Mala skola fotografije

Čarobni svijet fotografije
Post Reply
DoradO

Mala skola fotografije

Post by DoradO » 17/12/2011 13:46

NIN wrote:
bpsang wrote:Ja se divim @ oštrom,svaka mu je oštra u cijelom opsegu to me kopka, na koji način, ...

Prvo smanji blendu (izmedju ostalog, na f8 su objektivi najostriji) i time ces povecati zarisnu dubinu (veci opseg ce biti u fokusu). Ako je slabo svjetlo onda ga digni na ISO 1600 jer njegov senzor daje odlicne fotke na ovim osjetljivostima. I da, sto se vise udaljis od objekta slikanja zarisna dubina ce biti dosta veca (fizika svjetla, jel'). Naravno da je tu i naknadna obrada jer su DSLR-ovi mekani na ostrini posto ne obradjuju JPEG fajlove unutar aparata na nacin kao sto to rade kompakti. U PS-u je neophodno izostriti fotografiju (osim ako se nesto drugo zeli postici) sa, recimo, unsharp mask alatom gdje se poigras sa parametrima kolicine, pragom i radijusom ostrine i to je to, slika ce biti ko zilet. :)

ovaj post me potaknuo da otvorim temu iz razlog sto imam milion nekih tehnickih pitanja a nemamo pravo mjesto bas za postavit isto, a vidim ima ljudi koji bas znaju objasnit...
____________________________________________________________________________________________________

za pocetak ako meni neko moze da objasni kako da uradim fotografiju (slika ispod) ali da objekt bude 100% u fokusu (ostar) od stotinu pokusaja na ulicama zagreba niiti jedna mi nije ispala najostrija.... :( :?

Image

NIN

Re: Mala skola fotografije

Post by NIN » 17/12/2011 14:43

DoradO wrote:za pocetak ako meni neko moze da objasni kako da uradim fotografiju (slika ispod) ali da objekt bude 100% u fokusu (ostar) od stotinu pokusaja na ulicama zagreba niiti jedna mi nije ispala najostrija.... :( :?

Image

Vjezba i samo vjezba! Valja upratiti brzinu objekta, smiriti ruku i ne disati, kao i opucati vise fotki. Doduse, modernji objektivi sa redukcijom vibracije imaju opciju samo da reduciraju vibraciju po horizontali (recimo, Sigma 150-500) sto umnogome olaksa posao. 100% ostrinu sa paning tehnikom, kako nzivaju ovakav nacin fotografisanja stvari u pokretu, je tesko postici ali se da uvjezbati i doraditi u postobradi. Radio sam nesto slicno sa samim sobom kao objektom slikanja tako sto sam drzao objektiv okrenut prema sebi dok sam se okretao oko sebe i ispalo je sasvim ok. U sustini, vjezba i to je to.

bpsang

Post by bpsang » 17/12/2011 15:18

Nek si vala otvorio Malu Školu fotografije , ne može se sve upamtit.Evo mene konkretno interesuje AUTOMATSKO FOKUSIRANJE OBJEKTA KOJI TI SE PRIBLIŽAVA, što znači ako si ga ulovio u fokus, na nekoj odredjenoj daljini,a objekat ti se približava, tvojim okidanjem, slika mora biti čista i u udaljenom i u bližem okruženju.
Da li se to isto primjenjuje kod Paninga, na našim aparatima ima opcije CH koja ti omogučava neprekidno okidanje dok držiš prst na okidaču.Na taj način i pratiš objekat ,koji se kreče velikom brzinom i okidaš.

blue033

Post by blue033 » 17/12/2011 15:27

Mene zanima da li je ova škoda fotografisana u AI Servo modu, koji se koristi za objekte u pokretu.

bpsang

Post by bpsang » 17/12/2011 15:53

blue033 wrote:Mene zanima da li je ova škoda fotografisana u AI Servo modu, koji se koristi za objekte u pokretu.

zavisi od aparata do aparata kod Nikona je Rezim expozicije S brzina okidača, kod Canona , ne znam, koja je oznaka

blue033

Post by blue033 » 17/12/2011 15:58

Kod mene je servo (canon 7d), i svaki automobil je 100% oštar bez ikakvog posebnog naprezanja. Inače amaterski fotografisem.

