbg. narod zbog jezične barijere i zatvorenosti države gdje se po strane ploče išlo u Trst i nije znao za bolje, pa im to bilo nešto najbolje što su čuli. Danas je naravno još gore, pa se zato narod prisjeća ex Yu rocka kao zlatnog perioda.
Pa dobro bilo je dobrih bendova, Atomsko mi prvo pada na pamet, ali oni i nisu baš bili popularni, EKV i slično.

Mada se u principu slažem.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#34 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by stubrijez »

fortaleza wrote: 18/06/2021 08:43
TRANCE wrote: 16/06/2021 19:42
Piaty wrote: 15/06/2021 23:14 Pa dobro. Sa Vedderom se ne moze niko vala ni porediti, opcenito.

Al jest, glumci naki, valjda ta alternativa i k....c, fgr pa su oni to prerasli.

Ti spomenu Zeru, a urbani ljudi ne shvataju da je i taj ex-yu rock ispiranje mozga. Plus jace ces svirace naci nekad i pod satorom nego te wannabe umjetnike.
Taj ex-yu rock što se tiče muzike nikad nije bio rock nego zapravo pop za široke narodne mase. Što se tiče tekstova, bili većinom glupi ko qrac. Po glupoći prednjačili izvikani bendovi oko kojih se stvarala nekakva legenda tipa Bijelo dugme sa tekstovima "Selma Selma Selma Selma Selma Selma ne naginji se kroz prozor", Plavi orkestar s "puteru puteru treba ti junačina", Film "vozio se Jura Stublić na raketi kroz Chicago" itd. :lol:
Ako uporedimo britansku muzičku scenu tih godina, države koja je bila samo 2 puta veća po populaciji, naša je bila smijurija teška. Ali jbg. narod zbog jezične barijere i zatvorenosti države gdje se po strane ploče išlo u Trst i nije znao za bolje, pa im to bilo nešto najbolje što su čuli. Danas je naravno još gore, pa se zato narod prisjeća ex Yu rocka kao zlatnog perioda.
Pa dobro bilo je dobrih bendova, Atomsko mi prvo pada na pamet, ali oni i nisu baš bili popularni, EKV i slično.

Mada se u principu slažem.
Ovo je klasicni stav osobe stasale u novom sistemu... ne zamjerim samo nisu ti dobro rekli. Ta tri banda koje si pomenuo su mrtvi mainstram, to su slusali narodnjaci kao laku drogu. Film... debelo grijesis to je odlican band posebno ziva svirka, poslusaj ih u Kulusicu imas cijeli album na YT. Poslusaj malo scenu ranih 80ih ova tri banda slobodno preskoci. U globalu poslije '85 svi su manje vise pokusavali da se komarcijalizuju na Bregin recept. Takodje, traba preslusati cijelu plocu kad kupis. Ploce si kupovao gdje si htio bilo je nekoliko desetina izdavaca u Jugi kako velikih tako nezavisnih, kakav Trst? I to extra izdanja najnovija govorim o stranim izdanjim... sljakalo je to ko je htio imao je sve dostupno. Da ne pominjem cinjenicu da si imao koncerte domacih i stranih bandova stalno, sto sada mozemo samo sanjati, kakva crna zatvorena drzava? Nadalje neko pomenu EKV, nisam ih neki pretjeran ljubitelj ali taj koncert iz Doma mladih '91. jedan od najbolje odsviranih koje sam vidio i cuo.
Last edited by stubrijez on 18/06/2021 12:55, edited 2 times in total.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#35 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by stubrijez »

......
e__
Posts: 167
Joined: 21/05/2021 19:57

#36 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by e__ »

Tesko je reci da nasa muzika nema energiju. Bitno je samo da se pjeva iz duse… ako ista imaju ljudi ovdje, imaju dusu… Ima lijep dio iz “Forever Young” od Alphaville: “The music’s for the sad men / The music’s played by the mad men”. To naravno nije uvijek slucaj.. ali, food for thought. Uostalom, melanholija je normalna.

