Malezija

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#1 Malezija

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Pozdrav svima, nisam pronašao sličnu temu pa evo da otvorim temu o mogućnostima odlaska u Maleziju, uslova življenja i pokretanja nekog vlastitiog biznisa.

Prije svega me interesuje koliko ima naših ljudi u Maleziji, kakvi su uslovi za živjeti i raditi? Kakvi su uslovi za pokretanje vlastitog biznisa, cijene hrane, iznajmljivanja stanova, zdravstvena zaštita...itd. Znam da je klima malo zeznuta ali se navikne čovjek na sve. Ima li ko kakva iskustva?

Hvala.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#2 Re: Malezija

Post by sinuhe »

Cuo sam jos 94-te da su primili nesto izbjeglica, a iz medija vidim da bosnjacka elita cesto obilazi Maleziju.
User avatar
alternativna
Posts: 168
Joined: 09/06/2011 15:47
Location: u Njegovom hladu

#3 Re: Malezija

Post by alternativna »

www.mm2h.gov.my

ili na google: malaysia my second home -> emigracioni program za ljude koji zele da zive u MY. Tamo ces dobiti sve odgovore.

Divna zemlja!
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4 Re: Malezija

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

alternativna wrote:http://www.mm2h.gov.my

ili na google: malaysia my second home -> emigracioni program za ljude koji zele da zive u MY. Tamo ces dobiti sve odgovore.

Divna zemlja!
Našao sam ranije dosta stranica koje imaju slične informacije ali sam želio da čujem iskustva iz prve ruke.

Hvala u svakojm slučaju.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 21/11/2012 17:04, edited 1 time in total.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#5 Re: Malezija

Post by hrle1976 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Pozdrav svima, nisam pronašao sličnu temu pa evo da otvorim temu o mogućnostima odlaska u Maleziju, uslova življenja i pokretanja nekog vlastitiog biznisa.

Prije svega me interesuje koliko ima naših ljudi u Maleziji, kakvi su uslovi za živjeti i raditi? Kakvi su uslovi za pokretanje vlastitog biznisa, cijene hrane, iznajmljivanja stanova, zdravstvena zaštita...itd. Znam da je klima malo zeznuta ali se navikne čovjek na sve. Ima li ko kakva iskustva?

Hvala.
Ako te turisticki savjeti zanimaju mogu ti izaci u susret, ali sto se tice stalnog zivota i pokretanja neke vrste privrede - iskreno receno, jedino vidim neki plus vezano za turizam.

Cijene hrane su jako niske ali opet za njihov standard zivota su srednje ili skuplje. Na pijacama mozes kupiti jako jeftinao a u nekim hipermarketima skuplje ali sve u svemu niske su cijene za neki prosjecan standard neke drzave clanice EU. Sto se tice zdravstvene zastite jedna je od boljih u regionu - nisam u detaljnom toku ali je neka mix kombinacija izmedju drzavne, privatne i univerzitetske kooperacije. Klima je sa jako visokim temperaturama i visokim % vlaznog zraka a ima i dosta padavina.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#6 Re: Malezija

Post by mrtva kokoš »

alternativna wrote:http://www.mm2h.gov.my

ili na google: malaysia my second home -> emigracioni program za ljude koji zele da zive u MY. Tamo ces dobiti sve odgovore.

Divna zemlja!
a kakve su sanse ?
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#7 Re: Malezija

Post by sinuhe »

To je zemlja malih privrednika. Ne znam sta novog moze donijeti neko iz BiH, iz vedra neba.
User avatar
karanana
Posts: 47247
Joined: 26/02/2004 00:00

#8 Re: Malezija

Post by karanana »

Cevabdzinicu
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#9 Re: Malezija

Post by sinuhe »

Da, ne znam ima li 10 cevabdzinica u svijetu pored tolike dijaspore :D

Razumijem ja bosansku agoniju, ali Malezija :?
User avatar
ivan_ch
Posts: 227
Joined: 18/04/2012 16:10

#10 Re: Malezija

Post by ivan_ch »

Malezija je preljepa za obilazak, ali ne znam kakva je za zivot ?
User avatar
alternativna
Posts: 168
Joined: 09/06/2011 15:47
Location: u Njegovom hladu

#11 Re: Malezija

Post by alternativna »

ivan_ch wrote:Malezija je preljepa za obilazak, ali ne znam kakva je za zivot ?
Zivot im je vrlo sredjen, zemlja cista i sredjena, zdravstvo na nivou. Ako moze naci posao tamo i da ima sredjene finansije, nebih uopste oklijevala da zivim tamo. Bila i vidjela.

Naravno, pod uslovom da mogu podnijeti rizu za dorucak, rucak, veceru. :D Da ne ocekiva tamo cevape, burek i jagnjetinu, neki drugi hljeb osim toast i sl.
DamirDelic
Posts: 3
Joined: 27/06/2013 11:56

#12 Re: Malezija

Post by DamirDelic »

alternativna wrote:
ivan_ch wrote:Malezija je preljepa za obilazak, ali ne znam kakva je za zivot ?
Zivot im je vrlo sredjen, zemlja cista i sredjena, zdravstvo na nivou. Ako moze naci posao tamo i da ima sredjene finansije, nebih uopste oklijevala da zivim tamo. Bila i vidjela.

