Manjak energije u nasoj muzici

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 Manjak energije u nasoj muzici

Post by apsidejzi »

Naletim na neku playlistu narodne muzike i poslusam nekih 10tak pjesama koje su kao najpopularnije sada i uvidim jednu veoma intrigantnu stvar. Naime, nedostatak energije u samim pjesmama. Haj sto je muzika jeftina i bazira se na jednostavnim rifovima koji se ponavljaju, haj sto kradu melodije sa orijenta, al tekst... tekst je toliko letargican da sam morao pustiti par stranih pjesama da dodjem sebi. Sve neka pasiva: te ostavio me, te ne znam sta da radim, kad me pitaju sutim, sta je ljubav kad ne boli i sl. Nema nikakve akcije u pjesmama, nema emocije. Imaju blijedi pokusaji izazivanja tuge al je i ta tuga bez smisla.

Mozda sam samo ja ostario al fakat ne razumijem zasto bi neko slusao takvu muziku. Ne mozes ni plesati uz to. ne mozes ni piti uz to. Jedina upotrebna vrijednost je da popuni pozadinski sum u kaficima. Cisto da nesto cavrlja u pozadini i remeti tisinu. Umjesto radio emisija... Kao neki suplji balon bez icega unutra. I takvo nesto dobija po 15 miliona pregleda. Ko to gleda? Kakav mentalni sklop uziva u tome i zasto?

Pazi ove energije jbt:
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#2 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by YouAreMyDestiny »

Pa kakvi smo mi, takve su nam i pjesme. Latergične, pasivne, bez energije, mutave...
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#3 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by carobnjak_N »

Pa to ti je slavenski štih, tužbalice i ojkalice. Slično je i kod Rusa.
Ali recimo u našoj bosanskoj starogradskoj muzici, kakva je sevdalinka, ima dosta veselih i poletnih pjesama.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#4 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by stubrijez »

Joj nemoj sevdaha jaro, pa to je bas olicenje jada i patnje, muka mi od ljubavi izgorjo bez dragane...
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#5 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by stubrijez »

apsidejzi wrote: 06/06/2021 22:32 Naletim na neku playlistu narodne muzike i poslusam nekih 10tak pjesama koje su kao najpopularnije sada i uvidim jednu veoma intrigantnu stvar. Naime, nedostatak energije u samim pjesmama. Haj sto je muzika jeftina i bazira se na jednostavnim rifovima koji se ponavljaju, haj sto kradu melodije sa orijenta, al tekst... tekst je toliko letargican da sam morao pustiti par stranih pjesama da dodjem sebi. Sve neka pasiva: te ostavio me, te ne znam sta da radim, kad me pitaju sutim, sta je ljubav kad ne boli i sl. Nema nikakve akcije u pjesmama, nema emocije. Imaju blijedi pokusaji izazivanja tuge al je i ta tuga bez smisla.

Mozda sam samo ja ostario al fakat ne razumijem zasto bi neko slusao takvu muziku. Ne mozes ni plesati uz to. ne mozes ni piti uz to. Jedina upotrebna vrijednost je da popuni pozadinski sum u kaficima. Cisto da nesto cavrlja u pozadini i remeti tisinu. Umjesto radio emisija... Kao neki suplji balon bez icega unutra. I takvo nesto dobija po 15 miliona pregleda. Ko to gleda? Kakav mentalni sklop uziva u tome i zasto?

Pazi ove energije jbt:
Najgore sto publika nema nikakav nagon za muzicku (u slusalackom smislu) izobrazbu, da pogledaju iza te barijere mediokriteta. To nazalost pogadja sve aspekte razmisljanja a posebno kulture. Danas kad slusas stvaraoce sa nasih prostora iz nekih davnih vremena vidis da su ljudi slusali muziku, pratili trendove, experimentisali sa aranzmanom. Tekst kao tekst i nije tako vazan, ja nekako razmisljam o muzici vise kao o muzici, ne mora ni biti vokala. Najsmesnije mi je vidim ponekad na joggingu prodje neki klinac sav je nabrijan u punoj ratnoj spremi, trci i naravno slusalice na usima kad prodje cujes neke zurle, autotune, turbo do daske kad ga ja cujem napolje. Klinca to motivise nekako, kako nemam pojma, to ne razumijem i ne zelim da razumijem. Onda razmisljas sta nam bi da nam je to uslo u zivotni soundtrack... a jeste, i to naveliko.
Last edited by stubrijez on 07/06/2021 11:12, edited 1 time in total.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#6 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by stubrijez »

...
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#7 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by YouAreMyDestiny »

carobnjak_N wrote: 07/06/2021 09:55 Pa to ti je slavenski štih, tužbalice i ojkalice. Slično je i kod Rusa.
Ali recimo u našoj bosanskoj starogradskoj muzici, kakva je sevdalinka, ima dosta veselih i poletnih pjesama.
Pa sevdalinke su baš plačljive i tužne.
izvrsni direktor
Posts: 9023
Joined: 20/12/2018 16:11

