Mala skola logicke retorike u forumskoj komunikaciji

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
spongebob

Mala skola logicke retorike u forumskoj komunikaciji

Post by spongebob » 21/06/2006 17:11

Lesson 1:

ARGUMENT

Argument (od lat. argumentum = razlog, sredstvo dokaza ) je tvrdnja koja sluzi kao obrazlozenje druge tvrdnje npr. zakljucka teze koju autor postavlja na pocetku izlaganja. Predstavljanje argumenata kako bi se potkrijepila prvobitna tvdrnja nazivamo argumentacijom. Time je DOKAZ, kao krajnji cilj argumentacije logicki ispravan zakljucak pocetne tvrdnje a prozilazi iz drugih istinitih iskaza.
Pod argumentom se u nauci podrazumijeva i zbir povezanih iskaza (premisa i teza), pri cemu iz premise metodom zakljucka proizilazi teza.

Argumentima se sluzimo, da bi opozitu dokazali ispravnost ili pogresnost teze koju zastupa i zato je esencijalno retoricko sredstvo na podrucju nauke, kritike, diskusije i dijaloga. Argument se razlikuje od puke informacije po tome, sto autor/govornik uz informaciju prilaze i njeno znacenje u formi zakljucka (konkluzije)

CiCiban

Post by CiCiban » 21/06/2006 17:51

sta je kvadratura kruga eksli?

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by black » 21/06/2006 18:00

CiCiban wrote:sta je kvadratura kruga eksli?

U matematici, najveća zagonetka je kvadratura kruga. U životu je to čovjek. Zato se 'Kvadratura kruga' bavi ljudima koji su ostavili trag više u odnosu na okruženje: stvaraocima, inovatorima, kreativnim, talentovanim, plemenitim i neobičnim ljudima i njihovim sudbinama

Shoshana

Re: Mala skola logicke retorike u forumskoj komunikaciji

Post by Shoshana » 21/06/2006 18:09

spongebob wrote:Lesson 1:

ARGUMENT

Argument (od lat. argumentum = razlog, sredstvo dokaza ) je tvrdnja koja sluzi kao obrazlozenje druge tvrdnje npr. zakljucka teze koju autor postavlja na pocetku izlaganja. Predstavljanje argumenata kako bi se potkrijepila prvobitna tvdrnja nazivamo argumentacijom. Time je DOKAZ, kao krajnji cilj argumentacije logicki ispravan zakljucak pocetne tvrdnje a prozilazi iz drugih istinitih iskaza.
Pod argumentom se u nauci podrazumijeva i zbir povezanih iskaza (premisa i teza), pri cemu iz premise metodom zakljucka proizilazi teza.

Argumentima se sluzimo, da bi opozitu dokazali ispravnost ili pogresnost teze koju zastupa i zato je esencijalno retoricko sredstvo na podrucju nauke, kritike, diskusije i dijaloga. Argument se razlikuje od puke informacije po tome, sto autor/govornik uz informaciju prilaze i njeno znacenje u formi zakljucka (konkluzije)

E moj Spongebob,

ja i dan danas spominem porodicu onome bilmezu Suvaru (jel ono on bio?) sto nam ukinu filozofiju i psihologiju u srednjim skolama, a ubaci marksizam....

spongebob

Post by spongebob » 21/06/2006 18:11

CiCiban wrote:sta je kvadratura kruga eksli?

ne znam sta je kvadratura kruga, onestli..ali bih te zamolio da mi ne kvaris temu.

razvoj argumentacije:

kod linearnog razvoja argumentacije se pojedinacni argumenti uvezuju u lanac argumentacije koji sluze autoru/govorniku da bi iznio dokaz za svoju tezu.

Linearni razvoj argumentacije:

1. Premisa
2. Zakljucak

daljnji argumenti.

Pri tome se prvo predstavljaju premise, iz kojih metodom zakljucka proizilazi dokaz tvrdnje. Argumentacija moze uslijediti i obrnutim redoslijedom, tj. prvo se predstavi teza, a onda se predocavaju argumenti, cime se podize dramatika a moze sluziti i kao takticno sredstvo.

