Mali Šengen

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1251 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:21
detroit-mercy wrote: 06/08/2021 17:19
A sto bi mi sa Srbijom :mrgreen:.
Mi vec radimo sa drugima, pola BiH zivi u EU, vise od 2/3 ekonomije naslonjeno na EU i treba nesto jos da dokazujemo :-)
Treba dokazat da se politicki moze radit..
Zivim i ja u torontu ti u americi jel to dokaz neceg uspjesnog na drzavnom nivou..jest dokaz da su nas uspjeli otjerat.
Lakse ce General iz Tuzle u BG nego ja u Toronto ili ti u Detorit :mrgreen: o kakvom otvaranju pricamo :mrgreen:.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1252 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:17
spreca wrote: 06/08/2021 17:11 Mali sengen ili otvoreni Balkan u prijevodu je Srpski svet,je skup,necivilizovanih,nedemokratskih,nerazvijenih i visoko korumpiranih drzava na Balkanu, sta dobijes ulaskom u takvu zajednicu,dobije da ti mafija vodi ne drzavu nego region.Evropa ako hoce da ima mir u ovom djelu Balkana ,treba sve da ucini da nedodje do voe unije ili udruzenja,jer ce u svom trbuhu imati ogroman chir koj nece moci izlijeciti a iz tog chira ce dobijati sve ono protiv cega je savremena Evropa,jebes paprike,ajvar i lubenice ,o kakvoj radnoj snazi na balaknu mi pricamo,nema vise ko ni ekser da zakuca a strucnjaci pricaju o uvozu radne snage iz tog mini sranja.Zasto srbija nece u NATO?
Pa da bi pokazao evropi da mozes da radis sa drugima mozda ovaj mini sengen nije losa prilika?
Sto srbija nece u nato...to isto kao da bi pitao sto poljska ili ukrajina nece sa rusijom....?
Kakav ti je ovo odgovor, a sto se tice ostalog,zasto bi se udruzivao sa gorim od sebe, samo drzave u kojima vlada demokratija ,vladavina prava,iskorijenjena korupcija do maximuma mogu da razmisljaju o udruzenju a ne zemlje koje nisu odustale i od fasistickih ideja gdje je demokratija samo rijec koja nigdje ne radi ,gdje u svakoj vladi sjede najkorumpiraniji i banditski organizovane grupe,vi predlazete da se ta zla ujedine u jos veca zla,ma bravo za vasu analitiku
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1253 Re: Mali Šengen

Post by General War »

exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:27
General War wrote: 06/08/2021 17:24

Pa da mi zatvorimo ovdje BiH, dok se vi ne vratite do sljedeceg odmora?
Krivo si me shvatio...ja sam za otvaranje, da treba dati sanse tom mini sengenu...nemoj mene cekat zadnji put sam bio dole prije 6 godina ako se nevaram
Ma i mene pogresno shvataju, ako nam se ekonoski ne isplati, ako ima gdje bolje...zaceras malom sengenu...ali ako je razlog, srebrenica i 1389...onda to nije validan ekonomski razlog.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1254 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

General War wrote: 06/08/2021 17:35
exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:27

Krivo si me shvatio...ja sam za otvaranje, da treba dati sanse tom mini sengenu...nemoj mene cekat zadnji put sam bio dole prije 6 godina ako se nevaram
Ma i mene pogresno shvataju, ako nam se ekonoski ne isplati, ako ima gdje bolje...zaceras malom sengenu...ali ako je razlog, srebrenica i 1389...onda to nije validan ekonomski razlog.
Onda nam iz tvoje vizure navedi ekonomske prednosti udruzivanja sa autokratskom drzavom koja je pod kontrolom velikog vodje iako nam velika vecina firmi/biznisa fokusirana na trziste EUa i zeli jace i dublje veze sa ovom organizacijom. Sta je to sto ovim dobijamo da nije definisano kroz CEFT-u :skoljka:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1255 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

General War wrote: 06/08/2021 17:35
exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:27

