Mali Šengen

Post Reply
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#1226 Re: Mali Šengen

Post by dulekrele »

Kikibombona wrote: 06/08/2021 10:19
dulekrele wrote: 06/08/2021 10:02

Da bi krenuo biznis moras ponuditi stabilnu politicku i sigurnosnu situaciju. Mi je nemamo zbog manjeg BH entiteta. Ni turci nisu blesavi da investiraju u zemlju gdje se svaki dan govori o tome hoce li biti rata ili ne.
Ovo nije tacno. Mi vec imamo dosta stranih kompanija ali nam treba mnogo vise. Pa i ja radim za strance. I da ti kazem iz prve ruke, zanima ih samo profit, nicega i nikoga se ne boje jer dolaze iz velike u malu drzavu. Ako se mogu obrnuti milioni eto ih iz ovih stopa.

Pogledaj koliko stranih kompanija ima u Iraku koji je milijardu puta nesigurniji od BiH. U Kirkuku se sudarile sve vojske svijeta a Simens radi posao od milijardu dolara. Niko ih ni pogledati ne smije. Britanski BP je za cijelo vrijeme opsteg krvoprolića pauzirao samo jedan (1) dan. I gomila drugih kompanija koje rade u Erbilu, Kirkuku, Bagdadu itd.

Ili Srbija koja je anti-NATO i u dobroj mjeri anti-EU, koja je pro-ruska i pro-kineska, koja se naoruzava i izvodi vojne vježbe, koja ima spor sa svima u susjedstvu a narocito sa Kosovom... i ta Srbija ima poplavu stranih investicija iz Njemacke, Japana, Juzne Koreje, Turske itd.
Mi nemamo poplavu vec oseku stranih investicija. I glavni razlog uz nesposobnost politicara i privrednika je trenutna politicka situacija. Oni sto su tu dosli prije 20 godia ce ostati ali novi ce tesko doci.
User avatar
Point.
Posts: 27754
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#1227 Re: Mali Šengen

Post by Point. »

Kikibombona wrote: 06/08/2021 10:13
Point. wrote: 06/08/2021 10:04
Imaš izbora. Ne treba puno filozofije, vidiš da tu saradnju srčano propagira Vučić i srpski svet i Dodik, koji neku noć ogavno reče niz bljuvotina u vezi cijelog bošnjačkog naroda koje neumoljivo podsjeća na 90te godine. Ne kontam kako ne vidiš da se takvi ljudi konstantno vraćaju u prošlost i žive u njoj. Kako surađivati sa njima?

Mogućnost izbora uvijek postoji.
Pa vec saradjujes sa njima, Dodikom i Covicem, od rata naovamo. Kako bi formirao drzavnu, cak i entitetsku vlast bez Srba i Hrvata. Bez saradnje sa njima nema BiH. Makar je nema u narednih 50 ili 100 godina, a to je period u kojem ce sigurno biti faktor bez kojeg se ne moze kreirati politika u BiH.

Ovdje niko ne govori da se treba ljubiti i grliti vec da treba praviti lovu. I ljudi vec saradjuju, sve vrijeme Bosnjaci, Srbi i Hrvati prave biznis. Da nije tako hljeba ne bi imali jer BiH nije ostrvo. Ja samo kazem da biznis treba pojacati, da nam treba vise para.

I nista ti ne trebas raditi zbog drugih vec radi sebe.

Procitaj iznad kritiku americke ambasade na racun Kosova jer odbijaju pristupiti. Mislis da su Ameri budale?
Govorim ti da ako se takav nacionalistički krkan zalaže za mini šengen da je to neka klopka, po mom mišljenju tihi ulazak u srpski svet. I zašto ulaziti u savez gdje bi se Vučić i Srbija nametali kao lideri toga saveza i vodili glavnu riječ? Toliki eventualni profit nije sigurno da se ulazi u tu avanturu. Po meni, nije vrijedno. Retorika Vulina, Dodika i ostalih čobana se neće promijeniti, većina profita će cirkulirati u i kroz Srbiju a turski investitori sigurno neće preko noći početi ulagati u BiH.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1228 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

