Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#26 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by PM72 »

Francuzi jesu bili najbrojniji ali ne bi ni oni "kuhali" sa četnicima da im ovi nisu udarili na obraz kad su im upali na punkt kod Vrbanje mosta i ponizili.Onda se umješao predsjednik Širak (Bog mu dao lijepa dženeta) i natjerao francusku vojsku da pošalju legiju stranaca i zauzmu punkt na Vrbanji.
Nisam čuo za neki drugi slučaj kad su francuzi imali bilo kakav spor sa četnicima a oni su ,uz ruse i ukrajince,najviše i sarađivali s njima.

Navodno su danski unproforci negdje iz tenkova Leopard otvorili vatru na četnike i sjebali im bunkere odakle su pucali po njima.Negdje Kladanj,Kalesija..tamo negdje.

Ostalo niđe veze.Evo sad pominju kako su i malezijci "ratovali" :lol: jesu ko i Bakir pa možda i seriju snime.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#27 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by toska »

Zgodna prilika za jedan upis.

Taj događaja desio se krajem augusta 95. nakon Markala, ali prije zračnih Nato udara, intervencija britanske i francuske artiljerije po srpskim položajima, također tada Nato, ne Unprofor.

E meni je interesantno što se to skoro nigdje ne spominje, barem ja nisam nailazio u mainstream medijima, a i ljudi se slabo sjećaju, meni čudno.

Sve je započelo oko 23.30h i dubuko u noć.
Takvu artiljerisku kanonadu mogu uporediti samo sa onom prema Žuči u julu 93. ali s obzirom da se radilo o pravilnim plotunima i noći djelovalo je i moćnije.
Samo ispaljivanje se čulo po čitavom gradu iako je Igman podaleko.
zigzag
Posts: 5563
Joined: 18/04/2014 11:26

#28 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by zigzag »

Ne zna se ko nas je više branio. Ili Lionel Dumont ili abu salih al malayi.

Za koju godinu i uz ovakve istorijske izvore biće svega.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#29 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by PM72 »

To su bile snage za brzu intervenciju UN a koliko se sjećam - velika većina francuzi.Bili su na Igmanu na Malom polju.Gledao sam jedne prilike njihovo dejstvo po Krivoglavcima u Vogošći.Bio je lijep i sunčan dan a mi na osmatračnici na Betaniji u onom nezavršenom medicinskom centru.Iznad Vogošće kružio je izviđački avion a po njemu je dejstvovala Praga sa vrha Krivoglavaca.Avion je napravio još dva kruga i otišao.Nakon 15 minuta čuje se u daljini ispaljivanje i to jedno za drugim.U tom momentu mi uvučemo vratove i lagano se počnemo povlačiti prema izlazu...mislio sam da je četnička artiljerija i da će možda početi padati i po nama...

Granate pište a i dalje se čuju ispaljenja.Detonacija nigdje.Kad vidjesmo na vrhu Krivoglavaca eksploziju.Prvo siv dim- kao kad vulkan eksplodira i tek onda začusmo detonacije.Jedna za drugom,bar 20 komada...Ja naše sreće i oduševljenja.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#30 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by tempuser »

PM72 wrote: 08/12/2020 12:29 Francuzi jesu bili najbrojniji ali ne bi ni oni "kuhali" sa četnicima da im ovi nisu udarili na obraz kad su im upali na punkt kod Vrbanje mosta i ponizili.Onda se umješao predsjednik Širak (Bog mu dao lijepa dženeta) i natjerao francusku vojsku da pošalju legiju stranaca i zauzmu punkt na Vrbanji.
Nisam čuo za neki drugi slučaj kad su francuzi imali bilo kakav spor sa četnicima a oni su ,uz ruse i ukrajince,najviše i sarađivali s njima.

Navodno su danski unproforci negdje iz tenkova Leopard otvorili vatru na četnike i sjebali im bunkere odakle su pucali po njima.Negdje Kladanj,Kalesija..tamo negdje.