Krivo si me shvatio...ja sam za otvaranje, da treba dati sanse tom mini sengenu...nemoj mene cekat zadnji put sam bio dole prije 6 godina ako se nevaram
Ma i mene pogresno shvataju, ako nam se ekonoski ne isplati, ako ima gdje bolje...zaceras malom sengenu...ali ako je razlog, srebrenica i 1389...onda to nije validan ekonomski razlog.
Nije validan razlog a dali je validan razlog zasto srbija nece u NATO,srbija da je prije 10 godina usla u NATO vec bi bila u EU i koje bi tek bile investicije u srbiju,od raspada SSSRa i kraja hladnog rata ni jedna drzava nije usla u EU a da prije toga nije postala clanica NATOa,zato moje pitanje svim zagovornicima ulaska BiH u ta balkanska sranja glasi,zasto srbija nece u NATO?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1256 Re: Mali Šengen

Post by MorningStar »

spreca wrote: 06/08/2021 17:45
General War wrote: 06/08/2021 17:35
Ma i mene pogresno shvataju, ako nam se ekonoski ne isplati, ako ima gdje bolje...zaceras malom sengenu...ali ako je razlog, srebrenica i 1389...onda to nije validan ekonomski razlog.
Nije validan razlog a dali je validan razlog zasto srbija nece u NATO,srbija da je prije 10 godina usla u NATO vec bi bila u EU i koje bi tek bile investicije u srbiju,od raspada SSSRa i kraja hladnog rata ni jedna drzava nije usla u EU a da prije toga nije postala clanica NATOa,zato moje pitanje svim zagovornicima ulaska BiH u ta balkanska sranja glasi,zasto srbija nece u NATO?
Nisu rijesili problem kosova tj odbijaju da prihvate da je gotovo to.
NediM17
Posts: 21641
Joined: 05/11/2009 11:49

#1257 Re: Mali Šengen

Post by NediM17 »

Mescini da i taj NATO nije vise sto je bio.
Naprimali i oni razne fukare, dvije clanice samo sto ne zarate medjusobno, jedna od te 2 suruje s Rusima, haman ce se to rastociti ko i EU.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1258 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

MorningStar wrote: 06/08/2021 18:06
spreca wrote: 06/08/2021 17:45
Nije validan razlog a dali je validan razlog zasto srbija nece u NATO,srbija da je prije 10 godina usla u NATO vec bi bila u EU i koje bi tek bile investicije u srbiju,od raspada SSSRa i kraja hladnog rata ni jedna drzava nije usla u EU a da prije toga nije postala clanica NATOa,zato moje pitanje svim zagovornicima ulaska BiH u ta balkanska sranja glasi,zasto srbija nece u NATO?
Nisu rijesili problem kosova tj odbijaju da prihvate da je gotovo to.
Zvanicni Bg nece u NATO zato sto ih je bombardovao,ako je ovo odgovor na zasto srbija nece u nato,Kosovo se u tom kontekstu nikada nije spominjalo,onda apsolutno nevidim a ma bas nikakav razlog da BiH ulazi u neke saveze sa srbijom,da smo mi uradili srbima ono sto su oni nama ,oni bi nas tuzili na svim mogucim sudovima u svijetu i vjerovatno bi granicu zatvorili i nikakvih odnosa nebi bilo pa ni diplomatskih,najljigavija politika na balkanu je velikosrpska ,koja se nije odrekla svojih osvajackih ideja i to na sve moguce nacine,neko napisa da srbija ima 9 susjeda, a sa kime je to ona izuzetno dobro,ni sa kime,trebali pitanje zasto,ne treba, sve je jasno.Ni jedna zemlja od WWII na tlu evrope nije proizvela toliko zla kao velikosrpska politika iz BG
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1259 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

NediM17 wrote: 06/08/2021 18:15 Mescini da i taj NATO nije vise sto je bio.
Naprimali i oni razne fukare, dvije clanice samo sto ne zarate medjusobno, jedna od te 2 suruje s Rusima, haman ce se to rastociti ko i EU.
Nedim u koje karte ti gledas :lol: eto EU ce serastociti kao i NATO ali srpski svet odnosno mini sengen nece,vidis da mini sengena nije ostalo nista sad je to otvoreni Balkan :mrgreen:
NediM17
Posts: 21641
Joined: 05/11/2009 11:49

