Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#1251 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Sodom1 »

oldtajmer wrote:
Međutim, stručno tijelo za koordinaciju i nadzor Plana interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka u Kantonu Sarajevo saopćilo je u petak da, i pored povišene koncentracije čvrstih čestica u zraku PM10, na snazi ostaje epizoda "Pripravnost".
danima smo u opasnoj zoni i doslovce se kaze "ozbiljne posljedice moguce za cjelokupno stanovnistvo" , al hebes to pripravni smo, treba ovdje samo biti pripravan za otpizdit iz ove zemlje sa porodicom
taman ce onda vjetar malo ovo da raspuse i opet sve u krug, nova vlada dosla al sve isto ostalo, lezi hljebe da te jedem :twisted:
A dje bi ti druze bjezo , a jedinstvena a cjelovita a nedjeljiva , jaro drzavu imas :run:
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20569
Joined: 12/08/2013 12:51

#1252 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by insaneinthebrain »

prestali da objavljuju stanje na twitteru. zadnji put od 11:00h. dosla direktiva s vrha ili je aparat otisao na bazdarenje. prevelike brojke pokazivao :oops:
Sarajevo - 2018-12-30 11AM - PM2.5 - 351 AQI - Hazardous
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#1253 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Maharadza »

insaneinthebrain wrote:prestali da objavljuju stanje na twitteru. zadnji put od 11:00h. dosla direktiva s vrha ili je aparat otisao na bazdarenje. prevelike brojke pokazivao :oops:
Sarajevo - 2018-12-30 11AM - PM2.5 - 351 AQI - Hazardous
https://www.klix.ba/vijesti/bih/tvrdnja ... /181230034

Što kaže neko u komentarima; još malo pa će biti ljekovit zrak po njima! :run:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1254 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by muha_sa »

sherbett wrote:Sad se s mamom cula zena u šoku i panici da zasto sam otisla u Sa da jel gledam ja vijesti da je ona sad gledala da je medju najzagadjenijima u svijetu da ljudi na hitnoj zavrsavaju s bronhitisom i ostalim da zasto sam isla da jel sam morala.. ja se nadam da mi nista nece biti za ova tri dana.. al da mi je svejedno nije s obzirom na ucestale bolesti i predupalnoplucno stanje
ah--mama ko i svaka mama :-)

reci joj da si na Bjelašnici a gore zrak ne mere bit bolji :D
focko
Posts: 286
Joined: 15/11/2018 10:07

#1255 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by focko »

jel ko za shishuu? evo danas suncamo mogla se vani dudlat.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1256 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by amar1994 »

Eto nam poklonise qrcinu za 2019tu,jos vise smoga :izet: :izet: :izet:

https://www.klix.ba/biznis/privreda/pli ... /190108072
elk
Posts: 2806
Joined: 14/08/2006 12:03

#1257 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by elk »

Znam sam.i ovako je grijanje na plin bilo na ivici isplativosti.cuj 31%...mozda da probam sa inverterima,ali to je skupo na pocetku.a trebam barem 3.izgleda da vracam stari,dobri i smrdljivi kotao.i da pocrkamo fino.neka.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5056
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#1258 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by oldtajmer »

bas dugo nije bio zrak smrdljiv ko sinoc, evo gledam sad zagadjenje preko 400
jesmo li jos u fazi pripravnosti :lol:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#1259 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Thorgerson »

Izgraditi nuklearku i cao.

Lupamo pare u ugalj, u gluposti jedna nukelarka bi bila dovoljna za Ze - Sa - Tz kotlinu. I da se grijemo i da trosimo struju i sve.

