Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#26 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by free_too »

geralt wrote: Kako dokazati da je odljev sredstava sa kartice poslovni rashod, a ne privatna potrosnja? Ako sam dobro razumio, rijec je o privatnoj kartici i racunu.
To je dobro pitanje i tu najvise i porezna kiksa. Ona nije izvrsila nikakav inspekcijski nadzor, po njihovoj logici sve sto je uslo na racun ,a ima predznak inostrane uplate,je dohodak. Trpaju ljude u povremene samostalne djelatnost i to oporezuju, iako apsolutno nemaju pojma o kakvoj se uplati radi i po kojoj svrhi. A ti dokazuj da nije i idi na sud, a vamo ti vrse blokade racuna itd. Za njegove rashode vjerovatno ima sve digitalne tragove, od uplata jer s istog racuna je placao reklame, hostinge , i sve sto direktno sluzi za ostvarivanje tog prihoda. Zavisno od lokalne PU, ako su ljudi imalo normalni, priznace to , ali vecina nece jer im je to "dodatni" posao.

zigzag wrote:
free_too wrote:Forum ko forum, javljaju se vazda likovi koji veze nemaju o tematici niti znaju osnovne pojmove, najbolji primjer madner i insomnia. Vjerovatno budzetlije, jer s 40k postova moras radit neki posao gdje imas puno vremena (tipa salter, kancelarija uhljebska), a madner vazda pametuje o toj temi a ne smije da kaze cim se bavi i na osnovu cega je on to strucan da donosi zakljucke o istoj. ALi hey bitno je imati misljenje i ne radit svoj posao :)

Problem je sto covjeku oporezuje prihod umjesto dohotka, iako je zakon jasan sta je dohodak (razlika izmedju prihoda i rashoda).

@masinerija je li tebi vec stigla prinudna naplata kad ti je racun u blokadi?
Kako si ti to sve zaključio iz poprilično nejasnog početnog teksta?
Tematika je aktuelna zadnjih 6 mjeseci vec. Oko 2-3k ljudi je sigurno obuhvaceno, a ovaj tip poslovanja kojim se on bavi je dosta prosiren. Najvise su nastradali dropshiperi, koji zapravo ulazu 90% svojih prihoda da ostvare 10% dohotka. Npr imas uplatu od 1000KM, a potrosio si 950KM da dobijes tu uplatu. I jasno se na racunu vidi obe cifre kao promet i svako normalan bi to prihvatio i smatrao dohotkom 50KM a ne 1000KM. Problem je sto to nikoga ne interesuje i moras svoja prava trazit na sudu, a dok traje sud dolazi prinudna naplata , a ako im uplatis svoje pare neces dobit za 10 godina ili nikad, posto isplata javnih dugova ide ko puz.

Najgora stvar je sto je tako jak loby SDA bagre za te neke pare, koje mozda donesu budzetu 3miliona , a prouzrokovati ce stetu od 3-300miliona ako uzmemo u obzir te ljude sto odsele i njihove vrijednosti drzavi kroz njihov zivotni vijek.

Uskoro ce biti apelacija Ustavnom sudu po ovom pitanju, pa cemo vidjeti kako su tu retroaktivnu naplatu Novalic i Serif Isovic odradili zakonski :)
Last edited by free_too on 18/12/2018 14:45, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#27 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by madner »

free_too wrote:
madner wrote:Koji je to zakon? :D

Zakon o porezu na dohodak

Član 7.
(1) Osnovicu poreza na dohodak rezidenta
predstavlja razlika između ukupnih oporezivih
prihoda stečenih u jednom poreznom periodu i
ukupnih odbitaka koji se mogu priznati u vezi
sa sticanjem tog prihoda (preneseni gubitak,
rashodi nužni za sticanje tog prihoda i lični
odbitak).
(2) Osnovicu poreza na dohodak nerezidenta
iz člana 2. stav (1) tač. 3) i 4) ovog Zakona
predstavlja isplaćeni dohodak.
(3) Prihodi i rashodi na osnovu kojih se utrđuje
oporezivi dohodak utvrđuju se po principu
blagajne.

