MALI Šengen

Locked
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#76 Re: MALI Šengen

Post by cyprus »

Ja mislim da je neka forma "malog Šengena" neminovnost u budućnosti, pitanje je samo koja će to forma biti, i kako je sklopiti da svi imaju korist od iste...
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#77 Re: MALI Šengen

Post by escobar__ »

Meni je suludo ulazit u bilo kakve unije i političke dogovore s tradicionalnim neprijateljem Srbijom.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#78 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

high_volume wrote:Imali smo već "Mali Šengen" koji je funkcionisao bezprijekorno, pa smo ga momački razvalili :-)

Jedan od razloga inicijativi Aleksandra Vučića, kako sam kaže, za formiranje "Malog Šengena" je zadržavanje kamiona s robama na granicama, čime se gube stotine miliona na utrošenom vremenu u čekanju kamiona na granicama. Kao da kamioni ne troše vrijeme na zapadnim granicama ili istočnim, odnosno sa EU, jer je EU okolo svih nas. Da carinici rade ažurno svoj posao, i da su špediteri stručniji i obrazovaniji, kamioni na granicama ne bi čekali ni pola sata :-)
Sljedeće pitanje je šta s robama na kamionima koji dolaze iz Turske, Irana, Ukrajine, Rusije i drugih država sa istoka prema nama, i dalje, ili obratno, ko vrši nadzor i gdje...

"Šengen" nije samo slobodan protok roba preko granica, "Mali Šengen" je i niveliranje PDV stopa. Ne može firma iz Makedonije prodati pun kamion ajvara i fakturisati svoj PDV 20% firmi iz Bosne u kojoj je PDV 17%, i u kojoj ima proizvođača sa nižom cijenom PDV, i obratno. Sve države članice "Malog Šengena" morale bi izjednačiti PDV stope, jer "Malim Šengenom" ne bi bilo granica između država niti bi bilo carina i carinjenja roba, odnosno ne bi bilo evidentiranja carinskih roba, kao što je sada, kada je isporuka roba bez PDV. A promjena stopa PDV za svaku državu "Malog Šengena" značio bi značajan ekonomski i privredni poremećaj. Nisam siguran da je i jedna od naših država spremna za promjenu svojih PDV stopa.

Uz to, npr. Srbija je država sa mnogo razvijenijom poljoprivrednom proizvodnjom od BiH ili crnogorske poljoprivrede. Cijene u Srbiji mnogo su niže od cijena u BiH, i poljoprivredni proizvodi iz Srbije nesmetano bi prelazili granicu BiH, te sa takvim niskim cijenama opteretili bi BiH tržište, naročito na pijacama, i ugrozili domaću proizvodnju.

"Šengen" je i slobodan protok ljudi. Ukidanjem granica najviše štete pretrpila bi BiH, zbog migranata koji su svoj put ka Zapadu pronašli preko BiH. I sada, kada postoje granične kontrole, naša država ne uspijeva da izvrši potpunu kontrolu prelazaka preko granice. Nezamislivo je kakva bi bila situacija ako bi granice bile slobodne.

Uglavnom, u ovom trenutku nije realno očekivati realizaciju jedne ovakve ideje koja, je u biti pozitivna, ali za koju BiH, pa ni Makedonija ili Kosovo, nisu spremne, jer je neravnopravna. Bila bi Srbija predominantna u toj nekoj carinsko-privrednoj uniji bez granica, iako i danas imamo CEFTA sporazum koji se provodi, pri čemu ga je Kosovo narušilo.

Mislim da ideja Vučića nije da se ukinu granice i ubrza protok roba i ljudi između naših država, njegova namjera je da zadrži Kosovo unutar kontrole Srbije, a da istovremeno napusti Kosovo i politiku Kosova kao dio Srbije, "jednim udarcem dvije muhe". Nije bez razloga inicijativa "Malog Šengena" kreirana na trojnom sastanku Srbije, Makedonije i Albanije, i nije bez razloga samo nekoliko dana poslije, stigao uslov priznanja Kosova.
Nemaju sve drzave EU isti PDV.

https://europa.eu/youreurope/business/t ... dex_hr.htm

Mali Sengen je pro-evropski projekt, vjerujem iniciran od strane EU. Dobio je podrsku od EU i Amerike.