U praksi se za razliku od tzv. normalne forme ne imenuju uvijek sve premise, ako se one npr. smatraju opste-poznatim ili drustveno-prihvacenim.
Postoje razliciti koncepti u pogledu na redoslijed argumenata: Najbolji argument moze stojati na pocetku, kako bi se privukla paznja adresiranih (Primacy-Effect) ili na kraju, kako bi se ostavio trajan utisak (Recency- Effeckt)

CiCiban

Post by CiCiban » 21/06/2006 23:08

:sad: :P :roll: necu vise, profesoJe spongebob

:roll: ovaj ..mozemo li reci da je linearni razvoj argumentacije..karakteristican za cika Herkula Poara, a da se obrnuti redosljed moze fino vidjeti u radovima '' istrazivackog tima SB'' :sad: ?

spongebob

Post by spongebob » 21/06/2006 23:17

CiCiban wrote::sad: :P :roll: necu vise, profesoJe spongebob

:roll: ovaj ..mozemo li reci da je linearni razvoj argumentacije..karakteristican za cika Herkula Poara, a da se obrnuti redosljed moze fino vidjeti u radovima '' istrazivackog tima SB'' :sad: ?

hvala na primjeru. mislim da je vazno da jedan forum ima ovakvu temu. nastavice se.

car-x

Post by car-x » 22/06/2006 11:37

mali (opsti) doprinos ovoj konstruktivnoj temi:

sta je to diskusija?

neovisno od teme diskusije, ista bi se trebala bazirati na medjusobnom postovanju, respektu, uvazavanju svih ucesnika diskusije. dobar diskutant je u stanju da prihvati suprotno misljenje i argumente, da ih tacno provjeri, a ne a priori odbaci kao pogresne i nistavne.

pocesto se moze primijetiti (ovo itekako vazi za ovaj nas onlajn komjuniti) kako je diskusija uglavnom prozeta agresijom i frustracijom.

charles tschopp je reko da je disuksija u stvari (najmanje) dva monologa koji se medjusobno i uvijek iznova prekidaju.

dobar diskutant slusa, pusta da se nesto izgovori (ovo uglavnom za "zivu" diskusiju). osobine kao sto su opustenost i ljubaznost su od prednosti za sve ucesnike diskusije.

u najboljem slucaju krajnji ishod diskusije je rjesenje problema, ili za sve diskutante prihvatljiv kompromis ili u krajnjem slucaju, obostrana spoznaja novih fakata.

CiCiban

Post by CiCiban » 22/06/2006 12:35

Kvadratura kruga...
Jedan od najstarijih poznatih geometrijskih problema, koji trazi da se samo pomocu ravnala i sestara konstruise kvadrat po povrsini jednak zadatom krugu.
Rjesavanje ove zadace, mada nikada nije dovelo do trazenog rezultata, znaTno je obogaTilo i unaprijedilo planimetriju :? ...
Nakon niza uzaludnih pokusaja, tek je u XIX st. Dokazano... da je problem pod trazenim uvjetima nerjesiv.
To proizilazi odatle, sto je u njemu sadrzana konstrukcija duzine s mjernim brojem Pi samo pomocu ravnala i sestara, koja je Nemoguca, jer je Pi transcendentan broj.

problem kvadrature kruga u logickoj retorici :roll: , pomocu ravnala i sestara, na ovom forumu rjesavali su mnogi..  pogledati jedan od najpoznatijih duela, progDVB-TIFA29 gdje je bilo nemoguce objasniti TIFI29 da uvazi osobine broja Pi..

spongebob

Post by spongebob » 28/06/2006 19:29

Prije nego sto nastavim sa vrstama argumentacije, slijede definicije osnovnih sastojaka argumenta:

Izjava je govorni iliti pisani akt kojom se izrazava misljenje, pretpostavka odnosno teza ili se saopstava licna pozicija po odredjenom pitanju.

Teza je misao ili recenica, ciju je istinitost potrebno utemeljiti na dokazima. Autor odredjene teze polazi od istinitosti iste. Ako ju ne moze utemeljiti na argumentima onda je teza odbacena. Alternativa je da autor i nadalje drzi svoju tezu istinitom, ali su mu u tom slucaju potrebni novi ili dodatni argumenti. Pojam teza je uopsteno govoreci vrsta izjave, kojoj je zadatak da naznaci sustinu iz kompleksa izjava na pragmaticno djelotvoran nacin.