Pratićemo da li će se povećati investicije u sljedeće 2-3 godina u Albaniju i Makedoniju, i koliko bi se to moglo povezati sa ovom inicijativom. Srbija je trenutno najstabilnija na zapadnom Balkanu, prvenstveno zbog činjneice da nestabilnost izvozi u susjedne zemlje, i to bio jedan od glavnih razloga novih investicija. Velika većina investicija su subvencionirani poslovi sa niskom dodatnom vrijednošću da se narod zaposli. I to je ok, ali sada im treba veće tržište da bi privukli malo bolje investicije. Ako se stvori ovo tržište zašto će stranom investitoru biti privlačno da ulažeu u politički nestabilnu BiH u kojoj je moguć i sukob, naspram relativno stabilne Srbije koja bi po ovome imala i nesmetan pristup bh tržištu. Očito njima odgovara, a nama baš i ne.

I ako neke stvari moramo uvoziti, onda daj da uvozimo iz Njemačke, a ne ovaj istočnoevropski polu fuš.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1229 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

General War wrote: 05/08/2021 23:05
detroit-mercy wrote: 05/08/2021 22:57
Pa dobro sad, 2/3 vanjsko trgovinske aktivnosti se odvija sa zemljama EUa :mrgreen:, ne vidim da bi trziste od 15 miliona puno promijenilo nesto kada vec trgujemo uveliko sa trzistem od 500 miliona :mrgreen:.
A jesi li vidio sta se izvozi najvise a sta uvozi i koliki je deficit?
Evo, reci mi ti sta se najvise uvozi a sta najvise uvozi i koliki je deficit sa EU a koliki sa Srbijom. Btw. sa nekim zemljama EU ostvarujemo veoma dobru razmjenu gledajuci na suficit/deficit dok sa Srbijom jako lose stojimo.
I da naravno da ces uvoziti automobile i tehnologiju iz EUa, neces valjda iz Srbije :skoljka:.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1230 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

Tanqueray wrote: 05/08/2021 23:12
detroit-mercy wrote: 05/08/2021 22:57 Pa dobro sad, 2/3 vanjsko trgovinske aktivnosti se odvija sa zemljama EUa :mrgreen:, ne vidim da bi trziste od 15 miliona puno promijenilo nesto kada vec trgujemo uveliko sa trzistem od 500 miliona :mrgreen:.
Da, trgujemo uveliko :D tako sto kupujemo robu sa parama od kredita :oops:
Eki, robu uglavnom uvoze privatne kompanije :mrgreen: dal od kredita ili za kes koga boli kurac :mrgreen:.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1231 Re: Mali Šengen

Post by General War »

detroit-mercy wrote: 06/08/2021 15:53
General War wrote: 05/08/2021 23:05
A jesi li vidio sta se izvozi najvise a sta uvozi i koliki je deficit?
Evo, reci mi ti sta se najvise uvozi a sta najvise uvozi i koliki je deficit sa EU a koliki sa Srbijom. Btw. sa nekim zemljama EU ostvarujemo veoma dobru razmjenu gledajuci na suficit/deficit dok sa Srbijom jako lose stojimo.
I da naravno da ces uvoziti automobile i tehnologiju iz EUa, neces valjda iz Srbije :skoljka:.
Najvise se izvozi Struje i poluproizvodi...uvoze gotovi proizvodi. Sa Hrvatskom smo u gorem deficitu nego sa srbijom.
Cini mi se da smo imali TAS...sta bi sa njim?
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#1232 Re: Mali Šengen

Post by Tanqueray »

