Mali Šengen

Post Reply
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1 Mali Šengen

Post by Kikibombona »

Danas je Predsjedništvo BiH podrzalo inicijativu ulaska u Mali Šengen

Džaferović: Vijeće ministara će analizirati Mali Šengen, Predsjedništvo je pozdravilo inicijativu

https://www.klix.ba/vijesti/bih/dzafero ... /200917075

Amerika je po svemu sudeći aminovala Mali Sengen. Ubacili su Kosovo koje je bilo izrazito protiv. Od ranije su potpisali Srbija, Albanija i Makedonija. Ostale su Crna Gora i BiH. Predstavnik nove vlasti u Crnoj Gori, Aleksa Becic, je rekao da ce Crna Gora podrzati inicijativu ako ista bude korisna za ekonomiju Crne Gore. Jos ostajemo mi. Danas je stigla podrska od Predsjedništva.

Mali Sengen bi mogao zaziviti vec pocetkom naredne godine. Inicijativa ima podrsku Amerike i EU.

Mislim da je ovo svojevrstan test za ulazak u EU. Ako se polazemo kao fina djeca, prije ce nas uzeti. Ako ne, ostat cemo supak Evrope, mali djelić iz kojeg ce mladost iseljavati u EU do konacne propasti.

PS

Nemojte zajebati temu kao proslu, veoma je vazna. Ovo bi mogao biti najveci dogadjaj na Balkanu u novom milenijuma.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2 Re: Mali Šengen

Post by Maraschino »

NeJma od toga nista.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3 Re: Mali Šengen

Post by Milenkov buraz »

Podržavam ako ćemo imati bilo kakve koristi od toga, teba biti oprezan. Mada sa druge strane već imamo CEFTU pa vidimo kako to sve kilavo ide. Dakle da, sa jasnim mehanizmima a ne samo za paradu. Možda najbolje od svega je slobodan protok ljudi i roba naravno.
User avatar
escobar__
Posts: 8850
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#4 Re: Mali Šengen

Post by escobar__ »

Mali Šengen, Velika Srbija.

Ni govora.
DonieBrasco
Posts: 15046
Joined: 31/08/2016 16:09

#5 Re: Mali Šengen

Post by DonieBrasco »

Srbi misle da je to Velika Srbija i da ce se oni nesto pitati, kao sto su se pitali na ovom sastanku u SAD koje su to i zapocele.

BiH treba da ide put EU, NATO.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#6 Re: Mali Šengen

Post by RagibUzoriti »

Ja ne kontam sta moze biti negativno za nas po tom pitanju?

Pa ekonomija nam je svakako u khurcu. Ako ne uspijemo sta da prodamo vani,tu nam je kraj.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#7 Re: Mali Šengen

Post by Milenkov buraz »

escobar__ wrote: 17/09/2020 15:22 Mali Šengen, Velika Srbija.

Ni govora.
Mislim da griješiš
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#8 Re: Mali Šengen

Post by Maraschino »

Plazma keks ako treba kupit cu u Madjarskoj samo da ne kupujem srbijansku. :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#9 Re: Mali Šengen

Post by Maraschino »

Milenkov buraz wrote: 17/09/2020 15:36
escobar__ wrote: 17/09/2020 15:22 Mali Šengen, Velika Srbija.

Ni govora.
Mislim da griješiš
Nasa privreda ce tek da propadne i ovo sto trenutno radi.
Oni sve sufinansiraju pa ce ti poljoprivrednik iz Srema dodzaba prodavati kukuruz jer ce ti domaci biti skup...pa sve tako.

Samo odjebaus.
User avatar
escobar__
Posts: 8850
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#10 Re: Mali Šengen

Post by escobar__ »

DonieBrasco wrote: 17/09/2020 15:24BiH treba da ide put EU, NATO.
Ovo jasno stavljati do znanja svaki dan, pa i toj istoj EU. Dakle ili pristupanje EU ili ništa, ne trebaju nam zamjenske zajednice, a posebno ne sa onim koji ni dan-danas nisu raščistili sa zločinačkom prošlošću. Odjebaus.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#11 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

Maraschino wrote: 17/09/2020 15:38Nasa privreda ce tek da propadne i ovo sto trenutno radi.
Oni sve sufinansiraju pa ce ti poljoprivrednik iz Srema dodzaba prodavati kukuruz jer ce ti domaci biti skup...pa sve tako.

Samo odjebaus.
Mi sa ovakvom privredom ne mozemo u EU. Ovo srcu ne valja i tako je vec 20 godina. Nikakve promjene na vidiku, nikakve inicijative.

Ako ne valjamo, bolje da odmah propadnemo i krenemo ispocetka, na zdravijim temeljima. Moramo se spremiti za EU.

...

