Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15606
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#426 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by problemnatravunu »

Image
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#427 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by mirzet87sa »

2-3 mjeseca ce navodno ovo trajati :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#428 Re: RE: Re: RE: Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by amar1994 »

Edin H. wrote:
Ne znam kako je u suverenoj, ali po medjunarodnim standardima tebi bi registracija morala biti jeftinija ili besplatna, jer vozis auto koje je manji zagadjivac, ali osiguranje skuplje, jer vozis skupo auto.
Naravno u normalnim drzavama i gradovima :) :thumbup: , pod sta ovo nikako ne spada :izet: :bih:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#429 Re: RE: Re: RE: Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by amar1994 »

cyprus wrote:
amar1994 wrote: Sve se slazem :)

Ali zasto moje auto sa euro 5 specifikacijom ne moze , mislim ono , registracija skuplja , sve skuplje , nema logike i jeste glavni uzrok su kuce i bezpravna gradnja istih gdje i kako hoce. Dalje ne ispravna i dotrajala vozila. Glupost nije , evo kod mene je razlika u smradu u 100m , gdje su zgrade i plin malo.se i moze, medjutim krenem li prema kobiljoj glavi pjeske, ne mozes dahnut sta ljudi loze , iz mog auta i jos dosta njih ne izla crni dim , tacnije 116g/km ,kod nekih i manje, ne mogu ni zamisliti koliko iz dimnjaka kuca izlazi. I da ono najbitnije , auta se vozaju u prosjeku pola sata, najvise sat , a kuce se griju haman 24 , meni je tu sve jasno.
Eh, prošle zime se pričalo o tome da se zabrani vožnja starijim autima, al onda isto ovako skočiše mnogi - e ne može to, nek nam bude svima isto, opet po siromašnim, bla bla...

Isto tako, da se krene istraživat po kućama šta ko loži, onda bi ova kuknjava bila mala maca šta bi tad bilo... Kakav bi tek to bio udarac na sirotinju :zzzz:

Par-nepar je nekako najjednostavnija mjera od svih, a i nije da smo je mi izmislili i da je samo mi primjenjujemo, pa zašto joj ne dati šansu bar na par dana... Ako se ispostavi da to nije to, onda pristupiti radikalnijim mjerama...

Međutim, znam ja da smo mi takvi - nesavjesni, sebični i "najpametniji", tako da sumnjam da će se više od 10% ljudi pridržavat ovoga...
Ne znam za ostale , ali zasto sam ja ovakav , zato sto znam ko nas vodi :izet: :D

Normalno da se nece pridrzavati zbog javnog prevoza koji je smece , kao i sve ostalo . Daj molim te , zasto bi neko svoje dijete pustao da se mrzne i ceka po pola sata na minusu, kada moze autom . Nek se ne pridrzava , vidi im kazni haha , zafalilo u centrali SDA :izet: :izet: :izet: :izet: :sax:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#430 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by amar1994 »

problemnatravunu wrote:Image
sigurno manje zagadjuje od kuca na cvrsto gorivo :izet: :izet: :sax:

extra table :mrgreen:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#431 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kloniran »

zanimljivo, zrelo za jednu kolektivnu tuzbu
autoskolee
Posts: 286
Joined: 13/08/2014 23:00

#432 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by autoskolee »

Eto besplatno trole i tramvaji navalite (nije da nisu bili i dosad) :lol: :lol:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#433 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by StupskaBitanga »

I Sutra na ulicama Sarajeva 10000 auta
Niti bi ih mogli sve kazniti a i da hoce zakonskog uporišta nema
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#434 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kloniran »

A mi sto koristimo i autobuse nas ko jebe :twisted:
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#435 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by cyprus »

JThomas wrote:tvoj stav je kontra radi kontre kao i obično. vidiš šta piše većina i udri suprotno, a obrazloženje smisliš u letu.
Obzirom da se s tobom slažem u preko 90% postova (ali eto ne i ovdje), i ako ja obično kontriram radi kontre, eto ti vidi šta iz toga izađe kao konkluzija 8-)

Ali ne, ne pišem ovo samo kontre radi... Već dugi niz godina mi ovoliki broj automobila u Sarajevu vidim kao ogroman problem, jedan od najvećih koje ovaj grad ima... Posebno me nervira kad mi izlažu ničim opravdanu konstataciju kako auto nije luksuz, nego potreba... I dosad sam napisao desetine postova o tome...
Last edited by cyprus on 24/12/2016 19:14, edited 1 time in total.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#436 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Vitezanin »

