MALI Šengen

Locked
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#776 Re: MALI Šengen

Post by The 51st State »

Škobo Habu wrote: 11/09/2020 10:01
The 51st State wrote: 11/09/2020 10:00
sustinske, drzava nije osposobljena institucionalno da provede sve prijedloge iz mini sengena.
U kom, konkretno, segmentu?
ministarstvo obrazovanja na drazvnom nivou? jedan primjer.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#777 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

statixx wrote: 11/09/2020 09:41 Praviti jedinstven ekonomski prostor i unaprijedjivati ekonomski ambijent regiona sa zemljom koja ima privilegiju da u svakom trnutku narusi politicku stabilnost i pravnu sigurnost u BiH, a i CG, je van pameti.
Nama je sve van pameti. Nikakve ideje nemamo. Samo lezi i cekaj da se rodi novi Josip Broz.

Srbija ce ovdje biti za 10, 20 ili 50 godina. Bez saradnje sa susjedima nama nema nikakvog napretka.

Srbija ima vise susjeda, mi imamo samo tri. Ako se zatvorimo prema njima, cemu se mozemo nadati?

20 godina je propalo na nista. Izgleda da je plan za narednih 20 identičan. Lezi i cekaj, kukaj da nas Evropa mrzi radi nacije i vjere, da je za sve drugi kriv. Za to vrijeme svako mlad, normalan i ambiciozan ce otici. Fakat ne kontam kakav je nas plan i cemu se nadamo. Zna li iko?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#778 Re: MALI Šengen

Post by Hajvan »

kakav debilan komenatar
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#779 Re: MALI Šengen

Post by escobar__ »

Kikibombona wrote: 11/09/2020 10:25Srbija ima vise susjeda, mi imamo samo tri. Ako se zatvorimo prema njima, cemu se mozemo nadati?
Sarađivat s preostala dva + evropskim institucijama.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#780 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

escobar__ wrote: 11/09/2020 14:28
Kikibombona wrote: 11/09/2020 10:25Srbija ima vise susjeda, mi imamo samo tri. Ako se zatvorimo prema njima, cemu se mozemo nadati?
Sarađivat s preostala dva + evropskim institucijama.
Ne znam bgm, u CG vlast uzese cetnici, a nasi veli Hercegovci ne vole ustase.

...

Sto se tice EU, ne vidim nikakve pozitivne korake. Nasa vlast je totalno lopovska i anti-evropska. Vise imamo slicnosti sa despotskim rezimom u Turskoj nego Briselom, Amsterdamom, Stokholmom. Nase zaostale glave su mnogo blize istoku nego zapadu.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#781 Re: MALI Šengen

Post by exliberal-ex »

The 51st State wrote: 11/09/2020 10:08
Škobo Habu wrote: 11/09/2020 10:01
The 51st State wrote: 11/09/2020 10:00
sustinske, drzava nije osposobljena institucionalno da provede sve prijedloge iz mini sengena.
U kom, konkretno, segmentu?
ministarstvo obrazovanja na drazvnom nivou? jedan primjer.
kakve veze ima ministarstvo obrazovanja sa ekonomskom zajednicom?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#782 Re: MALI Šengen

Post by The 51st State »

exliberal-ex wrote: 11/09/2020 15:52
The 51st State wrote: 11/09/2020 10:08
Škobo Habu wrote: 11/09/2020 10:01

U kom, konkretno, segmentu?
ministarstvo obrazovanja na drazvnom nivou? jedan primjer.
kakve veze ima ministarstvo obrazovanja sa ekonomskom zajednicom?
za verifukaciju kvalifikacija radne snage ako nista, posto je i to predvidjeno mini sengenom
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#783 Re: MALI Šengen

Post by exliberal-ex »