I mislim da bi mozda bilo dobro razmisliti o tome. Dugorocno mi nemamo drugi izbor. Imamo opciju da pravimo nove hidrocentrale i tako unistavamo prirodu, da pravimo termoelektrane i da se trujemo ili da kupujemo gas gdje se mi ne pitamo ni zasta. A pitanje i gasa koliko ce biti.
normala brate
Posts: 1322
Joined: 13/11/2018 15:25

#1260 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by normala brate »

oldtajmer wrote:bas dugo nije bio zrak smrdljiv ko sinoc, evo gledam sad zagadjenje preko 400
jesmo li jos u fazi pripravnosti :lol:

U fazi smo navikavanja :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#1261 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Haris.ba »

Thorgerson wrote:Izgraditi nuklearku i cao.

Lupamo pare u ugalj, u gluposti jedna nukelarka bi bila dovoljna za Ze - Sa - Tz kotlinu. I da se grijemo i da trosimo struju i sve.

I mislim da bi mozda bilo dobro razmisliti o tome. Dugorocno mi nemamo drugi izbor. Imamo opciju da pravimo nove hidrocentrale i tako unistavamo prirodu, da pravimo termoelektrane i da se trujemo ili da kupujemo gas gdje se mi ne pitamo ni zasta. A pitanje i gasa koliko ce biti.
Iako od nuklearke nema ništa, eto nek ostane zapisano da je prije rata rađena studija o lokaciji za nuklearku u BiH. I nađene su dvije pogodne lokacije. Obje su u dolini Bosne.
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#1262 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by lajkujMe »

Iako nije uzrocnik svih problema jucer sam se nasmijao.
Renault Scenic ocigledno rupa u motoru ulazi mu ulje u cilindre pusi kao ciro, ostade oblak co2 iza njega kao u najbolje dane zeljeznice.
Dok god je takvih vozila, kamiona i slicno na putevina nece se rijesiti problem.
Da ne govorim o lozenju svega i svacega.


Da se nadovezem na tekst iznad.
Jesi ti normalan? Prvo sto smo nestabilno podrucje kako ekonomski tako i drustveno.
Prvo bi krenula zaposljavanja rodjaka jel ti zelia dati nasim uhljebima atomsku elektranu na upravljanje? Zaista?
Drugo geoloski smo nestabilni, imamo zemljotresa, odrona, poplava i nestabilno tlogeneralno.
Jedna poplava elektrane i mozes kolektivno odseliti komplet drzavu.
Ne hvala
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#1263 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Haris.ba »

Znači odlučili smo. Ostaje samo solarne ploče. Jer i vjetroparkovi smetaju pticama.

Treba samo javiti rudarima.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#1264 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Thorgerson »

lajkujMe wrote: Da se nadovezem na tekst iznad.
Jesi ti normalan? Prvo sto smo nestabilno podrucje kako ekonomski tako i drustveno.
Prvo bi krenula zaposljavanja rodjaka jel ti zelia dati nasim uhljebima atomsku elektranu na upravljanje? Zaista?
Drugo geoloski smo nestabilni, imamo zemljotresa, odrona, poplava i nestabilno tlogeneralno.
Jedna poplava elektrane i mozes kolektivno odseliti komplet drzavu.
Ne hvala
Nadam se da se salis, jer ovo sve sto si naveo nikako ne ugrozava jednu nuklarnu elektranu. Kakvo ba zaposljavanje rodjaka, de pusti se te demagogije.

Ako hoces da budes neovisan, da se razvijas - NE je jedino rjesenje. Sve ostalo si donji.

I umjesto da radimo na tome, mi trazimo nove rudnike, trujemo se, svadjamo se oko plinovoda itd... Dakle, lupamo pare u nesto sto je dokazano da ce ga nestati - kad -tad. Cemu to? Treba misliti ne 10 nego 60 godina unaprijed.

Ako mislimo i dalje kopati i ložit ugalj te tako praviti struju i za 50 godina. Blago nama.

