Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Kolovrat
Posts: 45
Joined: 22/07/2012 04:39

#1 Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by Kolovrat »

Pozdrav,

Eh ovako, imao bih pitanje, ali se nadam da će odgovoriti samo oni koji bar nešto znaju i da neće biti glupih komentara.

Jučer sam uočio da dok gledam, na lijevom oku imam malu mutnu tačkicu, koja je kada zažmirim zelenkasta, a kada trepćem očima i gledam u bijelu pozadinu - da je žuta.
Djeluje i ima osjećaj isto kao kad se dugo gleda u svijetlo ili nešto slično tome...

Kreće se sa pogledom oka i malo je neugodno dok čitam, jer mi zamuti tu stranu koju čitam.

Eh sad, da li to može biti privremeno - od promahe. Jer sam prije 5 dana bio pod temperaturom i groznicom (klima itd.), pa me zanima da li je to samo privremeno, pošto se pojavilo tek nakon toga, ili je nešto drugo u pitanju.

Hvala puno


Ovako je kad gledam nešto samo lijevim okom:
Image

Ovako je kad žmirim:
Image
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#2 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by sheilak »

cao!

najprije zelim napomenuti da ipak odes doktoru sto prije. to moze, naravno, biti i nesto bezazleno, ali on ce najbolje znati kako ti moze pomoci.

ne znam koliko ti to vec traje? imas li glavobolje? gubi li ti se vidno polje? nestaje li kad ta tackica? ja naime imam nesto slicno prije napada migrene. kod mene se se pojavljuju figure koje zamucuju vidno polje, a sve je popreceno mucninom i pritiskom u glavi. kod mene se to javlja sporadicno i ne traje dugo. ovo sam navela da spomenem kako poremecaji vida mogu doci i usljed primjerice migrene.

naravno, kod tebe je nesto drugacije. u vecini slucajeva radi se o nekom privremenom poremecaju, ali zaista bi najbolje bilo da se sto prije konzultiras sa doktorom.

sve najbolje :)
User avatar
Kolovrat
Posts: 45
Joined: 22/07/2012 04:39

#3 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by Kolovrat »

sheilak wrote:cao!

najprije zelim napomenuti da ipak odes doktoru sto prije. to moze, naravno, biti i nesto bezazleno, ali on ce najbolje znati kako ti moze pomoci.

ne znam koliko ti to vec traje? imas li glavobolje? gubi li ti se vidno polje? nestaje li kad ta tackica? ja naime imam nesto slicno prije napada migrene. kod mene se se pojavljuju figure koje zamucuju vidno polje, a sve je popreceno mucninom i pritiskom u glavi. kod mene se to javlja sporadicno i ne traje dugo. ovo sam navela da spomenem kako poremecaji vida mogu doci i usljed primjerice migrene.

naravno, kod tebe je nesto drugacije. u vecini slucajeva radi se o nekom privremenom poremecaju, ali zaista bi najbolje bilo da se sto prije konsultiras sa doktorom.

sve najbolje :)
Nemam ništa, ni glavobolju, ni bol u oku, ni pritisak, ni mučninu. Ništa.
Nestane nekad, na kratko, kad zažmirim, pa nekad i kad gledam. Ali većinom je tu.

Međutim, prije par dana, znači u nedjelju, imao sam temperaturu i groznicu, a dan poslije - u ponedjeljak glavobolju i bol iznad očiju. (Jer, kao što rekoh - uhvatila me sunčanica + klima).