Evo kako Srbi vide mali Sengen, vec uveliko se spremaju i o tome razmisljaju.

https://youtu.be/5hIu7vhkUGQ

...

Ako je Amerika donijela odluku, a cini se da jeste, tu prica zavrsava. Bolje da se spremimo nego da poslije kukamo.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#12 Re: Mali Šengen

Post by boshniak »

Srbija, Albanija, Kosovo, Makedonija imaju nacionalni interes i politiku koja radi u interesu tih država. U takvim uslovima mali šengen bi mogao biti koristan, ali u uslovima kad dva faktora javno i bez skirvanja rade na razbijanju svakog oblika državnog internesa u korist susjednih država mali šengen može biti samo instrument za dalje ostvarenje takvih ciljeva. Smatram da ne treba odmah nespreman žuriti u takav projekat dok se ne vidi jasno šta predstavlja mali šengen. Bez jasno definisanih ugovora o kvotama zastupljenosti i odnosa međusobne robne razmjene, mali šengen bi bio poguban za nerazvijenu BH privredu, a Srbija bi dobila otvoreno tržište od 18miliona stanovnika na kojem bi nedvojbeno bila dominantna. Još su svježe rane za neke unije sa Srbijom, evo da Srbiji neko spomene uključenje Turske u mali šengen garantujem da bi Vučić prvi pjenio kako je to pokušaj vraćanja osmanlija na prostor balkana i to 100g od konačnog povlačenja turaka sa balkana.
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#13 Re: Mali Šengen

Post by Bascarsija1 »

@Kikibombona

Mali sengen lafo ekonomska stvar a otvorio si temu u politickom forumu. Ocigledno da ni ti nevjerujes da je svrha toga economska.

Kao sto sam reko nama ovo ne odgovara jer nam je izvoz slabiji nego uvoz.

U EU Njemacka je velika dobitnica dok je Grcka velika gibitnica. Mi smo u ovom slucaju Grcka.

Ako neko obecava da ce to donijeti neke investicije, znate kako se kaze? Obecanje ludom radovanje.

Ko to cesto ide u Albaniju pa da mu netreba pasos? Poso je napraviti da nam netreba pasos za Njemacku, Austriju, Italiju. Srbi u BIH vec imaju dvojni pasos i to ih vec ne tangira mnogo.

EU je ustvari predlozila uslove koji su test za ulazak. Ovo nije test ovo je klopka.

Kazes: "Mali Sengen bi mogao zaziviti vec pocetkom naredne godine. Inicijativa ima podrsku Amerike i EU."
Tacno ali ono sto ima podrsku nije ukljucivalo BiH. A na kraju krajeva neka oni udju prvo pa onda kad vidimo kako to izgleda mi mozemo diskutovati.

I kad udjemo koji je princip da iz toga Izadjemo? Eto bili smo u jugoslavi pa izlazak nam nije bio bas povoljan.

Ovo ce samo jos gore unistiti nasu privredu a posto nece biti posla onda ce tek krenuti iz bosne omladina.
Last edited by Bascarsija1 on 17/09/2020 20:24, edited 2 times in total.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#14 Re: Mali Šengen

Post by Helikopter »

PREDSJEDNIŠTVO BIH Komšić i Džaferović glasali da BiH prizna Kosovo, Dodik očekivano bio protiv

N. V.

Komšić i Džaferović glasali da BiH prizna Kosovo, Dodik očekivano bio protiv

Foto: D. S./Klix.ba

Nakon današnje redovne sjednice Predsjedništva BiH i dvije vanredne sjednice obratio se član ove državne institucije Željko Komšić koji je kazao da su on i predsjedavajući Šefik Džaferović glasali da BiH prizna Kosovo, a da je Milorad Dodik bio protiv.
"Priznanje Kosova kao nezavisne države gospodin Dodik nije prihvatio, glasali smo 2-1 za tu odluku. Dodik je bio protiv i to će biti tema narednih sedmica. Za očekivati je da će Dodik tražiti sjednicu NSRS-a i iznositi one teme gdje se povezuju Kosovo i RS. To je rizična priča koja može eskalirati u priču o secesiji i pretpostaljam da svi znate kuda bi to vodilo", kazao je Komšić.


ZAVRŠENE TRI SJEDNICE6h 19m
Džaferović: Vijeće ministara će analizirati Mali Šengen, Predsjedništvo je pozdravilo inicijativu


Ova odluka o priznanju Kosova nije konačna, dogovoreno je da se ide u drugi krug glasanja na sljedećoj sjednici, a ako rezultat glasanja ponovo bude 2-1, očekuje se da će Dodik povući pitanje vitalnog entitetskog interesa i tačku o priznavanju Kosova uputiti u NSRS, gdje je već izvjesno da će dobiti podršku.