DoradO

Post by DoradO » 17/12/2011 16:12

blue033 wrote:Kod mene je servo (canon 7d), i svaki automobil je 100% oštar bez ikakvog posebnog naprezanja. Inače amaterski fotografisem.

e vidis nisam na to obracao paznju uopste, i mislim da je bio na AI-A jer mi skoro uvijek tako stoji :-)

bpsang

Post by bpsang » 17/12/2011 16:34

DoradO wrote:
blue033 wrote:Kod mene je servo (canon 7d), i svaki automobil je 100% oštar bez ikakvog posebnog naprezanja. Inače amaterski fotografisem.

e vidis nisam na to obracao paznju uopste, i mislim da je bio na AI-A jer mi skoro uvijek tako stoji :-)

Ne bih rekao da je to to sto govoris AE-L je nesto drugo Režim prioriteta okidača ti daje Paning koliko sam upoznat jer namjestis brzinu okidanja a aparat ti namjesta sve ostalo, tvoje je da pratis predmet i da ga okines nekoliko puta.Možda sam u krivu ...

to ti je zakljucavanje expozicije :
Zakljucana autoekspozicija (AE)
Koristite zapamcenu autoekspoziciju kako bi namestili sliku
nakonmerenja ekspozicije.
1 Selektujte centralno ili
tackasto merenje (pg. 112).
Matriks merenja nece
proizvesti zeljene rezultat sa
zapamcenom ekspozicijom.
Ako koristite centralno
merenje, selektukte centralnu
tezinu merenja sa dzojstikom
(pg. 76).
2 Zakljucajte ekspoziciju.
Stavite subjekt u centralnu tacku fokusa
i pritisnite okidac do pola. Sa
pritisnutim okidacem na pola i sa
subjektom u tacki fokusa, pritisnite AE-L/
AF-L dugme da zakljucate ekspoziciju
(fokusirajte, osim u rucnom rezimu
fokusa). Vidite da se indikator fokusa
(I) pojavljuje na tragacu.
Dok je zapamcena ekspozicija, AE-L
indikator ce se pojaviti na tragacu.
Selektor merenja
Okidac
AE-L/AF-L dugme
127
Z

DoradO

Post by DoradO » 17/12/2011 16:55

ne mislimm na to jaro, evo sad nadjoh u knjizici...

Image

Oly

Post by Oly » 17/12/2011 16:57

Ova tehnika se zove "Panning" kao sto je NIN napomenuo. Na internetu ima stvarno dosta o panning tehnici, evo jedan od linkova
http://www.digital-photography-school.c ... g-subjects

NIN

Post by NIN » 17/12/2011 23:24

bpsang wrote:.Evo mene konkretno interesuje AUTOMATSKO FOKUSIRANJE OBJEKTA KOJI TI SE PRIBLIŽAVA, što znači ako si ga ulovio u fokus, na nekoj odredjenoj daljini,a objekat ti se približava, tvojim okidanjem, slika mora biti čista i u udaljenom i u bližem okruženju.
Da li se to isto primjenjuje kod Paninga, na našim aparatima ima opcije CH koja ti omogučava neprekidno okidanje dok držiš prst na okidaču.Na taj način i pratiš objekat ,koji se kreče velikom brzinom i okidaš.

Ta opcija, a niti je takav motor u DSLR-u jos uvijek razvijen u fabrikama Japana, a sumnjam da ce skoro biti jer nema neke logike u svemu tome. U tim situacijama ti treba jako dobar, a i skup objektiv sa jako brzim autofokusom kojim ces fokusirati brzinom svog prsta i oka i to je sve. Za profi film kamere nisam siguran ali sumnjam da i one imaju nesto na taj fazon. U sustini, fizika i mehanika koju ja razumijem jednostavno tako nesto nedopusta, barem jos uvijek. @bpsang, zadaj se ba po opcijama i parametrima pa skontas. :)

amidzazeher

Post by amidzazeher » 24/12/2011 15:49

NIN wrote:
Nativna vrijednost ISO-a je najniza fabricka brojcana vrijednost osjetljivosti na aparatu kod koje je zapis nakvalitetniji, tj. bez suma i ostalih stvari koji se vide na fotografiji. Na D7000 to je 100 dok je na nikonovom FX senzoru ta vrijednost iznosi 200, sto je za cijeli stop brze. Dakle, najkvalitetniji zapis na senzoru tvoj aparat ima kada je namjesten na ISO 100 dok je kod D700 ta vrijednost ISO 200.

Na Nikonu postoje opcije pomocu kojih mozes ici i nize od nativne vrijednosti ali se u tim slucajevima pocne gubiti na kvalitetu zapisa, bas kao i kada se sa vrjednostima ide prema gore. Recimo, ako nikonov FX smanjimo na ISO 100, sto je zapravo Lo 1.0, kvalitet ce biti bolji na DX senzoru kojem je ISO 100 nativan.