The 51st State wrote: 11/09/2020 15:57
exliberal-ex wrote: 11/09/2020 15:52
The 51st State wrote: 11/09/2020 10:08

ministarstvo obrazovanja na drazvnom nivou? jedan primjer.
kakve veze ima ministarstvo obrazovanja sa ekonomskom zajednicom?
za verifukaciju kvalifikacija radne snage ako nista, posto je i to predvidjeno mini sengenom
ma ko te pita za stampane diplome na svim stranama, jel ti mislis da su mene na zapadu pitali za diplomu...jel znas radit to, znam ..dokazi i to je to
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#784 Re: MALI Šengen

Post by The 51st State »

exliberal-ex wrote: 11/09/2020 16:00
The 51st State wrote: 11/09/2020 15:57
exliberal-ex wrote: 11/09/2020 15:52
kakve veze ima ministarstvo obrazovanja sa ekonomskom zajednicom?
za verifukaciju kvalifikacija radne snage ako nista, posto je i to predvidjeno mini sengenom
ma ko te pita za stampane diplome na svim stranama, jel ti mislis da su mene na zapadu pitali za diplomu...jel znas radit to, znam ..dokazi i to je to
pito si za razlog, dao sam ti potrebni formalni.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#785 Re: MALI Šengen

Post by exliberal-ex »

The 51st State wrote: 11/09/2020 16:01
exliberal-ex wrote: 11/09/2020 16:00
The 51st State wrote: 11/09/2020 15:57

za verifukaciju kvalifikacija radne snage ako nista, posto je i to predvidjeno mini sengenom
ma ko te pita za stampane diplome na svim stranama, jel ti mislis da su mene na zapadu pitali za diplomu...jel znas radit to, znam ..dokazi i to je to
pito si za razlog, dao sam ti potrebni formalni.
jel ti mislis da ce neko gledat taj zatjev...mislim cjepamo dlaku kose...
Mogao si naci i neki drugi banalniji primjer...

uostalom oni ce reci da ce se to rijesavat "u hodu", kao sto se sve rijesava "u hodu" proslih 30 godina
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#786 Re: MALI Šengen

Post by Bascarsija1 »

Kikibombona wrote: 11/09/2020 10:25
statixx wrote: 11/09/2020 09:41 Praviti jedinstven ekonomski prostor i unaprijedjivati ekonomski ambijent regiona sa zemljom koja ima privilegiju da u svakom trnutku narusi politicku stabilnost i pravnu sigurnost u BiH, a i CG, je van pameti.
Nama je sve van pameti. Nikakve ideje nemamo. Samo lezi i cekaj da se rodi novi Josip Broz.

Srbija ce ovdje biti za 10, 20 ili 50 godina. Bez saradnje sa susjedima nama nema nikakvog napretka.

Srbija ima vise susjeda, mi imamo samo tri. Ako se zatvorimo prema njima, cemu se mozemo nadati?

20 godina je propalo na nista. Izgleda da je plan za narednih 20 identičan. Lezi i cekaj, kukaj da nas Evropa mrzi radi nacije i vjere, da je za sve drugi kriv. Za to vrijeme svako mlad, normalan i ambiciozan ce otici. Fakat ne kontam kakav je nas plan i cemu se nadamo. Zna li iko?
Van pameti je ulaziti u unifikaciju sa zemljom koja ja ti konstantno narusava integritet, koja je omogucila da se desi genocid na nasim prostorima I koja ne priznaje da to sto je uradila bilo ista lose (znaci da su spremni da to ponove). Mi smo imali 50 godina u jednoj zajednici pa je to zavrsilo kako je zavrsilo. Ova iduca zajednica bi bila jos nepovoljnija. To nebi bio nikakav napredak. 20 godina nije propalo na nista. Bili su obecali da ce nas nestati pa nismo nestali ja bi rekao da je to nesto.

Pa dobro svak mlad, ambiciozan i normalan ce otici... dobro imacemo jaku emigraciju. Fakat bi I ti trebao/la otici.

