Mali Šengen

Post Reply
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#876 Re: Mali Šengen

Post by ljevoruki »

Sa Srbijom nista ne dogovarati, oni nama nemaju nista da ponude sto bi bilo u nasem interesu, dapace sve suprotno.
Eto ih tamo i neka se sporazumjevaju sa Albanijom.
Mi se trebamo okrenuti zapadu, konkretno Hrvatskoj i na sve moguce, diplomatske i druge nacine, pokusati poboljsati odnose i smiriti tenzije.
Samo sto kod nas nema nikoga ko je spreman to uraditi, pored toga sto ne znaju kako to uraditi.
:bih:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#877 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

Capljina74 wrote: 02/08/2021 09:10 Bolan, Kiki, misliš li da je ovo Vučićeva ideja?

Znam da nisi toliko naivan.

Ovo je i došlo kao nalog iz EU.

Okupite se, sredite ekonomije, a onda ćemo da vidimo šta ćemo sa vama...
Nije nalog EU.

Radi se o tome da su Makedonci i Albanci naguzeni od strane EU i da su integracije stopirana NE njihovom krivicom. Makedonija je cak ime uzalud promijenila.

Makedonci i Albanci su shvatili da u narednih minimalno 10 godina nece postati clanovi i EU i da se nesto hitno mora napraviti kako bi se zaustavio egzodus stanovnistva.

Srbija kao euroskepticna drzava je jedva dočekala promjenu raspolozenje u Albaniji i Makedoniji.

...

Otvoreni Balkan je fenomenalna stvar za tri drzave i cak za one koji su izvan ekonomske unije jer ovakve ideje donose normalizaciju odnosa.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#878 Re: Mali Šengen

Post by Haris.ba »

Dope_Man wrote: 02/08/2021 09:15
Haris.ba wrote: 30/07/2021 09:01 Da bi doslo do neke situacije ko sto je sengenski prostor, pogledati Hrvatsku i koliko njoj treba da se samo nakaci na postojeci sistem.
Ako se ja dobro sjecam problem ulaska Hrvatske u Sengensku zonu su sporovi sa Slovenijom i Madjarskom oko granice (slo) i migranata (madj). Inace su Hrvati prije 5-6 godina najavljivali da je sve spremno.
Oko 5 godina im je trebalo oko tehnickih uslova.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#879 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

Point. wrote: 02/08/2021 09:24
Bodkin wrote: 02/08/2021 09:14

Jer mi imamo opciju da idemo u evropu jelde :D
Naravno da imamo, samo se treba malo potruditi.
Naravno da treba i da je najvise do nas.

Medjutim, u Evropi je doslo do zasicenja i prijem novih clanica je stopiran od strane EU. To se najbolje vidi u slucaju Makedonije i Albanije kojima ne otvaraju nova poglavlja iako su ispunili sve uslove.

Oko toga se dosta govori i pise u EU. Mnoge zemlje su stava da je Makedoniji i Albaniji nacinjena nepravda, ali odredjene zemlje na celu sa Francuskom ne zele nove clanice u narednom periodu.

EU gotovo sigurno nece primati nove clanice u narednih deset godina. Postavlja se pitanje sta do tada? Ti bi se sokirao kada bi ti rekao koliko je mladih iz moje mahale otislo vani u protekle 2 godine. Taj trend odlaska ce UNISTITI BiH.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#880 Re: Mali Šengen

Post by Haris.ba »

Kikibombona wrote: 02/08/2021 10:44 Postavlja se pitanje sta do tada? Ti bi se sokirao kada bi ti rekao koliko je mladih iz moje mahale otislo vani u protekle 2 godine. Taj trend odlaska ce UNISTITI BiH.
Sto ce je unistiti?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#881 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

ljevoruki wrote: 02/08/2021 09:54 Sa Srbijom nista ne dogovarati, oni nama nemaju nista da ponude sto bi bilo u nasem interesu, dapace sve suprotno.
Eto ih tamo i neka se sporazumjevaju sa Albanijom.
Mi se trebamo okrenuti zapadu, konkretno Hrvatskoj i na sve moguce, diplomatske i druge nacine, pokusati poboljsati odnose i smiriti tenzije.
Samo sto kod nas nema nikoga ko je spreman to uraditi, pored toga sto ne znaju kako to uraditi.
:bih:
Hrvatska je clanica EU sto ogranicava bilo kakav vid saradnje.