:thumbup:

Samo jos da dodam da se izbjegava ISO125 itd uduplani ISO(ne mogu da skontam bolju rijec!!) znaci 250, 500,1000, 2000, jer iako je ISO125 veoma mali ipak je dosta NOISE.

A ja imam jedno pitanje! Da li je moguce na D90 napraviti u setinzima neki preset tako da npr. kad hocu da snimam video imam jedan skup settingsa u M modu dok ako hocu da slikam isto u M modu, neki drugi ali bez da ulazim u menije i mjenjam ih opet manuelno! Prvenstveno mislim na WB, sharpen, kontrast. Za WB vidim ima preset, znaci ostaje ovo ostalo.
Hvala!

:thumbup:

DoradO

Post by DoradO » 19/01/2012 13:12

2. Odabir mjesta za fotografiranje

Što mračnije mjesto, to bolje. Fotografiranje zvijezda iz vlastitog dvorišta je moguće, no za bolje rezultate odaberite mjesto daleko od gradske rasvjete. Zbog svjetlosnog zagađenja i zvijezde su manje vidljive.

3. Postavke fotoaparata

Kao prvo, poželjno je koristiti objektiv s velikim otvorom blende. U ovom slučaju korištena je Sigma 28 mm f/3.5. Zatim, postavite fotoaparat na visoki ISO, već 1600 i 800 daju dobre rezultate. Kako bi izbjegli da zvijezde ostavljaju trag (što je rezultat Zemljine rotacije) koristite “pravilo 600″ koje je vrlo jednostavno:

Podijelite 600 sa žarišnom duljinom objektiva koji koristite. U našem slučaju podijeliti 600/28 = 21,42 (što znači da možete podesiti okidač da bude otvoren 21 sekundu ćime ćete izbjeći hvatanje traga zvijezda).
Na kraju, stavite objektiv na ručno izoštravanje i okrenite na beskonačno.

4. Fotografiranje

Postavite fotoaparat na stalak i okinite 5 uzastopnih snimaka zvijezda uz prethodno ispravno podešeno vrijeme ekspozicije (pravilo 600). Nemojte pomicati fotoaparat ili mijenjati postavke osim ako ste prethodno završili.
Savjet: svaki put kad završite s nizom od 5 snimaka, stavite ruku ispred objektiva i okinite fotku. Tako ćete znati gdje je kraj serije.

cekam pogodno vrijeme da probam slikati nebo i tako to :D i rovio sam po nekim tutorijalima i naletih na ovo pa mi nije jasan ovaj boldirani dio :-) ...pa eto ako neko moze da mi prevede na bosanski kakve veze ima jel 21 sec ili recimo 15 ili 30 :?

Oly

Post by Oly » 19/01/2012 19:53

Ako sam dobro shvatio tvoje pitanje, evo iz ove dvije slike se vidi ta razlika u duzini expozicije.
A ako je tvoje pitanje zasto 600 u formuli vjerovatno se treba vratiti daleko u proslost i prisjetiti se "Galileo's Principle of Relativity"

Image

Image

I ja sam u zadnje vrijeme razmisljao o slikanju zvijezda pa sam nasao ovo, nadam se bi ti moglo koristiti

http://www.rphotoz.com/astrophoto/expcalcs.html
http://www.sceneplanner.com/tool3.php

Orhanowski

Post by Orhanowski » 21/01/2012 18:36

DoradO wrote:
NIN wrote:
bpsang wrote:Ja se divim @ oštrom,svaka mu je oštra u cijelom opsegu to me kopka, na koji način, ...

Prvo smanji blendu (izmedju ostalog, na f8 su objektivi najostriji) i time ces povecati zarisnu dubinu (veci opseg ce biti u fokusu). Ako je slabo svjetlo onda ga digni na ISO 1600 jer njegov senzor daje odlicne fotke na ovim osjetljivostima. I da, sto se vise udaljis od objekta slikanja zarisna dubina ce biti dosta veca (fizika svjetla, jel'). Naravno da je tu i naknadna obrada jer su DSLR-ovi mekani na ostrini posto ne obradjuju JPEG fajlove unutar aparata na nacin kao sto to rade kompakti. U PS-u je neophodno izostriti fotografiju (osim ako se nesto drugo zeli postici) sa, recimo, unsharp mask alatom gdje se poigras sa parametrima kolicine, pragom i radijusom ostrine i to je to, slika ce biti ko zilet. :)

ovaj post me potaknuo da otvorim temu iz razlog sto imam milion nekih tehnickih pitanja a nemamo pravo mjesto bas za postavit isto, a vidim ima ljudi koji bas znaju objasnit...
____________________________________________________________________________________________________

za pocetak ako meni neko moze da objasni kako da uradim fotografiju (slika ispod) ali da objekt bude 100% u fokusu (ostar) od stotinu pokusaja na ulicama zagreba niiti jedna mi nije ispala najostrija.... :( :?

