MALI Šengen

Locked
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#1 MALI Šengen

Post by Haman2 »

PREDSJEDNIK SRBIJE NE ODUSTAJE OD SVOG CILJA: "Vučić, Rama i Zaev ponovo o "malom Šengenu"

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je danas sa premijerima Albanije i Sjeverne Makedonije Edijem Ramom i Zoranom Zaevom o predstojećem sastanku u Ohridu, kojim se nastavljaju razgovori o uspostavljanju „malog Schengena“.

Image

Vučić je, na instagram profilu „budućnostsrbijeav“, objavio fotografiju sa svojim saradnicima, uz poruku „odličan konferencijski razgovor sa Ramom i Zaevom uoči važnog samita u Ohridu 9. novembra", prenosi Tanjug.

Prije mjesec dana je u Novom Sadu dogovoreno da se razgovori o uklanjanju prepreka za slobodan protok roba, usluga, kapitala i ljudi nastave u Ohridu, gdje se očekuje predstavljanje konkretnih mjera.

Ideja o „malom Šengenu“ u koji bi bile uključenje zemlje Zapadnog Balkana izazvala je podijeljena mišljenja u regiji.

Protivljenje Kosova

Predsjednik Pokreta Samoopredeljenje i kandidat ove stranke za novog premijera Kosova Albin Kurti izjavio je da se ne smije dozvoliti formiranje “četvrte Jugoslavije”.

“Srbija je posvećena stvaranju nove platforme za 'veliku Srbiju'. Srbiji je potrebna platforma za širenje i ne smijemo dozvoliti 'četvrtu Jugoslaviju'. To je cilj Srbije", kazao je Kurti za ABC News, prenio je Tanjug.

Istovremeno, ministar za evropska pitanja i međunarodne odnose Albanije Gent Cakaj izjavio je da će se Albanija povući iz inicijative za stvaranje "mini Schengena" ako njoj ne pristupi Kosovo.

S druge strane, Ekonomski analitičar Mijat Lakićević rekao je za Al Jazeeru da je “mali Schengen dobra ideja”, ali da on ne vjeruje da će se projekt realizirati tako lako.

“Naravno da je to dobro i da je odavno trebalo ukinuti te granice koje važe za obične ljude a ne za kriminalce, dilere, švercere. Velika bi bila korist za obične ljude iz ovih zemalja da se omogući lakše i brže putovanje, bila bi velika korist i za privredu, ali to je nešto što ne verujem da će se u skoroj budućnosti desiti, jer mi u regionu imamo mnogo krupnijih problema. Velika su neslaganja među zemljama i liderima, ne bih rekao među narodima”, rekao je Lakićević.

(AlJazeera/SB)
Napomena: Zavisno iz kog ugla gledamo. Iz ekonomskog dobro, iz politickog lose. Ideje Velike Srbije nisu mrtve. Nastoje ih ozivjeti oni koji su kao juce drzali vatrene govore o njenim granicima itd.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

Ispit zrelosti za preostali balkanski skart. Ideja je podrzana od EU i Amerike. Odlicna stvar za ekonomiju i relaksaciju odnosa.

Mislim da je BiH spremna, uprkos svemu, pristati na 'mali Sengen'. Ovdje je najveci problem srpski i albanski nacionalizam. Pitanje da li su oni sazrijeli za jedan ovakav iskorak ili ce cijeli region jos deset godina drzati u blatu.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#3 Re: MALI Šengen

Post by 155_mm »

nisam do sada cuo da je neko planirao da BiH udje u taj nalm sengen. naravno necije vlazne snove ne ubrajam u ozbiljno planiranje.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4 Re: MALI Šengen

Post by spreca »

155_mm wrote:nisam do sada cuo da je neko planirao da BiH udje u taj nalm sengen. naravno necije vlazne snove ne ubrajam u ozbiljno planiranje.
ma kakav mali sengen,to je samo zamazivanje ociju i nesposobnosti EU da sta ucini za preostale zemlje balkana koje nisu u EU i ponovno guranje zrtava u ruke dzelata...nista dobrog ne vidim u tom malom sengenu
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#5 Re: MALI Šengen

Post by General War »

Kikibombona wrote:Ispit zrelosti za preostali balkanski skart. Ideja je podrzana od EU i Amerike. Odlicna stvar za ekonomiju i relaksaciju odnosa.