Ja bih rekao da je pred nama civilizacijski test, da se vidi da li smo spremni za implementaciju evropskih vrijednosti, a otvaranje granica, sloboda kretanja, je temelj EU.

Najzalosnije je sto cemo granice otvoriti kad-tad, samo smo strucnjaci da izgubimo 20-30 godina tapkajuci i mjestu i lagano propadajuci.

Ako bi odbacili ovakvu ideju bez pregovora bio jesan pokazatelj da nama nije mjesto u EU. Sami sebe izolujemo i zatvaramo, sto je jedan od razloga da nas investitori zaobilaze u sirokom luku.

...

Napedak BiH u peoteklih 20 godina je nikakav. Hocemo li narednih 20 baciti, uz masovno iseljavanje mladog stanovnistva.

Plasim se da ce BiH za 10 godina biti u istoj situaciji kao danas. To je strasno demotivirajuce za planiranje buducnosti u ovoj drzavi.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#79 Re: MALI Šengen

Post by spreca »

Maraschino wrote:Sve ono sto ide Srbiji u korist treba apriori odbaciti sve dok nas ne rijese okova preko pete kolone.
Neka mu kamioni cekaju na granicama, neka mu se roba kvari...mi ne mozemo nista organizovati dok je srpske pete kolone.

Tvornica problema iz Bakinaca radi svaki dan 24/7 samo da BiH ne prodise.
Ono ti je samo filijala glavne Fabrike problema na Balkanu.....srbija se enormno naoruzava i sad treba snjima u neku Uniju :lol: :lol: ...stvarno neznam koju drkotinu imaju u glavi oni koji to predlazu i podrzavaju
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#80 Re: MALI Šengen

Post by escobar__ »

spreca wrote:
Maraschino wrote:Sve ono sto ide Srbiji u korist treba apriori odbaciti sve dok nas ne rijese okova preko pete kolone.
Neka mu kamioni cekaju na granicama, neka mu se roba kvari...mi ne mozemo nista organizovati dok je srpske pete kolone.

Tvornica problema iz Bakinaca radi svaki dan 24/7 samo da BiH ne prodise.
Ono ti je samo filijala glavne Fabrike problema na Balkanu.....srbija se enormno naoruzava i sad treba snjima u neku Uniju :lol: :lol: ...stvarno neznam koju drkotinu imaju u glavi oni koji to predlazu i podrzavaju
Bukvalno drkotina u glavi, dobro si rek'o.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#81 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

escobar__ wrote:Meni je suludo ulazit u bilo kakve unije i političke dogovore s tradicionalnim neprijateljem Srbijom.
Ne ulazis sa Srbijom.

Ulazis sa Makedonijom, Albanijom, Kosovom, Crnom Gorom i Srbijom.

...

Ja ovo vidim kao svojevrstan test za ulazak u EU. Inicijativa je podrzana od strane EU i Amerike.

...

Ako mi nismo spremni otvoriti granice, onda nismo spremni za EU.
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#82 Re: MALI Šengen

Post by escobar__ »

Kikibombona wrote:
escobar__ wrote:Meni je suludo ulazit u bilo kakve unije i političke dogovore s tradicionalnim neprijateljem Srbijom.
Ne ulazis sa Srbijom.

Ulazis sa Makedonijom, Albanijom, Kosovom, Crnom Gorom i Srbijom.

...

Ja ovo vidim kao svojevrstan test za ulazak u EU. Inicijativa je podrzana od strane EU i Amerike.

...

Ako mi nismo spremni otvoriti granice, onda nismo spremni za EU.
Ali, dakle, i sa Srbijom, otvorenim neprijateljem ove zemlje i faktorom nestabilnosti čitave regije.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#83 Re: MALI Šengen

Post by dječak sa šibicama »

Sa ekonomske strane spasonosno, sa politicke uzasno.

Pa budi pametan.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#84 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

escobar__ wrote:Ali, dakle, i sa Srbijom, otvorenim neprijateljem ove zemlje i faktorom nestabilnosti čitave regije.
Srbija je nas susjed i to ce ostati. Inicijativu podrzava EU i Amerika sto meni govori da je pozitivna.

Ovu inicijativu vidim kao test spremnosti za clanstvo u EU.