Kada je riječ o drugoj vanrednoj sjednici na kojoj se glasalo o premještanju Ambasade BiH iz Tel Aviva u Jerusalem, Dodik je očekivano kao inicijator to podržao, dok su Komšić i Džaferović bili protiv.

Foto: D. S./Klix.baFoto: D. S./Klix.ba


"Nismo to podržali, naravno, jer bi to bilo, između ostalog, protiv rezolucije UN-a i BiH je podržala tu rezoluciju. Znači da bi premještanjem ambasade BiH prekršila tu istu rezoluciju. Onda zamislite kako se na to gleda u arapskim zemljama", kazao je Komšić.

Rekao je i da se Dodik pozvao na sporazum u Washingtonu i uplitao ono što su Aleksandar Vučić i Abdulah Hoti dogovorili i da shodno tome bude dosljedan i u pogledu Kosova.

"Kosovo je realnost, Kosovo je nezavisna država i svi mi to znamo. Bježati od toga šta će Dodik reći mi je malo politika noja koji gura glavu u pijesak pred opasnosti", rekao je Komšić dodavši da svako ko se plaši odluka poput priznanja Kosova ne treba da sjedi u Predsjedništvu BiH.

Kada je riječ o "Malom Šengenu" Predsjedništvo je podržalo odluku, ali da se dobro ispita kako je ta saradnja zamišljena. Naloženo je da Vijeće ministara analizira i izvijesti Predsjedništvo šta bi pridruživanje toj inicijativi značilo za BiH, kako korespondira s drugim inicijativama u regiji i slično.

Upitan za situaciju u kojoj djeca bošnjačke nacionalnosti ne mogu učiti bosanski jezik u Liplju kod Zvornika, Komšić je kazao kako se nadao da se to može riješiti na ljudski način, ali je onda čuo stav Milorada Dodika.

"Dodik je nedvosmisleno rekao svoj stav, prema mom mišljenju je ružno ono što je rekao. Nakon toga što je rekao da se na srpskom bosanski jezik zove bošnjački... pa nećemo se ponižavati", poručio je Komšić.

On je također kazao da će ta stvar biti pravno riješena i da je već unajmljen advokat, a da će problem ići na Međunarodni sud u Strazburu.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/komsic- ... /200917070
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#15 Re: Mali Šengen

Post by Dope_Man »

RagibUzoriti wrote: 17/09/2020 15:34 Ja ne kontam sta moze biti negativno za nas po tom pitanju?

Pa ekonomija nam je svakako u khurcu. Ako ne uspijemo sta da prodamo vani,tu nam je kraj.
Pa, moze se jos veci jaz napraviti izmedju izvoza i uvoza, dakle da jacamo prvenstveno Srbiju, a ostali da pushe.

Sto se tice pasosa, svakako nebitna stvar jer se u Srbiju i Crnu Goru moze i bez njih, a vala ko putuje svakako ga treba imati. Dakle taj ''mini Sengen'' je irelevantna stvar i za obicnog covjeka, a porazna za BiH ekonomiju. Ja nista dobro ne vidim u tom.

Ja sam generalno za to da se svijet ujedinjuje, ali nikako, ali nikako ne bih zelio da se BiH ujedinjuje sa ovakvom Srbijom osim ako to nije dio velike organizacije poput EU. Ovako, ovo je stvarno samo jos jedan pokusaj stvaranje velike Srbije, jer dobro znamo da je politika koja vodi Srbiju danas ista kao i prije 30 godina.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2826
Joined: 24/08/2003 00:00

#16 Re: Mali Šengen

Post by Novi_Nick »

Ja sam za, pod uslovom da drzavne granice svih tih samostalnih drzava ne dolaze u pitanje u buducnisti, ni pod kakvim uslovima. Da nijedna drzava clanica mini Sengena ne moze dominirati jedna nad drugom, te da se svaka samostalna drzava moze pridruziti ili izaci iz te Unije samostalno ili kada to zeli, bez ikakvih zahtjeva korekcije drzavnih granica, ekonomskog placanja izlaska i posljedica drugih drzava/clanica te Unije.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#17 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

Bascarsija1 wrote: 17/09/2020 20:05U EU Njemacka je velika dobitnica dok je Grcka velika gibitnica. Mi smo u ovom slucaju Grcka.
Znaci, tvoj je prijedlog da nikad ne udjemo u EU jer nasa privreda ne moze parirati Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji, Njemackoj itd.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#18 Re: Mali Šengen

Post by neko_sa_strane »

Ideja tzv. malog Šengena nije Vučićeva ni Ramina već njemačko-francuska. Vučić je marioneta kao i Rama, Zaev, Hoti, naš trio fantastikus i sada već bivši Milo Đukanović. Ako je mali Šengen neka vrsta čekaonice za EU BiH će biti ugurana htjela ili ne.
Lug
Posts: 2494
Joined: 09/02/2009 15:27