#8 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by izvrsni direktor »

apsidejzi wrote: 06/06/2021 22:32 Naletim na neku playlistu narodne muzike i poslusam nekih 10tak pjesama koje su kao najpopularnije sada i uvidim jednu veoma intrigantnu stvar. Naime, nedostatak energije u samim pjesmama. Haj sto je muzika jeftina i bazira se na jednostavnim rifovima koji se ponavljaju, haj sto kradu melodije sa orijenta, al tekst... tekst je toliko letargican da sam morao pustiti par stranih pjesama da dodjem sebi. Sve neka pasiva: te ostavio me, te ne znam sta da radim, kad me pitaju sutim, sta je ljubav kad ne boli i sl. Nema nikakve akcije u pjesmama, nema emocije. Imaju blijedi pokusaji izazivanja tuge al je i ta tuga bez smisla.

Mozda sam samo ja ostario al fakat ne razumijem zasto bi neko slusao takvu muziku. Ne mozes ni plesati uz to. ne mozes ni piti uz to. Jedina upotrebna vrijednost je da popuni pozadinski sum u kaficima. Cisto da nesto cavrlja u pozadini i remeti tisinu. Umjesto radio emisija... Kao neki suplji balon bez icega unutra. I takvo nesto dobija po 15 miliona pregleda. Ko to gleda? Kakav mentalni sklop uziva u tome i zasto?
Pogledaj energije jbt:



I kaze nema energije u nasoj muzici
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#9 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by carobnjak_N »

klix wrote: 07/06/2021 11:50
carobnjak_N wrote: 07/06/2021 09:55 Pa to ti je slavenski štih, tužbalice i ojkalice. Slično je i kod Rusa.
Ali recimo u našoj bosanskoj starogradskoj muzici, kakva je sevdalinka, ima dosta veselih i poletnih pjesama.
Pa sevdalinke su baš plačljive i tužne.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#10 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by YouAreMyDestiny »

carobnjak_N wrote: 07/06/2021 12:19
klix wrote: 07/06/2021 11:50
carobnjak_N wrote: 07/06/2021 09:55 Pa to ti je slavenski štih, tužbalice i ojkalice. Slično je i kod Rusa.
Ali recimo u našoj bosanskoj starogradskoj muzici, kakva je sevdalinka, ima dosta veselih i poletnih pjesama.
Pa sevdalinke su baš plačljive i tužne.
Ali velika većina je draga me ostavila, šta ću jadan jaaa tuggy plakyy
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#11 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by carobnjak_N »

nemam takav dojam ...a inače većina muzike ti je u tom fazonu ljubavnih lomova
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#12 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by stubrijez »

klix wrote: 07/06/2021 12:21
carobnjak_N wrote: 07/06/2021 12:19
klix wrote: 07/06/2021 11:50

Pa sevdalinke su baš plačljive i tužne.
Ali velika većina je draga me ostavila, šta ću jadan jaaa tuggy plakyy
ma da, nije to izvorna muzika. Ukus i interpretacija na stranu, izvorna muzika je bas endemska za prostor bosne, konceptualno i interpretacijski. Muzika i tekst. Tu nema placem tugujem... Odosmo off malo ali opet povezano na neki nacin. BTW @apsidejzi gdje nadje Bonnie, ja kad sam bio klinac to je bila pjesmica za djevojcice. Nista protiv, hocu da kazem to dovoljno govori o svemu navedenom.
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#13 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by geralt »

Ne mogu se porediti razliciti zanrovi muzike i na osnovu toga izvoditi zakljucci. Metal je pun energije, i domaci i strani podjednako :D Pank isto tako, hip hop u 90% slucajeva.

Pazi ove energije brt:

YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#14 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by YouAreMyDestiny »

Meni nema energije bez roka. :) Dobro, svaka čast i metalu naravno.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#15 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by stubrijez »

... pa ne misli se na konjske snage. Ja sam shvatio da se prica o kreativnoj energiji, snazi izricaja...
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#16 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by detroit-mercy »

Nema energije bez Mice Trofrtaljke i Kalesijskih Zvuka :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=6BU1BiLUgDo
Poslusajte da vidite sta je energija :mrgreen:.
https://www.youtube.com/watch?v=Qlca93gha6E
swanfilter
Posts: 7405
Joined: 06/06/2008 18:52

#17 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by swanfilter »

Uh, kad krene ona "prođoh Bosnom kroz gradoveeeeee"

Kae, nema energije ...
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#18 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by stubrijez »

swanfilter wrote: 08/06/2021 08:02 Uh, kad krene ona "prođoh Bosnom kroz gradoveeeeee"

Kae, nema energije ...
posebno u izvedbi Marinka Rokvica
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#19 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by TRANCE »

apsidejzi wrote: 06/06/2021 22:32 Naletim na neku playlistu narodne muzike i poslusam nekih 10tak pjesama koje su kao najpopularnije sada i uvidim jednu veoma intrigantnu stvar. Naime, nedostatak energije u samim pjesmama. Haj sto je muzika jeftina i bazira se na jednostavnim rifovima koji se ponavljaju, haj sto kradu melodije sa orijenta, al tekst... tekst je toliko letargican da sam morao pustiti par stranih pjesama da dodjem sebi. Sve neka pasiva: te ostavio me, te ne znam sta da radim, kad me pitaju sutim, sta je ljubav kad ne boli i sl. Nema nikakve akcije u pjesmama, nema emocije. Imaju blijedi pokusaji izazivanja tuge al je i ta tuga bez smisla.