Redoslijed nebitan, energy level over 9000 ft. flawless delivery, ili, introduction to the balkans, part 1:

1. Rizo Hamidovic - Prebrojana ljeta (“Kad ne bude mene, pjevajte mi pjesme”)
2. Safet Isovic - Sehidski rastanak (rahmetli Safetova energija je bila nesto posebno, i tekst vas ne moze ostaviti ravnodusnim, pogotovo sa nastupa u Zetri)
3. Muharem Serbezovski - Sine moj (vjerovatno jedna od najlijepsih pjesama sa ovog podrucja, od oca — sinu)
4. Stoja - Moje srce ostariti ne sme (nevjerovatna energija!)
5. Zoka Kulina - Gari garo (“Milicijo, stanice Soko’ca, gdje je pistolj, pokojnog mi oca!”)
6. Nervozni Postar - Mi smo drvosjece potaman nam sve (“Romanija sejo, Romanija sestrice, Romanija sejo mila, razgovora nema”)
7. Riblja Corba - Prezir (“Svet se promenio, sve Juda do Jude, olos namece svoje ideje, i vidim lazne i bivse ljude, kameleone i fariseje”)
8. Hor En Nahl - Dzennet je pod majcinim nogama (“Draga moja majko, oci zele te, majko, rahmet suzom pozelim, tuzna uzdisem”)
9. Negative - Ja bih te sanjala (“Jer ako postojis ti, postojim i ja”)
10. Vesna Zmijanac - Kraljica tuge (kakva bi to bila playlista bez elegantne Vesne!)
11. Marchelo - Gola vera (“Neko zna celu Bibliju napamet, ali je i dalje zivotinja”)
12. Sako Polumenta - I pod sjajem ruzicastih zvezda (“K’o toplina sokolovog gnezda, moja dusa da ti bude spas”)

To be continued… :)
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#37 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by tindbe »

I "najenergičniji" svjetski bendovi bi pozavidjeli :izet:
Spoiler
Show
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by black_adrian »

e__ wrote: 19/06/2021 01:50 Tesko je reci da nasa muzika nema energiju. Bitno je samo da se pjeva iz duse… ako ista imaju ljudi ovdje, imaju dusu… Ima lijep dio iz “Forever Young” od Alphaville: “The music’s for the sad men / The music’s played by the mad men”. To naravno nije uvijek slucaj.. ali, food for thought. Uostalom, melanholija je normalna.

Redoslijed nebitan, energy level over 9000 ft. flawless delivery, ili, introduction to the balkans, part 1:

1. Rizo Hamidovic - Prebrojana ljeta (“Kad ne bude mene, pjevajte mi pjesme”)
2. Safet Isovic - Sehidski rastanak (rahmetli Safetova energija je bila nesto posebno, i tekst vas ne moze ostaviti ravnodusnim, pogotovo sa nastupa u Zetri)
3. Muharem Serbezovski - Sine moj (vjerovatno jedna od najlijepsih pjesama sa ovog podrucja, od oca — sinu)
4. Stoja - Moje srce ostariti ne sme (nevjerovatna energija!)
5. Zoka Kulina - Gari garo (“Milicijo, stanice Soko’ca, gdje je pistolj, pokojnog mi oca!”)
6. Nervozni Postar - Mi smo drvosjece potaman nam sve (“Romanija sejo, Romanija sestrice, Romanija sejo mila, razgovora nema”)
7. Riblja Corba - Prezir (“Svet se promenio, sve Juda do Jude, olos namece svoje ideje, i vidim lazne i bivse ljude, kameleone i fariseje”)
8. Hor En Nahl - Dzennet je pod majcinim nogama (“Draga moja majko, oci zele te, majko, rahmet suzom pozelim, tuzna uzdisem”)
9. Negative - Ja bih te sanjala (“Jer ako postojis ti, postojim i ja”)
10. Vesna Zmijanac - Kraljica tuge (kakva bi to bila playlista bez elegantne Vesne!)
11. Marchelo - Gola vera (“Neko zna celu Bibliju napamet, ali je i dalje zivotinja”)
12. Sako Polumenta - I pod sjajem ruzicastih zvezda (“K’o toplina sokolovog gnezda, moja dusa da ti bude spas”)