Ostalo niđe veze.Evo sad pominju kako su i malezijci "ratovali" :lol: jesu ko i Bakir pa možda i seriju snime.
Bio sam svjedok kad su Francuzi raspalili PAM-ovima iz 2 VAB-a po četaljima u Nešarićima kad su pucali na ukrainskog kranistu. To je bilo ljeto 1994. a Vrbanja kraj maja 1995.
Ne znam jesu li djelovali kad su im ubili viljuškarsitu kod Skupštine.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#31 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by toska »

PM72 wrote: 08/12/2020 13:08 To su bile snage za brzu intervenciju UN a koliko se sjećam - velika većina francuzi.Bili su na Igmanu na Malom polju.Gledao sam jedne prilike njihovo dejstvo po Krivoglavcima u Vogošći...
Granate pište a i dalje se čuju ispaljenja.Detonacija nigdje.Kad vidjesmo na vrhu Krivoglavaca eksploziju.Prvo siv dim- kao kad vulkan eksplodira i tek onda začusmo detonacije.Jedna za drugom,bar 20 komada...Ja naše sreće i oduševljenja.
da, to hoću da kažem, vi skoro u Vogošći, a plotuni, ispaljenja sa Malog polja odjekuju i tamo, žestoko...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#32 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by tempuser »

toska wrote: 08/12/2020 12:57 Zgodna prilika za jedan upis.

Taj događaja desio se krajem augusta 95. nakon Markala, ali prije zračnih Nato udara, intervencija britanske i francuske artiljerije po srpskim položajima, također tada Nato, ne Unprofor.

E meni je interesantno što se to skoro nigdje ne spominje, barem ja nisam nailazio u mainstream medijima, a i ljudi se slabo sjećaju, meni čudno.

Sve je započelo oko 23.30h i dubuko u noć.
Takvu artiljerisku kanonadu mogu uporediti samo sa onom prema Žuči u julu 93. ali s obzirom da se radilo o pravilnim plotunima i noći djelovalo je i moćnije.
Samo ispaljivanje se čulo po čitavom gradu iako je Igman podaleko.
To su bile tzv snage za brzu intervenciju, Francuzi, Englezi i Holanđani. Imalu su artiljeriju na Igrmanu, a engleska baza je bila u krugu RTV doma. Vozila su vraćena u osnovnu vojnu boju, i nisu imali plave šljemove/beretke.
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#33 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by mishic »

Ma preko stotinu država je slalo svoje trupe u borbe protiv Srba ali uzalud. Junačinama niko ništa nije mogao
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#34 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by tempuser »

Ovi iz RSK što su na produženom GO po Bosni i Srbiji će se vjerovatno složili s tim! :D
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#35 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by toska »

mishic wrote: 08/12/2020 18:40 Ma preko stotinu država je slalo svoje trupe u borbe protiv Srba ali uzalud. Junačinama niko ništa nije mogao
pa i ne baš, nakon ovoga opisanog i nešto zračnih udara došlo je do rasula u njihovim redovima i dalji nastavak rata im više nikako nije odgovarao.

a da će oni nastaviti guslati i živjeti i dalje u mitomaniji nema sumnje.
žalosno je da se nikakav pomak u srpskom narodu (mislim na Srbiju) ne vidim povodom toga.
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#36 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by mishic »

mitovi i legende su iz davno prošlih vremena i nije baš da odgovaraju činjenicama i istini
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#37 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by stubrijez »

PM72 wrote: 08/12/2020 12:29 Francuzi jesu bili najbrojniji ali ne bi ni oni "kuhali" sa četnicima da im ovi nisu udarili na obraz kad su im upali na punkt kod Vrbanje mosta i ponizili.Onda se umješao predsjednik Širak (Bog mu dao lijepa dženeta) i natjerao francusku vojsku da pošalju legiju stranaca i zauzmu punkt na Vrbanji.
Nisam čuo za neki drugi slučaj kad su francuzi imali bilo kakav spor sa četnicima a oni su ,uz ruse i ukrajince,najviše i sarađivali s njima.

Navodno su danski unproforci negdje iz tenkova Leopard otvorili vatru na četnike i sjebali im bunkere odakle su pucali po njima.Negdje Kladanj,Kalesija..tamo negdje.