Fakat bi trebo/la razmisliti sta je nasim komsijama plan pa se prema tim planovima orijentisati. Dali se planira novi genocid? Kako bi mali sengen uticao na nasu privredu? Dali bi nasi mali privrednici dobo prosli? Dali bi se podigao standard zivota.

Prestani cekati da ti godine prolaze ili idi ili se pokreni malo pa zapocni neki biznis, nesto sa strane ako vec imas posao. Kupuj domace proizvode.

Tito ti ovdije nebi pomogao. Jer je on iz kapitalizma uspio da nas utjera u socializam. Primjeti da je cijela evropa u kapitalizmu. Sto ce im socijalisticka zemlja u kapitalistickjoj evropi? Prvo pogledajmo jeli sistem u kojem smo prikladan za ulazak u evropu.

Kad bi mi uradili sve sto Europa trazi od nas vjerovatno nam nebi ni bilo vazno da idemo u Europu ili neki mali sengen.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#787 Re: MALI Šengen

Post by pinkman »

I BIH ce po svemu sudeci biti natjerana da udje u ovo.
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#788 Re: MALI Šengen

Post by Bascarsija1 »

pinkman wrote: 12/09/2020 00:05 I BIH ce po svemu sudeci biti natjerana da udje u ovo.
Pa dobro na koji nacin natjerana? Ko ce nas natjerati?
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#789 Re: MALI Šengen

Post by pinkman »

Bascarsija1 wrote: 12/09/2020 00:23
pinkman wrote: 12/09/2020 00:05 I BIH ce po svemu sudeci biti natjerana da udje u ovo.
Pa dobro na koji nacin natjerana? Ko ce nas natjerati?
Isti oni koji su natjerali Vucica da potpise preseljenje ambasade u Jerusalem, a zauvrat ce Izrael priznati Kosovo :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#790 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

pinkman wrote: 12/09/2020 21:09
Bascarsija1 wrote: 12/09/2020 00:23
pinkman wrote: 12/09/2020 00:05 I BIH ce po svemu sudeci biti natjerana da udje u ovo.
Pa dobro na koji nacin natjerana? Ko ce nas natjerati?
Isti oni koji su natjerali Vucica da potpise preseljenje ambasade u Jerusalem, a zauvrat ce Izrael priznati Kosovo :D
Dali im pistolj i rekli da pucaju sebi u koljena. :D

Ako Amerika zeli da BiH bude dio malog Sengena, to je gotova stvar. Ako je budu htjeli, onda ide bez nas. Uglavnom, mi se nista ne pitamo.

Jedinu odluku koju moze donijeti SDA je da nastima poneki tender za svoje ljude i sl. To vec Ameriku ne zanima.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#791 Re: MALI Šengen

Post by high_volume »

Kikibombona wrote: 12/09/2020 21:37
pinkman wrote: 12/09/2020 21:09
Bascarsija1 wrote: 12/09/2020 00:23

Pa dobro na koji nacin natjerana? Ko ce nas natjerati?
Isti oni koji su natjerali Vucica da potpise preseljenje ambasade u Jerusalem, a zauvrat ce Izrael priznati Kosovo :D
Dali im pistolj i rekli da pucaju sebi u koljena. :D

Ako Amerika zeli da BiH bude dio malog Sengena, to je gotova stvar. Ako je budu htjeli, onda ide bez nas. Uglavnom, mi se nista ne pitamo.

Jedinu odluku koju moze donijeti SDA je da nastima poneki tender za svoje ljude i sl. To vec Ameriku ne zanima.
Kakvu korist BiH ima od USA, ne računajući sadaku u ostarjeloj vojnoj opremi i nešto oruđa i oružja, ali i to u njihovom interesu.

Dakle, kakvu privrednu, političku, ekonomsku, i sl. korist BiH ima od USA, pa da bi ćuteći pristajala na kojekakve besmislene pritiske, itd?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#792 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

high_volume wrote: 12/09/2020 21:45Kakvu korist BiH ima od USA, ne računajući sadaku u ostarjeloj vojnoj opremi i nešto oruđa i oružja, ali i to u njihovom interesu.