Mislim da je BiH spremna, uprkos svemu, pristati na 'mali Sengen'. Ovdje je najveci problem srpski i albanski nacionalizam. Pitanje da li su oni sazrijeli za jedan ovakav iskorak ili ce cijeli region jos deset godina drzati u blatu.
BiH nizasta nije spremna zahvaljujuci "BH patriotama"..odnono samo da slusa sta joj drugi kazu...Od Erdoana do Vucica preko Plenkovica do Palmera...nije to zaainteresovano ni kucni savjet voditi.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6 Re: MALI Šengen

Post by spreca »

Haman2 wrote:
Napomena: Zavisno iz kog ugla gledamo. Iz ekonomskog dobro, iz politickog lose. Ideje Velike Srbije nisu mrtve. Nastoje ih ozivjeti oni koji su kao juce drzali vatrene govore o njenim granicima itd.
Ja nista dobrog ne vidim u tome a o politickom se nema o cemu govoriti....imamo ceftu od koje nemamo bas neke velike fajde
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#7 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

spreca wrote:
155_mm wrote:nisam do sada cuo da je neko planirao da BiH udje u taj nalm sengen. naravno necije vlazne snove ne ubrajam u ozbiljno planiranje.
ma kakav mali sengen,to je samo zamazivanje ociju i nesposobnosti EU da sta ucini za preostale zemlje balkana koje nisu u EU i ponovno guranje zrtava u ruke dzelata...nista dobrog ne vidim u tom malom sengenu
Ne bih rekao da je nespsobna EU, nesposobne su balkanske lopovske drzave koje ne cine nista u borbi protiv kriminala i korupcije. Nama je vlast kriminalna, pravosudje, sve moguce insititucije. I ne samo kod nas, isto je u Sribiji, Makedoniji, Albaniji i CG. Za to nije kriva Evropa vec nas lopovski mentalitet.

Ako mi otvaranje granica vidimo kao 'guranje u ruke dzelata', onda nikada ne trebamo uci u EU. Zatvoriti se totalno, to je najbolje.

Sa 'malim Sengenom' BiH bi bila otvorenija za investitora. Granice ce se otvoriti, kad-tad, samo je pitanje koliko cemo vremena izgubiti dok ne napravimo taj korak.

...

Ovdje sve zavisi od Srba i Albanaca, ako se oni dogovore, dogovor ce proci, posto su izmedju njih najvece tenzije i politicke razmirice. Ako se ne dogovore, onda svakako pisi propalo.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#8 Re: MALI Šengen

Post by Lincoln-Burrows »

Schengenske države ne obavljaju provjere na svojim unutarnjim granicama, ali zato pooštre nadzor vanjskih granica.

Taj mali Schengen se što se tiče vanjskih granica kao jedna država, nešto kao EU.

p.s.
Ne vidim da itko spominje BiH osim ovdje nekih na forumu.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

Lincoln-Burrows wrote:Schengenske države ne obavljaju provjere na svojim unutarnjim granicama, ali zato pooštre nadzor vanjskih granica.

Taj mali Schengen se što se tiče vanjskih granica kao jedna država, nešto kao EU.

p.s.
Ne vidim da itko spominje BiH osim ovdje nekih na forumu.
Spmenuo je Edi Rama, rekao je da od dogovora nema nista ako se ne ukljuce Kosovo, BiH i CG.

...