Na Evropa nece ovakve. Ako se zatvorimo, nema od EU nista u narednih 20 godina. U tom periodu BiH ce napustiti mladost, dugovi ce porasti, a umanjen realni sektor nece moci servisirati plate i dugove.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#85 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

dječak sa šibicama wrote:Sa ekonomske strane spasonosno, sa politicke uzasno.

Pa budi pametan.
Zasto je sa politicke uzasno?

Jedina realna prepreka je Srbija vs Kosovo. Na tome ce inicijativa proci ili pasti.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#86 Re: MALI Šengen

Post by bunk »

Mi smo bili u malom sengenu 50 godina,zahvalili nam se genocidom,urbicidom ,silovanjima...i jos kao slag na tortu slave fasiste koji su cinili zlocince,yebes sengen yebes yugoslaviju ,nikad vise..
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#87 Re: MALI Šengen

Post by Haris.ba »

Kikibombona wrote:Ako bi odbacili ovakvu ideju bez pregovora bio jesan pokazatelj da nama nije mjesto u EU. Sami sebe izolujemo i zatvaramo, sto je jedan od razloga da nas investitori zaobilaze u sirokom luku.

...

Napedak BiH u peoteklih 20 godina je nikakav. Hocemo li narednih 20 baciti, uz masovno iseljavanje mladog stanovnistva.

Plasim se da ce BiH za 10 godina biti u istoj situaciji kao danas. To je strasno demotivirajuce za planiranje buducnosti u ovoj drzavi.
Nama je mjesto u EU isto ko što je Bugarskoj ili Rumuniji. Da žele, sutra bi bili u EU. Nema to veze sa nama i šta mi uradimo.

Investitori nas ne zaobilaze zbog toga što nismo u EU. Jeste da EU može riješiti probleme zbog kojih nismo atraktivni, i zbog toga i jesmo na tom putu jer je tako najlakše rješavati probleme koji postoje. Ali, da mi hoćemo, možemo većinu stvari bez EU riješiti.

Sutra da BiH bude primljena u EU nastaviće se egzodus iz BiH. Ustvari, to bi samo ubrzalo i olakšalo odlazak naroda. Ironično je, zastoj na putu prema EU usporava egzodus, a istovremeno i utiče na odlazak.

P.S.
Protiv sam mini-šengena.

U kratkoročnom, a i srednjoročnom periodu, nikakvog poboljšanja ekonomije nema mini-šengenom sa Srbijom. Veći je interes Srbije da se probije na tržište FBiH (jer na tržištu RS je već u odličnoj poziciji). A FBiH ništa specijalno ne dobija.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#88 Re: MALI Šengen

Post by daddy-kool »

Kikibombona wrote:
Ako mi nismo spremni otvoriti granice, onda nismo spremni za EU.
Trola idel ide..
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#89 Re: MALI Šengen

Post by daddy-kool »

dječak sa šibicama wrote:Sa ekonomske strane spasonosno, sa politicke uzasno.

Pa budi pametan.
Zašto je sa ekonomske strane spasonosno?

Nama bi isključivo odgovarao kotrolisan uvoz i primjerene carine na većinu proizvoda, a slobodan pristup velikim tržištima za neometan izvoz.
Poslije toga bi nam dobar deal bio ulazak u EU gdje dobivamo neograničen pristup najvećem tržištu na svijetu, gdje ne kontrolišemo pristup našem tržištu, ali dobijamo strukturalne fondove i direktnu pomoć.
U ovoj nekoj carinskoj uniji imali bi pristup siromašnim tržištima koji proizvode iste ili slične proizvode koje i mi možemo napraviti, ali otvaramo svoje tržište njihovim ekonomijama, što je u ovom slučaju interes Srbije i Albanije, a gubitak BiH.

Sa političke strane svim ovim zemljama treba uvesti vize i podignuti carine na 100% kao što je i Kosovo uradilo.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#90 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

Haris.ba wrote:Nama je mjesto u EU isto ko što je Bugarskoj ili Rumuniji. Da žele, sutra bi bili u EU. Nema to veze sa nama i šta mi uradimo.

Investitori nas ne zaobilaze zbog toga što nismo u EU. Jeste da EU može riješiti probleme zbog kojih nismo atraktivni, i zbog toga i jesmo na tom putu jer je tako najlakše rješavati probleme koji postoje. Ali, da mi hoćemo, možemo većinu stvari bez EU riješiti.