Dakle, kakvu privrednu, političku, ekonomsku, i sl. korist BiH ima od USA, pa da bi ćuteći pristajala na kojekakve besmislene pritiske, itd?
Nema ni Srbija nikakvu korist. Stavise, ima ogromnu stetu, ali kada Bog kaze lezi robe, nemas puno izbora. Ima milion nacina da te kazni za neposlušnost.

Samo lud covjek moze misliti da covjek poput Bakira moze odbiti nesto sto Amerika zeli uraditi.

Ako je Amerikancima bas stalo da mali Sengen zazivi, to je zavrsena prica.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#793 Re: MALI Šengen

Post by high_volume »

Kikibombona wrote: 12/09/2020 21:49
high_volume wrote: 12/09/2020 21:45Kakvu korist BiH ima od USA, ne računajući sadaku u ostarjeloj vojnoj opremi i nešto oruđa i oružja, ali i to u njihovom interesu.

Dakle, kakvu privrednu, političku, ekonomsku, i sl. korist BiH ima od USA, pa da bi ćuteći pristajala na kojekakve besmislene pritiske, itd?
Nema ni Srbija nikakvu korist. Stavise, ima ogromnu stetu, ali kada Bog kaze lezi robe, nemas puno izbora. Ima milion nacina da te kazni za neposlušnost.

Samo lud covjek moze misliti da covjek poput Bakira moze odbiti nesto sto Amerika zeli uraditi.

Ako je Amerikancima bas stalo da mali Sengen zazivi, to je zavrsena prica.
BiH je naslonjena na EU, i od EU ima višestruku korist. Od USA nema, i ako ima, ta korist je najprije korist USA, pa tek nama šta ostane.
VMxxx37
Posts: 279
Joined: 21/08/2020 19:09

#794 Re: MALI Šengen

Post by VMxxx37 »

Kikibombona wrote: 11/09/2020 10:25
statixx wrote: 11/09/2020 09:41 Praviti jedinstven ekonomski prostor i unaprijedjivati ekonomski ambijent regiona sa zemljom koja ima privilegiju da u svakom trnutku narusi politicku stabilnost i pravnu sigurnost u BiH, a i CG, je van pameti.
Nama je sve van pameti. Nikakve ideje nemamo. Samo lezi i cekaj da se rodi novi Josip Broz.

Srbija ce ovdje biti za 10, 20 ili 50 godina. Bez saradnje sa susjedima nama nema nikakvog napretka.

Srbija ima vise susjeda, mi imamo samo tri. Ako se zatvorimo prema njima, cemu se mozemo nadati?

20 godina je propalo na nista. Izgleda da je plan za narednih 20 identičan. Lezi i cekaj, kukaj da nas Evropa mrzi radi nacije i vjere, da je za sve drugi kriv. Za to vrijeme svako mlad, normalan i ambiciozan ce otici. Fakat ne kontam kakav je nas plan i cemu se nadamo. Zna li iko?
Evo ja znam, ako mi vjerujes da nisam SDA bot. SDA nije samo mafijaska organizacija I Alija nije bio samo naivni dedo koji nije.znao sta radi. To je vjerska stranka.prije svega, sa vjerskom ideologijom. Nakon decenija vlasti, uspjeli su tu ideologiju utemeljiti kao mainstream. A mainstream vjere je nista ne raditi I cekati da bog sve poslaze.

Sustina islamizma je viktimologija. Pogledaj ideologiju SDA, pa ideologiju Erdogana, pa ideologiju, Muslimanskog bratsva, pa ideologiju Osame bin Ladena pa sve do propagande ISILA, i talibana. Sta im je zajednicko - muslimani zrtve hiljadu godina genocidnog zapada, Evrope, Rusije, Srba, Hrvata, hriscana, komunista, jevreja. Ta se ideologija uvukla u sve pore drustva. U Bosni vlada.kult smrti I zrtve.

