Mali Šengen

Post Reply
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1151 Re: Mali Šengen

Post by Hajvan »

a zasto vi mislite da ja prezivljavam?

zapravo, zasto vi mislite da je nekakva srbija bolja za mene od Bosne kao izoliranog otoka?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1152 Re: Mali Šengen

Post by General War »

Hajvan wrote: 05/08/2021 21:26 a zasto vi mislite da ja prezivljavam?

zapravo, zasto vi mislite da je nekakva srbija bolja za mene od Bosne kao izoliranog otoka?
Pogledaj ekonomske parametre jednih i drugih, politicke...pola bosne se u srbiji vaknisalo a ti pricas o sebi.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1153 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

Neko želi biti dio srpskog sveta, a neko i ne.
Last edited by daddy-kool on 05/08/2021 21:32, edited 1 time in total.
User avatar
escobar__
Posts: 8869
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#1154 Re: Mali Šengen

Post by escobar__ »

Kakvi god da su parametri i taman da se cijela Bosna vakcinisala tamo ulazak u srpski svet jok, o tome mogu samo sanjat.

Umjesto jačanja saradnje sa EU nama se nudi nekakav "otvoreni Balkan" sa srbijom, Albanijom i Makedonijom. :lol: Postojeći sporazumi su sasvim dovoljni, ove i slične inicijative treba u startu odbiti i uopće ne razgovarati na tu temu. EU nema i ne smije imat alternativu.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1155 Re: Mali Šengen

Post by General War »

Jeftin populizam...eto albanija bas se ubi da to postane.
User avatar
escobar__
Posts: 8869
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#1156 Re: Mali Šengen

Post by escobar__ »

Jebe se Albaniji, nemaju republiku srpsku na pola svoje teritorije + imaju Kosovo i pola Makedonije. Ne brinem ja za Albance uopće.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1157 Re: Mali Šengen

Post by General War »

Eto saradjujes sa evropom, oni tebi humanitaru i mesesmita, a ti njima gotovu radnu snagu.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1158 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

daddy-kool wrote: 05/08/2021 16:34
Bio bi posten kompromis srpskih (i hrvatskih) politicara da podrze clanstvo BiH u ovoj vojnoj organizaciji, a za uzvrat da bosnjacki politicari podrze clanstvo u "srpskom svetu", tj ekonomskoj organizaciji mini sengen. Prvo safun, onda parfem.
User avatar
escobar__
Posts: 8869
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#1159 Re: Mali Šengen

Post by escobar__ »

Bolje Evropi nego srbiji u svakom slučaju. :bih:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1160 Re: Mali Šengen

Post by General War »

Jest, pod uslovom: pasos, radna viza, pcr test ako nisi na crvenoj listi..
User avatar
escobar__
Posts: 8869
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#1161 Re: Mali Šengen

Post by escobar__ »

Šta ćeš, nije EU kriva što mi na vlast biramo ološ koja je zemlju dovela u stanje u kakvo ju je dovela i od nas napravila trećerazrednu pripizdinu, tj. nešto što srpski svet sigurno ne bi promijenio na bolje.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1162 Re: Mali Šengen

Post by General War »

escobar__ wrote: 05/08/2021 21:45 Šta ćeš, nije EU kriva što mi na vlast biramo ološ koja je zemlju dovela u stanje u kakvo ju je dovela i od nas napravila trećerazrednu pripizdinu, tj. nešto što srpski svet sigurno ne bi promijenio na bolje.
Tu si upravu, sami pali, sami se ubili.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7771
Joined: 03/06/2016 16:31

#1163 Re: Mali Šengen

Post by Dope_Man »

Tanqueray wrote: 05/08/2021 20:06
Pametnom dovoljno, a kome s zivi u devedesetim, sretno mu bilo :wink:
Pasa moj solidni, oni koji zive u 90tim su vrhovne vodje Srbije. Ali dzaba slijepom govoriti, sutra ce biti iznenadjenje kad Vucko slucajno kaze sta misli pa opsuje i Bosnu i sve u njoj, kao da njegova desna i lijeva ruka (Vulin i Dacic) ne govore vec sve ono sto on misli, samo da bi se reklo, a da se on moze ograditi.