Ako je teza u sustini pogresna ili polazi od objektivno neodrzivih argumenata, onda ne postoji argumentacija koja bi je ucinila ispravnom.

Kao zakljucak, konkluziju, Conclusio ili zavrsnu recenicu oznacavamo izjavu, koja slijedi ili se moze izvesti iz drugih izjava u okviru dokazivanja odredjene teze.

Izjave iz kojih slijedi zakljucak se zovu
premise

spongebob

Post by spongebob » 29/06/2006 23:36

Nakon sto sam par postova ranije dao definiciju za linearan razvoj argumentacije, slijedi definicija za drugu vrst koja se naziva dijalekticka. Stari grcki filozofi Platon i Aristoteles su je oznacili kao umjetnost vodjenja dijaloga, a to znaci da zakljucak ne slijedi iz jedne ili vise premisa koji dovode do istog zakljucka, nego povezuje tezu i protutezu-dakle dvije razlicite recenice ili izjave- u sintezu.

Sinteza (iz kasnijeg perioda latinskog: synthesis i iz grckog sýnthesis : sastav, rezime, spoj) se obiljezava kao spoj ili ujedinjenje dva ili vise razlicitih elemenata odn. sastojnih dijelova u cjelinu. U filozofiji je sinteza rezultat koji slijedi iz za i protiv argumenata koji za cilj ima definiranje novog naucnog misljenja ili teorije.

Aristotelska teorija dijalekticke argumentacije se moze naci u njegovom pisanom dokumentu Topika. O kontraverznim temama se po Aristotelu mora raspravljati na nacin, da sudiskutant koji tvrdi suprotno od pocetne teze autora primjeti da se njegovo misljenje uvazava i shvata i da bi se na kulturan nacin cak i ponudio kompromis u vezi sa sopstvenom prijasnjom, potpuno suprotnom pozicijom ali to ne mora da bude slucaj

El-Vedex

Post by El-Vedex » 02/07/2006 03:26

spongebob wrote:Nakon sto sam par postova ranije dao definiciju za linearan razvoj argumentacije, slijedi definicija za drugu vrst koja se naziva dijalekticka. Stari grcki filozofi Platon i Aristoteles su je oznacili kao umjetnost vodjenja dijaloga, a to znaci da zakljucak ne slijedi iz jedne ili vise premisa koji dovode do istog zakljucka, nego povezuje tezu i protutezu-dakle dvije razlicite recenice ili izjave- u sintezu.

Sinteza (iz kasnijeg perioda latinskog: synthesis i iz grckog sýnthesis : sastav, rezime, spoj) se obiljezava kao spoj ili ujedinjenje dva ili vise razlicitih elemenata odn. sastojnih dijelova u cjelinu. U filozofiji je sinteza rezultat koji slijedi iz za i protiv argumenata koji za cilj ima definiranje novog naucnog misljenja ili teorije.

Aristotelska teorija dijalekticke argumentacije se moze naci u njegovom pisanom dokumentu Topika. O kontraverznim temama se po Aristotelu mora raspravljati na nacin, da sudiskutant koji tvrdi suprotno od pocetne teze autora primjeti da se njegovo misljenje uvazava i shvata i da bi se na kulturan nacin cak i ponudio kompromis u vezi sa sopstvenom prijasnjom, potpuno suprotnom pozicijom ali to ne mora da bude slucaj

E znas sta spongebob , cijenim tvoju namjeru da edukativno utjeces na kulturu izraza. Ali s druge strane ti izgleda ne shvatas da Onom kome je mrsko uzeti knjigu pa procitati osnovne principe donosenja zakljucaka, Isto tako je mrsko i citati taj tvoj copy/paste.
Jos gore ako to staro i nepopularno naucno stivo neko pogresno shvati, pa ces vidjet belaja.
A u sustini se radi o tome da to ne trebas procitati da bi znao, nego je dovoljno da mislis. I ispunio si Aristotelova iliti Aristotelesova logicka nacela.
Evo ja sam naprimjer sudiskusant koji tvrdi suprotno i misli da je tema kontraverzna.

spongebob

Post by spongebob » 02/07/2006 03:36

hehhe...svaka cast na javljanju. Medjutim, nije ovo prepisano iz knjiga prijatelju nego iz nezavisnih izvora a prevod i par dodatnih primjedbi su moje djelo

