Mali zmaj u Mostaru

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#1 Mali zmaj u Mostaru

Post by JBT »

Bruce Lee statue for Bosnian city


Bruce Lee was the first star of kung-fu
Kung-fu legend Bruce Lee is to be honoured with a statue in the war-torn Bosnian city of Mostar.
A statue of the action hero is intended to remind people of Lee's "loyalty, friendship, skill and justice".

The city remains ethnically split with Bosnian Muslims, Croats and Serbs divided since the 1992-95 war.

Writer Veselin Gatalo said: "Lee is a true international hero and is a hero to all ethnicities in Bosnia and that's why we picked him."


Opening ceremony

Gatalo, who came up with the idea, said they planned to erect the statue in Spanish Square, in the centre of the city.

He is an ethnic Croat and said he hopes a statue to Lee will help erase the city's image as a place of ethnic rivalries.

"We want that people, when you say Mostar, respond: 'that's the city that has a monument to Bruce Lee'," Gatalo added.

He hopes to install the statue by November this year and invite Lee's wife, Linda Lee to the opening ceremony.

The four martial arts films Lee made - Fists of Fury (1972), Enter the Dragon, The Chinese Connection and Return of the Dragon (all 1973) - ensured his place in film history.

But he died at the age of 32 from swelling on the brain, before he could witness his rise to fame in the US.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#2

Post by JBT »

Ima li ko kakvu sliku?
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#3

Post by JBT »

Spomenik Bruce Leeju oštećen nedugo nakon otvaranja!

Par sati nakon ceremonija otkrivanja spomenika Bruce Leeju u gradskom parku u Mostaru, s noći subote na nedjelju, nepoznati vandali ili više njih oštetili su spomenik Malom Zmaju. Slučaj je prijavljen policiji, ali do...


... ovoga trenutka policija nije obavila uviđaj. Na kipu su oštećene nunčake s lancem u sredini.

Svaki komentar je suvišan.

(Bljesak)



Jutros i tijekom dana ispred spomenika okupljao se veliki broj ljudi koji su došli pogledati Bruce Leeja. Mnogi od njih su ostali zapaljeni kada su saznali i vidjeli koliko je vremena trebalo njihovim sugrađanima da Bruce Leeju zažele ''dobrodošlicu''.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#4

Post by JBT »

Image
A-ZO
Posts: 955
Joined: 21/08/2005 01:00
Location: Goražde

#5

Post by A-ZO »

Image

you better fix that chain fast on my nunchakos, or else :x
A-ZO
Posts: 955
Joined: 21/08/2005 01:00
Location: Goražde

#6

Post by A-ZO »

ps. please install the statue on at least 3 to 5 x higher stone base, so people would admire it from distance instead of standing at the same level with the figure
A-ZO
Posts: 955
Joined: 21/08/2005 01:00
Location: Goražde

#8

Post by A-ZO »

spomenik je dan nakon mostarskog otkriven i u hong kong-u, ali naravno puno ozbiljnije obezbjedjen i izdignut onako kako je to neophodno da ne bi dolazilo do stalnog pipkanja i eventualnog sknavljenja... inace, spomenik je visine 2,5 m i 600 kg kao sto prilici svakom pravom spomeniku... nevjerovatno je kako nas covjek (kipar, organizator, entuzijasta) moze doci na ideju da spomenik postavi na niskoj kamenoj kockici i ostavi ga na sred livade na milost i nemilost pijancima, beskucnicima, klosarima i lutalicama... :?

Image
Last edited by A-ZO on 27/11/2005 19:53, edited 1 time in total.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#9

Post by JBT »

Nekako mi je ovaj nash malo ljepsi.
:)
zgembo adislić
Posts: 259
Joined: 14/01/2003 00:00
Contact:

#10

Post by zgembo adislić »

Negdje procitah da je ovaj u MO uradjen u 1:1 razmjeri..al mi nekako bas malen izgleda..jes da su zuti maleni..ali ne ovoliko..i btw malo me ovako sav sjajan podsjeca na onog robota sto mjenja oblike iz Terminatora :D
_BaykoNoor_
Posts: 738
Joined: 17/06/2004 03:21

#11

Post by _BaykoNoor_ »