#1260 Re: Mali Šengen

Post by NediM17 »

Ma jebo mini sengen, ja nako, za sebe dumam. :D
Samo Tito, Nehru, Naser. :lol:
User avatar
BHCluster
Posts: 23391
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1261 Re: Mali Šengen

Post by BHCluster »

General War wrote: 06/08/2021 17:35
exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:27

Krivo si me shvatio...ja sam za otvaranje, da treba dati sanse tom mini sengenu...nemoj mene cekat zadnji put sam bio dole prije 6 godina ako se nevaram
Ma i mene pogresno shvataju, ako nam se ekonoski ne isplati, ako ima gdje bolje...zaceras malom sengenu...ali ako je razlog, srebrenica i 1389...onda to nije validan ekonomski razlog.
Sto Republika Kosovo nije u tom "Malo Šengenu" ta nece roba i ljudi iz Albanije za Srbiju (i obrnuto) ici preko Makedonije?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1262 Re: Mali Šengen

Post by Hajvan »

Preko suverene teritorije Kosova sigurno nece. :izet:
Seawolf
Posts: 7687
Joined: 14/06/2012 22:59

#1263 Re: Mali Šengen

Post by Seawolf »

NediM17 wrote: 06/08/2021 18:25 Ma jebo mini sengen, ja nako, za sebe dumam. :D
Razumljivo je zbog čega Bošnjaci osjećaju otklon prema malom šengenu / otvorenom balkanu.

Bez obzira što bi se teoretski radilo o carinskoj i ekonomskoj uniji 6 nezavisnih država, u praksi bi to bila unija naroda, u kojoj bi politički predstavnici dva naroda bili dominantni u odlučivanju.

Da pojednostavim: sve ono oko čega bi se politički predstavnici Albanaca i Srba dogovorili, bilo bi tako. Ostali bi se tu malo šta pitali.
User avatar
BHCluster
Posts: 23391
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1264 Re: Mali Šengen

Post by BHCluster »

exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:21
detroit-mercy wrote: 06/08/2021 17:19
A sto bi mi sa Srbijom :mrgreen:.
Mi vec radimo sa drugima, pola BiH zivi u EU, vise od 2/3 ekonomije naslonjeno na EU i treba nesto jos da dokazujemo :-)
Treba dokazat da se politicki moze radit..
Zivim i ja u torontu ti u americi jel to dokaz neceg uspjesnog na drzavnom nivou..jest dokaz da su nas uspjeli otjerat.
Da to definitivno se mora pokazati, a EU i NATO su nam rekli gdje se moramo pokazati zar ne? Da se prisjetimo:

-DMS
-Agenda 5+2
-14 prioriteta mišljenja Evropske komisije
-Program reformi
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1265 Re: Mali Šengen

Post by General War »

BHCluster wrote: 06/08/2021 18:27
General War wrote: 06/08/2021 17:35
Ma i mene pogresno shvataju, ako nam se ekonoski ne isplati, ako ima gdje bolje...zaceras malom sengenu...ali ako je razlog, srebrenica i 1389...onda to nije validan ekonomski razlog.
Sto Republika Kosovo nije u tom "Malo Šengenu" ta nece roba i ljudi iz Albanije za Srbiju (i obrnuto) ici preko Makedonije?
Sto, sta joj fali, pa i u kosovo ide preko makedonije da bi izbjegli 100% carine, otvorili firmu u makedoniji i pici plazma opet (malo skuplja, ali potrosac placa ionako)
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1266 Re: Mali Šengen

Post by exliberal-ex »

spreca wrote: 06/08/2021 17:33
exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:17