Dosta novca se gubi na granicama. Za nas izvoz bi bilo fenomenalno da nemamo granice ka Srbiji, Makedoniji, Kosovu, Albaniji i CG. I za strane investitore je veliki plus.

...

U ovome ne moze biti nista lose, ako zaista tezimo clanstvu u EU.

...

Najveca prepreka dogovoru je zestoka netrepeljivost izmedju Srba i Albanaca. Ako neko usere, oni ce. Podrska Amerike i Evrope je jasno iskazana.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#10 Re: MALI Šengen

Post by Lincoln-Burrows »

Kikibombona wrote:
Spmenuo je Edi Rama, rekao je da od dogovora nema nista ako se ne ukljuce Kosovo, BiH i CG.
Bojim se da onda nema ništa. Kosovo još nije ni priznato od Srbije a sad bi još ukinuli granice,
možeš mislit kakva bi bila suradnja policije a to je glavni uslov Schengena.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11 Re: MALI Šengen

Post by spreca »

Kikibombona wrote:
spreca wrote:
155_mm wrote:nisam do sada cuo da je neko planirao da BiH udje u taj nalm sengen. naravno necije vlazne snove ne ubrajam u ozbiljno planiranje.
ma kakav mali sengen,to je samo zamazivanje ociju i nesposobnosti EU da sta ucini za preostale zemlje balkana koje nisu u EU i ponovno guranje zrtava u ruke dzelata...nista dobrog ne vidim u tom malom sengenu
Ne bih rekao da je nespsobna EU, nesposobne su balkanske lopovske drzave koje ne cine nista u borbi protiv kriminala i korupcije. Nama je vlast kriminalna, pravosudje, sve moguce insititucije. I ne samo kod nas, isto je u Sribiji, Makedoniji, Albaniji i CG. Za to nije kriva Evropa vec nas lopovski mentalitet.

Ako mi otvaranje granica vidimo kao 'guranje u ruke dzelata', onda nikada ne trebamo uci u EU. Zatvoriti se totalno, to je najbolje.

Sa 'malim Sengenom' BiH bi bila otvorenija za investitora. Granice ce se otvoriti, kad-tad, samo je pitanje koliko cemo vremena izgubiti dok ne napravimo taj korak.

...

Ovdje sve zavisi od Srba i Albanaca, ako se oni dogovore, dogovor ce proci, posto su izmedju njih najvece tenzije i politicke razmirice. Ako se ne dogovore, onda svakako pisi propalo.
Niko ne spori da smo lopovska i korumpirana drzava i gora od mnogih africkih banana drzava ali ta ista nesposobna Stara Kurva Evropa i neke druge drzave su nas uvalile u ova govna iz kojih mi sami nemozemo a oni neznaju sta da rade sa nama.Kazes sve zavisi od srba i albanaca ,zato i nabijem na kurac ja taj mali sengen ako ce sve zavisiti od njih,nismo valjda toliko ludi da udjemo u taj mali shengen koja je opet podvala ovom djelu Balkana od nesposobne Evrope.Dalje nevidim nikakve logike da se ide u neku uniju sa nekim ko negira sve i jednu presudu suda u Hagu ,ulazak u tu malu uniju znaci i sam si sglasan sa time da nije bilo nikakva genocida......mali sengen i "veliki sengen" su ogromna razlika i glupo je da te dvije stvari poredis.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12 Re: MALI Šengen

Post by _BataZiv_0809 »

Treba ovo
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#13 Re: MALI Šengen

Post by spreca »

Kikibombona wrote:
...

U ovome ne moze biti nista lose, ako zaista tezimo clanstvu u EU.

...