Ostalo niđe veze.Evo sad pominju kako su i malezijci "ratovali" :lol: jesu ko i Bakir pa možda i seriju snime.
Bile su dvije akcije danaca ako se ne varam 1994-95. jedna u Kalesiji druga u Gradaccu. Imaju i operativno ime Bollebank i Amanda. Imaju opsirno to opisano na youtube u nekoliko dokumentarnih filmova. Koga interesuje moze po pojmu lako pronaci iz principa ne postavljam linkove nije kulturno niti u skladu sa pravilima ijednog normalnog foruma. Jednoj akciji sam svjedocio licno. Ispalili su 20ak komada na artiljerisjki polozaj RS, tu odakle su derali njih tri leparda izrovili covjeku vocnjak, izgazili sljive i ovaj dobije odstetu poslije nekog vremena 36.000 KM! Poslije je prodo taj plac nekom biznismenu za dobre pare hehehehe. Oni su patrolirali jako cesto rejonom kao pratnja opeartivcima koji su isli na CP tu na crti. Transporter koji su koristili bio je onaj SISU sa sest tockova - taj je dan pogodjen i onesposobljen a posada je pobjegla u najblize skloniste sa nase strane. Odma mozda dok su jos ovi derali ralica ga je izvukla ali su nasi napaceni bosnjaci tu sa crte uspjeli u toj frci iz transportera hapisat dvije puske i dvogled hehehehe. Znam covjeka licno... Razlog za ova dejstva su iskljucivo napadi na UN snage, nisu oni tu uzimali niciju stranu. Nije to bilo ni na vijestima tada valjda daleko od Sarajeva pa uceraj mu kao i inace.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#38 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by stubrijez »

Emiremir33 wrote: 08/12/2020 10:19 Mislim da je to od Švrakića što ima televiziju Hayat,gore ima apartmane.Čuj Malezijci ratovali i to pod zastavom UN koja glupost i tema baš da se zaključa.Jedini Francuzi što su imali čarki i okršaj sa Srpskom stranom u Sarajevu
I NORDBAT u Gradaccu i Kalesiji... Amanda sam gledao uzivo.
liyf
Posts: 1156
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#39 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by liyf »

PM72 wrote: 08/12/2020 12:29Navodno su danski unproforci negdje iz tenkova Leopard otvorili vatru na četnike i sjebali im bunkere odakle su pucali po njima.Negdje Kladanj,Kalesija..tamo negdje.
29 Aprila '94 U selu Sarači kod Tuzle napali na punkt Norveške i Švedske, a Danci imali svoj kamp za neko fol brzo reagovanje u Tuzli pa poslali oko 5 Leoparda A5 da im pomognu, čete ih počele gađati artiljerijom i ovi im uništili 3 T-55 tenka i ubili oko 200 heroja. **Uz to im uništili i taj bunker sa municijom za artiljeriju**
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#40 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by PM72 »

Odvadi malo...
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#41 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by Truba »

Jasta 200
Za citave oluje koliko ih je poginilo
A u 1 akciji toliko
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#42 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by Tromblon »

Ja sam nekad davno čitao da je bilo ranjeno 4,5 šveđana i danci su došli sa 5 tenkova i 3 oklopna borbena vozila. Uništili 5 t-55, skladište i komandno mjesto j procijenilu neprijateljske gubitke na 20 do 30 ljudi.
liyf
Posts: 1156
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#43 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by liyf »

PM72 wrote: 03/10/2023 07:17 Odvadi malo..
šefe oficijalne informacije, ali hajde odvadi :lol:
Heroji procjenjuju da ih je poginulo svega 6, a Danci kažu 150.

Bujrum knjigu od 670 stranica o operaciji pročitaj ako meni ne vjeruješ, ljudi tačno zapisali koliko su granata ispalili iz tenka :lol: :lol: :lol:
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#44 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by PM72 »

lavi wrote: 03/10/2023 09:12
PM72 wrote: 03/10/2023 07:17 Odvadi malo..
šefe oficijalne informacije, ali hajde odvadi :lol:
Heroji procjenjuju da ih je poginulo svega 6, a Danci kažu 150.

Bujrum knjigu od 670 stranica o operaciji pročitaj ako meni ne vjeruješ, ljudi tačno zapisali koliko su granata ispalili iz tenka :lol: :lol: :lol:
Možda su puno granata ispalili al da su pobili 200 četnika je laž samo takva.Mani se takvih nebuloza
liyf
Posts: 1156
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#45 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by liyf »

PM72 wrote: 03/10/2023 10:40
lavi wrote: 03/10/2023 09:12 šefe oficijalne informacije, ali hajde odvadi :lol:
Heroji procjenjuju da ih je poginulo svega 6, a Danci kažu 150.

Bujrum knjigu od 670 stranica o operaciji pročitaj ako meni ne vjeruješ, ljudi tačno zapisali koliko su granata ispalili iz tenka :lol: :lol: :lol:
Možda su puno granata ispalili al da su pobili 200 četnika je laž samo takva.Mani se takvih nebuloza
sve si u pravu :thumbup:
Pousorac Ljuti
Posts: 40
Joined: 25/04/2021 01:38

#46 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by Pousorac Ljuti »

Ako su se u periodu agresije davale informacije da bi se povećao moral stanovništva i vojske o broju likvidiranih četnika, danas postoje knjige, izuzetno relevantne gdje se može provjeriti otprilike ko, koliko, kad i na kojoj Općini su poginuli.