Posto naravno nas zakon je nedorecen u mnogo cemu, onda oni freelance trpaju u samostalne djelatnosti, gdje opet se kaze:

1. Porezna osnovica
Član 13.
(1) Dohodak od samostalne djelatnosti
predstavlja razliku između poslovnih prihoda i
poslovnih rashoda koji su nastali u poreznom
periodu.
(2) Porezna osnovica utvrđuje se primjenom
principa blagajne.
2. Poslovni prihodi


I naravno sta su to poslovni rashodi:

Član 15.
(1) Poslovni rashodi (u daljnjem tekstu:
rashodi) koji se mogu odbiti od prihoda su
plaćeni troškovi u toku jednog poreznog
perioda koji su u potpunosti izričito i direktno
povezani sa obavljanjem te samostalne
djelatnosti.


A naravno, sad nasi strucnjaci iz porezne to gledaju ovako: on je samostalna djelatnost, primjenjujemo princip blagajne na njegov tekuci racun, ali samo onaj dio koji nama odgovara, tj sav ulaz su poslovni prihodi a ovo poslovni rashodi ne postoje. Ne interesuje nas. Koristimo onaj dio zakona koji nam odgovara da klepimo sto vise love.


I je li madneru, sta sad kazes, hoces i dalje biti troll bezkicmenjak ili ces jednom priznati da je ovo istina. Pa valjda ima logike ako nisi SDA kadar i gledas sve kroz njihove naocale :)

EDIT: da budemo detaljni, vjerovatno ga trpaju o povremene samostalne djelatnost, iako on to trajno obavlja, a i tu ima bar 20% rashoda.

(7) Licima koja ostvaruju dohodak od
povremene samostalne djelatnosti iz člana 12.
stav (4) tačka 3) ovog Zakona, rashodi se
priznaju u visini od 20% ostvarenog prihoda.
Covjek nije prijavio samostalnu djelatnost. Da jeste, kroz nju bi imao odbitke za poslovanje i platio bi porez na dobit (ako postoji).

Ne primjenjuju princip blagajne na tekuci racun :roll: , nego posmatraju prihod na tekuci racun i traze da se isti oporezuje.
Zato sto zakon kaze
Poslovnim prihodom (u daljnjem tekstu:
prihod) od samostalne djelatnosti smatraju se
svi prihodi stečeni iz bilo kojeg izvora, primljeni
u gotovini, stvarima i uslugama, koji su
ostvareni samostalnim ili zajedničkim
obavljanjem djelatnosti, bez obzira na to da li
je fizičko lice registrirano ili ne za obavljanje te
djelatnosti.


Za rashod kaze
(2) Fizička lica - obveznici poreza na dohodak
koji obavljaju registrovanu samostalnu
djelatnost, obrtničku ili djelatnost sličnu
obrtničkoj, bilo kao osnovno, dopunsko ili
dodatno zanimanje, koja za obavljanje
registrovane djelatnosti nabavljaju robu,
odnosno materijal i sirovine, dužni su na kraju
poslovne godine sa stanjem na dan 31.
decembra, izvršiti popis zaliha robe, odnosno
sirovina i materijala na zalihama odnosno u
gotovim proizvodima, i to: po nabavnoj
vrijednosti sa uračunatim porezom na dodatu
vrijednost, ako nisu registrovani PDV
obveznici; po nabavnoj vrijednosti bez poreza
na dodatu vrijednost, ako su registrovani PDV
obveznici.
(3) Stanje utvrđeno popisom ne prenosi se i ne
iskazuje u Knjizi prihoda i rashoda kao početno
stanje za narednu godinu. Nabavna vrijednost
robe odnosno materijala i sirovina za
obavljanje djelatnosti za koju je porezni
obveznik registrovan smatra se poslovnim
rashodom ako je ista iskazana u Knjizi prihoda
i rashoda ovjerenoj u Poreznoj upravi na
osnovu vjerodostojne
Dakle nije registrovao firmu, kako ne bi placao troskove, pa nije ispunio uslove za priznanje troska i na kraju se cudi sto treba platiti porez.
I vi ga lozite da ce mu advokat pomoci.

Moze mu samo pomoci da ne plati vecu kaznu ako je imao veci obim primanja. :roll:
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#28 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by free_too »

madner wrote: Ne primjenjuju princip blagajne na tekuci racun :roll: , nego posmatraju prihod na tekuci racun i traze da se isti oporezuje.
Zato sto zakon kaze
Evo samo da dokazem da si najveci troll i neznalac i lazov, ili mozda cak si sda bot koji gura agendu da je ovo sve opravdano. :izet: :izet:

Image

Znaci poziv koji sam ja dobio , oficjelni dokument od PU, u kojem oni citiraju upravo princip blagajne i da su njega koristili prilikom obracuna poreza.