Pa da bi pokazao evropi da mozes da radis sa drugima mozda ovaj mini sengen nije losa prilika?
Sto srbija nece u nato...to isto kao da bi pitao sto poljska ili ukrajina nece sa rusijom....?
Kakav ti je ovo odgovor, a sto se tice ostalog,zasto bi se udruzivao sa gorim od sebe, samo drzave u kojima vlada demokratija ,vladavina prava,iskorijenjena korupcija do maximuma mogu da razmisljaju o udruzenju a ne zemlje koje nisu odustale i od fasistickih ideja gdje je demokratija samo rijec koja nigdje ne radi ,gdje u svakoj vladi sjede najkorumpiraniji i banditski organizovane grupe,vi predlazete da se ta zla ujedine u jos veca zla,ma bravo za vasu analitiku
Jah Bosna je primjer vladavine prava i demokratije pa bi udruzivanje u taj mali sengen poljuljalo demokratske procese ...o tito dragi

u edjuvremenu Sebija krije diplomu isto kao i sef obavjestajne sluzbe, malinari nabavljaju medicinsku opremu, tuneli se naprave napola i onda se kaze jebiga mi malo potrosili vise, gradski saobracaj ide u stecaj , cujem nema vode u gradu 2 dana na ovoj vrucini, politicari koji rasturaju ovu drzavu sjede zajedno zadnjih 20 godina i pricaju kako su oni anamo neprijatelji dok se milionske pljacke desavaju.
Klice se Turskoj kao matici a ta matica ulaze kod susjeda dok bosni salje humanitarnu koja se djeli po kljucu....mislim u kojem ti svejtu zivis?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1267 Re: Mali Šengen

Post by General War »

spreca wrote: 06/08/2021 17:45
General War wrote: 06/08/2021 17:35
Ma i mene pogresno shvataju, ako nam se ekonoski ne isplati, ako ima gdje bolje...zaceras malom sengenu...ali ako je razlog, srebrenica i 1389...onda to nije validan ekonomski razlog.
Nije validan razlog a dali je validan razlog zasto srbija nece u NATO,srbija da je prije 10 godina usla u NATO vec bi bila u EU i koje bi tek bile investicije u srbiju,od raspada SSSRa i kraja hladnog rata ni jedna drzava nije usla u EU a da prije toga nije postala clanica NATOa,zato moje pitanje svim zagovornicima ulaska BiH u ta balkanska sranja glasi,zasto srbija nece u NATO?
niko nije srbiji ni nudio da udje u nato.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1268 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

exliberal-ex wrote: 06/08/2021 19:12
spreca wrote: 06/08/2021 17:33

Kakav ti je ovo odgovor, a sto se tice ostalog,zasto bi se udruzivao sa gorim od sebe, samo drzave u kojima vlada demokratija ,vladavina prava,iskorijenjena korupcija do maximuma mogu da razmisljaju o udruzenju a ne zemlje koje nisu odustale i od fasistickih ideja gdje je demokratija samo rijec koja nigdje ne radi ,gdje u svakoj vladi sjede najkorumpiraniji i banditski organizovane grupe,vi predlazete da se ta zla ujedine u jos veca zla,ma bravo za vasu analitiku
Jah Bosna je primjer vladavine prava i demokratije pa bi udruzivanje u taj mali sengen poljuljalo demokratske procese ...o tito dragi

u edjuvremenu Sebija krije diplomu isto kao i sef obavjestajne sluzbe, malinari nabavljaju medicinsku opremu, tuneli se naprave napola i onda se kaze jebiga mi malo potrosili vise, gradski saobracaj ide u stecaj , cujem nema vode u gradu 2 dana na ovoj vrucini, politicari koji rasturaju ovu drzavu sjede zajedno zadnjih 20 godina i pricaju kako su oni anamo neprijatelji dok se milionske pljacke desavaju.
Klice se Turskoj kao matici a ta matica ulaze kod susjeda dok bosni salje humanitarnu koja se djeli po kljucu....mislim u kojem ti svejtu zivis?
Da se ne pravimo mutavi, BiH je vec potpisala (i to na jedvite jade a zna se i zbog cega) pristupanje organizaciji balkanskih drzava pod pokroviteljstvom EUa, to sto sad veliki drzavnik i mirotvorac Vuci pravi nesto drugo i u sto bi mi trebali da poletimo jer nam od toga ovisi opstanak i razvoj (kako mnogi ovdje tvrde) je drugi par opanaka.
User avatar
video
Posts: 6817
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#1269 Re: Mali Šengen

Post by video »

Pa hebem mu mater, valjda bi se ove drzave koje pretenduju na ulazak u tz. MŠ trebale uzajamno sve ispriznavati, ispostovati a ove sto granice izratificirari ugovore o granicama!
Jel tako - tako je!
O cemu mi ovdje pricamo?