Bolan, ''mini sengen'' je nista do novi pokusaj velike Srbije. Nije to losa ideja sa normalnim zemljama, ali je grozna ideja sa Srbijom.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1164 Re: Mali Šengen

Post by Hajvan »

General War wrote: 05/08/2021 21:29
Hajvan wrote: 05/08/2021 21:26 a zasto vi mislite da ja prezivljavam?

zapravo, zasto vi mislite da je nekakva srbija bolja za mene od Bosne kao izoliranog otoka?
Pogledaj ekonomske parametre jednih i drugih, politicke...pola bosne se u srbiji vaknisalo a ti pricas o sebi.
nego cu tebi picati? :-)

ok, ukoliko vecinski, gradjni ove drzve odluce da je za njih dobro ici u savez sa srbijom- sretno im.
ja cu tog dana krenuti s priprmemama za odlazak, iako sam u setoj deceniji.
ja postujem demokratski izbor, za razliku od pripadnika manjiskih grupacija u ovom drustvu.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1165 Re: Mali Šengen

Post by General War »

Dope_Man wrote: 05/08/2021 22:01
Tanqueray wrote: 05/08/2021 20:06
Pametnom dovoljno, a kome s zivi u devedesetim, sretno mu bilo :wink:
Pasa moj solidni, oni koji zive u 90tim su vrhovne vodje Srbije. Ali dzaba slijepom govoriti, sutra ce biti iznenadjenje kad Vucko slucajno kaze sta misli pa opsuje i Bosnu i sve u njoj, kao da njegova desna i lijeva ruka (Vulin i Dacic) ne govore vec sve ono sto on misli, samo da bi se reklo, a da se on moze ograditi.

Bolan, ''mini sengen'' je nista do novi pokusaj velike Srbije. Nije to losa ideja sa normalnim zemljama, ali je grozna ideja sa Srbijom.
Mini sengen nije kapitulscija srbiji...niti smo mi potrebni srbiji, sve je pokrila sto treba i do sada u BiH...jer kao sto vidis niko ne sjece vene zbog toga.
User avatar
Skijaš
Posts: 12515
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1166 Re: Mali Šengen

Post by Skijaš »

Sa ovakvom Srbijom, sto deblja granica na Drini, to bolje.
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#1167 Re: Mali Šengen

Post by Tanqueray »

Hajvan wrote: 05/08/2021 21:12 dobro.
de mi sad reci kako ce se ulasko bosne u to:
meni plata povecat?
moja djeca imati vise mogucnosti i pozicije za zaposlenje na viskorangiranim slozenim poslovima?
moje nezaposlene komsije dobiti zaposlenje?
tete u Bingu, Konzumu< amku imati plate dostojne budzetski dzabalbarosha istog platnog razreda?
Tako sto ces da zasuces rukave, zaboravis na sadaku i da pokusas da nesto napravis i prodas slobodno na trzistu od 15 miliona ljudi, 5 puta vecem nego sada.
Nista ne pada sa neba, nego treba da se radi i trguje.
Vec je potpisano da se radi na izgradnji cak dva autoputa Sarajevo - Beograd. Takodje poboljsava se veza sa Sandzakom i otvara mogucnost trgovine sa vrijednim ljudima iz Novog Pazara.
daddy-kool wrote: 05/08/2021 21:30 Neko želi biti dio srpskog sveta, a neko i ne.
Ne znam kako se to postaje srpski svet, kada je tu i Albanija i Makedonija. Eto te dvije drzave se ubise od zelje za srpskim svetom. :lol:
Licemjerno se primoravati da se zivi sa RS, koja je samo kamen oko vrata, a odbijati ovaj plan.
Ja sam ubijedjen da ce Crna Gora da pristupi ovom ekonomskom savezu, jer je to i za CG najbolje rjesenje, inace ostadose slijepo crijevo.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1168 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