Naravno, pod uslovom da mogu podnijeti rizu za dorucak, rucak, veceru. :D Da ne ocekiva tamo cevape, burek i jagnjetinu, neki drugi hljeb osim toast i sl.
zemlja cista i sredjena ne slazem se. Zivim tamo vec 2 godine da je cista i nije bas, cist je samo centar grada ili KLCC ostalo je haos. Zdravstvo i nije nesto ali eto.
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#13 Re: Malezija

Post by Micaha »

Pa hajde malo Damire, sta, kako... Svakome je interesantno procitati kako je u Maleziji, slabo ko je imao priliku da se upozna iz prve ruke
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#14 Re: Malezija

Post by dedovic.almir »

Malezija je predivna zemlja, za turisticki obici, bio sam prosle godine u mjestima: Shah Alam, Putrajaya i Miri, predivno iskustvo...

Zemlja se gradi samo tako, i svaka im cast.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#15 Re: Malezija

Post by Danguba »

alternativna wrote:
ivan_ch wrote:Malezija je preljepa za obilazak, ali ne znam kakva je za zivot ?
Zivot im je vrlo sredjen, zemlja cista i sredjena, zdravstvo na nivou. Ako moze naci posao tamo i da ima sredjene finansije, nebih uopste oklijevala da zivim tamo. Bila i vidjela.

Naravno, pod uslovom da mogu podnijeti rizu za dorucak, rucak, veceru. :D Da ne ocekiva tamo cevape, burek i jagnjetinu, neki drugi hljeb osim toast i sl.
Znaci da je citava regija sa istim jelovnikom. :D
Bio ja na Baliju i prvi dan riza...mmmmm...ukusna do bola (a ja inace ne volim rizu)...kazem ja supruzi ''zapamti koja je pa da na povratku kupimo kilo dva. Kako dani prolaze riza ne silazi sa stola, dorucak, rucak, vecera, desert... :cry: meni se sve smucilo...jeste da je ukusna ali brate... :-)
Pita mene supruga, ''sta si ono predlagao'' ...''zaboravi'' kazem ja. :D
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#16 Re: Malezija

Post by dedovic.almir »

Danguba wrote:
alternativna wrote:
ivan_ch wrote:Malezija je preljepa za obilazak, ali ne znam kakva je za zivot ?
Zivot im je vrlo sredjen, zemlja cista i sredjena, zdravstvo na nivou. Ako moze naci posao tamo i da ima sredjene finansije, nebih uopste oklijevala da zivim tamo. Bila i vidjela.

Naravno, pod uslovom da mogu podnijeti rizu za dorucak, rucak, veceru. :D Da ne ocekiva tamo cevape, burek i jagnjetinu, neki drugi hljeb osim toast i sl.
Znaci da je citava regija sa istim jelovnikom. :D
Bio ja na Baliju i prvi dan riza...mmmmm...ukusna do bola (a ja inace ne volim rizu)...kazem ja supruzi ''zapamti koja je pa da na povratku kupimo kilo dva. Kako dani prolaze riza ne silazi sa stola, dorucak, rucak, vecera, desert... :cry: meni se sve smucilo...jeste da je ukusna ali brate... :-)
Pita mene supruga, ''sta si ono predlagao'' ...''zaboravi'' kazem ja. :D
He he he, riza je super, zdravo, ukusno fino :-) Mnogo bolji nego bilo koji Mc'd :-)
User avatar
Eatpraynlove
Posts: 29
Joined: 26/05/2013 10:11
Location: malo vamo, malo tamo

#17 Re: Malezija

Post by Eatpraynlove »

Bila (između ostalog) u Kuala Teranganu, Penangu i KL. Penang mi se najviše svidio za život. KL me podsjeća na NY. Zanimljiv, ali suviše busy za svakodnevnicu. Za moj pojam je u Malejziji čisto i sređeno naspram Vijetnamu, Tajlandu ili Indoneziji. Za naš evropski standard nije čisto, ali za azijski jeste. Prešla sam granicu za MY u Betong distriktu u Tajlandu i odmah se primjetila razlika u kantama za smeće, čistoći ulica i sl. Tajland je ipak prljaviji od Malejzije (izuzetak južne provincije Narathivat, Pattani & Co koje su nastanje Maležanima).

Riža? Kao u nas hljeb - jeftino i glavno na stolu. S obzirom na vlažnost zraka i na urođenu netoleranciju na mliječni šećer azijski narodi i nemaju bjelo brašno i mliječne proizvode u svojoj kuhinji (osim na sojinoj bazi).

Kuhinja im je vrlo zdrava i meni vrlo draga, osim prženih žohara i sličnih stvari koje se nađu ovako usput za grickanje :

Ko je otvorenog uma i voli rižu - toplo preporučujem.

Ko ima želju da putuje Mekong-om, nek mi se javi. Treba mi društvo :D želja mi je obići Laos, Vietnam & Kambodžu
mumy
Posts: 756
Joined: 25/05/2011 21:21

#18 Re: Malezija

Post by mumy »

pratim
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: Malezija

Post by Truba »

Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#20 Re: Malezija

Post by Seyfo »

Do prije 40 godina bili divlja prašuma, nakon Mahatira wannabe Amerika. Forsira se američki stil života u svemu, svakoj sitnici. Ono kao da hoće biti veći Ameri od Amera. (taman neko reče KL je kao NY-baš to). Treba uzeti u obzir volite li Ameriku ako razmišljate o Maleziji. Inače, sve drže Kinezi kojih i ima puno, a Malajci im dođu kao zaposlenici i radnici u velikim fabrikama.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7318
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#21 Re: Malezija

Post by Rockefeller »

U Maleziju neću nikad otić'.
Post Reply