General War wrote: 06/08/2021 15:58
detroit-mercy wrote: 06/08/2021 15:53
Evo, reci mi ti sta se najvise uvozi a sta najvise uvozi i koliki je deficit sa EU a koliki sa Srbijom. Btw. sa nekim zemljama EU ostvarujemo veoma dobru razmjenu gledajuci na suficit/deficit dok sa Srbijom jako lose stojimo.
I da naravno da ces uvoziti automobile i tehnologiju iz EUa, neces valjda iz Srbije :skoljka:.
Najvise se izvozi Struje i poluproizvodi...uvoze gotovi proizvodi. Sa Hrvatskom smo u gorem deficitu nego sa srbijom.
Cini mi se da smo imali TAS...sta bi sa njim?
Struja se izvozi od elektrana izgradjenih u staroj drzavi, sad je to izgleda neprihvatljivo, sta ce nam elektrane, osim ako ne racunamo one male od kojih je vise stete nego koristi.
Sto se tice TAS-a prosao je kao i ostali proizvodni pogoni :oops:
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1233 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

General War wrote: 06/08/2021 15:58
detroit-mercy wrote: 06/08/2021 15:53
Evo, reci mi ti sta se najvise uvozi a sta najvise uvozi i koliki je deficit sa EU a koliki sa Srbijom. Btw. sa nekim zemljama EU ostvarujemo veoma dobru razmjenu gledajuci na suficit/deficit dok sa Srbijom jako lose stojimo.
I da naravno da ces uvoziti automobile i tehnologiju iz EUa, neces valjda iz Srbije :skoljka:.
Najvise se izvozi Struje i poluproizvodi...uvoze gotovi proizvodi. Sa Hrvatskom smo u gorem deficitu nego sa srbijom.
Cini mi se da smo imali TAS...sta bi sa njim?
Cuj pa i Rusija izvozi najvise gasa i poluproizvoda :mrgreen:, sta ces to nam je struktura ekonomije takva. Ne znam sta to Srbija, Makedonija i Albanija imaju ponuditi BiH u bilo kom pogledu. CEFTA vec odavno postoji, jedino ako ne mislis konobarisat na moru u Albaniji pa ti treba protok ljudi.
TAS je zavrsena prica 92e tako da se na TAS ne moras vracati, mogao si reci da smo imali i Energoinvest i druge pa pola masina iz istih zavrsi tamo gdje zavrsi.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1234 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

dulekrele wrote: 06/08/2021 13:02
Kikibombona wrote: 06/08/2021 10:19

Ovo nije tacno. Mi vec imamo dosta stranih kompanija ali nam treba mnogo vise. Pa i ja radim za strance. I da ti kazem iz prve ruke, zanima ih samo profit, nicega i nikoga se ne boje jer dolaze iz velike u malu drzavu. Ako se mogu obrnuti milioni eto ih iz ovih stopa.

Pogledaj koliko stranih kompanija ima u Iraku koji je milijardu puta nesigurniji od BiH. U Kirkuku se sudarile sve vojske svijeta a Simens radi posao od milijardu dolara. Niko ih ni pogledati ne smije. Britanski BP je za cijelo vrijeme opsteg krvoprolića pauzirao samo jedan (1) dan. I gomila drugih kompanija koje rade u Erbilu, Kirkuku, Bagdadu itd.

Ili Srbija koja je anti-NATO i u dobroj mjeri anti-EU, koja je pro-ruska i pro-kineska, koja se naoruzava i izvodi vojne vježbe, koja ima spor sa svima u susjedstvu a narocito sa Kosovom... i ta Srbija ima poplavu stranih investicija iz Njemacke, Japana, Juzne Koreje, Turske itd.
Mi nemamo poplavu vec oseku stranih investicija. I glavni razlog uz nesposobnost politicara i privrednika je trenutna politicka situacija. Oni sto su tu dosli prije 20 godia ce ostati ali novi ce tesko doci.
Naravn da ces privlaciti strane investicije kad drzava placa pola plate a firma drugu polovinu, pa sve vuku godinama na ugovor po 6 mjeseci :mrgreen:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1235 Re: Mali Šengen