Image

Probaj na ulicama u Beograda :D

nihil_

Post by nihil_ » 21/01/2012 18:38

Da upratim temu :D

bpsang

Post by bpsang » 22/01/2012 09:55

@ Oly, slikanje zvijezda u Gradskom okruzenju ne dolazi u obzir, jer svjetla grada ponistavaju svu svjetlost na nebu,
Na morskoj obali Da,jer su zvijezde vidljivije.
e sad jedno pitanje, kad bi ja to mogao uraditi sta bi mi vise odgovaralo od objektiva, Nikon 50 mm ili Nikon 70-300 mm.
posto za sad samo ta dva imam.

DoradO

Post by DoradO » 22/01/2012 10:26

bpsang wrote:@ Oly, slikanje zvijezda u Gradskom okruzenju ne dolazi u obzir, jer svjetla grada ponistavaju svu svjetlost na nebu,
e sad jedno pitanje, kad bi ja to mogao uraditi sta bi mi vise odgovaralo od objektiva, Nikon 50 mm ili Nikon 70-300 mm.

pa mislim da je dovoljno otici npr na barice i okrenuti ledja gradu ...

lonely_wolf

Post by lonely_wolf » 22/01/2012 11:07

bpsang wrote:@ Oly, slikanje zvijezda u Gradskom okruzenju ne dolazi u obzir, jer svjetla grada ponistavaju svu svjetlost na nebu,

Naletih na ova objasnjenja pa pokusaj ;-)
http://www.astrobobo.net/?p=491
http://www.fotografija.hr/kako-fotograf ... ebo/11845/
http://www.svijetfotografije.com/hrv/po ... tografija/

amidzazeher

Post by amidzazeher » 22/01/2012 13:16

DoradO wrote:

pa mislim da je dovoljno otici npr na barice i okrenuti ledja gradu ...

I uvijek gledaj da imas neki objekat u objektivu inace same zvijezde su "dosadne".
Ako nemas daljinski onda postaviti na vremenski okidac, postaviti aparat gdje nema nimalo vjetra i dobro se psihicki pripremiti :D
Ne znam kako je kod vas ali kod mog Nikona D90 prilikom duge expozicije aparat je neupotrebljiv nekoliko sekundi poslije svake expozicije duze od nekih desetak sekundi. A jos kad se ukljuci i noise reduction za veliki ISO.....

Po meni je najbolji nacin i najzanimljiviji ovaj "stacking" znaci vise fotki jedna preko druge sastavljene u nekom softveru da se dobije efekat kao na drugoj fotki u @Oly-jevom postu! A to se najbolje vidi u primjeru treceg linka u postu @lonely_wolfa gdje su prve dvije po meni totalno bezze dok je treca fotka zanimljiva!

Na kraju ovog klipa se najbolje vidi ta razlika

I na kraju kada se smrznete i vidite da i to mozete (btw ja sam probavao nekoliko puta ali posto mi je strpljenje losija strana nista posebno nisam ostvario) mozda je ipak bolje potrositi vrijeme na ovo:
Fino bateriju u ruku i ludirati se po baricama :D

Last edited by amidzazeher on 22/01/2012 13:45, edited 2 times in total.

bpsang

Post by bpsang » 22/01/2012 13:16

dze su ti silni fotografi da jednu turneju napravimo, ja sam gore ne idem jer sam dobar zalogaj nekoj skitnici :D

DoradO

Post by DoradO » 22/01/2012 17:52

bpsang wrote:dze su ti silni fotografi da jednu turneju napravimo, ja sam gore ne idem jer sam dobar zalogaj nekoj skitnici :D

ja evo samo cekam vedro nebo, pa kad krenem zvacu pa eto ko bude mogao bujrum moze samnom :-D

Postao/la amidzazeher dana 22/01/2012 14:16
Po meni je najbolji nacin i najzanimljiviji ovaj "stacking" znaci vise fotki jedna preko druge sastavljene u nekom softveru da se dobije efekat kao na drugoj fotki u @Oly-jevom postu! A to se najbolje vidi u primjeru treceg linka u postu @lonely_wolfa gdje su prve dvije po meni totalno bezze dok je treca fotka zanimljiva!

eh vidis ja oduvijek mastam ovako nesto da napravim :)

Image

...i kad smirim dusu onda cu te malo zahtjevnije

samo se bojim kakav ce kvalitet da bude buduci da ISO ide preko 6000 :roll:

Post Reply