Ova mjera neće skoro ništa napraviti, a drugo postoji još jedan problem: sloboda kretanja je ustavna kategorija. :D

Možda zvuči smiješno, ali ovakvi pokušaji mjera su protivni našim zakonima, a i ekonomski su štetni. Auta su samo karika u cijeloj ovoj priči.
Last edited by Vitezanin on 24/12/2016 19:15, edited 1 time in total.
afroshoxx
Posts: 86
Joined: 12/11/2016 08:25

#437 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by afroshoxx »

Ovo sutra treba masovno potpisivati naloge na sudsko odlučivanje, kad ga drot uruči. S kojim pravom me zatičeš sa novom normom/uredbom dok sam van kuće, i jos mi ne daš da se vratim...

Biće posla za OSS.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#438 Re: RE: Re: RE: Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by cyprus »

amar1994 wrote:Ne znam za ostale , ali zasto sam ja ovakav , zato sto znam ko nas vodi :izet: :D

Normalno da se nece pridrzavati zbog javnog prevoza koji je smece , kao i sve ostalo . Daj molim te , zasto bi neko svoje dijete pustao da se mrzne i ceka po pola sata na minusu, kada moze autom . Nek se ne pridrzava , vidi im kazni haha , zafalilo u centrali SDA :izet: :izet: :izet: :izet: :sax:
Tu se vraćam na prvi svoj post na ovoj temi - oni koji nas vode su super kad ih porediš sa nama koji smo vođeni...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#439 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by JThomas »

auto je potreba zato što je gradski prevoz uništen. i oni sad "popravljaju" preko leđa naroda, ono što su sami uništili isto preko leđa naroda. svako takvo "rješenje" je principijelno samo više istog, a ne rješenje.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#440 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kloniran »

To za sudsko odlucivanje ima logike, jednostavno kazes ne pratim medije (internet,tv,novine) a nigdje u gradu nisam vidio bilbord ili led displej na kome pise da je uvedena zabrana.
autoskolee
Posts: 286
Joined: 13/08/2014 23:00

#441 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by autoskolee »

cyprus wrote:
JThomas wrote:tvoj stav je kontra radi kontre kao i obično. vidiš šta piše većina i udri suprotno, a obrazloženje smisliš u letu.
Obzirom da se s tobom slažem u preko 90% postova (ali eto ne i ovdje), i ako ja obično kontriram radi kontre, eto ti vidi šta iz toga izađe kao konkluzija 8-)

Ali ne, ne pišem ovo samo kontre radi... Već dugi niz godina mi ovoliki broj automobila u Sarajevu vidim kao ogroman problem, jedan od najvećih koje ovaj grad ima... Posebno me nervira kad mi izlažu ničim opravdanu konstataciju kako auto nije luksuz, nego potreba... I dosad sam napisao desetine postova o tome...
Daj dosadan si pises najduze postove jos kontriras samo, idi prohodaj ne vracaj se.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#442 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by cyprus »

JThomas wrote:auto je potreba zato što je gradski prevoz uništen. i oni sad "popravljaju" preko leđa naroda, ono što su sami uništili isto preko leđa naroda. svako takvo "rješenje" je principijelno samo više istog, a ne rješenje.
Naravno da nije potreba... Može biti potreba jedino onima kojima obavljanje posla zavisi od korištenja automobila...

To o gradskom prevozu stoji, ali to opet ne znači da je auto potreba... Evo npr. moja i hiljade drugih porodica u ovom gradu žive bez automobila i sasvim normalno funkcionišu... Dakle - šuplja jedna ogromna...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#443 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by JThomas »

jer ti tako kažeš. gradski prevoz jeste uništen, mnogima i obavljanje posla zavisi od auta - ali auto nije potreba :roll: :lol:
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#444 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by cyprus »

autoskolee wrote:
cyprus wrote:
JThomas wrote:tvoj stav je kontra radi kontre kao i obično. vidiš šta piše većina i udri suprotno, a obrazloženje smisliš u letu.
Obzirom da se s tobom slažem u preko 90% postova (ali eto ne i ovdje), i ako ja obično kontriram radi kontre, eto ti vidi šta iz toga izađe kao konkluzija 8-)

