Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#276 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by bitanga_sa_otesa »

cuj kako .pa u privatne svrhe :D
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#277 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by raoul duke »

Ali pazi, nikog ne vidim sa maskama pa cak niti sal preko usta. Ne uzima se ovo zagadjenje zraka za ozbiljno, kontaju ljudi Bog ih cuva. Idiotizam se nastavlja
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#278 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by strong69 »

bitanga_sa_otesa wrote:cuj kako .pa u privatne svrhe :D
Ne sumnjam. Ista stvar koja se desila i sa poplavama. Svi izdvajamo za uredjenje korita rijeka i vode i ta sredstva bi se trebala namjenski koristiti samo za to. Kad su bile poplave na racunima 0 KM a k´o fol namjenska sredstva.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20569
Joined: 12/08/2013 12:51

#279 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by insaneinthebrain »

raoul duke wrote:Ali pazi, nikog ne vidim sa maskama pa cak niti sal preko usta. Ne uzima se ovo zagadjenje zraka za ozbiljno, kontaju ljudi Bog ih cuva. Idiotizam se nastavlja
cuj ne vidis, ja sam danas vidio bar troje, cetvero jutros i danas popodne kada sam isao na posao i vracao se.
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#280 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Nepass »

kloniran wrote:
made_in_sarajevo wrote:Evo punjenja budjeta preko nevjerovatne gluposti za auta,a tek firme. Kad mi posalju za pdv ja cu reci parni neparni evo toliko vam dodjem :D. Bas me zanima kako da ljudi idu na posao i kuci koji rade po 10+km udaljeni od kuce,a inace gras je redovan :D i inace kako da firme posluju sa ovim glupostima. Bolje auta prepoloviti lafo nego se potruditi malo bolje,a tokom cijele godine se isti broj auta vrti po gradu ali nema veze sve je ovo radi auta :D. Ja bi jos na plin uveo 200KM dodatno na registraciju,cuj neko bi na plin da vozi

Poslano sa mog SM-N9005 koristeći Tapatalk

Majke mi ovo je kap koja je prelila casu, vec duze vrijeme razmišljam da napustim ovo prkno od zemlje a ovo ce dramaticno ubrzati odluku.
Hebote, 20 km imam do posla i dvaput bih morao mijenjati prijevoz, ako uvedu ovo moram krenuti bar dva sata prije na posao jer je gras tako redovan da se ne mozes nikako pouzdati u njega.

Svi se zaletili daj da maknemo stara auta, a niko da pogleda u dimnjake kuca, 2000 kuca koje loze ugalj zagade isto ko sva auta u sarajevu ako ne i vise kad vidis kako dimi iz dimnjaka, i niko ni po mudima da se pocese da se to rijesi, ali zato daj zabrane saobracaja gdje ce u realnom sektoru da visi dosta otkaza ovih dana, jar gazdu boli kurac sto nema autobusa.
Vala u pravu si, sta sve ljudi loze oni nasli oko auta se zajebavati. Ako ce vec auta onda bar kamione zaganjajte a ne mala auta.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#281 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by bitanga_sa_otesa »

@strong69 pa zna se cija je ovo privatna drzava ...


nego volio bi da neko postavi ako zna ili ima dostupne podatke o zagadjenu s pocetka 80-ih,ja se sjecam da je bas bilo gadno,smrdio cumur u zraku i snijeg je bio prekriven sa cadji,a tad nije bilo toliko auta koliko ih je sad....kotlovnice su radile na mazut....sjecaju se toga stariji forumasi koji su zivjeli u sa...
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#282 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by raoul duke »

insaneinthebrain wrote:
raoul duke wrote:Ali pazi, nikog ne vidim sa maskama pa cak niti sal preko usta. Ne uzima se ovo zagadjenje zraka za ozbiljno, kontaju ljudi Bog ih cuva. Idiotizam se nastavlja
cuj ne vidis, ja sam danas vidio bar troje, cetvero jutros i danas popodne kada sam isao na posao i vracao se.
To je to, troje, super
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#283 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by l33t »

raoul duke wrote:Ali pazi, nikog ne vidim sa maskama pa cak niti sal preko usta. Ne uzima se ovo zagadjenje zraka za ozbiljno, kontaju ljudi Bog ih cuva. Idiotizam se nastavlja
dok ljudi ne pocnu masovno padat na ulici zbog zagadjenja nece niko ovo ozbiljno shvatit :D
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#284 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by strong69 »

bitanga_sa_otesa wrote:@strong69 pa zna se cija je ovo privatna drzava ...