Je li ovo mozda photoshop?

I ne zelis priznati da je zakon u k*rcu, ako nema registrovanu samostalnu zasto ga uopce terete onda za porez?

Toliko nelogike moze imati samo jedan radnik PU ili bot, znaci uzimas dio zakona koji pase tvojoj agendi a ostato ignoriras lagano.
User avatar
geralt
Posts: 5197
Joined: 14/09/2017 12:45

#29 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by geralt »

free_too wrote:
geralt wrote: Kako dokazati da je odljev sredstava sa kartice poslovni rashod, a ne privatna potrosnja? Ako sam dobro razumio, rijec je o privatnoj kartici i racunu.
To je dobro pitanje i tu najvise i porezna kiksa. Ona nije izvrsila nikakav inspekcijski nadzor, po njihovoj logici sve sto je uslo na racun ,a ima predznak inostrane uplate,je dohodak. Trpaju ljude u povremene samostalne djelatnost i to oporezuju, iako apsolutno nemaju pojma o kakvoj se uplati radi i po kojoj svrhi. A ti dokazuj da nije i idi na sud, a vamo ti vrse blokade racuna itd. Za njegove rashode vjerovatno ima sve digitalne tragove, od uplata jer s istog racuna je placao reklame, hostinge , i sve sto direktno sluzi za ostvarivanje tog prihoda. Zavisno od lokalne PU, ako su ljudi imalo normalni, priznace to , ali vecina nece jer im je to "dodatni" posao.
Realno, nije poreskoj ni posao da to "ganja" ni tumaci, vec porezni obveznik treba da dokaze svoje rashode. Kako ce poreznik znati da je uplata "TNSWRT5640" sa bankovnog izvoda nekoj firmi iz Singapura poslovni rashod za reklamiranje, a ne kupovina zlata za World of Warcraft? :)

Nisu ljudi bez razloga izmislili razdvajanje pravnog i fizickog lica, vodjenje poslovnih knjiga, itd. Ne bi ovdje ni njemacka poreska uprava postupila nista drukcije od bosanske, o americkom IRS da ne govorimo.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#30 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by free_too »

geralt wrote:
free_too wrote:
geralt wrote: Kako dokazati da je odljev sredstava sa kartice poslovni rashod, a ne privatna potrosnja? Ako sam dobro razumio, rijec je o privatnoj kartici i racunu.
To je dobro pitanje i tu najvise i porezna kiksa. Ona nije izvrsila nikakav inspekcijski nadzor, po njihovoj logici sve sto je uslo na racun ,a ima predznak inostrane uplate,je dohodak. Trpaju ljude u povremene samostalne djelatnost i to oporezuju, iako apsolutno nemaju pojma o kakvoj se uplati radi i po kojoj svrhi. A ti dokazuj da nije i idi na sud, a vamo ti vrse blokade racuna itd. Za njegove rashode vjerovatno ima sve digitalne tragove, od uplata jer s istog racuna je placao reklame, hostinge , i sve sto direktno sluzi za ostvarivanje tog prihoda. Zavisno od lokalne PU, ako su ljudi imalo normalni, priznace to , ali vecina nece jer im je to "dodatni" posao.
Realno, nije poreskoj ni posao da to "ganja" ni tumaci, vec porezni obveznik treba dokaze svoje rashode. Kako ce poreznik znati da je uplata "TNSWRT5640" sa bankovnog izvoda nekoj firmi iz Singapura poslovni rashod za reklamiranje, a ne kupovina zlata za World of Warcraft? :)

Nisu ljudi bez razloga izmislili razdvajanje pravnog i fizickog lica, vodjenje poslovnih knjiga, itd. Ne bi ovdje ni njemacka poreska uprava postupila nista drukcije od bosanske, o americkom IRS da ne govorimo.
Istina je da porezni obveznik mora dokazati da nije ispravno obracunato, ali problem nastaje i tu sto ne priznaju nikakve dokaze. Znaci oni tebi nanose stetu materijalnu a ne odgovaraju za nju iako svjestno krse ili ne ispunjavaju zakon.