Ima se knjiga Mirsada Tokače, četiri dijela, "Bosanska knjiga mrtvih" a ima se i publikacija njihovog RCIRZ-a "Žrtve odbrambeno otadžbinskog rata" gdje su svi poginuli spomenuti.

https://www.rcirz.org/?r3d=zrtve-odbrab ... nskog-rata
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#47 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by karanana »

Pousorac Ljuti wrote: 03/10/2023 19:47 Ako su se u periodu agresije davale informacije da bi se povećao moral stanovništva i vojske o broju likvidiranih četnika, danas postoje knjige, izuzetno relevantne gdje se može provjeriti otprilike ko, koliko, kad i na kojoj Općini su poginuli.

Ima se knjiga Mirsada Tokače, četiri dijela, "Bosanska knjiga mrtvih" a ima se i publikacija njihovog RCIRZ-a "Žrtve odbrambeno otadžbinskog rata" gdje su svi poginuli spomenuti.

https://www.rcirz.org/?r3d=zrtve-odbrab ... nskog-rata
ja, ali kako bilo koji od ovih navedenih izvora potvrdjuje ili negira cinjenicu da je u akciji danaca poginulo 150-200 cetnika? o kojoj bi se brigadi vrs ovdje radilo?
mislim da je na nekoj drugoj temi isti slucaj spomenut i da je spomenuta brigada koja je "zaplatila". da li rudo, sekovici ili nesto tako?
Pousorac Ljuti
Posts: 40
Joined: 25/04/2021 01:38

#48 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by Pousorac Ljuti »

karanana wrote: 03/10/2023 20:06
Pousorac Ljuti wrote: 03/10/2023 19:47 Ako su se u periodu agresije davale informacije da bi se povećao moral stanovništva i vojske o broju likvidiranih četnika, danas postoje knjige, izuzetno relevantne gdje se može provjeriti otprilike ko, koliko, kad i na kojoj Općini su poginuli.

Ima se knjiga Mirsada Tokače, četiri dijela, "Bosanska knjiga mrtvih" a ima se i publikacija njihovog RCIRZ-a "Žrtve odbrambeno otadžbinskog rata" gdje su svi poginuli spomenuti.

https://www.rcirz.org/?r3d=zrtve-odbrab ... nskog-rata
ja, ali kako bilo koji od ovih navedenih izvora potvrdjuje ili negira cinjenicu da je u akciji danaca poginulo 150-200 cetnika? o kojoj bi se brigadi vrs ovdje radilo?
mislim da je na nekoj drugoj temi isti slucaj spomenut i da je spomenuta brigada koja je "zaplatila". da li rudo, sekovici ili nesto tako?
To treba neko ko poznaje teren, zone odgovornosti reći koja brigada ili brigade su bile na tom terenu. Ja pretražujući sva 4 toma Tokačine knjige sam našao u četvrtom tomu na datume 29.04.1994 i 30.04.1994 više poginulih, i tu su navedena kao mjesto stradanja Kladanj gdje su naši civili i vojnici poginuli, te Šekovići gdje su poginula 5 vojnika tzv.VRS i 3 civila (srbi) na datum 30.04.1994 što nam daje za pravo da sumnjamo da je riječ o 1. Birčanskoj pješadijskoj brigadi VRS.

Druga stvar 150 ili 200 poginulih se ne može sakriti, što zbog članova porodica poginulih što zbog njihove politike.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#49 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by toska »

mishic wrote: 08/12/2020 18:40 Ma preko stotinu država je slalo svoje trupe u borbe protiv Srba ali uzalud. Junačinama niko ništa nije mogao
Image

Malezijske jedinice su ostale tajne.
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#50 Re: Malezijske specijalne snage u BIH tokom rata, akcije

Post by mishic »

ostalo je još 86 država koje treba identificirati kao gubitnike rata protiv Srba. Gdje će biti samo RS zar nije kada je jedan Srbin napadnut svi su napadnuti a sem toga Rusi, Grci i svi pravoslavci su kao i Srbi pa je s druge strane ratovao samo jedan protiv svih hhahahhaahhahhaaa
Post Reply