To be continued… :)
:thumbup: :thumbup:
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#39 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by geralt »

stubrijez wrote: 18/06/2021 12:18
fortaleza wrote: 18/06/2021 08:43
TRANCE wrote: 16/06/2021 19:42
Taj ex-yu rock što se tiče muzike nikad nije bio rock nego zapravo pop za široke narodne mase. Što se tiče tekstova, bili većinom glupi ko qrac. Po glupoći prednjačili izvikani bendovi oko kojih se stvarala nekakva legenda tipa Bijelo dugme sa tekstovima "Selma Selma Selma Selma Selma Selma ne naginji se kroz prozor", Plavi orkestar s "puteru puteru treba ti junačina", Film "vozio se Jura Stublić na raketi kroz Chicago" itd. :lol:
Ako uporedimo britansku muzičku scenu tih godina, države koja je bila samo 2 puta veća po populaciji, naša je bila smijurija teška. Ali jbg. narod zbog jezične barijere i zatvorenosti države gdje se po strane ploče išlo u Trst i nije znao za bolje, pa im to bilo nešto najbolje što su čuli. Danas je naravno još gore, pa se zato narod prisjeća ex Yu rocka kao zlatnog perioda.
Pa dobro bilo je dobrih bendova, Atomsko mi prvo pada na pamet, ali oni i nisu baš bili popularni, EKV i slično.

Mada se u principu slažem.
Ovo je klasicni stav osobe stasale u novom sistemu... ne zamjerim samo nisu ti dobro rekli. Ta tri banda koje si pomenuo su mrtvi mainstram, to su slusali narodnjaci kao laku drogu. Film... debelo grijesis to je odlican band posebno ziva svirka, poslusaj ih u Kulusicu imas cijeli album na YT. Poslusaj malo scenu ranih 80ih ova tri banda slobodno preskoci. U globalu poslije '85 svi su manje vise pokusavali da se komarcijalizuju na Bregin recept. Takodje, traba preslusati cijelu plocu kad kupis. Ploce si kupovao gdje si htio bilo je nekoliko desetina izdavaca u Jugi kako velikih tako nezavisnih, kakav Trst? I to extra izdanja najnovija govorim o stranim izdanjim... sljakalo je to ko je htio imao je sve dostupno. Da ne pominjem cinjenicu da si imao koncerte domacih i stranih bandova stalno, sto sada mozemo samo sanjati, kakva crna zatvorena drzava? Nadalje neko pomenu EKV, nisam ih neki pretjeran ljubitelj ali taj koncert iz Doma mladih '91. jedan od najbolje odsviranih koje sam vidio i cuo.
Ova prepiska mi je promakla, i moram se sloziti s tobom. U Jugoslaviji su koncerte drzali Stonesi, Deep Purple, Queen, Eric Clapton, Paul McCartney, Frank Zappa... Jbt samo u Sarajevo su dolazili Motorhead (dvaput!), Elton John, Saxon, Uriah Heep i Scorpionsi.

Kakva crna zatvorena drzava.
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#40 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Better Man »

TRANCE wrote: 16/06/2021 19:42
Piaty wrote: 15/06/2021 23:14
Point. wrote: 15/06/2021 22:10 A manjak energije na koncertima? Svi ko drvene Marije na sceni, kad vidim šta je npr Eddie Vedder i njegov Pearl Jam radio na sceni. Energija pršti na sve strane, kod nas Žera ko biciklo. Gdje ga postaviš, tu ćeš ga naći.
Pa dobro. Sa Vedderom se ne moze niko vala ni porediti, opcenito.

Al jest, glumci naki, valjda ta alternativa i k....c, fgr pa su oni to prerasli.