Demagoge islamisticke ideologije najvise je strah da ljudi zaborave na proslost I na rat i okrenu se ka buducnosti. A to je neophodno da bi se krenulo naprijed. Niko od politicara se ne usudjuje da kaze da je zaborav I prestanak price o genocidu uslov za novi pocetak. Oni tvrde bas.direktno suprotno - nikad ne zaboravi. A ne moze se ici naprijed stalno.gledajuci unazad.

Plan je dogurati stvari do.kraja, napraviti Bosnu potpuno izolovanu od okruzenja I Evrope i da se u svojoj vjerskoj demagogiji odrzava identitet zrtve do sudnjeg dana.
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#795 Re: MALI Šengen

Post by Bascarsija1 »

VMxxx37 wrote: 12/09/2020 22:49
Kikibombona wrote: 11/09/2020 10:25
statixx wrote: 11/09/2020 09:41 Praviti jedinstven ekonomski prostor i unaprijedjivati ekonomski ambijent regiona sa zemljom koja ima privilegiju da u svakom trnutku narusi politicku stabilnost i pravnu sigurnost u BiH, a i CG, je van pameti.
Nama je sve van pameti. Nikakve ideje nemamo. Samo lezi i cekaj da se rodi novi Josip Broz.

Srbija ce ovdje biti za 10, 20 ili 50 godina. Bez saradnje sa susjedima nama nema nikakvog napretka.

Srbija ima vise susjeda, mi imamo samo tri. Ako se zatvorimo prema njima, cemu se mozemo nadati?

20 godina je propalo na nista. Izgleda da je plan za narednih 20 identičan. Lezi i cekaj, kukaj da nas Evropa mrzi radi nacije i vjere, da je za sve drugi kriv. Za to vrijeme svako mlad, normalan i ambiciozan ce otici. Fakat ne kontam kakav je nas plan i cemu se nadamo. Zna li iko?
Evo ja znam, ako mi vjerujes da nisam SDA bot. SDA nije samo mafijaska organizacija I Alija nije bio samo naivni dedo koji nije.znao sta radi. To je vjerska stranka.prije svega, sa vjerskom ideologijom. Nakon decenija vlasti, uspjeli su tu ideologiju utemeljiti kao mainstream. A mainstream vjere je nista ne raditi I cekati da bog sve poslaze.

Sustina islamizma je viktimologija. Pogledaj ideologiju SDA, pa ideologiju Erdogana, pa ideologiju, Muslimanskog bratsva, pa ideologiju Osame bin Ladena pa sve do propagande ISILA, i talibana. Sta im je zajednicko - muslimani zrtve hiljadu godina genocidnog zapada, Evrope, Rusije, Srba, Hrvata, hriscana, komunista, jevreja. Ta se ideologija uvukla u sve pore drustva. U Bosni vlada.kult smrti I zrtve.

Demagoge islamisticke ideologije najvise je strah da ljudi zaborave na proslost I na rat i okrenu se ka buducnosti. A to je neophodno da bi se krenulo naprijed. Niko od politicara se ne usudjuje da kaze da je zaborav I prestanak price o genocidu uslov za novi pocetak. Oni tvrde bas.direktno suprotno - nikad ne zaboravi. A ne moze se ici naprijed stalno.gledajuci unazad.

Plan je dogurati stvari do.kraja, napraviti Bosnu potpuno izolovanu od okruzenja I Evrope i da se u svojoj vjerskoj demagogiji odrzava identitet zrtve do sudnjeg dana.
Pa dobro ajde da pogledamo sustinu krscanstva?
One ubice sto su masovno ubijale tokom krstaskih ratova se I dan danas slave kao heroji (prosle su stotine godina).
Pod kriscanstvom je bilo omoguceno ropstvo u USA. Protjerivanje jevreja iz Spanije. Apartheid u Africi. Genocid u Bosni.