Post by General War »

detroit-mercy wrote: 06/08/2021 16:13
General War wrote: 06/08/2021 15:58
Najvise se izvozi Struje i poluproizvodi...uvoze gotovi proizvodi. Sa Hrvatskom smo u gorem deficitu nego sa srbijom.
Cini mi se da smo imali TAS...sta bi sa njim?
Cuj pa i Rusija izvozi najvise gasa i poluproizvoda :mrgreen:, sta ces to nam je struktura ekonomije takva. Ne znam sta to Srbija, Makedonija i Albanija imaju ponuditi BiH u bilo kom pogledu. CEFTA vec odavno postoji, jedino ako ne mislis konobarisat na moru u Albaniji pa ti treba protok ljudi.
TAS je zavrsena prica 92e tako da se na TAS ne moras vracati, mogao si reci da smo imali i Energoinvest i druge pa pola masina iz istih zavrsi tamo gdje zavrsi.
Rusija ima 300 miliona "pucanstva", a mi ni za jedno predgradje svi cukile...Znas kako smo dobili one Mig 29 u SFRJ? Za cipele...bez zajebancije...ali Aida nije ih mogla nasiti nego svi se uprli za tolike kolicine. Mi nemamo i kad imamo trziste, dovoljne kolicine da mozemo osigurati. Niko nije trazio politicko ili teritorijalno udruzivanje, niti mi kome trebamo.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1236 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

General War wrote: 06/08/2021 16:19
detroit-mercy wrote: 06/08/2021 16:13
Cuj pa i Rusija izvozi najvise gasa i poluproizvoda :mrgreen:, sta ces to nam je struktura ekonomije takva. Ne znam sta to Srbija, Makedonija i Albanija imaju ponuditi BiH u bilo kom pogledu. CEFTA vec odavno postoji, jedino ako ne mislis konobarisat na moru u Albaniji pa ti treba protok ljudi.
TAS je zavrsena prica 92e tako da se na TAS ne moras vracati, mogao si reci da smo imali i Energoinvest i druge pa pola masina iz istih zavrsi tamo gdje zavrsi.
Rusija ima 300 miliona "pucanstva", a mi ni za jedno predgradje svi cukile...Znas kako smo dobili one Mig 29 u SFRJ? Za cipele...bez zajebancije...ali Aida nije ih mogla nasiti nego svi se uprli za tolike kolicine. Mi nemamo i kad imamo trziste, dovoljne kolicine da mozemo osigurati. Niko nije trazio politicko ili teritorijalno udruzivanje, niti mi kome trebamo.
Rusija ima 145M :mrgreen: ti ode na onu nas i Rusa 300 miliona :mrgreen:. Opet te pitam, sta nam ove 3 zemlje kvalitativno nude sto vec nemamo kroz CEFT-u, vise Jelen i Zajecarskog piva, Plazma keksa ili ajvara. Koks i zeljezo i ovako prodajes u Srbiji, pogledaj na deficit koji vec sad imamo sa Srbijom, to si misljenja da bi se popravio u nasu korist :skoljka:. Vecina kompanija u BiH i onako mjeri EU trziste na kojem se mogu natjecati jeftinom radnom snagom, sta ces prodati Makedoncima ili Albancima, kokuzima gorim od nas :mrgreen:.
Na stranu da jos ni granicu nismo ratifikovali, na stranu sto bi Srbija da ovlada hidropotencijalom Drine tako sto bi da preskoci drzavu kao sagovornika i da direktno pregovara sa Miletom, sto se u principu svodi na izvolte, uzmite sta treba.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1237 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

General War wrote: 06/08/2021 16:19
detroit-mercy wrote: 06/08/2021 16:13
Cuj pa i Rusija izvozi najvise gasa i poluproizvoda :mrgreen:, sta ces to nam je struktura ekonomije takva. Ne znam sta to Srbija, Makedonija i Albanija imaju ponuditi BiH u bilo kom pogledu. CEFTA vec odavno postoji, jedino ako ne mislis konobarisat na moru u Albaniji pa ti treba protok ljudi.
TAS je zavrsena prica 92e tako da se na TAS ne moras vracati, mogao si reci da smo imali i Energoinvest i druge pa pola masina iz istih zavrsi tamo gdje zavrsi.
Rusija ima 300 miliona "pucanstva", a mi ni za jedno predgradje svi cukile...Znas kako smo dobili one Mig 29 u SFRJ? Za cipele...bez zajebancije...ali Aida nije ih mogla nasiti nego svi se uprli za tolike kolicine. Mi nemamo i kad imamo trziste, dovoljne kolicine da mozemo osigurati. Niko nije trazio politicko ili teritorijalno udruzivanje, niti mi kome trebamo.
Toliko je imao SSSR a Ruska federacija ima oko 146miliona,iduce godine bi mogao biti novi popis,poslednji je bio 2010
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1238 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