Ti spomenu Zeru, a urbani ljudi ne shvataju da je i taj ex-yu rock ispiranje mozga. Plus jace ces svirace naci nekad i pod satorom nego te wannabe umjetnike.
Taj ex-yu rock što se tiče muzike nikad nije bio rock nego zapravo pop za široke narodne mase. Što se tiče tekstova, bili većinom glupi ko qrac. Po glupoći prednjačili izvikani bendovi oko kojih se stvarala nekakva legenda tipa Bijelo dugme sa tekstovima "Selma Selma Selma Selma Selma Selma ne naginji se kroz prozor", Plavi orkestar s "puteru puteru treba ti junačina", Film "vozio se Jura Stublić na raketi kroz Chicago" itd. :lol:
Ako uporedimo britansku muzičku scenu tih godina, države koja je bila samo 2 puta veća po populaciji, naša je bila smijurija teška. Ali jbg. narod zbog jezične barijere i zatvorenosti države gdje se po strane ploče išlo u Trst i nije znao za bolje, pa im to bilo nešto najbolje što su čuli. Danas je naravno još gore, pa se zato narod prisjeća ex Yu rocka kao zlatnog perioda.
E jesi našao bendove za usporedbu. Ako si već htio spomenuti ex Yu rock, onda spomeneš prave čistokrvne rock bendove i bendove novog vala, koji su mješali punk i rock. Npr. Time, Smak, Električni Orgazam, Šarlo Akrobata, Idoli, Partibrejkers, EKV, Majke, Haustor, Leb i Sol itd. Selmu je napisao Vlado Dijak svojoj ljubavi Selmi Borić, a Brega je mnogo godina kasnije samo napisao muziku za tu pjesmu. Ima Bijelo Dugme itekako čistokrvnih rock pjesama. Primjer Blues za moju bivšu dragu, jedna klasična čistokrvna rock blues pjesma. Glede Jure Stublića i Filma, ne možeš ga posmatrati kroz tu pjesmu, koja je nastala devedestih, već kroz njegove pjesme nastale u periodu 1979 - 1987. Plavi Orkestar, Crvena Jabuka i slični nikad nisu bili rock, niti imaju ikakve veze s istim. Glede stranih ploča, Bivši Jugoton danas Croatia Records, Suzy, PGP RTB, ZKP RTVLJ su objavljivali licencna izdanja mnogih svjetskih izvođača. Naravno teže je bilo doći do onih koji nisu bili komercijalni, ali i takve ploče si mogao nači u Melodji na Baščaršiji ispod Hodžića 2. Radnju držao Samir Selimović, a bila je jedna radnja i u Skenderiji, ali se ona ztvorila, jer je vlasnik otišao u Njemačku, a svu robu je ostavio Samiru Selimoviću iz Melodije.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#41 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Mlad i Nevin »

Zaboravili ste jagodara Lipovaču sa svojim glupostima tipa jedina moja, motoriiiiii, avtostopppp, šejlaaaa kojim ispire mozgove zadnjih 40 godina kako je on ajatolah estrade rocknrolla i showbiza🤣

Isfoliro šatro turski marš, i to loše i na osnovu toga se smatra virtoGuzom na gitari. Promijenuo 100 muzičara, samo je on stalni clan benda i onda ima obraza reci da divlje jagode postoje 40 godina, a zadnjih 15 ih nema ni na mapi
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#42 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by stubrijez »

e__ wrote: 19/06/2021 01:50 Tesko je reci da nasa muzika nema energiju. Bitno je samo da se pjeva iz duse… ako ista imaju ljudi ovdje, imaju dusu… Ima lijep dio iz “Forever Young” od Alphaville: “The music’s for the sad men / The music’s played by the mad men”. To naravno nije uvijek slucaj.. ali, food for thought. Uostalom, melanholija je normalna.

Redoslijed nebitan, energy level over 9000 ft. flawless delivery, ili, introduction to the balkans, part 1:

1. Rizo Hamidovic - Prebrojana ljeta (“Kad ne bude mene, pjevajte mi pjesme”)
2. Safet Isovic - Sehidski rastanak (rahmetli Safetova energija je bila nesto posebno, i tekst vas ne moze ostaviti ravnodusnim, pogotovo sa nastupa u Zetri)
3. Muharem Serbezovski - Sine moj (vjerovatno jedna od najlijepsih pjesama sa ovog podrucja, od oca — sinu)
4. Stoja - Moje srce ostariti ne sme (nevjerovatna energija!)
5. Zoka Kulina - Gari garo (“Milicijo, stanice Soko’ca, gdje je pistolj, pokojnog mi oca!”)
6. Nervozni Postar - Mi smo drvosjece potaman nam sve (“Romanija sejo, Romanija sestrice, Romanija sejo mila, razgovora nema”)
7. Riblja Corba - Prezir (“Svet se promenio, sve Juda do Jude, olos namece svoje ideje, i vidim lazne i bivse ljude, kameleone i fariseje”)
8. Hor En Nahl - Dzennet je pod majcinim nogama (“Draga moja majko, oci zele te, majko, rahmet suzom pozelim, tuzna uzdisem”)
9. Negative - Ja bih te sanjala (“Jer ako postojis ti, postojim i ja”)
10. Vesna Zmijanac - Kraljica tuge (kakva bi to bila playlista bez elegantne Vesne!)
11. Marchelo - Gola vera (“Neko zna celu Bibliju napamet, ali je i dalje zivotinja”)
12. Sako Polumenta - I pod sjajem ruzicastih zvezda (“K’o toplina sokolovog gnezda, moja dusa da ti bude spas”)