Sta mi mozemo ponuditi Hrvatskoj a sto nece prekrsiti EU ogranicenja?

Hrvatska je nas najvazniji susjed ali su nazalost predaleko ispred nas i taj jaz ce biti sve veci.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#882 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

Haris.ba wrote: 02/08/2021 10:47
Kikibombona wrote: 02/08/2021 10:44 Postavlja se pitanje sta do tada? Ti bi se sokirao kada bi ti rekao koliko je mladih iz moje mahale otislo vani u protekle 2 godine. Taj trend odlaska ce UNISTITI BiH.
Sto ce je unistiti?
Tako sto ce otici najkvalitetniji ljudi.

Tako sto gubitak svakog covjeka smanji protok novca.

Tako sto ce omjer penzioner radnik biti sve gori.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#883 Re: Mali Šengen

Post by Haris.ba »

Kikibombona wrote: 02/08/2021 11:05
Haris.ba wrote: 02/08/2021 10:47

Sto ce je unistiti?
Tako sto ce otici najkvalitetniji ljudi.

Tako sto gubitak svakog covjeka smanji protok novca.

Tako sto ce omjer penzioner radnik biti sve gori.
Pa sta ako odu najkvalitetniji ljudi?

Pa sta i ako se smanji protok novca?

Sta je penzioni fond nakacen na budzet. Penzioneri su postali budzetlije.

Prica da ce smanjenje broja stanovnika doci do neke kataklizme ne stoji. Pa evo konstantno se smanjuje broj stanovnika, pa nigdje kataklizme.

BiH ima strukturnu nezaposlenost. Treba pustiti narod da ide gdje mu je bolje. Inace ce se samo patiti po BiH.
Bodkin
Posts: 21505
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#884 Re: Mali Šengen

Post by Bodkin »

Point. wrote: 02/08/2021 09:24
Bodkin wrote: 02/08/2021 09:14

Jer mi imamo opciju da idemo u evropu jelde :D
Naravno da imamo, samo se treba malo potruditi.
Boldirano je veca iluzija od nacionalne drzave bosnjaka i ostalih. Ovo drugo je lakse ostvariti od “treba se malo potruditi i bih ce u eu”
Bodkin
Posts: 21505
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#885 Re: Mali Šengen

Post by Bodkin »

Kikibombona wrote: 02/08/2021 10:44
Point. wrote: 02/08/2021 09:24
Naravno da imamo, samo se treba malo potruditi.
Naravno da treba i da je najvise do nas.

Medjutim, u Evropi je doslo do zasicenja i prijem novih clanica je stopiran od strane EU. To se najbolje vidi u slucaju Makedonije i Albanije kojima ne otvaraju nova poglavlja iako su ispunili sve uslove.

Oko toga se dosta govori i pise u EU. Mnoge zemlje su stava da je Makedoniji i Albaniji nacinjena nepravda, ali odredjene zemlje na celu sa Francuskom ne zele nove clanice u narednom periodu.

EU gotovo sigurno nece primati nove clanice u narednih deset godina. Postavlja se pitanje sta do tada? Ti bi se sokirao kada bi ti rekao koliko je mladih iz moje mahale otislo vani u protekle 2 godine. Taj trend odlaska ce UNISTITI BiH.
Pitaj Pointa prvo jel i on otisao :D
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#886 Re: Mali Šengen

Post by Tanqueray »

Kikibombona wrote: 02/08/2021 09:07 Kako god, za sve na Balkanu je odlicno da se povezuju nekada posvadjane drzave poput Srbije, Albanije i Makedonije. Samo ekonomija moze izliječiti stare rane.
Apsolutno logicno, medjutim kao sto vidimo tesko ostvarljivo, jer izgleda vecina ljudi jos uvijek nije u stanju da razmislja racionalno.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#887 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