Dakle, necemo hidroelektrane, necemo nuklearne elektrane..al eto ugalj je odlican. I odlicno je uvoziti i placati rusima plin i ovisiti o istima. Genijalno.
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#1265 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by lajkujMe »

Vjetroelektrane i solarne elektrane su odlicne napokon su dostigle isplativost kao standardne energijske proizvodnje.
Ali imaju jednu bitnu mana koja ce se mozda rijesiti u 10 do 20 godina.
Ne mozea ih upaliti kad hoces nego kad ima vjetra i sunca.
Rjesenje je skladistenje energije za upotrebu kasnije.
A to je tek u povojima. Zbog baterija koje nisu u stanju skladiatiti dovoljno.
Ali to se mijenja s novim tehnologijama koje se istrazuju.
Australija je ustedjela i stabilizovala mrezu ljetos zato sto su ugradili tesline baterije koje uskacu u trenutku zestoke potrosnje i nestabilnosti.

Ako Fuzija ikada uspije a to cemo vidjeti za 5 godina racunajte da ce 2050god polako ali sigurno ugalj, nafta i gas izaci iz upotrebe.

Ne salim se, Fukushima je pukla zbog kombinacije zemljotresa i cunamija.
Chernobil zbog ljudske greske u dizajnu u upravljanju.
Da se razumijemo nuklearke su veoma sigurne.
Nece se nista desiti 50 godina ali dovoljno je jednom.
A to jednom i cao.
A glavni problem svih nuklearki koji je nerjesiv je otpad.
Ogroman nuklearni otpad koji ne mozea unistiti.
Moras ga skladistiti par hiljada godina i to je veliki problem u svijetu.
Ispod zemlje nije rjesenje jer ce kad tad kontenjeri procuriti i uci ce u zemljinu koru i u vodu trovanje na nivou.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5056
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#1266 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by oldtajmer »

smrdi i nocas vani u pm,ima li kakav ferman od ove nove vlade ili i dalje cekamo povoljan vjetar :thumbup:

Image
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#1267 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Sodom1 »

Kazu da budes pripravan ma sta to znacilo
normala brate
Posts: 1322
Joined: 13/11/2018 15:25

#1268 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by normala brate »

Sodom1 wrote:Kazu da budes pripravan ma sta to znacilo
Idi u podrum veliku bravu nakači i ne izlazi 2 mjeseca :D
User avatar
oldtajmer
Posts: 5056
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#1269 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by oldtajmer »

307 - do kada cemo biti pripravni :? dok svi ne pocrkamo valjda :lol:
User avatar
oldtajmer
Posts: 5056
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#1270 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by oldtajmer »

jos malo pa 600,al sto bi nas narod kazao-izdrzo je jomu i gore :bih:

Image
PIMP-Meister-2000
Posts: 669
Joined: 26/06/2013 20:27

#1271 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by PIMP-Meister-2000 »

oldtajmer wrote:jos malo pa 600,al sto bi nas narod kazao-izdrzo je jomu i gore :bih:

Image
Hajde ba, i to je samo još jedan dobar "motivator" za raju da se ispali vani, pa čak i za one sa pristojnim primanjima! Ionako većina preživljava gotovo isključivo od pomoći porodice iz dijaspore, tako da što više vani to bolje! :thumbup:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1272 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Bodkin »

Thorgerson wrote:Izgraditi nuklearku i cao.

Lupamo pare u ugalj, u gluposti jedna nukelarka bi bila dovoljna za Ze - Sa - Tz kotlinu. I da se grijemo i da trosimo struju i sve.

I mislim da bi mozda bilo dobro razmisliti o tome. Dugorocno mi nemamo drugi izbor. Imamo opciju da pravimo nove hidrocentrale i tako unistavamo prirodu, da pravimo termoelektrane i da se trujemo ili da kupujemo gas gdje se mi ne pitamo ni zasta. A pitanje i gasa koliko ce biti.
Kakvo unistavanje prirode? Znaci bolje unistavati ljudska pluca? Sta imamo sad od te prirode? I kako si napisao isto kao da ce par hidrocentrala shebati cijelu prirodu bosne.