Mozda sam samo ja ostario al fakat ne razumijem zasto bi neko slusao takvu muziku. Ne mozes ni plesati uz to. ne mozes ni piti uz to. Jedina upotrebna vrijednost je da popuni pozadinski sum u kaficima. Cisto da nesto cavrlja u pozadini i remeti tisinu. Umjesto radio emisija... Kao neki suplji balon bez icega unutra. I takvo nesto dobija po 15 miliona pregleda. Ko to gleda? Kakav mentalni sklop uziva u tome i zasto?

Pazi ove energije jbt:
Zato što je u zadnjih 10-ak godina uslijedila velika ekspanzija vjere u društvu, a vjera ne podržava neku zabavu, skakanje, energiju, čak takve etiketira i kao narkomane, budaletine i sl. Pitaj ljude šta misle o npr. Dubiozi Kolektivu i sve će ti se samo kazati. Zato sada imamo poplavu Huseinbegovića, Muzaferija i njihovih kopija sa stilom muzike sokakom šeće lijepa Šeherzada, srce dala drugom, kuku lele stara majko.

Što se tiče energije, 80-e i 90-e rulz :mrgreen:



YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#20 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by YouAreMyDestiny »

Zato što je u zadnjih 10-ak godina uslijedila velika ekspanzija vjere u društvu, a vjera ne podržava neku zabavu, skakanje, energiju, čak takve etiketira i kao narkomane, budaletine i sl. Pitaj ljude šta misle o npr. Dubiozi Kolektivu i sve će ti se samo kazati. Zato sada imamo poplavu Huseinbegovića, Muzaferija i njihovih kopija sa stilom muzike sokakom šeće lijepa Šeherzada, srce dala drugom, kuku lele stara majko.
Tačno, ekspanzija vjere. Prvi akšam u kuću. Sad je to in.
User avatar
Ludzak
Posts: 5331
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#21 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Ludzak »

Dobro ste spomenuli. Zaboravio sam Eldina Huseinbegovica uvrstiti na temi najomrazenijih pjevača.

Taj pjevač me pisebno iritira. Sa svojom plačljivom facom. I njegovoj ljubavi prema Sarajevu.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#22 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by YouAreMyDestiny »

To su ti njanjavi ljudi. Ja ne volim ništa njanjavo, ni ljude, ni muziku, ni knjige, ni ništa. Bezukus ljigavi.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#23 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Piaty »

Nema nista njanjavije od muzike koju pjeva Vlado georgijev i Sergej Cetkovic. To je njanjavije od onog naseg halal popa.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#24 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by stubrijez »

halal pop... :lol: :lol: :lol: :lol: treba dat medalju tom ko je izmislio tu klasifikaciju. Najjaci predstavnici Aldino, Muzaferija i ovaj gorepomenuti a rako bih da je zacetnik SMS al to je jos i pomoziboze spram ovog jecanja danas. Fakat muzika za obozavatelje narodnjaka da imaju sta slusat u kaficu dok ispijaju kaHvu uz rahatlokum, dudlaju shishu, glade brade i kontempliraju koja je cura za udaju. Jebote vratili smo se 150 godina unazad.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#25 Re: Manjak energije u nasoj muzici

Post by Piaty »

stubrijez wrote: 15/06/2021 13:00 halal pop... :lol: :lol: :lol: :lol: treba dat medalju tom ko je izmislio tu klasifikaciju. Najjaci predstavnici Aldino, Muzaferija i ovaj gorepomenuti a rako bih da je zacetnik SMS al to je jos i pomoziboze spram ovog jecanja danas. Fakat muzika za obozavatelje narodnjaka da imaju sta slusat u kaficu dok ispijaju kaHvu uz rahatlokum, dudlaju shishu, glade brade i kontempliraju koja je cura za udaju. Jebote vratili smo se 150 godina unazad.
Ja mislim da sam ja to izmislio zajebavajuci se sa rajom na kafi.
Jedino da jos nekom to nije na um palo. Uglavnom, licno nisam cuo ni od koga.

Mislim da nije SMS zacetnik. Nekako je to zaceo Dino Merlin a hajdemo reci da su ovi ostali naseg "carobnjaka" shvatili preozbiljno.

Aldino i Armin Muzaferija u H.P definitivno najaci. Nesto kao Iron Maiden i Metallica halal popa
Post Reply