Evo najbolji primjer sto se mogu sjetit je sto mom drugu nece da priznaju REFUND sa ebaya , vec mora platit porez na njega. Dzabe sto je odnio izvod i lijepo pise REFUND, znaci novac koji je dobio nazad jer proizvod nije bio ispravan etc, ne priznaju to. Tjeraju ga da plate tih nekih 100KM sto se nakuplo u ove 3 godine nekih raznih refunda sitnih.

I sad koliko ljudi ce pokrasti za te neke pare i proci ne kaznjeno? Mislis da bi se to desilo u Njemackoj ili USA? Cisto sumnjam.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#31 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by madner »

free_too wrote:
madner wrote: Ne primjenjuju princip blagajne na tekuci racun :roll: , nego posmatraju prihod na tekuci racun i traze da se isti oporezuje.
Zato sto zakon kaze
Evo samo da dokazem da si najveci troll i neznalac i lazov, ili mozda cak si sda bot koji gura agendu da je ovo sve opravdano. :izet: :izet:

Image

Znaci poziv koji sam ja dobio , oficjelni dokument od PU, u kojem oni citiraju upravo princip blagajne i da su njega koristili prilikom obracuna poreza.

Je li ovo mozda photoshop?

I ne zelis priznati da je zakon u k*rcu, ako nema registrovanu samostalnu zasto ga uopce terete onda za porez?

Toliko nelogike moze imati samo jedan radnik PU ili bot, znaci uzimas dio zakona koji pase tvojoj agendi a ostato ignoriras lagano.
Zasto si izbrisao dio gdje sam tacno objasnio zasto mu ne uzimaju u razmatranje rashode na racunu? :roll:

Nije ispunio uslove da mu se priznaju rashodi, da bi ispunio uslov morao je imati registrovan obrt.

Uzeli su mu prihode jer drzava bi imala jako glup zakon da mozes zaobici porez tako sto se ne registrujes. Nema logike.

Terete ga za porez jer zaista ima prihode, a nema dokaz da za iste ne treba platiti porez.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#32 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by free_too »

madner wrote: Terete ga za porez jer zaista ima prihode, a nema dokaz da za iste ne treba platiti porez.
Zato sto lazes i manipuliras cijenicama, prvo kazes ne koriste princip blagajne i onda citiras dio zakona za fizicka lica koja imaju registrovanu djelatnost. Znaci izvlacis iz konteksta a ignorises ostalo.

Nema smisla s tobom razgovarati, guras agendu svoju koju si dobio i to je to. Ne zelis priznati da je zakon pun rupa i kao takav nesprovodiv s tog aspekta. Ako cemo se drzati zakona slovo po slovo, njegov prihod ne spada u dohodak koji je oporeziv prema zakonu o dohodku.

Uskoro ce biti apelacija Ustavnom sudu, pa da onda kad ljudi utvrde nepravislnost, madner ce opet ovdje govorit " 'ta oni znaju, ja budzet, ja znam, moja mama radi u Poreskoj".
User avatar
masinerija
Posts: 349
Joined: 07/10/2015 19:48

#33 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by masinerija »

Rav rashod se vidi kao facebook reklama i google reklama na karticama koje su na istom imenu na kojem je i profit.

Ali nazalost u poreznoj ne pije vode izgleda. Vidim savjeti su da eventualno tuzim drzavu da bar platim porez na profit.

Malo mi je krivo sto ima par ljudi koji se slazu s tim da trebam raditi da za 0% profita, a sto je najgore i ispod toga.

Problem je dakle u tome da ako registrujem obrt nikad nebih imao profita, ni marke, cak bih placao drzavi svaki mjesec.

Jer 80% prosjecno sto ulazem + 14% drzavi osta mi 6%. Ni tih 6% vec sara gore dole plus da otvorim brt bio bi u minusu boga pitaj koliko.
Prosli mjesec sam bio u minusu -15%.
Last edited by masinerija on 18/12/2018 16:24, edited 1 time in total.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#34 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by un1ted »

Kod njih u glavi samo odzvanja "Plati porez".

Zaista mi je žao što moždane vijuge upotrebljavaju u pogrešnim situacijama.