Sutra da BiH bude primljena u EU nastaviće se egzodus iz BiH. Ustvari, to bi samo ubrzalo i olakšalo odlazak naroda. Ironično je, zastoj na putu prema EU usporava egzodus, a istovremeno i utiče na odlazak.

P.S.
Protiv sam mini-šengena.

U kratkoročnom, a i srednjoročnom periodu, nikakvog poboljšanja ekonomije nema mini-šengenom sa Srbijom. Veći je interes Srbije da se probije na tržište FBiH (jer na tržištu RS je već u odličnoj poziciji). A FBiH ništa specijalno ne dobija.
Rumuni odlicno napreduju u svakom pogledu.

Bugari su strateski prevazna drzava i primljeni su da se na Balkan ne uvale Rusi i Kinezi.

...

A nas izvoz u Srbiju, Makedoniju, Albaniju, Kosovo...? Zar vece trziste ne bi bilo sansa za nase firme? Mi vazda u nekoj defanzivi, naoruzani kompleksom manje vrijednosti. Zatvori se u sebe i rahat pati.

...

Kakva je uopste buducnost ove drzave?
Kakvi su nasi planovi kada je u pitanju ekonomija? :roll:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#91 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

daddy-kool wrote:
Kikibombona wrote:
Ako mi nismo spremni otvoriti granice, onda nismo spremni za EU.
Trola idel ide..
Kiki, EU i Amerika trolaju BiH.

Sve sto podrzava EU podrzava i Kiki.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#92 Re: MALI Šengen

Post by daddy-kool »

Kikibombona wrote:
daddy-kool wrote:
Kikibombona wrote:
Ako mi nismo spremni otvoriti granice, onda nismo spremni za EU.
Trola idel ide..
Kiki, EU i Amerika trolaju BiH.

Sve sto podrzava EU podrzava i Kiki.
Trolu ti vozaš.
Ovo ko biva neki test da li smo mi spremni za EU.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#93 Re: MALI Šengen

Post by dječak sa šibicama »

Ako neko misli da je BiH proizvod bolji od srbijanskog, ima veliku iluziju u glavi.

To je u pet deka, a BiH svoj proizvod ionako ne moze izvesti na zapad, a gdje ce nego na istok.

Ako ista i izvozimo, realno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#94 Re: MALI Šengen

Post by Haris.ba »

Kikibombona wrote:A nas izvoz u Srbiju, Makedoniju, Albaniju, Kosovo...? Zar vece trziste ne bi bilo sansa za nase firme? Mi vazda u nekoj defanzivi, naoruzani kompleksom manje vrijednosti. Zatvori se u sebe i rahat pati.

...

Kakva je uopste buducnost ove drzave?
Kakvi su nasi planovi kada je u pitanju ekonomija?
Ima firmi koje mogu tamo nešta prodati. Ali, već ti je objašnjeno šta je bolje za našu ekonomiju:
daddy-kool wrote:Nama bi isključivo odgovarao kotrolisan uvoz i primjerene carine na većinu proizvoda, a slobodan pristup velikim tržištima za neometan izvoz.
Poslije toga bi nam dobar deal bio ulazak u EU gdje dobivamo neograničen pristup najvećem tržištu na svijetu, gdje ne kontrolišemo pristup našem tržištu, ali dobijamo strukturalne fondove i direktnu pomoć.
U ovoj nekoj carinskoj uniji imali bi pristup siromašnim tržištima koji proizvode iste ili slične proizvode koje i mi možemo napraviti, ali otvaramo svoje tržište njihovim ekonomijama, što je u ovom slučaju interes Srbije i Albanije, a gubitak BiH.
Naši planovi su već godinama prilagođavanje tržištu EU. Naravno, kroz Ceftu je bila neka ideja povezivanja ekonomije u regionu. Ali, EU je naše tržište i šansa.

Ako stvarno želiš da shvatiš kako funkcioniše spoljna trgovina uzmi primjer Amerike i Velike Britanije. Amerikanci sada traže bolji položaj za svoje poljoprivredne proizvode i za usluge zdravstva npr. A Velika Britanija traži izgleda najviše stvari vezano za finansijske usluge.
Šta to ima Srbija šta nama treba?