Ma dajte, i kukci na grani vise znaju o cemu je rEc
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#1270 Re: Mali Šengen

Post by deogest »

Povedi nas Acika!
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1271 Re: Mali Šengen

Post by Hajvan »

povedi nas Alexandre Bugojanski, srboljube pickousti
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1272 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

exliberal-ex wrote: 06/08/2021 19:12
spreca wrote: 06/08/2021 17:33

Kakav ti je ovo odgovor, a sto se tice ostalog,zasto bi se udruzivao sa gorim od sebe, samo drzave u kojima vlada demokratija ,vladavina prava,iskorijenjena korupcija do maximuma mogu da razmisljaju o udruzenju a ne zemlje koje nisu odustale i od fasistickih ideja gdje je demokratija samo rijec koja nigdje ne radi ,gdje u svakoj vladi sjede najkorumpiraniji i banditski organizovane grupe,vi predlazete da se ta zla ujedine u jos veca zla,ma bravo za vasu analitiku
Jah Bosna je primjer vladavine prava i demokratije pa bi udruzivanje u taj mali sengen poljuljalo demokratske procese ...o tito dragi

u edjuvremenu Sebija krije diplomu isto kao i sef obavjestajne sluzbe, malinari nabavljaju medicinsku opremu, tuneli se naprave napola i onda se kaze jebiga mi malo potrosili vise, gradski saobracaj ide u stecaj , cujem nema vode u gradu 2 dana na ovoj vrucini, politicari koji rasturaju ovu drzavu sjede zajedno zadnjih 20 godina i pricaju kako su oni anamo neprijatelji dok se milionske pljacke desavaju.
Klice se Turskoj kao matici a ta matica ulaze kod susjeda dok bosni salje humanitarnu koja se djeli po kljucu....mislim u kojem ti svejtu zivis?
S tobom je debata uvijek gubljenje vremen,jer ti vidis onako kako hoces da vidis,gdje to ja napisah da je BiH uredjena drzava?
Eto treba da nam bude srbija uzor,gdje nafija koju je on osnovao kolje ljude i melje u masinama za mljevenje mesa

Zasto Srbija nece u NATO?
Last edited by spreca on 06/08/2021 20:00, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1273 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

General War wrote: 06/08/2021 19:17
spreca wrote: 06/08/2021 17:45
Nije validan razlog a dali je validan razlog zasto srbija nece u NATO,srbija da je prije 10 godina usla u NATO vec bi bila u EU i koje bi tek bile investicije u srbiju,od raspada SSSRa i kraja hladnog rata ni jedna drzava nije usla u EU a da prije toga nije postala clanica NATOa,zato moje pitanje svim zagovornicima ulaska BiH u ta balkanska sranja glasi,zasto srbija nece u NATO?
niko nije srbiji ni nudio da udje u nato.
Srbija je davno rekla da nece u NATO i navela razlog,ali niko od zagovornika ulaska u mini sengen nece da kaze i nije da nije bilo poziva
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1274 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

Hajvan wrote: 06/08/2021 19:50 povedi nas Alexandre Bugojanski, srboljube pickousti
Cipuljicki :lol:
User avatar
video
Posts: 6817
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#1275 Re: Mali Šengen

Post by video »

Ma samo EU - OTAN :D i onda na Drini izgraditi ako ikako moze(a ne moze :lol: ) zid ko na sjeveru u GOT-u!
Iza n3k bude acA ko Mance sa svim svojim stanovnicima da ne kazem drugacije :D
Pa jeL
Post Reply