detroit-mercy wrote: 06/08/2021 16:27
General War wrote: 06/08/2021 16:19
Rusija ima 300 miliona "pucanstva", a mi ni za jedno predgradje svi cukile...Znas kako smo dobili one Mig 29 u SFRJ? Za cipele...bez zajebancije...ali Aida nije ih mogla nasiti nego svi se uprli za tolike kolicine. Mi nemamo i kad imamo trziste, dovoljne kolicine da mozemo osigurati. Niko nije trazio politicko ili teritorijalno udruzivanje, niti mi kome trebamo.
Rusija ima 145M :mrgreen: ti ode na onu nas i Rusa 300 miliona :mrgreen:. Opet te pitam, sta nam ove 3 zemlje kvalitativno nude sto vec nemamo kroz CEFT-u, vise Jelen i Zajecarskog piva, Plazma keksa ili ajvara. Koks i zeljezo i ovako prodajes u Srbiji, pogledaj na deficit koji vec sad imamo sa Srbijom, to si misljenja da bi se popravio u nasu korist :skoljka:. Vecina kompanija u BiH i onako mjeri EU trziste na kojem se mogu natjecati jeftinom radnom snagom, sta ces prodati Makedoncima ili Albancima, kokuzima gorim od nas :mrgreen:.
Na stranu da jos ni granicu nismo ratifikovali, na stranu sto bi Srbija da ovlada hidropotencijalom Drine tako sto bi da preskoci drzavu kao sagovornika i da direktno pregovara sa Miletom, sto se u principu svodi na izvolte, uzmite sta treba.
:thumbup:
ovi sto zagovaraju ulazak u to Vucicevo nazovi kako hoces ,nisu mi odgovorili zasto Srbija nece u NATO
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1239 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

Point. wrote: 06/08/2021 13:08Govorim ti da ako se takav nacionalistički krkan zalaže za mini šengen da je to neka klopka, po mom mišljenju tihi ulazak u srpski svet. I zašto ulaziti u savez gdje bi se Vučić i Srbija nametali kao lideri toga saveza i vodili glavnu riječ? Toliki eventualni profit nije sigurno da se ulazi u tu avanturu. Po meni, nije vrijedno. Retorika Vulina, Dodika i ostalih čobana se neće promijeniti, većina profita će cirkulirati u i kroz Srbiju a turski investitori sigurno neće preko noći početi ulagati u BiH.
Sami ulaskom u Otvoreni Balkan neces dobiti navalu investitora. To je samo jedan segment, da mozes investitoru reci kako su granice otvorene, kako mozes bez ikakvih poteskoca dovesti radnike iz Srbije i Makedonije, kako nema carina itd. Pored toga, investitora ce zanimati infrastruktura, subvencije, brzina izdavanja dozvola itd.

Veliki investitori objave kako otvaraju fabriku u jugoistočnoj Evropi, a onda se za istog bare Poljska, Madjarska, Srbija, Bugarska, Rumunija, Makedonija itd. Nasa prednost su male prosjecne plate, sto ce investitore prije opredijeliti za Bosnu nego Madjarsku. Prednost je jeftina struja i jeftina zemlja. To su veoma, veoma znacajne prednosti na nasoj strani. Nazalost, sve ostalo je protiv nas i mi ne cinimo nista da se to promijeni.

...

Sto se tice Srbije, oni su prosle godine imali 9 puta vise stranih investicija nego BiH a imaju duplo vise stanovnika. Realno bi bilo da imaju duplo vise investicija, ali... Prosjecna plata u Srbije je rasla 100e za godinu dana a nama 10e. To su opasni trendovi. Da ne govorimo i infrastrukturi i ostalom.