El-Vedex

Post by El-Vedex » 02/07/2006 03:50

spongebob wrote:hehhe...svaka cast na javljanju. Medjutim, nije ovo prepisano iz knjiga prijatelju nego iz nezavisnih izvora a prevod i par dodatnih primjedbi su moje djelo

MA dobro nisam ni rekao copy/paste u negativnom kontekstu , sto ne copy/paste neceg sto vrijedi. JEdino je eto lijepo navesti izvor. Odakle se kopipejstira LOL .
Ali posto je meni uvijek bitnije znanje od sminke znanja nema veze. Bi mi milo kad procitah Aristoteles , podsjetilo me na jednog cijenjenog profesora... On je uvijek Aristotela zvao Aristoteles... meni se nesto svidjao taj helenski.
Elem....

Da i ja nesto doprinesem.

Uvijek je bitno razdvojiti logicki nacin misljenja a time i komuniciranja od sofizma.
I ne dopustiti da vjest orator jeftinim sofizmima , pomete vas logicki nacin misljenja dok komunicirate.
JEr zasto je uvijek bolje citati iako ste liseni gestikulacije koja daje haj da kazem neki "Tri de" cuj mene 3D hahah... ton vasoj diskusiji.
Citanjem lakse uocavate nelogicnosti koje su na prvi pogled logicne.

Eto me ko profesor hahahah
Pozdrav

Joj zaboravih a sad se sjetih... KAd ti se vec thread zove "mala skola logicke retorike u forumaskoj komunikaciji" . U "logicku retoriku" ma sta ti to znacilo spada i navodjenje necijeg udzbenika cak iako ga prevodis.

Jes da ja to isto slabo furam ali jebi ga ovo "mala skola " me ponukalo da kazem. PA eto ako je skola ... nek lici na skolu a ne na kakvu kafanu djes sjede polupijani i senilini profesori Filozofije , Sociologije i Historije Povijesti LOL

spongebob

Post by spongebob » 02/07/2006 04:22

Hvala ti na konstruktivnoj kritici, izvor mi je njemacka Wikipedija ali sam ponesto dodao po svom znanju

El-Vedex

Post by El-Vedex » 02/07/2006 19:34

spongebob wrote:Hvala ti na konstruktivnoj kritici, izvor mi je njemacka Wikipedija ali sam ponesto dodao po svom znanju

Nema na cemu drug. Bitno je da se kontamo. U svakom slucaju podrzavam thread.

Ali kako vidis dok nema svadje pluvanja , bljuvanja rasipanja egocentrizma i kvazipametnih dosjetki... Odmah ti je thread prazan.

Ali bice dobro.

Pozdrav

Helem

Post by Helem » 13/07/2006 13:20

Bravisimo (klap,klap,klap).

Ova prva recenica nije adekvatna sadrzaju ni ukupnom smislu teme pa cemo je zaboraviti.
Izrazavam (svoje) odusevljenje,tema je,odista,pikantna,izmisljena cisto i jako sveobuhvatna,cak i potrebna,neophodna i vjerovatno jedini nacin da se rijesi,mozda ne,teska bola ostalih i ovog foruma.
Podrzavam temu kojoj,oprostite,dajem podnaslov,oprostite za samodatu samom sebi slobodu davanja podnaslova,
MALA SKOLA VELIKE RETORIKE
i mislim da,ukoliko se ozbiljno shvati,ukoliko to bude i neozbiljno samo ce pomoci da bude ozbiljnije,malo po malo,ali zasigurno,bez dvojbe,doci cemo do velikih zakljucaka,izvrsnih premisa i do konacnog saznanja,sta da cinimo,ne cinimo,presudno je ciniti ili ne ciniti.

Startao bih sa forumskim odgojom,definicijom foruma,razloga,smisla,u sustini nije vazno odakle se starta,moguce je krenuti...

Zamolio bih,ne znam koga,iz administracije,nekog od urednika Sarajeva X,koji slobodoumno prihvati ovu temu na Sarajevu X,da se prihvati posla,onaj kome je tema interesantna,i da izricito,na izriciti nacin,blokira ili dozvoli da se blokiraju suvisle rasprave po temi,za kojih ako ne bude nakana,zasigurno ce biti.
Ali hajmo sa startom......

Idemo ovako.