nego volio bi da neko postavi ako zna ili ima dostupne podatke o zagadjenu s pocetka 80-ih,ja se sjecam da je bas bilo gadno,smrdio cumur u zraku i snijeg je bio prekriven sa cadji,a tad nije bilo toliko auta koliko ih je sad....kotlovnice su radile na mazut....sjecaju se toga stariji forumasi koji su zivjeli u sa...
Evo ovaj Tais pise nesto o tome...
"Mi smo zbog visoke koncentracije otrovnih čestica 70-ih godina uveli plin, a upotreba uglja je bila zabranjena. Međutim, ljudi se ponovo griju na ugalj jer je najjeftiniji. Moj prijedlog je da se zabrani upotreba uglja, a da se reguliše cijena plina tako da plin bude jefitniji od uglja. Nemoguće je ljudima reći da ne lože ugalj koji je lošeg kvaliteta, ali ako bi plin bio jeftiniji ljudi bi ga sami počeli koristiti. Osim toga, potrebno je što više automobila prebaciti na plin. To je dugoročni plan, ali jedino tako se može smanjiti emisija. Moraju se naći fondovi barem za zimski period", kazao je za Klix.ba Martin Tais.
made_in_sarajevo
Posts: 5584
Joined: 06/05/2013 23:05

#285 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by made_in_sarajevo »

Zamislite da uvedu subveniciju za ugradnju plina u auta ili barem da te batale silnih gluposti koje placas dodatno na registraciju jer ti mangup vozis plin,grijanje na plin i struju pa i tu subvencija,pa zabranis prodaju uglja jednostavno, zamisli ubrzas saobracaj tako sto napravis semafore kako bog zapovjeda pa u 15:30 do 17h stavis policajce na vece raskrsnice da ubrzaju malo to, zamislite poprave ceste,prosire, a ja to trebaju akcize jer jnace sve ceste preko akciza gradimo. Ma kakvi jebo to, zajebi ti ljude i firme da ne smiju auta vozati, reci cu ja investitoru jebes ga sta cu ne mogu ti dovuci danas nego sutra,a onda on svom investitoru kaze jebes ga danas ima mojih,ali mi ovaj ne moze dovuci da nastavim raditi,moze sutra ali pola mojih sutra nema. Gdje prestaje logika pocinje bosna.

Da ne zaboravim, nemoj slucajno da se jednom preskoci kupovina novih auta i da se probije vise famozni tunel na ivanu i trebevicu radi cirkulacije zraka. Zamisli da ko njihove supke vidi u autu starom koju godinu i da se sazna da je auto preslo 150 000km, sramota i to svjetska

Poslano sa mog SM-N9005 koristeći Tapatalk
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#286 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by bitanga_sa_otesa »

strong69 wrote: Evo ovaj Tais pise nesto o tome...
"Mi smo zbog visoke koncentracije otrovnih čestica 70-ih godina uveli plin, a upotreba uglja je bila zabranjena. Međutim, ljudi se ponovo griju na ugalj jer je najjeftiniji. Moj prijedlog je da se zabrani upotreba uglja, a da se reguliše cijena plina tako da plin bude jefitniji od uglja. Nemoguće je ljudima reći da ne lože ugalj koji je lošeg kvaliteta, ali ako bi plin bio jeftiniji ljudi bi ga sami počeli koristiti. Osim toga, potrebno je što više automobila prebaciti na plin. To je dugoročni plan, ali jedino tako se može smanjiti emisija. Moraju se naći fondovi barem za zimski period", kazao je za Klix.ba Martin Tais.
ma nije bas tako rano 79. su kopali za cijevi da uvedu plin u kotlovnicu,govorim za kotlovnicu u marka marulica,mislim da nije do 81.presla na plin...sve privatne kuce okolo -cumur,dom pionira bosko buha-cumur...joj kako je smrdilo...
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#287 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Innovation »