Pa naravno da politicari nemogu traziti zaborav genocida. Ko se nesjeca svoje istorije taj ce da je ponovi.
Kako to da recimo srbi nisu zaboravili turke a turske nema ovdije preko stotinu godina? Kako se nepitas zasto niko nema hrabrosit da zahtijeva taj zaborav? MIlosevic je upravo na Gazimestanu zapoceo svoju kampanju mrznje.

U evropi recimo niko ne zahtijeva da genocid na jevrejima bude zaboravljen pa zasto bi bio genocid nad Bosnjacima zaboravljen?
Pitanje je zasto nemozemo naprijed bez zaboravljanja genocida? Kome smeta to sto se mi sjecamo sta nam je se desilo?

Bilo kakva Bosna (pa i izolovana) je po meni bolja od one Smrdoslavije gdije bi Bosnjaci bili eliminisani kako palestinci ili bi bilo jos Srebrenica dok nas ne nestane. Rat protiv Bosne nikad nije prestao.
VMxxx37
Posts: 279
Joined: 21/08/2020 19:09

#796 Re: MALI Šengen

Post by VMxxx37 »

Krscanstvo je smece, ali zapadni svijet je mahom raskrstio sa religijom. Muslimanski svijet jok. Cinjenica da muslimani.na Evropu gledaju kao na krscanski a ne na sekularni fenomen, jasno govori da sve projektuje iz svoje, vjerske, perspektive.

U Evropi i svijetu jedan dan se obiljezava hlokaust I to bi moglo I u BiH a ne svaki dan samo o tome pricati. U tome.je razlika.


Taj fanaticni stav o Srbima kao genocidnima proizilazi ne iz onoga sto se desilo - jer I drugima su se tokom istorije desavale mnogo gore stvari - vec upravo iz vjerske islamisticke dogme.
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#797 Re: MALI Šengen

Post by Bascarsija1 »

VMxxx37 wrote: 12/09/2020 23:26 Krscanstvo je smece, ali zapadni svijet je mahom raskrstio sa religijom. Muslimanski svijet jok. Cinjenica da muslimani.na Evropu gledaju kao na krscanski a ne na sekularni fenomen, jasno govori da sve projektuje iz svoje, vjerske, perspektive.

U Evropi i svijetu jedan dan se obiljezava hlokaust I to bi moglo I u BiH a ne svaki dan samo o tome pricati. U tome.je razlika.


Taj fanaticni stav o Srbima kao genocidnima proizilazi ne iz onoga sto se desilo - jer I drugima su se tokom istorije desavale mnogo gore stvari - vec upravo iz vjerske islamisticke dogme.
Pa eto zapadna sekularna evropa neprihvati tursku iako je ispunjavala sve uslove. Prihvatise grcku koja nije uopste ispunjavala uslove pa su je morali spasavati da ne bankrotira. Ali to jasno govori o nasim zabludama o evropi (koje ti upravo pokazujes).

Nisam ja srbe natjero da pocine genocid. Ja jedino zamijeram sto ne priznaju da su ista lose uradili. Tek kad svi srbi prihvate sta su uradili mozemo poceti obiljezavati godisnjice. Dok se to ne desi mi trebamo nastaviti svakodnevno (a ako treba I svakonocno) govoriti sta su uradili. Jer su nijemci prihvatili da su pocinili genocid. Znaju da je to sto su uradili neprihvatljivo. Tu je razlika imedju Nijemca I Srbijanca. Poenta je da ja nevjerujem da Srbijanici nebi sve to ponovili jer je to sto su uradili njima prihvatljivo. Jos usvjek se slave ratni zlocinci. Ja nevidim napredak.

Mi se moramo okreniti sebi I sta mi mozemo sami da uradimo. Vjerujte mi ljudi sve ostale drzave uglavnom gledaju da nas na neki nacin iskoriste.

