Malac genijalac

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Sakazulu
Posts: 2261
Joined: 28/04/2012 08:02

#1 Malac genijalac

Post by Sakazulu »

Image

Da li imate iskustva sa ovim udruženjem? Kakvi su rezultati? Da li je samo uzimanje para ili ima neke logike u svemu?
emirolini
Posts: 3492
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#2 Re: Malac genijalac

Post by emirolini »

Malac treba da je malac, ako je genijalac biti ce genijalac. Djeci treba igra i drustvo
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#3 Re: Malac genijalac

Post by MaksprotivMarksa »

Znam jednog momka ciji sin ide na ovo, nije mi mnogo pricoa o programu, samo je o uceteljici pricao koja G O R I , a nek i djeca uce, odmoc im nece.
Nisam dugo vidio tog momka, ali bas cu da ga pita mradi li ono cudo od zene jos sa djecom.
Sakazulu
Posts: 2261
Joined: 28/04/2012 08:02

#4 Re: Malac genijalac

Post by Sakazulu »

Dakle, u cijeloj BiH nema puno ljudi koji imaju iskustva sa ovim Udruženjem!
Android Knego
Posts: 1553
Joined: 13/03/2012 08:11

#5 Re: Malac genijalac

Post by Android Knego »

Sakazulu wrote: 17/03/2019 07:31 Dakle, u cijeloj BiH nema puno ljudi koji imaju iskustva sa ovim Udruženjem!
Nije to Udruženje nego je naziv i cjelokupni koncept kupljena licenca, koja se moderno zove franšiza.
Da malo podignemo temu, možda se pojave neka korisna iskustva od drugih forumaša...
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6 Re: Malac genijalac

Post by foxlife »

ma to je vjerovatno kao ono nagrada menadzer godine
platis proglase ti dijete genijalcem a ono ne zna se hljeba najesti kako treba al ima papir kao sto ti imas diplomu iz travnika
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1581
Joined: 11/06/2011 07:36

#7 Re: Malac genijalac

Post by Kiki_Musampa »

foxlife wrote: 16/01/2022 09:11 ma to je vjerovatno kao ono nagrada menadzer godine
platis proglase ti dijete genijalcem a ono ne zna se hljeba najesti kako treba al ima papir kao sto ti imas diplomu iz travnika
Dooobar,htjeo sam mu jučer nešto slično odgovoriti,al rekoh,možda je korisnik. Meni je dovoljno da znam ko je sve umiješan u projekat :-)
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#8 Re: Malac genijalac

Post by foxlife »

ne znam ko je umjesan al znajuci nase ljude i te nase neke skole organizacije i sl sve je to daj pare na brzaka i to je to
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#9 Re: Malac genijalac

Post by crveni_makovi »

Kod nas je dijete biološka mama slala na razne kurseve pa i na malca genijalca. Dijete koje je izuzetno bistro zanimljivo, suosjećajno, s fantastičnim smislom za humor, ogromnom ljubavi za životinje se beskrajno dosađivalo i na malcu genijalcu kao i na brojnim kursevima jezika i drugim kombinacijama u kojima mu se vrijeme popunjavalo. Najdraži dio mu je bio kad bilo ko dođe po njega da ide da se igra, priča, grli i uživa sa svojom kakvom takvom porodicom. Jednom su ih u okviru tog malca genijalca vodili na jednodnevni izlet. Otišao je tužan, vratio se jako nesretan. Proveo je dan najviše sam, niko se nije želio igrati i djeca su ga ismijavala zbog želje za igrom.
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#10 Re: Malac genijalac

Post by holowey »

do pocetka pandemije vodio sam sina na "casove", imali su ured i ucionice u avaz neboderu... mislim dva ili tri puta sedmicno, svaki put neki drugi predmet, jednom programiranje, drugi put fizika/hemija, treci put anatomija/biologija, onda geografija, pa matematika... svaki put sam kroz staklo iz cekaonice pratio sta i kako rade...jbg poce pandemija i prestali smo ici...
Android Knego
Posts: 1553
Joined: 13/03/2012 08:11