Zbog povećanih vrijednosti čestica prašine u zraku proglašena epizoda Pripravnost uz primjenu interventnih mjera
lamija.bojadzic 07.12.2016

http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... ne-u-zraku


PLAN INTERVENTNIH MJERA U SLUČAJEVIMA PREKOMJERNE ZAGAĐENOSTI
ZRAKA U KANTONU SARAJEVO


http://mpz.ks.gov.ba/sites/mpz.ks.gov.b ... r_2016.pdf


U skladu sa novim Planom interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka u KS: Donešena Naredba kojom se potvrđuje nastavak Prve epizode "Pripravnost"
vildana.hantalasevic 22.12.2016

http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... ih-mjera-u

Proglašena epizoda zagađenja zraka Upozorenja, u narednim danima moguća primjena vožnje po principu "par – nepar"
lamija.bojadzic 23.12.2016

http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... ozorenja-u

Saopštenje za javnost JU Zavoda za javno zdravstvo KS: Uticaj polutanata u okolišu na ljudsko zdravlje je kompleksno pitanje koje zavisi od niza faktora
vildana.hantalasevic 23.12.2016

http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... -zdravstvo
Na kraju velika opasnost postoji od proizvoljnog pravljenja ili modificiranja metoda indeksiranja kao što je to naprimjer uzimanje koncentracija PM 2,5 i aproksimativno prevođenje u koncentracije PM10 i obrnuto čime prikaz vrijednosti proizvoljnog indeksa gubi smisao, jer ne daje informacije koje su relevantne za stanje kvaliteta zraka. Indeksiranje kvaliteta zraka se svrstava u ocjenjivanje kvaliteta zraka za čiju nadležnost za nivo Federacije Bosne i Hercegovine ima Federalni Hidrometerološki zavod kao referentna institucija i da nije dobro ni za građane niti za sam monitoring kvaliteta zraka proizvoljno oglašavanje institucija koje nemaju nadležnost i niti raspolažu validnim podacima o stanju kvaliteta zraka.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#288 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by supercali »

Bolje da subvencioniraju elektricna auta nego ove na plin
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#289 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Naslovnica »

Ja vozim auto na plin.
Ne bi me čudilo da debili na vlasti uvedu neku dodatnu taksu na TNG samo zato što sve više raje ugrađuje plinsku instalaciju. Makar 50kpf dodatnih nameta po litru, čisto zato što im se može.
Da ne govorim o činjenici da u startu registracija plinskog auta bude skuplja od prljavog dizela.
Svijest o ekologiji je NULA bodova. Na dnu smo.
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#290 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mario001 »

muha_sa wrote:baška što su skoro sve i jedan park pretvorili u stanbeno naselje

al nije tema :-) :run:
Mozes li nam navesti barem jedan ili sve primjere pretvaranja parka u stambeno naselje..hvala
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#291 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Naslovnica »

supercali wrote:Bolje da subvencioniraju elektricna auta nego ove na plin
Po čemu je to bolje?
Koliko ljudi u BiH realno može da si priušti najjeftiniji elektro automobil? Da ne širim priču na infrastrukturu za el.vozila.
Budimo realni shodno trenutku.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#292 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by supercali »

A da se malo gleda i u buducnost?
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#293 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Naslovnica »

supercali wrote:A da se malo gleda i u buducnost?
Naravno. Ali treba biti realan.
Neka subvencioniraju el.vozila, ali za koga? Onaj ko ga si može priuštiti sa subvencijom, može i bez nje. Bar u BiH.
Zašto ne subvencionirati ugradnju plinske instalacije?
made_in_sarajevo
Posts: 5584
Joined: 06/05/2013 23:05

#294 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by made_in_sarajevo »