Ali ne, ne pišem ovo samo kontre radi... Već dugi niz godina mi ovoliki broj automobila u Sarajevu vidim kao ogroman problem, jedan od najvećih koje ovaj grad ima... Posebno me nervira kad mi izlažu ničim opravdanu konstataciju kako auto nije luksuz, nego potreba... I dosad sam napisao desetine postova o tome...
Daj dosadan si pises najduze postove jos kontriras samo, idi prohodaj ne vracaj se.
Kada forum postane mjesto gdje pišu samo istomišljenici, onda ću te poslušat :wink:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#445 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Ned071 »

Cyprus
Vozim dvoje djece do vrtica udaljenog 6 km do kojeg ne vodi nikakav javni prevoz. Sta da radim? Pjeske da maksume vodim u 7 ujutro?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#446 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by JThomas »

njemu ne treba, zato nije potreba.

ni ja ne koristim lijekove, a moj brat ne jede hljeb, ergo, sajprusovom logikom lijekovi i hljeb nisu potreba...
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#447 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kloniran »

Šuplja al u kurcu, preseli se u Hadžiće, Ilijaš, Vogošću i probaj godinu dana dolaziti na vrijeme na posao a da ne kreneš bar dva sata prije pa da vidimo hoćeš li uspjeti u tome ili sve namirnice mjesečne da odeš i kupiš i u rukama doneseš.
Auto je postalo itekako potreba, posebno ako živiš van gradske jezgre.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11523
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#448 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by japin_mutapi »

kako cu ja sa diskushernijom, koja me u velikoj mjeri organicava i otezava kretanje, cekati autobus po pola sata ili sat vremena, jos na ovoj hladnoci

jos posle posla kad se sav ukocim i jedva hodam

mogu li ja na sudu priloziti ljekarske naláze i imal neka potvrda ili posteda od ljekara po ovom pitanju
afroshoxx
Posts: 86
Joined: 12/11/2016 08:25

#449 Re: RE: Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by afroshoxx »

Ned071 wrote:Cyprus
Vozim dvoje djece do vrtica udaljenog 6 km do kojeg ne vodi nikakav javni prevoz. Sta da radim? Pjeske da maksume vodim u 7 ujutro?
Tako je... Ovo treba gradjanski bojkotovati, ugrožava opšte slobode i prava. Nit je socijalizam nit su potrebe na nivou onog perioda nit je gradski prevoz na nivou gradova na koje se ugledaju ovom mjerom. Bespomoćni smo. Kako da dođem do kuće sutra...
A vozimo auta bolja nego ikada...
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#450 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Naslovnica »

cyprus wrote:
JThomas wrote:auto je potreba zato što je gradski prevoz uništen. i oni sad "popravljaju" preko leđa naroda, ono što su sami uništili isto preko leđa naroda. svako takvo "rješenje" je principijelno samo više istog, a ne rješenje.
Naravno da nije potreba... Može biti potreba jedino onima kojima obavljanje posla zavisi od korištenja automobila...

To o gradskom prevozu stoji, ali to opet ne znači da je auto potreba... Evo npr. moja i hiljade drugih porodica u ovom gradu žive bez automobila i sasvim normalno funkcionišu... Dakle - šuplja jedna ogromna...
Nije šuplja.
Ja radim u Zenici, imaš li kakav prijedlog kako da ja budem u Zenici u 0800 ujutro, i da se vratim kući prije 23h?
A da, pri tome, uspijem da jedno dijete ostavim u obdanište, drugo u školu, i da ih pokupim u povratku?
A pri tome imam auto sa euro4 normom, plinaš.
Ja ništa ne zagađujem, ali jok, ne znaju debili drugačije riješiti problem.
Što je najgore, ovo je kap u moru i neće riješiti 10% problema.
A ko da gledam da će ovih dana biti malo vjetra i da će debili koji su ovo skontali proglasiti da su uspjeli u avom naumu, da je zahvaljujući njima smanjeno zagađenje.
Zabranite prodaju uglja, zabranite točenje lož ulja...to bi bilo korisno za početak, ali od iduće zime, ove zime su podrumi odavno puni ćumura.
Post Reply