Najveca prepreka dogovoru je zestoka netrepeljivost izmedju Srba i Albanaca. Ako neko usere, oni ce. Podrska Amerike i Evrope je jasno iskazana.
Ako se ne varam mali sengen je srpska ideja u koju na pocetku nije bila pozvana BiH....Isto tako neka BiH predlozi istu ideju ali bez srbije
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#14 Re: MALI Šengen

Post by tandmand »

Kako se da vidjeti, od članstva BiH i ostalih zemalja Z. Balkana u EU neće biti ništa. Nakon što je MakAron odigrao ulogu lošeg glasnika, politike Balkana su shvatile da se moraju okrenuti same sebi, komšijama i većim no-EU igračima, Turskoj, Rusiji, Kini ...
Pripremni radovi za izgradnju Bloka 7 Termoelektrane u Tuzli počinju a znamo kakva je EU priča u vezi toga bila: "poštuj EU standarde (i ekonomski propadaj) a primljen nećeš biti".
Mini Šengen, ekonomski a i za protok ljudi dobra stvar, koja bi i politički "relaksirala odnose".

+ pravi Šengen dolazi na BiH-Hrvatsku granicu, što je još jedan pokazatelj namjera EU.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#15 Re: MALI Šengen

Post by daddy-kool »

Kakav mali šengen, treba vize uvoditi ako se može.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16 Re: MALI Šengen

Post by Maraschino »

Kakav ba Sengen?
Tolike godine prosle a jos nisu granice ratifikovane a mi bi u neko udruzenje. Toliko o dobrim voljama.

Druzit cemo se kada se ratifikuju granice i da se zna cije je sta i kada budemo mogli opusteno razgovarati o svemu a ne iza skrivenih namjera koje jos uvijek neki imaju.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#17 Re: MALI Šengen

Post by bunk »

Slazem se a n akraju dana yebes EU,bitno je uletiti u NATO.
Mastati o EU a ljudi drzavnu imovinu tretiraju kao ocevinu svoju :lol: :lol:
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#18 Re: MALI Šengen

Post by swanfilter »

Jedini Sengen treba da bude Bregana, a uskoro Izacic.

Ovo drugo je srbovanje u najavi, a sutra ponovo prisvajanje ...
zilog
Posts: 7470
Joined: 06/03/2009 11:19

#19 Re: MALI Šengen

Post by zilog »

Kada Srbija ratifikuje granice.
Kada prizna Kosovo.
Kada se odrekne velikosrpskih pretenzija.
Kada se rijesi pitanje hidroelektrana na Drini (u malom Sengenu uopste ne bi morala).
...

I tada bi eventualni izlazak BiH i bilo koga drugog, iz tog malog Sengena, povuklo ista pitanja kao kod raspada Jugoslavije...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#20 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

spreca wrote:Niko ne spori da smo lopovska i korumpirana drzava i gora od mnogih africkih banana drzava ali ta ista nesposobna Stara Kurva Evropa i neke druge drzave su nas uvalile u ova govna iz kojih mi sami nemozemo a oni neznaju sta da rade sa nama.Kazes sve zavisi od srba i albanaca ,zato i nabijem na kurac ja taj mali sengen ako ce sve zavisiti od njih,nismo valjda toliko ludi da udjemo u taj mali shengen koja je opet podvala ovom djelu Balkana od nesposobne Evrope.Dalje nevidim nikakve logike da se ide u neku uniju sa nekim ko negira sve i jednu presudu suda u Hagu ,ulazak u tu malu uniju znaci i sam si sglasan sa time da nije bilo nikakva genocida......mali sengen i "veliki sengen" su ogromna razlika i glupo je da te dvije stvari poredis.
Ako balkanske drzave nisu spremne na medjusobnu saradnju, ako nisu spremne otvoriti granice, znak je da nisu spremne za EU.

Otvorene granice su smisao EU. Ako na to nismo spremni, jasan je signal EU da ne racuna na nas u periodu od 20 godina.

...