Do pomirenja moze doci kad se prizna da su radili zlocine pa i genocid i kad i na danasnji dan prestanu da rovare protiv BiH,Kad vrate nepokretnu imovinu koja je u vlasnistvu BiH na teritiriji srbije,kad plate opljackanu energiju za vise od 30 godina sa hidrocentrala na Drini,kad plate nadoknadu za polavljeno zemljiste na teritoriji BiH u slivu Drine za potrebe Hidrocentrala,kad potpisu sporazum o granici i to bez zamjene teritorija,tad mozemo razmisljati o pomirenju a ne preko nekih velikosrpskih podvala sengena i otvorenih balkana preko prodaje keksova ,vode i drugih sranja koji neki strucnjaci ovdje kao sto su ova dva iznad zagovaraju kao spas za BiH,samo je vi nemojte braniti ,jer nimalo niste iskreni
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#888 Re: Mali Šengen

Post by General War »

spreca wrote: 02/08/2021 16:06 Do pomirenja moze doci kad se prizna da su radili zlocine pa i genocid i kad i na danasnji dan prestanu da rovare protiv BiH,Kad vrate nepokretnu imovinu koja je u vlasnistvu BiH na teritiriji srbije,kad plate opljackanu energiju za vise od 30 godina sa hidrocentrala na Drini,kad plate nadoknadu za polavljeno zemljiste na teritoriji BiH u slivu Drine za potrebe Hidrocentrala,kad potpisu sporazum o granici i to bez zamjene teritorija,tad mozemo razmisljati o pomirenju a ne preko nekih velikosrpskih podvala sengena i otvorenih balkana preko prodaje keksova ,vode i drugih sranja koji neki strucnjaci ovdje kao sto su ova dva iznad zagovaraju kao spas za BiH,samo je vi nemojte braniti ,jer nimalo niste iskreni
Potrebno je razdvojiti ta dva pojma u percepciji ljudi, poioticarima to koristi u BiH jer je prave nemogucu drzavu.
Proces pomirenja i ekonomski napredak zemlje su dva razlicita pojma...za jedne postoje sudovi i konvencije, za drugo je potrebna vizija razvoja drustva...ovako niti pomireni a u ekonomskom dnu.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#889 Re: Mali Šengen

Post by ljevoruki »

Spreca :thumbup:
:bih:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#890 Re: Mali Šengen

Post by MorningStar »

Pomirenje ide sa ekonomijom , manje se prica u nasijem i njihovijem u bazencicu sa koktelcicem. Najvise to nasije i njihovije sirotinja :-?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#891 Re: Mali Šengen

Post by MorningStar »

Neeecemo u mini sengen jer zato sto onda tako vucic onda mi u velikoj srbiji i tako to jer zato :lol:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#892 Re: Mali Šengen

Post by Capljina74 »

MorningStar wrote: 02/08/2021 17:23 Neeecemo u mini sengen jer zato sto onda tako vucic onda mi u velikoj srbiji i tako to jer zato :lol:
Eto radi zbog toga!
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#893 Re: Mali Šengen

Post by Point. »

_BataZiv_0809 wrote: 02/08/2021 09:33
Point. wrote: 02/08/2021 09:31
Po čemu misliš da će biti bolje sa ovim? Osim što će lakše možda biti skoknuti u Begiš na fuka. Sve što dolazi iz lobanje Aleksandra Vučića treba uzeti sa velikom dozom rezerve i sumnji. On u jednom danu šalje poruke mira i preko onog klošara Vulina ideje o srpskom svetu. To dvoje ne ide zajedno i upravo zbog toga dobro razmisliti, promisliti i odvagati. Kako ono ide, ko se jednom opekne i u jogurt puše.
Po tome sto ce mi firma lakse i vise izvoziti u Srbiju.

Boli me kurac za Aleksandra Vucica i Vulina i za srpski svet.
Oni i jesu začetnici te ideje, kao i ideje srpskog sveta. Ne možeš ih izbjeći sve i da hoćeš.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#894 Re: Mali Šengen

Post by Capljina74 »

Šta je jebenoi srpski svEt?