#11 Re: Malac genijalac

Post by Android Knego »

Kiki_Musampa wrote: 16/01/2022 09:14
foxlife wrote: 16/01/2022 09:11 ma to je vjerovatno kao ono nagrada menadzer godine
platis proglase ti dijete genijalcem a ono ne zna se hljeba najesti kako treba al ima papir kao sto ti imas diplomu iz travnika
Dooobar,htjeo sam mu jučer nešto slično odgovoriti,al rekoh,možda je korisnik. Meni je dovoljno da znam ko je sve umiješan u projekat :-)
Ako si meni htio odgovoriti evo tu sam, pa bujrum. :D
Išao sam sa ženom na prezentaciju kad su tek stigli kod nas, ali nisam postao njihov korisnik jer u tom trenutku nisam imao toliko para da mjesečno odvajam.
To što je meni skupo ne znači automatski da ne valja. Ni da valja, naravno.
Zato sam i napisao komentar, pa neka svoja iskustva iznesu korisnici. Njihovo mišljenje na ovu temu vrijedi više nego tvoje i moje.
laik1981
Posts: 12895
Joined: 05/12/2012 13:04

#12 Re: Malac genijalac

Post by laik1981 »

Ovo je samo jos jedna finta kojom se od iskompleksiranih roditelja izvlace pare, a od djece prave snobovi koji u buducnosti nece imati dodira sa realnoscu..

Nesto slicno stotinama skola fudbala koje su osnovane u zadnjih 10-15 godina..
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#13 Re: Malac genijalac

Post by crveni_makovi »

laik1981 wrote: 16/01/2022 10:57 Ovo je samo jos jedna finta kojom se od iskompleksiranih roditelja izvlace pare, a od djece prave snobovi koji u buducnosti nece imati dodira sa realnoscu..
Mene nekako podsjećaju na sektu. Stalo mi je da djeca uče i da se razvijaju u zdrave ljude, i da nisu izolovani od vremena i prilika u kojima žive ali kad vidim male zelene ruksačiće iz škole jezika a čini mi se neke slične iz malca genijalca malo mi se prevrće želudac.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1581
Joined: 11/06/2011 07:36

#14 Re: Malac genijalac

Post by Kiki_Musampa »

Android Knego wrote: 16/01/2022 10:49
Kiki_Musampa wrote: 16/01/2022 09:14
Dooobar,htjeo sam mu jučer nešto slično odgovoriti,al rekoh,možda je korisnik. Meni je dovoljno da znam ko je sve umiješan u projekat :-)
Ako si meni htio odgovoriti evo tu sam, pa bujrum. :D
Išao sam sa ženom na prezentaciju kad su tek stigli kod nas, ali nisam postao njihov korisnik jer u tom trenutku nisam imao toliko para da mjesečno odvajam.
To što je meni skupo ne znači automatski da ne valja. Ni da valja, naravno.
Zato sam i napisao komentar, pa neka svoja iskustva iznesu korisnici. Njihovo mišljenje na ovu temu vrijedi više nego tvoje i moje.
Drug moj,pruži djetetu lijepo djetinstvo i budi mu podrška. Interligencija je urođena,tako da 100milijardi od nekoga ne može napraviti genijalca. U životu sam upoznao puno ljudi koji su sa novcem uništili djecu,a ne pružili im bolje djetinstvo .
No hard fellings
izvrsni direktor
Posts: 9023
Joined: 20/12/2018 16:11

#15 Re: Malac genijalac

Post by izvrsni direktor »

laik1981 wrote: 16/01/2022 10:57 Ovo je samo jos jedna finta kojom se od iskompleksiranih roditelja izvlace pare, a od djece prave snobovi koji u buducnosti nece imati dodira sa realnoscu..