Narod u BiH je izgubio nadu i to je najveci problem. Plasim se da ce u narednih 10 godina otici mladost i sve sto vrijedi. Da ne bude kasno za nas... Najgore je kada izgubis nadu da moze biti bolje, a meni se cini da smo mi izgubili svaku nadu.
megaman4
Posts: 4936
Joined: 08/08/2011 23:59

#21 Re: MALI Šengen

Post by megaman4 »

zilog wrote:Kada Srbija ratifikuje granice.
Kada prizna Kosovo.
Kada se odrekne velikosrpskih pretenzija.
Kada se rijesi pitanje hidroelektrana na Drini (u malom Sengenu uopste ne bi morala).
...

I tada bi eventualni izlazak BiH i bilo koga drugog, iz tog malog Sengena, povuklo ista pitanja kao kod raspada Jugoslavije...
Od 1 do 4 Srbija nijedno nece nikada ispuniti, tako da od malog Shengena nece biti nista, jer BiH nece uci tamo.

Jos su friske rane iz rata.
zilog
Posts: 7470
Joined: 06/03/2009 11:19

#22 Re: MALI Šengen

Post by zilog »

Kikibombona wrote:
spreca wrote:Niko ne spori da smo lopovska i korumpirana drzava i gora od mnogih africkih banana drzava ali ta ista nesposobna Stara Kurva Evropa i neke druge drzave su nas uvalile u ova govna iz kojih mi sami nemozemo a oni neznaju sta da rade sa nama.Kazes sve zavisi od srba i albanaca ,zato i nabijem na kurac ja taj mali sengen ako ce sve zavisiti od njih,nismo valjda toliko ludi da udjemo u taj mali shengen koja je opet podvala ovom djelu Balkana od nesposobne Evrope.Dalje nevidim nikakve logike da se ide u neku uniju sa nekim ko negira sve i jednu presudu suda u Hagu ,ulazak u tu malu uniju znaci i sam si sglasan sa time da nije bilo nikakva genocida......mali sengen i "veliki sengen" su ogromna razlika i glupo je da te dvije stvari poredis.
Ako balkanske drzave nisu spremne na medjusobnu saradnju, ako nisu spremne otvoriti granice, znak je da nisu spremne za EU.

Otvorene granice su smisao EU. Ako na to nismo spremni, jasan je signal EU da ne racuna na nas u periodu od 20 godina.

...

Narod u BiH je izgubio nadu i to je najveci problem. Plasim se da ce u narednih 10 godina otici mladost i sve sto vrijedi. Da ne bude kasno za nas... Najgore je kada izgubis nadu da moze biti bolje, a meni se cini da smo mi izgubili svaku nadu.
Kiki, jedno pitanje:
Recimo, udjemo u mali Sengen sa Srbijom, Albanijom i S. Makedonijom. Sutra Albanci i Makedonci kazu "nije to to" i izadju iz malog Sengena...
I mi to isto odlucimo, ali pitanje je kako cemo to izvesti? Sa Dodikom? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

U EU kasnimo zato sto Srbija svom okruzenju ne dozvoljava da postanu normalne drzave. I sada trebamo sa Srbijom u tu supstituciju za EU.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#23 Re: MALI Šengen

Post by Edin H. »

Kikibombona wrote: Ako mi otvaranje granica vidimo kao 'guranje u ruke dzelata', onda nikada ne trebamo uci u EU. Zatvoriti se totalno, to je najbolje.
Lijepi Enver Hoxha :izet:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#24 Re: MALI Šengen

Post by Challenger_ »

zilog wrote:U EU kasnimo zato sto Srbija svom okruzenju ne dozvoljava da postanu normalne drzave. I sada trebamo sa Srbijom u tu supstituciju za EU.
:lol:

Da Srbi ne postoje NIKADA ZA NIKAD te ne bi primilo. Ti si za njih samo evropski podrum, karantin, sa ili bez Srba.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#25 Re: MALI Šengen

Post by Challenger_ »

Kako je samo ovdje svijet politički nepismen to je za nevjerovati.

:skoljka:
Locked