Ako Srbija ovako nastavi a mi ostanemo tapkati u mjestu, za samo 5 godina moze biti ekonomska sila u odnosu na BiH. I tek tada nas mogu karati kako hoce. Mogu finansirati RS, otvarati firme tamo, podsticati natalitet. Vec sada u Srbiji planiraju izdvajati 5k eura za svako novorodjeno dijete. Uz masovno iseljavanje Bosnjaka i nikakav natalitet, uz ekonomski jaku Srbiju, demografska slika se moze totalno promijeniti za 10 godina. Pogledaj sta se desava u Bihacu, masovan egzodus.

Srbija ima 8-9 susjeda, da sada ne brojim, mi im nismo potrebni. Njima cak odgovara izlovana i siromasna BiH. To slijepa tzv. pro-BiH politika nije sposobna vidjeti.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1240 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

Kikibombona wrote: 06/08/2021 16:47
Point. wrote: 06/08/2021 13:08Govorim ti da ako se takav nacionalistički krkan zalaže za mini šengen da je to neka klopka, po mom mišljenju tihi ulazak u srpski svet. I zašto ulaziti u savez gdje bi se Vučić i Srbija nametali kao lideri toga saveza i vodili glavnu riječ? Toliki eventualni profit nije sigurno da se ulazi u tu avanturu. Po meni, nije vrijedno. Retorika Vulina, Dodika i ostalih čobana se neće promijeniti, većina profita će cirkulirati u i kroz Srbiju a turski investitori sigurno neće preko noći početi ulagati u BiH.
Sami ulaskom u Otvoreni Balkan neces dobiti navalu investitora. To je samo jedan segment, da mozes investitoru reci kako su granice otvorene, kako mozes bez ikakvih poteskoca dovesti radnike iz Srbije i Makedonije, kako nema carina itd. Pored toga, investitora ce zanimati infrastruktura, subvencije, brzina izdavanja dozvola itd.

Veliki investitori objave kako otvaraju fabriku u jugoistočnoj Evropi, a onda se za istog bare Poljska, Madjarska, Srbija, Bugarska, Rumunija, Makedonija itd. Nasa prednost su male prosjecne plate, sto ce investitore prije opredijeliti za Bosnu nego Madjarsku. Prednost je jeftina struja i jeftina zemlja. To su veoma, veoma znacajne prednosti na nasoj strani. Nazalost, sve ostalo je protiv nas i mi ne cinimo nista da se to promijeni.

...

Sto se tice Srbije, oni su prosle godine imali 9 puta vise stranih investicija nego BiH a imaju duplo vise stanovnika. Realno bi bilo da imaju duplo vise investicija, ali... Prosjecna plata u Srbije je rasla 100e za godinu dana a nama 10e. To su opasni trendovi. Da ne govorimo i infrastrukturi i ostalom.

Ako Srbija ovako nastavi a mi ostanemo tapkati u mjestu, za samo 5 godina moze biti ekonomska sila u odnosu na BiH. I tek tada nas mogu karati kako hoce. Mogu finansirati RS, otvarati firme tamo, podsticati natalitet. Vec sada u Srbiji planiraju izdvajati 5k eura za svako novorodjeno dijete. Uz masovno iseljavanje Bosnjaka i nikakav natalitet, uz ekonomski jaku Srbiju, demografska slika se moze totalno promijeniti za 10 godina. Pogledaj sta se desava u Bihacu, masovan egzodus.

Srbija ima 8-9 susjeda, da sada ne brojim, mi im nismo potrebni. Njima cak odgovara izlovana i siromasna BiH. To slijepa tzv. pro-BiH politika nije sposobna vidjeti.
I sve ce se ovo poparviti ulaskom u Mali Sengen :mrgreen:
A sto ipak ne bi krenuli po redu, je li prvo bilo definisano pristupanje NATOu, fino uradimo se da se pridruzimo alijansi pa onda idemo u Mali Sengen. Sve po redu, kako sljeduje.
Btw, u dvije drzave koje su pristupile Malom Sengenu, Srbija se pita ko Nailova mati :mrgreen: u ovim koje zbog nekog razloga ne zele u Mali Sengen, Srbija je remetilacki faktor :skoljka:.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#1241 Re: Mali Šengen