Evo, http://ba.n1info.com/Binary/109/Duznici ... r-2018.pdf

Ne vidim da se digla opšte nezadovoljstvo ili kampanje da se ovo ne dozvoli, da se svi dužnici adekvatno kazne i da im se naplati porez. I tako iz godine u godinu.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#35 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by madner »

free_too wrote:
madner wrote: Terete ga za porez jer zaista ima prihode, a nema dokaz da za iste ne treba platiti porez.
Zato sto lazes i manipuliras cijenicama, prvo kazes ne koriste princip blagajne i onda citiras dio zakona za fizicka lica koja imaju registrovanu djelatnost. Znaci izvlacis iz konteksta a ignorises ostalo.

Nema smisla s tobom razgovarati, guras agendu svoju koju si dobio i to je to. Ne zelis priznati da je zakon pun rupa i kao takav nesprovodiv s tog aspekta. Ako cemo se drzati zakona slovo po slovo, njegov prihod ne spada u dohodak koji je oporeziv prema zakonu o dohodku.

Uskoro ce biti apelacija Ustavnom sudu, pa da onda kad ljudi utvrde nepravislnost, madner ce opet ovdje govorit " 'ta oni znaju, ja budzet, ja znam, moja mama radi u Poreskoj".
Rijetko glupa argumentacija.

Naveo sam ti zakon gdje se definise kako moze dokazati te rashode, da bi to mogao morao imati registrovnu djelatnost, dakle nema sanse da ih prikaze kao fizicko lice. Dakle advokat ce ga bezveze uzeti.

Zato sam te pitao koji je zakon, jer je vrlo jasan kako moze prikazati te rashode.
User avatar
masinerija
Posts: 349
Joined: 07/10/2015 19:48

#36 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by masinerija »

madner wrote:
free_too wrote:
madner wrote: Terete ga za porez jer zaista ima prihode, a nema dokaz da za iste ne treba platiti porez.
Zato sto lazes i manipuliras cijenicama, prvo kazes ne koriste princip blagajne i onda citiras dio zakona za fizicka lica koja imaju registrovanu djelatnost. Znaci izvlacis iz konteksta a ignorises ostalo.

Nema smisla s tobom razgovarati, guras agendu svoju koju si dobio i to je to. Ne zelis priznati da je zakon pun rupa i kao takav nesprovodiv s tog aspekta. Ako cemo se drzati zakona slovo po slovo, njegov prihod ne spada u dohodak koji je oporeziv prema zakonu o dohodku.

Uskoro ce biti apelacija Ustavnom sudu, pa da onda kad ljudi utvrde nepravislnost, madner ce opet ovdje govorit " 'ta oni znaju, ja budzet, ja znam, moja mama radi u Poreskoj".
Rijetko glupa argumentacija.

Naveo sam ti zakon gdje se definise kako moze dokazati te rashode, da bi to mogao morao imati registrovnu djelatnost, dakle nema sanse da ih prikaze kao fizicko lice. Dakle advokat ce ga bezveze uzeti.

Zato sam te pitao koji je zakon, jer je vrlo jasan kako moze prikazati te rashode.
Ali da li je stvarno fer da radim da bih svaki mjesec bio u trosku a ne u profitu bilo kojem?
Da li je fer da placam porez na 100KM koji sluze da placam hosting i domene takodjer?
Da li je fer da mi propane projekat koji odrzavam radi zabave bez profita takodjer?
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#37 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by free_too »

madner wrote:
free_too wrote:
madner wrote: Terete ga za porez jer zaista ima prihode, a nema dokaz da za iste ne treba platiti porez.
Zato sto lazes i manipuliras cijenicama, prvo kazes ne koriste princip blagajne i onda citiras dio zakona za fizicka lica koja imaju registrovanu djelatnost. Znaci izvlacis iz konteksta a ignorises ostalo.

Nema smisla s tobom razgovarati, guras agendu svoju koju si dobio i to je to. Ne zelis priznati da je zakon pun rupa i kao takav nesprovodiv s tog aspekta. Ako cemo se drzati zakona slovo po slovo, njegov prihod ne spada u dohodak koji je oporeziv prema zakonu o dohodku.

Uskoro ce biti apelacija Ustavnom sudu, pa da onda kad ljudi utvrde nepravislnost, madner ce opet ovdje govorit " 'ta oni znaju, ja budzet, ja znam, moja mama radi u Poreskoj".
Rijetko glupa argumentacija.

Naveo sam ti zakon gdje se definise kako moze dokazati te rashode, da bi to mogao morao imati registrovnu djelatnost, dakle nema sanse da ih prikaze kao fizicko lice. Dakle advokat ce ga bezveze uzeti.