To be continued… :)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
basicm
Posts: 10404
Joined: 16/01/2012 21:38

#43 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by basicm »

M.Skoro i Thimpson - sude mi
Thompson - lipa Kajo

Kako kome ta energija.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#44 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Van Halen »

Thompson - Bosna
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#45 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by stubrijez »

Htio sam ga pomenuti al sam odusto, kontam neko ce se odmah uvrijediti od ovih dusebriznika. Sve na stranu covjek ima stvari i vrhunski band kao stvorene ze zivu svirku. Muzicki gledano, taj vokal i aranzmani me cesto podsjete na Bolero i Soko iz najboljih vremena.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#46 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by TRANCE »

Better Man wrote: 21/06/2021 09:12
TRANCE wrote: 16/06/2021 19:42
Piaty wrote: 15/06/2021 23:14

Pa dobro. Sa Vedderom se ne moze niko vala ni porediti, opcenito.

Al jest, glumci naki, valjda ta alternativa i k....c, fgr pa su oni to prerasli.

Ti spomenu Zeru, a urbani ljudi ne shvataju da je i taj ex-yu rock ispiranje mozga. Plus jace ces svirace naci nekad i pod satorom nego te wannabe umjetnike.
Taj ex-yu rock što se tiče muzike nikad nije bio rock nego zapravo pop za široke narodne mase. Što se tiče tekstova, bili većinom glupi ko qrac. Po glupoći prednjačili izvikani bendovi oko kojih se stvarala nekakva legenda tipa Bijelo dugme sa tekstovima "Selma Selma Selma Selma Selma Selma ne naginji se kroz prozor", Plavi orkestar s "puteru puteru treba ti junačina", Film "vozio se Jura Stublić na raketi kroz Chicago" itd. :lol:
Ako uporedimo britansku muzičku scenu tih godina, države koja je bila samo 2 puta veća po populaciji, naša je bila smijurija teška. Ali jbg. narod zbog jezične barijere i zatvorenosti države gdje se po strane ploče išlo u Trst i nije znao za bolje, pa im to bilo nešto najbolje što su čuli. Danas je naravno još gore, pa se zato narod prisjeća ex Yu rocka kao zlatnog perioda.
E jesi našao bendove za usporedbu. Ako si već htio spomenuti ex Yu rock, onda spomeneš prave čistokrvne rock bendove i bendove novog vala, koji su mješali punk i rock. Npr. Time, Smak, Električni Orgazam, Šarlo Akrobata, Idoli, Partibrejkers, EKV, Majke, Haustor, Leb i Sol itd. Selmu je napisao Vlado Dijak svojoj ljubavi Selmi Borić, a Brega je mnogo godina kasnije samo napisao muziku za tu pjesmu. Ima Bijelo Dugme itekako čistokrvnih rock pjesama. Primjer Blues za moju bivšu dragu, jedna klasična čistokrvna rock blues pjesma. Glede Jure Stublića i Filma, ne možeš ga posmatrati kroz tu pjesmu, koja je nastala devedestih, već kroz njegove pjesme nastale u periodu 1979 - 1987. Plavi Orkestar, Crvena Jabuka i slični nikad nisu bili rock, niti imaju ikakve veze s istim. Glede stranih ploča, Bivši Jugoton danas Croatia Records, Suzy, PGP RTB, ZKP RTVLJ su objavljivali licencna izdanja mnogih svjetskih izvođača. Naravno teže je bilo doći do onih koji nisu bili komercijalni, ali i takve ploče si mogao nači u Melodji na Baščaršiji ispod Hodžića 2. Radnju držao Samir Selimović, a bila je jedna radnja i u Skenderiji, ali se ona ztvorila, jer je vlasnik otišao u Njemačku, a svu robu je ostavio Samiru Selimoviću iz Melodije.
Jesam našao jer su to bili najpopularniji bendovi koji su se prodavali kao rock bendovi: Bijelo dugme, Plavi orkestar, Film, a možemo dodati i Divlje jagode, Hari Mata Hari, Parni valjak, Teška industrija, čak i Crvena jabuka poslije smrti Ričla. Sve su to bendovi s tekstovima i muzikom za nivo zaljubljene srednjoškolke koji su postigli veliki uspjeh samo zato što nije postojalo ništa bolje. Znaš kako su ih još zvali oni što su vidjeli malo svijeta i izvan ex Yu? Zvali su ih pastirskim rock bendovima.
Pošto si ti iz Londona, eto uporedi te bendove s Joy Division, The Clash, Stone Roses, Rolling Stones, Pink Floyd, Led Zeppelin koji su iz države koja je bila samo duplo veća po veličini populacije od Jugoslavije.
Što se tiče bendova koje si spomenuo, slušao sam i ja RM Točka, Formulu 4, Bombarder, SCH, Bareta, Partibrejkerse, KUD Idijote, ali to su bili više underground bendovi, nisi bili mainstream bendovi koji su punili stadione kao Bijelo dugme i ostali.
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#47 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Better Man »