Forum je rijec i rijec je sve na forumu.Uzamance,rijec po rijec,zarez po zarez,tvori forum,tekstualno.
Jedimo sredstvo komuniciranja na forumu,pisanja i citanja je rijec.Nista drugo ne postoji i ne moze postojati osim rijeci.
Sa rijecju,tvorbom rijeci,nastaju,recenice i shodno tome tekst.
Tekst je zavrsnica,finalizacija,ukupno iznesenih rijeci,koje mogu biti u adekvatnom i neadekvatnom poredku,smislenom,besmislenom i mogu biti u smislu kako hoces.
Ostaje tekst.

Najveca boljka svih foruma je upotreba rijeci,odredjeni forumi,ne upustajuci se u sadrzaj foruma postavljeni su tako da ne udovoljavaju,ne zadovoljavaju ni jedan kriterij,bez kriterija ne smije se nista ciniti,ovo nije izricitost,koji kao takvi forumi,stvaraju averziju samom postavkom a jos gori su naslovi teksta koji se prezentuje u pojedinim sadrzajima,naravno, tekstualne prirode.

Boljka proizilazi,krajnji rezultat,iz zelje koja se pokazuje neprakticnom,
postavljaca foruma,pojedinca ili grupe,da se eksponira takav forum,tog sadrzaja,nastupa se idejno.
Dobija se rezultat:veoma veliki broj gostiju koji citaju,gledaju,slusaju i misle,porazan rezultat,oni koji dobro misle ne javljaju se i ne pisu na forumu,oni koji lose misle obavezno su tu,oni koji lose misle ako ne smiju nista na pisati,ko lose misli,ne zna pisati ma kako bio pismen a onaj,vazi i za onu i ono,ko zna pisati,i ne pise mu se.

Je li to forum?

Saraswati

Post by Saraswati » 13/07/2006 14:07

:-)

Helem

Post by Helem » 13/07/2006 14:53

Dakle forumska skola je pocela.
Kao i u svakoj skoli samo ispocetka cemo biti jako ljubazni,nasmijani,ugodni i pazljivi prema ucenicima.
Prvi djak,prvak,nam je Saraswati,pa cemo namah na pocetku ljubazno traziti da promijeni svoj nick u bilo koji Bosanski nadimak,dakle Pricaj Bosanski,iz pragamaticno razloga sto ovo nije indijski forum.

Prvi izraz ucenika,bez svake sumnje,u primjeru je,kovrljanje ocima i ucenik se ne izrazava rijecima nego kovrlja ocima,dakle slikom,slikovit izrazaj,to se na bosanski kaze razrook ili frljav.

Otprilike je zut ali ubrzo,nakon sjedanja u klupu,mijenja boju,postaje crven sto je znak da ima unutrasnju temperaturu ali nije sindrom,u skoli forumske retorike pojasnicemo i druge boje ili farbeiz razloga sto drugacijih izraza,na bosanskom jeziku i nema.

Saraswati nam je,dok ne promijeni nick tako cemo ga oslovljavati radi postovanja vlastitog izbora i necemo ga tjerati da mijenja nick ali cemo ukazati na potrebu,da bi bio dostojan djak skole forumske retorike i prezentovao nasu skolu u predstojecem,globalnom selu na strucan,malo modifikovan nacin,on nam je prvi stjudent.
U nasem bosanskom govoru izbjegavati cemo strane izraze kao naprimjer stjudent,radi losijeg engleskog jezika ali cemo iste izraze u koristiti u terminologiji ali ne i u nacinu ophodnje.

....zvoni...mali odmor.

na malom odmoru,do povratka na nastavu,uci se pravilu skolu o izbacivanju rijeci "ZBOG",iz bosanskog rijecnika.

Prvi ucenik ce nam,kada progovori zasigurno reci:" Ja sam, to i to,ZBOG...
reci cemo uceniku da se kaze:"Radi,iz razloga,poradi,stoga a nikako ZBOG...
Startamo,pocinjemo,imamo nijet,program nam je takav,skola dobraaaaaa, od jedne rijeci,sa jednom rijecju,ispravkom rijeci ZBOG i pretvorbu u adekvatniju,podesniju,rijec,po vlastitom izboru.