Hvala u svakom slučaju.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#4 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by valter.ba »

Hitno idi doktoru moze biti Ablacija Retine sto zahtjeva hitnu reakciju !!!!!!!!!!!!!!!
Idi na CUM a oni ce te proslijediti9 dezurnom na ocnom !!!! Nemoj se zjbvt sa tim :-?
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#5 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by ActionWoman »

valter.ba wrote:Hitno idi doktoru moze biti Ablacija Retine sto zahtjeva hitnu reakciju !!!!!!!!!!!!!!!
Idi na CUM a oni ce te proslijediti9 dezurnom na ocnom !!!! Nemoj se zjbvt sa tim :-?
ili ti odvajanje roznjace. Poslusaj i odmah odi na CUM!!!! Nemoj da te mi nalazimo i vodimo. Ne odgadjaj!
User avatar
Kolovrat
Posts: 45
Joined: 22/07/2012 04:39

#6 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by Kolovrat »

I na koji jnačin se liječi? Operacija? Kapi?
nedimVK
Posts: 6
Joined: 16/08/2012 17:27

#7 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by nedimVK »

nedimVK wrote:
Kolovrat wrote:I na koji jnačin se liječi? Operacija? Kapi?
odsjeku ti nogu :run:
šalim se može to biti i mrena na oku u početnom stadiju mene to muči godinama nisam nikad išao doktoru ne smeta mi al kako narod kaže samo da ne bude prekasno da dignem guzicu i odem to fino pogledati šta je zato trrrrk doktoru nemoj biti ko ja
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#8 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by valter.ba »

Kolovrat wrote:I na koji jnačin se liječi? Operacija? Kapi?
Ti jos tu, sta sam ti rekao ??? Nece ti nista moci uraditi ako se obistine moje sumnje. Nadam se da nisam u pravu! Sto se mene tice sa savjetima smo zavrsili dok se ne javis Dr.
na svoju ruku
Posts: 75
Joined: 16/04/2012 01:12

#9 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by na svoju ruku »

ISKRENO SE NADAM da si vec na operacionom stolu za TVOJE dobro.

ako nisi... iz ovih stopa fataj se prvog taksija i u hitnu (najbolje na cum) jer ce te vjerovatno poslati na hitnu operaciju oka.

Radi se 99.99% o odvajanju rozete/roznjace i moze biti extremo opasno po tvoj vid

znaci molim te idi doktoru ODMAH!!!

i javi se pliz da znamo kako si
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#10 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by alibegoa »

Može vrlo vjerovatno biti povišeni očni pritisak, glaukom.
User avatar
ivan_ch
Posts: 227
Joined: 18/04/2012 16:10

#11 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by ivan_ch »

Da li je na kraju sve proslo kako treba ?
User avatar
Kolovrat
Posts: 45
Joined: 22/07/2012 04:39

#12 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by Kolovrat »

Navodno je upala očnog živca i jako povišen očni pritisak nastao zbog jake temperature i glavobolje nakon nje + radi ventilatora koji sam, inače, stavljao da mi baš ide na ovu stranu :-?

Za sada sam na kapima...
Krone
Posts: 111
Joined: 23/09/2011 07:30

#13 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by Krone »

Kolovrat wrote:Navodno je upala očnog živca i jako povišen očni pritisak nastao zbog jake temperature i glavobolje nakon nje + radi ventilatora koji sam, inače, stavljao da mi baš ide na ovu stranu :-?

Za sada sam na kapima...

Dobro je ako je na tome zavrsilo, ubuduce pazi na svoje zdravlje . . .
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#14 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by ActionWoman »

Cuvaj se. Drago mi je da nije bilo strasno kao sto smo pomislili. Sretno :)
na svoju ruku
Posts: 75
Joined: 16/04/2012 01:12

#15 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by na svoju ruku »

drago mi je da si dobro... zivio!
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#16 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by valter.ba »

Zovi raji pice, ako je samo to dobro si prosao :D .
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#17 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by Platformas »

Ja vidim 3 - 4 crne providne tackice vec 3 - 4 godine, ne smetaju mi. Vidim ih narocito zimi jer je sve bijelo.
Nikad ne mogu pravo u njih gledat, uvijek bjeze :-)
Kad zazmirim ne vidim ništa :)

Bio kod ljekara, pregledali mi oci na nekoj spravi, ispitivali me ono gdje je E okrenuto da vide koliko dobro vidim, trebaju li čale, na kraju kaze nije to nista. Mozes kuci :run:
Doktor29
Posts: 1695
Joined: 07/06/2012 21:31