TRANCE wrote: 30/06/2021 01:52
Better Man wrote: 21/06/2021 09:12
TRANCE wrote: 16/06/2021 19:42
Taj ex-yu rock što se tiče muzike nikad nije bio rock nego zapravo pop za široke narodne mase. Što se tiče tekstova, bili većinom glupi ko qrac. Po glupoći prednjačili izvikani bendovi oko kojih se stvarala nekakva legenda tipa Bijelo dugme sa tekstovima "Selma Selma Selma Selma Selma Selma ne naginji se kroz prozor", Plavi orkestar s "puteru puteru treba ti junačina", Film "vozio se Jura Stublić na raketi kroz Chicago" itd. :lol:
Ako uporedimo britansku muzičku scenu tih godina, države koja je bila samo 2 puta veća po populaciji, naša je bila smijurija teška. Ali jbg. narod zbog jezične barijere i zatvorenosti države gdje se po strane ploče išlo u Trst i nije znao za bolje, pa im to bilo nešto najbolje što su čuli. Danas je naravno još gore, pa se zato narod prisjeća ex Yu rocka kao zlatnog perioda.
E jesi našao bendove za usporedbu. Ako si već htio spomenuti ex Yu rock, onda spomeneš prave čistokrvne rock bendove i bendove novog vala, koji su mješali punk i rock. Npr. Time, Smak, Električni Orgazam, Šarlo Akrobata, Idoli, Partibrejkers, EKV, Majke, Haustor, Leb i Sol itd. Selmu je napisao Vlado Dijak svojoj ljubavi Selmi Borić, a Brega je mnogo godina kasnije samo napisao muziku za tu pjesmu. Ima Bijelo Dugme itekako čistokrvnih rock pjesama. Primjer Blues za moju bivšu dragu, jedna klasična čistokrvna rock blues pjesma. Glede Jure Stublića i Filma, ne možeš ga posmatrati kroz tu pjesmu, koja je nastala devedestih, već kroz njegove pjesme nastale u periodu 1979 - 1987. Plavi Orkestar, Crvena Jabuka i slični nikad nisu bili rock, niti imaju ikakve veze s istim. Glede stranih ploča, Bivši Jugoton danas Croatia Records, Suzy, PGP RTB, ZKP RTVLJ su objavljivali licencna izdanja mnogih svjetskih izvođača. Naravno teže je bilo doći do onih koji nisu bili komercijalni, ali i takve ploče si mogao nači u Melodji na Baščaršiji ispod Hodžića 2. Radnju držao Samir Selimović, a bila je jedna radnja i u Skenderiji, ali se ona ztvorila, jer je vlasnik otišao u Njemačku, a svu robu je ostavio Samiru Selimoviću iz Melodije.
Jesam našao jer su to bili najpopularniji bendovi koji su se prodavali kao rock bendovi: Bijelo dugme, Plavi orkestar, Film, a možemo dodati i Divlje jagode, Hari Mata Hari, Parni valjak, Teška industrija, čak i Crvena jabuka poslije smrti Ričla. Sve su to bendovi s tekstovima i muzikom za nivo zaljubljene srednjoškolke koji su postigli veliki uspjeh samo zato što nije postojalo ništa bolje. Znaš kako su ih još zvali oni što su vidjeli malo svijeta i izvan ex Yu? Zvali su ih pastirskim rock bendovima.
Pošto si ti iz Londona, eto uporedi te bendove s Joy Division, The Clash, Stone Roses, Rolling Stones, Pink Floyd, Led Zeppelin koji su iz države koja je bila samo duplo veća po veličini populacije od Jugoslavije.