Zasto sada ovakva skola,do odgovora cemo doci kasnije.

neupucena

Post by neupucena » 13/07/2006 15:08

Helem wrote:Dakle forumska skola je pocela.
Kao i u svakoj skoli samo ispocetka cemo biti jako ljubazni,nasmijani,ugodni i pazljivi prema ucenicima.
Prvi djak,prvak,nam je Saraswati,pa cemo namah na pocetku ljubazno traziti da promijeni svoj nick u bilo koji Bosanski nadimak,dakle Pricaj Bosanski,iz pragamaticno razloga sto ovo nije indijski forum.

.

Image

Helem

Post by Helem » 13/07/2006 15:27

Na vrlo dostojanstven nacin,vrlinom,graciozno,ponosom,stilski izrazajno,ljepotom,misaono ugodno,spojem teksta,izvadka ili citata,podvlacenjem,asocijacijom na jednu rijec,u ovom slucaju indijski,
kreativnom kombinacijom stice i NEupucena.
Dobar i lijep nadimak,izaziva pobude ali i ne mora da bude tako,moze biti samo varka,ipak izraz je bosanski i ne kosi se sa pravilima skole.

Skolu uljepsavamo s Neupucenom..
U skoli cemo spomenuti i pjesmu: Put putuje Latif aga.

Izraz frljav,razrook,necemo upotrebljavati u skoli,naveden je samo ilustrativno,dolazi iz bosanskog ulicnog zargona i kosi se sa nacelima dobrog odgoja i ponasanja,diskriminirajuci je po medjunarodnim uzusima,i vrlo nerespektabilan,povredjuje libido..
U narodnom izrazu se kaze da se ne treba rugati niti corluciti ljudskim mahanama i postoji skoro kletva da se to moze desiti i tvojoj djeci.
Skola nije vjerska ali cemo se nauciti da se upotrebljavaju vjerska ubjedjenja u izrazima,kao u ovom gornjem primjeru,kaze se :"Ne daj Boze".
Moze i "Ne daj ti Boze".
Moze i drugacije ali upotreba rijeci Bog samo u pozitivnom smislu i kulturnom maniru.
Tim manirom,gestom ili ponasanjem iskazujemo vlastitu,finu i nijansiranu kuturu, ne ulazeci u rasprave po drugacijim vidjenjima ili tumacenjima.
Ovo nije ta druga skola a svaka skola je dobra pa i ta druga.

Helem

Post by Helem » 13/07/2006 16:04

Pri tome se prvo predstavljaju premise, iz kojih metodom zakljucka proizilazi dokaz tvrdnje. Argumentacija moze uslijediti i obrnutim redoslijedom, tj. prvo se predstavi teza, a onda se predocavaju argumenti, cime se podize dramatika a moze sluziti i kao takticno sredstvo.

U praksi se za razliku od tzv. normalne forme ne imenuju uvijek sve premise, ako se one npr. smatraju opste-poznatim ili drustveno-prihvacenim.
Postoje razliciti koncepti u pogledu na redoslijed argumenata: Najbolji argument moze stojati na pocetku, kako bi se privukla paznja adresiranih (Primacy-Effect) ili na kraju, kako bi se ostavio trajan utisak (Recency- Effeckt)
---------------------------------------------------------------------------------
Ovaj gornji citirani navod je potpuno ispravan a koristiti cemo isti u praksi,primjenom.
Posebna naznaka za navedinei isjecak,izvadak iz gore spomenutog citata sto je suhoparan ili komplikovan, tesko prihvatljiv ako nema primjera,samim mojim pisanjem i efeknoscu,impresijom i dojmom koji izaziva moze se komparirati sa gornjim,vec navedenim citatom.

Slazem se u potpunosti da je Sarajevu X potrebna i neophodna ova i ovakva tema.
Takodje se slazem sa tvrdnjom koju uoblicavam u konstataciju da je potrebno,samo misliti,dakle uloziti vijuge i volju za savladjivanje gradiva,samim savladjivanjem istog otvaraju se neslucene mogucnosti komunikacije i korespondencije,te odnosa sa ljudima u svim segmentima,domenima,poljima i sferama,ljudskog zivota,sto znaci,bitisanja.

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 13/07/2006 16:36

Spongebobe, da bi nekoga učio logici trebaš imati veliko znanje o tome, ne može nikako sa zanatom. :-)

neupucena

Post by neupucena » 13/07/2006 17:24

Image

Post Reply