Postoji pogrešna predodžba o korelaciji veličine tržišta i uspješnosti ekonomije, odnosno veličini prosječne plate. Da je tako velike zemlje kao što je Ukrajina bi mnogo bolje stojale od nas, jer imaju veliko tržište, dobro obrazovanje, visoku kulturu i nauku, ogromne prirodne resurse. Očito je da to baš i nije slučaj. Razlika u bruto platama između nas i Srbije je mala.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_E ... erage_wage
Last edited by daddy-kool on 05/08/2021 22:47, edited 1 time in total.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1169 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

Tanqueray wrote: 05/08/2021 22:38 Ne znam kako se to postaje srpski svet, kada je tu i Albanija i Makedonija. Eto te dvije drzave se ubise od zelje za srpskim svetom. :lol:
Licemjerno se primoravati da se zivi sa RS, koja je samo kamen oko vrata, a odbijati ovaj plan.
Ja sam ubijedjen da ce Crna Gora da pristupi ovom ekonomskom savezu, jer je to i za CG najbolje rjesenje, inace ostadose slijepo crijevo.
Ja sam za kompromis, prvo u NATO, a onda u open balkan. Može?
User avatar
Skijaš
Posts: 12515
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1170 Re: Mali Šengen

Post by Skijaš »

daddy-kool wrote: 05/08/2021 22:41 Postoji pogrešna predodžba o korelaciji veličine tržišta i uspješnosti ekonomije, odnosno većini prosječne plate. Da je tako velike zemlje kao što je Ukrajina bi mnogo bolje stojale od nas, jer imaju veliko tržište, dobro obrazovanje, visoku kulturu i nauku, ogromne prirodne resurse. Očito je da to baš i nije slučaj. Razlika u bruto platama između nas i Srbije je mala.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_E ... erage_wage
Nevezano za ovaj projekat, Srbija i manji entitet ce imati zajednicki obrazovni program, udzbenike koje koriste djeca u Nisu, koristice i djeca u Prijedoru. Mimo volje i dozvole Sarajeva. A onda se ovakve suplje o ekonomiji pokusa prodati uz pricu o dobroj volji i saradnji :-D Meni je dovoljno to sto vidim koliko ideju forsira Fahrudin Radoncic da znam kako tu nesto smrdi.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1171 Re: Mali Šengen

Post by General War »

Hajvan wrote: 05/08/2021 22:30
General War wrote: 05/08/2021 21:29
Pogledaj ekonomske parametre jednih i drugih, politicke...pola bosne se u srbiji vaknisalo a ti pricas o sebi.
nego cu tebi picati? :-)

ok, ukoliko vecinski, gradjni ove drzve odluce da je za njih dobro ici u savez sa srbijom- sretno im.
ja cu tog dana krenuti s priprmemama za odlazak, iako sam u setoj deceniji.
ja postujem demokratski izbor, za razliku od pripadnika manjiskih grupacija u ovom drustvu.
:-)
Ne pricam ni o tebi ni o meni...sretan put, ako nadjes dje bolje javi...eto vecina sve vodi, i eto gdje smo.
detroit-mercy
Posts: 16041
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1172 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

Tanqueray wrote: 05/08/2021 22:38
Hajvan wrote: 05/08/2021 21:12 dobro.
de mi sad reci kako ce se ulasko bosne u to:
meni plata povecat?
moja djeca imati vise mogucnosti i pozicije za zaposlenje na viskorangiranim slozenim poslovima?
moje nezaposlene komsije dobiti zaposlenje?
tete u Bingu, Konzumu< amku imati plate dostojne budzetski dzabalbarosha istog platnog razreda?
Tako sto ces da zasuces rukave, zaboravis na sadaku i da pokusas da nesto napravis i prodas slobodno na trzistu od 15 miliona ljudi, 5 puta vecem nego sada.
Nista ne pada sa neba, nego treba da se radi i trguje.
Vec je potpisano da se radi na izgradnji cak dva autoputa Sarajevo - Beograd. Takodje poboljsava se veza sa Sandzakom i otvara mogucnost trgovine sa vrijednim ljudima iz Novog Pazara.
daddy-kool wrote: 05/08/2021 21:30 Neko želi biti dio srpskog sveta, a neko i ne.
Ne znam kako se to postaje srpski svet, kada je tu i Albanija i Makedonija. Eto te dvije drzave se ubise od zelje za srpskim svetom. :lol:
Licemjerno se primoravati da se zivi sa RS, koja je samo kamen oko vrata, a odbijati ovaj plan.
Ja sam ubijedjen da ce Crna Gora da pristupi ovom ekonomskom savezu, jer je to i za CG najbolje rjesenje, inace ostadose slijepo crijevo.
Pa dobro sad, 2/3 vanjsko trgovinske aktivnosti se odvija sa zemljama EUa :mrgreen:, ne vidim da bi trziste od 15 miliona puno promijenilo nesto kada vec trgujemo uveliko sa trzistem od 500 miliona :mrgreen:.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1173 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