JBT wrote:Nekako mi je ovaj nash malo ljepsi.
:)
ali ce njihov duze trajati :D :D :D
*Unreal*
Posts: 366
Joined: 13/04/2005 01:01
Location: Sarajevo

#12

Post by *Unreal* »

kod nih nemaju sta izvalit :D fakat neozbiljno od strane kipara, i ja sam odmah primjetio kako cudno izgleda onaj mali blok koji je u ravni sa zemljom, a pogotovo Bruce Lee na visini normalnih ljudi, nisam nikada vidio ovako uradjen spomenik...
everybody hurts
Posts: 373
Joined: 13/06/2005 13:10

#13

Post by everybody hurts »

*Unreal* wrote:kod nih nemaju sta izvalit :D fakat neozbiljno od strane kipara, i ja sam odmah primjetio kako cudno izgleda onaj mali blok koji je u ravni sa zemljom, a pogotovo Bruce Lee na visini normalnih ljudi, nisam nikada vidio ovako uradjen spomenik...
Nije kipar kriv sto zivi u zemlji papaka...
MedoX
Posts: 264
Joined: 05/10/2005 19:20

#14

Post by MedoX »

everybody hurts wrote:
*Unreal* wrote:kod nih nemaju sta izvalit :D fakat neozbiljno od strane kipara, i ja sam odmah primjetio kako cudno izgleda onaj mali blok koji je u ravni sa zemljom, a pogotovo Bruce Lee na visini normalnih ljudi, nisam nikada vidio ovako uradjen spomenik...
Nije kipar kriv sto zivi u zemlji papaka...
nop...lik je iz Zagreba,.... :-D

ako upravo na to nisi mislio...al ne bi bilo logike...
everybody hurts
Posts: 373
Joined: 13/06/2005 13:10

#15

Post by everybody hurts »

Nije kipar kriv sto zivi u zemlji papaka...[/quote]

nop...lik je iz Zagreba,.... :-D

ako upravo na to nisi mislio...al ne bi bilo logike...[/quote]

Nebitno, htio sam reci da nema veze ko ga je i kako napravio, jer nasi bi papci u svakom slucaju nasli nacina da ga ostete...
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#16

Post by JBT »

Papci su danas najvece biracko tijelo u urbanim sredinama. Malo je mostaraca u Mostaru. Vecina ih nema nista zajednicko sa tim gradom osim toga sto su trenutno nastanjeni u Mostaru. Papak nikad nece nastojati da se prilagodi urbanoj sredini, nego ce nastojati da tu urbanu sredinu prilagodi sebi. U tim nastojanjima dozivljava svakodnevne frustracije koje za posljedicu imaju vandalizam, nasilnistvo, kriminal.....
Ovo nije slucaj samo sa Mostarom nego i sa Sarajevom, B. Lukom..... cijelom BiH.
(da se razumijemo, covjek moze biti rodjen u najvecoj zabiti pa da izraste u gospodina covjeka, a i obratno)
Apos
Posts: 383
Joined: 13/12/2004 10:29

#17

Post by Apos »

BANZAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
pola_cilo
Posts: 133
Joined: 27/05/2006 02:24

#18

Post by pola_cilo »

A-ZO wrote:spomenik je dan nakon mostarskog otkriven i u hong kong-u, ali naravno puno ozbiljnije obezbjedjen i izdignut onako kako je to neophodno da ne bi dolazilo do stalnog pipkanja i eventualnog sknavljenja... inace, spomenik je visine 2,5 m i 600 kg kao sto prilici svakom pravom spomeniku... nevjerovatno je kako nas covjek (kipar, organizator, entuzijasta) moze doci na ideju da spomenik postavi na niskoj kamenoj kockici i ostavi ga na sred livade na milost i nemilost pijancima, beskucnicima, klosarima i lutalicama... :?