Pa mozemo u buducnost tako sto pocnu olaksice za plin da se subvencije naprave i npr. Za 400-500 dobijem plin ili eto barem atest nek kanton plati, cisto da raja pocne to uzimati pa cemo onda na elektricna preci dok se bar na svakoj 2. Pumpi ugrade punjaci

Poslano sa mog SM-N9005 koristeći Tapatalk
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#295 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by mirzet87sa »

Nek trzni centri otvore u svojim garazama punjace za el. auta.. tako je barem vani, dok obavis kupovinu auto se napuni.. :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#296 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by supercali »

Naslovnica wrote:
supercali wrote:A da se malo gleda i u buducnost?
Naravno. Ali treba biti realan.
Neka subvencioniraju el.vozila, ali za koga? Onaj ko ga si može priuštiti sa subvencijom, može i bez nje. Bar u BiH.
Zašto ne subvencionirati ugradnju plinske instalacije?
Nema to veze ko moze kupiti el sa subvenciom i bez nje
Taj ce ako nema subvencije kupiti neki audi 3.0 dizel koji ce zagadjivati kao 5 benzinaca koji ce ugraditi plin
Shvatas poentu
Fazon je odvratiti ljude da kupuju auta na fosilna goriva a ne kupi pa ugradi plin
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#297 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Naslovnica »

supercali wrote:
Naslovnica wrote:
supercali wrote:A da se malo gleda i u buducnost?
Naravno. Ali treba biti realan.
Neka subvencioniraju el.vozila, ali za koga? Onaj ko ga si može priuštiti sa subvencijom, može i bez nje. Bar u BiH.
Zašto ne subvencionirati ugradnju plinske instalacije?
Nema to veze ko moze kupiti el sa subvenciom i bez nje
Taj ce ako nema subvencije kupiti neki audi 3.0 dizel koji ce zagadjivati kao 5 benzinaca koji ce ugraditi plin
Shvatas poentu
Fazon je odvratiti ljude da kupuju auta na fosilna goriva a ne kupi pa ugradi plin
Razumijem ja tebe, ali pokušaj razumjeti i ti mene.
Odnekle se mora početi. Slažem se za el.automobile, ali to je prevelik zalogaj za 99% stanovnika BiH.
Odakle se dobija el.energija kojom se pune baterije el.automobila?
U BiH prednjače termoelektrane.
Možeš ti voziti sva auta na struju, ali džaba ako moraš sagorijevati ćumur u termoelektranama da bi proizveo el.energiju. Kontaš? Automobili su tek jedna karika. A mi i dalje gradimo termoelektrane (Stanari, Banovići...), umjesto da se okrećemo obnovljivim izvorima.
Ako malo bolje razmisliš, u globalu, automobili na TNG haman zagađuju okolinu manje od el.automobila. 8-)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#298 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by supercali »

T elektrana i onako i ovako radi automobili ne bi trosili 10000 gigavata da bi to sada utjecalo na cjelokupno zagadjenje
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#299 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Naslovnica »

supercali wrote:T elektrana i onako i ovako radi automobili ne bi trosili 10000 gigavata da bi to sada utjecalo na cjelokupno zagadjenje
Ćumur nas uguši ba, treba ukidati termoelektrane i zabraniti loženje ćumura.
Država treba da ulaže u obnovljive izvore.
U Hrvatskoj je prošle godine prodano oko 300 el.automobila. Kap u moru.
Kod nas bi, uz subvenciju, bilo prodano 100 komada.
Nikakav efekat na smanjenje zagađenja.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#300 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Better Man »

Prvo i osnovno je to da treba isključiti trajno sva neispravna vozila u raspadnom stanju koja zagađuju vazduh. Dalje stroga kontrola onog što se loži i zabraniti loženje štetnih stvari kao gume itd. I naravno uvesti najstrožije sankcije za sve auto kuće koje vrše tehnički pregled vozila na način da se za svako ne ispravno vozilo koje se isključi iz saobraćaja utvrdi gdje je vršio tehnički pregled i nakon toga se ode do te kuće i trajno se zapečati i zabrani rad i naplati kazna u rasponu između 10 hiljada i sto hiljada KM.
Post Reply