Skijaš wrote: 05/08/2021 22:50
daddy-kool wrote: 05/08/2021 22:41 Postoji pogrešna predodžba o korelaciji veličine tržišta i uspješnosti ekonomije, odnosno većini prosječne plate. Da je tako velike zemlje kao što je Ukrajina bi mnogo bolje stojale od nas, jer imaju veliko tržište, dobro obrazovanje, visoku kulturu i nauku, ogromne prirodne resurse. Očito je da to baš i nije slučaj. Razlika u bruto platama između nas i Srbije je mala.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_E ... erage_wage
Nevezano za ovaj projekat, Srbija i manji entitet ce imati zajednicki obrazovni program, udzbenike koje koriste djeca u Nisu, koristice i djeca u Prijedoru. Mimo volje i dozvole Sarajeva. A onda se ovakve suplje o ekonomiji pokusa prodati uz pricu o dobroj volji i saradnji :-D Meni je dovoljno to sto vidim koliko ideju forsira Fahrudin Radoncic da znam kako tu nesto smrdi.
Iz aviona se vidi kome odgovara ova priča i može se odmah razlučiti ko šta zastupa kada se postavi pitanje članstva u NATO paktu, a koje bi stavilo tačku na ozbiljne pretenzije sa (bilo koje) strane. Kao mi ne želimo da nam bude bolje, koče nas predrasude. How yes no.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1174 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

detroit-mercy wrote: 05/08/2021 22:57
Pa dobro sad, 2/3 vanjsko trgovinske aktivnosti se odvija sa zemljama EUa :mrgreen:, ne vidim da bi trziste od 15 miliona puno promijenilo nesto kada vec trgujemo uveliko sa trzistem od 500 miliona :mrgreen:.
Čekaj, ne shvataš ti to.

To će kamioni furati tamo-vamo, uštedićemo milijarde eura, narod će ići u Srbiju i Albaniju da traži posao. Hej, s ličnom u Albaniju.... :lol: :lol:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1175 Re: Mali Šengen

Post by General War »

detroit-mercy wrote: 05/08/2021 22:57
Tanqueray wrote: 05/08/2021 22:38
Tako sto ces da zasuces rukave, zaboravis na sadaku i da pokusas da nesto napravis i prodas slobodno na trzistu od 15 miliona ljudi, 5 puta vecem nego sada.
Nista ne pada sa neba, nego treba da se radi i trguje.
Vec je potpisano da se radi na izgradnji cak dva autoputa Sarajevo - Beograd. Takodje poboljsava se veza sa Sandzakom i otvara mogucnost trgovine sa vrijednim ljudima iz Novog Pazara.


Ne znam kako se to postaje srpski svet, kada je tu i Albanija i Makedonija. Eto te dvije drzave se ubise od zelje za srpskim svetom. :lol:
Licemjerno se primoravati da se zivi sa RS, koja je samo kamen oko vrata, a odbijati ovaj plan.
Ja sam ubijedjen da ce Crna Gora da pristupi ovom ekonomskom savezu, jer je to i za CG najbolje rjesenje, inace ostadose slijepo crijevo.
Pa dobro sad, 2/3 vanjsko trgovinske aktivnosti se odvija sa zemljama EUa :mrgreen:, ne vidim da bi trziste od 15 miliona puno promijenilo nesto kada vec trgujemo uveliko sa trzistem od 500 miliona :mrgreen:.
A jesi li vidio sta se izvozi najvise a sta uvozi i koliki je deficit?
Post Reply