Image
Ti si fakat dosao iz zoo vrtica ili si ispao iz crtica njofra ili citas hrvatsko slovo ....ili .......nikakve lutalice , nikakvi klosari ..ovo su ucinili isti oni fasisti koji su srusili Stari Most i pola Mostara . ISTI < ISTOVITI , spomenik je simbol pravde , a kao takav predstavlja ujedinjeni Mostar i cjelovitu BiH .To je pravda .I za to uzmi macolu i srusi pravdu . Cuj beskucnici srusili spomenik ....., kad si vidio da beskucnici ruse spomenike ??// Kad ? Ja pokvarenog covjeka Boze dragi !!!!!!!!!!!!!1
Little_Dragon
Posts: 1
Joined: 14/03/2007 02:10
Location: sarajevo

#19 Mali Zmaj

Post by Little_Dragon »

Ma meni taj covjek previse znaci ja cu taj kip ponjeti kuci vec sam ga istetvirao
User avatar
jedaneska
Posts: 396
Joined: 24/11/2010 19:40

#20 Re: Mali zmaj u Mostaru

Post by jedaneska »

Kad će skulptura biti vraćena :?
Izrada kompletnog spomenika je trajala 4 mjeseca, pa zar popravak mora trajati 6 godina :oops: :oops: :oops:
Zna li neko koje osobe kontinuirano opstruiraju povratak naše i svjetske legende na svoje mjesto... mislim, lako se bilo iživljavati na nepokretnoj figuri, ali zar ne postoji procedura i način na koji se rješavaju ovakve situacije? Koliko vremena treba da bi nadležni uradili svoj posao i konačno postavili Bruce Lee-a na veće i sigurnije postolje uz video nadzor, i ostale neophodne mjere :?:

Image

neretvanac
Posts: 665
Joined: 23/03/2009 20:41
Location: Hercegovina

#21 Re: Mali zmaj u Mostaru

Post by neretvanac »

JBT wrote:Bruce Lee statue for Bosnian city


Bruce Lee was the first star of kung-fu
Kung-fu legend Bruce Lee is to be honoured with a statue in the war-torn Bosnian city of Mostar.
A statue of the action hero is intended to remind people of Lee's "loyalty, friendship, skill and justice".

The city remains ethnically split with Bosnian Muslims, Croats and Serbs divided since the 1992-95 war.

Writer Veselin Gatalo said: "Lee is a true international hero and is a hero to all ethnicities in Bosnia and that's why we picked him."


Opening ceremony

Gatalo, who came up with the idea, said they planned to erect the statue in Spanish Square, in the centre of the city.

He is an ethnic Croat and said he hopes a statue to Lee will help erase the city's image as a place of ethnic rivalries.

"We want that people, when you say Mostar, respond: 'that's the city that has a monument to Bruce Lee'," Gatalo added.

He hopes to install the statue by November this year and invite Lee's wife, Linda Lee to the opening ceremony.

The four martial arts films Lee made - Fists of Fury (1972), Enter the Dragon, The Chinese Connection and Return of the Dragon (all 1973) - ensured his place in film history.

But he died at the age of 32 from swelling on the brain, before he could witness his rise to fame in the US.
Ovo je najsmjesnije od svega...
Mostar-BOSANSKI grad. :D :D :-)
User avatar
Gat'Gor
Posts: 338
Joined: 05/07/2010 22:09

#22 Re: Mali zmaj u Mostaru

Post by Gat'Gor »

U drzavnom smislu. Na engleskom Bosna- Hercegovina je skoro uvijek samo "Bosnia".
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#23 Re: Mali zmaj u Mostaru

Post by PipiDugaDevetka »

Kako se završiše ovi ''sukobi'' podizanjem spomenika po Mostaru? Ostade li ijedan čitav?
User avatar
vaučer
Posts: 9179
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#24 Re: Mali zmaj u Mostaru

Post by vaučer »

PipiDugaDevetka wrote:Kako se završiše ovi ''sukobi'' podizanjem spomenika po Mostaru? Ostade li ijedan čitav?
Oba su i dalje ispred vjećnice.
Po meni bolje da je tako, iako je cijela stvar tragikomična.
Tagiraju se višetonskim spomenicima kao klinci markerima.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#25 Re: Mali zmaj u Mostaru

Post by PipiDugaDevetka »

vaučer wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Kako se završiše ovi ''sukobi'' podizanjem spomenika po Mostaru? Ostade li ijedan čitav?
Oba su i dalje ispred vjećnice.
Po meni bolje da je tako, iako je cijela stvar tragikomična.
Tagiraju se višetonskim spomenicima kao klinci markerima.
A, ovaj treći spomenik u depou?
Image
Post Reply