#19 Re: Mali Šengen

Post by Lug »

Novi_Nick wrote: 17/09/2020 20:18 Ja sam za, pod uslovom da drzavne granice svih tih samostalnih drzava ne dolaze u pitanje u buducnisti, ni pod kakvim uslovima. Da nijedna drzava clanica mini Sengena ne moze dominirati jedna nad drugom, te da se svaka samostalna drzava moze pridruziti ili izaci iz te Unije samostalno ili kada to zeli, bez ikakvih zahtjeva korekcije drzavnih granica, ekonomskog placanja izlaska i posljedica drugih drzava/clanica te Unije.
pa kako ces izici ako o tome odlucuju i Srbi i Hrvati..?!?
Lug
Posts: 2494
Joined: 09/02/2009 15:27

#20 Re: Mali Šengen

Post by Lug »

Kikibombona wrote: 17/09/2020 20:30
Bascarsija1 wrote: 17/09/2020 20:05U EU Njemacka je velika dobitnica dok je Grcka velika gibitnica. Mi smo u ovom slucaju Grcka.
Znaci, tvoj je prijedlog da nikad ne udjemo u EU jer nasa privreda ne moze parirati Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji, Njemackoj itd.
Ne okreci, on to nije rekao. Zna se zbog cega Bosnjaci nisu za savez sa Srbijom. Njemacka nije pravila genocid po Grckoj.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#21 Re: Mali Šengen

Post by nosara »

To je zamka, pazite se :-) Neka komso otvori sve oci i pripremi se za bulaznjenje. Neprijatelj vrebaaaaa... :shock:
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#22 Re: Mali Šengen

Post by neko_sa_strane »

Lug wrote: 17/09/2020 21:11
Kikibombona wrote: 17/09/2020 20:30
Bascarsija1 wrote: 17/09/2020 20:05U EU Njemacka je velika dobitnica dok je Grcka velika gibitnica. Mi smo u ovom slucaju Grcka.
Znaci, tvoj je prijedlog da nikad ne udjemo u EU jer nasa privreda ne moze parirati Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji, Njemackoj itd.
Ne okreci, on to nije rekao. Zna se zbog cega Bosnjaci nisu za savez sa Srbijom. Njemacka nije pravila genocid po Grckoj.
Nacistička Njemačka pravila je zločine po Grčkoj i dobrom dijelu Evrope.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#23 Re: Mali Šengen

Post by nosara »

Ja, i?
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#24 Re: Mali Šengen

Post by Bascarsija1 »

Kikibombona wrote: 17/09/2020 20:30
Bascarsija1 wrote: 17/09/2020 20:05U EU Njemacka je velika dobitnica dok je Grcka velika gibitnica. Mi smo u ovom slucaju Grcka.
Znaci, tvoj je prijedlog da nikad ne udjemo u EU jer nasa privreda ne moze parirati Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji, Njemackoj itd.
Pa mi moramo da smanjimo tu razdaljinu. Ako ne pariramo situacija bi cak i u EU bila losa za nas (mi bi bilo jos gori od Grcke). EU nam je dala sta ocekuje od nas ... kad bi mi to ispunili onda bi bili u puno boljoj situaciji da odlucimo stacemo. U svakom slucaju ja bi radije u EU ako vec omladina ide bilo bi im lakse. U malom sengenu nista mi nije lakse osim sto ulazim u jaci savez sa onim ko me do danasnjeg dana osporava.

Kako ce recimo Bosnjacima I Hrvatima bili bolje u Malom Sengenu? Kad pogledam ponasanje Dodika ne osjecam se komforno u toj zajednici.
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#25 Re: Mali Šengen

Post by Bascarsija1 »

neko_sa_strane wrote: 17/09/2020 21:20
Lug wrote: 17/09/2020 21:11
Kikibombona wrote: 17/09/2020 20:30

Znaci, tvoj je prijedlog da nikad ne udjemo u EU jer nasa privreda ne moze parirati Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji, Njemackoj itd.
Ne okreci, on to nije rekao. Zna se zbog cega Bosnjaci nisu za savez sa Srbijom. Njemacka nije pravila genocid po Grckoj.
Nacistička Njemačka pravila je zločine po Grčkoj i dobrom dijelu Evrope.
To je tacno ali oni su se odrekli Hitlera. Niko u Njemackoj ne nosi HItlerove, geringove majce. Oni se srame genocida.
U RS i Srbiji se slave ratni zlocinci osudjeni za genocid kao heroji. Nose se Mladiceve majice sa ponosom. Dodik trazi minutu sutanja za ratnog zlocinca Momcila Krajisnika koji je osudjen za ratne zlocine genocida.

Tu je razlika. Kad se to promjeni (a uzece izgleda dosta vremena) onda mozemo pricati o malom sengenu.
Post Reply