Maltezer

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
sabinna38
Posts: 240
Joined: 03/01/2014 19:38
Contact:

#1 Maltezer

Post by sabinna38 »

Imam maltezera starog 2 mjeseca. Molim sve one koji me mogu posavjetovati da se jave.
1. Kako ga nauciti da vrsi nuzdu na odredjeno mjesto? ( znam za pelene)
Uopsteno neki korisni savjeti vezani za njegu , nekome ko prvi put ima psa u kuci.

Hvala Vam !!!
User avatar
Ravenn
Posts: 279
Joined: 14/02/2010 18:04

#2 Re: Maltezer

Post by Ravenn »

naoruzaj se strpljenjem i budi dosljedna
kako ga sada vaspitas, takvog ces psa imati - a vrijeme za oblikovanje karaktera ti je ograniceno
u prvo vrijeme ga TI moras nositi na pelenu ili prostirku otprilike svaka 2h kada je budan, ODMAH nakon buđenja i igre
kad god piski gdje treba slobodno pretjeruj u pohvalama (ja sam govorila "bravo" i davala mu male poslastice), nakon nekog vremena ce sam ici na određeno mjesto
samo pazi, nece da obavljaju obje nužde na istom mjestu tj ako piski na jednoj peleni postavi i drugu negdje malo dalje kako bi mogao kakiti
svaki cuko ima svoj "hint" tj ponašanje kada mora da kaki (moj je intenzivno njuskao i vrtio se u krug dok ne čučne, to i sada radi)
nikada ga ne kaznjavaj kada je vec gotovo, nece povezati jednu radnju s drugom
ako ga uhvatiš, e onda ga ruži (nemoj da ga tučeš, ja bih mog cukija samo uhvatila za vrat i protresla dok malo ne zacvili - tako ih majke kažnjavaju u leglu)
brzo uče , ne brini, samo budi dosljedna i ti i svi ukucani
kada se igra ustima tj gricka odredi intenzitet odmah, ako pretjera svaka igra prestaje i ignorisi ga jedno vrijeme
hrani ga uvijek otprilike u isto vrijeme (najbolje 3x dnevno), na istom mjestu - ako ne pojede nakon 15-20 min skloni, tako ćeš mu regulisati i wc
hrani ga samo hranom za štenad - eventualno mu ponekad daj malo jogurta, jabuke, mrkvice ili kuhane piletine(to dobro prati, mnoge male pasmine su alergične na piletinu)
ne daj mu vašu hranu, koliko god da moli (sada je najbolje vrijeme da ga naučiš da ne prosi oko stola)
psima je dosta ljudske hrane toksično, naročito: luk, češnjak, grožđe i grožđice, čokolada, začini, slatkiši, čips, kokice, MLIJEKO(nije otrovno, ali ga ne mogu svariti pa se napate),...
svakih mjesec dana daj mu 1/3 tablete protiv parazita dok ne poraste, onda veća doza (npr CANIVERM), ne izvodi ga dok ne primi SVE vakcine, a prije izlazaka mu nabavi ogrlicu protiv buha i krpelja (najbolja je Bayerova FORESTO, ali nema kod nas- najbliže u HR ili SRB)
od nekog 3+ mjeseca ga navikavaj na povodac a već sada mu stavi mekanu ogrlicu (imaš u ZOO centru, a i mogu te posavjetovati imaju iskustva sa svim pasminama)
izvinjavam se na dugačkom postu, ovo mi je prvo palo na pamet iz ličnog iskustva
ako imas pitanja, javi se

PS jako je bitno da odaberes dobrog veterinara s kojim možeš komunicirati i koji ima strpljenja za vlasnike početnike :)
PPS nikada ne škrtari na hrani, hrani ga kvalitenijom hranom i biće zdraviji a i duže će živjeti (nikakav Pedigre, Purina i ostalo smeće)
PPPS kada dođe vrijeme za šišanje i rezanje noktiju, raspitaj se kod vlasnika, slobodno zaustavi ljude sa cukama na ulici, brzo ćeš uvidjetit da su svi vlasnici solidarni i da će ti vrlo rado pomoći ako mogu :)
User avatar
sabinna38
Posts: 240
Joined: 03/01/2014 19:38
Contact:

#3 Re: Maltezer

Post by sabinna38 »

Koliko tih vakcina treba da primi ?? Tek ga imam par dana. Prodavac je rekao da je vakciniaan

I sta je s tim suzicama koje mu ostavljaju mrlju oko ociju, sta a tim da radim?
User avatar
Ravenn
Posts: 279
Joined: 14/02/2010 18:04

#4 Re: Maltezer

Post by Ravenn »

on je dobio samo prvu vakcinu ako je tako mali, znači još dvije takve i jedna protiv bjesnila (ona se prima svake godine)
provjeri u pasošu, mora biti upisano
kao što sam ti rekla, pod hitno nadji veterinara on ce ti sve korake objasniti tj sta i kada trebas
suzice čistiš sredstvom protiv mrlja (takođe ima u ZOO centru, oko 8km) ili se trudiš da to područje držiš suhim i redovno čistiš tuferom
imati psa je obaveza, njegovo zdravlje i sreća zavise isključivo od tebe
ali to je i neizmjerna sreća, vidjećeš koja je to ljubav silna :)
gdje živiš? da vidimo ko ti je najbliži vet
User avatar
sabinna38
Posts: 240
Joined: 03/01/2014 19:38
Contact:

#5 Re: Maltezer

Post by sabinna38 »

Javi mi se pls na private. Ako mi ti ne pomognes ne znam ko ce. Totalni sam laik :)
User avatar
Ravenn
Posts: 279
Joined: 14/02/2010 18:04

#6 Re: Maltezer

Post by Ravenn »

kako vam ide?
ps imas private
User avatar
sabinna38
Posts: 240
Joined: 03/01/2014 19:38
Contact:

#7 Re: Maltezer

Post by sabinna38 »

Borimo se. Piski gdje stigne, krpu ne ispustam iz ruke... Vakcinisala sam ga............BORBA, al se volimo :D

Nabavila sam neke kapi, kao posprica se na zeljeno mjesto gdje treba da piski i kao treba da djeluje, medjutim ovaj moj to ne ferma 5 %. Za sad :)
User avatar
Ravenn
Posts: 279
Joined: 14/02/2010 18:04

#8 Re: Maltezer

Post by Ravenn »

te kapi ni nama nisu puno pomogle, samo ono sto sam ti vec rekla: nosi ga ti svaka 2-3h navece (ako mozes), cim se probudi, cim zavrsi sa igrom
i hvali i nagradjuj svaki uspjeh, brzo ce skontati
ne piski on namjerno, njemu je sada besika velicine graska
ali dobra vijest je da ce to sve brzo prerasti
PS strasno mi je drago sto cujem da se vec toliko volite
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#9 Re: Maltezer

Post by una_bo »

pas piski ili kaki kad jede, kad se probudi. dakle, ako ti je cilj nauciti ga da piski na tu pelenu, kad jede, nakon 15 min ga stavi na tu pelenu i dok se ne popiski ne mici ga odatle. kad se popiski napravi mu veselje kao da je ne znam ti sta uradio :D nagradi ga. i tako svaki put dok ne poveze to mjesto sa nagradom. kaznis ga jedino ako ga uhvatis na djelu, nikako poslije.
Nama je Minnie naucila u roku 3 dana gdje je pelena, i nismo imali problema s njom, oni to brzo skopcaju ali ja sam joj doslovno disala za vratom.
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#10 Re: Maltezer

Post by una_bo »

Ravenn wrote:
svakih mjesec dana daj mu 1/3 tablete protiv parazita dok ne poraste, onda veća doza (npr CANIVERM), ne izvodi ga dok ne primi SVE vakcine, a prije izlazaka mu nabavi ogrlicu protiv buha i krpelja (najbolja je Bayerova FORESTO, ali nema kod nas- najbliže u HR ili SRB)
od nekog 3+ mjeseca ga navikavaj na povodac a već sada mu stavi mekanu ogrlicu (imaš u ZOO centru, a i mogu te posavjetovati imaju iskustva sa svim pasminama)
tableta protiv parazita ide po kilaži psa, dakle 1 tableta na deset kila. ne daje se jednom mjesečno, nego jednom, pa za 14 dana ponovo, toliko treba da se glista, ako je ima, razvije ali ne izlegne nove larve, jer tableta ubija odrasle gliste a ne larve.
pas gliste može pokupiti preko kakice drugog psa, kad pomiriše tu kakicu, i obično se napuše, ili se kliže na guzi.

pitaj uzgajivača jel očistio psa, ako nije, očisti ga ti, i onda kad ga očistiš tako jednom u 2 sedmice, dovoljno ti je psa čistiti svaka 3 mjeseca.

Što se tiče ogrlica, pogledaj na ogrlici da li štenac može koristiti, neke ne smiju štenci mlađi od 6 mjeseci, ovaj foresto smiju psi nakon 2 mjeseca ali kao što reče raven, nema kod nas. naravno, psa moraš nakon svake šetnje pregledati.
User avatar
sabinna38
Posts: 240
Joined: 03/01/2014 19:38
Contact:

#11 Re: Maltezer

Post by sabinna38 »

Sta je najbolje da jede od domace hrane, sem piletine? ...To znam
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#12 Re: Maltezer

Post by pakica_ »

sabinna38 wrote:Sta je najbolje da jede od domace hrane, sem piletine? ...To znam
najbolje ti je nista, ako nisi ziher, sasvim je dovoljna puppy/junior hrana..
A ako bas nesto moras, onda neka to bude meso, riza, riba, jabuke, mrkve i tako to.. Pilece kosti ni pod razno termicki obradjene..
Guglaj raw/barf prehranu, mali je, nije ti veliki trosak jer je dnevna doza raw hrane 2-3% tezine psa, a po meni im je to najbolje.. Helem, pitaj sta god te zanima, ima nas, pokusat cemo ti pomoci :)
Post Reply