Zato sam te pitao koji je zakon, jer je vrlo jasan kako moze prikazati te rashode.
Kako glupa kad se ti pravis glup i ignorises cijelo vrijeme sve argumente?

Cekaj, ti meni zelis reci da oni poslovne rashode ne mogu priznati jer nije po zakonu jer nije registrovan, ali mogu koristit princip blagajne na tekuci racun i priznati poslovne prihode iako nije registrovan? Pa da, mogu krsiti zakon i zaobilaziti ono kad njima treba. To malo kontradiktorno a?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#38 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by insomnia78 »

masinerija wrote:Rav rashod se vidi kao facebook reklama i google reklama na karticama koje su na istom imenu na kojem je i profit.

Ali nazalost u poreznoj ne pije vode izgleda. Vidim savjeti su da eventualno tuzim drzavu da bar platim porez na profit.

Malo mi je krivo sto ima par ljudi koji se slazu s tim da trebam raditi da za 0% profita, a sto je najgore i ispod toga.

Problem je dakle u tome da ako registrujem obrt nikad nebih imao profita, ni marke, cak bih placao drzavi svaki mjesec.

Jer 80% prosjecno sto ulazem + 14% drzavi osta mi 6%. Ni tih 6% vec sara gore dole plus da otvorim brt bio bi u minusu boga pitaj koliko.
Prosli mjesec sam bio u minusu -15%.
A da batalis to?
User avatar
masinerija
Posts: 349
Joined: 07/10/2015 19:48

#39 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by masinerija »

insomnia78 wrote:
masinerija wrote:Rav rashod se vidi kao facebook reklama i google reklama na karticama koje su na istom imenu na kojem je i profit.

Ali nazalost u poreznoj ne pije vode izgleda. Vidim savjeti su da eventualno tuzim drzavu da bar platim porez na profit.

Malo mi je krivo sto ima par ljudi koji se slazu s tim da trebam raditi da za 0% profita, a sto je najgore i ispod toga.

Problem je dakle u tome da ako registrujem obrt nikad nebih imao profita, ni marke, cak bih placao drzavi svaki mjesec.

Jer 80% prosjecno sto ulazem + 14% drzavi osta mi 6%. Ni tih 6% vec sara gore dole plus da otvorim brt bio bi u minusu boga pitaj koliko.
Prosli mjesec sam bio u minusu -15%.
A da batalis to?
Pa to je to druze. Jos ovaj mjesec najbolji raditi i to je to. Drzava me natjerala al neka.

Ako ovi odmazu ode negdje raditi za neto, uradit svoje i vozdra jebga haha.
User avatar
masinerija
Posts: 349
Joined: 07/10/2015 19:48

#40 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by masinerija »

masinerija wrote:
insomnia78 wrote:
masinerija wrote:Rav rashod se vidi kao facebook reklama i google reklama na karticama koje su na istom imenu na kojem je i profit.

Ali nazalost u poreznoj ne pije vode izgleda. Vidim savjeti su da eventualno tuzim drzavu da bar platim porez na profit.

Malo mi je krivo sto ima par ljudi koji se slazu s tim da trebam raditi da za 0% profita, a sto je najgore i ispod toga.

Problem je dakle u tome da ako registrujem obrt nikad nebih imao profita, ni marke, cak bih placao drzavi svaki mjesec.

Jer 80% prosjecno sto ulazem + 14% drzavi osta mi 6%. Ni tih 6% vec sara gore dole plus da otvorim brt bio bi u minusu boga pitaj koliko.
Prosli mjesec sam bio u minusu -15%.
A da batalis to?
Pa to je to druze. Jos ovaj mjesec najbolji raditi i to je to. Drzava me natjerala al neka.

Ako ovi odmazu ode negdje u inostranstvo raditi za neto, uradit svoje i vozdra jebga haha.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#41 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by insomnia78 »

free_too wrote: Evo najbolji primjer sto se mogu sjetit je sto mom drugu nece da priznaju REFUND sa ebaya , vec mora platit porez na njega. Dzabe sto je odnio izvod i lijepo pise REFUND, znaci novac koji je dobio nazad jer proizvod nije bio ispravan etc, ne priznaju to. Tjeraju ga da plate tih nekih 100KM sto se nakuplo u ove 3 godine nekih raznih refunda sitnih.