#18 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by Doktor29 »

valter.ba wrote:Hitno idi doktoru moze biti Ablacija Retine sto zahtjeva hitnu reakciju !!!!!!!!!!!!!!!
Idi na CUM a oni ce te proslijediti9 dezurnom na ocnom !!!! Nemoj se zjbvt sa tim :-?
Vjerovatno se radi o ablaciji, na vasem mjestu ja bih radio obratno, isao doktoru pa onda pisao na forumu
sretno
Ja sam zakasnio, nisam citao do kraja..sorry ali je bitno da si ok
Last edited by Doktor29 on 17/08/2012 21:43, edited 1 time in total.
Doktor29
Posts: 1695
Joined: 07/06/2012 21:31

#19 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by Doktor29 »

Kolovrat wrote:I na koji jnačin se liječi? Operacija? Kapi?
Invazivno
User avatar
Kolovrat
Posts: 45
Joined: 22/07/2012 04:39

#20 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by Kolovrat »

Evo reci cu kako mi je receno, odprilike:

"Došlo je do upale nakon naglog hlađenja i jake glavobolje nastale nakon temperature..." Odprilike tako...

Istina, još uvijek me zeza tačkica, ali je intenzitet "svjetlucavosti" mnogo manji, stvari koje gledam, koje su u fokusu kada gledam samo lijevim okom su i dalje zamucene i krive se, nekako kao da su u nekoj prizmi, šta ja znam. Ali eto, rekoše da je to normalno za upalu očnog živca i da traje par dana, kako li...

I da zaboravih reči da me sad oko češe, valjda je to dobar znak!

Ipak, ne znam, bojim se da nije to najgore, ali sačekat ću da vidim hoće li mi ovo pomoći...

Hvala svima
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#21 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by alibegoa »

jupiii ja pogodio za pritisak...
User avatar
Kolovrat
Posts: 45
Joined: 22/07/2012 04:39

#22 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by Kolovrat »

Evo kako izgleda kada gledam lijevim okom.

ISTINA MALO SAM "PRETJERAO" SA EFEKTOM SFERNIH SLOVA, NIJE TOLIKO STRAŠNO, NO ETO..

Image

Kada žmirim svjetlice nema.
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#23 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by drag_gost »

Pozdrav druze, rekli su ti sve gore, vjerovatno je sirenje roznjace u pitanju. Operacija za to se zove vitrektomija ili "pars plana vitrektomija". Nece je (uglavnom) raditi ako je samo ovo u pitanju.

Za vise informacija idi ovdje:
http://feelgoodtime.net/what-is-pars-pl ... y-surgery/
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#24 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by Suzie Q »

već dugo u desnom oku imam sličnu pojavu i nije ništa opasno. poznajem dosta ljudi koji imaju slično, za više detalja:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Mu%C5%A1ice_(oko)
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#25 Re: Mala tačkica na lijevom oku dok gledam

Post by TheWatcher »

Kolovrat wrote:Pozdrav,

Eh ovako, imao bih pitanje, ali se nadam da će odgovoriti samo oni koji bar nešto znaju i da neće biti glupih komentara.

Jučer sam uočio da dok gledam, na lijevom oku imam malu mutnu tačkicu, koja je kada zažmirim zelenkasta, a kada trepćem očima i gledam u bijelu pozadinu - da je žuta.
Djeluje i ima osjećaj isto kao kad se dugo gleda u svijetlo ili nešto slično tome...

Kreće se sa pogledom oka i malo je neugodno dok čitam, jer mi zamuti tu stranu koju čitam.

Eh sad, da li to može biti privremeno - od promahe. Jer sam prije 5 dana bio pod temperaturom i groznicom (klima itd.), pa me zanima da li je to samo privremeno, pošto se pojavilo tek nakon toga, ili je nešto drugo u pitanju.

Hvala puno


Ovako je kad gledam nešto samo lijevim okom:
Image

Ovako je kad žmirim:
Image

cisto sumnjam da ces ovde naci dipl. oftamologa zato brate kod ocnog i znat ces sta je :skoljka:
Post Reply