Što se tiče bendova koje si spomenuo, slušao sam i ja RM Točka, Formulu 4, Bombarder, SCH, Bareta, Partibrejkerse, KUD Idijote, ali to su bili više underground bendovi, nisi bili mainstream bendovi koji su punili stadione kao Bijelo dugme i ostali.
Znaš li da je Gile nakon što je sa svojom grupom Električni Orgazam objavio prvi album bio u Londonu i ponio je sa sobom jedan primjerak albuma i ostavio ga na portirnici da li BBC-a ili NME-a, nisam siguran, i rekao portiru da istu preda i da onaj ko zna će uzeti tu ploču (pritom je mislio na muzičkog urednika i novinara, koji je bio zadužen za recenziranje novih stvari) i da je upravo u NME objavljena recenzija ploče i da je bila jako afirmativna i da su dosta nahvalili album i da je bio na listi najboljih albuma te godine. Pastirski rok je termin upotrebljen za Bijelo Dugme i to zbog naslovne pjesme prvog albuma Kad bi bio bijelo dugme i onog uvoda gdje se čuju ovce i sav taj štimung oko toga. I opet kažem, mani se Plavog orkestra, Crvene jabuke, Harija i sličnih limunada, već gledaj Time, Smak, Leb i Sol i druge što sam nabrojao, koji kvalitetom su mogli stati uz rame Engleskim rock, punk itd bendovima. Jedini minus naših bendova je bio jezik, ali Električni Orgazam je snimio album na Engleskom jeziku, gdje su obradili njima najdraže pjesme engleskih i američkih rock zvijezda. Bendove koje si nabrojao ( sve ih slušam) su klasici za sva vremena i to je samo mali dio tih vrhunskih bendova, jer ih ima još i u sadašnjosti i prošlosti poput Radiohead, Teenage Fanclub, Belle And Sebastian, Manic Street Preachers, Portishead i njihov uticaj na savremenu pop kulturu je nemjerljiv i oni su pravili vječnu muziku, tj. muziku koja nikad neće izblijediti, za razliku od današnjeg smeća poput Rite Ore, Due Lipa i svog ostalog smeća. Nabrojao sam samo Britanske Bendove. A gdje je tu Australac Nick Cave, pa Francuski dvojac AIR, pa Amerikanci Sonic Youth, Pearl Jam, Soundgraden, Alice In Chains, Mudhoney, Janes Addiction, White Stripes itd.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#48 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Piaty »

stubrijez wrote: 21/06/2021 13:06 Htio sam ga pomenuti al sam odusto, kontam neko ce se odmah uvrijediti od ovih dusebriznika. Sve na stranu covjek ima stvari i vrhunski band kao stvorene ze zivu svirku. Muzicki gledano, taj vokal i aranzmani me cesto podsjete na Bolero i Soko iz najboljih vremena.
Ma nakav se meni padavicar javljao da mi kaze da Thompson nije cak ni rock. E jok, rekoh, eto Lete Stuke su rock. A vidim ja, on to nesto politicki gleda, kao uvrijedjen, urban. Kontam, hajd ti sa tim alternativcima slusaj Radiohead i uzivaj u energiji Radioheada. To su ti sto slusaju pop a misle da slusaju rock.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#49 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Hajvan »

saki diki turbo rock :mrgreen:
Post Reply