Post by Lincoln-Burrows »

Prošla je godina dana od kada je otvorena ova tema, ima li napretka ili treba još nekoliko godina?
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1242 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

Sto je najinteresantnije, 76% izvoza iz BIH ide u zemlje EUa a 61% uvoza a ovdje neki predstavljaju da nam je pitanje ulaska u Mali Sengen malte ne pitanje zivota i smrti.
Ako nam je ovo pitanje pitanje opstanka, onda bolje da svi zajedno izvrsimo masovni harakiri :skoljka:.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1243 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

Mali sengen ili otvoreni Balkan u prijevodu je Srpski svet,je skup,necivilizovanih,nedemokratskih,nerazvijenih i visoko korumpiranih drzava na Balkanu, sta dobijes ulaskom u takvu zajednicu,dobije da ti mafija vodi ne drzavu nego region.Evropa ako hoce da ima mir u ovom djelu Balkana ,treba sve da ucini da nedodje do voe unije ili udruzenja,jer ce u svom trbuhu imati ogroman chir koj nece moci izlijeciti a iz tog chira ce dobijati sve ono protiv cega je savremena Evropa,jebes paprike,ajvar i lubenice ,o kakvoj radnoj snazi na balaknu mi pricamo,nema vise ko ni ekser da zakuca a strucnjaci pricaju o uvozu radne snage iz tog mini sranja.Zasto srbija nece u NATO?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1244 Re: Mali Šengen

Post by exliberal-ex »

spreca wrote: 06/08/2021 17:11 Mali sengen ili otvoreni Balkan u prijevodu je Srpski svet,je skup,necivilizovanih,nedemokratskih,nerazvijenih i visoko korumpiranih drzava na Balkanu, sta dobijes ulaskom u takvu zajednicu,dobije da ti mafija vodi ne drzavu nego region.Evropa ako hoce da ima mir u ovom djelu Balkana ,treba sve da ucini da nedodje do voe unije ili udruzenja,jer ce u svom trbuhu imati ogroman chir koj nece moci izlijeciti a iz tog chira ce dobijati sve ono protiv cega je savremena Evropa,jebes paprike,ajvar i lubenice ,o kakvoj radnoj snazi na balaknu mi pricamo,nema vise ko ni ekser da zakuca a strucnjaci pricaju o uvozu radne snage iz tog mini sranja.Zasto srbija nece u NATO?
Pa da bi pokazao evropi da mozes da radis sa drugima mozda ovaj mini sengen nije losa prilika?
Sto srbija nece u nato...to isto kao da bi pitao sto poljska ili ukrajina nece sa rusijom....?
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1245 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:17
spreca wrote: 06/08/2021 17:11 Mali sengen ili otvoreni Balkan u prijevodu je Srpski svet,je skup,necivilizovanih,nedemokratskih,nerazvijenih i visoko korumpiranih drzava na Balkanu, sta dobijes ulaskom u takvu zajednicu,dobije da ti mafija vodi ne drzavu nego region.Evropa ako hoce da ima mir u ovom djelu Balkana ,treba sve da ucini da nedodje do voe unije ili udruzenja,jer ce u svom trbuhu imati ogroman chir koj nece moci izlijeciti a iz tog chira ce dobijati sve ono protiv cega je savremena Evropa,jebes paprike,ajvar i lubenice ,o kakvoj radnoj snazi na balaknu mi pricamo,nema vise ko ni ekser da zakuca a strucnjaci pricaju o uvozu radne snage iz tog mini sranja.Zasto srbija nece u NATO?
Pa da bi pokazao evropi da mozes da radis sa drugima mozda ovaj mini sengen nije losa prilika?
Sto srbija nece u nato...to isto kao da bi pitao sto poljska ili ukrajina nece sa rusijom....?
A sto bi mi sa Srbijom :mrgreen:.
Mi vec radimo sa drugima, pola BiH zivi u EU, vise od 2/3 ekonomije naslonjeno na EU i treba nesto jos da dokazujemo :-)
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1246 Re: Mali Šengen