P.S.
Javni su podaci šta izvozimo. Nema potrebe nipodištavati naš izvoz. Veoma je jasna struktura našeg vanjskotrgovinskog prometa. Samo to pogledaš i jasno ti je šta treba i kako.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#95 Re: MALI Šengen

Post by LBVIEW »

cyprus wrote:Ja mislim da je neka forma "malog Šengena" neminovnost u budućnosti, pitanje je samo koja će to forma biti, i kako je sklopiti da svi imaju korist od iste...
Neka hvala, dva puta smo se "ujedinjavali" s istim "happyend-om".
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#96 Re: MALI Šengen

Post by 155_mm »

dječak sa šibicama wrote:Ako neko misli da je BiH proizvod bolji od srbijanskog, ima veliku iluziju u glavi.

To je u pet deka, a BiH svoj proizvod ionako ne moze izvesti na zapad, a gdje ce nego na istok.

Ako ista i izvozimo, realno.
sibicar, a da prvo pogledas robnu razmjenu BiH sa EU i SRB pa da se ponovo vratis na temu. ok?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#97 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

daddy-kool wrote:Kiki, EU i Amerika trolaju BiH.

Sve sto podrzava EU podrzava i Kiki.
Trolu ti vozaš.
Ovo ko biva neki test da li smo mi spremni za EU.[/quote]

Ne samo mi, ovo je test za sve balkanske zemlje koje su nazadne i zaostale, koje nisu zasluzile clanstvo u EU.

Ovo je prvenstveno test za Srbe i Albance, posto od njih zavisi hoce li doci do dogovora.

...

Smatram da mi ovaj put nismo problem i da cemo pristati ako se dogovore Srbi i Albanci.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#98 Re: MALI Šengen

Post by dječak sa šibicama »

Ionako ce se na kraju o ovome pitati i Dodik.

Vucic to smatra zavrsenom pricom, sad mora privoliti Makedonce i Albance.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#99 Re: MALI Šengen

Post by Haris.ba »

dječak sa šibicama wrote:Ionako ce se na kraju o ovome pitati i Dodik.

Vucic to smatra zavrsenom pricom, sad mora privoliti Makedonce i Albance.
Ništa nije nemoguće, ali ako bude međunarodni ugovor (a druge proceduralne šanse su minimalne) - predsjedništvo mora glasati.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#100 Re: MALI Šengen

Post by pinkman »

high_volume wrote: "Šengen" nije samo slobodan protok roba preko granica, "Mali Šengen" je i niveliranje PDV stopa. Ne može firma iz Makedonije prodati pun kamion ajvara i fakturisati svoj PDV 20% firmi iz Bosne u kojoj je PDV 17%, i u kojoj ima proizvođača sa nižom cijenom PDV, i obratno. Sve države članice "Malog Šengena" morale bi izjednačiti PDV stope, jer "Malim Šengenom" ne bi bilo granica između država niti bi bilo carina i carinjenja roba, odnosno ne bi bilo evidentiranja carinskih roba, kao što je sada, kada je isporuka roba bez PDV. A promjena stopa PDV za svaku državu "Malog Šengena" značio bi značajan ekonomski i privredni poremećaj. Nisam siguran da je i jedna od naših država spremna za promjenu svojih PDV stopa.
Kupac placa PDV i on ga placa tamo gdje se on nalazi jer se u smislu Zakona o PDV-u smatra da je usluga izvrsena tamo gdje se kupac nalazi. Tako je svugdje u svijetu.

Dakle, ako izvozis nesto iz BiH, obracunati ces 0% PDV-a (nema PDV-a na izvoz!) pod uslovom da od kupca dobijes uvjerenje o poreznoj registraciji ili kopiju pasosa ako je fizicko lice u pitanju.

A kupac ce obracunati i platiti platiti PDV prilikom uvoza u svoju drzavu.

Znaci, kad kupis nesto iz inostranstva, tamo neces platiti PDV, ali ces platiti 17% u BiH (plus carina ako postoji). Isto je i kad je kupac vani.

Ovo sto si napisao je, bez uvrede, jedna velika kolicina neznanja.. ne znam sto ljudi imaju potrebu da pisu i obralazu teme u koje se ne razumiju.
Locked