Nesto slicno stotinama skola fudbala koje su osnovane u zadnjih 10-15 godina..
Dodatno znanje nijednom djetetu nece skoditi, kao ni sportska aktivnost. Da bogdom ima jos vise takvih skola i skola raznih sportova ne samo fudbala. Bilo bi jos bolje da se sport i nauka ne tretiraju kao snobizam. A najbolje bi bilo kada bi svi roditelji ulagali u dodatno obrazovanje djece i da takve vise ne nazivaju iskompleksiranim.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 1994
Joined: 14/06/2017 17:07

#16 Re: Malac genijalac

Post by MehmedPasaMoric »

Djecu treba prvo nauciti da kad sretnu stariju osobu na ulici odlijepe pogled sa ekrana smartphonea i kazu dobar dan, pa kad nakon toga razviju jos neke socijalne vjestine j prestanu hodati okolo kao zombiji, tek tada se moze poceti sa radom na genijalcima
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#17 Re: Malac genijalac

Post by foxlife »

izvrsni direktor wrote: 16/01/2022 22:01
laik1981 wrote: 16/01/2022 10:57 Ovo je samo jos jedna finta kojom se od iskompleksiranih roditelja izvlace pare, a od djece prave snobovi koji u buducnosti nece imati dodira sa realnoscu..

Nesto slicno stotinama skola fudbala koje su osnovane u zadnjih 10-15 godina..
Dodatno znanje nijednom djetetu nece skoditi, kao ni sportska aktivnost. Da bogdom ima jos vise takvih skola i skola raznih sportova ne samo fudbala. Bilo bi jos bolje da se sport i nauka ne tretiraju kao snobizam. A najbolje bi bilo kada bi svi roditelji ulagali u dodatno obrazovanje djece i da takve vise ne nazivaju iskompleksiranim.
nije problem sport i nauka nego ko poducava djecu
meni sine ideja da poducavam djecu curlingu samo da bih zaradio
i ja djeci dam one boće ili kako se vec zovu i kazem gurajte trljajte samo trenirajte
je li to vrijedno?
stvarna situacija koja mi pada na pamet je uscuplic kao trener omladinaca sarajeva
mos misliti on je tu samo jer je "zasluzan" i da se uhljebi nit sta moze djecu nauciti bilo u sportu bilo ljudski i onda kad neko posalje dijete tu ne nazvati iskompleksiranim posebno kad gura dijete koje je antitalent
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#18 Re: Malac genijalac

Post by sime_cipol »

Posto su u većini slučajeva tu djeca do 10 godina, a ima ih dosta i predskolskog doba, bolje je dijete odvesti u igraonu da se ispuse nego na tu glupost. Djeca tih godina treba da se igraju, zabavljaju, druze sa vrsnjacima, skacu. Imat ce vremena kada da uce, cijeli život je pred njima.
Cak je i glupava skola fudbala bolja jer ce dijete nauciti da postoji autoritet pored roditelja.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#19 Re: Malac genijalac

Post by channel10 »

U familiji jedno dijete ide i sad u tu skolu(trenutno ima 7 godina i prvi je razred). Dijete vec zna pisati i citati, a o racunanju da i ne govorim.

Prvi je razred, razred u kojem jos uvijek nisu ucili brojeve i slova. Ne znam da li se u drugom polugodistu ista od toga uci, ali eto mali sve zna. Eh sad...

Da li je i u kakvoj prednosti nad ostalom djecom, ne znam. Vrijeme ce pokazati.