Cuj nuklearka :-D
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1273 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Bodkin »

lajkujMe wrote:Vjetroelektrane i solarne elektrane su odlicne napokon su dostigle isplativost kao standardne energijske proizvodnje.
Ali imaju jednu bitnu mana koja ce se mozda rijesiti u 10 do 20 godina.
Ne mozea ih upaliti kad hoces nego kad ima vjetra i sunca.
Rjesenje je skladistenje energije za upotrebu kasnije.
A to je tek u povojima. Zbog baterija koje nisu u stanju skladiatiti dovoljno.
Ali to se mijenja s novim tehnologijama koje se istrazuju.
Australija je ustedjela i stabilizovala mrezu ljetos zato sto su ugradili tesline baterije koje uskacu u trenutku zestoke potrosnje i nestabilnosti.

Ako Fuzija ikada uspije a to cemo vidjeti za 5 godina racunajte da ce 2050god polako ali sigurno ugalj, nafta i gas izaci iz upotrebe.

Ne salim se, Fukushima je pukla zbog kombinacije zemljotresa i cunamija.
Chernobil zbog ljudske greske u dizajnu u upravljanju.
Da se razumijemo nuklearke su veoma sigurne.
Nece se nista desiti 50 godina ali dovoljno je jednom.
A to jednom i cao.
A glavni problem svih nuklearki koji je nerjesiv je otpad.
Ogroman nuklearni otpad koji ne mozea unistiti.
Moras ga skladistiti par hiljada godina i to je veliki problem u svijetu.
Ispod zemlje nije rjesenje jer ce kad tad kontenjeri procuriti i uci ce u zemljinu koru i u vodu trovanje na nivou.
Fuziju cemo vidjeti za 5 godina? Prvo je moraju napraviti ne da bude isplativa nego da napravi vise struje ngo sto potrosi da se izvrsi fuzija. Znaci nego da pravi struju da je ono ima nego da je marginalno vise napravi nego sto potrosi. Kakvih 5 godina..

Hidrocentrale trebamo napraviti jer za to imamo potencijal. Sve ostalo je supljiranje
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#1274 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Thorgerson »

Pa ne daju. Eno zenturace nekakve sprijecile izgradnju one hidrocentrale. Kazu priroda unistava se. Onda odu kuci naloze cumura. :D

Mi pravimo ono sto sav normalan svijet zatvara ili je davno zatvorio. Termoelektranu. Vadimo ugalj i od tog pravimo struju. Prodajemo je vani za badava da neki europejac ne bi sebe trovao, a mi ovdje udisemo ta govna. :-)

Zato kazem, nuklearka jeste mozda vece ulaganje, ali je zato povrat nevjerovatan. I nema da ovisis ni o kome. Hoce l bit takav i takav vodostaj ili nece biti, hoce li ovo, hoce li ono...

Ma mislim ja sanjam. Mislim o cemu mi pricamo, ako smo docekali koliko? 6 ili 7 kamena temeljaca za HE Vranduk. :lol: :lol: :lol:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1275 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Bodkin »

Thorgerson wrote:Pa ne daju. Eno zenturace nekakve sprijecile izgradnju one hidrocentrale. Kazu priroda unistava se. Onda odu kuci naloze cumura. :D

Mi pravimo ono sto sav normalan svijet zatvara ili je davno zatvorio. Termoelektranu. Vadimo ugalj i od tog pravimo struju. Prodajemo je vani za badava da neki europejac ne bi sebe trovao, a mi ovdje udisemo ta govna. :-)

Zato kazem, nuklearka jeste mozda vece ulaganje, ali je zato povrat nevjerovatan. I nema da ovisis ni o kome. Hoce l bit takav i takav vodostaj ili nece biti, hoce li ovo, hoce li ono...

Ma mislim ja sanjam. Mislim o cemu mi pricamo, ako smo docekali koliko? 6 ili 7 kamena temeljaca za HE Vranduk. :lol: :lol: :lol:
Pametno. Ma kakva nuklearka kod nas, ne budi lud. Hidro stvarno ima sanse
Post Reply