Jeste li toliki idioti da onog šupačkog alpinistu citirate!?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65573
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#895 Re: Mali Šengen

Post by _BataZiv_0809 »

Point. wrote: 02/08/2021 17:26
Oni i jesu začetnici te ideje, kao i ideje srpskog sveta. Ne možeš ih izbjeći sve i da hoćeš.
Neka su, ne zanima me to, kao sto rekoh.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65573
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#896 Re: Mali Šengen

Post by _BataZiv_0809 »

spreca wrote: 02/08/2021 16:06 ,samo je vi nemojte braniti ,jer nimalo niste iskreni
Jesi je ti branio ili si pobjego cim je zapucalo?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#897 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

General War wrote: 02/08/2021 17:05
spreca wrote: 02/08/2021 16:06 Do pomirenja moze doci kad se prizna da su radili zlocine pa i genocid i kad i na danasnji dan prestanu da rovare protiv BiH,Kad vrate nepokretnu imovinu koja je u vlasnistvu BiH na teritiriji srbije,kad plate opljackanu energiju za vise od 30 godina sa hidrocentrala na Drini,kad plate nadoknadu za polavljeno zemljiste na teritoriji BiH u slivu Drine za potrebe Hidrocentrala,kad potpisu sporazum o granici i to bez zamjene teritorija,tad mozemo razmisljati o pomirenju a ne preko nekih velikosrpskih podvala sengena i otvorenih balkana preko prodaje keksova ,vode i drugih sranja koji neki strucnjaci ovdje kao sto su ova dva iznad zagovaraju kao spas za BiH,samo je vi nemojte braniti ,jer nimalo niste iskreni
Potrebno je razdvojiti ta dva pojma u percepciji ljudi, poioticarima to koristi u BiH jer je prave nemogucu drzavu.
Proces pomirenja i ekonomski napredak zemlje su dva razlicita pojma...za jedne postoje sudovi i konvencije, za drugo je potrebna vizija razvoja drustva...ovako niti pomireni a u ekonomskom dnu.
Bez iskrenog pokajanja i priznanja krivice ,plus da se ispune i svi ostali uslovi gore nabrojani,tek tada mozemo razmatrati neka veca ekonomka udruzenja,to sto danas imamo je sasvim dovoljno a vjerovatno i previse,nadam se da ce dolaskom Smidta fasisti sa vlasti morati poceti raditi u interesu drzave a ne u ime nekih klanova , ili ce iz cuze posmatrati sta se dogadja svi su za cuze
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#898 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

Sarajmen wrote: 02/08/2021 13:16
Bodkin wrote: 02/08/2021 12:35

Boldirano je veca iluzija od nacionalne drzave bosnjaka i ostalih. Ovo drugo je lakse ostvariti od “treba se malo potruditi i bih ce u eu”
Važne poruke novog visokog predstavnika: BiH se mora vratiti na agendu međunarodne zajednice i EU
Ne želim obećati ništa nemoguće, istakao je, ali i dodao kako će iskoristiti snagu i utjecaj, iskustvo, da osigura da ova zemlja, njena djeca imaju dobru budućnost, i da im se ispuni nada o boljem životu.

"To je ono što ljudi ovdje zaslužuju. Život u miru, sigurnosti, popraćen ekonomskim napretkom. BiH se mora vratiti na političku agendu međunarodne zajednice i EU. Ja ću doprinijeti tome, veoma sam optimističan da će međunarodna zajednica, Evropljani, Amerikanci, raditi zajedno da to i postignu", kazao je on.

Cilj mora biti jačanje BiH i podrška njenim naporima da postane dio EU, ali to nije jednosmjerna ulica, naglasio je.

"Ko želi u EU, mora se pridržavati i garantovati pravila tog saveza. To nije lak svakodnevni zadatak. Napredak je jedino moguć kroz refleksivan pristup vlastitoj prošlosti", još je jedna važna poruka.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/vazne-p ... /210802043
Ko nakon 25 godina agonije vjeruje da ce Evropa odraditi posao za nas definitivno je debil. Debil, najblaže rečeno.

Mogu shvatiti da neko ne moze shvatiti za jednu, svi ili tri godine... ali 25.

Smit je ovdje da odrzi mir, a hocemo li mi imati hljeba da jedemo njega i Evropu ne zanima.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#899 Re: Mali Šengen

Post by MorningStar »

Sta vam je sa'ce bajden i smit i to tako mi u nato i to i eu ekonomija nema entiteta i tako to. :mrgreen:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#900 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

_BataZiv_0809 wrote: 02/08/2021 17:40
spreca wrote: 02/08/2021 16:06 ,samo je vi nemojte braniti ,jer nimalo niste iskreni
Jesi je ti branio ili si pobjego cim je zapucalo?
Boli te kurac ,ti je nisi sigurno branio,a da si je branio znamo kako bi zvrsila,zato prodji se trolanja i provociranja
Post Reply