Post by exliberal-ex »

detroit-mercy wrote: 06/08/2021 17:19
exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:17

Pa da bi pokazao evropi da mozes da radis sa drugima mozda ovaj mini sengen nije losa prilika?
Sto srbija nece u nato...to isto kao da bi pitao sto poljska ili ukrajina nece sa rusijom....?
A sto bi mi sa Srbijom :mrgreen:.
Mi vec radimo sa drugima, pola BiH zivi u EU, vise od 2/3 ekonomije naslonjeno na EU i treba nesto jos da dokazujemo :-)
Treba dokazat da se politicki moze radit..
Zivim i ja u torontu ti u americi jel to dokaz neceg uspjesnog na drzavnom nivou..jest dokaz da su nas uspjeli otjerat.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1247 Re: Mali Šengen

Post by General War »

spreca wrote: 06/08/2021 16:34
General War wrote: 06/08/2021 16:19
Rusija ima 300 miliona "pucanstva", a mi ni za jedno predgradje svi cukile...Znas kako smo dobili one Mig 29 u SFRJ? Za cipele...bez zajebancije...ali Aida nije ih mogla nasiti nego svi se uprli za tolike kolicine. Mi nemamo i kad imamo trziste, dovoljne kolicine da mozemo osigurati. Niko nije trazio politicko ili teritorijalno udruzivanje, niti mi kome trebamo.
Toliko je imao SSSR a Ruska federacija ima oko 146miliona,iduce godine bi mogao biti novi popis,poslednji je bio 2010
Ok, eto neka ih je 100 miliona..ali to nije poenta.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1248 Re: Mali Šengen

Post by General War »

exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:21
detroit-mercy wrote: 06/08/2021 17:19
A sto bi mi sa Srbijom :mrgreen:.
Mi vec radimo sa drugima, pola BiH zivi u EU, vise od 2/3 ekonomije naslonjeno na EU i treba nesto jos da dokazujemo :-)
Treba dokazat da se politicki moze radit..
Zivim i ja u torontu ti u americi jel to dokaz neceg uspjesnog na drzavnom nivou..jest dokaz da su nas uspjeli otjerat.
Pa da mi zatvorimo ovdje BiH, dok se vi ne vratite do sljedeceg odmora?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1249 Re: Mali Šengen

Post by exliberal-ex »

General War wrote: 06/08/2021 17:24
exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:21
Treba dokazat da se politicki moze radit..
Zivim i ja u torontu ti u americi jel to dokaz neceg uspjesnog na drzavnom nivou..jest dokaz da su nas uspjeli otjerat.
Pa da mi zatvorimo ovdje BiH, dok se vi ne vratite do sljedeceg odmora?
Krivo si me shvatio...ja sam za otvaranje, da treba dati sanse tom mini sengenu...nemoj mene cekat zadnji put sam bio dole prije 6 godina ako se nevaram
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1250 Re: Mali Šengen

Post by detroit-mercy »

General War wrote: 06/08/2021 17:24
exliberal-ex wrote: 06/08/2021 17:21
Treba dokazat da se politicki moze radit..
Zivim i ja u torontu ti u americi jel to dokaz neceg uspjesnog na drzavnom nivou..jest dokaz da su nas uspjeli otjerat.
Pa da mi zatvorimo ovdje BiH, dok se vi ne vratite do sljedeceg odmora?
Ko ti je rekao da se zatvoris, u Srbiju i Makedoniju ionako moze sa licnom kartom, u EU mozes kao turista 3 mjeseca sa BH pasosem. Ne znam za Albaniju, vjerovatno ti treba debela veza za vizu pa bi ti Mali Sengen jako pomogao.
Mozda da krenemo od malih stvari prije Malog Sengena, od liste letova Air Srbije koja kaze letimo za Amsterdam-Holadnija, Split-Hrvatska, Sarajevo-BiH, Banja Luka-PC :mrgreen: ili kad dodjes na autobusku pa vidis autobuse za Hrvatsku, Njemacku, Republiku Srpsku, Bosnu i Hercegovinu :mrgreen:.
Post Reply