Da li bih ja svoje upisao? Mislim da ne bih. Dijete je dijete i neka se igra dok moze. Kad krene skola, manje je i igre. On ce u drugom razredu sve to znati i ici ce u skolu u kojoj ce ponovo uciti nesto sto vec zna. Da li ce mu biti dosadno, da li ce imati ista od te "prednosti" nad ostalom djecom, da li ce ga kasnije to mozda unazaditi ukoliko mu postane dosadno to ponavljanje i prestane se kasnije truditi itd itd???
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Malac genijalac

Post by Truba »

Zna racunat na abakus

Uzmi mu abakus i reci 345 minus 239
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#21 Re: Malac genijalac

Post by Chmoljo »

Naš je malac sa dvije godine znao svako slovo. Nije znao čitati, nego je znao prepoznati svako slovo i broj do deset.

Sad ima malo više od tri i zna brojati do 12 :mrgreen:

Skontali smo prvo da smo sebični jer želimo da oko nas ljudi govore mašala vidi ga što je pametan, i onda jednostavno da mu možemo napraviti medvjeđu uslugu kada krene u školu, a bude daleko od vršnjaka da će se dosađivati, da neće uzeti školu za ozbiljno i jednostavno, učimo ga ono što vidimo da želi da nauči.

Dijete će biti pametno i radoznalo onoliko i koliko mu to polažemo vlastitim primjerom. Ako su nama dvoma nosevi u ekranima, teško da će on htjeti knjige čitati.

Zato, igraonica, vrtić, socijalizacija... Za učenje ima vremena :) ako je genijalac, biće teško to sakriti od roditelja koji sasvimnormalno odgajaju svoje dijete.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#22 Re: Malac genijalac

Post by channel10 »

Black swan wrote: 16/01/2022 22:35 Zna racunat na abakus

Uzmi mu abakus i reci 345 minus 239
Ne na abakus. Malom vrte brojeve u milisekundama i na kraju kaze tacan odgovor. Ti i ja ne bi sve pohvatali tom brzinom..
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#23 Re: Malac genijalac

Post by sime_cipol »

channel10 wrote: 16/01/2022 22:23 U familiji jedno dijete ide i sad u tu skolu(trenutno ima 7 godina i prvi je razred). Dijete vec zna pisati i citati, a o racunanju da i ne govorim.

Prvi je razred, razred u kojem jos uvijek nisu ucili brojeve i slova. Ne znam da li se u drugom polugodistu ista od toga uci, ali eto mali sve zna. Eh sad...

Da li je i u kakvoj prednosti nad ostalom djecom, ne znam. Vrijeme ce pokazati.

Da li bih ja svoje upisao? Mislim da ne bih. Dijete je dijete i neka se igra dok moze. Kad krene skola, manje je i igre. On ce u drugom razredu sve to znati i ici ce u skolu u kojoj ce ponovo uciti nesto sto vec zna. Da li ce mu biti dosadno, da li ce imati ista od te "prednosti" nad ostalom djecom, da li ce ga kasnije to mozda unazaditi ukoliko mu postane dosadno to ponavljanje i prestane se kasnije truditi itd itd???
Kod mene je mladji sada prvi razred i zna citati i pisati i racunati do 100. Zna i skoro cijelu tablicu množenja, a nije prosao pored Malac genijalac, zna 10 sura a ne ide u mekteb.
Sve naucio uz starijeg brata. Sto ce reci, uzimaju lopatom tupave, iskompleksirane roditelje koji radije vrijeme provode na kafi dok je dijete na "casu" u Malac genijalac
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24 Re: Malac genijalac

Post by Truba »

U genijalcu ne uce citati
To je neki mali pametni i bez malca genijalca
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#25 Re: Malac genijalac

Post by sime_cipol »

channel10 wrote: 16/01/2022 22:41
Black swan wrote: 16/01/2022 22:35 Zna racunat na abakus

Uzmi mu abakus i reci 345 minus 239
Ne na abakus. Malom vrte brojeve u milisekundama i na kraju kaze tacan odgovor. Ti i ja ne bi sve pohvatali tom brzinom..
Naucilo dijete napamet, jer su mu ga ponovili 20x
Izvedi ga iz zone komfornosti i daj mu brojeve s kojim se nije srelo, nece znati.
Post Reply