I sad koliko ljudi ce pokrasti za te neke pare i proci ne kaznjeno? Mislis da bi se to desilo u Njemackoj ili USA? Cisto sumnjam.
Sta mislis dal u Njemackoj il USA mozes naruciti 200 posiljki mjesecno bez da te iko ista pita?
User avatar
masinerija
Posts: 349
Joined: 07/10/2015 19:48

#42 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by masinerija »

Edit ups haha
User avatar
masinerija
Posts: 349
Joined: 07/10/2015 19:48

#43 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by masinerija »

Imam komsiju iz amerike, par godina je ovdje haha.
Do 10k dolara godisnje moze dobiti tax free. Sve preko toga je tax uz odbitke npr.
User avatar
masinerija
Posts: 349
Joined: 07/10/2015 19:48

#44 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by masinerija »

masinerija wrote:Imam komsiju iz amerike, par godina je ovdje haha.
Do 10k dolara godisnje moze dobiti tax free. Sve preko toga je tax uz odbitke npr.
Rodbina mu salje preko paypala no biggie pa bom
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#45 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by madner »

free_too wrote:
madner wrote:
free_too wrote: Zato sto lazes i manipuliras cijenicama, prvo kazes ne koriste princip blagajne i onda citiras dio zakona za fizicka lica koja imaju registrovanu djelatnost. Znaci izvlacis iz konteksta a ignorises ostalo.

Nema smisla s tobom razgovarati, guras agendu svoju koju si dobio i to je to. Ne zelis priznati da je zakon pun rupa i kao takav nesprovodiv s tog aspekta. Ako cemo se drzati zakona slovo po slovo, njegov prihod ne spada u dohodak koji je oporeziv prema zakonu o dohodku.

Uskoro ce biti apelacija Ustavnom sudu, pa da onda kad ljudi utvrde nepravislnost, madner ce opet ovdje govorit " 'ta oni znaju, ja budzet, ja znam, moja mama radi u Poreskoj".
Rijetko glupa argumentacija.

Naveo sam ti zakon gdje se definise kako moze dokazati te rashode, da bi to mogao morao imati registrovnu djelatnost, dakle nema sanse da ih prikaze kao fizicko lice. Dakle advokat ce ga bezveze uzeti.

Zato sam te pitao koji je zakon, jer je vrlo jasan kako moze prikazati te rashode.
Kako glupa kad se ti pravis glup i ignorises cijelo vrijeme sve argumente?

Cekaj, ti meni zelis reci da oni poslovne rashode ne mogu priznati jer nije po zakonu jer nije registrovan, ali mogu koristit princip blagajne na tekuci racun i priznati poslovne prihode iako nije registrovan? Pa da, mogu krsiti zakon i zaobilaziti ono kad njima treba. To malo kontradiktorno a?
Kazem rijetko glupa argumentacija, jer nema zakon rupu nego ti ne odgovara sta zakon kaze pa bezveze lozis covjeka da se moze izvuci.

Tako je. Zakon kaze da ce ti prihod biti oporezivan ako ne mozes dokazati da ne treba, a rashod ce ti se priznati ako ispunis uslove.
Neka proba naci advokata koji ce mu naplatiti od cifre koju mu ustedi, bice mu odmah jasno kakav je ishod.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#46 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by free_too »

madner wrote: Kazem rijetko glupa argumentacija, jer nema zakon rupu nego ti ne odgovara sta zakon kaze pa bezveze lozis covjeka da se moze izvuci.

Tako je. Zakon kaze da ce ti prihod biti oporezivan ako ne mozes dokazati da ne treba, a rashod ce ti se priznati ako ispunis uslove.
Neka proba naci advokata koji ce mu naplatiti od cifre koju mu ustedi, bice mu odmah jasno kakav je ishod.
Evo vidi se zapravo kakav si ti "strucnjak". Ne znas citati ili ne zelis ili oboje :) Gdje sam ja covjeku rekao da nadje advokata? Pitao sam ga je li iskoristio sve pravne lijekove i dokle je stigao. Jedino sto sam mu savjetovao jeste da pozuri s Njemackom, jer to je najbolji savjet sto moze dobiti, posto ocito ovdje ne moze radit svoj posao i prezivljavati upravo zbog takvih "strucnjaka" kao sto si ti.