Moj savjet bi bio da kupujemo sta je proizvedeno u Bosni a ako toga nema da gledamo kako da to sami napravimo. To vazi za sve 3 nacije.
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#798 Re: MALI Šengen

Post by Bascarsija1 »

Eto meni nije bas najasnije sta BiH dobija ovdije.

BiH - Kosovo vize? Koliko Bosanaca hoce da ide raditi na kosovu?
Priznanje diploma? Koga briga. Ko hoce vani ide na zapad ako ima imalo mozga.
Lakse trgovati? Pa hocemol mi to izvoziti ajvar u Srbiju? Sta mi imomo da izvozimo pa da olaksamo izvoz. Jeli nas izvoz veci nego uvoz?

Na kraju sva se prica svodi na politicku igru ali ja nevidim da BiH ce biti u plusu ovdije ekonomski. Pare ce se izvuci lakse iz BiH i to je kraj price.

Imal ko da objasni pozitivu za BiH a da nije na nacionalistickoj nego ekonomskoj osnovi?

https://oec.world/en/profile/country/bih#trade-products

Nas export Total: $7.83B
Nas imports Total: $11.6B

Znaci samo bi olaksali da uvozimo lakse unistavajuci nasu privredu. Ova 4 Biliona ili se zaduzujemo ili dolaze pare iz emigracije.
VMxxx37
Posts: 279
Joined: 21/08/2020 19:09

#799 Re: MALI Šengen

Post by VMxxx37 »

Bascarsija1 wrote: 13/09/2020 00:21
VMxxx37 wrote: 12/09/2020 23:26 Krscanstvo je smece, ali zapadni svijet je mahom raskrstio sa religijom. Muslimanski svijet jok. Cinjenica da muslimani.na Evropu gledaju kao na krscanski a ne na sekularni fenomen, jasno govori da sve projektuje iz svoje, vjerske, perspektive.

U Evropi i svijetu jedan dan se obiljezava hlokaust I to bi moglo I u BiH a ne svaki dan samo o tome pricati. U tome.je razlika.


Taj fanaticni stav o Srbima kao genocidnima proizilazi ne iz onoga sto se desilo - jer I drugima su se tokom istorije desavale mnogo gore stvari - vec upravo iz vjerske islamisticke dogme.
Pa eto zapadna sekularna evropa neprihvati tursku iako je ispunjavala sve uslove. Prihvatise grcku koja nije uopste ispunjavala uslove pa su je morali spasavati da ne bankrotira. Ali to jasno govori o nasim zabludama o evropi (koje ti upravo pokazujes).

Nisam ja srbe natjero da pocine genocid. Ja jedino zamijeram sto ne priznaju da su ista lose uradili. Tek kad svi srbi prihvate sta su uradili mozemo poceti obiljezavati godisnjice. Dok se to ne desi mi trebamo nastaviti svakodnevno (a ako treba I svakonocno) govoriti sta su uradili. Jer su nijemci prihvatili da su pocinili genocid. Znaju da je to sto su uradili neprihvatljivo. Tu je razlika imedju Nijemca I Srbijanca. Poenta je da ja nevjerujem da Srbijanici nebi sve to ponovili jer je to sto su uradili njima prihvatljivo. Jos usvjek se slave ratni zlocinci. Ja nevidim napredak.

Mi se moramo okreniti sebi I sta mi mozemo sami da uradimo. Vjerujte mi ljudi sve ostale drzave uglavnom gledaju da nas na neki nacin iskoriste.

Moj savjet bi bio da kupujemo sta je proizvedeno u Bosni a ako toga nema da gledamo kako da to sami napravimo. To vazi za sve 3 nacije.
Turska ispunjavala sve uslove??

To je nesto najbizarnije sto sam cuo odavno. Cuj Turska ispunjavala sve uslove, hahaha
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#800 Re: MALI Šengen

Post by Bascarsija1 »

... Ima drugi opsirniji post ispod
Last edited by Bascarsija1 on 13/09/2020 05:23, edited 1 time in total.
Locked