Poklopi se, ne poznajes dovoljno zakon i vadis iz konteksta ono sto tebi i tvojoj agendi odgovara.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#47 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by TDK-90 »

masinerija wrote:Imam komsiju iz amerike, par godina je ovdje haha.
Do 10k dolara godisnje moze dobiti tax free. Sve preko toga je tax uz odbitke npr.
Njemacka ,samostalni obrt do 8652 Eura godisnje tax free :shock:
A do 17.500 Eura ne mora zaracunavati PDV klijentu
Prüfe unbedingt die Kleinunternehmerregelung (§19 Umsatzsteuergesetz) bevor du dein Nebengewerbe anmeldest. Anspruch auf die Sonderregelung für Kleinunternehmer hat insbesondere derjenige, der im Jahr der Gründung voraussichtlich einen Umsatz von nicht mehr als 17.500 Euro brutto erwirtschaftet. Diese Grenze bezieht sich immer auf ein ganzes Jahr. Heißt: Startest du dein Business im Laufe des Jahres, musst du den voraussichtlichen Umsatz auf 12 Monate hochrechnen.

Freiberufler (Rechtsanwalt, Schriftsteller, Übersetzer, etc.) müssen sich nicht beim Gewerbeamt anmelden. Hier reicht die Anmeldung beim Finanzamt.
Last edited by TDK-90 on 19/12/2018 16:53, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#48 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by madner »

free_too wrote:
madner wrote: Kazem rijetko glupa argumentacija, jer nema zakon rupu nego ti ne odgovara sta zakon kaze pa bezveze lozis covjeka da se moze izvuci.

Tako je. Zakon kaze da ce ti prihod biti oporezivan ako ne mozes dokazati da ne treba, a rashod ce ti se priznati ako ispunis uslove.
Neka proba naci advokata koji ce mu naplatiti od cifre koju mu ustedi, bice mu odmah jasno kakav je ishod.
Evo vidi se zapravo kakav si ti "strucnjak". Ne znas citati ili ne zelis ili oboje :) Gdje sam ja covjeku rekao da nadje advokata? Pitao sam ga je li iskoristio sve pravne lijekove i dokle je stigao. Jedino sto sam mu savjetovao jeste da pozuri s Njemackom, jer to je najbolji savjet sto moze dobiti, posto ocito ovdje ne moze radit svoj posao i prezivljavati upravo zbog takvih "strucnjaka" kao sto si ti.

Poklopi se, ne poznajes dovoljno zakon i vadis iz konteksta ono sto tebi i tvojoj agendi odgovara.
Haj sto imas glupu argumentaciju, ali ako meni repliciras koji covjeku kaze da mu advokat nece pomoci onda to obicno znaci da se ne slazes sa tom pozicijom. Dakle sada si doveo sebe do toga da se zapravo slazes sa mojim stavom, samo iz nekog razloga si imao zelju da mi repliciras.

Savjet za Njemacku je potpuno nebitan za ovaj problem. Jedino sto treba paziti jeste da ako se nastavi baviti time u Njemackoj ima veci problem.

Upravo si se slozio da poznajem, samo imas problem sa logickim zakljucivanjem.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#49 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by un1ted »

un1ted wrote:Kod njih u glavi samo odzvanja "Plati porez".

Zaista mi je žao što moždane vijuge upotrebljavaju u pogrešnim situacijama.

Evo, http://ba.n1info.com/Binary/109/Duznici ... r-2018.pdf

Ne vidim da se digla opšte nezadovoljstvo ili kampanje da se ovo ne dozvoli, da se svi dužnici adekvatno kazne i da im se naplati porez. I tako iz godine u godinu.
User avatar
masinerija
Posts: 349
Joined: 07/10/2015 19:48

#50 Re: Mala prica o tome kako me porezna nepravda unistila

Post by masinerija »

Bio sam danas ponovo u poreznoj. 5 puta sa sprata na sprat dok sam dosao do prave osobe.
Doslovno mi rekla ona da situacija stvarno nije fer nakon sto sam joj ispricao ali veli zakon je donesen i nastavit ce sa zapljenjivanjem racuna etc.

Istazivao sam sto se tice odlaska. Izgleda da mogu ici bez beda vani ako nemam kriminalni rekord. Rodjak je otisao sa 2k poreza na sebi pa cemo vidjeti.
Vani vjerovatno ne planiram vise online raditi. Skola ola prvo pa radit fino za neto platu da se ne zezam sa ovim poslije ovoga.
Post Reply